£aad= at Jximêauw FiïïsZHfiJvL WAT KIKKER KAREL EN TUIMELTJE BELEEFDEN BOTERCONTROLESTATION „NOORDHOLLAND". KAASGONTROLESTATION „NOORDHULLAND"'. Rookers weten thans hoe zij hun tanden schoon en wit kunnen houden I ZIJ verwijderen den tandaanslag op de volgende wetenschappelijke wijze: stieren al of riet aan deze min -eischen vol doen, moet worden opgedragen en uitgevoerd door een deskundige in dezen den inspec teur Waar nu de fokkers-leden van het N. R. S. dus bij de slectie de hulp noodig hebben van een deskundige, vraag ik me wel eens af, of inderdaad de fokvereeo.-leden deze hulp, zelfs bij de selectie van het man nelijk fokmateriaal niet noodig hebben. Hier schuilt m.i. een tegenstrijdigheid in. Over deze kwestie is meer te zeggen, maar daar voor is het hier niet de gelegenheid, toch kon ik niet nalaten, juist naar aanleiding van Ge keuring te Hoorn, dit punt hier even aan te stippen. Van de beide 2-jarige stieren werd Frans 167, fokker F. A. F Groneman te Wierin- gerwaard. eig. froefzuivelbaerderfj te Hoorn, goedgekeurd; een vrij goed diepe stier met iets te zachte middenhand en- iets te smal kruis. De 3-jarige stier Frans 152, een halfbroer van de vorige, in kwaliteit niet beter, eige- naarsP. Schuijtemaker en C. Laan te Berk hout, vertoonde dezelfde fout als de vorige, n.1. te smal over de zitbeenen, verder hac deze stier een matig beenstelsel. STIERENKEURING ASSENDELFT. Maandag heeft te Assendelft de jaarlijk- sche vóórkeuring van stieren plaats gehad, georganiseerd door de Prov. Commissie tot Bevordering der Rundveefokkerij in Noord- Holland. Op deze zgn. vóórkeuringen, die voora. gaan aan de Centrale Stierenkeuring, welke na afloop van alle plaatselijke voorkeuringen te Alkmaar wordt gehouden, wordt door een jury een oordeel uitgesproken over het exte rieur der aangeboden stieren, een oordeel uit gedrukt in goed- en afgekeurd, neerkomende dus op al of niet geschikt voor de fokkerij Later wordt daar nog een oordeel omtrent de afstamming aan toegevoegd, hetwelk in de catalogus der Centrale Keuring is opgeno men. Maar om nu op de keuring te Assendelft terug te komen, deze werd gehouden op het pleintje voor het gemeentehuis, dat daarvoor keurig in orde was gebracht. Evenals andere jaren getuigde Assendelfts burgemeester wederom van zijn groote belangstelling voor deze voor de fokkers zoo belangrijke gebeur tenis, door de geheele keuring bij te wonen De keuring te Assendelft is er nimmer een waar veel óf excellent mannelijk fokmate riaal wordt .getoond, toch is het steeds een der prettigste keuringen voor de jury, omd3t er steeds zoo'n prettige eenvoudige opgewek te stemming heerscht. De fokkers te Assen delft, het dient hier wel eens vermeld, werken vergeleken bij alle andere plaatselijke fok- vereen. in N.-Holland, onder de minst gun stige omstandigheden, omstandigheden als de nabijheid van groot-industrie, verspreide ligging der landerijen e.a., die in normale tijden ook de exploitatie veel moeilijker ma ken. Desniettegenstaande is de fokvereen. Assendelft er steeds een geweest, waar een opgewekt verenigingsleven heerscht, waar men als vereeniging voortdurend voor goed mannelijk fokmateriaal heeft gezorgd, wei wetende, dat de stier de halve veestapel is en wel beseffende, wat den eenling niet mo gelijk, gezamenlijk gemakkelijk bereikbaar is Het gemeentebestuur verdient ook alle hulde voor de fin steun, welke zij thans in deze moeilijke tijden de fokvereen. verleent, om haar zoo mogelijk door deze tijden heen te helpen. De gezonde opgewekte vereenigingsgeesr demonstreerde zich ook wederom bij het tal rijke publiek bij deze keuring. Thans de keuring zelf en het aangebo den materiaal. De kwaliteit kan men uit ver schillend oogpunt beoordeelen. Wanneer ge vraagd wordt, hoe was het materiaal te As sendelft beste goed vrij goed ge woon matig zeer matig of slecht, zon der meer, dan behoort het antwoord te lui den: matig, met slechts een tweetal beslist goede stieren, die den totaal-indruk niet boven matig konden brengen. Vraagt men, hoe was het materiaal „voor Assendelft", m. a.w. in vergelijking met andere jaren, dan moet geantwoord worden beter dan de laatste jaren, bepaald slechte stieren waren er niet, integendeel wel een paar beste. In totaal zijn er aangeboden één 2-jarige en twaalf 1-jarige stieren. De 2-jarige Frans 172, fokker F. A. F. Groneman te Wieringer- waard, eigenaar fokvereen. Assendelft, is een goed type stier; met iets zachte middenhand en iets te losse schouder. Ook de afstam- mings-productie van deze stier is uitstekend, zoodat de kans vrij groot is, dat deze stier foed werk zal verrichten. De stierhouder P ikkes verdient een woord van hulde voor de goede verzorging en toileteering. Van de 12 éénjarige stieren werden er 5 door de jury goedgekeurd, waarvan 2 stuks vlot en 3 stuks na eenig wikken en wegen. De primeur van de jonge stieren was Frans 3 van P. Sikkes, een mooi type, de afstam- mings-productie van deze stier is tevens uit stekend. Zoowel de 2-jarige Frans 172 als de 1-jarige Frans 3 zijn zoons van de bekende stier Frans 104, fokker Gronema nte Wierin- gerwaard, thans eigenaar K. Feeke te Krom- meniedijk. Vervolgens werden goedgekeurd Dirk 3 van M. Hos, die in matige conditie was en veel last van wormbuiten had, Mina's Frans van A. IJff, Naadje Willem van van Twuij- ver te Uitgeest en Aafies Willem van dezelf de. STIERENKEURINGEN TE OOSTWOUD, TWISK EN HAUWERT OP 6 APRIL 1932. Oostwoud. Aangeboden werden 17 één jarige stieren, 4 twee-jarige en één oudere stier. De kwaliteit der 1-jarige stieren was bepaald slecht, 't klinkt hard, maar een andere waardeering zou onjuist zijn. Evenals in Hoorn en Sijbekarspel kwam ook hier te Oostwoud, de streek der fokvereenigingen- fokkers, géén leden van het N. R. S., de vraag wederom bij me op: „is het wel juist, dat geen minimum-exterieur-eischen aan het gebruik van fokvereen.-stieren worden ge steld? Waar de fokvereen. Oostwoud in Sep tember 1931 te Hoorn gehouden groote Prov Fokveedagen met een collectie beste melk koeien voor den dag kwam, moet bij het ge bruik van goede stieren ook goed gefokt kunnen worden, het goede vrouwelijke fok r. aan de v< zorging dient dan ook wat meer aandacht besteed te worden, het kost zoo weinig en het schenkt zoo'n voldoening. Van de één-jarige stieren werden er s'echts 2 goedgekeurd, te weten Constantijn E 37, fokker E. Dz. Govers te'Alkmaar, eig. Vis te Oostwoud, een wat beknopt goed type stier tje, met te fijne beenen; en Max Meine van P. Spaander, eveneais een behoorlijk zuivere evenredige gebouwde stier met te fijn been- werk en te zware horens. De twee-jarige fokvereen.-stier Excellent leverde aan de fokkers, firma Ruyter, het bewijs, dat de naam inderdaad zeer goed gekozen is, het L een fraaie evenredig ge bouwde geblokte stier met adel. hij kon in de middenstand iets sclieder zijn. We feliciteeren de fokvereen. Oostwoud *net deze „excellente stier en hopen, een volgend jaar meer succes te oogsten op de voorkeuring. De andere twee-jarige stieren werden afge keurd. De vier-jarigè stier Wodan Melkbron van K. Koster te Midwoud en gefokt door de firma Ruyter te O.-BIokker, is een buitenge woon zware wat groote goed gelijnde stier, de moeder van dezen stier is de bekende productie-koe Sophie 10 van de firma Ruyter te O.-Blokker, reserve kampioen 1928 te 's-Gravenhage. Twisk. Een mooi dorp met flinke bedrij ven gelegen te midden van uitstekend land, mee een der oudste fokvereenigingen en dus een keuring waar de jury plezier van kan beleven. Ja, zoo moest het zijn, maar helaas zoo was het niet. De oogst was zeer zeer povertjes, om niet te zeggen slecht. Aangebo den werden een 7-tal een-jarige stieren, waarvan er slechts één en dan nog een kant nummer, werd goedgekeurd, n.1. Jonkheer van Middelbeek. Van de beide twee-jarige stieren, beiden van P. Wijdenes, werd Wodan Jan 3 goedgekeurd, een stier met een prima voor- en middenhand, die helaas in het ach terstel wat betreft de ruimte, banden en beenen iets liet zitten. De 3-jarige stier Wodan lan 7, eig. Fonds ter bevordering van de Rundveefokkerij in Nederland, sedert eenigen tijd te Twisk gestafionn°erd, waar van in Schagen ter oorkeuring meerdere af stammelingen zijn goedgekeurd, is een beste diepe ruime stier, die naar we zullen hopen, in Twisk goed werk zal leveren. Hauwert. Na de povere resultaten van de keuringen te Assende'ft, Hoorn, Sijbe karspel, Oostwoud en Twisk, deed het de keurings-commissie goed te Hauwert weer eens een aantal goede stieren te zien. Gepre senteerd werden 4 twee-jarige stieren, waar van goedgekeurd 3, n.1. Blok Max 11 van W. Kool en J. Butter, een wat lange niet te sterk gebouwde vrij diepe stier; Max van K. Kaper, een goed gelijnde en behangen stier, met iets afhangend achterstel; Constantijn van C. Neafjes, een kantnummer, de 3-jarige Meine 23, fokker C. P. Hartog te Beemster, thans eig. D. Ruyter, is een wat groote sterk gelijnde diepe wat grove stier, die in te vette voedingstoestand was. Van de ongeveer 20 aangeboden één-jarige stieren werden er 7 stuks goedgekeurd, te weten: Klaasjes Wo dan van D. Ruyter; Constantijn Frans van W. Kool; Wodan V van D. Ruyter, Jan Meipe van Jn. Blom, Lena's Wodan en Wo dan 68 van C. Winkel; Jaantjes Wodan van Jb. Wiering. SIJBEKARSPEL. Stierenkeuring. Het aantal aangeboden stieren is hier nimmer groot en evenals te Hoorn steeds zeer matig, ook dit jaar weder. Aangeboden zijn 4 twee-jarige stieren, waarvan goedgekeurd 2, nl. Frans Nicolaas 20 van S. Koomen, een goed type, met wat losse voorhand en Gerard 20 van G. Stapel, een sterk gebouwde diepe stier met beste beenen en iets te smal kruis. Eén-jarigen waren er 6, waarvan na wik ken en wegen er een werd goedgekeurd, n.1. Sophie's Frans van Jb. Clay; een vrij aardig tvpe, met wat te losse voorhand. Ook hier dus schraal. De verzorging liet ook hier nog al te wenschen over. In het Landbouwhuis te Alkmaar werd Vrij dagmiddag de algemeene vergadering gehouden van het Botercontrolestation „Noord-Holland". In zijn openingswoord wees de heer A. Com mandeur op de lage zuivelprijzen, de geringe afzet en de weinig bemoedigende perspectieven. Spr. wekte op tot samenwerking, waardoor al leen iets kan bereikt worden. Speciaal heette spr. welkom den heer Mr. Wintermans, inspecteur van het Zuivelwezen, hem dankend voor zijn aanwezigheid; spr. hoopte dat hij, na op deze vergadering een in druk te hebben opgedaan, bij de regeering alles in het werk zal stellen om tot verbetering van den toestand te geraken. Medegedeeld werd dat het ledental 73 be draagt (vorig jaar 74) n.1 .53 zuivelfabrieken, 8 melkinrichtingen en 12 handelaren. De exploitatierekening werd na goedkeuring vastgesteld op 12448.90 in lasten en baten, met een batig saldo van 2660.01. De balans werd vastgesteld in activa en pas siva op 9660.01. De heer Ham, Schellinkhout, achtte thans den tijd gekomen iets van de reserves te ge bruiken. Gaarne zag spr. dat er bij de volgen de balans rekening mee gehouden werd. De Voorzitter herinnerde aan het be sluit van de vorige algemeene vergadering om de reserve niet hooger op te voeren dan 7000. De heer Spaander oordeelde 7000 re serve op een balans van 9660 wel wat veel. De V o o r z i 11 e r zegde toe dat het bestuur deze zaak zal overwegen en eventueel voor stellen zal doen. De heer. Blink was over het, alge meen niet voor het vormen van reserves. Met het oog echter op mogelijke complicaties achtte spr. het wel goed, dat er hier een reservefonds is. De Voorzitter onderschreef dit betoog en wees er op, dat er zich wel eens moeilijkhe den kunnen voordoen, als het komt tot een mengverbod voor boter en een toeslag voor den melkprijs, waarvan in de persberichten reeds sprake is geweest. De heer Kuiper hoopte dat het nooit zoo ver zou komen en dat men de botercontrole- stations en de botermarkt ongerept zal laten. De heer J a n s m a vreesde ook van een mengverbod voor boter een vermindering van de reputatie van het Hollandsche product op de wereldmarkt. Velen zullen zich dan aan de botercontrole onttrekken. Spr. vroeg van het bestuur de toezegging om als de geruchten in de bladen juist blijken te zijn en controle in gevaar komt onverwijld een spoedvergade ring uit te schrijven. Hetgeen de voorzitter na mens het bestuur toezegde. Besloten werd van het batig saldo van 2660 een bedrag van 1168.59 te restitueeren r.an de leden, zijnde 12>$ van de contributie over 1931. De rest zal gebruikt worden voor de rekening 1932. De begrooting voor 1932 sloot in ontvangsten en uitgaven op 10141.42 met een onvoorzien van 141.42. De heer Jongejans, Assendelft, stelde voor de presentiegelden te verlagen van 6 op 4, en daar hiervoor wijziging van het huishou delijk reglement noodig is, het bestuur op te dragen de daarvoor benoodigde stappen te ne men. Aldus werd besloten. Na eenige discussie werd de begrooting con form vastgesteld. In 1931 werd door de leden in totaal bereid 3.132.943 K.G. en bijgekocht 1.463.376 K.G. De productie is 169.645 K.G. lager en de bijkoop 25.108 K.G. hooger dan in 1930. Er zal contri butie kunnen worden geheven over een totaal omzet van 4.458.300 K.G., als volgt verdeeld; totaal omzet 13 leden der le klasse 78.400 K.G. 16 2e 271.400 22 3e 793.800 12 4e 817.800 9 5e 1.345.000 2 6e 537.300 1 10e 614.600 75 leden, totaal omzet 4.458.300 K.G. Volgens de begrooting zullen de leden over 1932 bijdragen 8400.—. In verband met art. 4 van het Huishoudelijk Reglement volgt hieruit dan hetzelfde contributieschema, dat voor 1931 heeft gegolden, behoudens dan de wijziging, welke door de ledenvergadering in Dec. 1.1. vanaf de 6e klasse is aangebracht, n.1.: Omslag per 100 K.G. boter per jaar Minima le klasse 29 ct. 25. 2e 26.1 29. 3e 32.2 65.25 4e 20.3 116.— 5e 17.4 203— 348.(voor de 6e klasse.) Het Bestuur stelt U nu voor de gemiddelde bijdragen per 100 K.G. boter voor de verschil lende klassen volgens het bovenstaande sche ma vast te stellen. Aldus z. h. s. besloten. Na de rondvraag bedankte de heer Winter mans voor de tot hem gerichte woorden en deed de toezegging, zooveel in zijn vermogen ligt, de zaken van het Botercontrolestation te beharti gen; spr. hoopt dat het B. C. N. H. een van die instituten zal blijven, waar Nederland trotsch op kern zijn en dat het een vast element zal vormen voor den goeden afzet van de boter. Hierna volgde sluiting,, 6e en hoogere kl. 14.5 Het Kaascontrólestation „Noord-Hol land" hield hedenmiddag in het Landbouw huis een algemeene vergadering. De voorzitter, de heer G. Nobel, Lutje winkel, heette speciaal welkom de heer Win termans inspecteur van het zuivelwezen. Wij staan als kaasbereiders voor moeilijke vraag stukken. Onze positie is inderdaad zeer ern stig geworden. In het le kwartaal was, dank zij de goed- geregelde contigenteering in Frankrijk, het vooruitzicht nog zoo slecht niet, maar thans staan wij voor een verslechtering zooals velen onzer niet hebben gekend. Wij hopen van alle kanten op steun van de regeering in hoeverre dat zal gelukken moe ten wij afwachten. Verder moeten wij zoo veel mogelijk samenwerken om zoo goed mo gelijk de moeilijkheden te weerstaan en ge meenschappelijk te dragen. Medegedeeld werd, dat het ledental op 31 December 528 bedroeg n.1. 73 kaas- en bo- terfabrieken, 22 kaasfabrieken en 433 zelf- kazende boeren. In 1931 traden 30 léden uit w.o. 1 kaas- en boterfabriek. 6 leden traden toe w.o. 1 kaas- en boterfabriek en 5 zelfka- zende boeren. Daarna zijn nog uitgetreden 20 leden w.o. 3 kaas- en boterfabrieken en 1 kaasfabriek. De prijs der Rijkskaasmerken. Met ingang van 1 Jan. .1. is de prijs der Rijkskaasmerken verlaagd en als. volgt vast gesteld: le. voor Rijksmerken voor volvette kaas op 0,3 cent per stuk. 2e. voor Rijksmerken voor niet-volvette kaas op 0,25 cent per stuk. De heer J. Veldstra te Opmeer door de leden gekozen werd als bestuurslid herko zen. De heer N. Dekker te Obdam werd als lid en de heer H. Ruijter te Arnhem als plaats vervangend lid van den Raad van Beroep herkozen. Inplaats van het overleden lid den heer J Mesdag te Leeuwarden werd het plaatsver vangend lid de heer dr. H. van Gulik tot lid van den Raad van Beroep gekozen, in wiens plaats tot plaatsvervangend lid gekozen werd de heer Ir. B. C. van Balen Waller te Leeuwarden. De voorzitter sprak nog een woord van nagedachtenis aan den nestor van ae botercontrole den heer Mesdag. Exploitatierekening. De Exploitatierekening over het boekjaar 1931 sluit in ontvangst en uitgaaf op een bedrag van 63979,50, met een voordeelig saldo van 13372,35. De balans per 31 Dec. 1931 wijst in ac tief en passa f 26457,49 aan w.o. een batig saldo van 5223,63. De reserve bedraagt 10000, de buiten gewone reserve 2085,14. De restitutie leden (deel batig saldo 1931) bedraagt 8148,72, zijnde 20 van de contributie over 1931. De rest van het saldo groot 5223,63 stelt het bestuur voor te gebruiken voor de nieuwe exploitatierekening over 1932. De buitengewone reserve groot 2085,14 is gevormd uit het bedrag dat alsnog uit de regeeringssubsidie voor de wereldtentoon stelling te Antwerpen over 1931 werd terug ontvangen. De buitengewone reserve dient voor de ver zekering van het personeel krachtens de ziek tewet, waarvoor een verzekering gesloten bi] de Controle Landbouw-Onderlinge. Over de rekening en verantwoording was van den accountant den heer J. G. Ooster beek een uitvoerig rapport verschenen, ter wijl ook de financieele commissie tot goed keuring rapporteerde. De heer W i t oordeelde, waar de reserve al tot 10.000 is gestegen het gewenscht om het batig saldo geheel aan de leden te restitueeren. Dit voorstel werd van verschillende kan ten gesteund. De voorzitter merkte op, dat dit een wijziging van den dienst 1932 tengevolge zal hebben. Wat men thans zou ontvangen, zou men in 1932 weer moeten meer betalen. De heer Ham oordeelde, dat in de be grooting voor 1932 ook de bijl gezet kon worden. De voorzitter voerde hier tegen aan, dat ook in 1931 werd begonnen met een saldo over 1930. Spr. bleef overtuigd, dat wanneer alles gerestitueerd wordt, verhoog de contributie hiervan het gevolg zal zijn. De heer Ham betoogde, dat, als het be stuur het aan de vergadering over laat, deze het gemakkelijk zal redden. (Gelach) De grootste winst komt van de boetes en spr. wil om zuiver te wezen, naar verhou ding betalen. Hiertegen ontketende zich een storm van protesten. De voorzitter was van oordeel, dat er geen andere weg van restitutie is, dan een verhoudingsgewijze terugbetaling van de contributie. De heer V e 1 cis tra achtte de bewering, dat het saldo ontstaan is door de boetes, on juist. Spr. gaf ernstig in overweging de exploitatie ongewijzigd te laten. Het voorstel de geheele winst te restitu eeren, kwam hierop in stemming en werd met 59 voor en 175 tegen verworpen. De exploitatierekening en de balans wer den hierna ongewijzigd goedgekeurd en vast gesteld. Aan de orde was hierop de begrooting, aanwijzende in ontvangsten en uitgaven van 48.673,63. Het bestuur gaf de volgende toelichting: Vergeleken met de begrooting voor 1931, is de post salarissen verlaagd met 4000, dus met meer dan 10 pCt. Het bestuur heeft n.1. besloten om vanaf 1 April 1932 contro leur Kwantes te pensioneeren, hetgeen in verband met de werkzaamheden mogelijk was en om de salarissen van het vaste perso neel te verlagen met 5 pCt. Na uitvoerige be sprekingen is het bestuur tot dit besluit ge komen en heeft bet verder nog besloten om, wanneer het Rijk in den loop van dit jaar nog tot verdere salarisverlaging zou overgaan, dit eveneens te doen. Uit het rapport van de finantieele commissie kunt U zien dat de meerderheid van deze commissie op dit punt niet accoord kan gaan met het besluit van het bestuur. Het derde lid der commissie kon zich zeer goed met het bestuursbesluit ver eenigen. De post reis- en verblijfkosten enz. der controleurs is verlaagd met f 1000, het geen mogelijk is door de pensioneering van controleur Kwantes en door een besluit van het Bestuur om aan de controleurs vanaf 1 Jan. 1.1. per jaar 65 vergoeding te geven voor hun rijwiel, in plaats van f 100. Verder zijn verlaagd de posten: Pensioen- en Ongevallenverzekering met 100; Huur en Contributie Landbouwhuis met 100; Vergaderkosten met 250; Alge meene Onkosten met f 750; Propaganda met 1000, een en ander in verband met de resul taten over 1931. Tenslotte vindt U bij de uitgaven een nieuwe post „Vergoeding Rijkszuivelconsu- lentschap 5Ö0". De bedoeling is dat met Rook is niet de oorzaak van doffe tanden maar kleurt slechts den tandaanslag waarmede de tan den bedekt zijn. Om deze vlekken te verwijderen moet eerst de tandaanslag verdwijnen. De tand aanslag hecht zich aan het glazuur der tanden vaat Gewoon borstelen helpt hier niet tegen. In tand aanslag bevinden zich bacteriën, die bederf ver oorzaken. Pepsodent heeft uitsluitend ten doe! dezen aanslag te verwijderen. De werking van Pepsodent is absoluut onschade- lijk, doch de tandaanslag wordt op een grondiger wijze verwijderd dan bij welke andere tandpastaook. Duizenden menschen, die dachten, dat hun tanden van nature verkleurd waren, gebruikten Pepsodent en zagen hun tanden weer blinkend wit worden. Pepsodent zal U weer fraaie, gezon de tanden geven. iMmwaan nAmeisMew De nieuw hedendaapsche Amerikaanse/ie tandpasta 5010 behulp hiervan Dr. Schey de hulp zal kunnoi behouden, welke hij op het oogenblik heeft en hetgeen, door bezuiniging op de staats- begrooting, anders niet mogelijk zou zijn. Ons Bestuur acht dit voorstel gemotiveerd, omdat het Riikszuivelconsulentschap toch ook veel werk ten behoeve van de Kaas- contröle verricht. Bij de Ontvangsten is de post Abonnements kosten B C. N. H. verlaagd met 1000. Voor net contrölestation voor Melkproduc ten kan een ontvangst van f 450 worden geraamd. Verder vindt U bij de Ontvangsten het deel van het batig saldo over 1931 ad: 5223,63, zo:als hierboven werd vermeld bij de balans. Er blijft dan voor de bijdragen der ledoi een bedrag over van f 35000, dit is 5000 minder dan op de begrooting voor 1931. 'r' In totaal is de begrooting nu pl.m. f 6700 lager dan verleden jaar. De heer J e n s m a ging hiermede rif ét accoord en wenschte gezien de toestand, de verlaging van de indexcijiers en gezien het feit, dat het fabriekspersoneel met 10 pCt. verlaagd was, ook de salarissen voor de ambtenaren met 10 pCt. te verlagen, met vrijheid aan het bestuur om jonge, laag ge salarieerde ambtenaren te verhoogen. De voorzitter herinnerde er aan, dat de voorgestelde verlaging bsrust op een vergelijk. In het oog moet worden gehouden, dat er een ambtenaar weg gaat. wiens werk door de anderen zal worden gedaan, zoodat mede daardoor een verlaging van 10 pCt. wordt verkregen. De heer Wintermans gaf een salaris- beschouwing en besprak hoe men bij het rijk tot een salarisschaal was gekomen. Hij oordeelde een commissie gewenscht om te voorkomen, dat menschen die contróle moeten uitoefenen, in hun belangen worden geschaad of bevoordeeld door belanghebben den. In het oog moet worden gehouden, dat ambtenaren in salaris langzaam stijgen, zoodat het ook billijk is, dat de daling iets langer uitblijft. Overhaasting schaadt, al moet de ambte naar redelijk mee zoowel omiaag als omhoog. De voorzitter merkte op, dat de sa larisregeling stiekum bij het bestuur berust om de gewenschte onafhankelijkheid van de contröleerende ambtenaren te waarborgen in verhouding tot de salarissen van gelijke rijksambtenaren, zijn de salarissen van de ambtenaren van het station laag. Door de pensionneering voor één der controleurs loijgen de anderen bovendien meer werk en thans valt waar te nemen, dat meerdere boeren weer tot het zelfkazen over gaan. De heer 01 i v i e r zou het betreuren, dat van de salarissen op peil te houden, de con troleurs met werk overbelast zouden worden. De heer Ham had van den heer Winter mans geen andere redeneering verwacht, maar in de portemonnaies van de boeren komt zoo weinig in, dat er ook minder uit moet. Spr. steunde het denkbeeld van den heer Jensma. Hij is voor 10 pCt verlaging en zou de hoogst gesalarieerden liefst nog meer willen verlagen. -i nrrr 'li imii itoi i iuii■--rnH&a.TVr—- 199. Hij kwam met zijn mand met eieren bij den ooie vaar. Deze keek vanuit de hoogte op Tuimeltje neer. Tuimeltje vond het een echt naar beest. Zoo verwaand en zoo uit de hoogte. Maar hij moest toch vrede met hem sluiten. Op z n knieën ging hij voor de ooievaar zitten, maar deze lachte hem uit en zei, dat hij zich niet door de kikkers zou laten plagen. 200. Toen wilde Tuimeltje de ooievaar pakken, maar eze greep met zijn lange snavel de muts van Tuimeltje beet en vloog er mee weg. Tuimeltje ging naar dc kikkers en vertelde wat hij gedaan had. Op mijn knieën heb ik voor dat leelijke beest gelegen, pruilde Tuimeltje, maar hij wilde niets van vrede weten en heeft mijn muts van mijn hoofd getrokken en is weggevlageo,

Alkmaarsche Courant | 1932 | | pagina 6