Alkmaarsclte Courant. De geheimzinnige inbreker Jladiouieuias £ohMüuw en Veeteelt 9ieuil£elo*t £cutd: en JuUi&ouw Honderd fier en dertigste Jaargang. üinsdatr April. (Wordt vervolgd). No. 86 1932 Woensdag 13 April. Hilversum, 298 M. (Uitsluitend V.A.R.A.) 6 45_7 en 7.30—7.45 Gymnastiekles. 8 Gramofoonpl. 9.— Amsterd. Solisten kwintet o 1 v. L. Cohen. 10.— V.P.R.O. Morgenwijding. 10.15 Voor Arb. Ld Con tinubedrijven: Amsterd. Solistenkwintet o. 1. v L Cohen. Minny Erfmann, voordracht en oramofoonplaten. 11.45 Ds. P. Keuning: Onze drankstrijd. 12.-1.45 Het VARA- septet o. 1. v. Is. Eylengramofoonpla'en. 2.15 p J. Kers Jr.: Onze keuken. 3— Voor de kinderen. Zang door kinderkooor, Radio-too- neel, piano-stukjes en vraaghalfuurtje. 5.30 VARA-orkest o. 1. v. Hugo de Groot en gra- mofoonplaten. 6.4C G. J. Zwertbroek: Het Beginselprgoram der S.D.A.P. (XIV). 7. IJoodsch uurtje m. m. v. VARA-orkest o. 1. v. Hugo de Groot en Obercantor H. L. Born- steun, zang. 8.— Vanuit het Concertgebouw, Amsterdam: Oratorium „Judas Maccabaus" Handel. M.' m. v. „De Stem des Volks", Utr. Sted orkest. T. v. d. Sluvs, sopraan, Cora de Lange—v. Rijn, alt. M. Gobets. tenor. H. Koning, bas. J. Nieland, orgel. Leiding: An- toon Krelage. In de pauze „Wakker en Tro- penduit". 10.45 Vaz Dias. 11—12.— Gra- mofoonplaten. Huizen1875 M. (Uitsluitend N. C. R. V.) 8 Schriftlezirg. 8.15—9.30 Gramofoon- platen. 10— N.C.R.V.-Dameskoor 10.30 Ziekendienst. 11—12.— Concert. M. F. 'Jurjaanz, harmonium en mej. D. Wijnhout, sopraan. 12.15—2 Concert. S. Germans, tenor. H. Hermann, viool. P. v. d. Hurk, fluit. J. Monissen, piano en harmonium. 2.30 Chr. Lectuur. 3Concert „Hendriks Trio", viool, cello en piano. 5.Kinderuur. 6. Voor de landbouwers. 7— Causerie over Schütz en Praetorius. 7.45 Ned. Chr. Pers bureau. 8.Concert door de H.O.V. o. 1. v. M Adam, oa. La Gioconda, Ponchielli en 2de Symphnie A-moll. Saint-Saëns. 9. Causerie door den zendeling W. L. Stein- hart. 9.30 Vervolg conceri. O.a. Vasantase- na, Halvorsen en fant. „Lakmé", Delibes Ca. 10.Vaz Dias. 10.3011.30 Gramo- foonplaten Davenlry, 1554 M. 10.35 Morgenwijding. 1050 Tijdsein, berichten. 11.05 Lezing. 12.20 Orgelconcert Q. MacLean. 1.05 Gra mofoonplaten. 1.502.35 Concert. H. Tom- blin, cello. J. N. Wilkinson, bas-bariton. 3.50 Sted. orkest Bournemouth o. 1. v. Sir Dan Godfrey en Adr. Boult. Eda Kersey, viool. 0.a. Vioolconcert, Brahms en 5de Symphonie (Aus der neuen W»eW, Dvorak. 5,05 Orgel concert R. New. 5.35 Kinderuur. 6.20 Ber 6 50 Havdn's Klaviertrio's door het West Regional Trio. 7.10 en 7.50 Lezingen. 8.35 Vanuit de Queen's HallB. B. C. Sympho- jiie orkest o. 1. v. Henry Wood, m. m v. 'Drokofief, piano. O.a. Ouv. „Oberno", We- 'oer; 1ste Symphonie in As. E'gar en 3de Pianoconcert in C, op. 26, Prokokief. 10.45 Berichten. 10.50 Causerie. 11.0512.20 Sydney Kyte's Band. Parijs „Radio-Paris", 1725 M. 7.05 en 11.50 Gramofoonpl. 8.05 Radio-tooneel. 9.20 Gramofoonplaten Kalundborg, 1153 M. 11.201.20 Con cert uit Rest. „Wivex" 2.50—4.50 Omroep orkest o. 1. v. Gröndahl. 7.209.35 Bijeen komst der Zuid-Jutlanders. 9.5010.20 Ka mermuziek, o.a. Klaviertrio C-moll, Op. 101, Brahms. 1020—11.50 Dansmuziek. Langenberg, 473 At. 6.257.20 en 10.40 11.20 Gramofoonpl. 11.2012.10 Con cert uit München o. 1. v. G. Heuer. 12.20 I.50 Concert o. 1 v. Eysoldt. 4 205.35 Concert uit München o. 1. v. E. Klosz. 7.50 Concert der Gesellschaft für neue Musik te Keulen, m. m v. solisten, zang en piano, o.a werken van Kernek en Moussorgsky. 9.40 II.20 Dansmuziek door Marek Weber en zijn orkest. Rome, 441 M. 7.25 Gramofoonpl. 8.05 Aansluiting met de Koninklijke Opera. Brussel, 508 At. en 338 Al.: 508 M.; 11.351.05 Gramofoonpl. 4.20 en 5 50 Gra mofoonpl. 7.20 Vroolijk uurtje. 8.209.20 Concert in „Vieille Alsace" te Brussel. 33S M.: 11.35—1.05 Gramofoonpl. 4.20 Dans muziek uit Hotel Atlanta. 5.50 Gramofoonpl 7.20 Viool en piano-recital door Emiel Lau- wers en Leo v. d. Broeck, o.a. Tzygane, M. Ravel. 8.20—9.20 Concert vanuit de Mem- linc-zaal, Antwerpen. Zeesen, 1635 M. 7.20 Populair concert uit Hamburg o. 1. v. Adolf Secker. 8.05 Wilhelm Buschherdenking. Spreker: king. 8.55 „Nadja", opera Xi^i Johann Frer- y - in 4 acten van R Lauckner. Muziek van Ed. Künneke. Ca. 9 50 Berichten en hierna tot 11.50 Dansmu ziek door Marek Weber en zijn orkest. STIERENKEURING TE BINNENWIJZEND EN DEN HOUT OP 7 APRIL 1932. Binnenwijzend. Evenals de vorige jaren waren de verwachtingen omtrent de resulta ten van de keuringscommissie hooggespan nen. Bij aankomst te Binnenwijzend zagen wij o.m. den Hoofd-inspecteur van het bLR S., den directeur van de N.V. Vee-Export, den Rijksveeteeltconsulent uit Utrecht en diverse bekende fokkers uit andere N.-Hollandsche fokcentra, wel een bewijs, dat de voorkeuring te B. een der belangrijkste is. Even na het aanvangsuur stonden 26 éénjarige stieren met hun geleiders op een rij te wachten op de beslissing van de keuringscommissie. Het werk van de commissie was hier verre van ge makkelijk. Een vluchtige becordeeling had reeds doen zien, dat van meerdere uitblinkers dit jaar geen sprake was, daarentegen wa ren er ook zeer weinig bepaald slechte stieren, zoodat onderscheidene stieren meermalen nauwkeurig werden bekeken, alvorens een be slissing werd genomen. Hierbij in aanmer king genomen de groote belangstelling van het publiek op de vrij drukke verkeersweg, welke als keuringsterrein dienst deed, is hei begrijpelijk, dat een keuring ook moeilijk een vlot verloop kon hebben. Goedgekeurd wer den tenslotte 17 stieren, waarvan Karei van de Firma Ruyter de primeur was. Hierop volgde in kwaliteit de groep ge vormd door de navolgende stieren: Frans Meine, Emtna's Meine, Dora's Meine, Napo leon, allen van de Firma Ruyter; Egberta's Meine en Blok Meine van P. Wagenaar. Alle voornoemde stieren, behalve Napoleon, zijn zoons van de bekende Jonge Meine 23, clie het vorig jaar helaas naar Zuid-Holland is verhuisd. Een klasse van iets minder kwaliteit vorm de de navolgende groep goedgekeurden: Wi' sons Meine 2 en Jonge Meine, beiden van Gebrs. Commandeur; Excellent, Charlotte's Meine en Frans Gerard 2, allen van P. Wa genaar, Max Meine van W. Zilver; Frans Max 11 van A. Bloem; De Verwachting van P. Koeman; Constantijn Wodan 2 van J. J Posch en Hendrik van de firma Ruyter. Van deze klasse hebben er 4 stuks Jonge Meine 23 tot vader, n.1. de nummers 1, 2, 4 en 6 Van de 14 hier aanwezige zoons van Jonge Meine 23 zijn er 10 stuks genoemd in de eerste groep, voorwaar een groot succes. De eenige 2-jarige stier die gepresenteerd werd Wodan Geert van C. Posch, was een echt kantnummer, die tenslotte nog werd goedgekeurd. Verder zijn nog getoond 2 3-ja- rige stieren, n.1. Jane's Wodan van de Firma Ruyter een beste diepe vaste stier en Constan lijn 110 van K. v. d. Meer, een wat lange diepe en ruime stier met goed beenwerk en wat te lange lenden. Den Hout. Ook hier was veel belangstel ling, evenals in Binnenwijzend. Onderschei dene fokkers waren wellicht naar den Hout getogen om de Groninger import, Henriat 2 eig. Fonds tot verbetering der Rundveefokke. rij te Den Haag en gestationneerd bij C. Sta pel Pz. te Den Hout, over wiens kwaliteiten in den loop van den winter reeds veel was ge sproken, in oogenschouw te nemen. Op de keuring waren aanwezig 2 twee jarige en 26 éénjarige stieren. Van de beide 2-jarigen werd één n.1. Frans Max van Pereboom goedgekeurd, een voldoend ruime stier met losse overhand, iets afhangend achterstel en matig beenwerk. Afgekeurd werd Constantijn 9 van P. Konijn, welke te vrouwelijk was. De collectie éénjarigen was hier veel min der in kwaliteit dan te Binnenwijzend, een te groot aantal was van matige tot slechte kwa liteit. We hebben het in Den Hout wel eens veel beter gezien. Goedgekeurd werden 6 stuks, waarvan de primeur de Groninger stier Henriot 2, zoon van de beroemde Heridon, was, gefokt door Stellinga te Garmerwolde. Henriot is werke lijk een buitengewoon beste stier, zeer even redig en vast van bouw, met een ideale ach terhand en best beenwerk. Het eenige wat op deze stier is aan te merken, is, dat we de kop gaarne iets mooier hadden gezien. De kans is zeer groot, dat Henriot 2 ook de beste stier op de centrale keuring te Alkmaar wordt. Het Fonds tot verbetering der Rundveefokkerij verdient een woord van hulde voor het initia tief eer dergelijke beste stier te koopen en ter beschikking te stellen voor de N.-Holland sche fokkers. Deze stier munt uit in eigen s; happen, waarin de N.-Holl stieren veelal te kort schieten. VCe hopen, dat deze exterieur kwaliteiten zich gemakkelijk laten combinee ren met het N.-H. productie-vermogen. 3) uit het Engelsch door A. Treub. Maar, riep Sothfield uit, je wilt toch niet zeggent Toen Arthur Brace in de gevangenis zat hielden de operaties van Ruiten Aas op. Dat wil zeggen? vroeg Harker scherp. Dat wil zeggen, dat Ruiten Aas en Arthur Brace één en dezelfde persoon waren antwoordde Drew met woedende zekerheid. Verbazend, zei Sothfield bewonderend, voordat Harker het toornige antwoord kon geven, dat hem op de lippen lag. Zulk een ge volgtrekking doet alle eer aan de bekwaam heid, waardoor je een toovenaar en financier geworden bent, Drew. Maar om de gevolg trekking voort te zetten. Nu, vraag het je zelf af, Sothfield, je bent zoo drommelsch knap. Zoo een van de broeders naar dit land kwam, wat zou dan den ander weerhouden van ook te komen, Sir Peter is de geldschieter en Arthur Brace is De Decker, riep Sothfield uit, terwijl hij met geveinsde opgewondenheid rechtop ging zitten. Bij Jupiter, Drew, je afleidingsredenee- ring wordt bepaald geniaal! Toen scheen een plotselinge gedachte bij hem op te komen en zijn gelaat betrok. Maar er hapert toch ergens iets, zei hij, zijn hoofd in twijfel schud dend. Hoeveel jaar kreeg Arthur Brace voor valschheid in geschrifte? Drie. Hm, dat is lastig. Veronderstel dat hij Ruiten Aas was en de Decker is, wat heeft hij dan in de zeventien of achttien jaar tusschen ruimte gedaan tusschen zijn in vrijheid stel ling en zijn wederverschijning als een mis dadig groot-licht? Zoo'n iemand als de Decker is niet iemand om van zulk een langen tijd zijn licht onder de korenmaat te stellen. Dat zou niet voordee lig zijn. Het zal je niet kunnen schelen als ik zeg, dat Arthur Brace aan de Somme sneu velde, zei Harker Kalm. Het kan je helpen bij verdere gevolgtrekkingen, Drew. Gesneuveld bij de Somme? antwoordd Drew met minachting. Aan de Somme. Ja. Als je de leger orders wilt nazoeken. De meeste van onze hedendaagsche mis dadigers gebruiken hetzelfde alibi, Harker Het is een nuttige slag, die aan de Somme. Toch schijnt het een verklaring voor het langdurig stilzwijgen, peinsde Sothfield hardop. Maar waarom hij zijn opstanding zoo lang uitstelde, kan ik niet goed begrijpen. I Misschien hebben wij het mis, Drew, mis- j schien hebben wij het mis. De Decker kan Waar deze stier ter beschikking staat van alle fokkers, lid van het N.R.S., is de kans zeer groot, dat het aantal koeien, dat ter dek king wordt aangeboden, veel te groot wordt. Teneinde er voor te waken, dat enkel beste en gezonde koeien ter dekking worden aangebo den, is door het Fonds een regeling ontwor pen, die kortweg hierop neerkomt, dat een ieder die van deze stier gebruik wil maken, daarvan vóór 1 Mei aangifte moet doen bij den heer C. Stapel Pz., Den Hout. Het dek- geld voor de eerste 2 koeien bedraagt 10 oer koe en vervolgens 15 per stuk. Een ver- claring van den veearts moet worden over gelegd, waaruit blijkt, dat de koe volkomen gezond is, terwijl bovendien de stierhouder nog het recht heeft een koe te weigeren, zoo- dra hem zulks wenschelijk voorkomt.' Wij meenden er goed aan te doen een en ander hier reeds mede te deelen. De stier, die in kwaliteit op Henriot 2 volg de was Ceres van C. Staoel Pz., een goed type, diep van ribben met iets slappe midden hand en best kruis. Ceres is weer een zoon van Jonge Meine 23. De andere 4 goedge keurde stieren waren alle van mindere kwali teit, bet waren Frans Constantijn van P Ko nijn; Frans I van C. P. Vis; Wilhelmina's Wodan van Snoek en Frans L. van Jb. Laan, de laatste een echt kantnummer. Frans l' Frans L en Frans Constantijn zijn alle klein zoons van Frans 104, via Frans 156. STIERENKEURINGEN TE NIEUWE N IE DORP EN HOOGWOUD OP 8 APRIL 1932. Nieuwe Niedorp. De belangstelling voor de georganiseerde rundveefokkerij, welke in deze streek toch al niet groot is, is achteruit gaande, het aantal stieren, dat ter voorkeu- ring wordt aangeboden, is dalende. Thans waren aanwezig 3 tweejarige stieren en 7 éénjarige. De 2-jarige stieren werden alle drie goedgekeurd en waren van gewone kwa liteit. Cor van de Armvoogdij is een vrij goede diepe wat lange stier met niet te sterke wat platte middenhand, achter iets te smal over de zitbeenen en iets hakkige stand Frans Nicolaas 18 van A. Winkel te Moer beek is vrij goed gelijnd wat ondiepe stier. Neeltjes Constantijn van D. Kriller munt uit in kop, horens, huid en haar en diepte van romp, moest echter iets vaster van boven bouw zijn, en wat ruimer van voorhand. Van de 7 éénjarigen werden er 3 stuks direct af gekeurd, later kwam hier nog een dier bij, een jong vrij typisch stiertje van Mijts, dat te slap en niet correct genoeg van achteren bleek. Goedgekeurd werden 2 goed ontwik kelde stieren van Jb. Broersma te Lutjewin kel, te weten Frans Jacob 6, de beste van de twee en Frans Jacob 5, beide stieren hebben iets te laag liggende zitbeenderen, een goede middenhand en wat te zware losse voornand De derde goedgekeurde stier van Constantijn Albert 20 van A. Winkel, een wat weinig ont wikkeld correct gebouwd stiertje met matige dijen. Hoogwoud. Een van de jongste keurings plaatsen, die wat het aantal betreft in be langrijkheid toeneemt, wat de kwaliteit en verzorging aangaat, laat het hier nog zeer veel te wensch over, Aanwezig waren 1 drie jarige stier, 8 tweejarige en 16 éénjarige stie ren. De driejarige Booy"s Jonge Wodan van J. van Berkel te Wognum, is een wat groote dieoe breede stier met een excellente voor- en middenhand en iets versmallend kruis en goede beenen. De collectie 2-jarigen was zeer matig van kwaliteit, goedgekeurd werden stuks, te weten: Lux L 15, fokker Kramer Glijnes te Stompetoren, eig. P. Donker Jz te Hoogwoud, een gestopte behangen stier met beste voor- en middenhand en helaas af wijkende achterhand; Frans 142, fokker P. Donker voornoemd, eig. Stierenvereen. De Gouw, een vrij correct gebouwde iets vrouwe lijke stier; Jonge Max 160 en J. P. Koopman te Langereis, een wat slappe voldoend ruime stier. Onder de éénjarigen stieren waren 6 be slist slecht, die dan ook bij de eerste ronde er uitvielen. Van de resteerende 10 bleven in de tweede ronde er tenslotte 4 over, die voor goedkeuring in aanmerking kwamen, waarbij één kantnummer. De goedgekeurden, allen nog van matige kwaliteit, waren Frans van Aaagje 15, van P. Donker Jz., Pade Hoog woud, Frans 153 van A. Wit Cz., fokker P Donker Jz., Frans eig. P. Donker Az. te Aartswoud en Wodan Jan II van C. Donker Az. te Hoogwoud. DE LAATSTE VOORKEURINGSDAG. Men schrijft ons van andere zijde: Het zal de jury wel aangenaam zijn in de ze depressieperiode, dat haar taak Zaterdag eindigde. Het is voor de heeren E. Koster Dz als secretaris der Prov Regelingscommissie voor de Rundveefokkerij en den Insp. van het Ned. Rundveestamboek, Jm. Blaauboer Hzn. te Schagen, als jurylid en J. J. Bakker als plaatsvervanger zeker weer geen sine cure geweest, om bij het bijzonder ongunsti- mogelijk iemand anders zijn. Hij legde zijn vingertoppen tegen elkaar, leunde achter over en bekeek ze aandachtig. Ja, hoe meer ik er over denk, des te beter beter zie ik, dat Arthur Brace, omdat hij dood is, niet levend is en daarom niet de Decker kan zijn. Wij moeten van een andere veronderstelling uitgaan. Laten wij nu jou bijvoorbeeld emen. Als jij Wij hebben alleen het woord van Har ker, dat hij dood is, viel Drew in de rede. Maar Harker zou natuurlijk weten. Ik weet het, snauwde Harker. Ik was eerste luitenant, en Arthur Brace was in mijn compagnie aan de Somme. Ik bracht het er foed af, maar hij bleef er. En denk niet, dat ij een andere Brace was dan sir Peter's broe der. Ik ben uit Berkshire en ken de famili Brace sedert ik een jongen was. Wij zullen dit onderwerp voor afgehandeld houden, voegde hij er, kort aangebonden, aan toe. Nog één vraag, als ik mag, zei Soth field. Hoe komt het dat onze vriend Drew zoo bekend is met alle leelijke bijzonderheden van het verleden van sir Peter? Hoe komt het, dat iedere vervloekte klets kous onaangename en onnoodige praatjes verzamelt? zei Harker minachtend, terwijl nij Drew vol in het gezicht zag. Voordat Drew kon antwoorden werd de deur naar den ingang opengeworpen en een vroolijk menschenkina met een afschuwelijke das om en wiens luidruchtige begroeting en druktemakerij aan een storm in de lente deed ge weer de juiste beoordeeling te vellen over de beesten, zoo juist den warmen stal ont- loopen. Wieringen. In den voormiddag werd een bezoek aan Wieringen gebracht, waarover helaas weinig goea te vertellen valt. Van de vier tweejarige stieren konden er twee aan gehouden worden, welke in type al te zeer uiteenloopen. De uit de Wijk (Drenthe) afkomstige is goed behangen met diepe romp, doch te vet, met matigen kop, vooral hoorns en slechte staartinplanting. Deze is gestationneerd bij Wed. D. N. Mulder. Zijn tegenhanger was de typische Frans Max 8 van M. Bakker Sz fokker Jb. Kaan Kz., Wieringerwaard, Dit kind van Frans 126 kon achter wat breeder. De 9 eenjarigen waren een voorbeeld hoe de verzorging van jonge stieren niet moeten zijn. Het was in één woord een slecht ver zorgd stel waarvan alleen Klaro's Max 2 van W. Mastert Czn. en Pietjes Constantijn van M. Bakker Sz. nog een kans wordt gege ven door hen uit te stellen. Schagerbrug. De nieuwe keuringsplaat< zou de hekkensluiter zijn. Wanneer het weer niet zoo'n ellendig spelbreker ware geweest, was het grasveld achter het café Broer een ideaal keuringsplaats geweest. De inschrij ving en opkomst mocht zeer voldoende hee- ten, terwijl gezien het weer de belangstelling vrij goed was. De 10 tweejarigen gaven als geheel een veel gunstiger beeld dan die va. Hoogwoud. Niet minder dan 6 ontvingen hef praedicaat „aangehouden". Naar onze meening was de volgorde Frans van Marie 16 van Gebrs. Hoornsman te Koegras (fokker P. Donker te Hoogwoud) een zware sterke stier, die wij desnoods nog iets breedte zouden gunnen; Frans E 7 van J. Portegijs te 't Zand (fokker J. E. J. Kramer te Zuid-Zijpe), een lobberige gezonken dier met goede beenen, doch wat los in bovenlijn. Zwarthok van F. Nieuwland te Schager- burg (fokker Jm. Blaauboer Kzn. te Scha gen) gehandicapt door een slecht been. Blok Max 9 van J. E. J. Kramer te Zuid- Zijpe (fokker C. Stapel Pzn. te Hoorkarspel). Frans 4 van W. Jimmink Jbz. te Schager brug en Anna's Frans van K. Eriks te Zuid- Zijpe (fokker A. Brak te St. Maarten. Toen de een-jarigen opgeroepen werden leek de bijenkorf wel geopend. Er kwam geen eind aan. Ten slotte bleken er 35 in het ge lid te loopen. Hoewel het eerste kaf (een tien tal) er spoedig uit was, werd het al spoedig duidelijk, dat de nieuwe keuringsplaats in vergelijking met zoovele oude en dan op den zwaren grond geen slechte beurt zou maken. Het tweede schoonsel toch bevatte beter ma teriaal dan bijv. in Alkmaar bij de tweede ronde uitging. Langzaam, zeer langzaam dunden de gelederen, meestal met volle in stemming van de kijkers, soms ook bijv. een klein zwart stuitje van medio Maart met leede oogen. Tenslotte viel de beslissing voor een achttal ten gunste uit: Wodan Jan van W. Jimmink Jbz. te Scha- gerburg; Marinus B., een Fries met zeer goed kruis, doch wat ondiep in de voorhand van C. N. M. Wit te 't Zand; Frans K 14 van J. E. J. Kramer te Zuid-Zijpe; Emma's Wo dan Jan van J. Jimmink Jbz. te Schager brug; Wodan Jan 4 van W. Jimmink Jbz. te Schagerbrug; Frans Max 45 van A. v. d. Sluis te St. Maartensbrug, fokker Nic. Kaan Kzn. te Wieringerwaard; Frans B 7 van Jn. Eriks Jz. te Zuid-Zijpe en Wodan 19 van K. Eriks te Zuid-Zijpe. Van dit achttal waren weer drie zoons van Wodan Jan 5, van wien 4 nazaten getoond werden. Het is merkwaardig hoe gering het percentage afgekeurde kinderen van dezen stier is. Het zou te betreuren zijn als deze stieren- vader de Noord-Hollandsche bodem zou ver laten. Fokkers bedenkt u eens goed. DE BEDRIJFSKIPPENHOUDERIJ BRENGT VERLIES. Er zijn in ons land ruim 17 millioen vol wassen bedrijfskippen en ongeveer 8 a 9 millioen jonge dieren, die alle tezamen onge veer 900 millioen K.G. voer verorberen per jaar. (Volgens de landbouwtelling van 1930 waren er nl. 24.3 millioen bedrijfshoenders in totaal, zoodat men niet ver van de waarheid af zal zijn, wanneer men het aantal thans op 25 a 26 millioen stuks schat). Nu wordt in een adres van pluimveehou ders uit de omstreken van Barneveld aan den minister van Binn. Zaken en Landbouw een bedrijfsrekening voor 500 kippen gege ven, die er als volgt uitziet en waarbij de op fokwaarde per kip gesteld wordt op 2: De opfokwaarde dier dieren bedraagt dus 500 X 2 1000; Rente a 5 pCt. daar van 50; Pacht of rente grond 75; 10 pCt. sterfte (50 X 2) 100; Afschrijving 1 van 450 kippen 450; Onderhoud, glas, carboleum, teer, voergereedschap, stroo of kaf, frisch zand. enz 75; Afschrijving op hokken, enz. 25; Voederkosten (475 X 3) 1425; totaal 2200. 475 X 130 61.750 eieren a 3 cent 1852 50. Jaarlijks verlies op 500 kippen 347.50. Voor arbeidsloon is niets berekend, daar toch reeds verlies wordt geboekt. Verder wordt er op gewezen, dat er jaar lijks een kleine 90.000 spoorwagons van 10 ton voeder wordt verbruikt, dat is dus onge veer vijf lange goederentreinen van 50 wa gons élk per dag! BARSINGERHORN. Vteeschkeuringsdienst kring Barsingerhorn. Wij ontvingen o.a. het verslag 1931 van den' Vleeschkeuringsdienst kring-Barsinger- horn. Belangstellenden kunnen het aanvra gen bij den secretaris-penningmeester, den heer Joh. de Veer te Schagen. De keuringsdienst geeft een winst van 2611.32, de noodslachtplaats een verlies van 1517.43, de vcrwerkingsinrichting een verlies van 5266.53. Het verlies over den geheelen dienst bedroeg in 1931 4172.64. In 1930 was het verlies 496.39. denken, liep door de hall en verdween in de billardkamer. Sothfield en Harker beantwoordden zijn groet terloops, en keken elkaar verbaasd aan Wat beteekent dat? vroeg Harker. Die Ieren! zuchtte Sothfield. Ik zou gedacht hebben, dat Mike Han nifin vanavond klaagliederen in het Keltisch zou zingen in plaats dat hij als de Meikonin gin hier binnenkomt. Het is zeer vreemd. De Ryan Qub is hem te hulp gekomen vermoedde Harker, met sterker wordende overtuiging. Hannifin zal nog niet verdwijnen. Daar ben ik bepaald dankbaar voor antwoordde Sothfield. Ik vermoed dat Ryan hem als een ver dienstelijke wees beschouwt? Hij wendde zich tot Drew, die den kop van zijn pijp met een pennemes zeer driftig schoonmaakte. Wie is die Ryan? vroeg hij. Jij komt in aanraking met alle groote geldmenschen. Jij behoort het te weten. Jij ook, Sothfield, antwoordde Drew zuur. Jij beweert alles te weten Ik zou graag willen weten wie het is viel Harker boos in. Ik kom telkens in aan raking met zijn werk, in den vorm van be leggingen, die minder goed blijken te zijn dan wel moest, maar nooit met den man zeif Hij moet van geld gemaakt zijn. Er waren veel zaken- en vakmenschen in Nieuw Zee land en Australië, die heel wat hadden wi! len geven om de identiteit te weten van het PACHTOVEREENKOMSTEN. Amendementen op het wetsvoorstel Ebels ingediend. De Tweede-Kamerleden Fleskens en Gose- ing hebben een aantal amendementen voor gesteld op het wetsvoorstel-Ebels inzake bij zondere maatregelen ten aanzien van loopen- de pachtovereenkomsten. Het eerste amendement strekt om den be oogden crisismaatregel niet te beperken tot vóór 1 Januari 1932 aangegane overeenkom sten. Het tweede wil bepalen, dat voor het indie nen van een verzoek om ontheffing als uiterste tijdstip geldt de dag waarop een ter mijn vervalt. Een volgend amendement beoogt, zooveel mogelijk te waarborgen, dat tijdens de geheele behandeling, ook voor den kanton rechter rekening wordt gehouden met de rechten en verplichtingen van derden, die niet partij zijn bij de pachtovereenkomst, en een ander amendement bedoelt, een tot stand komende regeling ook voor andere betrok kenen dan verpachter en pachter bindend te doen zijn. Weder een ander amendement stelt de werking van de ontheffing ten aanzien van anderen dan verpachter en pachter bui ten twijfel voorzoover zij bij de betaling van den pachtprijs zijn betrokken. Tenslotte wordt door hen voorgesteld, aan het slot een artikel 12 toe te voegen luidende: „Zoodra de heerschende buitengewone tijdsomstandigheden hebben opgehoudeft te bestaan, doch in ieder geval vóór 1 Januari 1936, zal aan de Staten-Generaal een voor stel van wet worden gedaan, waarbij de intrekking van deze wet, zoomede de over gang tot den normalen toestand wordt gere geld. Amendementen van den heer Rutgers van Rozenburg De heer Rutgers van Rozenburg heeft de volgende amendementen voorgesteld: I. In lid I van art. II worden de woorden „wanneer een termijn vervallen is" vervan gen door: „ten minste vier weken vóór den vervaldag van een termijn". II. Lid I van art. III wordt gelezen: De kantonrechter geeft een ontvangstbewijs af en roept den pachter en den verpachter ter stond bij geadviseerden dienstbrief op om binnen veertien dagen voor hem te verschij nen. 3. Lid I van art. V wordt gelezen: Komt de ïegeling niet tot stand, dan roept de kan tonrechter de partijen terstond bij geadviseer den dienstbrief op ter zitting van de crisis- pachtcommissie, te houden binnen veertien dagen na dagteekening van den dienstbrief. 4. In lid I van art. VI worden de woor den: „zoo spoedig mogelijk" vervangen door: „binnen vier weken na den dag der zitting^ DE LANGENDIJKER GROENTEN- VEILINGEN. Het blijft aan onze veilingen, waar eet 3000 tuinders hun groenten aanvoeren, maar even lusteloos en slap. Niet dat er geen voldoende producten worden aangevoerd, of dat het aangevoerde van een kwaliteit is, waarvoor weinig belangstelling bestaat, in tegendeel, noch het een, noch het ander laat ook maar iets te wenschen over. Doordien den geheelen winter lage prijzen zijn be steed, is er nog heel wat bewaard in de hoop daarvoor betere prijzen te kunnen be dingen; en wat de kwaliteit der producten betreft, het weer, dat daarop een alles over- geheimzinnige hoofd van den financieelen groep, die de Ryanclub genoemd werd, want de schuchtere speculant was altijd in twij fel of hij moest koopen of verkoopen, als Ryan's naam gefluisterd werd in verband met zijn uitverkoren beleggingen. De hand van Ryan werd gevoeld in alle evenwichtig# geldtransacties in de beide landen en men zei- de, dat zij de beurzen van Europa en Amerika kon beïnvloeden. De praatjes vermeldden wonderlijke en vreemde dingen van de Ryan Club, maar zelfs de praatjes konden niet het beheerende middenpunt, Ryan zelf, aanwijzen. Zij, die beweerden het te weten, zeiden, dat Ryan niets dan een naam was, waarmede een zekere welbekende groep speculanten werd aangeduid, die, in hun meer eerlijke oogen- blikken een afschuw beweerden te hebben van de onbarmhartige methodes der Ryan Club. Anderen, van wie men verwachten kon, dat zij het wisten, bekenden openlijk, dat Ryan een individu was, maar zij konden zich met geen mogelijkheid zijn zakenadres te binnen bren gen. De menschen in het algemeen kon het niets schelen. Zij maakten er zich niet druk over of Ryan een menscheüjk wezen of een coöperatie was, maar aanvaardden met geen vragenstellende dankbaarheid het op een pa leis gelijkende Ryan Weeshuis, dat te Para- paraumu stond, en dat de Ryan Club ten ge schenke gaf als een bewijs van stoffelijkheid en weldadige bedoeling; en zij verachtten die an deren, welke over het gebouw spraken als ge- wetensgeld.

Alkmaarsche Courant | 1932 | | pagina 5