Omlaag de prijzen van Scliaenreparatie. WIJ ZIJN SCHOENMAKERS Fahner's Lederhandel, HUI6BR0UWERSTRAAT 4. - TEL. 846. - ALKMAAR. iezoof i Rubberleerzolen Dameszolen 80. Heerenzolen 115. Dameszolen en hakken 115. Kinderen naar grootte. Heerenzolen en hakken 150. dat is gespaard f w Eerst kijken voor werkschoenen en school- laarzen worden gelijmd en daar na houtgepend. Gegarandeerd 4 x sterker dan leder. Door onze grondige kennis van de voet en haar bekleedsel zijn wij in staat U betere schoenreparatie te leveren dan ge gewend zijt en geven U onderstaande nuttige wenken Ie. Laat in elk geval uw schoenen tijdig repareeren, verwaarloozen kost U geld en ons veel moeite, terwijl de schoen zijn oorspron kelijk model verliest, 2e, Laat de hakken van uw betere schoenen voorzien van Gummitips Goed geplaatste gummitips slijten zeer langzaam en verhoogen het cachet van den schoen. 3e. Laat de zolen van uw origineele Good yaerschoenen, ook uw fijne damesschoentjes, naar gelang de schoen dit vordert, naaien of lijmen, teneinde de soepelheid te bewaren, terwijl wij tevens een langeren levensduur garandeeren, en repareeren uw schoenen vakkundig. Dit is uw voordeel. Afhalen en brengen op verzoek, zonder prijsverhooging. TEL. 846. Nieuwendijk 225-229 AMSTERDAM Oude Gracht 151 UTRECHT ,-h r-, - - K véÊ Waarom zoudt ge meer betalen als ge het mooistehet beste en het modernste in onze magazijnen kunt koopen tegen prijzen, die in staat stellen het dubbele te koopen van wat ge U voorstelt. De kwaliteit, de afwerking en de coupe van onze mantels, mantelcostumes, japonnen, rokken of blouses is niet te verbeteren. Ook in groote maten hebben wij een enorme collectie. Zoodra ge uitgaat, zeg dan tot U zelf tJÊU No. 47 lil denzelfden nacht zijn bij twee ingezete nen van 's-Gravenzande ruiten ingegooid. Als verdacht de dader vari een en ander te zijn is J. S. door de politie aangehouden. HET MEISJE, DAT VERMIST WERD. Hoe haar fietstocht verliep. Het 18-jarige Haagsche meisje Else Hannesen, dat sinds 1 April uit de ouderlijke woning in de Eerste van den Bohcrstraat werd vermist en zich Donderdag te Eperney ir, Frankrijk bij de politie heeft geuieVL is Zaterdag avond met haar vader en iets ouder zus je, die haar in Frankrijk waren gaan ophalen, in het vaderland teruggekeerd. Zij verkeert in goeden welstand, n aar is wel wat vermoeid van den fietstocht en ook een beetje overspannen. Rust is dan ook den eersten tijd geborier. Zooals men weet, is het meisje op Vrij dagmorgen 1 April on. 7 uur op de fiets vertrokken. Niemand kon toen denken, dat zij niet over een uurtje terug zou keeren. omdat zij vrij gereeeld in de ochtenduren een fietstochtje ging ma ken. Toespelingen op een vlucht van huis had zij nimmer gemajkt en een zwerflustige natuur had zij zoover de familie wist ook niet. Zij was echter wel altijd wat stil en in zichzelf gekeerd. De ongerustheid was natuurlijk groot. Niemand kon veronderstellen, waarheen het meisje was vertrokken of wat haar bedoelingen konden zijn. Het eenige wat men wist was, dat zij er met haar fiets vandoor was, geen bagage bij zich had, zelfs geen hoed droeg en dat zij niet meer dan tw ee guldens on een paar dub beltjes tij zich had. Het signalement werd door de radio en de pers verspreid, de politie stelde een onderzoek in en zoo kwam men aan de weet, dat het meisje door Stompw iik w as gekomen en in de buurt van Voorburg was geweest. Ver der niets. Reeds werd verondersteld, dat het meisje een ongeluk moest zijn over komen, toen Donderdag bij de familie de tijding kinnen kwam. dat zij in Frank rijk vertoefde, waar zij zich bij de poli tie te Epernay had aangemeld. Het meisje werd, nadat zij zich bij de politie had aangemeld, in een klooster te Epernay ondergebracht. Daar hebben de vader en het zusje haar afgehaald. ver Parijs werd daarop de terugreis aanvaard, nadat eerst nog eenige pasfor- laliteiten waren vervuld, daar Else er zonder pasport op uit was getrokken, eel inlichtingen over den tocht konden I^i'ieieden niet geven, ten eerste H™ - J?et meisje tenslotte geen „bijzon dere dingen heeft beleefd, en ten twee- ae, omdat zij nog te zenuwachtig was, 1 een uitvoerig verhaal van haar zw erftocht te doen Trouwens de familie staat zelf nog voor een raadsel, wanneer zij de vrt&g wil beantwoorden, hoe het meisje er toe gekomen is, er vandoor te gaan. Zij is over Delft, Rotterdam, Dordt naar den Moerdijk gefiest. waar zij met de pont is overgestoken. Daarop reed zij naar de grens. Waar zij de grensTs over gegaan, wist zij zich niet precies ie her inneren. Zij heeft, bij liet passeeren geen houden. Vrijdag was zij reeds in België. Zij is daarop België doorgefiest en kwam aan de Fransche grens. Ook deze wist zij zonder pas te overschrijden. De douane heeft haar gevraagd, of zij iets te declareeren had en toen zij antwoordde, geen bagage bij zich te hebben, liet men haar gaan. Waarschijnlijk hebben de douanen gedacht, dat dit meisje op de fiets met een regenjas, geen bagage en zelfs geen hoed, een bewoonster was van een der grensdorpen, die een bood schap in een ander dorp ging doen. Daarop is de zwerftocht doorgegaan, tot dat zij te Epernay naar de politie ging. Haar zuster vertelde, dat Else 's nachts onderdak had gevraagd bij boeren, wat haar telkens bereidwillig werd gegeven. Ook kreeg zij dan meestal te eten. Van haar beetje geld kocht zij ook nu en dan eetwaar, zoodat zij geen honger heeft geleden. Toen zij bij de politie te Epernay kwam, waren de twee guldens en de dubbeltjes op. Bovendien had het meisje heimwee gekregen en spijt, dat zij er vandoor w as gegaan. .De oorzaak van haar zwerftocht moet gezocht worden in de moeilijkheden bij haar studie. Else is leerlinge van de vierde klasse van een H B S. Haar laat ste rapport was lang niet goed, en zij had zich voorgenomen, in de Paasch- vacantie hard te werken om den achter stand in te halen. Zij moet moedeloos ijn gewerden bij de gedachte, dat zij de slechte cijfers vóór den overgang wel niet meer zou kunnen ophalen. Plotse ling schijnt toen de gedachte bij haar te zijn opgekomen, dat zij er uit wilde, heelemaal van de studie af. En in zoo n bui van w eg-te-willen-zijn van alle narigheid is zij er opeens van door gegaan. Nadat zij een paar dagen weg was, kwam reeds het verlangen om terug te gaan, maar toen durfde zij nog niet Donderdag was echter het laatste geld op en werd het heimwee sterker, evenals het besef, dat zij een domheid had begaan Haar zusje vertelde verder, dat Else vooreerst niet naar school terugkeert, zij zal eerst eens goed moeten uitrusten, om de emoties van haar zwerftocht te boven te komen. Een commissaris van politie heeft gisterochtend het 18-jarige meisje ge hoord, in verband met haar verdwijning gedurende een week. Bij dit verhoor is komen vast te staan, dat er geen sprake is van ontvoering of onttrekking aan de ouderlijke macht van het meisje. STAKING BIJ DE NED. DOK MAATSCHAPPIJ TE AMSTERDAM. Bij de Ned. Dokmaatschappij is verleden week onder een groep van ruim 30 dokwer kers en dokververs een conflict uitgebroken Van de zijde der afdeeling Amsterdam van den Alg. Ned. Metaalbewerkersboud verne men wij hieromtrent, dat dit conflict het ge volg is van een loontarief-kwestie en van de weigering der directie der Ned. Dokmij. tot het intrekken van bet ontslag, dat aan een bij deze maatschappij in dienst zijnden per- soen was gegeven en gedeeltelijk overeenstemming verkregen. Waar echter voor de kwestie der prijstarie- ven geen regeling werd bereikt, werd de staking voortgezet. Vrijdagmiddag deed de directie een voorstel, dat van den kant der stakers onaanvaardbaar werd geacht. In middels had, doordat ook een 20-tal sjou wers het werk neerlegde, de staking zich toi ruim 50 man uitgebreid. Gistermorgen nu heeft de directie bekend gemaakt, dat de overige leden van het per soneel bet werk van de stakers moesten over nemen. Tegen deze order is bij de verschil lende personeelsgroepen protest gerezen, het geen tot gevolg haa, dat het geheele perso neel, bestaande uit 350 man, in staking ge gaan, zoodat het bedrijf is stil gelegd. ONTROUW AMBTENAAR. Door de recherche te Nijmegen is aange houden de postconducteur J. O., verdacht van verduistering van brieven met gelds waarde, welke hij gestolen had uit postzak ken. J. O. heeft bekend. Hij is afkomstig uit Rotterdam en is aan de justitie te Arnhem uitgeleverd. HET CONFLICT IN DE CARTON- INDUSTRIE. Nog geen voorstellen. Daar thans allerlei geruchten verspreid worden over bemiddelingsvoorstellen in het conflict in de cartonindustrie verzoekt men ons van bevoegde zijde te willen mededee- lenj dat alle berichten dienaangaande on juist zijn. Er is nog geen enkel voorstel ge daan. DE MACHT VAN HET KLEINE. De Ver. „Nederlandsch Fabrikaat" schrijft ons: Nederland telt ruim 7 millioen inwoners. Wanneer wij dus aannemen, dat Nederland 1 Vu millioen gezinnen telt zullen wij wel niet ver van de waarheid af zijn. Stelt, dat in elk gezin eiken dag door één der gezinsleden, wie dit is komt er niet op aan, een artikel wordt gekocht van buiten- landsch fabrikaat in plaats van dat een even goed voortbrengsel van de nationale industrie zou zijn gekocht en dat hiervoor was betaald het luttele bedrag van 0.40. Laten wij verder aannemen, dat de waarde van dit artikel toen het de fabriek verliet 0.20 bedroeg dan wordt daardoor door elk gezin per jaar aan de Nederlandsche in dustrie onnoodig onttrokken een bedrag van 365 x 0.20 73, en dus in het geheel door alle Nederlandsche gezinnen tezamen voor een bedrag van 1 millioen x 73 109J4 millioen. Laten wij verder eens aannemen, dat het gemiddeld jaarlijksch inkomen van een ge zin 2500 bedraagt, dan zouden, wanneer in plaats van het buitenlandsche artikel een voortbrengsel van de Nederlandsche nijver heid was gekocht, een jaar lang 43.800 ge zinnen zelfstandig in hun bestaan hebben kunnen voorzien. Nu kan men de opmerking maken, dat dit maar een theoretische beschouwing en een zeer eenvoudig rekensommetje is, maar in ieder geval blijkt uit dit eenvoudige voor beeld wel de groote waarheid van het spreekwoord ..Vele kleintjes maken één Niet genoeg kan dan ook gewezen wor den op het groote nationale belang, dat er in is gelegen waar en wanneer mogelijk aan de voortbrengselen onzer eigen nationale nij verheid de voorkeur te geven. Het is een verblijdend verschijnsel, dat deze leuze hoe langer hoe meer veld wint en het is te verwachten, dat de 150 Nederland sche industrieele openlucht filmvoorstellin gen, die gedurende zes achtereenvolgende maanden door de Vereeniging „Neder landsch Fabrikaat" in steeds afwisselende plaatsen zullen worden gehouden, krachtig er toe zullen bijdragen dat de leuze „Koopt toch uit den vreemde niet wat het eigen land U biedt" hoe langer hoe meer ingang bij on ze landgenooten zal vinden. Zooals reeds is medegedeeld heeft het Be stuur van de Vereeniging „Nederlandsch Fabrikaat" voor het orgniseeren van deze openluchtfilmvoorstellingen een speciaal hiervoor ingerichte auto aangeschaft en deze rondreis door Nederland zal op 18 April a.s. aanvangen te beginnen met de provincie Friesland DE NEDERLANDSCH-BELGISCHE BETREKKINGEN. In den ministerraad welke gistermiddag te Brussel heeft plaats gehad, heeft de heer Hymans, minister van buitenlandsche zaken van België, breedvoerig gesproken over de betrekkingen tusschen België en Nederland. Hij zette uiteen in welke omstandigheden of- ficieuse onderhandelingen tusschen twee staatslieden eenige maanden geleden waren begonnen om te onderzoeken of er eenige overeenkomst mogelijk was. Er was eenige overeenstemming bereikt, waarbij de bepalin gen evenwel niet konden worden bekend ge maakt, wegens het verzet dat in Nederland opging. Dit verzet heef! den Nederlandschen minister minister aangespoord om de kwestie voor onbepaalden tijd te verdagen. Minister Hymahs betreurde dat 13 jaren na den oorlog nog geen overeenkomst was getroffen aangaande de herziening van het verdrag van 1839, hetwelk volgens de beslis sing van de conferentie van Versailles ge wijzigd diende te worden. CAFE UITGEBRAND. Gistermiddag om drie uur is te Weerselo (öv.) afgebrand het café „Everlo". Ook de achter het café gelegen stallen werden een prooi der vlammen. Het grootste gedeelte van den inboedel, alsmede het vee, kon wor den gered. Waarschijnlijk is de brand ont staan in de stookgelegenheid. De schade wordt door verzekering gedekt. DE HANDEL IN ANSJOVIS. Het besluit van de Vereeniging van zouters en handelaren en de Zuider zeegemeenten. Op initiatief van het gemeentebestuur van Helder heeft gistermiddag te Helder een bij eenkomst plaats gehad van een aantal be sturen van Zuiderzeegemeenten teneinde de moeilijkheden te bespreken, welke voor deze gemeenten zouden kunnen ontstaan tengevol ge van het besluit oor handelaars en zou- overeenstemming bereikt nopens de te nemen maatregelen, waardoor eventueele nadeelige gevolgen voor de ansjovis-visscherij zullen kunnen worden voorkomen. De burgemees ter van Edam, de heer Th. C. P. M. Kolf schoten, deelde ons nog mede, dat de verga dering was bijeengeroepen naar aanleiding van een bericht in de „Visscherij Courant" waarin melding werd gemaakt van bovenge noemd besluit, waarbij de zouters en hande laars in ansjovis met het oog op hun groote voorraden er dit jaar van zullen afzien nieuwe hoeveelheden ansjovis te koopen, in te zouten of te verhandelen. Indien de specu latie- en groothandel aan dit voornemen ge volg geeft, zullen de visschers en allen die verder in dit bedrij werkzaam zijn, ernstig in hun bestaan worden bedreigd. Besloten werd, dat nog een afwachtende houding zal worden aangenomen. Mocht aan het besluit uitvoering worden gegeven, dan zal men trachten met alle ten dienste staande midde len, o.m. met medewerking der regeering, on gedaan te maken, of zoodanige maatregelen nemen, dat het optreden van zouters en han delaars geen effect sorteert. De heer Kolf schoten heeft dienaangaande ter vergadering een tweetal voorstellen ingediend, welke met algemeene stemmen werden aanvaard. Op de bijeenkomst waren vertegenwoor digd de gemeentebesturen van Helder, Enk huizen, Lemmer, Urk, Monnikendam, Edam en Volendam. HET CONFLICT IN DEN RIJNVAART. Te Vreeswijk niet merkbaar. De Rijnvaartstaking heeft te Vreeswijk een kalm verloop. Hoewel veel sleepkracht is op gelegd, waren er voldoende sleepbooten aan wezig, bemand met werkwilligen en met eigen personeel, om de schepen op te sleepen. In de afgeloopen week zijn dan ook ver scheidene sleepbooten van Vreeswijk ver trokken. Thans liggen nog vier sleepbooten op convooi te waditen, waaruit wel blijkt, dat de staking geen stagnatie in het vervoer van de schepen veroorzaakt. KORTE BERICHTEN. De Nederlandsche Vereeniging voot Autosnelwegen (Nevas) heeft Zaterdagmid dag in combinatie met het internationale co mité w>or den bouw van speciale autowegen (Icobosa) haar jaarlijksche vergadering ge houden in Den Haag, onder voorzitterschap van mr. dr. Kappeyne van de Copello. Aan wezig waren o.m. eenige vertegenwoordi gers van Belgische officieele lichamen. De nieuwe departementale indeeling zal na aanneming van het desbetreffende wetsontwerp door de Eerste Kamer waar schijnlijk op 1 Mei a.s. in werking treden. De gemeentelichtbedrijven te Beverwijk hebben over 1931 een winst opgeleverd van avn 75.000. Te Amsterdam is overleden de heer D. Rahusen, oud-directeur, later commissaris van de Nederlandsche Bank. De 51-jarige tuioder J. de Kok, wonende aan Den Hoorn nabij Deut, is in den nacht van Zaterdag, vermoedelijk door de duister-

Alkmaarsche Courant | 1932 | | pagina 7