Alkmaarsche Courant. „ARNHEM" I>in«da^ t% April Radionieuws ^Buitenland £uchtoaact Onze JColoniën Jietk School nonden) fier en dertigste Jaargang. DE POSTVLUCHTEN OP INDIE. NEDERLANDSCHE RONDVLUCHT 1932. LEVENS VERZEKERING MAATSCHAPPIJ de basis voor een zorgenvrij bestaan. 86 1932 RADIOMUZIEK VAN DE KOMENDE DAGEN. Dinsdag. In het begin van oen avond vervolgt de AVRO den cyclus Moderne Fransche Ka mermuziek met de Sonate voor viool en cello van Ravel. In het begin van den avond her denkt het Vlaamsche Brussel nog eens Goethe met muziek, geïnspireerd door werken van den dichter, o.a. Beethoven's Egmont ouverture, Dukas' Scherzoo voor rokest L ap- nrenti sorcier, naar de ballade Der Zauber- lehrling en Schubert's prachtige Erlkonig, die hier in correct Nederlandsch De Elzen koning wordt genoemd. Het concert van Os lo brengt o.m. de derde symphonie (de Eroi- ca) van Beethovendit werk wilde de compo nist oorspronkelijk aan Napoleon opdragen in wien hij den abso'uten democraat zag, maar toen de Eerste Consul zijn matelooze eerzucht en heerschzucht zocht te bevredigen door zich tot Keizer te laten kronen, nam Beethoven de opdracht terug Des avonds komen over Weenen twee strijkkwartetten van Havdn op 9 nr. 1 in A-dur en op. 64 nr. 3 in Bes-'dur. Ook over Midland Regional komt kamermuziek, een strijkkwartet van Bruckner en strijkkwi'.tetten van Bee hoven (op. 29 C-dur) en Mozart (g-moll K.V. 516), beide voor twee violen, 2 altviolen en cello. Berlijn geeft twee deelen uit Beetho ven's Missa Soleinnis, het Sanctus en hel Agnus Dei. Later op den avond brengt de AVRO o.m een pianoconcert van Mozart (d moll, K.V. 466) en een symphonie van von Dittersdorf (tijdgenoot van Mozart). De KRO herdenkt Goethe met liederen, door Schubert op teksten van den dichter getoon zet. Opera. Over Budapest komt Die Maske, een opera van Eugen Huber Jenö Hubay, Hongaarsch violist en componist. Woensdag. Des middags geeft de NCRV kamermu ziek, pianotrio's van Haydn, Brahms en Sme- tana. Het middagconcert van Daventry brengt het grootsche vioolconcert van Brahms, en de vijfde symphonie van Dvorak, de symphonie Aus der neuen Welt (e-moll)] geschreven tijdens 's componisten verblijf in Amerika. In het begin van den avond komt over hetzelfde station een pianotrio van Haydn. Weenen geeft eenige deelen uit Bruckner's zevende symphonie. Voor de mi crofoon van Warschau geeft de pianist Alex- ander Sienkiewiez een recital. Motala geeft een kamermuziek-nrogramma, o.a. liederen van Schubert en een pianosonate van Brahms, gespeeld door de in Zweden zeer gewilde pjaniste Astrid Berwald. Des avonds brengt de VARA het oratorium judas Mac- cabeus, van Handel, bekend is hieruit het koor Seht, er komt mit Prris gekrönt, dat la ter is ingevoerd uit het oratorium Josua. Over Langenberg komen werken van den zeer mo dernen Ernst Krenek, componist van streng „lineaire" muziek, die meer steunt op een ab- stract-constructieve idee, dan op intensiteit van gevoelens; uitgevoerd worden o.m. de werken voor zang en piano Durch die Nacht en Nachtigall. Straatsburg geeft onder den titel Muziek bij werk van Goethe de Eg- mont-ouverture van Beethoven en Liszt's Faust-symphonie, die uit drie deelen bestaat: Faust -- Gretchen Mvphistopheles, met als slotkoor de laatste regels van het tweede deel van Goethe's Faust, de woorden van het Chorus mysticus: Alles vergangliche ist nur ein Gleichnis Later op den avond geeft de viorist Stefan Frenkel voor de microfoon van Praag een recital. Over Boedapest ko men strijkkwartetten van Haycm (op. 75 nr. 4 in Bes-dur en op. 20 nr. 4 in D-dur, één der 6 z.g. Sonnenquartette)hierop volgt een pianorecital, gegeven door den Hongaarschen pianist, componist en muziekgeleerde Bela Bart. Het concert van Daventry brengt o.m. de eerste symphonie (A-dur) van den Engel- schen componist Elgar en het derde piano concert (C-dur) van den Rus Prokofieff, door den componist zelf gespeeld. Opera's. Berlijn geeft een aantal fragmenten uit de opera's Martha, van Frotow, Die verkaufte Braut, van Smetana, en Nadja, van Kün necke. Hei'sberg brengt de eerste twee actes van Martha. Over Leipzig komt een opera van den Italiaanschen componist Wolf-Fer- rari. Die schalkhafte Wittwe. Ook I^ome heeft een opera-uitzending. DE TOESTAND IN HET VERRE OOSTEN. De onderhandelingen te Sjang hai voor onbepaalden tijd verdaagd. De Chineesch-Japansche wapenstjlstanas- onderhandelingen zrito voor onbepaa.den tijci verdaagd. De Chineezen zijn in afwaenting van nieuwe instructies uit Nanking. EEN VULKANISCHE UITBARSTING IN ANDÉS. De Descabezado, op de grens van Chili en Argentinië, in wer king. Ook vulkanische werking in Patagonië. Heftige aardbevingen hebben, naar Reuter uit Buenos Aires aan de N.R.Cr, meldt, de- bevolking van de steden Mendoza en ban Rafsel verontrust en 't platteland in de Zui delijke provincie van Argentinië. De vulkaan Descabezado op de grens van Chili en Ai- gentinië, die men sinds lang gedoofd waande, is in werking getreden. Bij de uitbarsting werden lava, zand en steenen uitgeworpen Van het dorp Malargue af, ziet men der, vuurgloed oo den Cordilleras. De verschrikte bevolking is'gevlucht; men vreest dat er slachtoffers zijn revallen. Electrische ontla dingen storen C. telegrafische verbindingen Te Buenos Aires is gisteren den heelen ochtend een aschregen gevallen, die alle voor werpen met witgrijze laag bedekt. i schrijft dit verschijnsel aan de uitbarstine fcO€ Volgens berichten uit Chosmalal (Pata" gonië), waar men krachtige onderaardsche ontploffingen heeft gehoord, moet de vulka, Dumuyo eveneens in uitbarting zijn. De Descabezado is een berg van 3800 M hoogte in het stroomgebied van de Maule, cue deel uitmaakt van een berggroep, waartoe ook de vulkaan San Pedro behoort. Een bericht uit Santiago de Chili J- dat de aardbevingen ook in Chili ge ziju. Zij zijn volgens dat bericht in de eer plaats een gevolg van een uitbarsting van den reusachtigen vulkaan Tinguiririca, tei- wijl ook tal van kleinere vulkanen in liet cen trale gedeelte van de Andes in werking ziji getreden. De uitgeworjren asch der vulkan i is meegenomen door den wind en heelt oen hemel verduisterd. In dikke lagen is de asci in tal van streken neergevallen. Deze ascn- Tegen, gepaard met de aardbeving heeft ont zetting verspreid in de steden en op het lana Verscheidene verbindingen waren verbroken In sommige plaatsen was de duisternis zoo dik, dat alle zakenleven stilstond. Tot dusver zijn er geen berichten van slachtoffers binnengekomen. De streek, waarin de aardbevingen en de aschregens zijn waargenomen, strekt zich uit over een lengte van naar schatting 630 K M *n een breedte van naar schatting 1000 K M. Ook in Zuid Chili vrees voor uitbarsting. Geleidelijk worden nadere bijzonderheden bekend, omtrent de uitbarsting van de drie vulkanen, Descabazado, Tinguirririca en Las V egeas, die na langdurige rust Zondagoch tend plotseling met groote heftigheid zijn gaan werken. De in de omgeving van de wer kende vulkanen gelegen steden en dorpen zijn geheel met asch bedekt en bevinden zich in een half donker tengevolge van den asch regen die het licht verduisterd en de zonne stralen in .zoo sterke mate onderschept, dat de bevolking van de koude te lijden heeft Het gebied van de aardbeving en van de vul kanische uitbarsting strekt zich uit over een afstand van meer dan 700 K.M. Het reikt var, Santiago tot ten zuiden van Conception. De een vulkaan na de andere die naar men dacht reeds lang uitgewerkt waren begint weer te werken en voortdurend wordt de bo dem in beweging gebracht door sterke aard schokken. Het geheele landschap is met asch- wolken bedekt, zelfs te Montevideo dat 1300 K.M. van den dichtstbijgelegen vulkaan ver wijderd ligt is een dichte aschregen gevallen. In tuinen en voor de huizen heeft de bevol king schermen gespannen. Vele personen loo- pen met doeken voor mond en neus om de asch niet in te ademen. Men vreest dat in de bergstreken menschenlevens verlore,n zijn ge gaan. Het telefoon- en telegraafverkeer met de streken die door de uitbarsting werden ge teisterd is verbroken. De Chileensche regee ring heeft een eskader vliegtuigen naar het geteisterde gebied gezonden om waarnemin gen te verrichten. Ook in het berggebied van Patagonië is een vulkaan gaan werken, zoo dat ook in Zuid-Chili vrees bestaat voor een ernstige uitbarsting. De gevolgen van de vulkani sche uitbarstingen in Argentinië. In het departement St. Rafael ligt de asch die door de vulkaan Descabazado wordt uit geslingerd meer dan 60 c.M. hoog. Te Zui den van Mendoza, dat door vulkanische gas sen wordt bedreigd, worden verscheidene krachtige aardschokken waargenomen, ter wijl voortdurend explosies worden gehoord. Tengevolge van de duisternis zijn de meeste greote zaken en banken gesloten. Zelfs te Buenes Ayres is de lucht met stof bezwan gerd, waardoor de bevolking groote hinder ondervindt. AUTO IN KANAAL GESTORT. 7 dooden, In de nabijheid van Cairo is gistermiddag een auto in een kanaal gestort. In de autc zaten 7 personen, o.a. twee hooggeplaatste Egyptische regeeringsambtenaren en een offi cier Alle inzittenden verdronken, ondanks de vertwijfelde pogingen om zich uit' den auto te bevrijden. INSTORTING VAN EEN MIJN BIJ ESSEN. Vier dooden. Op de mijn Matthias Stinnes I en II is door bet instorten van een gedeelte van een peiler een gedeelte van een schacht in het Noord westen der mijn omlaag gestort. Een voor man en drie mijnwerkers werden onder het vallend gesteente bedolven en gedood. De drie mijnwerkers konden later op den dag ge borgen worden. De Valk is gister op de thuisreis uit Cal- cutta vertrokken te Jodhpur geland. De Uil is op de uitreis uit Cairo vertrok ken en te Rutba geland. Van de Nationale Luchtvaart School en de Rotterdamsche Aero Club zijn thans zeven vliegtuigen ingedeeld voor deelneming aan de rondvlucht. Van de K. L. M. zullen vier vliegtuigen deelnemen, zoodat de thans ge vormde „luchtkaravaan" uit 11 machines be staat. De K. L. M. heeft besloten om bij het oponthoud op de vliegvelden Arnhem, Twente, Eelde op den eersten dag en Venlo, Gilze-Rijen, Vlissingen en West-Schouwen op den tweeden dag rondvluchten te organi seeren, waaraan ten hoogste 32 personen per vliegveld kunnen deelneme') INTERVIEW MET EEN 5-JARIG LUCHTSCHEPELING. Toen de 5-jarige passagier van den Zep pelin, Rudi Lang, met een watervliegtuig van Pernambuco in Buenos Aires aankwam, werd hij aldaar met groote vreugde door zijn ouders ontvangen. Rudi Lang zeide, dat hij het jammer vond, dat zijn tocht met het luchtschip al uit was. Hij wilde weer met den Zeppelin terugkeeren om zijn hond te halen, die hij in Friedrichshafen had achter gelaten. EEN KOPEREN JUBILEUM. Twaalf en een half jarig be staan der K. L. M. Donderdag 1.1. was het twaalf en een half jaar geleden, dat de K.L.M. werd opgericht. En in die tijd is deze maatschappij gewor den niet alleen de trots van Nederland, maar een der grootste van de wereld. Deze K.L.M., die zich bezig houdt met vlie gen, heeft zelf ook een vlucht genomen waar bij zij in haar directeur den heer A. Plesman een zeker niet te onderschatten steun heeft gehad. Is het bedrijf nu nog niet geheel ren dabel, moet er in 't kort gezegd nog geld bij, het doet echter al met al groote stappen in de richting van een onderneming die zichzelf bedruipt of wel die winst afwerpt. Van het grootste belang in verband met de exploitatie is de kostprijs per ton-K.L.M. Deze was in 1922 nog 4.74 per ton-K.M maar in 1931 was hij al gedaald op 1.11 per ton-K.M. Op de Indië-route zijn de bedra gen nog veel hooger, maar sinds de invoering van den wekelijkschen dienst is ook hier een aanmerkelijke daling waar te nemen. In 1929 bedroeg die kostprijs per ton-K.M. 3.84, in 1931 3.50 en dit jaar hoopt men te komen tot 2.45. Met de voortschrijding der tech niek zal ook de kostprijs zich natuurlijk ge leidelijk aan steeds verlagen. Om eens het verschil te laten zien tusschen de K.L.M. van vroeger en van nu kunnen we eenige cijfers noemen. De oprichting der K.L.M. had 7 October 1919 plaats, maar het eerste vliegtuig (men charterde toen nog vliegtuigen) vertrok op 17 Mei 1920. In het eerste jaar van werkelijke exploitatie vloog de K.L.M. 82.000 K.M. en vervoerde 345 passa giers, 822.000 K.G. goederen en 2900 K.G. briefpost. In 1931 vloog de K.L.M. 2.599.740 K M. en vervoerde 20.312 pasagiers, 1.321.875 K.G. goederen, 82.007 K.ó. briefpost, 40.580 K.G. pakketpost en 18.792 pleziervliegers. Deze laatste twee categoriën had men in het eerste jaar zelfs nog niet. Er is dus wel eenig verschil merkbaar. De cijfers wijzen wel uit. hoe enorm de ontwikkeling in die jaren heeft plaats gegrepen. De K.L.M.-vliegtuigen hebben dan ook tot het einde van de vorige maand 13.769.850 K.M. afgelegd, wat evenveel zeggen wil als 350 maal de aarde rond. Ook vooral de laatste jaren gaat de K.L.M. vooruit. Zoo werden in 1931 in vergelijking met 1930 meer vervoerd: 3000 pèssagiers, 330.000 K.G. goederen, 15.000 K.G. brief post, 13.000 K.G. pakketpost en maar even tjes 7000 pleziervliegers. Is het niet, als men deze cijfers ziet, of er geen crisis bestaat? Vooral de uitbreiding van het bedrijf heeft een gunstige invloed gehad op de rendabeli- liteit, die verder nog gunstig beïnvloed zal worden, als er meer evenwicht komt tusschen de exploitatie in het zomer- en die in het win- ter-halfjaar. In deze richting trouwens be weegt men zich al, want, was in vroeger ja ren de zomerproductie bijna vier maal zoo groot als die in den winter, nu is de verhou ding nog maar U/9 1. Van zeer groot be lang voor de K.L.M. en lang niet alleen voor haar is de dienst op Indië en het trof ons dan ook als een groote teleurstelling te vernemen, dat de wekelijksche dienst weer in een 14- daagsche zou worden omgevormd. Gelukkig is dit echter al weer op zeer besliste wijze ontkend. Ook betaat er de mogelijkheid, dat een luchtverbinding met Australië niet ver meel is. Wat de K.L.M. betreft zou hiermee 1 Oc tober a.s. een aanvang kunnen worden ge maakt. Men zou dan in twaalf dagen van Nederland naar Australië kunnen vliegen. Over het geheel genomen mag de vlieg- dienst op Indië zeer bevredigend genoemd worden. Wat betreft de uitbreiding der luchtvloot van de K.L.M. zullen in October vijf nieuwe F XVIII-vliegtuigen op de Indiëdienst in ge bruik worden genomen, welke op de Euro- peesche lijnen veertien passagiers kunnen vervoeren. Deze toestellen naderen nog weer meer het volmaakte dan de in gebruik zijnde, al heeft men aan deze ook al weer verschil lende verbeteringen aangebracht. De F XII's bijv. kunnen thans op de Indië- route 7 K.M. sneller vliegen en de kruissnel heid opvoeren tot 187 K.M. Dit betee- kent dat het aantal vlieguren per dag ver laagd kan worden, wat voor de pasagiers ai weer meer gemak uitmaakt. Als de Ijsvogel, de laatste F XII. die deze verbeteringen ook heeft, aan de K.L.M. zal zijn overgedragen, zal de Maatschappij dertig vliegtuigen bezit ten. Wat betreft het zomerprogramma, dit heeft men met het oog op de crisis eenigszins moe ten bejrerken. Op Antwerpen, Brussel en Parijs zullen tijdens den zomer drie diensten worden on derhouden, in samenwerking met Farman en Sabena. De K.L.M. zal voor haar deel nemen de rechtstreeksche verbinding Amsterdam Parijs in aansluiting op de directe verbinding MalmöKopenhagen—Amsterdam. Deze directe dienst op Scandinavië zal uit gevoerd worden in samenwerking met de A.B. Aerotransport. Ook zal door de K.L.M. nog een verbin ding onderhouden worden op Hambung. De Deutsche Lufthansa, die dit jaar de lijn op Berlijn zal exploiteeren, zal ook in samen werking met de Swissair, de liin Amsterdam BazelGeneve voor haar rekening nemen, terwijl de Tjechische luchtverkeers-maat- schappij. aangezien de gunstige exploitatie- uitkomsten van haar luchtverbinding met ons land, weer de lijn zal verzorgen van Amster damRotterdamHalleLeipzigPraag met drie-motorige Fokker-vliegtuigen, type r VII B. Hetzelfde goeds kan gezegd worden van de nachtpostvlucliten tusschen Scandi navië. Duitschland en Nederland. Deze zul len dan ook weer plaats hebben van 2 Mei tot 1 October. Last not least dan nog de verbinding met Engeland. Op Londen zullen door de K.L.M. j drie diensten worden geëxploiteerd en dooi' de D.L.H. één dienst. Door de goede uitkom sten van het vorige jaar blijft ook dit jaar de avonddienst (7 uur uit Croydon) naar Neder land gehandhaafd. Voor het eerst dit jaar wordt een vertrek uit Nederland vastgesteld op 4.40 uur 's mor gens. om de post uit Finland, Zweden, Dene marken en Duitschland, die met den buiten- landschen nachtpostdienst te Amsterdam wordt gebracht, naar Londen over te bren gen. Ook passagiers kunnen van dezen dienst gebruik maken. Het is dus vrijwel overbodig een en ander aan te stippen, want wat uit het boven ver melde zoo duidelijk blijkt, zal wel ieder be grijpen. De K.L.M. heeft haar moeilijkste ja ren, de jaren van beginnen en probeeren achter zich en nu alles op zoo'n hechte basis gegrondvest is, liggen jaren van vlugge ont wikkeling voor haar. Voetbal. De schoolwedstrijden. De schoolvoetbalwedstrijden voor Woens dag j.L zijn, evenals die voor Zaterdag j.1., wegens het slechte weer afgelast. De wed strijden voor de lagere scholen worden mor gen gespeeld, terwijl die der afdeeling A, Za terdag plaats vinden, op dezelfde tijden. De ze wedstrijden zijn dus een week opgescho ven. Van afdeeling B is gistermiddag al ge speeld le Gem. schoolWilhelminaschool, uitslag 02. De wedstrijden U.L.O. JulianaschoolR.K. U.L.O. en U.L.O. AlkmaarR.H.B.S. V gaan morgenmiddag gewoon door. Langs de N.H.V.B.-velden. Onze medewerker schrijft: Pluvius heeft ook ditmaal weer eens ge ducht afbreuk gedaan aan de afwerkink van het seizoen-programma. Vrijwel overal wer den terreinen afgekeurd of wedstrijden ge staakt in verband met den overvloedigen re genval. De vertegenwoordigers van het N.H.V.B. elftal troffen het niet. Zij zouden te Hoorn tegen Hollandia nog even een generale repe titie ten beste geven, alvorens zij over veer tien dagen aan het bonds-tournooi te Leiden zouden deelnemen. Enkele zwakke plekken waren vervangen, en vooral de nieuwe links- backplaatsbezetting bleek een belangrijke verbetering te zijn. Het elftal zag er thans als volgt uit: v. Beek (Andijk I) v. Herwaarden v. d. Braber (N. Niedorp I) (Andijk I) Schuit Rijkers v. d. Hilst (Alkmaar) (Succes I) (Alkm.Boys) Indri Kranenburg Homan Scheerman Schaap (A.Boys) (Alkm.) (Alkm.) (Z.F.C.IV) (M.F.C.) Waar de rechtsbinnen, Wolthuis van M.L D., niet van de partij kon zijn, bezette inval ler Kranenburg deze opengevallen plaats. Het ongunstige weer had tot gevolg, dat niet al leen het publiek gering in aantal was, doch Hollandia slechts met negen spelers ver scheen. Het elftal werd ten slotte gecomple teerd met de beide reserve's van het N.H.V.B.- team en wel door Faus van Nieuwe Niedorp I op de linksbinnenplaats en Boots van Alkm. Boys I op de linksbuitenplaats. Naar men ons mededeelde, moet het N.H. V.B.-team, ondanks het ongunstige weer en het zware terrein, een zeer goeden wedstrijd gesjieeld hebben en eenmaal wist men zelfs een 03-overwinning te behalen. Toen pas verkleinde Hollandia den achterstand tot 23, doch de „provincialen" maakten er 2—4 van en het einde kwam met een 34- overwinning. De E.C. van den N.H.V.B. kon tevens nog eens een overzicht krijgen van de reserve's, die in de Hollandia-ploeg vaak zeer goede dingen deden. De prestaties tijdens de oefenwedstrijden in oogenschouw genomen, doen binnenkort op het tournooi te Leiden het beste verwach ten. Wij stellen in onze vertegenwoordigers een groot vertrouwen en geven hun een beste kans. N.H.V.B.-ers, opgepast! 1B. Te Purmerend werd met de ontmoeting Purmersteijn II—Zaandijk II 'n aanvang ge maakt, doch toen de Zaandijkers eenigen tijd na rust met 1—5 voor stonden, werd de wed strijd, in verband met het ongunstige weer gestaakt. Beide partijen hebben inmiddels bij den bond het verzoek gedaan, den wedstrijd als uitgespeeld te beschouwen, zoodat hier een Zaansche zege valt te noteeren. 4 E. In deze afdeeling nog een uitgespeelden wedstrijd, die van veel belang was, n.1. Alkm. Boys IIIVrone III. De Alkmaarders kunnen geen punt meer verspelen om met Uitgeest IV gelijk te komen. Een 1O-achterstand werd omgezet in een 111-overwinning, zoo dat de kans behouden bleef, wat uit onder- staanden stand blijkt. Uitgeest IV 12 8 1 3 34—17 17 Bergen III '12 7 2 3 46—32 16 Alkm. Boys III 11 7 1 3 61—24 15 Schoorl II 12 6 3 3 38—31 15 C.S.V. III 11 5 2 4 28—27 12 Vrone III 12 2 1 9 16—60 K.S.V. II 12 0 2 10 11—43 Kegelen. Het concours van den A. K. 3. Veel en hoog hout is er gisteren gevallen in „De Unie" en zoo langzamerhand zijn er reeds enkele pretendenten aan te wijzen, welke althans zullen mededingen om één der eerste plaatsen te gaan bezetten. Neem b.v. deri heer W. Scheepmaker, die kampioen gooide: 9, 9, 9, 9, 9, 9, 9, toen een te scherp opgezette bal welke miste en met nog een 9 en een acht werd precies de 80 volgemaakt. Dat is inderdaad „kampioenshout", maar toch durven wij niet garandeeren. dat de heer Scheepmaker als no. 1 zal eindigen. In den Dames Vrije Baan-wedstrijd wierp mevr. Nordemann niet minder dan 43 en staat, zooals onderstaande stand laat zien onbedreigd aan den kop Vrije Baan Seniores. Hier gooide de heer C. H. de Lange 2 X 45 en moet zich voor- loopig met de 5e plaats tevreden stellen. In de Vrije Baan Juniores hebben enkele nieuwelingen zich een standplaatsje ver overd nog staat 2 X 45 aan den kop en het zal wel een toer blijken te zijn dit te ver beteren. In den parenwedstrijd gelukte het mevr. Kokkes in samenwerking met den heer A. Hekket 52 te gooien, waardoor mevr en den heer J. Diepen thans op de 2e plaats zijn ge komen. Ook bier is de strijd geweldig en kan de stand ieder oogenblik wijziging onder gaan. In den korpswedstrijd zit nog niet vee! schot. Durven de menschen niet of is er wat bijzonders op til? Gisteren gooide de Unie I 246 en Onder Ons heeren 266. Onder Ons dames trok beter van leer en wierp het res pectabele aantal van 283. Dit is nu reeds de 3e maal in successie dat de dames van Onder Ons den heeren „kegelen leeren". Hedenavond komen een 5-tal vijftallen uit, w.o. de Club I en II. en Cubo I en II. Zou het één dezer gelukken, boven de 330 te gooien? ..De Club" kan het; dat hebben we in No vember nog gezien, toen met 317 houten de beker haar eigendom werd (voor een half jaar). Zal Cubo haar „middenhouF'-systeem laten varen? Doet zij dit niet, dan zijn ze reeds bij voorbaat uitgeschakeld. Enfin, we zullen zien. Hieronder de stand: Korpswedstrijd. Koekoek I 330; Koekoek II 288; Hard gaat ie I (den Helder) 279; On« Ons 266; De Unie I 246; Hard gaat ie II 205. Dames Korpswedstrijd. Onder Ons 283; Men heeft ze niet aan een touwtje 250; Ke Ki Ka II '221. Eereprijs Korps Heeren. M Bak 74; eere- prijs Korps Dames mevr. Kokkes 67; eere prijs Heeren C. Sieuwerts 66. Vrije Baan Seniores. 1. L. D. Boom 45 3X; 2. G. J. Genefaas 45 2X 44 5X; 3. Joh. Diepen 45 2X 44 3X4. M. Jimmink 45 2X 44; 5. C. H. de Lange 45 2 X6. A. Köllmann 45 43 3X; 7. J. Verwey 45 44 3X; 8. A. J. Baart 43 3X. Vrije baan Juniores. 1. C. A. Witte 45 2X; 2. J. v. Spanje 45 44 3. J. Luyting 45; 4. B. Masee 44 2X; 5. D. Groot (Helder) 44; 6. G. Oudes 43 3X7. B W. G Lienesch 43 2X8. J. Eicholt 43 2X9. Herm. de Haan 42 41 40; 10. C B. Balder 42 41, 39; 11. J. Kuperus 42 35; 12. J. Duinker (Helder 42). Dames Vrije Baan. 1. mevr. Nordemann 43; 2. mevr. Geus 41 2X 40; 3. mevr. Buys 41 2X 39 2X4. mej. N. v. d. Laan 41 2X 39; 5. mevr. MetSwager 41 40; 6. mevr. J. C. Olie 41 39; 7. mevr. de Lange 40 2X 39; 8. mevr. Kokkes 40. Paren Wedstrijd. 1. mevr. Kokkes Hr. A. Hekket 52; 2. echtp. J. Diepen 50; 3. mevr., v. d. Heuvel Hr. J. C. Olie 48 47; 4. mevr. Nordemann Hr. H. v. d. Schilden 48 45 5. echtp. P. J. Oolders 48 42; 6. echtp. L. D. Boom 47 46. Nationaal concours te Haarlem. Van Vrijdag 29 April tot en met Maan dag 9 Mei a.s. houdt de Haarlemsche Ke gelbond een nationaal concours in het Ka- gelpaleis. Het programma, dat zeer uitvoerig is en diverse wedstrijden bevat, ziet er keurig uit. Naast kegelen is er gelegenheid te over, om zich te amuseeren, dank zij de concerten, enz. De Alkm. Kegelbond heeft een uitnoodi- ging ontvangen, om met tien kegelaars deel te nemen aan den invitatie-bondewedstrijd. Hiervoor zij verder uitgenoodigd Amster dam, den Haag, Rotterdam en Utrecht. Dat wordt dus een mooi concours, ook voor Alkmaar! DE INDISCHE LANDSMIDDELEN. Het algemeen verloop der landsmiddelen sedert 1929 bedroeg volgens een Aneta-be- richt aan het Hbld., voor de maand Januari 1929 51.900.000, 1930 53.500.000, 1931 45.400.000 en 1932 34.900.000. De rector-magnificus der Utrechtsche universiteit, prof. dr. L. S. Ornstein, heeft gistermiddag ter gelegenheid van den 296sten verjaardag dezer instelling een rede gehouden over: De beteekenis der natuurkunde voor cultuur en maatschappij. NED. HERV. GEM. TE ALKMAAR. O een evenr. vertegenwoordiging De (rechtz.) Kerkelijke Kiesvereeniging te Alkmaar heeft, zoo schrijft het Hbld., ge tracht tot samenwerking te komen met de vereeniging van Vrijz. Hervormden „De Evangelische Unie" aldaar Deze poging is echter mislukt, aangezien de vrijzinnigen uit sluitend op de basis van evenredige vertegen woordiging samenwerking begeerden, terwijl de rechtzinnigen voor deze idee geen bijzon dere belangstelling aan den dag legden. Toch hebben de vrijzinnigen er toe medege werkt, dat in de vacature wegens het vertrek van ds. A. Verwaal (confessioneel dr. Warners, een ethische predikant beroepen is. De confessioneelen bezitten in ds. Hak reeds een geestverwant predikant (ds. Baar en ds. Deetman zijn vrijzinnig). Een verzoek van de afdeeling Alkmaar van den Geref. Bond, om in de vacature ds. Ver waal een bondspredikant te beroepen, hebben de confessioneelen afgewezen; de predikanten Deetman en Baar steunden het, uit een oog punt van zuivere evenredige vertegenwoordi ging. De (vrijzinnige) kerkvoogdij heeft thans aan de afd. van den Geref. Bond het gebruik van de kerkekamer toegestaan voor het hou den van predikbeurten»

Alkmaarsche Courant | 1932 | | pagina 9