Alkmaarsche Courant. %Cfu§fard \xa+PsmwD£/jjtt\ ^vdëlu^N PUDD/rtG Spoct JUck School Rechtszaken s Hondenl ito en dertigste Jaargang. DE BRITSCHE KRUISER „DRAGON" TE ST. JOHN AANGEKOMEN. No. 87 193- Uoensdaj( 13 April Londensch aanteekenboek (Van onzen eigen correspondent). Ontstellende vormen van misdaad. In Londen heerscht toenemende ongerust heid over de misdadigheid, welke zich meer en meer doet gelden en waartegen de politie klaarblijkelijk machteloos is. Twee vormen van misdaad overheerschen in de stad en haar voorsteden. Uitgegeven cijfers van het ministerie van Binnen'.andsche Zaken hebben geleerd, dat inbraak en diefstal grootendeels worden gepleegd door jonge misdadigers. Men heeft kunnen vaststellen, dat de inbra ken met kleine diefstallen, welke schering en inslag zijn in elke straat van e'ke voorstad van Londen, worden bedreven door °PSe' schoten jongens, die aldus hun eerste scha den zetten op het pad der misdaad, ue slachtoffers van dezen welig-tierend en vorm van misdaad zijn nagenoeg altijd burgcia van een bescheiden levensstaat, wier wonn en worden bezocht geduiende hun afwezig- eid. De dieven houden meestal verschrikke lijk huis in de woning, breken deureni en kas ten open en verwoesten serviezen en getuige aldus van de kwaadaardigheid, waarmee*, lij hun euvelwerk verrichten. Zij vindenwei nig kostbaars, maar nemen rad'^to^2 tafellinnen, klokkei e.d. mee. Deze inbraak epidemie heeft zulk een uitbreiding aangeno- men, dat de burge-s steeas minder hun hui zen verlaten uit vrees dat insluipers gedur n- de hun afwezigheid de kans zullen waar nemen. De jonge misdadigers kunnen hun werk nagenoeg straffeloos verrichten aange zien de sterkte van het politiekorps ver te kort schiet voor de bev, aking van of het patrouil leren in de zich zeer uitbreidende woonge bieden rond de stad. In eenige woondistricten hebben de bewoners de beveiliging van hun huizen zelf ter hand genomen door de orga nisatie van een bewakingsdienst onder elkaar. Men heeft ook voorgesteld, dat de burgerwachten van den oorlogstijd, de zoo genaamde special constableste hulp zou den komen. De politie is echter tegen dezen maatregel gekant hoewel zij nog niets heeft voorgesteld dat hoop kan geven ou een verbe tering in den toestand. Het optreden der motorbandieten is de tweede vorm van misdaad, we'ke om de veelvuldigheid er van schrik en ontsteltenis wekt en de meening doet postvatten dat Lon den in symptomen van drieste wetteloosheid Chicago'begint te evenaren Het verschil is slechts dat de revolver alsnog weinig wordt gebruikt. Maar in het jongste geval, hetgeen een van de treffendste voorbeelden is van de brutaliteit waarmede roof van juwelierswin kels op klaarlichten dag in drukke straten wordt beraamd, was e~n der bandieten ge wapend met een ijzeren staaf, waarmede hij een voorbijganger, die moeilijkheden wilde maken voor de bandieten, het zwngen opleg de De manier waarop deze aanvallen op kostbare étalages werden gepleegd, is altijd dezelfde. De bandieten maken gebruik van een gestolen en snelle au^omobie' Zij'rijden er mee naar den voor den roof uitgekozen winkel. Daar aangekomen springt een dei- kerels uit den wagen, weike zachtjes voort blijft rijden. De bandiet verbrijzelt de spie gelruit met een zwaa. omvangrijk voorwerp, zoodat er een gat ontstaat, waardoor hij een arm kan steken. Hij graait een blad met ju- weelen weg, springt terug in de autoo. welke onmidde'lijk vaart neemt en met groote snel heid verdwijnt. Bij de schade, welke zulke roofpartijen (en er gaat geen dag voorbij waarin er niet een of twee of zelfs meer wor den gemeld) aan eigendom veroorzaken, moet worden gevoegd het ernstig gevaar, dat zulk een vluchtend* automobiel oplevert voor hen, die op straal verkeeren. Er gaat ook nauwelijks een dag voorbij, waarop niet iemand wordt gedood door een met woeste vaart voortsnellende ^uto. Men kan wel aannemen, dat het hier in de meeste geva len auto's geldt, welke even tevoren zijn gebruikt voor een smash and grab raiu Wij heb ben den laatsten tijd veel gehoord ever ver beteringen in de organisatie n de motortoe rusting van de politie. Maar het gunstig effect er van is nog allerminst geb enen. Shakespeare's schouwburg. De nieuwe aan Shakespeare gewijd- schouwburg te Stratford-on-Avon zal op - 3 April door den Prins van Wales worden geopend. Het gebouw is in den modernen, zoogenaamd functieneelen stijl. Het is ai- nieuwste en de beste schouwburg van Eng - land, veel beter toegerust en inwendig vei. oordeelkundiger ontworpen dan alle geoou- wen voor het doel, welke hem zijn voorge gaan. Er zijn twee ruime restaurants. Ei is een terras, vanwaar men een blik neeit ojj het beroemde riviertje. De foyers zijn groot en even waardig als vroolijk versierd. Er is geen schouwburg in Enge'and, welke zooie j heeft. En, wellicht het belangrijkste van alles: elke zetel, de hoogste en de goedkoop ste: de laagste en de duurste verschaft een volledig uitzicht op het tooneel. De toonee - mechaniek is zoo bewonderenswaardig en zoo doeltreffend, dat Shakespeare zelfs a bad zijn vèrreikende fantasie in mechaniscn gebied gewerkt er nooit van had kunnen droomen. Het podium kan worden neergela ten om plaats te geven aan een van twee andere tooneel vloeren, die van links of van rechts van achter de coulissen kunnen komen aanglijden. Hoewel men hier met zware be wegingen te doen heeft, geschieden zij v°'~ strekt geruischloos. Deze mechaniek stelt eer regisseur in staat minstens drie tooneeien gereed te hebben, of nagenoeg gereed te heD- ben voor een voorstelling, zoodat vera" ring van scène in een ommezien kan pwa vinden. De rest van de tooneel-uitrust.ng, ai- installaties voor verlichting incluis, is nave- nant. .ju* Maar er zijn pessimisten onder de beste tooneelvrienden en bij de meest idealistische tooneeldirecteuren, die schijnen te vreezen dat al dit moois van Stratford-on-Avon het zelfde roemlooze lot zal ondergaan dat ten deel valt aan de paarlen welke voor de •wijnen worden g worpen. De ervarmc is. CTtEW I Cpdoefdakje] VlnAl Iri&BIJ X PAKJES RECLATE r*. J-PCLfiJi.-GROMINGEN - dat Shakespeare, zooals men hem zou willen blijven dienen in den schouwburg van zijn geboorteplaats, niet meer Lekt. Vertolkingen precies vo'gens Shakespeare's tekst zijn na genoeg niet te volgen door het moderne pu bliek. De opvatting heersch' dat het werk van het genie uit Elisabeth's tijd moet wor den gemoderniseerd, zoowel in tekst als in aankleednig, om hem op het tooneel in Engeland te kunnen handhaven. En dit is het laatste wat men in Stratford-on-Avon voornemens is te doen, DE EABY VAN LINDBERGH. Contact met de ontvoerders verloren. Kolonel Breckenridge. de adviseur van ko lonel Lindbergh, heeft een bezoek gebracht aan dr. J. Condon, die als bemiddelaar is opgetreden tusschen Lindbergh en de ontvoer ders. Gemeld wordt dat Condon het contact met de ontvcerders heeft verloren, nadat hij de 50.000 dollar had betaald. ROOFOVERVAL OP KASSIER. Gisteravond is de 74-jarige kasloopcr van een" brouwerij te Frankfort door twee roo- vers in den gang van .zijn huis overvallen en tegen den grond geslagen. De daders ont rukten hen: een tasch met een inhoud van ongeveer 1500 Mark en konden zonder her kend te zijn ontkomen. DE EERSTE JAARDAG VAN DE SPAANSCHE REPUBLIEK. Communisten besluiten de viering te verstoren. Op grond van het feit, dat de arbeiders honger lijden hebben de communisten te Ma drid besloten de viering van de eersten jaar dag van de Spaansche republiek te versto ren. De pogingen, die men in het werk ge steld heeft om de massa die buiten het raad huis was bijeengestroomd in bedwang te houden, bleken vergeefsch. Terwijl de burgemeester van Madrid het woord tot de menigte richtte, drongen eeni ge personen binnen en zetten den trap met petroleum in brand. Vele vrouwen en kinde ren, die in het gebouw aanwezig waren, slaagden er in zich door de ramen in veilig heid te brengen op de naburige daken. Her vuur, dat zich snel uitbreidde, werd echter gebluscht voor het de archieven had kunnen aantasten. AANSLAG OP VERGADERING VAN S. P. D. Gisteravond door de S. P. D. in het Bahn- hotel belegde verkiezingsvergadering, waar in het woord werd gevoerd door den vroege- ren Rijkskanselier en huidigen Rijksdagafge vaardigde Scheidemann, en landdagafge vaardigde Keil, was reeds voor den aanvang het tooneel van zeer ernstige contramanifes- taties van eenige honderden in de zaal aan wezige nationaal socialisten. Nadat het reeds van den aanvang af tot groot tumult was gekomen en een deel der nationaal socialisten door de politie uit de zaal was verwijderd, werd te ongeveer 9 uur gisteravond van de binnenplaats af door een openstaand venster een bom op het podium geslingerd. Hierop bevonden zich de spre kers van den avond en de persvertegenwoor digers. De bom ontplofte met een ontzagge lijken knal en hulde de geheele zaal in een dichte kruitdamp. Volgens de meening van de politie betreft het hier misschien een met kruit en carbid gevulde en van tijdlont voor ziene bus, die reeds voor den aanvang der vergadering op de binnenplaats was gelegd. Aangezien men verdere aanslagen vreesde, brak een paniekstemming uit. Eerst gerui- men tijd later kon de spreker zijn redevoe ring vervolgen. DE ST. PAULS CATHEDRAAL OPNIEUW BEDREIGD.^ De St. Pauls cathedraal wordt thans door een nieuw gevaar bedreigd, dat ontstaan is door de ondermijning van de fundamenten Een nauwkeurig onderzoek naar den staat dezer fundamenten wordt thans ingesteld. De veiligheid van den kathedraal is af hankelijk van den toestand van de zand grond, waarop hij is gebouwd en die voort durend nat wordt gehouden door onder- grondsche bronnen, welke men thans moet pogen af te leiden. ERNSTIGE ONLUSTEN IN SPANJE. Bommenwerpers te Granada. In Granada hebben de syndicalistische vakvereenigingen om kracht bii te zetten aan hun eisch tot invoering van den 6-uren-dag de algemeene staking afgekondigd. Verschil lende daden van sabotage werden vastge steld. Stakers hebben op eenige plaatsen der stad in totaal 7 bommen geworpen, waar van er een in een kerk ontplofte en belang rijke materieele schade veroorzaakte. Verder werden gasbuizen opengesneden en in brand gestoken. De politie werd versterkt en heeft omvangrijke maatregelen genomen. In een dorp bij Granada werd een autobus meLsta- kers door een afdeel ing politie aangehouden. Hierbij ontstond een vuurgevecht, waarbij een persoon gedood en 4 ernstig werden ge wond. In Valencia, Barcelona en Castellon staken de arbeiders der electriciteitsbedrijyen. Het bedrijf wordt door militairen en marine soldaten aan den gang gehouden. Daar men vreest voor verdere uitbreiding der staking, worden \09rzorgsmaatregelen genomen. De Britsche kruiser „Dragon" is van Ber muda te St. John (New-Foundland) aangeko men, ter bescherming van de regeering, van den premier Sir Richard Squires, tegen ver dere politieke wanordelijkheden. Kegelen. De wedstrijden van den A. K. B. De club I, die gisteravond in den korps wedstrijd uitkwam en waarvan wij nog al hooge verwachtingen koesterden kon het niet verder brengen dan 278 terwijl het 2e vijftal een totaal van 268 bereikte. Cubo I wierp 287, Cubo II 209 en Cubo III 231 Hedenavond beloofa de spanning er eerst recht in te zullen komen; niet minder dan 7 vijftallen zullen den strijd op het gladde hout aanbinden n.m. „Op de Lat", Onze Club II de BurgI en II, Met zijr. tienen I en II en Ke Ka Ki I- In de vrije taan seniores behaalde de heer r H de Lange wederom de 5 negens en staat nu op de 2e plaats. in de juniores klasse viel niet minder dan 2 45. De heeren W. Worm en B. Masée waren hier de gelukkigen. Zooals de stand in deze afdeehng laat zien ie de drang om op de bovenste plaats te ko men geweldig en we hebben zoo'n idee, dat, om voor een prijs in aanmerking te komen, zeker 45 zal moeten vallen. In de dames vrijebaan wedstrijd nam Mevr. Geus revanche op Mevr. Nordemann en her overde met 44 de eerste plaats. In de stand der patenwedstrnd is geen ver- Om lien"tttefva 11 kampioen van den Alkrn Kegelbond over 1932 staat de heer W Scheepmaker met 80 hout nog bovenaan 2 Mr. j. P- Bosman met 77 en 3 de heei B. ^fd^dames staat mevr. Geus met 71 nog 33Propagantfa vrije baan. Trots de gouden kegel, welke als le prijs voor deze afdeehng is beschikbaar gesteld kunnen wij de deel name aan den wedstrijd nog niet groot ach ten Wanneer iedere kegelaar(ster) eens een kennis meenam; om te watertanden voor het bondsbestuur! De heer Hermann Nordemann staat hier met 34 en 31 op de eerste plaats. De stand is als volgt: Korps Heeren. Koekoek I 330; Koekoek II 288- Cubo 1 287; Hard gaat ie I (Helder) 070- de Club I 278; Cubo 11 269; de Club 11 268; Onder Ons 266; de Unie l 246; Cubo 111 231; 2 Vijftallenprijs „Koekoek 61S Korps Dames. Onder Ons 283; Men houdt ze niet aan een touwtje 2oO,Ke K- Ka II 221. Eereprijs Korps Heeren M. Bak 74. Eereprijs Korps Dames mevr. Kokkes 67. Eereprijs Heeren C. Sieuwerts 66. Eereprijs Dames mevr. Geus 56. Vrije Baan Seniores. 1. L. D. Boom1 45 3X 44 3X 43 5X; 2. C. H. de Lange 45 3X 44 2X; 3. G..J. Genefaas 45 2X 44 5X, 4. loh. Diepen 45 2X 44 3X5. M. Juummk 45 2X 44; 6. A. Köllmann 45 44 3X 43 9X 7. J. Verwey 45 44 3X 43 3X; 8. A. J. Baart 43 3 X 4*" 41 Vrije Baan Juniores. 1. C. A. Witte 45 2Xj 2 B. Masée 45 44 2X; 3. Jac. v. Spanje 4o 44; 4. W. Worm 45 43; 5. J. Luyting 45 37; 6. D. Groot (Helder) 44 43 2X;7. O Oud£s 43 3X 42 2X; 8. J. Eicholt 43 2X 42, 9. B. W. G. Lienesch 43 2X 41; 10 H. v.d. Schil den 43 2X 39; 11. Herm. de Haan 42 41 40, 12. C. B. Balder 42 41 39. Vrije Baan Dames. 1. mevr. Geus 44,,2. mevr. Nordemann 43; 3. mevr. Buijs 41 2X IQ 2Y 4 mei. N. v. d. Laan 41 2X mevr Met Swiger 41 40 39; 6. nievr Koklces 41 40 36 2X; 7. mevr. J. C. Obe 41 >9 36 2X; 8. mevr. de Lange 40 2X. Paren Wedstrijd, mevr Kokkes hr. A. Hekket 52; hr. en mevr. J. Diepen 50; mevr v d. Heuvel hr. J C. Olie 48 2Xmevr. Nordemann hr. H. v. d Schilden 48 46, hr. en mevr. Scheepmaker 48 4o; hr. en mevr. Oolders 48 42. Bridge. Voor de Bridgeliefhebbers is de groote zaal van de Harmonie gereserveerd op Don- derdag 28 April. Dan zal een groote wed strijd voor paren worden gehouden, volgens de bekende regeling. Er zal zooveel mogelijk gespeeld worden in groepen van zes talels. wat het serieuse en rustige spelen zeker ten aoede zal komen. In elke groep zijn prijzen beschikbaar voor het winnende paar in de oneven lijn en het winnende paar m de even lijn Tot en met Dinsdag 26 April kan men z rh aanmelden aan de Harmonie. Aan de deelnemers wordt ditmaal speciaal verzocht kwart voor acht aanwezig te willen zijn. Geen enkele bridgespeler sterk of zwak mag verzuimen deze leerrijke speelavonden mee te maken. Wielrennen. De premies bij de Panische zesdaagsche. De Parijsche sportcorrespondent van net Hbld. meldt, dat dezen keer minder premies uitgedeeld zijn dan verleden jaar. Toen be droeg het totaal 344.450 francs tegen 269.925 francs in de atgeloopen week; het is» toch nog een behoorlijk bedrag. De renners hebben bovengemeld bediag on de volgende wijze verdeeld: Coupry 27.275, Pecqueux 24.600, Deneef 21.673, Linari 13 075. Van Kempen 13.600, Tharlier 13 035 Wambst 11.175, Boucheron 10.375, PéÜssier 10.100, Leducq 9750, Pij nenburg 8950, Merviel 8950, Guimbre- tere 8550 Broccardo 7875, Blanchonnet 73C0, Mo'uton 725Ö, Dayen 7000, Lemoine 6650! Battesini 6350, Debruyskere6000 Phmirv 5950 Bulla 367a, Fabre 5400, Di Paco 5375 Siegel 4100, Foucaux 3500, Decorte 3450, Peix 3000, Thierbach 2250 en BlDataCoup8ryD'en Pecqueux met zulke groote bedragen aan het hoofd gaan, komt voort ui het feit, dat ze een premie van lo-OOO francs hebben gewonnen, waarvoor gedurende zes nachten telkens gereden moest worden, en de punten werden opgeteld. De allerlaat ste premie bedroeg 5000 francs, en werd door CharlierDeneef ingepikt. De heer J. A. Rohde, onderwijzer te 't Veld (gem. Oude Niedorp), herdenkt heden den dag, waarop hij veertig jaar bij het lager onderwijs werkzaam is. Ds. W. A. Plug te Cocksdorp heeft be dankt voor het beroep naar de herv. kerk te Huisduinen-Julianadorp. HET WEER-VERANDERDE U.L.O. Het Comité van Actie tegen Wetsontwerp Terpstra schrijft ons: In het Wetsontwerp Terpstra wordt voor gesteld weer in te voeren een soort uitgebreid lager onderwijs, van het type, dat door de Wet van 1920 tot verdwijnen veroordeeld was. Gemotiveerd wordt dit voorstel in de Me morie van Toelichting niet. De eenige verde diging, die de minister geeft, is, dat, „dit vroegere schooltype door velen op hoogen prijs wordt gesteld". De algemeenheid, die nog wordt opgeno men: „de vrijiieid van inrichting van het uit gebreid lager enderwijs behoort te worden verruimd" kan toch ook niet gelden als een voldoende motivccring voor de voorgestelde verandering van het U-L.O. In geen enkel opzicht is gebleken, dat het uitgebreid lager onderwijs, in den vorm, waarin het bij de Lageronderwijswet 1920 in de plaats kwam van het oude M.U.L.O., in de practijk niet voldeed. Integendeel het U.L.O. onderwijs onder de w-et 1920 is sterk toege nomen en zeker het aantal vierjarige U.L O. scholen. Na enkele jaren practijk kort, want er zijn ook nog overgangsbepalingen geweest wordt nu maar weer teruggekeerd, tot het oude M.U L.O. stelsel. Dit is het voeren van een onvaste politiek op onderwijsgebied, die veroordeeld moet worden. De daardoor weer in het leven geroëpen combinatie Lager en Uitgebreid Lager On derwijs zal oorzaak worden, dat reeds in de klassen voor het Lager Onderwijs bestemd, rekening wordt gehouden met de eischen van den „bovenbouw", dit tot schade voor de leerlingen in den „benedenbouw", voor wie dat (Lager) onderwijs eind-onderwijs is. De vrees, dat door het weer-invoeren van deze M.U.L.O. scholen, de z.g. standenscho len weer zullen opleven, is ook ongetwijfeld gegrond. Voorgesteld wordt voorts, dat de „beneden bouw" van deze scholen geen 7e leerjaar be hoeft te bezitten. Een gevolg daarvan zal zijn, dat dit 7e leerjaar de eerste klasse wordt van de U.L.O. afdeeling; in verband met de bepalingen van de Leerplichtwet zal die eer ste klasse wel goed bezet zijn, waardoor het niet moeilijk zal wezen ook voor de volgende (8e en 9e) leerjaren, het benoodigde, nog kleine, aantal leerlingen te krijgen om aan spraak te kunnen maken op de Rijksvergoe- ding. Op deze wijze kunnen er een aantal schijn-U.L.O. scholen ontstaan, wat niet in het voordeel van ons onderwijsstelsel is, doch waardoor wordt aangetoond hoe de door mi nister Terpstra op dit punt gevolgde wijze van wetgeving er een is van bedenkelijken aard. Door de vrijheid van organisatie zal hel mogelijk zijn een onderwijzer uit den „be nedenbouw" te belasten, met het lesgeven in de U.L.O.-afdeeiing, zonder dat deze daar voor een extra-belooning ontvangt. Als ge volg daarvan zal in de klassen van den be nedenbouw (de Lagere School) een gedeelte lijk vakonderwijzers-systeem ingevoerd wor den. Immers, gedurende de uren, die door de gewone klasse-onderwijzer in den „boven bouw" worden doorgebracht, moet in de La gere School een ander onderwijzer zijn plaats innemen. Zoo'n gedeeltelijk vakonderwijzers-systeem voor deze jonge leerlingen kan geen aanbe veling verdienen. Hoe 't ook gekeerd of gewend wordt, tegen de wederinvoering van het oude M.U.L.O. be staan zulke groote bedenkingen, ja over wegende bezwaren, dat niet geaarzeld kan worden ook dit onderdeel van het Wetsont werp Terpstra nadeelig voor ons onderwijs te ECHT9HEIDING GEVORDERD TEGEN KRANKZINNIGE. De rechtbank te Arnhem heeft een beslis sing gegeven op een vordering tot echtschei ding ingesteld door een man tegen zijn vrouw, die in een krankzinnigengesticht wordt verpleegd. Eischer had behalve zijn echtgenoote ook haar bewindvoerder gedag vaard. De rechtbank heeft beslist, dat de vorde ring tegen iemand, die in een krankzinnigen gesticht wordt verpleegd niet-ontvankelijk is, omdat de verpleegde niet zelf in rechten kan worden geroepen en evenmin kan verschijnen Ten aanzien van het dagvaarden van den bewindvoerder overwoog de rechtbank, dat de bewindvoerder uitsluitend bevoegd is tot het verrichten van daden van zuiver beheer over goederen van de krankzinnige en dat hij in geen geval een krankzinnige kan ver tegenwoordigen in een geding tot echtschei ding, daar in zulk een geding zooveel kwesties naar voren komen, die zoozeer afhankelijk zijn van persoonlijke opvattingen en gevoe lens, dat zonder uitdrukkelijke wettelijke regeling de mogelijkheid van vertegenwoordi ging daarbij niet is aan te nemen. De rechtbank verklaarde de geheele vorde ring op die gronden niet-ontvankelijk. DE OVERVAL OP HET BIJKANTOOR VAN DE INCASSO-BANK TE ROTTERDAM. Tegen een der daders negen jaar. geëischt. De Rotterdamsche rechtbank behandelde gister de zaak tegen den 21-jarigen beeld houwer J. N. F. M., wien ten laste was ge legd, poging tot diefstal met geweldpleging, subsidiair poging tot afpersing en verder poging tot doodslag, subs. tot zware mis handeling. Het betreft hier den overval, welken M. te- zamen met een ander, die zich aan vervolging heeft weten te onttrekken, gepleegd heeft in den namiddag van den 16 October van het vorig jaar. in het bijkantoor van de Incasso Bank aan den Goudschen Singel te Rotter dam. Het tweetal was. naar men zich herinnert des middags ongeveer vijf uur. kort voor het sluiten van het kantoor, het pand binnen gedrongen, waarbij M., die met twee revol vers gewapend was, het personeel in bedwang hield, terwijl de ander zich naar de brand kast begaf. Zij werden echter in hun po gingen gestoord door het binnentreden van een kantoorlooper. De mannen zetten het toen op een loopen met het bekende gevolg. Verdachte, die een volledige bekentenis af legde, hoorde door het O. M. tegen zich vorderen een gevangenisstraf van negen jaar, met aftrek van preventieve hechtenis. Uitspraak over veertien dagen. BRANDSTICHTINO. Voor de Vierde Kamer der arrondisse mentsrechtbank te Amsterdam stond heden de 45-jarige postbode P. de K. te Uithoorn terecht, verdacht van brandstichting en uit lokking daarvan. De man is thans gedeti neerd in het huis van bewaring. Van de zijde van het O.M. waren 31 getuigen gedag vaard, de verdediger mr. Braunberger had 15 getuigen a décharge doen oproepen. Vol. gens de dagvaarding waren verdachte een viertal feiten ten laste gelegd. De man, eige naar van een café in de gemeente Uithoorn, zou in Juli 1928 te Kwakel gem. Uithoorn tezamen en in vereeniging opzettelijk brand hebben gesticht in een schuurtje behoorend bij dat café. Hij zou deze brand hebben ge sticht om zich de verzekeringspenningen toe te eigenen. In dit geval was subs. ten laste gelegd, omdat hij van V. had uitgelokt, de brand te stichten. Hij had deze daarvoor 100 beloofd. In de tweede plaats werd hij er van beschuldigd, dat hij in de jaren 1929 en 30 verschillende malen een caféhoudster had trachten te bewegen brand te stichten in het door haar bewoonde en aan verdachte toebehoorende café. E>e vrouw ging echter niet op de voorstellen van verdachte in. Ten derde zou verdachte in den nacht van 5 op 6 Juli 1930 zelf in het café brand hebben ge sticht, waardoor het geheele café afbrandde. Door den brand was gevaar ontstaan voor de bewoners, de familie Kroone. Sub6. was in dit geval ten laste gelegd, dat verdachte een tweetal personen had uitgelokt den brand te stichten. Ten slotte zou verdachte den vrouw van zijn compagnon hebben aangezet tot brandstichting in een perceel aan den Am- steldijk. RUZIE IN EEN WOONWAGENKAMP. Bedreiging tegen het leven. Qp 10 October van het vorige jaar kwam een bewoner uit het woonwagenkamp aan den Hemweg te Amsterdam de hulp van een pohtie-agent inroepen, omdat er tusschen en kele bewoners oneenigheid was. De agent be- gaf zich in het kamp, waar zijn verschijning dit tot gevolg had, dat men onderlinge mee- ningsyerschillen vergat en zich tegen den man in uniform keerde. Eén der bewoners gewapend met een bierflesch, dreigde den agent te zullen neerslaan. De situatie werd hachelijk; de agent trok zijn revolver, om de menschen van zich af te houden en hem bleef weinig anders over dan langzamer hand uit het woonwagenkamp een veilig heenkomen te zoeken. De man, die met de bierflesch had ge dreigd, werd door de rechtbank tot zes maan den gevangenisstraf veroordeeld, een vonnis, waartegen hij in hooger beroep kwam bij het gerechtshof, waar gister zijn zaak diende. Nu gaf de verdachte, die wegens mishan deling, vernieling, strooperij, beleediging e?^!'tfeec twi^ig veroordeelingen achter zich heeft, voor, dat hij tijdens het gebeurde op bed had gelegen. De proc.-generaal, mr. Bauduin, eischte bevestiging van het vonnis. Arrest van het Hof 26 April. BESCHONKEN ACHTER HET STUUR Voor den krijgsraad te 's-Hertogenbosch heeft gisteren terechtgestaan de 47-jarige kapitein A. L .S. van het regiment grena-, diers in Den Haag, dien ten laste was ge legd dat, hij, terwijl het verkeerde onder zoodanigen invloed van sterken drank, dat hij niet in staat moest worden geacht een motorrijtuig naar behooren te besturen, met groote snelheid door eenige straten van Den Haag heeft gereden, zonder signaal te ge ven, terwijl hij zeer hinderlijk was voor een anderen autobestuurder, die niet kon passee- ren en genoodzaakt werd te stoppen. Beklaagde ontkende, dat hij onder den in vloed van drank was en beweerde ook signa len gegeven te hebben. De aud. mil. eischte 15 boete, subs. 5 dagen hechtenis en 25 boete of 15 dagen hechtenis. De krijgsraad heeft bekl. veroordeeld tot 100 boete subs. 10 dagen hechtenis. DE BESPELING VAN DEN AMSTERDAMSCHEN STADS SCHOUWBURG. Naar het Hbld. verneemt, heeft ook het gezelschap Van Dalsum in een dezer dagen met wethouder Boekman gehouden bespre king den wensch te kennen gegeven, voor bespeling van den Stadsschouwburg in aan merking te komen. Er zijn dus op het oogenblik drie Am- sterdamsche gegadigden: Van Dalsum c.s., Saalborn en de Italiaansche Opera. „TWEE MENSCHEN". Het Rotterdamsch Hofstad-Tooneel speelt Woensdag 20 April in de „Rustende Jager" voor den Berger Kunstkring het bekende tooneelspel in drie bedrijven „Twee Men schen" door Paul Géraldy. De pers was over dit Fransche tooneelspel, waarin Fientje de la Mar en Jan van Ees de hoofdrollen ver- jwljfa, yoj to|,-

Alkmaarsche Courant | 1932 | | pagina 11