Agenda £aatste Aericfitw Qetnewtecadm JiheepstiidUiqm Weecèeacti £ucfitoaact JkmUHciaai 1lieiws Uit onze Staatsmachine TEXEL. ZUIDSCHAR WOUDE. Woensdag 13 April. 7.30 uur, Cinema Americain: Het schan daal om Eva (pikant); boven 18 jaar. 7.30 uur, Alkmaarsch Bioscoop-Theater: lm Westen nichts Neues (anti-oorlogsfilm) boven 18 jaar. 7.30 uur, Victoria-Theater: Mevrouw en haar chauffeur (kom voor eiken leeftijd. 8 uur, Waakt en Bidt, verg Ned. Mid- dernachtzendingsvereeniging, spreker de heer Hartendorf. De Argentijnsche regeering heeft versche; dene hulptreinen met medicijnen en zuurstof apparaten naar het geteisterde gebied ge zonden. De treinen moesten echter spoedig stoppen, daar de lucht door vergiftige gassen is verpest. De groote veestallen op de ran- ches zijn onbeheerd en de dieren rennen in het wilde over de steppen. Het water van vele rivieren is ondrinkbaar geworden. Vele uitgedoofde en half uit gedoofde vulkanen weer aan het werk. Een Argentijnsch vliegereskader, dat ter verkenning van het geteisterde gebied naar de Cordileeros was gezonden, moest tenge volge van den hevigen storm terug keeren, doch kon nog constateeren. dat inderdaad een groot aantal uitgedoofde en half uitge doofde vulkanen weer in volle werking zijn. Deze vulkanen liggen echter grootendeels op onbewoond gebied. De meeste verbindingen met de bergstreken evenals alle verbindingen met Chili. DE ROOFOVERVAL TE PARIJS OF WEE NEDERLANDERS. Omtrent den mislukten aanslag op de bei de Amsterdamsche kooplieden, de heeren S Vos en L. Moscou, vernemen wij nog, dat de aanvaller, toen hij zag, dat zijn poging om de beide Nederlanders te berooven, mislukte, de straat op vluchtte. De aangevallenen gin gen hem achterna, luid roepende, dat zij aan gevallen waren. De man. die voorgegeven had Fischer te heeten, werd door voorbijgan gers gegrepen en aan de politie overgeleverd Bij onderzoek is gebleken, dat hij niet Fischer h ette, doch Simon Kestenbouw, oud 20 jaar, geboren te Boryslaw in Oostenrijk. Hij deel de mede, de beide kooplieden niet te hebben willen dooden, maar alleen te hebben willen berooven. Zooals men weet, had hij dezen aanslag grondig voorbereid, door de beide Amster damsche kocplieden naar Parijs te laten ko men voor Let koopen van een groote partij zijde. Bij fouilleering bleek Kestenbaum in het bezit te zijn van verscheidene valsche pas poorten, twee ploertendooders, een scheermes en een zwart fluweelen masker. Hij is door de oolitie in verzekerde bewaring gesteld. VERDUISTERING VAN 24000 TE HAARLEM. De politie alhier heeft aangehouden den ÓS-jarigen J. W. H. administrateur van de coöp. verbruiksvereeniging de Eendracht, die gedurende de laatste 15 jaren een be- dag van 24000 heeft verduisterd. De wijze waarop deze verduistering was gepleegd was zoo geraffineerd, dat al de jaren de pen ningmeester en de accountants niets hebben gemerkt. H. die reeds eenige maanden niet meer bij de Eendracht werkzaam is heeft des tijds een volledige bekentenis afgelegd. Hij is in het huis van bewaring ingesloten. DE BEROOFDE KANTOORLOOP ER. Omtrent de berooving aan het Weesper- poortstation van den 71-jarigep kantoorloo- per Hanekamp van de bankiersfirma Vlaer en Kol uit JJtrecht, vernemen wij nog, dat in de portefeuille een bedrag zat van ruim 6000, waaronder vier biljetten van 1000. Behalve di' bedrag nog enkele andere papieren, o.m. een machtiging met den naam Hanekamp en een trajectkaart UtrechtAmsterdam en een stortingsbewijs van de Rijksgiro. De porte feuille zelf was er een van imitatie krokodil lenleer met twee vakken van binnen en één van buiten. Eén van da vermoedelijke daders ging vóór den looper in de coupé, maar verliet die weer vóór de trein zich in beweging zette. Op het ccgenblik, dat de man uit den trein verdween, miste H. de tasch. Er was echter geen spoor meer te ontdekken van de beide mannen. Een van hen wordt geschat op 35 a 40 jaar. Hij heeft een rond-gezicht, donker uiterlijk en geen baard noch knevel; de ander heeft een gele gelaatskleur en heeft ook baard noch knevel. De kantoorlooper heeft niet kunnen constateeren, dat hij gevolgd is op zijn tocht naar de adressen in de stad, waar hij is ge veest. TWEEDE KAMER. De heer Oud wordt verlof verleend om de minister van Onderwijs te interpelleeren over het voornemen der regeering inzake het stich ten va nscholen in de Wieringermeer. De in terpellatie zal gehouden worden op een nader te bepalen dag. Voortgezet wordt de behandeling van het ontwerp-Ebels inzake bijzondere maatregelen ten aanzien van loopende pachtcontracten. De heer Ebel verdedigt het voorstel. De heer Oud motiveert de behandelingen dezer mate rie bij wijze van initiatief voorstel. Het voor stel is uitsluitend een crisismaatregel. Stand der Nederlandsche Staatsschuld. Het Grootboekbesluit 1913 schrijft in Ar tikel 69 voor, dat ieder jaar uitgebracht moet worden een verslag van den stand der Staats schuld en verder van de verschillende ver richtingen bij de Grootboeken der Nationale Schuld. Dezer dagen is dit verslag over 1931 verschenen. De lectuur ervan kan moeilijk onderhoudend genoemd worden, evenmin ver kwikkelijk. Toch wel leerzaam, want ze doet zoo duidelijk zien. dat en hoe in dezen tijd voor den Staat gelijk voor zoo heel veel men- schen zuinigheid gebeden is. Zuinigheid baart bezuniging. In dorre cijfers demon- street dit verslag er de droeve noodzakelijk heid van. Uit den aard der zaak zullen we in dit overzicht heel wat djfers moeten verwerken, maar de berooide toestand van 't lands geld middelen kan moeilijk uit iets anders dan uit cijfers blijken. We nemen eerst voor het ..Algemeen Over zicht van de Staatsschuld". Daaruit zien we, dat het totaal bedrag van die schuld op 31 December 1931 bedroeg de kapitale som van liefst 2.865.823,25 gulden. Een eenvoudige deeling leert nu, dat iedere Nederlander, ge rekend van de wieg tot het graf, daarin par- tcipieert voor ongeveer 360 gulden. Wanneer we nu bedenken, dat we niet alleen Neder landsche staatsburgers zijn, maar ook bur gers van provincies en gemeenten en deze ook weer schulden hebben, dan kan mij gemakke lijk bevroeden, dat de hypotheek, welke de Staat genomen heeft en de provincies en de gemeenten op het vermogen en het inkomen der burgerij niet gering is. Immers men kan de bewuste schulden 't best karakteriseeren als een hypotheek. Het tweede, dat dit algemeen overzicht van de Staatsschuld leert is, dat we op dit gebied weer zijn in de opgaande lijn. Bedroeg het totaal bedrag op 31 December 1913, dus vóór den oorlog, nog niet de helft van het tegenwoordig bedrag n.1. 1.154.266.959,45 het liep gedurende de oorlogs- en na-oorlogs jaren op tot het drievoud daarvan. In 1922 was de totaal som 3.543.014.264,17. Daar na werd bezuinigend ingegrepen, waardooi daling intrad van het totaal met een bedrag van 861 millioen gulden in acht jaar tijds. Maar in 1931 deede de geweldige crisis haar gevolgen ook gevoelen in 's lands finan ciën. In 1931 steeg de staatsschuld van 2.682.729.412,36 tot 2.865.735.823.26, dus met een bedrag van pl.m. 183 millioet En wat hebben in dat jaar de gemeenten en de provincies ten gevolge van de crisis wel moeten leenen! Dat we voorshands de stij gende lijn van de Staatsschuld zullen Jhten varen, zal zelfs de meest verstokte optimist niet durven hopen. Daar tegenover staan natuurlijk ook vor deringen, welke de Schatkist op anderen heeft. Het totaal bedrag daarvan is ruim 376 millioen. We noemen enkele posten van dit bedrag. De kasgeldleeningen aan gemeenten bedroegen ruim 49 millioen; de vorderingen op enkele Staatsbedrijven bijna 12.5 millioen, de vorderingen wegens credietverstrekking aan het buitenland bijna 113 millioen Nederlandsch-Indië, Suriname Cura^ao ko men samen op deze lijst voor met ruim 161 millioen. Maar wanneer we dit bedrag van de Staatsschuld aftrekken rest toch nog bijna twee en een half milliard. Voor de beoordee ling van het bedrag der Staatsschuld is het van belang te weten, dat daarin ook begrepen zijn de bedragen, die indertijd voor Ned.- Indië zijn geleend, n.1 in de jaren 1883 en 1891, waarvan het niet afgeloste deel op 31 December j.1. bedroeg 33.273.172. Het bewuste bedrag van 2.865.735.823,35 is verdeeld in geconsolideerde schuld 2.338.471.100) en vlottende schuld (de rest). Van die geconsolideerde schuld be droeg de rente minstens twee en een half percent en hoogstens zes percent. Tot 1916 schijnt de Staat grif geld gekregen te kunnen hebben tegen drie en drie en een half percent; daarna klimt het rentecijfer van 4 percent in 1916 tot zes percent in 1922; daarna treedt weer daling in. We willen onze lezers niet met nog meer cijfers lastig vallen en willen daarom alleen nog melden, dat in December 1931, in welk jaar de geldswaardige ppaieren ter beurze zoo daalden, de Nederlandsche Staatspapie ren, ook wel daalden, maar niet in hevige mate. De hoogste koers der zes percentslee- ningen was 100 5/8 percent; de laagste 98 3/8 percent; de hoogste koers der twee en een half-percents was 59,*del aagste 51U, percent. Deze koersen waren in December, teen de laagste noteeringen hiervan ge schiedden. ZUIDSCHAR WOUDE. Dinsdagmiddag half vijf vergaderde de raad dezer gemeente ten raadhuize onder voorzitterschap van Jhr. A. L. van Speng- ler, burgemeester. De heer Kramer vroeg of de goedkeuring van Ged. Staten op de verbetering van Ker- kepad alleen een toestemming was of ook in verband met eventueele subsidie van de pro vincie. De voorzitter antwoordde, dat het alleen toestemming was De heer Kramer achtte het dan gewenscht, dat stappen werden gedaan inzake de Lange- balk. Spr. stelde voor er bij Ged. Staten op aan te dringen, dat daar een rijbrug kan wor den geplaatst. De voorzitter zeide, dat men het college kon verzoeken, als er tot uitvoering der Ka naalplannen werd overgegaan een en ander bij Ged. Staten te bepleiten. De heer Du Burck vroeg of er geen prae- advies was van Ged. Staten De voorzitter zeide, dat hierbij geen prae- advies behoefde te worden gegeven. Van den minister was bericht ingekomen, dat de steunregeling dezer gemeente ten be hoeve der werklooze tuinbouwarbeiders is goedgekeurd. De termijn is echter bijna weer verstreken. Daarom hebben B. en W. op nieuw verlenging aangevraagd. De heer Muller merkte op, dat de eerste termijn is verloopen en men een nieuwe moet aanvragen. Spr. vroeg naar aanleiding van blz. 11, punt 1, waarin staat vermeld, dat de werkverschaffing en steunregeling eerst door den minister moeten worden goedgekeurd. Welke werkverschaffing de goedkeuring van den minister kan wegdragen. De voorzitter antwoordde, dat de steun regeling moet worden goedgekeurd evenals de Iconen, welke in de werkverschaffing wor den uitgekeerd. De heer Muller merkte op, dat, als men de werkverschaffing hier bekijkt, de werkloozen er lang niet allemaal aan werken. De voorzitter: Dat is ook de bedoeling. Al leen de werkloozen, die niet voor steun in aanmerking komen volgens de steunregeling, werken aan de werkverschaffing, omdat het werk zeer spoedig af zal zijn. De heer Muller vroeg hoe het de bedoeling van B. en W. was om de uitkeeringen te bere kenen, als* er een paar dagen wordt gewerkt. In de regeling wordt gezegd, dat het vefdien- de loon en de steunuitkeering een bedrag van 80 pCt. van het loon van f 24 niet te boven mogen gaan. Dat is hier toch niet goed. Er wordt hier toch bij niemand 24 verdiend. Welk gemiddeld loon willen B. en W. stel len? De voorzitter antwoordde, dat 2/3 van het verdiende loon in mindering van den steun wordt gebracht. Spr. zeide, dat de door den heer Muller aangehaalde bepaling voor hier niet van kracht was. De heer Muller stelde voor om, in verband met het in de credietverleening genoemde loon van 16 het gemiddelde loon op dit be drag te bepalen. De heer Bekker vroeg hoe het volk is ver huurd, waarop de heer Muller antwoordde, dat er enkelen zijn die voor 18 zijn ver huurd, doch dit is een unicum. De voorzitter zeide, dat er meer in zit, dan oppervlakkig lijkt. Men moet het standaard- loon niet zonder meer vaststellen op 16 per week. Dan kunnen andere werkgevers zich op het raadsbesluit beroepen en hun arbeiders niet meer betalen dan 16 per week:- De heer Bekker wees er op, dat het loon zich regelt naar de behoefte. Er zijn geen vaste loonen. In den aardappelen tijd zijn ze weer hooger. De voorzitter zeide, dat het daarom niet doenlijk is een standaardloon te bepalen. De steunuitkeering zal nooit meer dan 80 pCt van 24 bedragen. De heer Du Burck was het daarmee eens, doch als het een keer voorkomt, moeten we weten waaraan ons te houden. De steunrege ling geeft niet de juiste basis aan. De voor zitter heeft in een vorige vergadering een be roep gedaan op de tuinders, dat deze hun ar beiders goed zullen betalen. Als ze geld heb ben, zullen ze dat ook wel. Spr. wilde 16 niet als basis aanvaarden. Spr. zou niet min der willen gaan dan JO per week. Na nog eenige bespreking stelde de voor zitter voor, geen basis vast te stellen en van dit onderwerp af te stappen. Aldus besloten. Van den gemeenteraad van Oostellingwerf was een schrijven ingekomen inzake steunre geling aan den Land- en Tuinbouw. De voorzitter zeide, dat de meerderheid van B. en W. voor adhaesiebetuigen waren. De minderheid niet. Niet omdat geen spoed meet worden betracht. Maar het adres is vaag. Er wordt spoed gevraagd en niets an ders. Spr. was van gedachte, dat er spoed wordt betracht en als dit niet het geval is be twijfelt spr. het dat door dit adres zal wor den verkregen, dat spoed wordt betracht. De heer Du Burck zeide, dat de meerder heid van ander oordeel was dan de voorzit ter. Door den voorzitter werd gezegd, dat het vanzelf spreekt, dat spoed wordt betracht in Den Haag, doch als men verschillende ver slagen in de krant leest, blijkt daar wel uit, dat dit niet het geval is. Leest maar eens de mededeelingen op de L.G.C.-vergadering van den heer Klant van Warmenhuizen. Het staat wel vast dat niet die spoed wordt be tracht, welke gewenscht is. De landbouw is reeds geholpen, ook de tuinbouw heeft steun en er steekt niets verkeerds in als wordt aan gedrongen, dat de gulden toeslag op de kool komt en dat het tweede millioen regeerings- crediet wordt verstrekt. Ook de heer Dijkhuizen was voor adhaesie- betuiging. Het voorstel der meerderheid van B. en W- werd met algemeene stemmen aangeno men. Winkelsluitingswet. De voorzitter deelde mede, dat in verband met de vaststelling der wijzigingen op de winkelsluitingswet eenige adressen zijn binnengekomen van de winke liersvereeniging en van den kappersbond Van den minister is er een schrijven betreffende eenige bepalingen ingekomen. Voor de automaten kan door de wet geen sluitingstijd worden aangegeven. Dat moet worden geregeld met een aparte verordening en in verband met de openbare orde. De win- kliersvereeniging verzocht om de sluiting van 1 April tot 1 October inplaats van op 8 uur op 9 uur te stellen in verband met den zomer tijd. B, en W. stelden voor, dit in het concept besluit op te nemen. Verder de winkelslui ting van toepassing te doen zijn op de ker misdagen. Ook om van 25 November tot 5 December de winkels Zondags tot 10 u. open te laten. Dit omdat de wet wel voorziet in de werkdagen, doch niet in de Zondagen. De heer Kroon vroeg naar de regeling voor de barbierswinkels. De voorzitter antwoordde, dat de barbiers winkels gelijk met de andere moeten sluiten. Zaterdags mogen ze tot 10 uur open blijven, doch alleen voor het kappen of scheren. De heer Dijkhuizen vroeg of in de naburi ge gemeenten ook een dergelijke verordening wordt vastgesteld. De voorzitter zeide, dat deze moeilijkheden komen door den zomertijd. De heer Kramer sympathiserde niet met het voorstel van B. en W. We kunnen geen bui tengewone omstandigheden aanvoeren. Met den ouden tijd zullen de heeren in Den Haag geen rekening houden. Spr. was van mee ning, dat er met een klein beetje goede wil wel was gedaan te krijgen, dat de menschen den nieuwen tijd houden. Het voorstel werd met algemeene stemmen aangenomen. Bij de rondyraag wees de heer Muller op den slechten toestand van de waterafvoer bij het Kerkepad langs het perceel van den heer Kout. De voorzitter zegde toe, dat hierin zou worden voorzien. Hierna sluiting.. STOOMVAARTLIJNEN. Stoomvaart Mij. Nederland Chr. Huygens 12 April v- Bat. te Amst. Marnix van St. Aldegonde (uitr.) 12 April te Port Said. P. C. Hooft (uitr.) 11 April v. Belawan. Rotterdamscbe Lloyd. Kota Agoeng (thuisr.) 11 April v Belawan. Kota Tjandi (uitr.) 11 April v. Port Said. Slamat (thuisr.) 12 April v.m. 7 u. te Mar- seille. Kon. Holl. Lloyd. Zeelandia 12 April v. Bremershaven te Amst. Wiegland (uitr.) 12 April te Antw. Holland—Amerika Lijn. Drechtdijk, Pacifick. n. Rott., 10 April te San Francisco. Narenta, Vanc./Rott., 10 April te Liverpool. Volendam 12 April v. New-York te Rott. Kon. Paketv. Maatschappij. N. Holland 11 April v. Singapore te Adelaide Kon. Ned. Stoomb. Maatschappij. Achilles 11 April v. Alicante n. Torrevieja. Berenice 11 April v. Cephalonia n. Catacolo. Brion, La Palliee/Amst., p. 11 April Dunge ness. Hebe 11" April v. Messina n. Palermo. Pluto 10 April v. Kopenhagen te Gdynia. Rhea 11 April v. P. Plata n. Fort de rrance. Songdal (charter) 11 April v. Gibraltar n Gandia. Tiberius 11 April v. Belize n. P. Cortes. Titus (uitr.) 9 April v. Peau Prince n. P. Plata. Amor 10 April v. W.-Indië te New York. Bacchus 11 April v. Barcelona te Tarragona Bodegraven (uitr.) 12 April v, Guayaquil n. Payta. Irene 11 April v. Hamburg n. Amsterdam. Nereus 12 April v. Stettin te Amsterdam. Telamon 12 April v. Valencia te Taaragona Theseus 12 April v. Amst. te Kopenhagen. Van Rensselaer 12 April v. Amst. n. W.- Indië. Holland—AnstraliS Lijn. Djambi (uitr.) 11 April te Fremar.tle. Java—ChinaJapan Lijn. Tjiliwong 9 April v. Hongkong n. Menado. Tjisaroea 9 April v. Bat. te Shanghai. HollandAfrika Lijn Heemskerk (thuisr.) 11 April te Antw. Springfontein (thuisr.) 11 April v. Port Said. Stoomvaart Mij. Oceaan. Machaon 10 April v. Japan 1. v. Rott. te Hamburg. Anchises 9 April v. Kobe n. Rott. Calchas, Japan/Rott., 11 April te Dairen. Melampus, 11 April v. Liverpool n. d. Ciyde. Memnon, Japan/Amst., 10 April te Singapore. DE GRAF ZEPPELIN WEER TE FRIEDRICHSHAFEN TERUG GEKEERD. Het luchtschip Graf Zeppelin is hedenmor gen om ruim 8 uur van zijn tweede vlucht naar Zuid-Amerika teruggekeerd. Het lucht schip maakte om 8.22 een vlotte landing. Bij koninklijk besluit is benoemd tot heemraad van den Prins Hendrikpolder de heer A. de Visser alhier. CALLANTSOOG. Door onbekende oorzaal: is brand uitge broken in het woonhuis van den heer R. de Groot in de Groote Keeten. De bewoners, door den rook gewekt, konden zich met moeite redden. Alles ging verloren. Verzeke ring dekt de schade. HENSBROEK. Het onderling veefonds alhier heeft Maan dagavond een spoedvergadering gehouden in café De Boer. Deze vergadering stond in ver- band met het verliezen van verscheidene ver zekerde koeien en den slechten financieelen toestand van de boeren. De voorzitter, de heer Wit, opende met het welkom toe te roe pen aan de talrijke opgekomenen. De toestand van het fonds, zeide spr., is op 't oogenblik zoo, dat het bestuur heeft gemeend een ande re regeling te moeten nemen daar het voor de leden bijna onmogelijk is den omslag van de laatste twee gestorven koeien te kunnen vol doen. Het bestuur wilde gaarne in deze het oordeel van de algemeene vergadering hoo- ren. Spr. betreurde het, dat twee leden onver wachts hebben bedankt, n.1, A, Pijper en P. de Vries, de laatste met de mededeeling, dat hij de verdere aansprakelijkheid niet meer zal nakomen. Ieder lid is n.1. volgens het regle ment verplicht na opzegging van het lid maatschap nog drie maanden aan zijn plich ten te voldoen, maar blijft natuurlijk ook met zijn eigen koeien verzekerd. Het bestuur zal met den heer De Vries een onderhoud heb ben. Het volgende punt was de bespreking van den ouden bode van het fonds. Deze is, zeide de voorzitter, 18 jaar bij de vereeniging in dienst geweest. Een woord van waardee ring is hier zeker op zijn plaats voor 't veie en goede door hem gedaan. Gaarne was ik, zeide spr., met een ander voorstel gekomen, maar gezien de financieele toestand is dit op 't oogenblik onmogelijk. Besloten werd dit punt in een volgende vergadering nog eens naar voren te brengen. De nieuw benoemde bode is intusschen al in functie. De voorzit» ter uitte de hoop, dat deze de voetsporen zal volgen van den oude. Het volgende punt was een bespreking over de afkeuring van de laatste twee gestorven dieren. Daar het de gewoonte is dat het vleesch dat goedgekeurd wordt, hier wordt geveild, vroeg spr. het oor deel der vergadering. Het is voor 't fonds, al dus spr., fjnanciel altijd voordeelig geweest het vleesch hier te veilen, maar nu de finan cieele toestand der menschen niet te best is vroeg het bestuur wat er moet gebeuren. De vergadering was algemeen van meening het vleesch hier te laten veilen daar de menschen dit hier nu eenmaal gewend zijn. Daarna kwam aan de orde het punt waar eigenlijk de vergadering voor werd gehouden en wel dat de omslag van de laatste twee koeien moet worden geheven. Er zijn, zeide de voorzitter, in zeer korten tijd 5 koeien gestorven waar van de omslag bijna niet kon worden betaald en nu Zondag plotseling twee te gelijk. Dat deed het bestuur besluiten voor deze twee een andere regeling te treffen. Het bestuur stelde nu voor om voor deze laatste twee die ren een leening te sluiten om de koeien aan de betrokken eigenaars te kunnen uitbetalen. De kwitanties zullen worden klaar gemaakt en dan zijn de menschen tot Augustus a.s. in de gelegenheid dezen omslag te voldoen Gaarne vernam het bestuur hierover' de gedachte van de algemeene vergadering De heer Joh. Koning zeide, dat het voor 't fonds moeilijk zal zijn goed te krijgen en dan vond spr het met goed, dat de kwitanties niet wor den aangeboden. De menschen die wel kun nen betalen moeten nu hun geld nog weg brengen. Na verdere bespreking werd door de vergadering goed gevonden dat het bestuur naar waarnemingen, verricht in den morgen van 13 April. Medegedeeld door het Kon. Nederl. Met Instituut te De Bildt. Hoogste barometerstand 776,7 te Brest. Laagste barometerstand 741.9 te Reyk- javik. Verwachting, geldig tot den avond van 14 April Zwakke tot matige Westelijke tot Zuidwes telijke wind; meest zwaar bewolkt of betrok ken; later kans op regen; lichte nachtvorst in den voornacht; overdag waarschijnlijk zachter. Overzicht. Het 'depressiegebied over Scandlnavté trok verder Noordoostwaarts af en vulde daar bij op. De depressie bij IJsland nam in omvang en beteekenis toe. Tusschen de beide lage druk gebieden, bevindt zich een rug van hooge luchtdruk, die echter door de snelle barometerdalingen vooral in het Noorden sterk in beteekenis afneemt. De IJsland-de pressie brengt in het pesten van de Brit- sche eilanden reeds weer regen. Ook daar daalt de barometer weer flink, zoodat voor het weer van de volgende dagen ook voor onze omgeving op deze depressie-invloed gerekend moet worden. Na een korte opkla ring, die ten onzent, waarschijnlijk in den voornacht lichte nachtvorst zal brengen zal dan morgen in den loop van den dag de be wolking weer toenemen, met tegen den mid dag kans op regen. Op IJsland, de Brit- sche eilanden en in Noord Scandinavië en ons land steeg de temperatuur. In het ver dere deel van West-Europa daalde zij. De regenval was wederom zeer uitgebreid. De grootste hoeveelheden werden in Noordwest Duitschland afgetapt. In ons land had Maastricht de grootste hoeveelheid n.1. 9 mM. Te de Bildt is nu reeds in April 67 mM. regen gevallen, terwijl de normale hoe veelheid voor de geheele maand 44 mM. be draagt. de leening zal sluiten. De rente van het geld, wat natuurlijk heel weinig is, zal per verze kerde koe worden omgeslagen. Dc rondvraag everde niets op. Met den wensch, dat de toe stand in een volgende vergadering wat beter moge zijn, sloot de voorzitter. EEN PARTICULIER GRONDBEDRI|P TE HEILOO. Zooals bekend, heeft de gemeente Heiloo een grondbedrijf gesticht, begrensd door Rijksstraatweg en Heerenweg. Doch ook het particulier initiatief laat zich gelden. Het was ons geruimen tijd bekend, dat de heeren Frans en Schuitemaker plan hadden, een par ticulier grondbedrijf te stichten. Nu het zoo ver is, dat de Heiloosche gemeenteraad in zijn comité-vergadering het plan heeft goed gekeurd, is er geen reden om langer te zwij gen, te meer n et omdat het in comité behan delen van zaken der gemeente aldaar een ge woonte is en alles in kannen en kruiken is, al vorens het in de openbare raadsvergadering komt. Genoemde heeren hebben door de archi tecten Veldkamp alhier en Kalverboer te Alk maar een ontwerp iaien maken voor een grondbedrijf, groot pl.m. 9 H.A., in het noordoostelijk deel der gemeente, begrensd door Rijksstraatweg, Koolmeerlaan en Kooi- meer. Hieruit zal men begrijpen, dat het ter rein ligt op de boerderijen van de heeren Frans en Schuitemaker, vlak bij de grens van Alkmaar, met een hoofdingang op de plaats, bewoond door den heer J. Mulder (Nieuw- poort). Thans wordt advies gevraagd van de Vaste Commissie en Gezondheidscommissie. HEILOO. Jubileum wethouder Maas Oees ter anus. De 70e verjaardag van wethouder Maas Geesteranus is voor hem lang niet onge merkt voorbij gegaan. Naast de huldiging in den raad en het aanbieden van het feest geschenk was er van 35 uur een druk be zochte receptie. Bloemen en andere stoffelij ke blijken van belangstelling ontving de jari ge van de afd. Heiloo der Holl. Mij. van Landbouw (wier secretaris hij is), den Vrij heidsbond (waarvoor de heer 'Maas Geester anus in den raad vertegenwoordiger is), van het G. E. B., de gemeente-ambtenaren en vele particulieren. Het fanfarecorps „Eens gezindheid" bracht hem 's avonds een sere nade. We vernamen nog dat het r.-k. fanfare corps „St. Caecilia" geheel onkundig van het feest was gebleven en daarom, geen se renade had gebracht. Het was voor de familie Maas Geesteranus een onvergetelijke dag. Alhier vergaderde de Coöp. Boerenleen bank II ten lokale van den heer M. Bruin. De voorzitter, de heer S. de Boer Kz., open de met een hartelijk woord van welkom en memoreerde in zijn rede plaatselijke en inter nationale toestanden, die den laatsten tijd allerminst gunstig zijn. Hij sprak de hoop uit, dat het den heeren der Internationale Commissie, die een herstel trachten te bren gen in de algemeene verhoudingen, moge zijn gegeven om de zaken weer wat in het rechte spoor te brengen. Niettegenstaande de slech te tijd kon spr. met genoegen verklaren, dat de werking van de Bank dit jaar weer heel gunstig is geweest. Op 'n paar na heeft ieder op tijd kunnen betalen, dat hij aan rente en aflossing schuldig was. Hierna bracht de secretaris het jaarverslag uit, waaraan het volgende wordt ontleend: Het bestuur was behoudens gevallen van

Alkmaarsche Courant | 1932 | | pagina 4