Alkmaarsche Courant. De geheimzinnige inbreker Jladiouieuws JeuMeion Qemeentecaden Honderd vier en dertigste Jaargang. Woensdag: 13 April. KOVACS LAJOS VOOR KALUNDBORG. ST. PANCRAS. AKERSLOOT (Wordt vervolgd). No. 87 1932 Donderdag 14 Aprtl. Hilversum, 298 M. (Uitsluitend A.V.RO) 8.Gramofoonpl. 10.Morgenwijding. 10.15 Gramofoonpl. 10.30 Concert. A. Prins, zang. S. Lochner, declamatie. Egb. Veen. piano. 11.Knipcursus kinderkleeding. 11.30 Vervolg concert. 12.Gramofoonpl. 12.30 AVRO-Kamer-orkest o. 1. v. Max Tak en zang door Nicolas de Matuschka. 2.15 2.30 Gramofoonplaten. 2.45 Gramofoonpl. 3.Knipcursus. 3.45 Gramofoonpl. 4 Ziekenuurtje. 5.Omroeporkest o. 1. v. W Knikker en gramofoonpl. 6.30 Sportpraatje door H. Hollander. 7.Vervolg Omroep orkest. 7.30 Engelsche ies. 8.Gramofoon platen. 8.15 Concertgebouw-orkest o. U v Dr. W. Mengelberg, m. m. v. Wladimir Horewitz, piano. Oa. Eroica, Beethoven en 3de pianoconcert, Rachmaninoff. In de pauze gramofoonpl. 10.30 Vaz Dias. 10.45 —12.Gramofoor.plrtenconcert. Huizen, 1875 M. (8.—9.15 en 11.—2.— KRO en de NCRV van 10—11.— en 2— tot 11.30). 8—9.15 en 10.— Gramofoonpl. 10.15 Ziekendienst. 10.45 Gramofoonplaten. 11.30 Godsd. halfuurtje. 12.15 KRO-orkest o. 1. v J. Gerritsen. 2.— Handwerkcursus. 33.30 Vrouwenhalfuurtje. 4 Ziekenuur. 5.Cursus handenarbeid v. d. jeugd. 5.45 Piano-recital door Hans de Bock. 6.45 Knip cursus. 7.— Economisch praatje. 7.45 Ned. Chr. Persbureau. 8.— Evangelisatie-samen komst vanuit de Evang. Luth. Kerk te Deventer, m. m. v. sprekers en mevr. A. van EssenVenneman, sopraan. Stadsevangeli satiekwartet, A. J. Moov. orgel. 10.Vaz Dias. 10.10—11.30 Gramofoonpl. Daventry1554 M. 10.35 Morgenwijding 10.50 Tijdsein en berichten. 12.20 Orgelcon cert Reg. Foort. 1.20 Shepherd's Bush Pavil joen-orkest. 2.05 Lezing. 2.202.50 Gramo foonplaten. 3.20 Kerkdienst. 4.05 B B.C.- Danso#kest o. 1. v. H. Hall. 4.50 Midland Studio-orkest o. 1. v.*F. Cantell. 5.35 Kinder uur. 6.20 Berichten. 6.50 Haydn's Klavier trio's door het West Regional Trio. 7.10 Duitsche causerie. 7.40 en 7.50 Lezingen 8 20 Concert uit Wales, m. m. v. koor en so listen, o. 1. v. T. Osborne Roberts. 9.20 Ber en lezing. 9.55 B.B.C.-orkest o. 1. v. Jos. Lewis, m. m. v. Elsie Cochrane, sopraan, o.a. II re pastore, Mozart, Berceuse, Jarnefelt en Valse triste, Sibeiius. 10.50 Kerkdienst. 11.05—12.20 B B.C.-Dancorkest o. 1. v. Henry Hall. Parijs „Radio-Paris"1725 M. 7.05 en 11.50 Gramofoonpl 8.05 Raaio-tooneel. 8.50 Gramofoonplaten, o.a. fragm. uit „Toover- fluit", Mozart en Rigoletto, Verdi. Kalundborg, 1153 M. 11.20—1.20 Con cert uit het Palace-Hotel. 2.50 Liederen met pjanobegel. 3.104.20 Concert uit Rest. „Wivex" 7.309.35 Concert o. 1. v. Prof Georg Széll, m. m. v Joseph Szigeti, viool. O.a. vioolconcert D-dur, Mozart en 1ste rhapsodie, Liszt. 9.5011.50 Dansmuziek. Langenberg, 473 M. 6.257.20 en 10.40 —11 20 Gramofoonpl. 11.2012.10 Concert uit München. 12.201.5C Concert o. 1. v. Eysoldt. 4.205.35 Werag orkest o. 1. v. Buschkötter m. m. v. A. Baldovino, cello. 6.50 Dansmuziek door de kapel Anton Go- ronzv. Kurt Mühlhardt, zang 8.208.50 Zie Zeesen 8.55—11.20 Dansmuziek o. 1. v. Wolf. Rome, 441 M. 7.25 Gramofoonpl. 8.05 Goethe-Herdenkingsconcert, o.a. Eine Faust- ouverture, Wagner en L'Apprenti sorcier, Di'kas. Brussel, 508 M. en 338 M.: 508 M.: 11.351.05 Gramofoonpl. 4.20 Operette concert o. 1. v. J. Kumps. 5.50 Gramofoonpl (Jooodsche muziek). 7.20 Populaire muziek, m m. v. M. Mazereel, accordeon. 8.05 Zang en declamatie. 8.20—9.20 Vervolg concert. 338 M.: 11.35—105 Gramofoonpl. 4.20 Concert o. 1. v Meulemans. 5.50 Hoorspel „Toen Petrus afstemde op van Albe. 7.20 Concert o. 1. v. Kumps. M. m. v. Bala laika-orkest o. 1. v. Savtchenko, o.a. Ouv. Euryanthe, Weber; 2de Rhapsodie, Liszt en Coppelia-ballet, Delibes. Zeesen, 1635 M. 7.05 Zie Langenberg om 6.50. 8.20 Concert vanuit het Park voor het „Witte Huis" te Washington (concert uit Amerika). 8 50 „In dritter Lesung angenom- men", leerspel van H. Zeiten en M. Burg. 9 30 Berichten en hierna uit het Cabaret der uit het Engelsch door A. Treub. Zeker was het, dat de Ryan Cl ib, doordat lij de markt beheerschte, menig worstelend, ge wetenloos handelaar op een veel rechter en smaller pad hield, dan waar hij zich thuis voel de, en de bewijzen waren er, dat zij nooit met opzet den eerlijken „kleinen man" verpletterde. Wanneer, als in het geval van Mike Hannifin, de groote ondernemingen de kleinere van den eerlijken „kleinen man" troffen, met het ge volg, dat zijn geldelijke moeilijkheden hem ne- dersloegen, reikte Ryan hem de hand, om hem weer op de been te helpen; maar zulk een goe dig medelijden werd niet beloond aan den worstelenden, gewetenloozen „handelaar in gelijke omstandigheden. In zijn geval viel de voet, inplaats van de hand, van Ryan op zijn schouders. Drew hoorde tot hen, die den voet van Ryan vreesden. Het doet me plezier te hooren, dat Ryan zich met Brace bemoeit, antwoordde hij Har- ker. Het zal Brace goed doen iemand te heb ben, die hem beschermen kan. De oude fami lietrots zal hard moeten werken om staande te blijven. Wie zei, dat Ryan zich bemoeide met de B.F.I.7 vroeg Harker driftig. Komiker: „Rufen Sie Herrn Plim", opera- groteske van Roobitschek en Schiffer. Mu ziek van Mischa Scholiansky, tevens diri- gente. RADIOMUZIEK VAN DE KOMENDE DAGEN. Donderdag: Des middags opent het Vlaamsche Brussel zijn uitzending met een operette-concert. Op het eind van den middag geeft de N.C.R.V. een piano-recital met een interessant pro gramma van moderne composities. Het Ves perconcert van Langenberg brengt o.m. het b-moll cello-concert van Dvorak en een werk van den hedendaagschen Spaanschen compo nist Turina, de Sinfonia Sevillana; Turina is met de Falla de belangrijkste vertegen woordiger der jonge Spaansche School. Over Warschau komen strijkkwartetten van Franck en Beethoven. In het begin van den avond komt over Kalundborg een concert, waarbij de Hongaarsche violist Joseph Szi- treti solist is met o.a. een vioolconcert van Mozart (D-dur) en Corellis' La Folia; het programma vermeldt verder o.m. een serena de van Mozart, de Hary Janos-suite van den hedendaagschen Hongaarschen componist, folklorist en muziekcriticus Zsoltan Kodaly en de eerste Hongaarsche Rhapsodie van Liszt. Leipzig brengt onder den titel Der un- bekannte Wagner diens symphonie in C-dur (jeugdwerk) en de Columbus-ouverture. Over Daventry komt een pianotrio (Nr. 8 Es-dur) van Haydn. Des avonds zendt de A.V.R.O. het concert uit het Amsterdamsche Concert gebouw uit, waar de Wladimir Horowitz het hartstochtelijke pianoconcert in bes-moll van Tsjaikofski speelt. Eenige Duitsche zenders (bijv. Konigswus- terhausen, Langenberg en Leipzig) nemen een concert uit Amerika over, dat gegeven wordt in het park voor de Presidentswoning te Washington, ter gelegenheid van den Pan- Amerika-dag; gespeeld worden muziekstuk ken van componisten uit Middel- en Zuid- Amerikaansche landen, waarbij uit folkloris tisch oogpunt interessante. Rome herdenkt Goethe nog eens met muziek, geïnspireerd op zijn werken; het programma omvat o.m. Wagner's Faust-ouverture (oorspronkelijk het eerste deel van een ontworpen Faust-sympho- nie), Dukas' Scherzo voor orkest L'apprenti sorcier en fragmenten uit de opera Mefisto- fele vau den Italiaan Boïto. Later op den avond geeft Praag een pianorecital (Brahms, Chopin, Liszt). Over London Regional komt kamermuziek, cellowerken (sonates van Bach, Debussy en Grieg) en liederen van Schubert en Schumann. Opera's Over München gaat de opera Oberon van Weber, waarvan de prachtige ouverture heel vaak wordt gespeeld; deze opera is het laat ste werk van den componist, geschreven on der zwaar lichamelijk lijden. Toch vindt men in dit werk de mooiste stukken muziek, die Weber ooit geschreven heeft, wij noemen hLr de groote symphonische ouverture, de finale van de eerste acte en de beroemde oceaan-aria uit het tweede bedrijf. Heilsberg geeft de overbekende La Vie de Bohème van Puccini. Over Berlijn en Weenen komt een opera-gro- tesque van Mischa Spolianski: Rufen Sie Herrn Plira. Naar het „Hbld." verneemt, heeft de Rot- terdamsche Lloyd Kovacs Lajos en zijn band uitgenoodigd om met d< „Dempo" de Pink- sterreis naar Kopenhagen mee te maken. Deze uitnoodiging heeft de AVRO aanvaard. Te Kopenhagen zal Kovacs Lajos op 14 Mei a.s. vermoedelijk in „Tivoli" en onder patro naat van onzen gezant, een uitvoering geven voor de Nederlandse kolonie en voor de Denen, waarvan de opbrengst komt ten bate van hulpbehoevende Deensche Radio luisteraars. Dit concert zal door Kalundborg en Kopenhagen worden uitgezonden De raad dezer gemeente vergaderde Maandag 's nam. 3 uur in voltallige zit ting. De voorzitter was de heer J. Kroonen- burg, burgemeester tevens secretaris. De heer M. Duif vond de notulen niet volledig. De heer Snel heeft gezegd dat ik de vorige vergadering ben weggeloo- pn als een kwajongen, dit wenschte ik in de notulen vermeld, doch beter was het dat als dergelijke woorden werden gebezigd de voorzitter zoo iemand tot de orde riep. De voorzitter antwoordde dat het za- Je zinspeelde er een oogenblik geleden op. Je zeide, dat je beleggingen niet zoo goed wa ren als zij moesten zijn, nietwaar? Dat klinkt, alsof Ryan ergens aan de touwtjes trekt. Laat me weten wanneer het gebeurt en ik zal met genoegen bij Brace's begrafenis komen. Hij draaide zich met een grijnslach om, en verliet de kamer min of meer zegevierend. De anderen zagen hem met blijkbare opluch ting heengaan. Venijnige schooier, zei Sothfield, het vuur oppookend. Harker was een oogenblik stil. Eindelijk zei hij: Drew drukt eigenlijk niets anders dan de algemeene meening omtrent sir Peter uit. Dat is waar, stemde Sothfield toe. Zelfs ik, zacht gehumeurd en gemoedelijk als ik ben, vind sir Peter een tamelijk onverdragelijk iemand. Zijn feudale pedanterie is wat mis plaatst in dezen tijd; vooral in een democrati sche gemeenschap als deze. Harker ging zitten in den stoel, dien Drew had verlaten en keek ernstig in het vuur. Er is geen twijfel aan, antwoordde hij peinzend. Brace's begrippen omtrent maat schappelijke verschillen hooren meer thuis in den tijd der Kruistochten dan in dit tijdperk van Vrijheid en Gelijkheid. Ik verwonder mij altijd, Sothfield, dat zijn kantoor- en huisbe dienden zijn houding jegens hen verdragen. Neem b.v. zijn butler, Spencer Brace spreekt nooit beleefd tot den man en toch toont Spen cer nooit de minste neiging om Brace op den grond te gooien wat ik of jij onder die om standigheden zou doen. Misschien kont het kelijke door hem genotuleerd is. Als ieder woord wat in een vergadering wordt gesproken moest worden weerge geven, dan zouden we een stenografisch verslag moeten hebben en als eens een heftig woord wordt gesproken kan spr. toch niet ieder oogenblik tot de orde roepen. De heer C. Duif was van oordeel dat 't niet noodig is om ieder woord weer te geven, waarbij de andere heeren zich aansloten. Ingekomen stukken. Van de gemeente Koedijk was de ver effeningsrekening ingekomen van het Daalmeerpad. De onderhoudskosten hebben vxoor St. Pancras 315.65 bedra gen en voor Koedijk 386.72. door Koe dijk is aan onze gemeente bijbetaald J lb.84. Goedkeuring van Ged. Staten was ontvangen op het verhuurde laad aan H. Westra. Goedkeuring van Ged. Staten was ontvangen over de 30 gem. credieten aan tuinbouwers. Van de gemeente Alkmaar was ont vangen de rekening der Handelsschool Door den voorzitter werd nog medege deeld dat door B. en W. aan den veld wachter is verhuurd 5 snees grond ach ter de veldwachterswoning, echter weer met onderverhuring van 4 snees aan Alb. Pool voor 3 per snees. Hiermede gingen allen occoord. De heer Lek: Ik had ook nog verwacht goedkeuring op het laatste geld. Mij, zeide spr., is ter oore gekomen, dat nog aan twee menschen is toegestaan. De voorzitter: Dit is in comité behan deld en dat blijft in comité. De goedkeu ring is gekomen op de laatste verhoo ging waarvan u alles weet. De heer M. Duif: Ditzelfde is ook mij medegedeeld, daar zal wel wat van aan wezen. De voorzitter: Nogmaals dit zijn co mitézaken. Al deze stukken werden voor kennis geving aangenomen. Besloten werd aan het adres van Ooststellingwerk geen adhaesie te be tuigen. In de laatstgehouden B. en W. verga dering was de dienst van af- en over schrijvingen nog niet gereed. In totaal bedroeg dit 8617.25. De heer M. Duif vroeg naar een post van 25 van toezicht baggeren, waarop eenige discussie volgde. Vaststelling pensioengrondslagen. Van de Pensioenwet zijn 3 heeren op het gemeentehuis geweest en de zaak is nagezien, alleen deze opmerking hadden de heeren dat alles in orde was doch dat alles moet worden vastgelegd. Verzoek C. Tol brug óver de Achter vaart. Hier zit een klein misverstand in, zei de de voorzitter. De heer Tol was van meening dat de vergunning allen moest komen van het Polderbestuur en zoo doende is nu de brug al gebouwd. De brug voldoet echter ruimschoot: aan de gestelde eischen is zelfs 8.30 M. in door vaart dus kunnen we wel tot goedkeu ring overgaan. De heer Koelemeij: Dit is nu al no. 3, de andere twee stonden ook reeds toen de aanvrage kwam. Toendertijd hebben wij besloten om het niet meer zoo te laten doen en nu staan we weer voor hetzelfde geval. De raad wordt maar voor kwajongen gebruikt. De heer Lek had Tol expres over dit geval gesproken en den indruk gekre gen dat het absoluut op een abuis berust. Met algemeene stemmen toegestaan. Commissie van toezicht arbeidsbe middeling. Er bestond hier, zeide do voorzitter, een commissie, doch 2 leden zijn hier van overleden. De heeren C. Wielings als werkgever en T. Groen als werk nemer. De andere twee leden waren Tj. Koelemeij Jr. en P. Koog Jzn. B. en W. stelden thans voor om als werkgevers te benoemen de heeren J. Wagenaar Cz. en Jb. Wit en als werkne mers Jn. Keizer Wz. en M. Hoogland. Allen voor. Winkelsluitingswet. Zomertijd. Van den Kappersbond was een schrij ven ingekomen om de salons tot 9 uur te mogen open houden, in verband met den zomertijd. Het zonderlinge is echter dat dit wordt gevraagd van 1 April tot 1 October en de zomertijd loopt van 22 Mei tot 2 October. De heer Lek: Het zal natuurlijk heel wat verschillen hoe het hier loopt met i omdat Spencer zoo is grootgebracht, en ver wacht hij geen beleefdheid. Hij is een En- gelschman, en te oordeelen naar zijn uitste kende manieren, werd hij geboren en opgevoed in een aristocratische bedienden omgeving. Je wilt toch niet zeggen, dat de doorsnee Engelsche gentleman tot zijn bedienden spreekt alsof zij honden zijn? Neen, neen. Natuurlijk niet. Maar de En gelsche butler vereert de familie, bij wie hij in dienst is, en neemt de aanmerkingen op zijn tekortkomingen niet al te veel kwalijk. Ik ge loof, dat Spencer de ideale Engelsche butler is, handig en eerbiedig en met een loffelijken eer bied voor Braces geslacht. Het is óf eerbied öf eenvoudig lafheid, die hem stil doet zijn on der de strieming van Brace's tong. js het niet tamelijk blufferig om butlers en zulk soort bedienden te houden aan deze zijde der wereld? Dat hoeft niet Brace is zijn geheele le ven aan een groote huishouding gewend ge feest zelfs in zijn moeilijkste dagen dankte hij nooit zijn bedienden af en er zijn een menigte families hier in het land, die veel meer bedienden hebben dan sir Peter. En tenslotte i s hij toch sir Peter Brace met een stamboom, waarvoor veel van onzen nieuwen adel hun onsterfelijke ziel zouden geven om te bezitten. Ja ik kan den man verontschuldigen. Het moet bitter zijn als het familievermogen, voor het terugkrijgen waarvan men de beste jaren van zijn leven heeft besteed, weggerukt wordt bijna in een oogenblik, omdat de natie het noodig heeft om een weelderingen kiezer te verplet teren. den zomertijd. Deze zal wel niet worden gehouden op St. Pancras, de menschen houden zjch hier aan den ouden tijd en dan zal er geen bezwaar zijn als wij dit toestaan. Voor die menschen is het wel aan te nemen. De heer M. Duif: Het gaat hier nu'wel over den zomertijd te houden of niet. We worden er zoo langzaam aan toe ge» dwongen. Wethruder Muurling: B. en W. hel ben gezegd: laat de raad zich in deze uit spreken. Met algemeene stemmen werd beslo ten om 9uur sluiting toe te staan. Werkloozen-uitkeeringen. Deze morgen, zeide de voorzitter, heb ik de laatste uitkeering gedaan. Door B. en W. was een verlenging aangevraagd van een maand doch dit is vcor één week toegestaan. Nu staan wij aan het einde van de uitkeering. Tot op heden is uit gekeerd 1824.20 De begrooting was j 1000 dus zijn wij 824.20 over üe be grooting overschreden. Of wij subsidie van het rijk zullen or-tvangen weten wij nog niet, doch het is te bezwaarlijk voor de gemeent* om dit zelf te dragen. Ik heb vanmorgen tegen de arbeiders gezegd: ga evengoed stempelen dan zullen wij wel zien. B en W. hebben besloten om als het besluit van den ministu afkomt, wat weer is aangevraagd, om dan nog één maand door te gaan. De heer Lek: Deze regeling deugt ab soluut niet. De ongeorganiseerden ko men ver voor bij georganiseerden. Mij kwam ook ter oore dat de heer van Kampen de menschen aanspoort, steun te halen. Dat is toch een heel verkeerde practijk. Als dit zoo is zullen anderen ook worden aangespoord De man in kwestie heeft zelf gezegd: ik kom toch niet in aanmerking, doch de heer van Kampen soort den man aan om zich aan te melden. Wethouder van Kampen: Er is inder daad iemand bij mij geweest die inlich tingen vroeg, doch ik ben niet zooals de heer Lek het deed voorkomen den boer op geweest. Als ik de menschen terecht wijs dan is daar toch zeker niets op tegen. Ik heb dien man in eersto instan tie na.r den heer Boog gestuurd. Het was geen mannetje van den heer Lek, anders had hij zich wel stil gehouden. De heer C. Duif: Ik zou over den heer Lek ook wel een boekje open kunnen doen. De heer M. Duif: Zou de werkloosheid niet te ondervangen zijn door den tuin ders toeslag op een arbeider te geven? Zoo kunnen we het ook niet volhouden. De voorzitter: Scheppen wij dan geen wanorde voor de toekomst? YVie zal dan nog 'n vaste arbeider in dienst nemen? De heer M. Duif: Als wij zoo doorgaan loopen wij ook vast. Wethouder van Kampen: Als de mi nister deze regeling goed vindt, zou ik willen doorgaan tot 1 Mei en zoo niet, dan tot 16 April. De heer Lek: Wat moeten we dan met die menschen beginnen? Ik zou hun den gang naar het Armbestuur willen be sparen. De voorzitter: Bij de Zuiderzee kan ook niemand geplaatst worden, 3 werken er daar op het oogenblik die goed tevre den zijn. De heer Lek: Ik zou scheiding willen brengen bij de georganiseerden. Spr. stelde voor om de regeling door te laten gaan tot 1 Mei. Wethouder van Kampen: Terwijl deze regeling nog loopende is, zou dit heel gevaarlijk zijn. Aan B. en W. zou een machtiging kunnen worden gegeven. Eerst moeten wij het besluit van den minister hebben en dan kunnen wij een besluit nemen. De heer Lek: Het besluit van den mi nister zal niet van ons besluit afhangen. Wethouder Muurling: Met den toeslag voor de tuinders hebben wij ook geen uitkeering gekregen, omdat wij een be sluit hebben genomen geen arbeiders te werk te stellen, dus in deze kunnen wij voorzichtig zijn. Als wij niet doen zooals de minister het wil, dan kunnen wij van alles verwachten. Wanneer het voorstel van den heer van Kampen wordt aangenomen zal dit geen moeilijkheden met zich mede brengen en kunnen B. en W. toch nog altijd doorgaan. De heer Lek: B. en W. geven wel schijn doch geen vastheid. Overeenkomstig het voorstel-van Kam pen werd besloten. Hierna ging de raad in comité. Verloor hij al zijn geld tijdens den oorlog? Ik heb zoo iets gehoord. Ja. Hij had het werkelijk veel te druk om er goed voor te zorgen. Toen de oorlog uit was, deed hij zijn best de eindjes weer vast te knoo- pen, maar de hooge belastingen gaven hem geen kans. Daarom kwam hij hierheen. Evenals zooveel anderen, dacht hij, dat dit een land was, overvloeiend van melk en honig en hij kwam hier om genoeg honig te verzamelen om het oude familiegoed buiten Tilehurst, een paar mijlen van Reading, terug te koopen. En hij was goed op weg om te slagen, tot hij een paar jaar geleden tegen de Ryan Club opliep. Zij zijn sigaar uit zijn mond. Geloof me, Sothfield, antwoordde hij langzaam, en met schijnbare onverschilligheid, de man, die bij de Somme begraven werd, bleef aan de Somme. Detective William Clinton zat in Henry Aimsbury's studeerkamer en keek beurtelings naar een leege brandkast, een Harten drie, die hij in de hand hield en Henry Aimsbury. Hij had het land. Als U het verstand van een gewoon, vier voetig, wollig lam had gehad, bromde hij, zou U deze kaart naar het bureau gebracht heb ben, toen U ze ontving. Vergeet als 't u blieft niet tot wien U spreekt, mijnheer Clinton, zei Henry Aimsbury zeer deftig. Dat probeer ik, Aimsbury. De hemel weet dat ik het probeer. Maar U heeft er den Decker weer mee laten weggaan. Maandagnam. 2 uur vergaderde de raad dezer gemeente Afwezig was de heer Mul. Ingekomen was een circulaire van den raad van Ooststellingwerf om met klem bij de regeering er op aan te dringen steun aan land- en tuinbouw te verkenen. Deze circu laire is, aldus de voorzitter, niet in de ver gadering van B. en W. besproken. Met alg. stemmen werd besloten bij den minister van binnenlandsche zaken en landbouw adhaesie aan dit verzoek te verkenen. Verzoekschrift van de heeren J. Schilder en R. Krul om steun van gemeentewege in hunne bedrijven, n.1 dat de gemeente voor 30 pCt. garant blijft voor een bedrag van 1000. De voorzitter: B. en W. hebben dit al eens eerder, voorgesteld, maar toen is het verwor pen, vandaar dit verzoek. De steunregeling voor den groven tuinbouw is ingesteld voor West-Friesland en daar valt deze gemeente buiten. De heer Schut: Verleden jaar heeft de heer Schilder toch steun gehad. De voorzitter: Verleden jaar werkte deze regeling niet. Toen was het 70 pCt. van de provincie en 30 pCt. garantie van de ge meente. De heer Schut: Hij heeft mij alles toegelicht maar nu ontbreken hem de middelen om zijn land te bemesten Ik ben er voor om hem van gemeentewege te steunen om kunstmest aan te schaffen. De landhuur die hij heeft ont vangen ging zoo weg; daar had hij geen steun aan. De heer Berkhout: Bij mij is hij ook ge weest, maar is hij nog te redden? Er tegen ben ik niet om hem te helpen. De heer Schermerhorn: 't Zou dan 700 worden voor het rijk en 300 voor de ge meente. De heer Schouten: Hij zal wel geen kunst mest kunnen krijgen en daarbij komt dat het geld wel eens voor andere doeleinden wordt aangewend. Het zwaartepunt om hulp te verkenen is bij mij dat er meer zullen komen. De voorzitter: Dat is te ondervangen, dan verschaft de gemeente den kunstmest. Komen er meer, dan zullen wij ook daar helpend moe ten optreden. Het is enkel voor den groven tuinbouw. Als de raad B. en W. machtigt om bv. 1000 maximum te verkenen, dan waren zij geholpen. Ook kunnen B. en W. gemach tigd worden 200 op het oogenblik te geven in afwachting van wat 't rijk doet. Eerst zou de raad uitspraak kunnen doen om garant te blijven en een bedrag nader door den raad vast te stellen. De heer Schouten: Wanneer er meer komen dan komt de gemeente op een grooten schul denlast dat is hetgeen bij mij het zwaarste weegt. De heer Schermerhorn: Er is toch tarwe- bouw waarvoor steun wordt verkend en dan voor 2 H.A. 1000 te verkenen is wel wat hoog. De heer Schouten: Ik vrees dat er van het geleende geld niets terecht komt en als het dan zoo'n beste werker is, waarom wordt hij dan door particulieren niet geholpen? De voorzitter: De gemeente Zuid- en Noordschermer geeft voor den groven tuin bouw wel steun. Zij wonen op de grens en hier krijgen ze het niet. Er vragen niet anders dan deze twee, wat ook de heer van 't Hof beaamde De heer Schouten: Wordt dit toegestaan dan zijn er over enkele dagen velen om steun. De heer Groot: Van de werkverschaffing krijgt men geen cent terug, maar als wij deze menschen helpen, dan denk ik niet dat dit weg is. Wij kunnen toch nagaan wat zij noo dig hebben. De heer Schut: te Lirnmen is 1500 ver leend voor den aankoop van mest, zoo zou dat hier ook geregeld kunnen worden. Het verzoek werd voor k. g. aangeno men. De heer Groot was er tegen. Alsnu werd voorgesteld om aan het pl. crisiscomité een maximum crediet te verstrek ken van 200 voor den groven tuinbouw om de menschen te helpen. De heer Schouten: Als het pl. crisiscomité dit doet maar niet het werkcomité dit wordt opgedragen? De voorzitter: Het pl. crisiscomité kan dit doen als er vertrouwen gesteld wordt, maar het werkcomité kan dit met de menschen re gelen. Het gaat hoofdzakelijk over kunst- mestverstrekking. Met alg. stemmen alzoo besloten; nader bij suppl. begrooting te rege len. Alsnu kwam in behandeling het treffen van een financiëele regeling inzake werkver schaffing. De voorzitter: De steunregeling is na 14 dagen stop gezet. De werkverschaffing die wij nu hebben is in het leven geroepen in overleg met den minister. Het toezicht berust bij de Ned Heidemaatschappij, het dage- Ik ontving de kaart een week geleden, mijnheer Dat behoeft U mij niet te zeggen, riep Clinton woedend. Het is over het vervloekt* ding heen geschreven! HOOFDSTUK II. Spencer, de butler van sir Peter Brace, schikte de dagelijksche couranten op een net ten stapel op de tafel in de studeerkamer. Het was een heerlijke zachte November avond, en ofschoon er een klein vuurtje brandde, was het openslaande raam, dat op de ruime waranda aan de achterzijde van het huis uitkwam, en waaruit men een prachtig uitzicht had op de Waitemata haven, met op den achtergrond het eiland Rangitoto en op den voorgrond de bloeiende hellingen van Remuera, wijd opengeslagen en de zware geur van bloemen vulde de kamer. Het werd donker en Sj>encer liep stil door de kamer en draaide het licht op. Spencer was inderdaad de ideale butler. Hij bewoog zich en met een zekere waardig heid. die een bron van heimelijken trots van sir Peter uitmaakte. Spencer was geen jonge man de ideale butler is nooit een jonge jaren met jeugdige bevalligheid. Uiterlijk was hij niet het toonbeeld van een zwaar gebouw den butler. Hij was eerder tenger, niet veel boven de gemiddelde lengte, en zijn gewoon voorkomen was dat van een zakelijk man van het gewone rustig type

Alkmaarsche Courant | 1932 | | pagina 7