DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. De S. A.- en S. S.-troepen der Nazi's verboden. Hit het 'Jladetnwt Sageliikscli Oveczicht ONZE DRUKKERIJ UW DRUKWERK No. SS 134e Jaargang. Een nieuwe noodverordening van rijkspresi- dent von Hindenburg verbiedt alle stormal- deelingen der nat.-soc. partij De inhoud der verordening. ALKMAA Deze Courant wordt ELKEN AVOND, behalve Zon en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden bij vooruitbetaling voor Alkmaar 2. franco door het geheele Rijk 2.50. Losse nummers 5 cents. PRIJS PER GEWONE ADVERTENTïEN: Van 1—5 regels 1.25, elke regel meer 0.25, groote contracten rabat. Groote letters naar plaatsiuimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdruk kerij v h. HERMs. COSTER ZOON, Voordam C 9, postgiro 37060. Telef. 3, redactie 33. Directeur: C. KRAK. DONDERDAG <4 APRIL 1932 Hoofdredacteur; Tj. N. ADEMA. Dit nummer bestaat uit drie bladen. Den Haag, 13 April 1932 Wanneer de de Tweede Kamer een initia tief voorstel van een harer leden behandelt, schittert de regeering door afwezigheid. Dat is begrijpelijk en normaal: zij komt eerst aan het woord, wanneer de beide Kamers der Sta- ten-Generaal haar goedkeuring aan het voor stel hebben gegeven. Dan is het haar taak het voorstel aan een onderzoek te onderwer- het aan het oordeel van den Raad van State te onderwerpen om ten slotte te over wegen of zij het aan de Koningin ter onder teekening zal voorleggen. Tot zoolang zwijgt zij. Bij het wetsontwerp van den heer Ebels in zake het pachtcontract heeft zij die lijde lijke rol laten varen. Op voorstel van den heer Van den Heuvel heeft de Kamer de Regeering verzocht de behandeling van het voorstel te willen bijwonen. Gister heeft de minister van Justitie de rol van luisterpost vervuld, heden heeft deze echter aandeel ge nomen aan de gedachtenwisseling bij wijze van adviseur. Wanneer alles gaat gelijk hij heeft aangegeven, bestaat er dientengevolge voor het ontwerp kans, nadat het ook de spits roeden der Eerste Kamer heeft overleefd, aan •H.M. de Koningin ter goedkeuring te worden voorgelegd. Dat zou een mooi succes zijn voor den heer EbVs en de Vrijzinnig-demo cratische Partij. Maar zoover zijn we nog niet! Op de elf artikelen, welke het voorstel bevat, zijn ongeveer veertig amendementen ingediend en dat wordt, wanneer men nut slaagt er orde in te houden, een warwinkel Hedenmiddag heeft men dat reeds kunnen bevroeden. De vergadering werd geopend met een rede van den voorsteller tot beantwoording van de sprekers van den vorigen dag. Goed te volgen was de heer Ebels niet altijd. In de eerste plaats sprak hij met den rug naar ae perstribune, in de tweede plaats heeft hij zich het dialect van zijn geboortestreek niet geheel afgewend en spreekt hij soms erg binnens monds. Hij bestreed het bezwaar, dat zijn ontwerp geen hooger beroep zal toelaten van de beslissingen van de in te stellen pacht- commissie. Engeland kent dat ook niet en daar levert zulks geen bezwaar op. Hij achtte den kantonrechter bij uitstek geschikt voor het ambt van voorzitter van die commissie en hij meende, dat de pachter er niet voor terug zal deinzen tegenover zijn verpachter de tus- schenkomst van dit commissie in te roepen Trouwens reeds nu is er van preventieve wer king van zijn voorstel, strekkende om onwil lige verpachters tot beter inzicht te brengen, een en ander te bespeuren. Zijn partijgenoot, mr. Oud, heeft daarop o a. het initiatiefkarakter van het voorstel verdedigd. Het is, betoogde hij onder meer, niets- anders dan een crisismaatregel, niet in strijd met het burgerlijk recht. Het is feitelijk een dwingend remissierecht en de practijk zal er zich niet tegen verzetten. De heer Oud heeft in zijn rede de heeren Wijnkoop, die na tuurlijk de zaak weer absoluut verkeerd in zag, en Braat, die weer poseerde als de eeni- ge man, die de landbouwers zou kunnen hel pen, flink te woord gestaan en daarbij ver klaard, dat hij laatstgenoemde, die aan an deren verwijten doet, dat zij niets doen, maar intusschen zelf nooit iets uitricht, niet serieus kan nemen. Beide heeren hebben natuurlijk geprotes teerd, doch vóór hen las de minister van Justitie, de heer Donner, een op papier ge stelde verklaring voor, welke een blik gaf op de opvatting van de regeering van deze zaak Hij begon met de verklaring, dat hij zich wil de bepalen tot enkele opmerkingen van alge- meenen aard. Geheel zonder bedenking acht te hij dit stuk crisiswetgeving niet, ornaat het zich op burgerrechtelijk gebied beweegt en het ingrijpen op dat gebied eerst in de laatste plaats moet geschieden, alleen gerechtvaar digd is wanneer er aperte urgentie kan aan genomen worden, daar het storend in het be drijfsleven kan werken. De regeering staat evenwel niet volstrekt afwijzend tegenover het voorstel, omdat het een tijdelijk karakter dr§agt en geen precedent oplevert. De regee ring neemi intusschen een zeer gereserveerde houding aan en spreker ried met nadruk amendementen welke de strekking hebben de werkingssfeer van het voorgestelde te verwij den, met de uiterste behoedzaamheid te be handelen. Dat laatste advies was niet zonder reden. Er zijn toch een veertigtal amendementen in gediend op het elftal artikelen, dat het ont werp telt en daaronder zijn er van tamelijk verre strekking. Heden heeft de Kamer zich uitsluitend bezig gehouden met de amendementen op art. 2 van het ontwerp. Dit bepaalt, dat de pach ter de bevoegdheid bezit de tusschenkomst van den kantonrechter in te roepen tot een herziening van zijn pachtcontract mits dit van voor 1 Jan. 1932 dagteekent. Daarop had o.a de heer Beumer (a.r.) een paar amen dementen ingediend om den pachter bedoelde bevoegdheid te geven een paar weken na dat de betrokkene had verklaard met zijn pacht in gebreke te moeten blijven. Intusschen zou ae pachter verplicht zijn ten minste de hel» van den vervallen termijn te betalen. Dan hadden de V°.reo pleskens en Goseling (bei den r.k.) onder meer voorgesteld den termijn van 1 Jan. 1932 te schrappen en ook een maatregel voorgedragen ter bescherming van derde belanghebbenden. De heer Rut- gers van Rozenburg (c.h.) stelde voor een termijn van 14 dagen in de wet op te nemen voor het inroepen van de tusschenkomst van den kantonrechter. De gedachtenwisseling over deze amende menten heeft enkele uren in beslag genomen We meenen den lezers een overzicht van die niet altijd belangwekkende besprekingen te mogen onthouden, volstaan dus met het slot er van mede te deelen De heer Rutgers van Rozenbrug trok zijn amendement weer in, nadat de heer Ebels verklaard had eiken ter mijn uit den booze te achten. Deze nam even wel over het amendement van den heer Beumer, dat de pachter den tijd heeft om de tusschenkomst van den kantonrechter in te roepen, wanneer hij heeft verklaard den ver vallen termijn van de pachtsom niet te kun nen betalen zonder dat daarvoor dus een bepaald tijdsverloop is aangegeven. De heer Beumer trok hierop zijn amendement om den pachter te nepen ten minste de helft van het verschuldigde bedrag te betalen, weer in. Ten slotte zijn de beide amendementen van de heer Fleskens en Goseling verworpen, na dat minister Donner ongunstig er over had geadviseerd. Art. 2 is daarop zonder stem ming door de Kamer aanvaard. Morgen voortzetting. Den heer Oud is bij den aanvang der ver gadering vergund den minister van Onder wijs te interpelleeren over de zorg voor het onderwijs in de Wieringermeer. Wanneer deze interpellatie zal worden gehouden, werd nog niet beslist. Met instemming van alle ministers van het Duitsche rijk heeft rijkspresident Hin denburg gisteravond een noodverordening onderteekend, waarbij de stormafdeelingen (bekend onder de initialen S. A.), de „Schutzstaffeln (S. S en andere' op mili taire leest gesciioeide organisaties der Nazi's voor het geheele Duitsche rijk wor den verboden. Deze noodverordening, die wel heel onver wacht komt en waarvan de gevolgen nog niet te overzien zijn, gaat natuurlijk vergezeld van een officiëele motiveering, waarin wij om. het volgende vinden: De ontbinding dezer organisaties is nood zakelijk overeenkomstig óe principes van den staat, de openbare veiligheid en orde te handhaven en de staatsautoriteit te bescher- voor verdere ernstige inbreuken. De genoem de organisaties zijn, zooals bekend, in alle uiterlijke dingen tot in bizonderheden een navolging van de militaire formaties. Zij be- teekenen een particulier leger, een partij- leger, ook al zijn zij ten deele ontwapend. Honderdduizenden zijn met de verplichting tot onvoorwaardelijke gehoorzaamheid, ten deele met een kazerne-achtige huisvesting, in actiegroepen ingedeeld, welke als militairen of poiitie-beambten kunnen optreden en zijn opgetreden. Reeds het bestaan van een zoodanige strijdorganisatie, welke een staat in den staat vormt, is een bron van voortdurende onrust voor de vreedzame burgerij. Het is uitsluitend een staatszaak een georganiseer de macht te onderhouden. Zoodra een derge lijke macht van particuliere zijde word' georganiseerd en >.e staat dit duldt, bestaat reeds gevaar voor orde en rust. De rustige kringen der bevolking kunnen een dergelijke, volgens haar aard eenzijdige en partijdige organisatie niet verdragen. De ontwikkeling leidt tot botsingen en ten slotte tot toestan den welke overeenkomen met burgeroorlog. Bij een dergelijke ontwikkeling zou de staat de achting, welke hij moet eischen voor zijn constitutioneele instellingen, in het bizonder voor zijn militaire macht en zijn politie, ver liezen. Thans zijn door de leiders der ontbonden organisaties verklaringen afge'egd over hun legaliteit. Zelfs indien dergelijke verklarin gen volkomen ernstig gemeend zijn en ge steund worden door den wil vast te houden aan de wettigheid, dan nog is het aan geen twijfel onderhevig, dat in een rechtstaat de macht slechts georganiseerd mag zijn door de constitutioneele organen van den staat zelf. Iedere particuliere machtorganisatie kan derhalve naar haar aard geen legale instel ling zijn. Er bestaat ook gevaar voor dat een dergelijke volgens al haar instellingen en voorschriften op den strijd in het binnenland ingestelde organisatie een of anderen dag de partij zelf zou leiden naar illegaliteit. De ontbinding der organisaties moet plaats hebben volgens de instructies van den rijks minister van binnenlandsche zaken. De ver ordening heeft geen betrekking op de N. S. D. A. P zelf. Zij heeft binnen het kader der wetten dezelfde vrijheid van werkzaamheid als alle andere partijen. Boven alle partijen staat evenwel het Vaderland. Zijn welzijn te dienen is het hoogste principe van den rijkspresident en de rijksregeering. Deze jongste noodverordening bevat strenge bepalingen en niet minder strenge straffen voor hen, die haar trachten te ont duiken. Zoo kan alles in beslag genomen worden en schadevergoeding wordt niet ge geven. De minste straf voor overtreders van het verbod is een maand hechtenis, terwijl natuurlijk daarnaast zware geldboetes zul len worden geheven. Onmiddellijk na het bekend worden van deze noodverordening is een aanvang ge maakt met de uitvoering er van. Zoo werden reeds gistermiddag door de Berlijnsche poli tie de S. A.- en S. S.-huizen en de bureaux van deze organisaties gesloten en alle aan wezige documenten, enz. in beslag geno men. En zooals te Berlijn geschiedde, zoo gebeurde het in alle deelen van het Duitsche rijk. Echter, het ging niet overal even gemak kelijk en gemoedelijk. Men zie deze „bloem lezing" De opheffing der verschillende bureaux is Woensdag te S t e 11 i n, zonder incidenten ten uitvoer gelegd. Een S.A.-man werd gear resteerd wegens het veroorzaken van een volksoploop voor het gouwbureau. Woensdagavond toen het verbod van S.A. en S.S. te Darmstadt bekend was ge worden, ontstonden op eenige plaatsen in de stad samenscholingen, welke hier en daar een ernstig karakter aannamen. De politie is paraat en doorkruist in auto's de stad. Er werden verscheidene personen gearresteerd. Hier en daar werd van de gummiknuppel gebruik gemaakt ten einde de samenscholingen uiteen te drijven. In verband met het verbod der S.A. en S.S. formateis werden reeds om zes uren gis teravond in verschillende steden in Baden door de politie huiszoekingen verricht in de kwartieren der S.A. Des avonds verscheen te Karlsruhe een groote afdeeling politie voor het gebouw van de uitgeverij „Fuhrer". Hier had zich een groote menschenmenigte verzameld. De beambten hebben een huiszoeking verricht in de lokaliteiten der S.A. leiding en van de N.S.D.A.P. De aangrenzende straten werden afgezet en de menigte uiteengedreven. De S.A. lokaliteiten waren, toen de politie daar aankwam, reeds ontruimd. De politie heeft de lokajen verzegeld. Tegelijkertijd hebben eeni ge huiszoekingen plaats gehad in de particu liere woningen van eenige leiders en leden der S.A. Te München werd door de politie ln het Bruine Huis een huiszoeking verricht Afdeelingen der landspolitie arriveerden op vrachtauto's, zetten de Briennerstrasse tot den Obelisk af, zetten alle aangrenzende straten af en bezetten het Bruine Huis, de belendende perceelen en den tuin. Hierna werd overgegaan tot een doorzoeking van ce lokaliteiten der S.A. en S.S. Behalve het Bruine Huis werd ook het bureau van de gouw. MünchenOberbayern door de politie bezet. Te Hamburg werden Woensdagmid dag door groote afdeelingen politie de ver schillende bureaux der nationaal socialisti sche partij, evenals het gouwbureau in de Moorweidenstrasse door de politie door zocht. Hierbij kwam het tot een incidenr Toen de politie het huis binnen ging, was dit volkomen onder traangas gezet. De ruiten der laagst gelegen kantoorlokalen werden door de politiebeambten ingeslagen. Zes aan wezige nationaal socialisten, waarvan enke le leden van het stadsparlement werden per politieauto naar het stadhuis overgebracht ten einde aan een verhoor te worden onder worpen. Nog 25 andere gelegenheden waar nationaal-socialisten doorgaans kwamen werden doorzocht. Te Altona was boven den ingang van het bureau der N. S. D. A P. een groot bord aangebracht met het opschrift: Herzlich willkommen. Naar de politieautoriteiten in verband met de huiszoeking in de Hamburgsche bureaux der N.S.D.A.P. nog mededeelt, zijn in to taal 20 personen gearresteerd; hieronder waren 7 Hamburgsche gemeenteraadsleden en een rijksdagafgevaardigde der N.S.D.A.P Eenig materiaal is in beslag genomen en wordt nog onderzocht. o Uit bovenstaande blijkt wel, dat er spoed achter de zaak gezet wordt. Toch zijn er nog verschillende deelen van Duitschland, waar de autoriteiten een eenigszins afwach-. tende houding aannamen. Zoo laten in enke le steden de autoriteiten de nazi's gewoon hun gang gaan en hebben alleen kennis ge geven, dat zij de verschillende verboden or ganisaties als ontbonden beschouwen. Van meer belang is echter, hoe de Nazi's zelf over het verbod denken en hoe de dag bladen de noodverordening opvatten. Adolf Hitier heeft onmiddellijk na de be kendmaking der verordening een proclamatie uitgevaardigd, die als volgt luidt: „Nationaal-socialisten, partijgenooten, „voormalige S. A.- S. S.-mannen, voormalt „ge leden der nat. soc. motor- en vlieger- stormtroepen, thans weet gij, waarom ik „trachtte de candidatuur voor het president- Schap der Zwart-Roode partij te verhinde- „ren. Generaal Groener heeft als inzet voor „de landsverkiezingen de S.S.- en de S. A.- „troepen ontbonden. Rijksbanier en IJzeren „Front worden echter beschouwd als van „groote waarde voor den staat en daarom „niet verboden. Partijgenooten ik begrijp uw „gevoelens. Jarenlang zijt gij getrouw aan „mijn orders legaal den weg gegaan van de „verovering van de politieke macht. Gedu rende dezen tijd zijt ge op de vreeseTTjkste „wijze vervolgd en gefolterd. Honderden ka meraden werden gedood, vele duizenden ge jond De laffe moordenaars en daders be „vinden zich echter voor het overgroote deel „op vrije voeten. Voor uw pogingen tot verzet hebt gij tai- looze jaren gevangenis- en tuchthuisstraffen gekregen. Ondanks den vreesel ijken nood, die door de schuld der thans regeerende partij ook u getroffen heeft, zijt gij eerlijke Dujt- schers gebleven. Het woord, dat de meest ge kwelde zonen van ons volk de trouwste bur gers zullen zijn, hebt gij op eerlijke wijze vervuld. Wat generaal Groener, de heeren .Braun, Se vering, Greszinski, Stuetzel en Bruening willen, deed ik en gij weet het ook. Ons antwoord op dezen nieuwen wanhopi- gen aanslag van hun systeem zal geen parade doch een houw zijn. Op 24 April is de dag der vergelding. Daarom raad ik mijn voor malige kameraden van de S.A.- en de S.S.- formatie het volgende aan le. Van nu af zijt gij nog slechts partij genooten. 2e. Gij vervult als partijgenooten uw plicht, doordat gij nu de secties en afdeelingen als partijgenoot meer dan ooit vrijwillig ter beschikking stelt voor het politieke verkie- zingswerk. 3e. Geeft den huldigen machthebbers geen aanleiding om onder eenig voorwendsel de verkiezingen te kunnen uitstellen. Wanneer ge uw plicht vervult, zal deze olag van gene raal Groener door onze propaganda duizend voudig op hem zelf en zijn partijgenooten neerkomen. 4e. Verlies niet het geloof aan de toekomst van ons volk, aan de grootheid van ons va derland en aan de overwinning van onze zaak, die wij allen zullen dienen. Ik zal het uiterste doen voor dezen strijd en daardoor voor Duitschland „I.eve de Nationaal-Socia- listische beweging, leve Duitschland!" o Van na.-soc. zijde wordt verder verklaard, dat volgens uit alle deelen van Duitschland ontvangen mededeelingen de politie de haar bij de noodverordening gegeven rechten verre overschrijdt en de actie niet beperkt tot de S.A.- en de S.S.-troepen, maar ook huis zoekingen uitvoert in de politieke instanties der partij. Zoo is te München het persbureau der NSDAP door beambten van de politieke poli tie bezet en de daar aanwezige overste b. d. Haselmeyer met een pistool bedreigd. De be ambten, aldus wordt voorts verklaard, zou den Haselmeyer hebben gesommeerd de han den omhoog te steken, hetgeen deze zou heb ben geweigerd met de opmerking dat hij dit als oud officier niet heeft geleerd. In alle deelen des Rijks zouden voorts tot de NSDAP behoorende leden van den Rijks dag of van den landdag zijn gearresteerd, de bureaux dezer afgevaardigden doorzocht zijn. De NSDAP zou „door de politie als wild worden beschouwd". De NSDAP zal. aldus eindigt de verkla ring, zoodra zulks mogelijk is, haar stand punt openbaar maken. o En nu enkele persstemmen. De ,Boersenzeitung" schrijft: Op voorstel van den rijksminister van binnenlandsche zaken is in een tijd van hoogste politieke ner vositeit het verbod van SA- en SS uitgevaar digd, op een tijdstip, dat, kort na de rijks presidentsverkiezingen de motieven in een bijzonder merkwaardig licht stelt; Hht ver bod is geschied in een vorm. jje r.iet in het minst bdijraagt tot kalmeer ingaan het Duit sche volk. Wij vreezen, dat al de onder orga nisaties, die thans niet meer in handen van de hoogste leiding zijn, in een toestand vaa hevigste opwinding zullen geraken, welke geenszins dienstig is voor de openbare orde. Wij stellen derhalve vast. dat de rijksminister van binnenlandsche zaken zoo slecht moge lijk geadviseerd is. toen hij zwichtte voor het aandringen van de links-georiëteerde lands- regeeringen. De „Vorwaerts" schrijft o.a.Noch veront waardiging, noch enthousiasme is op zijn plaats, wanneer men tegenover het feit van het verbod staat. Hoogstens het woord: Gij komt wel, maar gij komt laat. De dingen, waarop deze verordeningen betrekking heeft, zijn niet eerst sedert vandaag en gisteren bekend. De oprichting en volledige organisa tie van het particuliere leger van Hitier heeft lange jaren noodig gehad. Steeds weer is op het gevaar voor het leven van den staat ge wezen, dat het resultaat moest zijn van deze organisatorische na-aping van de weermacht. Helaas zijn de kringen der rijksregeering, wier ingrijpen reeds wegens de eensgezind heid van de uitvoering der actie noodig was, eerst zoo laat tot het inzicht van de "nood zakelijkheden gekomen, dat het reeds bijna te laat zou kunnen schijnen De Hitlerpartij wordt als politieke organisatie niet getroffen. Zij zal als iedere andere politieke partij voor haar doeleinden en program kunnen propa- geeren. Maar dan ook alleen als iedere andere partij. Door het verbod van deze ge- weldmassa kan eindelijk de gelijkgerechtigd heid der partijen weer hersteld worden, na dat deze lang verstoord was. Staatsverboden en de doorvoering daarvan kunnen altijd slechts het laatste middel zijn. Maar zij zijn noodzakelijk, wanneer het gebouw van den staat zelf bedreigd wordt. Het is te Hopen, dat deze late stap niet zonder succes blijft, vooral, dat de doelvaste en energieke uitvoe ring ook in alle landen onmiddellijk en eens gezind- geschied. Het zou een onverantwoor delijke fout zijn, wanneer men zou willen dulden, dat de verboden organisaties zich onder een nieuwen naam weer zouden kun nen aaneensluiten en bijvoorbeeld in Brunswijk een illegaal onderkomen zou den kunnen vinden. Het „Berliner Tageblatt' schrijft o.a,Het verbod der S. A. en andere formaties van liet particuliere leger an Hitier is een daad van noodweer van den staat. Het zou beter ge weest zijn, wanneer men reeds vroeger den moed had gevonden tot dit besluit, sinds ge bleken is, dat met de normale middelen van politie en justitie geen paal en perk gesteld kon worden aan de uitbreiding en den ter reur. Dit verzuim moet thans worden inge haald. De eisch tot verbieden van de S. A. is uit gegaan van een reeks landen en eenige van hen zijn overeengekomen om voor het geval de rijksregeering niet zou Vbbe.i ingegrepen, zelfstandig op te treden Maar het initiatief heeft hier niet zijn oorsprong gevonden bij het z.g. roode Pruisen, maar bij Beieren, waar de Beiersche volkspartij met de Duitsch- nationalen tezamen regeert, bij Wurtenberg, waar eveneens de Duitsch-nationalen in een burgerlijke regeering zitten en bij Baden. De ■voorgeschiedenis van het verbod bewijst dus juist het tegendeel van een druk van links. De „Koelner Zeitung" schrijft: De moti veering van de noodverordening kan ons niet overtuigen, maar de ontbinding is thans uit gesproken en er blijft slechts over het fou tieve van her optreden in het licht te stellen en vooral teleurstelling uit te spreken, dat men den rijkspresident voor de noodzakelijk heid heeft gesteld als eerste handeling van zijn nieuwen ambtstijd een verbod uit te vaardi gen. Onder dwang van het fait accompli kan men op het oogenblik alleen nog eischen, dat bij de uitvoering der ontbinding ten minste fouten worden vermeden en menschelijke hardheden worden omzeild. De „Koelner Volkszeitung" verklaart: Wan neer de Duitsche staatsregeeringen en de rijksregeering niet tot de risée van de wereld worden wilden, moesten zij ingrijpen. De eerste stap is gedaan, de verdere stappen moeten volgen, opdat niemand zal kunnen zeggen, dat met twee maten gemeten wordt. De regeering moet de weerformaties yan alle schakeeringen nagaan en hun essentieel karakter vaststellen. voorzien van de jiieuwste machines levert fraai en snel. Vraagt offerte aan de N. V. Boek- en handelsdrukkerij v. h. HERMS. COSTER ZOON

Alkmaarsche Courant | 1932 | | pagina 1