DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. l1 Het verbod der S. A. en der S. S.-Troepen. LBuitenland %o. VRIJDAG 15 APRIL 1»32 Hit tiet JUulvment 134e Jaargang. SuQetilksch Omciicht Critiek van Hugenberg op het verbod der S. A. 's.-Hitler over de ontbinding en de a.s. Pruisische Landdagverhiezingen. Nieuv/e relletjes in Duitschland. Deze Courant wordt ELKEN AVOND, behalve Zon en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden bij vooruitbetaling voor Alkmaar 2.—, franco door het geheele Rijk 2.50. Losse nummers 5 cents. PRIJS PER GEWONE ADVERTENTlEN: Van 15 regels 1.25, elke regel meer 0.25, groote contracten rabat. Groote letters naar plaatsiuimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdruk kerij v h. HERMs. COSTER ZOON, Voordam C 9, postgiro 37060. Telef. 3, redactie 33. Directeur: C. KRAK. Hoofdredacteur; Tj. N. ADEMA. Dit nummer bestaat uit drie bladen. Den Haag, 14 April 1932. Het droeve bericht van het onverwacht overlijden van Dr. J. Th. de Visser was he den voor voorzitter v. Schaik aanleiding om na opening van de vergadering der Tweede Kamer woorden van eerbiedige hulde aan de nagedachtenis van dezen staatsman te spre ken. Hij deed dit op hartelijke wijze, herin nerde aan wat De Visser als kamerlid, nog meer als minister had beteekend en vergat daarbij natuurlijk niet aan te stippen, dat De Visser de geestelijke vader van de huidige Onderwijswet is Minister Donner sloot zich als vertegen woordiger van de regeering bij des voorzit ters woorden aan, noemde den overledem- een der meest op den voorgrond tredende fi guren van ons Parlement en legde daarbij nadruk op het shoone streven van den over ledene om bij voorkeur te zoeken naar wat vereent. Hierop werd de behandeling van het wets- ontwerp-Ebels betreffende de loopende pacht- contracten voortgezet. Het is goeddeels een spiegelgevecht geweest tusschen juristen spe ciaal betreffende de te volgen procedure Nadat den vorigen dag in beginsel was beslist, dat een pachter, die meent redenen te hebben om op pachtverlaging of zelfs ontheffing te mo gen aansturen, de hulp van den kantonrech ter kan inroepen, is heden voornamelijk de vraag behandeld hoe dan verder moet wor den gehandeld wanneer de verpachter wei gerachtig blijkt cm een door den kantonrech ter voorgedragen regeling te aanvaarden. Wij meenen onzen lezers te verplichten door en kel mede te deelen, dat na heel wat bespre kingen het resultaat van het debat was, dat in dit geval de kantonrechter met twee niet- juridische bijzitters, die door de regeering zijn aangewezen, gehoord Ged. Staten, een kamer voor crisispachtzaken vormt, waarvan de griffier van het kantongerecht als secreta ris optreedt. Die kamer behandelt de zaak zoo spoedig mogelijk, lettende op alle omstan digheden, welke van invloed kunnen zijn op hare beslissing en deze beslissing zal niet vatbaar zijn voor hooger beroep. Een poging van den heer Van Rappard (lib.) om aan de partij, die geen genoegen wenscht te nemen met de uitspraak, gelegen heid te geven binnen veertien dagen bij de rechtbank in beroep te gaan, werd met 46 te gen 13 stemmen afgewimpeld. Alleen wan neer de wet geschonden is kan cassatie bij den Hoogen Raad in het belang der wet wor den aangevraagd. De kamer voor crisispachtzaken heeft de bevoegdheid getuige onder eede te hooren, terwijl de kosten van de procedure ten laste van den staat komen. De kamer is met het ontwerp niet gereed gekomen. Zij is blijven steken in het elfde, laatste artikel betreffende de wijze van in werkingtreding; daar zitten nog wel zooveel haken en oogen aan vast, dat de voorzitter het blijkbaar beter vond het artikel tot mor gen aan te houden. Teekenen wij ten over vloede nog aan, dat minister Donner zijn rol van honorair adviseur der kamer is blijven voortspelen ten einde te bevorderen, dat de regeling zoodanig is, dat zij voor de regee ring aannemelijk is en er dus, na goedkeuring door de Eerste Kamer, kans bestaat op opne ming van het ontwerp in het Staatsblad. hoofdbureau van de partijafdeeling der Nazi's voortdurend groote betoogingen plaats. De politie dreef de menigte herhaalde malen uiteen. Op andere plaatsen der stad kwam het eveneens tot volksverzamelingen, welke de politie aanleiding gaven om in te grijpen. Eenige personen werden gearres teerd, terwijl bij een charge een jongeman ernstig door een revolverschot werd gewond Nog drukker was het te M n c h e n voor het z.g. „Bruine Huis'', het hoofdkwartier van Hitier. De politie heeft daar op vrachtauto's al het gevonden materiaal meegenomen en het huis vrij gegeven, maar in den loop van den middag vormden zich in de omgeving van het huis weer groote volksoploopen. zoo dat andermaal de omtrek door de politie werd afgezet. O Het buitenland houdt zich met de nood verordening ook nog steeds bezig. De Fran- sche pers vooral volgt de jongste gebeurte nissen in Duitschland met groote aandacht. Van de ontbinding der nationaal-socialisti- sche stormafdeeling maken de bladen met groote voldoening melding. Algemeen leggen de groote bladen verband tusschen dezen maatregel van de Rijks- regeering en de Ontwapeningsconferentie en zij interpreteeren het aldus, dat de Duitsche rgeering er prijs op stelt met een zuiver ge weten de hoofdbesprekingen te Genève te willen beginnen. Pertinax geeft in de „Echo de Paris" uit drukking aan zijn verbazing, dat de Rijks- regeering dit besluit pas zoo laat heeft geno men. Men heeft wel ingezien, dat men te Genève zeer moeilijk zou zijn gevallen de overige mogendheden van de vreedzame be doelingen van Duitschland te overtuigen, wanneer men naast het officiëele Duitsche leger, een 400.000 man sterk illegaal leger zal hebben laten voortbestaan. De „Petit Parisien" schrijft, dat men tegenover de z.g. eenheid in het Duitsche Kabinet tamelijk sceptisch dient te staan. De betrekkingen tusschen het hoofdkwartier van dQ Rijksweer en het hoofdkwartier van Hitier zijn te nauw en te hartelijk geweest, dan dat de ontbinding van de stormtroepen met een gerust hart door tal van generaals zou zijn aangezien. Duitschland heeft echter niet het gevaar willen loopen te Genève rekenschap te moeten afleggen over het bestaansrecht van het leger van Hitier. Ook het „Journ twijfelt aan de een stemmigheid in he* kabinet en acht het onmo gelijk om op het oogenblik reeds de uitwer king van dit sensationeele besluit na te gaan Bij de beoordeeling van het verbod der Nationaal-Sociaistische militaire organisa ties, houdt de Engelsche pers zich volkomen aan de offciëele motreering en verklaart al gemeen, dat de verdere ontwikkeling der Duitsche toestanden nog ernstige zorg blijft baren. De „Daily Express" wijst op de moeilijke positie van Hitier. Toch is voor hem de zaak nog niet verloren. Wanneer hij zijn leger moet ontbinden, dat hem echter trouw blijft, wanneer hij zijn lijfgarde ontslaat en niette min zijn invloed op het publiek behoudt, wanneer hij de macht van den staat erkend had zonder zijn overtuiging prijs te geven, dan zal hij leven om de gekozen heerscher van Duitschland te worden. Dit is het uur van Hitier. Zonder erbarmen wacht hij op de voltrekking van de geschiedenis. De „Times" en eenige andere bladen schrijven dat het verbod een dappere over winning van Hindenburg is. De met zorg af gewachte gevolgen van deze daad, zullen toonen of de regeering niet slechts den wil, doch ook de kracht om te regeeren heeft. Ondanks alle legaliteitsverklaringen van Hitier, is de „Daily Telegraph" van mee ning, dat de S. A. troepen bestemd waren om door een staatsgreep Hitier tot dictator te maken. Na een verwijzing naar de numerieke sterkte van het IJzeren Front, is het blad van meening, dat alle elementen voor den burger oorlog in Duitschland aanwezig zijn. De „Morningpost" verklaart, dat het be sluit der Duitsche regeering de eerste vrucht van het nieuwe vertrouwen na de herkiezing van Hindenburg is. Het is een triomph voor Severing. De „Daily Mail" schrijft, dat het een prachtige prestatie is een dergelijke macht als het Nationaal-Socialistische leger, dat thans ontbonden is, te organiseeren. De liberale „News Chronicle" verwondert zich in de eerste plaats over de rust en de kalmte, waarmee de Nationaal Socialisten de ontbinding van hun organisaties hebben opgevat. De Socialistische „Daily Herald" spreekt van een groote slag voor Hitier, doch gelooft tevens dat deze zich in zeker opzicht over de ontbinding der troepenformaties zal verheu gen, aangezien de S. A.-leden door de partij werden betaald, gekleed en gevoed en der halve een groote financiëele belasting voor de partij beteekenden. En tenslotte schrijft de hoofdredacteur van de „Vöikische Beobachter", het hoofdorgaan der Nazi's, dat de S. A.'s tien jaar lang de waarborg hebben gevormd voor de veilig heid der Nationaal-Socialisten, waaronder men zelfs niet meer vergaderen <on, zonder geweld te moeten vreezen. Voorts wordt ge constateerd, dat ook van hooggeplaatste officiëele zijde dikwijls gedreigd is met het toepassen van geweld aoor middel van het IJzeren Front, de Rijksbanier enz. ook bij een illegale staatsgreep van Hitier. Niette min zijn de S. A.'s wel en de Rijksbanier en het IJzeren Front nie' ontbonden. De Nat.- Socialistische beweging zal echter ook dezen slag te boven komen en in de herinnering der Nationaal-Socialisten zal de 13e April een blijvende beteekenis houden. DE VERKIEZINGSSTRIJD VOOR DEN PRUISISCHEN LANDDAG. De verkiezingsstrijd voor de op 24 April a.s. plaatsvindende verkiezingen voor den Pruisischen landdag is in vollen gang. Tij dens een demonstratie van het IJzeren Front voerde gister minister-president Bruan het woord. Hierbij sprak hij ook over de ontbin ding der Hitleriaansche stormtroepen. Hij zeide o.a.: De verordening van den rijkspre sident toont, dat rijk en landen het in zoo verre eens zijn geworden, dat het particuliere leger van Hitier niet langer geduld kan wor den. Deze maatregel van de rijksregeering is in de rechtsche pers min of meer krachtig aangevallen. De vergelijking van een instel ling, die zich ten doel gesteld heeft den staat met geweld omver te werpen, met een instel ling, die opgericht is met het doel den staat te verdedigen, toont 'n volkomen miskenning van den toestand. Ook de vergelijking met den socialistenwet is volkomen onjuist" Want het gaat niet om het verbod van een partij. De thans verboden organisaties van de nat. soc. konden niet beschouwd worden als wet tige lichamen. Het verbod is niet alleen door Pruisen, maar ook door Beieren en andere landen geëischt. In Maagdenburg voerde tijdens een verga dering van de Staatspartij de Pruisische mi nister van handel, Schreiber, het woord. Hij verdedigde de noodverordeningspol itiek van de rijksregeering. Voor de Wurtembergsehe landdagverkie zingen werd het woord gevoerd door den par tijleider van de Duitsche volkspartij, Din- geldey in Stuttgart. Na een overzicht over de verkiezingscam pagne voor de rijkspresidentsverkiezingen onderwierp spr. de partijpolitieke activiteit van Hitier en van Hugenberg aan een scher pe critiek. DE*TOESTAND IN HET VERRE OOSTEN. De bijeenkomst der Kwomin- tang te Lojang. Het partijcongres der Kwomintang te Loyang heeft Woensdag een resolutie aange nomen, waarin de politiek der partij wordt goedgekeurd en het vertrouwen in de regee ring uitgesproken. De groote meerderheid heeft het voorstel der oppositie inzake regeeringsreconstructie afgekeurd en zich voor de bijcenroeping der nationale vergadering verklaard. Besloten werd dat de nationale vergadering ten laatste den lOden October 1932 te Nanking zal wor den geopend. Te dezer vergadering zullen alle lagen der bevolking zijn vertegenwoor digd, met uitzondering van de Communis tische Partij. Voorts werden de volgende voorstellen gedaan tot reorganisatie van het Chineesche staatswezen: 1. Alle provinciale legers worden ont bonden. In hun plaats komt een nationaal leger; 2. Voor de handhaving der orde in de provincie wordt een nationale garde ge vormd 3. De kosten voor het in stand houden van het nationale leger zullen niet gedragen worden door de provinciale regeeringen, doch door de centrale 4. De provincies dragen de kosten voor de nationale garde; 5. De bevelhebbers der nationale garde hebben niet de bevoegdheid zelfstandig wa penen te koopen en zijn verplicht de bevelen der centrale regeering uit te voeren; 6. Er zal een onafhankelijk gerechtshof worden ingesteld; de militaire autoriteiten hebben niet het recht in te grijpen in de juris prudentie 7. Alle ongelijke verdragen met de groote mogendheden moeten worden opgeheven; 8. De militaire dienstplicht zal geleidelijk worden ingevoerd; 9. De vrijheid van het woord zal bij bi- zondere wetten worden geregeld. ERNSTIG ONTPLOFFINGSONGELUK TE COLUMBUS. Te Columbus (Ohio) werd de inventaris van het nieuwe staatsgebouw, welks bouw 8 5 millioen heeft gekost, door een ontplof fing geheel verwoest. Drie arbeiders werden gedood en 32 gewond. Waarschijnlijk is het ongeluk veroorzaakt door uitstroomend gas. 9 dooden, 50 gewonden in Columbus. Bij het ernstige outploffings- en instortings ongeluk in Columbus (Ohio) zijn, naar tot dusver werd vastgesteld, 9 personen gedood en 50 gewond. Op het oogenblik, waarop de explosie plaats vond, waren 126 arbeiders in de gelijkvloersche verdieping van het ge bouw aan het werk. Allen werden onder de puinen begraven. De bergingswerkzaamheden blijken zeer moeilijk te zijn. DE RAMP IN ZUID-AMERIKA. Vulkanen in de Andes in werking. De nieuwe uitbarsting van den vulkaan Quizapo verontrust de bevolking der omlig gende gebieden zeer. Breede lavastroomen stroomen dalwaarts. Ook andere vulkanen zijn opnieuw in werking. E>e stad Cordoba (Argentinië) is door een ernstige aardbeving geteisterd. ERNSTIGE WERKLOOZENONLUSTEN TE AUCKLAND. Talrijke winkels geplunderd. Te Auckland op Nieuw-Zeeland zijn Don derdag ernstige werkloozenonlusten uitge broken, waarbij alle ruiten :n de voornaamste winkelstraten werden vernield. Vele winkels zijn volkomen leeggeplunderd. Eerst trok een troep ambtenaren door de straten uit protest tegen de nieuwe loons- en salaris verlaging ad 10 pCt. Langzamerhand sloten zich veel werkloozen bij den stoet aan. zoo dat de troep aangroeide tot eenige duizenden personen toen de winkelstraten werden be reikt. Plotseling begonnen werkloozen de ruiten te vernielen. In korten tijd was in het centrum der stad geen ruit meer heel. Daarna bestormde de menigte onder leiding van vrouwen en meisjes de winkels en plunderden deze ieeg. Vele personen werden gewond. Talrijke agenten werden ernstig mishandeld. De op winding nam nog toe toen eenige drank winkels waren geplunderd en vele personen zich bedronken Nadat de politie geheel in het nauw was gedreven, werden alle matro zen van een in de haven gelegen kruiser landwaarts gezonden ter handhaving van de orde. Ook de brandweer moest assistentie verleenen. De burgemeester verzocht draad loos dringend de ordelievende burgers zich bij de politieburea.ux te willen verzamelen voor de vorming van een burgerwacht. Eerst na vier uren kon de orde worden hersteld. Honderden gewonden te Auckland. Bij de onlusten te Auckland werden eenige houderden burgers en 23 politiebeambten ten deele ernstig gewond. De schade bed raag; ongeveer 25.000. DE ARRESTATIE VAN MADAME HANAU. Ontslag uit de hechtenis verzocht in verband met haar gezond heidstoestand. De voormalige leidster van het financieele orgaan „Gazette du Franc", Madame Hanau, die wegens diefstal van documenten en onge oorloofde speculatie in het door haar beheer de financieele blad „Forces" is gearresteerd, heeft door haar advocaat een verzoek laten indienen, om ontslag uit de hechtenis in ver band met haar gezondheidstoestand Madame Hanau had eenige weken geleden een ernstig automobielongeluk en kan op het oogenblik nog slechts loopen met behulp van krukken. Haar verdediger deelde mede, dat zij een bij zondere medische behandeling moest onder gaan die in de vrouwengevangenis van St. Nazare niet mogelijk was. De rechtbank be lastte drie geneeskundigen met het onderzoek van de verdachte. Gisteren brachten deze me dici het rapport uit, waarin zij tot de conclu sie kwamen, dat de voor Madame Hanau noodige behandeling zeer goed in de vrou wengevangenis kon plaats hebben. Naar aan leiding van dit rapport besloot de rechtbank het verzoek om invrijheidstelling af te wijzen GROOTE DEVIEZEN-SMOKKEL- AFFAIRE ONTDEKT IN DÜSSELDORF. Het bureau-voor-deviezen-controle in Düs- seldorf is erin geslaagd een belangrijke de- viezen-smokkelaffaire te ontdekken. Een groot aantal Duitsche effecten van groote waarde, o.a. aandeelen van de I. G. Farben- industrie, van de Rijksbank en rijksspoorweg- obligaties ten bedrage van verscheidene mil- lioenen R.M. zijn in den laatsten tijd uit het buitenland naar Duitschland gesmokkeld en met gebruikmaking van stroomannen uitge geven aan verschillende kleine banken in het Rijnland. De baten hiervan zijn op ongeoor loofde wijze naar het buitenland gegaan. De vroegere procuratiehouder van een bank te Düsseldorf, die na een verblijf in Nederland te Düsseldorf terugkeerde, kon reeds worden gearresteerd, evenals een van zijn strooman nen. OVERSTROOMINGEN IN DE OEKRAÏNE. Volgens berichten uit Oharkow is Woens dag de waterstand van Dnjepper en Dnjester sterk gestegen. Talrijke plaatsen staan onder water. In het bizonder werd de omgeving van Tiraspo ernstig geteisterd. De nieuwe Duitsche Noodverordening houdt schier de heele wereld op het oogen blik bezig en hoewel er te Genève wellicht minstens zulke belangrijke zaken besproken worden dan eene noodverordening is, is deze laatste toch het middelpunt van alle be langstelling. De noodverordening is door de verschil lende politieke bonden en vereenigingen zeer verschillend ontvangen. Terwijl men aan de eene zijde Hindenburg's maatregel toe juicht, becritiseert men haar van den ande ren kant. De felste critiek komt natuurlijk van Hitier c.s. zelf en van de Duitsch-Na- tionalen. Zoo heeft de leider dier laatste par tij, dr. Hugenberg, het volgende verklaard over het verbod: De ontbinding der nationaal-socialisti- sche SA is de eerste regeeringsdaad van den nieuw gekozen rijkspresident. Zij toont met onheilspellende duidelijkheid, hoe het Marxisme zijn rekening voor zijn steun bij de verkiezing van Hindenburg presenteert Er is menige aanwijzing, dat op de ontbin ding der SA de ontbinding van de Stahl- helmorganisatie zal volgen. De rijksbanier en het z.g. IJzeren Front mogen zich echter, onder de bescherming van de regeering, met hun burgeroorlog-for maties, met hun terroristische actie, met hun openlijke bedreigingen tegen een legaal tot stand komende regeering van rechts, ais staat in den staat formeeren, en een onver draaglijk regiem van willekeur zal vrijheid en nationalen geest onderdrukken. Daarop kan slechts één antwoord worden gegeven; werpt bij de Pruisische verkiezin gen het „systeem" ter neder, schept een meerderheid in den Pruisischen landdag, welke dit systeem tegen den grond werpt. Wie dat wil, stemt Duitsch-Nationaal. o Hitier zelf blijft oogenschijnlijk nog vrij kalm. In een onderhoud met een bizonderen correspondent van de „Evening Standard" heeft Hitier n.1. het volgende verklaard: Het verbod der- stormtroepen kan niet eeuwig duren. Het is slechts een tijdelijke maatregel. Spoedig zullen de stormtroepen er weer zijn en wannéér zij er weer zijn, zul len de 400.000 man, die thans op ambtelijk bevel zijn „ontbonden", zijn aangegroeid tot 600.000 of meer. Van de 400.000 leden der verboden na- tionaal-socialistische organisaties zijn 300.000 werkloos. Zij zullen moeilijke tijden moeten doormaken. Het verbod zal hun lief de voor de thans regeerenden niet verhoo-* gen. Het is onmogelijk, dat zij zullen over gaan tot het communisme of een andere partij. Niemand, die van den geest van het nationaal-socialisme is doordrongen, zal dit ooit kunnen verlaten. Hitier verklaarde tevreden te zijn, indien de N. S. D. A. P. bij de verkiezingen in Pruisen de 8 'A millioen stemmen zal behou den, welke bij de presidentsverkiezingen op haar zijn uitgebracht. Dan zullen wij, aldus Hitier, 160 zetels verkrijgen in den Pruisi schen Landdag en zou de N. S. D. A. P. daar de sterkste partij zijn. Het is geen vraag, of de burgerlijk-nationale kringen aan onze zijde zullen komen staan en ons in staat zullen stellen de Pruisische regeering te vormen. Op de vraag hoe Hitier de nationaal-so- cialistische beweging in Duitschland zou wil len handhaven zonder de hulp der storm troepen, verklaarde hij: Mijn methoden om aan de macht te komen, waren en blijven streng constitutioneel.. Ik heb daarvoor niet de hulp der stormtroepen noodig. Op de vraag welke beweegredenen naar zijn meening de rijksregeering hebben ge noopt tot haar maatregel, verklaarde Hitier, allereerst te gelooven, hoewel hij daarvoor geen bewijs heeft, dat dr. Bruening der so ciaal-democraten de door hen geëischte be looning voor den steun aan Hindenburg bij de presidentsverkiezingen heeft willen geven De beslissende reden is evenwel naar zijn meening van buitenlandsch-politieken aard geweest. Een jaar geleden heeft de Fransche regeering de ontbinding der stormtroepen geëischt, welke zij beschouwt als een bedrei ging voor Frankrijk. Dr. Bruening schijnt te meenen, dat buitenlandsche politiek des te gemakkelijker kan worden gevoerd, naar mate een land zwakker is. Waarom heeft de regeering dan niet evenzoo de rijksbanier en de stahlhelm verboden. Deze beide organisa ties werden naar het schijnt beschouwd ais slechts binnen Duitschland werkzaam te zijn Het is voor hem als Duitsch patriot een eer, dat zijn organisatie alleen als doelschijf voor den aanval is uitverkoren. o Er hebben zich gisteren hoe kan het ook eigenlijk anders! natuurlijk weer rel letjes voorgedaan in verschillende Duitsche steden. Zoo werd er te Karlsruhe gisier- avond heftig geprotesteerd tegen de nood verordening en de samenscholingen in het centrum van de stad namen in de avonduren een zoodanigen omvang aan, dat de politie gedwongen was, heele straten met een krach tig cordon agenten af te zetten. In de Kaiser- strasse, de hoofdverkeersstraat, werd ieder verkeer, met uitzondering van de tram, te gengehouden. Politie-auto's en bereden agenten renden door de straten. De men- schenmenigten werden de zijstraten inge drongen, waarbij bijna overal van den gum mistok gebruik werd gemaakt. Verscheidene personen werden gewond en talrijke arresta ties werden verricht. Ten slotte werden de toegangen tot het marktplein met Spaansche ruiters afgezet. Tegen half twaalf was de rust weer hersteld. Ook te C h e m n i t z hadden gisteren voor 't

Alkmaarsche Courant | 1932 | | pagina 1