Slkmaarsche Courant. De geheimzinnige inbreker Qemeentetaden Radionieuws JieuMeton Honderd vier en dertigste Jaargang. Vrijdag 15 April. OTERLEEK. Het G. E. B. overgedragen aan het P. E. N. De voor deden grooter geacht dan de nadeelen. De raad vergaderde Donderdagmorgen ten 10 ure en beraadslaagde ruim 3 uur over het voorstel van B en W. om het G. E. B. over te dragen aan het P. E. N. Dit voorstel werd tenslotte met 6 tegen 1 stem, die van den heer Witteveen, aangenomen. De voorzitter, burgemeester Huijser van Reenen, heette speciaal de heeren Zon dervan en de Veer van het P. E. N. welkom en wees op het gewichtige besluit, dat aan de orde was gesteld. Spr. veronderstelde, dat de raadsleden uit de toegezonden stukken zich op de hoogte hadden gesteld van de door het P E. N. gestelde voorwaarden. Op een vraag van den heer Heringa zeide de heer de Vee r, dat de in de stukken ge noemde voorbeelden slechts voorbeelden wa ren, doch dat voor elk perceel het vastrecht bepaald zal worden naar het stroomverleden van 1931. De heer Heringa had er bezwaar tegen, dat het kas en banksaldo van het bedrijf over gingen aan het P. E. N. De gemeente heeft de risico van het bedrijf gehad, zoodat spr. het niet billijk oordeelde, dat ook de winst over het eerste halfjaar van 1932 aan het P. E. N. moet worden overgedragen. Voorts vroeg spr. of er wel termen bestaan om de lijnwerkers, die als vertegenwoordigers wor den overgenomen op wachtgeld te stellen. Voor spr. is het vooral een bezwaar om daarvoor het tarief n et 5 pCt. te verhoogen. Voor hem is het voorts een vraag of het voor de gemeente niet voordeeliger is om het wachtgeldbedrag van ten hoogste 4000 voor rekening var. de gemeente te nemen, opdat de 5 pCt. verhooging achterwege kan blijven. Voorts werscht. hij te weten hoelang de tariefsven.ooginr zal duren. Met het oog op de gevaarlijkheid zou hij er voorts de voorkeur aan geven om inplaats van in de kom Oterleek, de Noordervaart en den Oter- leekerweg van een ondergrondsnet te voor zien. De heer B a 11 u stond aanvankelijk scep tisch tegenover het plan. Nu hij de voor waarden heeft gelezen is hij echter tot de conclusie gekomen, dat deze voor de gemeente en de lichtverbruikers aannemelijk zijn. De heer v. d. G r ag t vroeg hoe het P. E. N. zou handelen als meer aansluitingen noo dig zijn. Ook wenschte hij te weten hoe ge handeld wordt bij uitbreiding van de straat verlichting. Hoe lang duurt het contract, was voorts de vraag die door hem gesteld werd. Moet men altijd 30 cent per Kilowattuur betalen en zou het niet wenschelijk zijn om vangnetten aan te brengen onder het hoog spanningsnet voor zoover het -over den weg loopt, waren eveneens vragen die door dezen afgevaardigde gesteld werden. De heer Witteveen verklaarde, dat hij in het algemeen voorstander was van concen tratie van bedrijven. Ook spr. stond aanvan kelijk sceptisch tegenover het voorstel. Toen hij de rapporten had ingezien moest hij zich zelve bekennen, dat er voor zwartgalligheid geen plaats was. Evenmin is er echter reden tot optimisme. Bij aandachtig lezen van het rapport zal men ervaren, dat de voorwaarden van dien aard zijn, dat de raad er niet zonder meer op kan ingaan. Te veel punten behoeven opheldering. Ook in Ilpendam moest tegen stand overwonnen worden. Aanvankelijk had men de winkeliers aldaar te zwaar belast en spreker wenschte daarom te vernemen hoe 't hier voor de winkeliers en de caféhouders ge regeld zal worden Voorts had spr. bezwaar tegen de 5 pCt. verhooging in verband met de wachtgeld regeling voor de lijnwerkers, welke regeling z.i. door de gemeente moet worden overge nomen. Aan de hand van het ambtenaren reglement oordeelde spr. de gemeente ver plicht die verordening uit te voeren. Voorts oordeelde spr. de in het rapport berekende gemiddelde Kilowattprijs onjuist, omdat de meterhuur van 6 buiten beschouwing was gelaten, die juist voor verbruikers van 50 Kilowatt per jaar een belangrijke rol speelt. Spr oordeelde de geheele meterhuur onsym pathiek. Liever ziet hij het vastrecht met 10 pCt. verhoogd. Voorts vroeg hij hoe het zit met het erkennen van de lijnwerkers. Hij had vernomen, dat dezen daarvoor 50 moeten storten. Wanneer de wachtgeldregeling ge handhaafd blijft zou hij er voorts de voor keur aangeven om daarvoor aan de lijnwer kers een bedrag in eens uit te keeren. Zij wor den in de toekomst vertegenwoordigers van het P. E. N. genoemd. Dit beteekent, dat zij niet in dienstverband staan en dus geen recht hebben op pensioenregeling. Vallen zij ook buiten de ongevallenwet en ziekteregeling? De heer Zondervan zeide, dat het P. E. N., op verzoek van het gemeentebestuur, het bedrijf had opgenomen en tenslotte tot de aanbieding was gekomen waarop thans een beslissing moest worden genomen. Om de electrici'citsvoorziening in Oterleek op een behoorlijk peil te brengen is het noodig op nieuw 38000 in dit bedrijf te steken. De provincie moet volgens rijksvoorschrift aan strengere voorwaarden voldoen dan de ge meente. Toen spr. in Oterleek kwam om de zaak te bekijken zeide de burgemeester, dat een ding vast stond n.1., dat er geen aan bieding moest komen, waarbij de gemeente met een schuld bleef zitten. Bij de toepassing van ons tarief zullen de inwoners gezamen lijk minder moeten betalen dan bij gemeente exploitatie en wel een bedrag van 16000. De uitgave voor de openbare verlichting maakt voor de gemeente niet veel verschil. Wij zijn bereid om het net zoo te maken, dat men overal behoorlijk de stroom kan afne men en wel voor die doeleinden waarvoor de electriciteit dient en dus niet alleen voor licht. De verbetering van het net in de kom eischt een groote som en daarom meenen wij beter te doen het net aldaar ondergrondsch te maken. Het wachtgeld voer het personeel zal een bedrag van 3 a 4000 vorderen. Nu willen wij dit voor onze rekening nemen, doch onder voorwaarde, dat 5 pCt. verhoo ging op het vastrecht gelegd wordt, doch wij handhaven de bepaling, dat niemand meer dan 30 cent per Kilowattuur betaalt. Bij de berekening hebben wij rekening gehouden met het kas- en banksaldo van het bedrijf, zoodat wij dit niet kunnen loslaten. De me ters gaan over aan het P. E. N. Wij zullen ze onmiddellijk laten herijken en wij betalen daarvoor een overnamesom. De meterhuur moet echter bij onze stroomberekening ge handhaafd worden. Voor den administrateur hebben wij geen emplooy. De lijnwerkers worden door ons als vertegenwoordigers overgenomen en krijgen voor extra werk, dat in een jaar nogal wat beloopt, extra uitbetaald. Het salaris en het wachtgeld zal de eerste jaren niet veel ver schillen. Wij hebben van deze menschen geen ambtenaren willen maken, omdat hun werk hun geen volledig employ geeft. Zij blijven vrij als installateurs en worden als lijnwer- ker betaald voor de diensten die zij verrich ten. Om als installateur te mogen optreden moeten zij zijn erkend of beperkt erkend. Dat is een regeling die geldt over geheel Neder land. Gebleken is, dat er door z.g. installateurs op onverantwoordelijke ondeskundige wijze geknoeid is, omdat degenen die de installa ties maakten niet voldoende op de hoogte van het vak waren. Erkende installateurs worden zij, die daarvoor een examen hebben afge legd. De eischen daarvoor zijn door den bond van installateurs opgesteld. Om te voorkomen, dat het platteland zon der installateurs geraakte, is er ook een stelsel, van beperkt erkende installateurs. De stelsel van beperkt erkende installateurs. I>e Zij worden echter verplicht, zich in hun vak- te bekwamen, waarvoor het bedrijf instruc teurs heeft aangesteld en waardoor de in woners gevrijwaard worden, een installatie te krijgen, die niet deugt. Nieuwe installaties worden door het bedrijf gekeurd en als ze niet voldoen, moet de installateur het over maken en om verhaal op hem te hebben, moet deze 50 storten, welk bedrag door den Bond van installateurs is vastgesteld en voor geheel Nederland geldt. Het publiek zal daarvan op den duur het groote voordeel ondervinden. Een vertegenwoordiger krijgt van de Pro vincie per bovengrondsche aansluiting 1.75 en per ondergrondsche aansluiting 1.50 per jaar. Of zij bij de ongevallen- en ziekte wet verzekerd zijn, is nog niet beslist, maar spr. gelooft wel, dat het die richting heen gaat. Wanneer een wachtgelder te kennen geeft, dat hij dat wachtgeld afgekocht wil zien, dan zal dat wel mogelijk zijn, maar na tuurlijk krijgen ze dan hoogstens de contante waarde van dat bedrag. Principieel staat het P. E. N. hier tegenover niet afwijzend. Het is niet mogelijk om het net langs de Noorder vaart en de Oterleeker weg ondergrondsch te maken. Dit vordert een te groot kapitaal en uit een veilighe'dsoogpunt is het beter, dit in de kom te doen. Een gedeelte langs de Noordervaart wordt bovendien onder grondsch, ook onder het hoogspanningsnet door. De technische dienst staat op het stand punt, dat vangnetten onder de hoogspan ningsdraden, gevaarlijker zijn. Deze worden dus wel opgeruimd, maar niet meer aange bracht. Dagelijks wordt het hoogspanningsnet ge controleerd en waar ze over de wegen gaan, wordt een dubbel ophangsysteem toe- No. 89 1932 I Zaterdag 16 April. Hilversum, 298 M. (Uitsluitend V A R A.) 6.457.en 7.30—7.45 Gymnastiekles 8..Gramofoonpl. 9.Trio W. Drukker en gramofoonpl. 10.VPRO-Morgenwijding. 10.15 Voor Arb. in de Continubedrijven: Trio W. Drukker; Los Catalanos, zangduo en VARA-tooneel o. 1. v. W. van Cappellen. 12.1.45 VARA-septet o. 1. v. Is. Eyl en gramofoonplaten. 2.— A. H. Gerhard: Reli- gie en Socialisme. 2.15 Gramofoonpl. 2.30 iperetteprogramma. Friedl Dotza, Elly Krasser, Herbert Weissbach, Paul Harden, Jos. Ziegler, leden van het Fritz Hirsch- Ensemble en Joh. Jong, piano. 3.S. Broekman: „Athletiek als Massasport". 3.15 Vervolg Operette-programma. 3.40 Dr. A. Querido: „Dr. van Dieren en prof. Freud 4Vervolg Operette-programma. 430 Beoefening der Huismuziek o. 1. v. Piet lig gers. 5.Weekoverzicht door Jan Oude geest. 5.15 Schrammelkwintet o. 1. v. W. Drukker en gramofoonpl. 6.Friesch uur tje m. m. v. de heeren Krips en Molenaar. Aan de piano Johan Jong. 7.Vervolg Schrammelmuziek. 7.15 Bestuursmededeelin- gen door A. de Vries. 7.30 Zaterdagavond- programma m. m. v. het Schrammelkwintet 0 1. v. W. Drukker, VARA-orkest o. 1. v. H. de Groot, The Two Cavellis, accordeon; Teun de Klepperman; VARA-tooneel o. 1. v. W. van Cappellen; Otto Zeegers, levens liedjes; Johan Jong, piano en gramofoonpl. 10.15 Vaz Dias. 10.3012.Vervolg Za terdagavond-programma. Huizen, 1875 M. (Uitsluitend K. R. O.) 89.15 Gramofoonpl. 10.KRO-Kunst- ensemble o. 1. v. P. Lustenhouwer. 11.30 12.Godsd. halfuurtje. 12.151.45 KRO- sextet. 2.Gramofoonpl. 2-30 Kinderuurtje. 4.Orgelconcert door Alphons Dreissen. 4.20 Gramofoanpl. 4.40 Vervolg orgelcon cert. 5.Sportpraatje. 5.15 Gramofoonpl. 6Journ. Weekoverzicht door P. de Waart. 6 20 Gramofoonpl. 6.40 Esperantocursus 7.10 Wiskunde-praatje. 7.45 Causerie door J. B. Tilman. 8.— KRO-salonorkest o. 1. v M. van 't Woud, o.a. Verdi-fantasie, Wenin- ger. 9.Liederen van Vlaamsche toondich ters door Q. J. van "Irigt. 9.20 Vaz Dias 9.30 Vervolg orkest, o.a. Pudding-Potpourri, Morena. 10.Vervolg zang. 10.20 Vervolg orkest, o.a. Horch-Hopch, potp., Dostal. 11.—12.Gramofoonpl. Daventry, 1554 M. 10.35 Morgenwijding. 1G.50 Tijdsein en berichten. 11.05 Lezing. 12 20 Northern Studio orkest o. 1. v Bridge. 1.05 Orgelconcert Reg- New. 1.50—2.50 Commodore Grand orkest o. 1. v. Bridge. I.05 Orgelconcert Reg. New. 1.50—2.50 Commodore Grand orkest o. 1. v. Muscant. 3.50 Ernest Leggett's Londen Octet m. m. v Harry Brindle, bas. 5-05 Orgelconcert Reg. Foort. 5.35 Kinderuur. 6.20 Berichten. 6.50 Intermezzo in Welsh dialest. 7.10 CauSerie. 7.25 Lezing 7.50 Concert door Frank Boyce's Harp kwintet. 8.20 Variété-progr. 9.20 Berichten en lezing. 10.— B.B.C.-orkest o. 1. v Lewis, o.a. Pizzicati (Sylvia), Delibes en Drie Dansen uit „Tom Jones", German 11—12.20 Ambrose en zijn Band. Parijs Radio-Paris", 1725 M. 7.05 en II.50 Gramofoonpl. 8.05 Populair Belgisch programma m. m. v. solisten. Kalundborg, 1153 M. 11.20—1.20 Con cert uit Rest. „Wivex". 1.502.20 Gramo foonpl. 2.504.50 Omroeporkest o. 1. v. Reesen. Eliza Herlöv, piano. 7.20 Oude Deensche muziek door orkest en solisten o. 1 v. Gröndahl, o.a. uit „Et Folkesagn", N. W. Gade. 8.10 Spaansch programma, voor dracht en concert. 8.50 Vroolijke liedjes door vocaal kwartet. 9.45 Spaansche compositie's van Deensche componisten. Orkest o. 1. v. Gröndahl. 10.20—11.35 Dansmuziek. Langenberg, 473 Af. 6.257.20 en 10.40 12.10 Gramofoonpl. 12.201.50 Concert uit Frankfurt o. 1. v. R. Merten, m. m. v. G. Derpsch, sopraan en E. I. Kahn, piano. 1.55 —2.45 Gramofoonpl 4.20—5.35 Havdn-con- cert m. m. v. strijkkwartet. M Fouquet, sopraan. E. Rauch, bariton. R Fritzsche, fluit en E. Grape, piano. 7.20 Vroolijke avond m. m. v. de kapel Evsoldt. 9.25 10.20 Avondconcert o. 1. v. Wolf. 10.20 12.20 Dansmuziek door de kapel Franz Stepani. (Uit Berlijn). Rome, 441 Ai. 7.25 Gramofoonpl. 8.05 Uitzending van een opera. uit het Engelsch door A. Treub. 6) Haar oogen schitterden door woedende ber inneringen. Dat heb je al eens meer gezegd. Spencer had een andere courant en maakte onnoodig veel leven bij zijn zoeken naar de marktberichten. Hij denkt dat hij de geheele wereld is, omdat hij zooveel geld heeft. Poeh! Zelfs het „poeh" trok Spencer s aandacht niet. Hij had nu bijna een jaar naar „poeh s geluisterd en hoewel eens zijn zenuwen er door geschokt waren, verwachtte hij ze nu telkens. Hij wisteigenlijk niet zeker of hij bij gelegen heid ook niet „poeh!" zeide. Met een berekenende verandering van stem ming kwam Nina plotseling naar hem toe, legde haar handen op de courant en keek hem smee- kend aan. Waarom blijf je hier, Spencaire? Waarom ga je niet weg. Hij behandelt je als een hond, Spencaire. Waarom ga jij niet heen. Het is een goed idee! Nina sloeg geen acht op den spot en zuchtte. Ik ik behoor bij miss Enid. Ik zou niet bij hem willen behooren, al kan ik er zoo be roemd door worden als Napoleon. Neen! Miss Brussel, 508 Af. en 338 Af.: 508 M.: 11.35—1.05 Gramofoonpl. 4.20 Dansmu ziek. 5.20 en 5.50 Gramofoonpl. 7.20 Con cert door het Omroeporkest, o.a. Fant. „Ma- non Lescaut", Puccini. 8 20—9.20 Vervolg concert. 338 M.11.351.05 Gramofoonpl. 4.20 Dansmuziek. 5.20 Gramofoonpl. 7.20 Opera „Der fliegende Hollander", Wagiier. (Vanuit de Koninkl. Vlaamsche Opera). Zeesen, 1635 Af. 7.20 Cabaret o. 1. v. Hans Peter Schmiedel. 9.20 Berichten en hierna tot 11.50 Dansmuziek door Franz Stepani en zijn orkest. RADIOMUZIEK VOOR DE KOMENDE DAGEN. V r ij d a g: De avond brengt eenige zeer belangrijke concerten: Leipzig zendt de 1ste symphonie C-dur op. 97, van Haydn, die door Langen berg, Mühlacker, Heilsberg, Frankfort, Bres- lau en Berlijn wordt overgenomen. Het Phil- harmonisch Orkest van Warschau brengt een Beethovenprogramma, o.a. speelt men de in drukwekkende ouverture „Egmonf' met haar jubelend slot en de 7de Symphonie in A-dur, vol van dyonisische levensvreugde. Budapest geeft eveneens een concert; o.a. worden hier ten gehoore gebracht de Oxford Symphonie (G-dur) van Haydn en de 1ste symphonie in Be-dur (op. 38) van Schumann, de z.g. Frühlingssymphonie", stralend van geluk ge schreven vlak na zijn huwelijk met Clara Wieck. Iets later komt over Weenen een werk van een der grootste nog levende Russische componisten, Mjaskowsky, n.1. zijn 7de Sym phonie (b-moll) en de beroemde Polovetzer Tanze uit de opera Prins Igor van Borodin. München zendt de 2de symphonie in D-dur op. 73 van Brahms, met de van levenslust bruisende finale uit. Het symphonieconcert, dat over Heilsberg uitgezonden wordt, om vat werk van modernere componisten als Ho- negger, Hindemith en Reger en wordt inge leid en toegelicht door Dr. Erwin Kroll, déh bekenden muziek-vorscher en criticus uit München. Met medewerking van de sopraan Mara Dyxhoorn en de pianiste Henriette Bos- mans, geeft de V.P.R.O. een concert, waarbij o.a. liederen van Beethoven, Wolf en Mahler ten gehoore worden gebracht. In Daventry concerteeren de bekende jonge pianist Solo- mon en de sopraan Evelyn Scotney. Solomon speelt o.a. werken van Franck en Chopin, ter wijl Evelyn Scotney zich meer aan het lichtere genre houdt. Berlijn brengt tenslotte het tweede pianoconcert in c-moll van Rachma- ninoff, gespeeld door den begaafden Russi- schen musicus Nicolai Orloff. Opera's en operettes. 't Avonds komt over Straatsburg „Car- men", de beroemde opera in 4 bedriiven van den Franschen componist Bizet, terwijl Rome de minder bekende operette in 3 bedrijven „1' Amante Nuova" van Piero Ostali uitzendt. Zaterdag: Het gewoonlijk zeer goede middagconcert van Langenberg brengt'ons ditmaal weer een gevarieerd programma; naast het con cert voor strijkorkest van den ouden Rameau hooren we liederen van Haydn, de ouverture „Ascanio in Alba" van Mozart en verder lichtere balletmuziek van Strauss, Lehar en Auber. Iets later treden eenige leden van het bekende Fritz Hirsch-gezelschap voor de V.A. R.A.-microfoon op in een operette program ma. Op het eind van den middag brengt Brussel (Fransch programma) ons naast de bekende ouverture van „De barbier van Sevil- la" van Rossini, het vioolconcert van Max Bruch in g-moll (op. 26) en het ballet Shéhé- razade van Rimsky Korsakoff, een bewerking van de in 1888 gechreven suite van dien naam. Over den Berlijnschen zender komt „Die erste Walpurgisnacht" van Goethe, door Mendelssohn op muziek gezet. In het begin van den avond bereikt ons vanuit London Re- gional het tweede deel van Mendelssohn's oratorium „Elias", een van zijn gaafste wer ken. Marie Hall geeft in Daventry een viool recital, o.a. een Humoreske van den Zweed- schen violist en componist Aulin en een Ga votte van Bach. Opera's en operettes. Niet minder dan 3 opera's worden dezen avond uitgezonden; in de eerste plaats komt over Brussel (Vlaamsch programma) „Der fliegende Hollander", een der eerste opera's van Wagner, waarin de groote meester een beeld van de zee schildert, zooals het voor nóch na hem ooit iemand gelukt is. De zen der Frankfort en Mühlacker brengen beiden „Prinz Methusalem", de door Peter Hertz geschreven operette, die door Johann Strauss knap en meeslepend getoonzet werd. Tenslot te bereikt ons over Bratislava en Praag de operette in één bedrijf „La fille d'Elizondo" van Offenbach, de onuitputtelijke schepper van zoo veel speelsche en geestelijke muziek, die nu nog tot het beste behoort, waarover wij in het lichtere genre beschikken. Enid dat is een damehij is een Zij aarzelde en fronste haar voorhoofd bij het vergeefsch zoeken naar een passenden scheld naam. Spencer bewoog zich ongeduldig. Zeg als 't je belieft niet weer varken, vroeg hij. Je gebruikt het woord zoo dikwijls om sir Peter te beschrijven, dat ik ernstig be zorgd ga worden over de blijkbare armoede van scheldwoorden in de Fransche taal. De voorbijgaande uitdrukking van droef heid, die bij deze woorden over het gezicht van het meisje trok, ontging niet aan Spen- ceFs scherpe blikken, en hij ging op vriende lijken toon voort: Ik heb je herhaaldelijk verteld, dat sir Peter van één der oudste Engelsche families afstamt Zijn voorouders waren sedert eeuwen heeren over het volk en men kan niet anders verwachten dan dat hij bedienden als van minder maaksel beschouwt. Ik denk dat wij het zijn, voegde hij er gelaten aan toe, ik denk. dat we het zijn. Jij bent het misschien, antwoordde het meisje uitdagend. Jij bent misschien minder? Ik ben even goed als hij en dat zal ik hem zeggen. Jij en zij krulde verachtelijk haar lip bent een raar mensch. Je wilt vechten met Lee Wang als hij een mes in zijn hand heeft en toch wil je niet hier tegen vechten tegen dit varken, dat je beleedigt! Poeh! Spencer glimlachte ondanks hem zelf. Van zulk een meisje kon men ook eigenlijk niet verwachten, dat zij de gebruiken van de groo te wereld kan beerriioen. Hii dacht er aan dat een „joelende menigte" een eind gemaakt had aan de Fransche aristocratie, en hij redeneer de, dat de Fransche manieren dientengevolge geleden moesten hebben. Een man vecht niet met zijn broodwinning, zei hij. De geduldige vriendelijkheid van zijn stem maakte het meisje de woede nabij. Haar oogen fonkelden, en met de eene hand in de zijde en de andere in een belachlijk kleine vuist gebald, die zij vlak voor Spencer's neus hield, gilde zij: Ik zou I Ik zou hem in zijn gezichte zeg gen dat hij een beest is en ik haat hem als de hel! Dat slaat natuurlijk op mij, zei een zachte, scherpe stem op den drempel. Alsof het mij iets schelen kan wat een heks als jij van me denkt En sir Peter Brace liep kalm de kamer door naar de tafel. HOOFDSTUK III. Nina stond een oogenblik verstijfd, toen zet ten haar neusgaten uit, haar oogen sloten zich bijna geheel, totdat zij slechts spleten waren en haar lip krulde zich door den hef- tigen haat, waarmede zij dit verwaande we zen beschouwde, dat haar steeds behandelde alsof zij een onverdragelijk insect was. Spencer legde zijn courant zorgvuldig op de andere op de tafel, werd een en al rustige aandacht en keek eerbiedig in de ruimte op de manier van den ouderwetschen bediende. Zoo hij verontrust was. liet hij het niet blijken. Sir Peter keek met minachtig naar den butler, toen zag hij Nina met gefronste wenk brauwen aan. Zijn grijze, borstelige wenk brauwen trokken zich samen boven zijn gou den pince-nez; zijn volle beweeglijke lippen trokken aan de hoeken onheilspellend naar beneden, en zijn onderkaak van boven tot be neden aan. Wat doe je hier .vroeg hij, met een brommigen snauw. Miss Enid heeft mij om de muziek ge stuurd, sir Petaire, antwoordde Nina, op een blad muziek wijzend, dat op een hoek van de tafel lag. Sir Peter keek vluchtig naar het blad, en zijn onderkaak sprong nog wat meer vooruit Je liegt, zei hij kalm. Miss Enid is zoo juist met mij thuis gekomen en is nu in den tuin. Hij ging naar zijn geliefden armstoel naast de tafel. Ga weg! snauwde hij. Nina stampte met haar voet. Ik lieg niet! riep zij woedend. Sir Peter keek niet haar kant uit. Hij gaf zijn stoel knorrig een duw met zijn knie, stak één hand in zijn broekzak en nam met de an dere de half opgerookte sigaar uit zijn mond. Spencer, mompelde hij scherp, wees zoo goed dievrouw te verwijderen. Spencer boog eerbiedig en zich naar Nina keerende, maakte hij een veel beteekenden be weging met zijn handen, een vriendelijke op jagende beweging, zooals een kip tegen een tegenstribbelend kuiken maak* gepast. Bij uitbreiding van het net wordt e*c rendabiiiteitsberekening gemaakt. Kan deze uit met ons tarief, dan wordt die zonder meer gemaakt; kan die niet uit. dan wordt gelegen heid gegeven tot aansluiting met verhoogd tarief of bijbetaling uit de gemeentekas. Voor een lantaren betaa't de gemeente f 6.50 op een bovengrondsche en 9 per jaar op een ondergrondsche aansluiting. De verbruikte stroom wordt tegen 4K cent per K.W.U be rekend. Verlenging van het aantal branduren van bestaande lantarens kos,t slechts 5 cent per K.W.U. De duur van het contract is, bij wijzie van spreken, eeuwig en houdt verband met de rijksconeessie. In Ilpendam is vrijheid gelaten tusschrn vast recht naar het stroomverleden en naar het vloeroppervlak. Er was onderzijds niet aan gedacht om winkels en café's extra te berekenen In de eerste aanbieding stond die keuze niet. In Ilpendam heeft men gebruik willen maken van de door ons gemaakte fout en nu zijn daar winkeliers en café's, die de stroom hebben voor 10 cent. Daarna hd> ben wij ma?fregelen genomen, dat dit niet meer kon gebeuren. De 5 pCt. verhooging van het vast recht is een maatregel om het mogelijk te maken, dat ons tarief wordt toe gepast en dat de gemeente niet bleef zitten met kosten, voortvloeiende uit het ambte narenreglement. Wij willen er veel liever af, omdat die 5 pCt. ons in den stroomverkoop zal bemoeilijken. Wiskundig is niet te be palen, wat hierdoor zal binnenkomen, omdat zeker niet alle stroomverbruikers meer zullen verbruiken dan in het verleden en men de 5 pCt. pas verschuldigd is als men meer ver bruikt. Nieuwe aansluitingen geschieden krachtens het vloeroppervlakte-tarief. In geen geval willen wij een slaatje uit de 5 pCt. slaan en wij zijn er dan ook niet tegen om de 5 pCt. heffing aan een termijn te binden Men kan ook de 5 pCt. verhooging laten vervallen door inplaats van een ondergrondsch net in de kom te maken, daar een goed boven- grondsch net te maken. De beslissing hierover laat spr. gaarne aan den Raad. Men moet echter niet vergeten, dat de 5 pCt. verhooging alleen betaald moet worden voor het meerdere verbruik. Wie niet meer stroom verbruikt dan in 1931, betaalt niet meer dan 30 cent per K W U en krijgt de 5 pCt. terug. Om de pluimveehouders niet de dupe van deze transactie te later, worden, zijn wij be reid, deze verbruikers naar een verbruik van 1930 aan te slaan, met een vermeerdering van 5 pCt. en hen voor de meerdere K.W.U. 5 cent en 2'A cent te berekenen. Spr. geeft toe, dat de gemiddelde prijs, die de verbruikers in het overgelegde staatje betaalden, is, exclusief de meterhuur. De cijfers zijn zoo objectief mogelijk, weer gegeven. Wanneer Oterleek overgaat tot het P.E.N.. dan zal men zien, dat de gemiddelde prijs lager wordt, omdat de verbruikers spoedig zullen overgaan tot een meer intensief elec- triciteitsgebruik. Ons tarief is rationeeler en op den duur beduidend billijker. De mogelijk heid wordt gegeven om over te gaan tot electrisch koken Thans is electrisch koken niet duurder dan op gas. Een tarief, dat voor alle verbruikers voor deeliger is, kan de Provincie niet geven. Vooral van belang is, dat de meerder», K.W.U. worden afgegeven tegen een prijs, die vóór 2 jaar voor het platteland onmogelijk geacht werd. De heer H e r i n g a zeide, te hebben be rekend, dat het nieuwe tarief in het algemeen een vermindering voor de verbruikers zal brengen. De heer De Veer gaf nog een uitvoerige uiteenzetting, waarin hij deed uitkomen, dat het electrisch koken thans absoluut tegen het gas op kan. In zijn gezin, bestaande uit 4 personen, kost het electrisch koken slechts 36 per jaar en het Prov. Bedrijf heeft het dan ook aangedurfd om met de Directie van de Wieringermeer een overeenkomst aan te gaan, waarbij het bedrijf in 30 woningen bij Sluis I electrische fornuizen plaatst en in 6o woningen electrische kookplaten. Ook ver schaft -het bedrijf voor die gezinnen de kook pannen, omdat electrisch koken mogelijk is, mits goed passende pannen gebruikt worden. Op een vraag van den heer Witteveen, zeide de heer Zondervan, dat het abso luut onmogelijk was om de meterhuur te ver vangen door verhooging van het vastrecht met 10 pCt. De heer Witteveen bleef de meterhuur onbillijk achten, omdat een verbruiker van 50 K.W.U. per jaar daarvoor eveneens 6 moet betalen en daardoor zijn prijs dus met 12 cent verhoogd ziet. De heer Zondervan deed een beroep op Nina draaide zich om met een bestudeerd gebaar van de hoogste minaching en ging langzaam naar de deur tegenover die, door welke sir Peter was binnengekomen, iedere be weging van haar mooie schouders drukte uit daging uit. Zij verdween in den salon, en sloot de deur met een harden bons achter zich dicht. Sir Peter keek naar de gesloten deur en zijn oogleden knipten. Hij was in de hoogste mate boos, maar zijn koele zelfbeheersching deed hem niets anders dan een vragend: „nu" uiten. Het spijt me, sir Peter, verontschuldig de Spencer zich met rustige waardigheid, het was geheel en al mijn schuld. Ik Dat begreep ik, grijnsde sir Peter. Zorg, dat het niet weer gebeurt. Spencer boog, terwijl sir Peter met de voorzichtigheid van den middelbaren leef tijd in den rijk bekleeden stoel ging zitten. Geef me den „Herald" van vanochtend. Spencer liep zwijgend door de kamer en zocht met geoefende hand in den stapel couranten op de tafel. Hij nam het ge- wenschte blad van bijna onderaf, en terwijl hij het aan sir Peter gaf, zei hij eerbiedig: Ik moet zeggen, sir Peter Sir Peter nam de aangegeven courant aan met een gebaar, dat men voor een ruk had kunnen houden. Zoo, bromde hij, bij wijze van dank, ik heb niets meer noodig, Spencer. Ga heen. Spencer boog, maar maakte geen bewe ging om te gaan. (Wordt vervolgd),

Alkmaarsche Courant | 1932 | | pagina 5