C DOL-tandpasta .58itmeniavid WAT KIKKER KAREL EN TÜlMELTJE BELEEFDEN - dagelijks gebruikt - Benoeming leden pi. schoolcommissie. Af den heer Witteveen om over dit bezwaar heen te stappen Vertrouwen in de toekomst was noodig en veriagig van de meterhuur is'in de toekomst niet uitgesloten. De heer Heringa gaf aan een onder- grondsch net in de kom van Oterleek de voor keur boven de afschaffing van de 5 pCt. ver hooging. De heer De Boer vroeg of het stroom- verleden, dat bepaald wordt naar het ver bruik in 1931, zoolang dezelfde bewoners in het huis blijven, gelijk blijft. In de berekening is 38.000 ogenomen voor verbetering van het net. Die verbetering zal het Prov. Bedrijf een besparing van stroomverlies geven, waar om z.i. de heeren niet zoo vast behoefden te houden aan de 5 pCt. Spr. gaf toe, dat er enkele verbruikers zullen zijn, die er op ach teruit zullen gaan. De meerderheid gaat er echter op vooruit. Zij, die er op achteruit gaan, mogen niet vergeten, dat het tegen woordig vast-recht-tarief scheef staat. Het is dus een toevallige omstandigheid, dat zij er thans beter aan toe zijn. Voor spr. staat ech ter vast, dat de tegenwoordige regeling niet gehandhaafd kan blijven. Op het oogenblik zijn er menschen. die geen inkomen hebben en die toch in een tamelijk hooge klasse van vast recht geplaatst zijn, waar tegenover menschen staan met een behoorlijk inkomen en een zaak. die in een lagere klasse staan geplaatst. Zij, die nu voordeelig uit zijn, zou den dus toch verhooging hebben gekregen. De heer Zondervan zeide, dat voor normale lichtverbruikers het vast recht-tarief niet herzien wordt. Dit gebeurt wel, wanneer een huis totaal van bestemming verandert en vaak bereikt het P.E.N. het verzoek om het vastrecht te verlagen, omdat het gezin is •verminderd. Verzoeken om verhooging door gezinsvermeerdering komen niet voor. De vermindering van stroomverlies door verbe tering van het net speelt niet dermate een rol, dat op grond daarvan van de 5 pCt. kan worden afgezien. De heer Witteveen bleef van meening. dat de 5 pCt. er af moet en dat de onder- grondsche projectie gehandhaafd moet blij ven. Ook oordeelde hij, dat aan de afnemers de keuze moet worden gelaten tusschen het vast recht-tarief op grond van het stroomverleden en het vloeroppervlak. Voorts had hij be zwaar tegen een twee-maandelijksche inning van de verschuldigde stroomgelden. Boven dien oordeelde, hij dat te weinig rekening was gehouden met de belangen van den kleinen man. Het is waar, dat het voor de geheele gemeente een voordeel oplevert, maar aan de hand van door hem gemaakte berekeningen, was hij tot de conclusie gekomen, dat geen enkele arbeider of kleine man vrij komt van prijsverhooging, die veroorzaakt wordt door de meterhur. Voor spr. is dit een ernstig be zwaar. Weth. Dekker oordeelde, dat de heer Witteveen ook rekening moest houden met een herziening van het tarief, waarvan de nood zakelijkheid door den heer De Boer was aan getoond. De heer Zondervan becijferde, dat de kleine verbruikers hoogstens 3 per jaar meer moeten betalen, doch die krijgen daar voor het recht om de meerdere K.W.U. voor 5 cent te betrekken. De heer Witteveen bleef van oordeel, dat men de eerste jaren nog geen electrische kookwoede mag verwachten. Hij becijferde, dat er in Oterleek-dorp men schen zijn, die 28, 14, 18.45, 7, 6 en J 4 meer krijgen te betalen per iaar. De ver mindering zal ten goede komen aan de beter gesitueerden Een verlaging in het algemeen zal plaats vinden, maar de arbeidersklasse en de kleine man lijden het loodje. De heer De Veer oordeelde, dat de heer Witteveen te veel het oog richtte op uitzon deringsgevallen, die toch herzien zouden moe ten worden. Op den duur zal ook de kleine man bij Prov. exploitatie voor den stroom minder betalen dan bij een gemeentelijke ex ploitatie, omdat hij veel intensiever gebruik zal maken van de electriciteit. Als dit ge schiedt, zal juist voor den kleinen man de gemiddelde stroomprijs meer dalen dan voor de beter gesitueerden. Het bedrijf stelt gratis beschikbaar electrische spaarpotten, zoodat de verbruiker daarin wekelijks het geld voor de electriciteit kan deponeeren Hiervan wordt veel gebruik gemaakt. Bezwaar tegen twee-maandelijksche ophaling van het geld behoeft dus niet te bestaan. Weth. Dekker bleef meterhuur mis plaatst ocrdeelen. Een meter wordt geplaatst om een verbruiker te controleeren. Hij be grijpt, dat de heeren geen ander standpunt kunnen innemen en zal dus hiervan zijn stem niet afhankelijk stellen. De heer Zondervan kon een keuze tusschen een vast recht naar stroomverleden en stroomverbruik, berekend naar het vloer oppervlak niet geven. Voor nieuwe aanslui tingen geldt een berekening volgens het vloeropervlak. Het feit is niet weg te redenee ren, dat het Prov. Bedrijf over het verbruik van 1931, 1600 minder binnen krijgt en bo vendien 38000 kapitaal voor vernieuwing in het bedrijf moet stoppen. Z. i. zal men het erover eens moeten zijn, dat de Prov. alles heeft gedaan om Oterleek tegemoet te komen Op een vraag van den heer Heringa zeide de heer Zondervan, overtuigd te zijn, dat de directie geen bezwaar zal maken om de 5 verhooging te laten vervallen, zoodra uit de boeken blijkt, dat daardoor de kosten van de wachtgelden gedekt zijn. Weth. Spaan was van tegenstander om het bedrijf over te doen, voorstander gewor- d n. Spr. begreep de oppositie van enkelen tegen kleinigheden niet. Niemand zal meer dan 30 cent per K.W.U. betalen en terwille van hen, die door een verkeerde regeling te kort hebben betaald, mag men een regeling, die voor de gemeente voordeelig is, niet afwij zen Spr. hoopte, dat de raad een ruim stand punt zal innemen en met algemeene stemmen zal besluiten om het electr. bedrijf over te doen aan het P.E.N. De voorzitter oordeelde de zaak thans voldoende toegelicht. Hij bracht het voorstel van B. en W om het G.E.B. over te doen aan het P.E.N. en de overeenkomst, zoo als die naar voren is gebracht, aan te gaan, met de toezegging, dat de 5 verhoogirig komt te vervallen, zoodra uit die meerdere opbrengst de wachtgelden zijn betaald, in stemming. Het voorstel werd hierop met 6 tegen l stem, die van den heer Witteveen, aangeno- voorkomt het leelijke verkleuren der tanden en een onwelriekenden adem. Devoorzi tter bracht den heeren Zon dervan en de Veer dank voor hunne uiteen zettingen en uitte den wensch, dat zal blij ken, dat het besluit een goed besluit is, voor deelig voor de gemeente en tegemoetkomend voor de gemeentenaren. De heer Zondervan dankte voor de prettige wijze, waarop de onderhandelingen hebben plaats gevonden. Hij verwachtte niet anders dan dat de inwoners van Oterleek op den duur ingenomen zullen zijn met het be sluit en zegde toe, bij de liquidatie en de toe passing van het tarief de grootst mogelijke coulance te zullen betrachten. Hiermede was om 1.10 uur punt 1 van de agenda ten einde. Verschillende raadsleden deden het voorstel de andere punten tot een volgende vergadering aan te houden, doch de voorzitter was van oordeel, dat deze niet zooveel beteekenden, dat ze niet konden wor den afgedaan. Hij vond het noodig om nog ingekomen verslagen van de Gezondheids commissie, van den Keuringsdienst voor a- ren, van de Schoolcommissie en rapporten van de schoolhoofden over de voeding van de schooljeugd, waaruit bleek, dat er van on dervoeding bij de schooljeugd in Oterleek geen sprake is, ter kennis van den raad ie brengen. Deze verslagen en rapporten werden voor kennisgeving aangenomen. Inmiddels passeerde de lijkstoet van het overleden vroegere raadslid Bontes. Bij het passeeren verhieven de raadsleden, die óp de begraafplaats dus niet vertegenwoordigd wa ren, zich van hun zetels. Vermelden wij nogr dat z.hs. besloten werd adhaesie te betuigen met het adres van den raad van Bloemendaal tegen onmatigen scholenbouw. De raad ging ten slotte, na sluiting van de openbare zitting, in comité. NOORD-SCHARWOUDE Woensdagavond acht uur vergaderde de raad dezer gemeente onder voorzitterschap van Jhr. A. L. van Spengler. Ingekomen stukken en mededeelingen. Van den minister was bericht ingekomen, dat voorloopig voor deze gemeente beschikbaar is gesteld voor de tuinderscredieten een bedrag van 11.300. Van de Centrale Commissie eenzelfde mededeeling. Door de gemeente meet hierbij worden gevoteerd 4842.85. Van den minister van onderwijs een schrij ven met het Kon. besluit, waarbij het beroep van het r.k. kerkbestuur, inzake het bouwen van een gymnastieklokaal ongegrond is ver klaard. Bovenstaande stukken en mededeelingen werden voor kennisgeving aangenomen. B. en W. stelden voor het schrijven van Ooststellingwerf om adhaesiebetuiging voor kennisgeving aan te nemen, op grond dat het adres van een vagen inhoud is. Ten aanzien van andere verzoeken om adhaesiebetuigin- gen hebben B. en W. reeds eerder hunne mee- ning gezegd. Er dient spoed te worden be tracht en de voorzitter vertrouwde dat men dat in Den Haag ook begreep. Als dat niet het geval is, betwijfelde spr. het ten zeerste of een adres van een gemeentebestuur dit kan veranderen. De heer Duijves was van een andere mee ning dan B. en W. Men zegt, dat het adres vaag is, doch er wordt spoedige hulp ge vraagd. Wij zitten hier in het cenrr. m van den nood. Spr. stelde daarom voor. wel ad haesie te betuigen. Het is wel goed, dat wordt aangedrongen. E)e voorzitter merkte op, dat reeds in aile toonaarden wordt aangedrongen door de or ganisaties. Er zijn volgens spr. wel meerdere onderwerpen, waarvoor een gemeentebestuur zich zou kunnn inspannen, zooals bijv. de j 1 toeslag op de kool. Het voorstel van den heer Duijves om wel adhaesie te betuigen werd na eenig debat aangenomen met 5 tegen 2 stemmen, die der heeren Ootjers en Barten. Verzoek r.k. kerkbestuur: scholenbouw. Van het r.k. kerkbestuur was opnieuw een verzoek ingekomen om gelden beschikbaar te willen stellen voor de uitbreiding der r.k. ion- gensschool. Het bestuur was bereid 15 pCt. van de totale kosten als waarborgsom in de gemeentekas te storten. In dit schrijven werd gememoreerd, dat de vorige aanvrage door de Kroon bij besluit van 19 Februari j.1. is afgewezen, nadat tegenover den Taad van State door het College van B. en W. uitdruk kelijk was verklaard, dat aangezien het niet in de bedoeling lag, voorschriften omtrent den bouw van een gymnastieklokaal te geren, er voor hen geen aanleiding was, de uitvoe ring van het raadsbesluit op te schorten en daartoe zoo spoedig mogelijk, uiterlijk voor 1 Febr. 1932 zou worden overgegaan. Nu het raadsccllcge in zijn vergadering van 3 Maart j.1. op voorstel van B. en W. in strijd met deze verklaring besloot, de verdere uitvoering op te schorten, meende het bestuur daarin voldoenden grond te hebben voor het doen van een hernieuwde aanvrage. B. en W. steldej voor, hier voorloopig af te stappen opdat u en ander kon worden voorbereid, wat v.d aangenomen. Van den N'eutr. Bond voor oeren, Land en Tuinbouwers was een verzoek ingekomen om den volgerden termijn van het tuinders- crediet voor levensonderhoud te bestemmen B. en W. waren van meening, dat dit niet in hun handen ligt, doch waren overtuigd, dat de commissie, hiermede belast, er reke ning mede zal houden. De heer Kwadiik vroern wanneer de twee de termijn zal worden uitbetaald. De voorzitter antwoordde, dat hiervan nog niets officieel bekend was. Benoeming lid B.A. Als lid en voorzitter van het B.A. is aftredend de heer A. Barten, die zich niet meer voor herbenoeming be schikbaar stelt. B. en W. hebben de volgende voordracht: 1. D. Kansen en 2. N. Kooi. De benoemde zal ook voorzitter van het Armbestuur zijn. De heer Kansen werd met 4 stemmen ge- kezen. De voorzitter bracht den heer Barten eeni- ge woorden van dank voor hetgeen deze in het belang van het B.A., dus ook in het be lang der gemeente heeft gedaan. tredend zijn de heeren J. Kuiper en K Boot. In de vacature Kuiper stelden B en W. voor 1. J. Kuiper en 2. A. Bouwens. De heer Kui per werd gekozen. In de vacature Boot stel den B. en W. voor 1. K. Boot en 2. K. van Dijk. Ook de heer Boot werd met bijna alge meene stemmen herkozen. Commissie tot wering van schoolverzuim B. en W. stelden voor een lid dezer commis sie de volgende voordracht: 1. mej. W. C. M. de Nissen2. mej. C. M. Dévilé. Mej. De Nis sen werd met algemeene stemmen gekozen. Reductie landhuur. B. en W. stelden voor, de huurders van gemeenteland welke op de laatste verhuring in 1929 hebben gehuurd een reductie te geven van 30 pCt. over het at- geloopen jaar 1931, doch ook over de nog volgende jaren der huurovereenkomst, welke loopt tot December 1934. Tevens de overige huurders over 1931 een reductie toe te staan van 25 pCt. Dit geldt alleen voor bouwland. De heer Duijves juichte het voorstel ten zeerste toe. Aldus werd besloten. Steunregeling werkloozen B. en W. stel den voor, met het oog op de heerschende werkloosheid, en het feit, dat de werkver schaffing spoedig ten einde loopt en er geen ander productief werk in de gemeente is, al thans geen plaats biedende aan een groot aantal werkloozen een steunregeling in het leven te roepen, zooals deze door den minis ter dd. 15 Jan. is vastgesteld en hierop de goedkeuring te vragen. De uitkeering zal be dragen voor gehuwde en ongehuwde uitge trokken georganiseerde kostwinners 8.50 per week met een toeslag van 0.50 voor elk gezinslid boven de 2 personen met een maxi mum van 5 personen. Voor georganiseerde kostgangers 6 per week. Voor dubbel uitgetrokkenen, nog niet recht hebbenden, ongeorganiseerde gehuwde en on gehuwde kostwinners 7 per week met een toeslag van 0.50 per gezinslid boven de 2 personen, met een maximum van 5. Voor on georganiseerde kostgangers 5 per week. Tevens zal een huurtoeslag worden gege ven van ten hoogste 1 per week, voor hu ren welke meer bedragen dan 3 per week. Deze steunregeling zal de goedkeuring van den minister zeker krijgen. Deze regeling geldt alleen voor de tuin- bouwarbeiders. Maar omdat we ook andere arbeiders hebben ligt het in de bedoeling van het college om het productieve werk in de werkverschaffing door die menschen te la ten verrichten. Ook de ouderen dan 60 jaar vallen onder deze steunregeling, met dien verstande, dat het valide arbeiders moeten zijn. Op het oogenblik zijn er 19 werkloozen, waarvan 13 tuinbouwarbeiders. De voorzitter verwacht dat het aantal grooter zal worden. De heer Kwadijk juichtte wel een steunre geling toe, doch zou de uitkeeringen met 1 per week willen verhoogen. Spr. vroeg wat loonpeil men aannam, omdat de betrokkenen niet meer mogen trekken dan 65 pCt. van het in normale tijden verdiende loon. Spr. was van meening dat dit 20 moest zijn. Volgens de regeling van den minister moet van het gezinsinkomen 2/3 in mindering van den steun worden gebracht, doch spr. stelde voor, de eerste 5 vrij te stellen van die bepaling. Ver der wenschte spr. een commissie uit den raad te benoemen om deze zaak te behandelen. De correspondent van de arbeidsbemiddeling heeft volgens spr. geen controle op de werk loozen. De voorzitter zeide, dat de gemeente zich aan de steunregeling van den minister dient te houden. Als hoogere bedragen worden ge vraagd, zal dit alleen vertraging medebren gen. In Broek en Zuidscharwoude is een der gelijke steunregeling reeds goedgekeurd Men zal voor Noordscharwoude geen uitzonde ring maken. Het is geen loon, doch een steun, waarvan de arbeiders het meest noodige kunnen koopen. De bepaling van de 2/3 ver mindering is volgens spr. zeer logisch. Niet 65 pCt. van het loon, maar 80 pCt. kan wor den genoten, doch dat komt voor onze ge meente niet in aanmerking. Spr. zou geen commissie willen benoemen om deze zaak te behandelen. De heer Schrijver kon zich met den heer Kwadijk vereenigen. Spr. noemde 80 pCt. on juist, het is 65, hoogstens 70 pCt. De voorzitter haalde een voorbeeld aan, waaruit bleek, dat bij gedeeltelijke werkloos heid 80 pCt. mag worden genoten. Hierna volgde eenige gedachtenwisseling waarna de voorzitter nogmaals betoogde, dat een hoogere uitkeering niet zou worden goedgekeurd. De heer Schrijver wees er op, dat men niet hooger kon komen dan 10 per week, waar van 3 huishuur afgaat, zoodat 7 over blijft. De minister zegt, dat men er sober van moet kunnen leven, doch het is dan ook héél sobertjes. Het is nog niet uit te maken of de minister een hoogere uitkeering niet zou goedkeuren, omdat elke regeling op zichzelf werdt beoordeeld. De voorzitter merkte op, dat men zich niet ruim kon bewegen, doch dat het crisiscomité er was om aan te kloppen voor aanvullen len steun. Het Rijk stelt 0.10 per inwoner be schikbaar voor kleeren. schoeisel enz. als de gemeente eenzelfde bedrag geeft. Dan heet' het crisiscomité de beschikking over J 400 Ook zou het crisiscomité nog eens een subsi die van de gemeente kunnen ontvangen. Na nog eenige bespreking werd het voor stel in stemming gebracht en met 5 tegen 2 stemmen, die der heeren Kwadijk en Schrij ver, besloten de steunregeling, zooals deze oorspronkelijk door B. en W. was voorge steld, aan den minister te zenden. Winkelsluitingswet. Op verzoek van de Winkeliersvereeniging en den Kappersbond zal in de verordening de sluitingstijd van 1 April tot 1 October op 9 inplaats van op 8 uur worden gesteld in verband met den zo mertijd. Tevens werd besloten, dat de veror dening niet zal gelden voor de kermisdagen. Ook is de verordening niet van toepassing op de Zondagen in het tijdvak van 25 November en 5 December. De heer Barten was tegen het laatste. Rondvraag. De heer Kansen drong er op aan het slikken te bevorderen, waarop de voorzitter antwoordde, dat reeds eenige slik kers zijn te werk gesteld. Verder drong de heer Kansen er op aan, de straat zoo spoedig mogelijk in orde te brengen De heer Kooi merkte op, dat er veel werk loozen zijn, maar dat er nog wel zullen bij komen. Spr. stelde voor, nog* eens bij de ver schillende corporaties aan te dringen, dat de weg door het Geestmerambacht zal worden aangelegd. Ook voor Oudkarspel zou het een mooi werkobject zijn. De voorzitter antwoordde, dat het te be treuren was, dat de verschillende corporaties zoo afwijzend staan tegenover dezen weg. Spr. betwijfelde het of men zou slagen om Oudkarspel over te halen mede te werken. Spr. juichte het werk als werkobject zeer toe. De heer Schrijver zou gaarne zien dat ir het bestek der te bouwen Jongensschool werd opgenomen, dat zooveel mogelijk arbeiders van de Langendijker gemeenten werden ge nomen Zoo niet van gemeentewege, dan van het schoolbestuur. Als het mogelijk is. zal de voorzitter in dezen medewerken. Hierna sluiting. DE REGENMAKER HEEFT NIEUWE PLANNEN. De heer A. Veraart, de Nederlandsche „regenmaker", die er nog niet in is geslaagd veel invloed uit te oefenen op de hoeveelheid „neerslag" in ons land. geeft zijn pogingen niet op. Integendeel, hij loopt met nieuwe plannen rond. Nu wil hij uit een vliegtuig door koolzuur afgekoeld fijn verdeeld ijs en gekoeld papier werpen. De minister van waterstaat heeft het nemen van die proeven toegestaan onder de volgen de voorwaarden: 1. Het papier zal een gewicht moeten heb ben van één tiende gram per vierkanten cen timeter; 2. in verband met de windrichting zal zóó worden gevlogen, dat de ijskorrels en het papier niet neerdalen in de bebouwde kom men der gemeenten; 3. de afmetingen der k „korrels zullen niet grooter zijn dan één kubieke centimeter; 4. de ijskorrels en het papier zullen wor den uitgeworpen van een hoogte van ten minste drieduizend meter; 5. de temperatuur bij den grond zal tij dens het nemen der proeven tenminste acht tien graden Celsius bedragen; 6. de ijskorrels en het papier zullen niet in groote hoeveelheden tegelijk worden uitge worpen. Wegens de bepaling onder 5, welke met de bepalingen onder 3 en 4, is vastgesteld om te voorkomen dat het ijs in ongesmolten toe stand den grond bereikt, zullen de proefne mingen eerst in den loop van Mei op nader vast te stellen datum worden gehouden. LOONSVERLAGING SPOORWEG PERSONEEL. Verzet van den Centralen Bond In de afdeelingen van den Centralen Bond van Spoor-, Tram—A. T. O—Van Gend en Loospersoneel circuleert een motie, waarin de aangekondigde loonsverlaging van het Spoorwegpersoneel afgewezen wordt, en verklaard wordt zich met alle gepaste mid delen tegen de invoering daarvan te zullen verzetten. In de motie wordt vastgesteld, dat door de nalatigheid van de regeering om maatregelen te nemen, waardoor aan de saneering van de Ned. Spoorwegen niet de noodige aan dacht is besteed, de moeilijkheden ten on rechte naar her gebied van de arbeidsvoor waarden van het personeel zijn verschoven. De sedert 1921 ingevoerde verslechterin gen, ook ten aanzien van de bezoldiging van het spoorwegpersoneel, drukken nog steeds ten volle op dit personeel. Ondanks de daiing van het indexcijfer om trent de kosten van dageüjksch levensonder houd kunnen aldus de motie de loonen en salarissen van het spoorwegpersoneel niet te hoog worden geacht te zijn. INTERNEERING VAN NIET-KRANK- ZINNIGEN IN EEN GESTICHT. De overwegingen van den psychia ter in het geval te Arnhem. Een leemte in de wet? De minister van binnenlandsche zaken en landbouw heeft beantwoord de schriftelijke vragen van het lid der Tweede Kamer den heer Van der Heide, aangaande een geval van interneering van een persoon in een krankzinnigengesticht. Het is waar, zoo zegt de minister, dat on langs een werkloos musicus te Arnhem, die als marktkoopman aldaar zijn brood trachtte te verdienen, van de markt is gehaald door een rechercheur, naar het politiebureau is ge bracht en tenslotte naar het krankzinnigen gesticht te Venray is vervoerd, waaruit hij na eenige dagen is ontslagen, omdat hij, naar het oordeel van den directeur van het ge sticht, niet krankzinnig was. De psychiater, die de verklaring van krank, zinnigheid had geschreven, werd door den vader van den werkloozen jongeman, voor het' eerst geraadpleegd op 26 September van het vorig jaar; hij stelde toen een uitvoerig on derzoek in, waarbij hij ook met den musicus langdurig sprak. Twee dagen later kwam deze en diens zuster op het spreekuur van den psychiater, die destijds, en later herhaalde lijk, overleg pleegde met den huisarts en door de familie op de hoogte werd gehouden. Ongeveer medio Januari kwam de musicus met een auto ten huize van den psychiater om schilderijen te verkoopen, bij welke ge legenheid deze zich overtuigde, dat de menta liteit van den jongeman niet veranderd was. Op 1 Maart en op 2 Maart trad de musi cus tegenover vader en broer zoo dreigend op en bleek hij zoo vernielzuchtig, dat de psy chiater, na een langdurig onderhoud met den vader en de zuster, ingrijpen noodzake lijk achtte en op laatstgenoemden datum de verklaring schreef en onderteekende, welke zoude moeten dienen om hem te doen op nemen in een gesticht, hetgeen geschiedde op 4 Maart. De psychiater liet opzettelijk na een poging te doen om hem op te sporen voor een onderhoud, omdat hij vreesde, dat hij een na der onderzoek zoude verijdelen en, het doel van het bezoek begrijpende, op al of niet ge welddadige wijze zijn interneering zoude trachten te voorkomen. Aangaande de vraag of naar het oordeel van den minister de wet tot regeling van het staatstoezicht op krankzinnigen, ook na de laatste wijzigingen, voldoende waarborgt, dat geen personen in krankzinnigengestichten worden geïnterneerd, die niet krankzinnig zijn, deelt de minister mede, overleg met zijl» ambtgenoot van Justitie noodig te achten, alvorens het resultaat van zijn overwegingen over het onderhavige geval te kunnen vast stellen. Overigens moge worden opgemerkt, dat de krankzinnigenwet zelf de mogelijkheid veronderstelt, dat personen, die niet krank, zinnig zijn, in een gesticht worden opgeno men. NOG MEER AMENDEMENTEN. Op het voorstel-Ebels inzake pacht' overeenkomsten. Op het voorstel van wet van den heer Ebels, houdende bijzondere maatregelen ten aanzien van loopende pachtovereenkomsten, zijn nog de volgende amendementen inge diend: Door den heer Van der Heuvel om na het tweede lid van art. 6 een nieuw lid in te voegen, luidende: „Indien de commissie tot het verleenen van een vermindering van den pachtprijs besluit, bepaalt zij de verminde ring, zooveel mogelijk op een zelfde percen- tage van den pachtprijs, als waarmdee de E rijzen van de op het gepachte geteelde oofdproducten sinds het aangaan der over eenkomsten zijn gedaald"; door den heer Beumer c.s.: om lid 3 vau art. 6 te doen vervallen en om in lid 1 van art. 8 de woorden „geadiviseerden dienst brief" te vervangen door „aangeteekenden brief". ONDERHOUD VAN WEGEN. Overdracht aan het Rijk zonder een afzonderlijke wet. Ingediend is een wetsontwerp tot vaststel ling van een regeling betreffende het door het Rijk bij anderen in beheer of onderhoud overbrengen en betreffende het bij het Rijk in beheer of onderhoud nemen van wegen of gedeelten van wegen. Ingevolge artikel 1 der waterstaatswet 1900 kunnen waterstaatswerken, in beheer of onderhoud bij het Rijk, niet dan krachtens eeo wet in beheer of onderhoud van anderen over gebracht, en waterstaatswerken, in beheer of onderhoud bij anderen, niet dan krachtens een wet bij het Rijk in beheer of onderhoud genomen worden. Zoowel ter bevordering van een vlot ver loop van zaken als ter vermijding van veel administratieven omslag komt het den mi- niste van waterstaat gewenscht voor, dat thans een wettelijke regeling van meer alge meene strekking wordt tot stand gebracht, die het mogelijk maakt voor bepaalde geval len het telkens tot stand brengen van een af zonderlijke wet te ontgaan. Daartoe strekt dit ontwerp. 209. De ooievaar werd in een groote ijzeren kooi opge sloten. Naast zijn kooi stonden kikkers op wacht cn als de ooievaar smeekte om er uit te mogen en beloofde ucoit meer een kikker op te eten, lachten de schildwachten hem uit. Dat duurde zoo weken achtereen en tenslotte werd de ooievaar stil. Misschien, zoo dacht hij, komt er nog eens een anderen tijd voor mij. Maar het zag er niet naar uit, dat dat zoo gauw zou zijo» 210. En hoe ging het intusschen met Tuimeltje? Deze was onder groote hulde tot koning benoemd. Hij had een g.ocle gouden kroon op zijn hoofd gekregen en in zijn hand had hij een mooie staf. Maar dat koning zijn beviel hem niets. Nee, hij vond het heelemaal niet leuk, altijd op uie troon te moeten zitten. Kikker Karei was wel altijd bij hein. maar nooit konden ze meer grappen uithalen, net zooals vxoege& A

Alkmaarsche Courant | 1932 | | pagina 6