Alkmaarsche Courant. Stad en Omgeving. INTERNATIONAL Hxwieet EEN EINDE AAK HEI LIJDEN £uchtmact Mn) vier en dertigste Jaargang. VrUday 15 April IS DE MENSCH GESCHIKT VOOR EEN BROEDERLIJKE SAMENLEVING? Een debat-vergadering in de „Rustende Jager" te Bergen. In de Rustende Jager te Bergen was voor gisteravond een vergadering belegd, waarop twee sprekers, t.w. de heer Schermerhorn en mevr. Tjaden bovengenoemd onderwerp zouden behandelen. COMITÉ VOOR TOONEEL- UITVOERINGEN. LEZING VAN DR. HUGO ECKENER TE AMSTERDAM Prins Hendrik onder de toehoorders. EEN TWEEDE RUSSISCH LUCHTSCHIP. DE POSTVLUCHTEN OP INDIE. VLIEGRAMP IN INDIE. Waarschijnlijk vier dooden. De verongelukte inzittenden. Bijzonderheden over het toestel. Ni. 89 1932 De heer Schermerhorn, het eerst aan het woord komende, wees er op, dat men altijd maar spreekt over de slechtheid van den mensch. Dat is zoo ongeveer een gewoonte feworden, die men elkaar napraat. Spr. zag ierin een nawerking van wat in de kerken door alle jaren heen gepredikt is over den zondeval van den mensch. Spr. staat met op het standpunt, dat de mensch volmaakt ge schapen is en daarna tot de zonde is verval Jen. Hij voelt er veel meer voor, om van '11 geleide lijke ontwikkeling van den mensch te spreken. In den oorsprong was de mensch een dier met dierlijke instincten en langzamerhand heeft het evolutieproces zich voltrokken en is de mensch gekomen boven het dier. Deze mensch groeit nog steeds en wil zich zelf verwezen lijken en tot een persoonlijkheid uitgroeien Wanneer men den mensch ziet als een stof felijk, lichamelijk wezen, dan ziet men ook, dat hij wil trachten, zoo lang mogelijk te blij ven bestaan. Dat is de handhaving van den lichamelijken mensch, het verlangen om te leven en om te blijven leven. Daarnaast is echter iets anders gekomen, n.1 het geestelijke. De mensch wil niet alleen lichamelijk bestaan, maar ook zichzelf hand haven als een geestelijk wezen. En nu komt de mensch in strijd met zich zelf. Eerst moest de mensch vechten, om te leven, met allerlei andere wezens en tegen de natuur enz. Maar verder moest hij ook dik wijls strijd voeren met en tegen zijn mede- mensch. Dat was noodig, toen de mensch nog niet kon produceeren, wat hij noodig had. Hij moest voedsel zoeken en vond dat op den bodem, maar moest dit op andere moest vereenigen, omdat een groep sterker mensch tot inzicht, dat hij zich met anderen miest vereenigen, omdat een greep sterker stond dan een enkeling. Daardoor ontstonden de stammen, die zich langzamerhand één voelden, waarbij de idee „saamhoorigheid" tot uiting kwam. Wanneer men nu hl* de wereld staat als idealist, dan moet men daarbij gedragen wor den door het geloof in den mensch. Want nie mand zal zoo dwaas zijn, om te strijden voor een nieuwe wereld, als hij niet voelt, dat de mensch voor zoo'n nieuwe wereld geschikt is Dat is de mensch. Deze heeft in zich een kiem van broederlijke samenleving, een kiem van eigenschappen, om een betere wereld te kunnen vormen. Dat er dan ook nog zoo velen twijfelen, komt volgens spr., omdat de mensch oogen- schijnlijk veel slechter is dan in werkelijkheid De geweldige tragiek in het leven is, dat wij moeten vechten om het brood en dat ieder pro beert, het zoo goed mogelijk te hebben, maar dat wij terzelfdertijd voelen, dat dit niet hee- lemaal in orde is. Dat bewijst, dat er in den mensch iets leeft van solidariteitsgevoel. En het komt er maar op aan, cm dit gevoel zoo veel mogelijk te versterken en te ontwikke len 't Gevolg zou dan zijn, dat de mensch steeds meer „ontevreden" wordt 011 c'en in deze b:i. :kenis, dat de mensch in deze wereld niet leven kan naar zijn diepste en zuiverste gevoelens, tenzij hij den moed heeft, om martelaar te zijn. Men meet den mensch niet alleen van bui ten beoordeelen, maar ook zijn innerlijke ke ren kennen. En dan zal blijken, dat de z g gelukkige mensch in werkelijkheid weinig ge lukkig is. We kunnen het verlangen, om gees telijk hooger te komen, nimmer tot zwijgen brengen. Dat er in den mensch een kiem aanwezig is van het waarachtig goette, meent spr. ook te mogen constateercn uit ae vereering van groote figuren uit de wereldgeschiedenis, figuren, die beroemd zijn geworden om hun liefde. Daarom meende spr. dat het alleen maar de kwestie is, dat de mensch leert in zien, dat hij beter is, dan hij lijkt en dat hij wordt losgemaakt van de oude ideeën. De mensch dwaalt. Hij leeft in den waan, dat er geen andere maatschappij mogelijk is dan de tegenwoordige. Daartegenover moet geleerd worden, dat de huidige tijd om het bestaan onmenschelijk is en dat de tijd is gekomen, uumcuauieiijK is en dat de tijd is gekomen, dat de menschen niet met elkaar moeten vech-l ten, maar samen hebben te arbeiden, om voort te brengen, wat noodig is voor alle wenschen. (Applaus.) 0— Na deze rede van den heer Schermerhorn sprak mevr. Tjaden, die begon met het citee- ren van een der gedichten van Henr. Ro'and Holst en daarna er op wees, dat de heer Schermerhorn en zij dicht bij elkaar staan, maar ook weer tegenover elkaar staan en dit laatste wel door de verschillende levens beschouwingen. Terwijl de heer Schermer horn uitgaat van den mensch, gaat spr. uit naar God. En ze vroeg zich af, of dat nu wel de hoogste eer kon zijn: mensch te we zen? Wij, aldus spr., verstaan onder God de absolute, onveranderlijke kracht, die van eeuwigheid tot eeuwigheid is, uit Wien, door Wien en tot Wien alle dingen zijn; 'n zelfbe wuste kracht, die alles leidt en stuurt naar Zijn eenig ondoorgrondelijk welbehagen. Dat geloofd is de grootste kracht, die wij kennen en wie daarin leeft, wil niet liever in zijn leven, dan den wil van God te doen. Dat is zwaar, moeilijk, maar daarom zeggen wij, die God trachten lief te hebben: leer mij naar Uw wil te handelen. Echter, dan komen wij aldus spr. in onze maatschappij in botsing met den maat- scjjappelijlöü vorm en het maatschappelijke Vracht wagens Tractor» Omnibussen De Vrachtwagenfabriek met de grootste ervaring n.v. H. ENGLEBERT'S AUTOMOBIELHANDEL oen haag: theresiastraat 145, telefoon 772085 amsterdam: weteringschans 130, telefoon 34359 middelburg: korte delft a83. telefoon 626 leven, die beide tegen alle goddelijke wetten indruischen. Zoo is de mensch: de gevallene, die vol maakt geweest is. Als Jezus zegt: ge zult God liefhebben boven alles en uw naasten als U zelve, hoe ver komen we dan in onze wereld en hoever zullen wij met ons anti-kapitalisme en anti- militairisme komen? Het anti-kapitalisme kan noot het ideaal worden van het anar chisme, maar moet blijven het ideaal van het socialisme, d.i. een maatschappij, waarin een plan-matige productie en distributie to: volle ontwikkeling komen. Met het menschenmateriaal, zooals het nu eenmaal is, moet de toekomst worden opge bouwd- Daarom zeggen wij: het ideaal mag niet te hoog gesteld worden, maar het ideaal moet zoo zijn, dat het christendom weer een kans krijgt. Onze ziel schreeuwt naar God en deze kapitalistische wereld maakt het on mogelijk, om Gods geboden te volbrengen. Als wij anti-militaristen zijn dan zeggen we: God heeft ons niet geschapen, om ande re menschen te dooden, maar in ons anti- militarisme houdeii wij vast aan de nood zakelijkheid van het gezag, van den staat en de machtsmiddelen van dien staat; de staai als rechtsinstituut van de gemeenschap. Wat de plan-matige productie en distri butie betreft, heeft spr. groote bewondering voor Rusland en ze ziet daarin, hoe Gods hand ook in Rusland werkt, en dat deze daar het kapitalistische stelsel heeft verbro ken. Ook door Rusland zal West-Europa ver anderen en ook hier zal het kapitalisme ver anderen in het socialsime, waarin spr. met vreugde zal denken. Spr. meent echter, dat de soc. gemeenschap niet anders kan komen dan door dwang. In de broederschap, zooals Henr. Roland Holst die teekent, gelooft zij niet. Zij gelooft aan de gemeenschap, waarin gewerkt wordt met el kaar, voor elkaar en door elkaar aan een plan-matige productie en distributie. En ten slotte heeft spr. een optimisme, dat naar de eeuwigheid uitgaat. Op aarde is de waar achtige broederlijke gemeenschap niet denk baar, maar als de christen eenmaal het moe de hoofd heeft nedergelegd, dan vaart hij op naar de hemelsche eenheid en dan zal dé waarachtige broederschap komen. Na deze rede volgde een korte pauze en daarna kregen beide sprekers nogmaals ge legenheid, om met elkaar van gedachten te wisselen. Een lieveling van het publiek. Er is een tijd geweest, dat het tooneel op permachtig was voor uitbeelding van alles wat den mensch beroerde. Toen kwam de film en zoog de schouwbur gen leeg, haalde er allen uit, die zich ver gaapten aan den schijn. Niet meer de groote actrice was de heldin van den dag maar de filmster, niet de vrouw wier talent haar tot vertolking van men- schelijke vreugde en smart drong, maar de diva, die fotogenique was, die een gezichtje had, dat pasklaar voor de film gemaakt kon worden, dat zich leende voor vergrootingen, dat één was uit de duizenden, ontdekt en ge cultiveerd door een kaufmannisch aangeleg- den regisseur. Leege schouwburgzalen, volle film theaters, de smaak van het groote publiek had zich gewijzigd, het wds weggelokt van de oude, vertrouwde paden en op een dwaal spoor gebracht in het wereldje van den schijn. Toen was er een handig en wellicht ver ontwaardigd tooneelschrijver, die wraak nam en „Een lieveling van het publiek" heeft geschreven. Hij hield het publiek niet de volmaakte film voor, maar nam het mee achter de schermen. „Kijk", zei hij, „de filmdiva, die gij bewondert is in werkelijk heid een vrouw van geen beteekenis, een wei nig ontwikkelde, een gemakzuchtige, een ver wende vrouw, een, die haar wereldroem slechts aan haar gelaat, aan haar kwijnen den blik, aan haar gestalte dankt. Zoekt een andere vrouw met dezelfde lichamelijke eigenschapen en de eerste kan gemist worden". „Beschaving", roept Nina in het tweede bedrijf uit, dat doet er niet toe, „gelijkenis", dat is alles". En Paul Hyrkan, de bekwame regisseur, geeft dat ten slotte toe door een type als Trude Mielitz op Nina's plaats te zetten en het blijkt werkelijk, dat deze doublé de groote filmster kan vervangen zonder dat het bioscoop-publiek er iets van bemerkt heeft „Zie" zegt de schrijver, „zoo is de film, schijn, klatergoud, oogenverblinding van de groote massa, een exploitatie van rouge en kunstmatige wenkbrauwen, een vertooning waaraan elke diepte ontbreekt". Wij zullen ons niet wagen aan de vraag of hij gelijk heeft. Er is verschil in films en filmspeelsters en het acteeren is daar aller minst zoo gemakkelijk als hij ons in dit ver makelijke stuk wil doen gelooven. Maar een kern van waarheid zit er ongetwijfeld in zijn opvatting en heel handig, heel aannemelijk heeft hij dat in dit aardige blijspel gemaakt, dat wel voor een actrice als Fientje de la Mar schijnt geschreven. Dat zij zich oogenblikkelijk van het eene milieu in het andere kan verplaatsen, dat zij, wij zouden haast zeggen met voorliefde, de rauwe vrouwenfiguur uit de heffe des volks speelt, dat heeft zij hier reeds in Pygmalion bewezen. En andermaal kreeg zij thans de kans haar uitbeeldingskracht van het onbe schaafde vrouwentype te toonen al was de doublé, die zij thans voorstelde dan ook niet het verdierlijkte wezen, dat zij in Pygmalion ten tooneele gebracht heeft. Zijn er meisjes uit een arbeidersmilieu, die zich gedragpn als deze Trude? Laten wij er niet lang bij stil staan en aannemen, dat zij er zijn. Het betreft hier de film en met ware wellust heeft de tooneelschrijver Bruno Frank dit type in haar onbeschaafdheid ge- teekend. Erger nog, heeft hij gedemon streerd, dat eèn dergelijk type zonder meer een bekende diva kan vervangen, dat zij ook later, tot bekendheid en roem gekomen, een onbeschaafd wezen kan blijven, terwijl de ge- heele wereld haar gadeslaat en het niet op merkt. Alle lof in een stuk als dit aan de draag ster van de titelrol, de lieveling van het pu bliek, Fientje de la Mar, die het sterkst naar voren komt niet als Nina, maar als Trude, haar doublé. Jammer dat het nu eenmaal onmogelijk was deze beide vrouwen gelijktijdig op het tooneel te zien, haar tegenover elkaar te stel len. Nu voldeed deze dubbele rol ook als theatereffect en het boeide het publiek te zien hoe de dame van het tooneel verdween en het volkskind aan de andere zijde weer opkwam. Lof voor Fientje de la Mar voor de wijze waarop zij deze figuren vertolkte a! moet zij er voor waken het Trude-type die toch een'filmsterretje is niet nog onbe schaafder te maken. Maar het publiek geniet als zij zich van haar ongegeneerdsten kant laat kijken, als zij zich zelfs als filmdiva van erkende reputatie, en vrouw van een bekend regisseur, een onbeheerschte deerne toont. De bloemen haar aangeboden waren zeker verdiend. Naast haar noemen wij allereerst Adolphe Engers als de regisseur Paul Hyrkan. een enthousiaste filmmaniak, die het geheele leven in het teeken van zoeklichten en pro jecties ziet en die genieten kan van een scena rio waar het klatergoud duimendik opligt. Hij verkreeg zelfs een applaus bij open doek en dat wil in Alkmaar heel wat zeggen toen hij zich in zijn enthousiasme telkens weer tegen den ïluchteren ingenieur Stephan Breuer keerde. Jan van Ees gaf deze rol, bescheiden, be- heerscht en bleef in dit spel de ongelukkige man van een beroemde vrouw, de mail, die in dit wereldje van den schijn te veel met beide voeten op den vasten grond staat. Sinny Hammé gaf uitstekend spel als Eva Weininger. de secretaresse, het meisje, dat dagelijks de brieven en huwelijksaanzoeken mag tellen en die een bril moet dragen om dat zij in schoonheid zooveel mogelijk bij haar beroemde meesteresse moet afsteken. Als dit de wil van Nina geweest is blijft het verwonderlijk, dat deze vrouw in het derde bedrijf volkomen in een rustig huiselijk geluk opgaat en zelfs het verslag van de triomfen van haar doublé niet den minsten indruk meer schijnt te maken. Cor Dommelshuizen Sr. had als Josef Dirrigl een heel eenvoudig rolletje, dat hij met gepaste bescheidenheid gesfieeld heeft evenals Anna, Mies van der Haak, Ceesje Speenhoff als Charlotte en Joh. Steenbergen Jr. als de correcte bediende. Het tooneel bleek keurig verzorgd door de firma Van Til en de achtergrond van pal men was een zeer aantrekkelijk décor. Met dit aardige en blijkbaar zeer geappre cieerde blijspel heeft het Comité zijn uitvoe ringen in dit seizoen op waardige wijze besloten. Tj. TARWEWET. De Centrale Tarwe-organisatie heeft zich tot de regeering gericht met de vraag „hoe zij uit de moeilijkheid kan komen". Er werd op gewezen, dat tarwe-areaal gestegen is tot vrijwel het dubbele; een tweede tarwewet met een maalprocent 40 wordt noodig ge acht. BARS1NGERHORN. Vleeschkeuringsdienst kring Bar- singerhorn. Gemeenschappelijke vergadering van alle gemeenteraden, aangesloten bij dezen kring tot bespreking eener nieuwe gemeenschap pelijke regeling. Aangesloten zijn de gemeenten Callants- oog, Zijpe, St. Maarten, Schagen, Wieringer- waard, Winkel, Nieuwe Niedorp, Oude Nie dorp en Barsingerhcrn. De voorzitter, de heer K. Breebaart Dz. te Barsingerhorn, opende de vergadering en sprak zijn genoegen uit over de flinke op komst. Hoewel niet alle gemeenteraden vol tallig aanwezig waren, is toch niet één raad absent. De gemeenteraden ieder afzonderlijk- moeten een besluit nemen. Spr. hoopte, dat de Tijdsomstandigheden zich spoedig mogen wijzigen, opdat wederom uitkeering zal kun nen worden gegeven voor de afgekeurde beesten. De voorzitter lichtte toe, dat de gemeen schappelijke regeling is ontworpen door den heer Breebaart, burgemeester van Callants- oog en door de commissie met aigemeene stemmen is goedgekeurd. Burgemeester Haringhuizen van Wierin- gerwaard wees er op. dat hij bij deze rege ling een prae-advies rilist van de commissie. Dit zou een vruchtbare behandeling op deze vergadering hebben bevorderd. De ontwerper merkte op, dat de bedoeling van deze regeling is, aan te sluiten bij de ge wijzigde Gemeentewet De heer J. Schenk Az. te Barsingerhorn dacht, dat zij tot stand is gekomen om de gemeente Barsingerhorn te ontlasten van ad ministratie. De ontwerpier ging met deze opmerking accoord, doch het geschiedde mede door de gewijzigde Gemeentewet. De heer Haringhuizen uit Wieringeiwaard zeide, 'dat de overgangsbepalingen waarbor gen, dat de bestaande regeling mag blijven bestaan en wees op de wenschelijkheid van aigemeene beschouwingen. (Applaus). Desgevraagd door den voorzitter, merkte de heer J. Schenk Al. te Barsingerhorn op, dat door da nieuwe regeling de rechten aan den raad komen te vervallen. De commissie doet nu alles. Spr. vond dit - niet goed; Bij een rechtskwestie, salarisregeling, uitbrei ding personeel enz. heeft men als raad niets meer te vertellen. De ontwerper zeide, dat het onjuist is, als men beweert, dat de raad nietj meer heeft te vertellen. Ook bij de bestaande regeling heef: de raad niets te zeggen over b.v. de salaris sen. Spreker vond dit gelukkig ook. Het zou ons anders terugvoeren naar eenige eeuwen terug. Indien alles steeds in de gemeente raden kwam zou er veel geschreeuw zijn en weinig wol. Men moet toch ook vertrouwen hebben in zijn afgevaardigden. Indien dat niet aanwezig is, laat men dan anderen kiezen. Spreker durfde te zeggen, dat ieder van ons er voor zou bedanken als strooman van den gemeenteraad +e zitten, wat ook in strijd is met de gemeentewet. In Purmerend heeft men ongeveer dezelfde regeling ontworpen. De hee heer Haringhuizen uit Wieringerwaard wilde even in het midden brengen waar het cm'gaat. Als de inrichting een lichaam wordt met rechtspersoonlijkheid zal het de ge meenteraden vervangen. Er moet goed naar voren komen, wat de bedoeling is en de be voegdheden moeten goed omschreven zijn. Spreker wilde niets anders dan de com missie, doch de gemeenschappelijke regeling mag niet in strijd zijn met de gemeente belangen. De heer v. Erp, Schagen, zeide ook tegen stander te zijn, om het heft uit handen te geven. Hij stelde zich echter voor, dat het deze vergadering vergaat als een vergade ring van de Tweede Kamer. Indien de regee ring haar zin niet krijgt, dreigt zij met de portefeuillekwestie (protesten van de com missie). Spreker wees op de veranderde tijds omstandigheden, die het z.i. noodig maken, dat de inrichting zich hierbij aanpast. Hij wees op den plicht van de vertrouwens mannen om de aanmerkingen, die in den raad worden gemaakt in de commissie over te brengen. In de gemeenschappelijke regeling staat meermalen het woord „kan", dit sluit niet in, dat het gebeurt. Laten de raden zoo veel mogelijk de baas blijven. (Applaus). De ontwerper, mr. Breebaart van Callants- oog, begreep de critiek niet. Bij het vaststel len van de vorige regeling had men zijn bezwaren moeten uiten. Want materiëel ver andert er niets, formeel alles. Alles blijft net eender. Ook nu hebben de raden niets te zeggen, alleen Barsingerhorn is de verant woordelijke gemeente en het gaat er nu om, van de werkzaamheden Barsingerhorn te ontlasten, opdat de geheele administratie niet over de gemeente Barsingerhorn behoeft te gaan. De heer v. Erp zeide, dat bij het stichten van de inrichting de verschillende raden geen voldoende inzicht konden hebben in de draagwijdte en geen practische ervaring Aan de inrichting werkt te veel personeel. De secr.-penn. kan wel verdwijnen, zoomede de adj.-directeur, waarvan wij nooit hebben geweten, dat dit de voorwaarde was, waar op N.-Niedorp en O.-Niedorp hebben aange sloten. Belanghebbende veehouders maken ernstig bezwaar tegen het feit, dat de direc teur een practiseerend veearts is. De heer Haringhuizen' uit Wieringer waard wees er nog eens op, dat goed wordt vastgelegd welke de bevoegdheden der com missie zijn. De voorzitter zeide nogmaals, dat de ver gadering een bespreking toelaat en er geen besluiten kunnen worden genomen. Hierna werd de regeling besproken. Vele afgevaardigden maakten hierbij op en aanmerkingen, zoodat een breedvoerige discussie ontstond. Vooral de uitlegging van de betrokken wetsartikelen, zoomede de juri dische bezwaren tegen de nieuwe regeling gaven vele meeningsverschillen met den ont werpen, den burgemeester van Callantsoog en den heer Haringhuizen, burgemeester van Wieringerwaard, waarbij wel een eenigszins heftig debat ontstond. Aan het einde der bespreking zegde de voorzitter toe, dat de commissie met de ge maakte opmerkingen rekening zal houden en ieder raadslid t. z. t. een eventuëel gewijzigd exemplaar zal ontvar.genx waarna 'in de be trokken gemeenteraden besluiten over de nieuwe gemeenschappelijke regeling kunnen worden genomen. Hierna gaf de voorzitter gelegenheid aan de vergadering tot het stellen van vragen welke door den directeur, den heer P. de Boer te Schagen, den adj.-directeur den heer D. Rempt te Nieuwe Niedorp en den secr.- penningmeester, den heer Jon. de Veer te Schagen, werden beantwoord. De heer Van Zoonen te Winkel merkte op, dat vele slagers duizenden guldens hebben besteed om hunne zaken naar de eischen der Wet in te richten en wees er op, dat daaren tegen bij de noods'.achters, die ook bedrijfs- slachtingen uitvoeren, in een hangruimte alles zusterlijk naast elkaar hangt, goed- en afgekeurd. Spreker vond dit een schandaal. De een duizenden guldens onkosten en een ander niets en bovendien op een oneerlijke wijze concurreeren. Hij achtte het ook in strijd met de volksgezondheid en de hygiëne. Opgemerkt werd door den directeur, dat de Wet dit toelaat, maar dat de gemeente besturen hierin verandering kunnen brengen. Spreker was het met dén heer van Zoonen eens, dat dit een onbillijkheid is. De keurings dienst staat hier overigens geheel buiten. Burgemeester Meijer van Oude Niedorp onderschreef eveneens de bezwaren van den heer van Zoonen en zou als commissie-lid bij dr. Bergen aan wiilen dringen de regee ring te Verzoeken de Wet te dien opzichte te wijzigen, waartoe werd besloten. Hierna ontstond nog een langdurig debat over de salarissen. Vele sprekers achtten den tijd gekomen tot verlaging over te gaan. Meerdere beschouwden de functies als bijbaantjes en vonden verlaging, gezien de tijdsomstandigheden, noodig. De heer J. Kis-emaker, Kolhorn, zeide, dat de salarissen in den tijd van hoogcon junctuur zijn vastgesteld. Hij had gehoopt, dat de commissie eigener beweging met een flinke salarisverlaging was gekomen, dan zouden ze de zaak bouwen, zooals zij deze nu afbreken. De sprekers werden bestreden door den heer Breebaart, burgemeester te Callantsoog, die niet bereid was de salarissen te herzien, welke hij absoluut niet te hoog vond. Hij wees er op, dat de directeur zelf zijn autokosten betaalt en vond l ^500 giet (c Het voortdurend succes van Foster's Rugpijn Pillen is opmerkelijk. ,.Dank zij Foster's Pillen raakte ik bevrijd van mijn oude kwaal." „Had ik uw genees middel maar vroeger gekend, tan had ik niet zoo lang behoeven te lijden", zoo danig drukken duizenden dankbare personen zich uit, Pas op: rugpijn, duizeligheid, zenuw, pijnen, rheumatiek, spit, urinestoornis- sen, blaasaandoeningen, waterzuchtige zwellingen en andere verschijnselen van verzwakking der organen van den rug zijn te ernstig om verwaarloosd te worden. Deze verschijnselen toonen aan, dat urinezuur en andere schadelijke vergif ten in het bloed achterblijven, en dat gij dringend behoefte hebt aan de op wekkende en versterkende hulp, die Foster's Pillen zoo zeker verschaffen. Waarom zoudt gij niet vandaag nog een flacon halen en beginnen weer gezond te worden. Bij alle drogisten enz. 1.75 per flacon. hoog. Ook het salaris van den secr.-penning- meester ad 1500 vond spreker niet te hoog. Hij wees er op, dat men voor de betrekking gestudeerd moet hebben en kennis van zaken en accountency moet bezitten, terwijl hij het salaris van den adj.-directeur 750 maar niet eens wil bespreken. Deze wordt voor zijn werk veel te kort betaald Nadat de voorzitter toezegde in de com missie een eventuëel tijdelijke verlaging te zullen bespreken, sloot hij de vergadering. Onder buitengewoon groote belangstelling heeft gistermiddag dr. Hugo Eckener in de aula van het Koloniaal Instituut voor de af- deeling Verkeer en Verkeerstechniek van het Koninklijk Instituut van Ingenieurs een lezing gehouden over Zeppelin-luchtschepen. Onder de toehoorders bevond zich ook Z K. Prins Hendrik. Naar uit Leningrad wordt gemeld, zijn al daar de werkzaamheden aan het tweede Rus sische luchtschip in vollen gang. Pogingen werden in het werk gesteld het luchtschip den 1 Mei gereed te doen zijn. K De „Specht", die gisteren van Schiphol vretrok, is gistermiddag te Marseille geland. De „Valk" (thuisreis) is gister uit Bagdad vertrokken en te Mersamatruh geland. Een Dornier-marinevliegboot, die voor het houden van een nachtoefening van het marine-vliegkamp Moro Krembatigan was opgestegen; is bij een landingsoefening ver keerd gedaald en met den neus schuin in zee terechtgekomen. Het toestel vloog in brand. Patrouilleerende sloepen snelden aanstonds ter assistentie, doch slaagden er slechts in een der inzittenden, den majoor-constabel C. W. Christiani op te pikken. De ongelukkige was met levensgevaarlijke brandwonden overdekt, zoodat zijn overlijden ieder oogen- blik kan worden verwacht. Geen der andere leden van de bemanning is tot dusver teruggevonden. Het vliegtuig was inmiddels gezonken. De bemanning bestond uit de volgende per sonen: bestuurder de sergeant-vliegtuigma ker V. J. Leder (internationaal en marine vliegbrevet, voorts de majoor-constabel Christiana, de sergeant-vliegtuigmaker L. Jetten en de inlandsche korporaal Pangada- him. Verdere bijzonderheden ontbreken nog. Gevreesd wordt, dat alle inzittenden zijn om gekomen. Nader meldt het H.bld. dat, de sergeant vlieger V. J. Leder, die blijkens dit telegram de bestuurder was van het verongelukte vliegtuig en die bij deze ramp zou zijn om gekomen, behoorde tot de oudste en meest bekwame vliegers bij onze marine. Op 15 Juni 1921 behaalde hij zijn vliegbrevet; en kele jaren geleden is hij bij de marine-vlieg- dienst in Oost-Indië geplaatst. Toen hij in den zomer van het vorige jaar het feit her dacht dat hij' vóór tien jaar zijn brevet ver wierf, is hij in Marine-kringen te Soerabaja op grootsche wijze gehuldigd. De majoor-konstabel Christiana, die in het verongelukte toestel als waarnemer bij de artillerie-oefeningen meevloog, en de serge- ant-vliegtuigmaker Jetten, die meer speciaal dienst deed a!s mecanicien, zijn beiden vijf jaar geleden naar Oost-Indië vertrokken. Hun dienstverband bij den Marine-vlieg- dienst in onze Oost zou dit jaar geëindigd zijn en dan zouden beiden naar het Moeder land terugkeeren. De Inlandsche korporaal Pangadahim was in het verongelukte toestel meer in het bijzonder belast met de regeling van den benzinetoevoer. Zijn plaats in het toestel bij de benzine-tanks was van dien aard, dat hij bij het in brand vliegen v#n het toestel wel geen gelegenheid zal hebben gehad bijtijds het veege lijf te redden. De Dorniel-Wal-vliegbooten, die onze Ma rine in Indië gebruikt, zijn van het militare type, in licens gebouwd door de vliegtuigfa briek Aviolanda te Papendrecht. In het toe stel bevinden zich twee watergekoelde mo toren van 450 PK elk, fabr. Lorraine—Die- trich, Parijs. Grootste lengte van het vliegtuig bedraagt circa 18 m, de grootste breedte 2214 m. Onbelast weegt het toestel plm. 4000 kg. en het kan met plm. 7000 kg. totaal vliegen. De maximum-vliegsnelheid is '205 kni. joer uur. .Wij herinneren er nog aan, dat van dit

Alkmaarsche Courant | 1932 | | pagina 9