DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. VERLAAGDE PRIJZEN. S. Krom 134e Jaargang. Daqelijksclï Ovevzicht VOLKSENTSCHEID IN OLDEN- BURG. De Landdag wordt ontbonden. STOOMERIJ VERVERIJ* Tel. 1533 (3 lijnen) Onze naam waarborgt U prima en vlugge aflevering. TRAMBOTSING IN BERLIJN. Deze Courant wordt ELKEN AVOND, behalve Zon en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden bij vooruitbetaling voor Alkmaar f 2. franco door het geheele Rijk 2.50. Losse nummers 5 cents. PRIJS PER GEWONE ADVERTENTIEN: Van 15 regels 1.25, elke regel meer 0.25, groote contracten rabat. Groote letters naar piaatsiuimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdruk kerij v h. HERMs. COSTER ZOON, Voordam C 9, postgiro 37060. Telef. 3, redactie 33. Hio. »fl Directeur: C. KRAK. —HM—fiSIHWJH— n A S* I'lil li 1932 Hoofdredacteur: Tj. N. ADEMA. Dit nummer bestaat uit drie bladen. NA DE NIEUWE DUITSCHE NOODVERORDENING. o Het standpunt van minister Groener. o Een interessant artikel van den rijksminister. —o De Duitsche rijksminister heeft een artikel gepubliceerd, dat tot titel draagt „Mijn op schrift" en waarin hij zijn standpunt uiteen zet t.o.v het verbod der verschillende verbo den troepen, zooals daar zijn de S. A. en S S.-troepen, enz. Sedert ik, aldus Groener, het rijksministe rie van binnenlandsclu zaken op mij heb ge nomen, heb ik op verschillende manieren ge probeerd, een verzachting van de politieke tegenstellingen te bereiken en de staats- politieke krachten van het Duitsche volk te ivekken en te versterken. Ik moet derhalve de veronderstelling, dat ik reeds lang gewensch; zou hebben de S. A. te ontbinden, zeer beslist afwijzen. Ik herinner er echter ook aan, dat de rijksregeering met haar politiek geheel verschillend ingesteloe ministers den rijks president eenparig de noodverordening heb ben aanbevolen. In een deel va: de pers is nu de meening verkondigd, dat de regeering volgens het gezegde Suum cuique ook den Staalhelm en de rijksvlag, op zijn minst alleen den rijks vlag had moeten ontbinden. Ik kan mij na zorgvuldig onderzoek bij dezen eisch niet •kunnen aansluiten Nöch de Staalhelm, nóch de rijksvlag kunnen wat militair karakter be treft vergeleken worden met de nat.-soc. strijd organisaties. To 'i heb ik reeds in Februari mij verzet tegen een streven van den rijksvlag om op te treden als een soort Schutzpolizei. Wanneer de rijksvlag zich er re laatste maanden toe heeft laten brengen zijn orga nisatie tegenover het optreden van de S. A. te versterken, verwachtte ik van het inzicht van de leiding van den rijksvlag, dat, afge zien van de tot dusverre aangebrachte veran deringen al deze maatregelen in zoo kort mo gelijken tijd weer zouden worden ingetrokken. De verscherping van de partijpolitieke te genstellingen en de algemeene noodtoestand hebben er toe bijgedragen, dat de militaire organisaties der N. S. D. A P. reeds door het feit van haai bestaan langzamerhand eeri steeds grooter gevaar voor de staats- autoriteit werden. Mijn besluit dit gevaar uit den weg te ruimen stond reeds maanden vast. Reeds toen ik het rijksministerie van binnenlandsche zai,en op mij nam heb ik er over nagedacht, hoe dit doel het beste te be reiken zou zijn. Daarbij hel. ik langen tijd gedacht ook de leden van de S. A. evenals d? leden van andere bonden in een njeuwe groote nationale sportorganisatie samen te vatten tot een vrijwillig staatspoütiek samen werken. De ontwikkeling van de politieke ge beurtenissen sedert den aanvang van dit jaar deed deze plannen echter niet tot uitvoering komen. Ten slotte begreep ik, dat alleen ont binding met een noodverordening mogelijk was. Dit besluit heb ik vo'komen zelfstandig genomen, ter wille van niemand, tegen nie mand Wat de beweringen betreft, dat de ont binding een maatregel is van verkiezings strijd wijs ik er op, dat de activiteit van de partij zelf op geen enkele wiize wordt belem merd. Hitier heeft gesproken over een druk van den Franschen premier Tardieu. Deze bewe ring had nooit mogen komen uit den mond van Hitier. Hitier zou zelf kunnen weten hoe men dergelijke lichtvaardige en klaar blijkelijk lasterlijk bedoelde praatjes moet op vatten. Wanneer Hitier werkt met bedreigin gen in het buitenland te klagen over de Duit sche regeering, behoeft men over deze soort Eoütiek, die een teekenend licht werpt op zijn arakter en zijn nationale instelling geen woord te verliezen. De bewering, die hier en daar is opgedo ken, dat de S. A. verboden is, aangezien zij tegenover het buitenland in aanmerking zou kunnen zijn gekomen als een militaire machf, is een verkeerde opvatting van de redenen der ontbinding. Een dergelijke veronderstel ling wijs ik ten scherpste af. Ik zie daarin ook een hevige beleediging van alle andere lagen der bevolking, die eveneens bereid zul len zijn het vaderland te beschermen. De landsverdediging is een eerekwestie van het geheele Duitsche volk. niet de zaak van een partij. Overigens ben ik steeds van meening ge weest, dat bij alle weerhouden weliswaar de geestelijke instelling t o.v. de weerbaarheid volstrekt te waardeeren is maar dat de mili taire bruikbaarheid geen rol speelt. De vrees, dat vele tot dusverre bij de S. A aangesloten jonge lieden dakloos zouden worden is volkomen ongegrond, daar reeds bij de uitvoeringsbepaling der noodverorde ning aan de landen cier regeeringen is opge dragen om voor dezen noodtoestand zorg te dragen. Het wel en wee van de Duitsche jeugd ligt mij bizonder aan het hart. Mijn pogingen in de eerstvolgende tijden zullen er op gericht zijn de geheele Duitsche jeugd, zonder aanzien der partij in sport organisaties bijeen te brengen ter disciplinee ring van lichaam en geest en ter verzorging van staatspoütiek denken en willen. Ik vlei mij met de hoop, dat deze maatregel er toe zal bijdragen de verschillende, vaak om ideale redenen vijandige kringen van onze jonge generatie weer tot elkander te brengen. Ik weet, dat ik in dit streven gesteund wordt door den oppersten leider van het Duitsche volk, veldmaarschalk von Hinden burg, die in zijn proclamatie aan het Duit sche volk de vermaning richtte: slechts wan neer wij ons aaneensluiten zijn wij sterk ge noeg om ons lot meester te worden. DE TOESTAND IN HET VERRE OOSTEN. Aanslag op den bizonderen trein van de regeering Poe Yi. Volgens een officieel bericht is een aan slag gepleegd op den bizonderen trein voor de commissie van ontvangst der Volken- bondsenquettecommissie tijdens de reis naar Tientsjau. De trein werd bij het passeeren van een klein spoorwegstation tot ontsporing ge bracht. Twee Chineesche beambten werden gedood. Een direct samengestelde commissie van onderzoek beweert, dat de aanslag niet alleen de regeering-Poe Yi, doch ook de Vol kenbondsdelegatie heeft gegolden. China verwerpt het Japansche compromis-voorstel. Het Chineesche kabinet heeft Zaterdag de Japansche voorstellen inzake de regeling var. de geschillen te Sjanghai besproken en beslo ten de Japansche eischen te verwerpen. In verband hiermede rekent men op een ver scherping van den toestand. De houding van generaal Ma. Uit Sjanghai wordt gemeid, dat aldaar een telegram is ontvangen van generaal Ma, waarin deze mededeelt, dat hij na de gevech ten bij Tsitsikar wel gedwongen was te doen alsof hij zich aan de Japanners onderwierp. Na de werkzaamheden van de leidende Ja pansche militairen te hebben waargenomen, is hij tot de overtuiging gekomen, dat de Ja panners een annexatie van Mantsjoerije op het oog hebben. Vervolgens geeft generaal Ma een beschrijving van de Japansche over- heersching in Mantsjoerije en de volkomen onderworpenheid van de Mantsjoe-regeering aan de militaire Japansche autoriteiten, waar bij" hij voorbeelden aanhaalt van door de Ja panners begane wreedheden. Generaal Ma besluit met te beloven dit al les te zullen rapporteeren aan de volken- bondscommissie. Tanaka over de Sovjet Russisch Japansche betrekkingen. Naar gemeld wordt heeft de Japansche mi nister van buitenlandsche zaken Tanaka, de voormalige Japansche ambassadeur in Mos kou, in een interview aan correspondenten van bladen te Charbin verklaard, dat er geen enkele reden bestaat, waarom de betrekkin gen tusschen Ruslana en Japan minder vrien delijk zouden worden. Men moet niet te veel belang hechten aan geruchten over gewapen de botsingen tusschen deze beide landen. De visscherijkwestie is bijna heelemaal geregeld Tanaka voegde hieraan toe, dat de Japan sche woudconcessie op Sachaün, geliquideerd is en dat het verkrijgen van een concessie voor het winnen van jretroleum op tegenstand stuit van den kant van de Sowjetautoriteiten van Sachaün. De Moskousche dagbladen teekenen bij dit interview aan, dat er nooit woudconcessies zijn toegestaan aan Japan en dat de Japan sche petroleum-winning op normale wijze, zonder eenige moeilijkheid, voortgaat. Botsing tusschen Japansche en Chineesche troepen. Naar uit Sjanghai gemeld wordt, heeft daar een botsing plaats gevonden tusschen Japansche en Chineesche troepen, welke de hevigste is geweest sedert de evacuatie van Tsapei. Tijdens deze botsing maakten de Ja panners gebruik van zware artillerie. De Chineezen slaagden er echter in de Japan ners terug te drijven Chineesche overwinning op de Japanners. Chineesche vrijscharen hebben treinen van den Oost-Chineeschen spoorweg in beslag genomen en groote afdeeüngen troepen ge transporteerd naar de Mantsjoerijsch-Russi- sche grenzen. Daar bedreigen zij de stad Pgranitsjnaja, waaruit de Japansche inwo ners naar Wladiwostock zijn gevlucht. De Japansche troepen zijn in de Kirin-provincie verslagen. De Chineezen hebben de stad Nin- guta weer bezet Wit-gardistische demonstraties te Charbin. Via Peking ontvangen berichten uit Char bin melden, dat in de laatste dagen Wit-Gar- distische Russen op sterk provoceerende wijze optreden, tegen Sovjet-onderdanen te Char bin, en dat de Chineesche politie slechts zeer zwak of in het geheel niet ingrijpt. Zaterdag j.1. hebben 400 Wit-Gardisten tijdens een de monstratie betoogd, voor het Russisch direc tiegebouw van den Chineeschen Oosterspoor weg. Zij drongen het gebouw binnen, sloe gen eenige deuren in en haalden eenige sta pels papieren overhoop. De directeur Kusne- zow was tijdens dit incident niet aanwezig. Wel was hij korten tijd te voren op straat door Wit-Gardisten bedreigd, doch hij had zich toen tijdig in veiligheid kunnen brengen Volgens de Russische berichten heeft de Chi neesche politie zoowel als de spoorwegweer van de Oost-Chineeschen spoorweg tijdens het incident zoo goed als werkloos toegezien. VERKIEZINGSREDEVOERINGEN IN DUITSCHLAND. Met kracht voeren de verschillende par tijen de verkiezingscampagne voor de komen de verkiezingen van Zondag a.s. In het ge heele land zijn heden verkiezingsvergaderin gen gehouden, waar in vele gevallen voor aanstaande sprekers het woord voerdèn. Te Altona sprak de Pruisische minister-presi dent Braun, die tevorenfcen rede te Kiel had gehouden en door omstandigheden verhin derd was ook nog te Itzehoe het woord te voeren. Te Herford in Westfalen sprak dr. Hugenberg voor een gehoor van circa zesdui zend personen. Te Breslau werd het woord gevoerd door den Pruisischen minister van Eerdienst Grimme en den leider der Reichbanner-orga- nisatie Hoeltermann. Te Berlijn hield de Rijkspartij van den Dihtschen Middenstand in het voormalige Herr^nhaus een vergade ring, waar gesproken werd door den Ber- lijnschen Stadtrat Koek :1 en de Rijtedag- afgevaardigden Mollatl en Holzammer. VIER PERSONEN VERDRONKEN IN DE UCKERSEE. Zes meisjes van een turnvereeniging uit Prenzlau waren een boottochte gaan maken op de Uckersee, toen plotseling een hevige storm kwam opsteken. Het bootje sloeg om en de inzittenden geraakten te water. Drie meisjes verdronken en drie konden gered worden. Van de geredden overleed echter een meisje korten tijd na de redding. DE VULKANISCHE UITBARSTINGEN IN ZUID-AMERIKA. De vulkaan Las Piedras op nieuw in werking. In de Noord-Argentijnsche provincie Salta is de vulkaan Las Piedras, die bij de uit barsting van verleden week ook reeds werkte opnieuw en thans met groote heftigheid in werking getreden. De vulkaan werpt groote hoeveelheden steenen en asch uit en de asch- wolken hebben een reusachtige omvang aan genomen en bedekken de Argentijnsche pro vincie Santa Fe en Corrientes en te Rios, de geheele republiek Paraguay en verscheidene Zuid-Braziliaansche staten. Menschenlevens zijn voor voover tot nog toe bekend is niet te betreuren. ONLUSTEN IN BRITSCH-INDIE. Veroorzaakt door Mohamme- daansch leest. Aan het slot van een Mohammedaansche feest te Behndy Bazar ontstonden ernstige onlusten, waarbij een groote troep Indiërs in botsing kwam met de politie die van de vuurwapens gebruik maakte. Een persoon werd ernstig gewond en tr> van anderen wer den gearresteerd. DE PREMIERE VAN MUSSOLINI S STUK IN WARSCHAU VERSTOORD. De Poolsche premiere van Mussolini's Napoleonstuk „Honderd Dagen" in het War- schausche Nationale Theater is volgens een bericht in de Berlijnsche bladen uit War schau door anti-fascistische demonstraties verstoord. De politie moest ingrijpen en de galerijen ontruimen. Vier studenten, die vlug schriften tegen Mussoüni naar de parterre hadden geworpen, werden gearresteerd. Een bezoeker kreeg van opwinding een beroerte en overleed. DUITSCHE VLOOTMANOEUVRES. Nadat in de eerste week van April de voor jaarsmanoeuvres van de Duitsche vloot in de wateren van Sassnitz en Arcona gehouden waren, is de vloot sedert Vrijdag in den ha ven van Swinemunde bijeengekomen om ko len en proviant in te nemen. Tevens werd de traditioneele vlootrevue gehouden. De belangstelling was buitengewoon groot Van Stettin kwamen reeds gistermorgen vroeg extratreinen en schepen aan. De ma noeuvres worden vandaag voortgezet in den Swinemunder bocht. Zondag is in Oldenburg het Volksent- scheid tot ontbinding van den Oldenburg- schen Landdag gehouden, waartoe het initia tief is genomen dcor de partijen van het Na tionale Front. Tezelfdertijd hebben de com munisten een Volksentscheid aan de orde ge steld met dezelfde strekking. Uitgebracht werden 125.365 ja-stemmen, 5796 neen-stem men en 1079 blanco-stemmen. Behalve de comunisten waren de initiatiefnemers van het andere voorstel de Duitsch-nationale partij, de nat.-soc. en de Landvolkpartij. Het huidige parlement van Oldenburg is dus thans ont bonden. De verkiezingen voor den nieuwen Landdag zullen waarschijnlijk worden ge houden op 29 Mei a.s. HET ONDERZOEK IN DE KREUGER-ZAAK. Speciale commissie gevormd. De Stockholmsche crimineele politie heeft een speciale commissie gevormd voor het on derzoek in de Kreugerzaak. Deze commissie bestaat uit 10 ambtenaren onder leiding van den politie-assessor. In tegenstelling tot onjuiste, in het buiten land versprèide berichten wordt medegedeeld, dat geen nieuwe arrestaties binnenkort te wachten zijn. Nieuwe sensationeele ontdek kingen? Het Stockholmsche dagblad „Social Demo craten" meldt, dat men in de papjeren van Ivar Kreuger nieuwe sensationeele ontdek kingen heeft gedaan. O.a. zou men een kwi tantie ten bedrage van 5 millioen pesetas van koning Alfonso en een kwitantie ten bedrage van 100.000 R.M. van Hitier hebben gevon den. Dit bericht is echter van geen enkele zijde bevestigd, zoodat te dezer stede aan de waarheid er van getwijfeld wordt. De bizondere commissie voor onderzoek begint haar werk zaamheden. De groote bizondere commissie, die de justitie te Stockholm heeft ingesteld, voor het onderzoek naar de Kreuger-affaire, begint heden met haar werkzaamheden. Waar schijnlijk is in het hoofdbureau van politie niet voldoende plaatsruimte voor de commis sie zoodat eenige lokalen zijn bijgehuurd Reeds thans staat vast dat Kreuger in alle financieele centra der wereld, handlangers heeft gehad. Een aantal van deze personen is reeds bekend en is door de politie-autori- teiten in de betrokken landen gehoord. De mededeeling, dat de positie van de lucifers trust belangrijk is verbeterd en dat zij niet gedwongen is een dezer dagen vervallende verplichting ten bedrage van 100.000.000 Kronen te dekken schijnt niet juist te zijn. Van de monopolie leden aan Littauen, ten be drage van 300.000.000 Kronen vervalt per 1 Mei a.s. een bedrag van 10.000.000 Kronen. Aangezien de monopolie-overeenkomst te Lit tauen op sterk verzet is gestuit en te Stock holm onderhandelingen plaats vonden over het vervallen van deze 100.000.000 Kronen. Voorts verwacht men dezer dagen de aan komst van een vertegenwoordiger der Ame- rikaansche lucifersbelangen te Stockholm. Eenige Zweedsche bladen zijn van meening, dat de positie van Svenska Tandsticks zeer veel is verbeterd aangezien de buitenlandsche crediteuren zich zeer tegemoetkomend heb ben getoond. Niettemin achten deze bladen het het beste de komende ontwikkeling zonder al te groot optimisme af te wachten. FINSCHE PARLEMENTSLEDEN ONTVOERD. Weer vrijgelaten. Zondagmorgen vroeg werd het bekende Finsche parlementslid Dr. Nikko Erich, de broeder van den vroegeren premier en huidi- gen gezant te Stockholm, in een hotel te Ham- mersfors door vijf bewapende mannen van zijn bed gelicht en per auto ontvoerd. Zondagmiddag verschenen de ontvoerders te Virdeis ten Noorden van Hammersfors, waar zij Erich ongedeerd in vrijheid stelden. De vijf tot nu toe onbekende mannen zijn ge arresteerd. Het schijnt, dat zij hun poging ten slotte doelloos hebben geacht, nadat de politie in het geheele land was gealarmeerd en de ontvoering per radio was medegedeeld. Zooals bekend, heeft dr. Erich de vorige maand aanleiding gegeven tot den opstand te Maentselae. toen de Lappolieden een voor dracht, welke Erich in een sociaal-democrati sche vergadering wilde houden, verhinderden. Men neemt aan, dat de vijf gearresteerde per sonen gewezen Lappolieden zijn. DE OVERSTROOMING IN ZUID-SLA VIE. Een hall millioen H.A. onder water. De overstroomingen in Zuid-Slavië nemen een steeds verwoestender omvang aan. De waterstand van Theiss en Save is hooger dan ooit geweest is bij de groote overstroo mingen van de laatste decennia. De Save heeft alle" nooddijken weggespoeld en stort zijn watermassa's ongehinderd over het vlakke land. In de laatste 24 uur zijn weer ongeveer 1000 huizen onder water geloopen. De over stroomde oppervlakte bedraagt volgens schat ting reeds een half millioen H.A. De toestand der bevolking, die voor het water vlucht is uiterst ernstig. De staat doet geld en levens middelen onder de vluchtelingen verdeelen. Op bevel van den commandant van den vlieghaven vliegen voortdurend vliegtuigen over de overstroomde gebieden. Vaklieden ne men onafgebroken van uit de vliegtuigen de ontwikkeling van den toestand waar. Vanuit de toestellen worden ook bommen geworpen, teneinde door het in de lucht blazen van dij ken het wegvloeien van het water mogelijk te maken. POLITIEKE DEMONSTRATIES OP PORTORICO. Nationalistische ontevredenheid. Te San Juan, de hoofdstad van Portorico, hebben na een nationalistische politieke de monstratie ernstige onlusten plaats gehad. De menigte dreef, toen de politie haar wilde verspreiden, terug, bestormde het regeerings- gebouw, het z.g. capitool, en sloeg een ge deelte van den inventaris stuk. De onlusten werden veroorzaakt door de nationalistische protesten tegen het besluit van den senaat, om de nieuwe tlag, bestaande uit een veld met een ster te aanvaarden. De nationalisten zien in deze vlag een symbool van de kolo niale afhankelijkheid van het eiland aan de Ver. Staten. De voorzitter van de Nat. partij, Pedro Albizu Campos, is met nog een aantal nat. leiders gearresteerd op grond van het feit, dat hij de bevolking zou hebben opgehitst. DE AANSLAG OP DR. LUTHER. Vooronderzoek tegen Rooseil en Kertscher. Na het beëindigen van de instructie tegen dr. Roosen en den koopman Kertscher, die den aanslag gepleegd hebben op den presi dent an de Rijksbanw, dr. Lüther, is thans het vooronderzoek geopend. De beide geac- resteerden worden er van beschuldigd een moordaanslag te hebben gepleegd op dr. Lü ther en de wapenwet te hebben overtreden. GROOTE OVERSTROOMING IN DE STAD VADIN. De stad Vidin, in den Noord-West-hoek van Bulgarije en het aangrenzende gebied is door het overstroomende water van den Do- na onder water gezet. De theeplantages en de opslagplaatsen staan geheel blank. Vooral de laag gelegen deelen van de stad, waar de anne bevolking woont is sterk getroffen. We gens gevaar voor instorting moesten 150 hui zen worden ontruimd. Alleen de hooger gele gen deelen der stad steken als eilanden boven de overstroomde omgeving uit. Militairen ar- beidsdienstplichtigen en burgers werken on onderbroken aan de oprichting van een dijk. Het werk wordt echter belemmerd door den voortdurend neerstroomenden regen. De ver zorging der stad met de noodzakelijke levens behoeften bereidt groote moeilijkheden, daar de toegangswegen tot de stad geheel onder water staan. De materieele schade is aan zienlijk. Slachtoffers zijn, voor zoover bekend is, niet gevallen. COMMUNISTISCH OPROER IN MEXICO. In den Mexicaanschen staat Vera Cruz is een ernstig communistisch oproer uitgebro ken. Het is den communisten gelukt de stad Paso del Macho te bezetten. Zij plunderden de winkels, sneden telefoon en telegraafdra den door, zoodat de stad van de buitenwe reld is afgesneden. Ook een jrersonentrein is door de communisten overvallen. Bij de bot singen tusschen de communisten en de poli tie zijn tot dusverre 6 f>ersonen gedood en 'n groot aantal anderen gewond. Troepen zijn naar het opstandige gebied gezonden om het oproer te onderdrukken. 15 gewonden. Zaterdagmiddag reed te Berlijn een tram van lijn 69 op den Koelnischen Fischmarkt door een wissel, waardoor een botsing ont stond met een tram van lijn 71. De conduc teur van dien tram werd zwaar gewond. 14 inzittenden werden door rondvliegende glas splinters licht gewond.

Alkmaarsche Courant | 1932 | | pagina 1