Hikmaarsclte Courant. De geheimzinnige inbreker Honderd vier en dertigste Jaargang. HiiüMlasr April. HENSBROEK, (Wordt vervolgd). No. 92 1932 9Ixufuuüeuws Wcensdag 20 April. Hilversum, 296 M. (Uitsluitend V.ARA 6.457— en 7.30—7.45 Gymnastiekles. 8.Gramofoonpl 9.Trio Michel en gra- mofoonplaten 10.V.P.R.O.-Morgenwij- ding. 10.15 Voor arbeiders in de Continu bedrijven: Trio Michel, Ad. Bouwmeester, voordracht en VARA-tooaeel. 11.— R- V. U 11.30 Vervolg concert. 12.145 VARA- septet o. 1. v. Is. Eyl en gramofoonpl. 2.15 P. J. Kers Jr.: Onze keuken. 3.Voor de kinderen, zang, piano, radio-tooneel en vraaguurtje). 5.30 Gramofoonpl. 6.On- derw sfonds Binnenvaar? 6 30 R. V. U. Schaakcursus door Dr Max Euwe. 7.E. Boekman: Het beginselprogram der S. D. A. P. 7.30 Muziek van dezen tijd. Het VARA- orkest o. 1. v. Hugo de Groot. Met medewer king van H. Ludoiph, zang. S.Eerste cteei van de revue „De prikplank" van E. R. de Vos. Muziekarr. MacCarthy. Dirigent: W. Lohoff. Leiding: A. de Meester (Vanuit de Plantage-Schouwburg te Amsterdam). 9.25 „De wederwaardigheden van Wakker en Tropenduit". 9.35 Uit de Gem Concertzaal te Haarlem: „De kleine Stem'' o. 1 v. J. Post. „Lente-cantate" van A. Lambrechts— Vos. 10— „Moordenaar te goeder trouw" door O. H. Jahn, bewerkt door LiTerti (Groot Volkstooneel). 11.Vaz Dia: 11 15 12.Gramofoonplaten. Huizen, 1875 M. (Uitsluitend N.C.R V 8.— Schriftlezing. 8.15—9.30 Gram:: conpl. 10.NCRV-Dameskoor. 10 30 Zieken- dienst. 11.12.Concert. M. F. Jurjaanz, harmonium en mej. G. Koeman, zang. 12-15 —2.Concert. Mevr. G. van Ravenzwaay— Möllenkamp, zang. H. Hermann, viool. H. v d. Horst Jr., cello en mevr. R. A. v. d. HorstBleekrode, piano. 2.30 Chr. Lectuur. 3Concert. Mevr. C. de Langevan Rijn, altmezzo-sopraan, A. J. Borgers, hobo en Eng. hoorn, M. Rood, fagot. Mej. L. Lauen roth, piano en harmonium. 5.Kinderuur. 6.Voor de Landbouwers. 6.45 Causerie door A. Stapelkamp. 7.— Causerie over Rus land. 7.45 Ned. Chr. Persbureau. 8 Zen dingspraatje. 8.30 Concert door de H. O. V. 0. 1. v. F. Schuurman, o.a. Kleine Nacht- musik, Mozart. 9.— Cat serie door Schou ten. 9.30 Vervolg concert, o.a. Fant. „Tosca", Puccini. 10.30—11.30 Gramofoon- platenconcept, ca. 10.Vaz Dias. Daventry, 1554 M. 935 Morgenwijding. 9.50 Tijdsein, berichten. 10.15 Lezing. 11.20 Orgelconcert Q. Maclean. 12.05 Gramofoon platen. 12.50 West Riding Kamer-orkest o. 1. v. K. Douglas. 1.45 Voor scholen. 2.50 Sted. orkest Bournemouth o. 1. v. A. Carse en Sir Dan Godfrey, in. m. v. Lilias Mackinnon, piano. 4.05 Orgelconcert R. New. 4.35 Kin deruur. 5.20 Berichten. 5.50 Laffitte speelt Debussy's pianowerken. 6.17, 6.25 en 6.50 Lezingen. 7.35 B.B.C. Svmphonie-orkest o. 1 v Bruno Walter, tevens piano-solist, o.a. Pianoconcert in A, Mozart en 2de sym- phonie in D, Brahms. 9.20 Ber. 9.25 Rt. non. Hevilie Chamberlain M. P.: „The bud get". 9.5511.20 Roy Fox en zijn Band. Parijs ,Jiadio-Paris"1725 M. 7.05 en 11.50 Gramofoonpi. 8.05 Goethe-herdenking. 8 50 Gramofoonplaten. Kalundborg, 1153 M. 11.2012.35 Con cert uit Rest. Wivex. 2.20—4.20 Omroep orkest o. 1. v. Reesen. 7.20 Noorsche muziek o 1. v. Gröndahl, o.a. Uit Peer Gynt, Grieg. 8 40 Moderne Deensche composities voor viool en piano. 9.— Herman Bang-herden king, zang, declamatie en piano. 9.55 Voor dracht over Exotische muziek (met gramo foonplaten). 10.20—11.50 Dansmuziek. Langenberg, 473 Al. 6.257.20 en 10.40 —11.20 Gramofoonpl. 11.2012.10 Concert uit München. 12.201.50 Concert o. 1. v. Wolf. 4.20—5.35 Solistenconcert, piano, 2 violen, cello, klarinet en viola. 7.20 Concert 0 1 v. Eysoldt, oa. Ouv. „Zigeunerbaron", Strausz. 7.50 „Dyckerpotts Erben", comedie van R. Grötzsch. 9.30—11.20 Dansmuziek o. 1. v Eysoldt. Rome, 441 M. 7.20 Gramofoonpl. 8.05 Uitzending van eer. opera. Brussel, 508 M. en 338 Af. 508 M 11.35—1.05 Gramofoonpl. 4.20 Concert o 1 v. F. André. 5.20 en 5.50 Gramofoonpl. 7 20 „Louison", tooneelspel van A- de Mus- eet. 8.20—9.20 Concert o. 1. v. André, o.a. uit „Harold en Italië", Berlioz. 338 M.: 11.35— 1.05 Max Alexys' orkest. 4.20 Concert uit Hotel Albert I. 5.50 Zang door T. de Mul der—Mercier. 6.20 Gramofoonplaten. 7.50 Concert in het Kon. Conservatorium te Brus sel o. 1. v. G. Pitsch. O.a. Symphonie voor kerkcantate nr. 75, Bach. Zeesen1635 Al. 6.50 Oude en nieuw dansmuziek door het Orag-Kleinorkest o. I. vE.ugen Wikken m. m. v. Ednur Runde's Band. 8.35 Goethe-herdenking. 9 20 Berich ten en hierna tot 11.20 Populair concert uit Hamburg o. 1. v. Platen. ImiUetMi 9) uit het Engelsch door A. Treub. Enid begreep, dat de zaken van sir Peter een crisis naderden. Zij wist, dat vijanden zich om hem heen sloten en zijn zich uitbrei dende zaken en zijn eerzucht bedreigden, en zijn steeds veelvuldiger wordende booze bui en, het zien dat zijn leege tijd en zijn thuis steeds meer door zijn zaken in beslag geno men werden en dat dit hem groote inspan ning kostte, hadden een moederlijk gevoel in haar wakker geroepen, en zij waakte met zorg over haar afgematten vader. Had sir Peter het minste begrip gehad, dat zijn dochter over hem waakte, dan zou hij haar zonder aarzelen uit huis gestuurd heb ben, want de trots der Braces zou zoo n schande nooit verdragen hebben. Gelukkig voor hem maakte de trots der Braces hem in derdaad blind. Hij keek ongeduldig naar zijn dochter, ter wijl zij neuriënd de bloemen in de vaas schikte en na eenige oogenblikken met zijn vingers op de leuing van zijn stoe getrom meld te hebben, liet zijn geduld heelemaal in <kn Steek- r- At U A L» Houd er mee op, Enid! bromde hij. Misschien weet je het zelf niet, maar je hebt Qememtecadm Vergadering van den raad op Vrijdagmid dag, aanwezig allen. Mededeelingen. O.m. wordt door den voorzitter medege deeld: Dat is goedgekeurd het raadsbesluit om het aantal ambtenaren van den burgerl stand van 3 op 2 terug te brengen. Dat B. en W. een kasopname hebben ge houden bij den gemeenteontvanger, waarbij met een saldo van 172,93 alles accoord is bevonden. Dat door het rijk 7128 beschikbaar ge steld is als voorloopige uitkeering van de tuindersvoorschotten. Van gemeentewege moest 3100 worden bijgepast. Uitgekeerd is rond 10.000. De gemeente heeft hiervoor tijdelijk 2000 van het G. E. B. geleend en 1000 uit eigen middelen genomen, wat mogelijk was door eigen uitkeering rijks belasting van 1700. De uitbetaling is on der volle risico van de gemeente geschied. Ingekomen stukken. Bericht van Gea. Staten dat beslissing op de ge'dleening groot 10.000 is verdaagd. Goedkeuring op aanvulling politieverorde ning betreffende het vasthouden van eenden. Jaarverslag van de commissie van toezicht op L. O. Het vervolg onderwijs werd door 10 leerlingen bezocht, verder luidde het ver slag heel gunstig. Jaarverslag van de commissie tot school verzuim. Slechts 2 gevallen zijn voorgekomen van ongeoorloofd vci*zuim. Regelen van de gemeente Berkhout betref fende het gebruik van brandspuiten. Verzoek van de nat. commissie tegen het alcoholisme om het aantal verloven a in deze gemeente op 1 te bepalen. B. en W. stelden voor dit stuk voor ken nisgeving aan te nemen. Zij gelooven niet, dat er in deze gemeente nog een zaak zal bijko men. Gezien de eischcn waaraan zijn lokali teit moet voldoen en het jaarlijksch recht van 25 moet worden betaald. Het voorstel van B. en W. werd aangenomen. Verzoek van de gemeente Ooststellingwerf (Fr.) om mede bij de regeering op spoed aan te dringen inzake de noodmaatregelen van de land- en tuinbouw. B. en W. stelden voor hieraan te voldoen. Ook de Raad ging hier mee accoord. Verzoek van de gemeente Bloemendaal om adhaesie te betuigen aan een tot de regeering gericht adres inzake de beperking van on matige scholenbouw. De heer Schrooder vond in het adres toch wel een goede redeneering maar zegt de voor zitter wie vindt de steen der wijsheid' om er een eind aan te maken De heer Koning vond het bij gek af. Er kan op dit punt niet ge noeg aandrang komen. De heer Oudejans zeide dat er voor een nieuwe school minstens 40 leerlingen moeten zijn. Spr. vond dat toch al heel wat. Ook is hij van meening dat men een kleine groep het recht niet mag onthou den. De heer Schrooder vond het zoo een dure grap. De heer OudejansAls we hier nu 40 kin deren hebben, zou men ons dan het recht van een R.K. school willen ontnemen? De heer Koning zou dit zoo gek nog niet vinden en zegt, dan kunnen ze toch naar de openbare school. Met 4 tegen 3 stemmen werd besloten adhaesie te betuigen. Voor de heeren Koning, Schrooder, Visser en v. d. Gragt. Balans enz. van de keuringsdienst voor waren 1931. Er is een saldo van 2696.24. Verzoek van een 4-tal ouders om vergoe ding voor vervoer naar de r.k. school te Spierdijk. De voorzitter deelde mede dat het vorige jaar 385 voor dit vervoer is gegeven. N.u echter de vervoerkosten wat goedkooper zijn geworden, wordt door B. en W. voorgesteld dit terug te brengen op 35. Aldus goed gevonden. Behandeling huur dokterswoning. Schrij ven van de voorzitter van Ged. Staten met betrekking tot het Raadsbesluit waarbij in gaande 1 Jan. 1.1. de huur van de woning van den geneesheer dr. Cohen zijn woning- huur van 150 op 400 gebracht. Opge merkt wordt dat dit besluit tot verhuur van de woning tegen 150 toen niet aan Ged. dat vervloekte deuntje nu al een uur gezongen Wat heb je? Ben je verliefd? Op wien? antwoordde het meisje het hoofd oplichtend, om des te beter de groene vaas met haar geurigen last te zien. Hoe zou ik weten op wien? snauwde hij, wetend, dat zij .verwachtte, dat hij zeg gen zou: Dien jongen deugniet, Eric Aimsbury. Zie je niet, dat» ik probeer te lezen? ver ontschuldigde hij zich. Hij zwaaide boos met zijn courant en sloeg er mee op de leuning van zijn stoel. Maar het is juist zoo'n aardig liedje, vader, en ik zing het zoo graag. Nu, ik vind het niet mooi! Houd er dus als het je belieft mee op Enid zuchtte met opzet diep en keek naar het weerspannige haar van sir Peter. Zij had haar vader iets te zeggen iets nogal moei lijks en een liedje had haar de beste ma nier toegeschenen om niet te voldoen aan zijn verzoek om stilte. Zij zette nog een bloem in de vaas en begon weer te zingen. Sir Peter verdroeg het bijna een minuut, toen werd hij driftig. Om Godswil, houd op! beval hij, zich omwendend in zijn stoel en zijn lippen staken strijdvaardig vooruit. Enid keek hem vriendelijk aan. Uw manieren worden er niet beter op, vader, zei ze glimlachend. Jouw stem ook niet, lieve, antwoordde hij scherp. Hoe kan je verwachten dat ik mijn gedachten bij elkaar houd, terwijl jij voort- Staten is medegedeeld daar dezen dan zoo'n lage huurprijs niet zouden hebben goedge keurd. Over deze zaak is door Ged. Staten het advies van de Volksgezondheid ingewon nen, die dit beschouwt als aanzienlijke sala risverlaging en er afwijzend tegenover staat. Hierover werd het oordeel van de Raad gevraagd. De heer Visser is bij nader inzien tot de overtuiging gekomen dat het niet aan gaat alleen de dokter met een huisverhooging te treffen. De heer Koning zou er zoo tegenover staan wanneer de betrekking den geheelen mensch eischte. Voor de armenpractijk wor den er door den dokter niet meer als een paar patiënten behandeld. Spr. kon niet be grijpen dat Ged. Staten goedvinden dat een woning welke de gemeente jaarlijksch mis schien 1000 kost voor 150 te verhuren. Het moet zeide spr. er niet om gaan om in de kortst mogelijken tijd van de studiekosten af te zijn. De motieven van dr. Cohen heeft men nog nooit gehoord, die mogen we zeker niet weten. De voorzitter zeide dat de motieven hier niet bij zijn ingevoegd. De heer Koning: Als het toch wordt door gevoerd, hoop ik dat de menschen die nu van hun armoedje af nog busgeld betalen, zich dan maar laten schrappen. De heer Wit vond het van niet te onder schatten waarde, dat we hier een dokter hebben. Spr. zou echter niet weten waarop die 250 nog bezuinigd moeten worden. De heer Oudejans merkte op dat zijn frac tie indertijd niet aan deze zaak heeft meege werkt. De dokter moge hebben te lijden van den slechten tijd, maar wij ook. Het salaris bedraagt 750 en de woning kost de ge meente jaarlijksch f 1000. Spr. vond het met elkaar veel te hoog en dan zeide spr. is de armenpractijk toch van weinig beteekenis. De heer Visser vond het eigenaardig dat hier de huur wordt verhoogd terwijl ze over al wordt verlaagd. De heer Kening: Dan mogen B. en W. ook wel komen met een voorstel tot verla ging van woninghuur van het hoofd der school. De heer Wit wees er nog op dat het on derhoud binnenshuis voor den dokter is en ook geen centrale verwarming heeft. Na nog heel wat over en weer gepraat stelde ten slotte de heer Koning voor, salaris en huur van elkander te scheiden het salaris te laten op 750 en de huur te verhoogen van 150 op 400 ingaande 1 Jan. 1.1. De voorzitter wees er nog even op dat hij het voorstel moet ontraden. Spr. zou het be treuren indien de practijk hiermede heen- ging. De heer Koning dacht dat we wel weer gauw een andere dokter zullen krijgen. Met 4 tegen 3 stemmen werd het voorstel- Koning aangenomen. Vóór de heeren Koning, Oudejans, v. d. Gragt en Duin, tegen Wit, Schrooder en Visser. Voorstel tot vaststelling eener verordening op de invordering opcenten personeele be lasting. Wordt zonder hoofdstemming goed gekeurd. Voorstel van B. en W. om de loo- pende rekening bij de Boerenleenbank over te brengen op de bank van Nederlandsche gemeenten. Algemeen goedegevonden. Stopzetting der Werkverschaffing. Voorstel van B. en W. om per 30 April a.s. de werkverschaffing stop te zetten. Dit is het tijdstip waarop de Rijkssubsidie op houdt. De voorzitter deelde mede dat er op het oogenblik nog maar een paar werkloozen zijn. Omtrent de rijkssubsidei is er nog niets bekend. De heer Koning vroeg wat B. en W. den ken te doen indien er 30 April nog werkloo zen zijn. De voorzitter zeide dat hij dan den raad direct bijeen zal roepen. Spr. wekte de arbeiders op zich te organiseeren. Er zijn thans in de gemeente 3 georgani- seerden. Voorstel van B. en W. om de controle op de administratie van het G. E. B. op te dra gen aan het Bureau der Vereeniging van Ned. gemeenten tot wederopzegging toe te gen een jaarlijksche vergoeding van 60. De voorzitter deelde mede dat er ook nog opgave is gevraagd van eenige particulieren accountants doch dit gaf heel weinig verschil Het voorstel werd door den raad goedge vonden. Daar de rondvraag niets opleverde, werd tot sluiting over gegaan. KOEDIJK. De raad kwam gisteravond in spoedverga dering bijeen. Ingekomen was van den minis ter van binnenlandsche zaken en landbouw een schrijven waarin werd medegedeeld, dat het subsidie voor de werkverschaffing 55 pCt. bedraagt. Verwacht wordt, dat de provincie hierbij 10 pCt. zal geven. gaat met dat eeuwige: da-da-deda? Hij probeerde iets van de melodie te neuriën en Enid glimlachte aanmoedigend. Heb ik niet genoeg zorgen zonder dat ik in mijn onderbewustzijn passende woor den moet zoeken bij zoo'n onwijs deuntje? Ik ik dacht, dat U eigenlijk niet men- schelijk genoeg was, om zooiets te probeeren, vader, lokte zij hem uit. Sir Peter keek haar onderzoekend aan. Misschien niet, gaf hij koel toe, Enid liet haar vader zich weer verdiepen in de marktberichten, totdat zij veronderstel len kon, dat hij haar tegenwoordigheid ver geten had, toen vroeg zij kalm: En wat waren Uw woorden, vaderlief? De juiste woorden zijn: „Love, by wayward breezes tast, Leove thans me and all is last. 1) Zij vouwde haar handen samen, en staarde met voorgewende verrukking naar het electri- sche licht. Sir Peter wierp zijn courant boos op zijde. Nog al onzinnig voor de wijs, bromde hij. Ik denk, vaderlief, ging Enid voort, ter wijl zij met haar vingers door zijn weerspan nig haar streek, dat U. had „Up go shares and so they ought, When sir Peter Brace has bought! 2) Aan de orde was een leeningsvoorstel. Al vorens dit in behandeling te nemen, meende de voorzitter stelling te moeten nemen tegen de alarmeerende berichten in de pers ver schenen. als zou Koedijk in moeilijkheden verkeeren. Dit is niet juist, niet de gemeente maar de tuinders verkeeren in moeilijkheden. Het gaat hier niet over de gemeentehuishou ding. Slechts bij één bank was te vergeefsch een bezoek gebracht. Z.h.st. besloot de raad vervolgens een rekening-courantovereenkomst aan te gaan met de bank van Nederlandsche Gemeenten en een vaste leening aan te gaan van 17000 tegen 4 3/4 pCtzijnde 1 A pCt. boven het promesse disconto van de Neder landsche bank, voor den tijd van 10 jaar. Ingetrokken werd het besluit van 18 Dec. j.1. inzake een suppletoire begrooting van 1000 welk bedrag bedoeld was voor steun aan kleine zelfstandige tuinders, doch welk bedrag thans niet meer noodig was. Hierna sluiting. SCHAGEN. Voorzitter de heer Jb. de Vries, loco- burgemeester; secretaris de heer C. Mol, loco-secretaris. De heer van Nuland wees er op, dat de vorige week door B. en W. in de vergadering geen woord is gesproken over werkverschaf fing of steunregeing. Wat betreft bestrijding werkloosheid zei spreker, dat het voorstel tot. demping Loetsloot altijd tegenstand heeft ondervonden van den burgemeester, die momenteel nog met verlof is en daarom meende spr., dat dit punt nog wel kan wach ten tot de volgende vergadering. Spr. had den indruk, dat B. en W. den raad met deze agenda hebben willen overrompelen. De voorzitter antwoordde, dat hij de ge dachte heeft gekregen, dat de woorden van den heer van Nuland een insinuatie zijn aan het adres van B. en W. Als dit zoo is, dan wijst hij dat te eenenmale af. De spoed- eischende vergadering is uitgeschreven met het oog op de werkeloozen, waarvan de nood zeer hoog gestegen is. De heer v. Eip en Orsel bepiejtten het be laag van behandelen der agenda en de heer Orsel vroeg den heer v. Nuland, hoe deze dan de werkeloozen zou willen helpen. De heer v. Nuland zei, dat hij zeer zeker een der gene is, die weet. wat leeft onder de arbeiders. Het ging er bij hem niet om, oppo sitie te voeren, maar om de agenda in een rustiger sfeer te behandelen. Spr zag liever den aanleg van het gasbuizennet naar Scha- gerbrug, waarvan hij meer baten verwachtte voor de gemeente, dan demping Loet. Het voorstel van den heer v. Nuland werd verworpen, alleen de heer v. Nuland vóór. In aansluiting aan het in de vorige ver gadering behandelde omtrent het verzoek van het bestuur der Vereeniging voor Chr. Nat. Schoolonderwijs om het gebruik van 3 leslokalen der oude o. 1 school aan de Loet, met banken, borden enz. totdat het eigen ge bouw gereed is gekomen, deelden B. en W. den raad mee, dat uit een nader met den hoofdinspecteur van het 1. o. en den inspec teur van het 1. o. gehouden bespreking is ge bleken, dat de inspecteur de lokalen van de oude o. 1. school niet zal afkeuren voor tijde lijk gebruik door de bovengenoemde vereeni ging- Wel zullen eenige kleine herstellingen moeten geschieden, doch voor het bedoelde onderwijs zullen wel 3 geschikte lokalen aanwezig zijn. B. en W. stelden daarom voor, het gebruik toe te staan, tegen vergoeding van 75 per maand. Het voorste! werd na korte bespreking aangenomen met 4 stemmen tegen. In verband met het besluit van den Raad van 14 Augustus 1931, waarbij tot het ver- leenen van medewerking tot het stichten van een school voor Chr. Nat. Onderwijs werd besloten, stelden B. en W voor ten laste van de gemeente een geldleening aan te gaan van ten hoogste 60000 tegen een rente van 5'A pCt. Deze leening zal worden afgelost in 40 jaar, de eerste aflossing te voldoen in 1933. Het voorstel werd, nadat de voorzitter op verzoek van den heer Bel eenige toelichting had gegeven, aangenomen met den heer Bel tegen. De verordening door B. en W. vastge steld, ingevolge de nieuwe drankwet, werd conform de voorstellen van B. en W. goed gekeurd. Iü verband met een gehouden bespreking met den heer H. Deutekom deelden B en W. den raad mede, dat is overeengekomen, be houdens goedkeuring door den Raad, het ge schil voor te leggen aan een commissie van 3 personen. Vóór de uitspraak zal door den heer Deu tekom de verschuldigde huur worden vol daan, terwijl beiden partijen zich'schriftelijk zullen verbinden, de uitspraak van het 1) Liefde, door tegenwind geschokt, Als gij mij verlaat, is alles verloren. 2) De aandeelen stijgen, zooals behoort, Als sir Peter Brace er van gekocht heeft. Zij lachte even en voegde er bij Ik vind het nog al knap bedacht, U ook niet? Neen! antwoordde sir Peter beslist, boos haar hand van zijn haar afschuddend. Wees verstandig, Enid. Aaandeelen, die naar boen gaan? Hij reikte haar de courant, die hij ter zijde gegooid had en hield haar die voor de oogen. Kijk eens! zei hij boos. Iedere onderneming, waarbij ik betrokken ben, schijnt mis te gaan! Kijk eens naar de Tan- garirikolenBeneden pariDat is nooit voor gekomen! En kijk eens naar de boter Enid keek onverschillig, maar zij verloor haar overmoedige houding, en sprak ernstig Beteekent dat, dat U geld verliest, va der? vroeg zij. Dat beteekent, dat ik een massa geld verlies, antwoordde hij boos, achter in zijn stoel zakkend. Enid keek hem ernstig aan, want zij was op het punt om te zeggen, wat zij al lang had willen zeggen, en nu de gelegenheid om het te zeggen, zich eindelijk voordeed, vond zij het wat moeilijk de woorden te vinden. Ik ben blij het te hooren, vader, zei ze eindelijk op zachten onverschilligen toon. U krijgt het te gemakkelijk en het bezorgt U een geestelijke indigestie. En is het niet wat vreemd, dat een man met Uw geroemde be ginselen zich vernedert tot woeker? Sir Peter ging langzaam in stomme verba zing rechtop zitten en lichtte zijn hoofd op alsof hij niet goed hoorde. Toen herinnerde hij zich andere gelegenheden, waarbij Enid scheidsgerecht zonder voorbehoud te aan vaarden. Goedgekeurd. Maatregelen ter voorziening in de werkloosheid. B en W. moesten tot hun spijt mededeelen, dat door de gemeente geen belangrijke werk zaamheden meer kunnen worden uitgevoerd als werkverschaffing. Afgezien van het feit, dat daartoe de benoodigde geldmiddelen ont breken, is het niet mogelijk voor een aantal werkloozen van ongeveer 30 nog geruimen tijd werk te vinden. Hoewel herhaalde pogingen zijn aange wend door den burgemeester, dat menschen te werk gesteld worden bij de Zuiderzee werken, zijn deze pogingen zonder resultaat gebleven. Door den directeur der districts arbeids beurs is medegedeeld, dat den laatsten tijd geen menschen werden aangenomen voor tewerkstelling in de Wieringermeer. Enkele uitzonderingen zijn hierop gemaakt. B. en W. hebben overwogen, op welke wijze de werkeloozen kunnen worden ge holpen. Zij hebben onderzocht de mogelijk heid van demping van de Loet, vanaf het perceei van mej. D. Pinxter tot aan de brug voor de woning van den heer D. Brouwer. Voor deze demping is toestemming noodig van den polder Schagen. In de kosten van dit werk kan door het rijk en de provincie subsidie worden ver leend, doch vermoedelijk alleen in de ar- beidsloonen. Door den gemeente-architect is een begroo ting van kosten opgemaakt, waaruit blijkt, dat deze voor arbeidslooner. 1450 zullen be dragen en voor materialen 4200. De kosten, aan dezen maatregel verbonden, zouden moeten gevonden worden uit de op brengst van een geldleening. Een andere mogelijkheid is het treffen van een steunregeling onder goedkeuring van de regeering, waarin het rijk een bijdrage van 25 tot 75 pCt. verleent. Een steunregeling, waarbij aan uitgetrok ken gehuwde en ongehuwde kostwinners f 9 per week wordt uitgekeerd, benevens f 0.5C per week per gezinslid boven de twee per sonen tot een maximum van 6 personen, ove rigens f 7 per week verder als boven, kost gangers resp. 4 en ƒ3, benevens «er maximum-toeslag van 2 per week op de huishuur boven 2 per week. kost de ge meente 350 j>er week. Nadat de raad over dit punt 1 'A uur had gediscussieerd, waarbij verschillende leden den wensch uitspraken van wegen verbetering in overleg met het polderbestuur en gasaan- leg naar Lagedijk en Schagerbrug boven demping Loetsloot. werd het voorstel van B. en W. aangenomen, met 8 tegen 3 stem men. In de discussie bracht de heer van Erp nog naar voren, dat door B. en W. in over weging kon worden genomen inzake midde len om aan geld te komen, over te gaan tot een salarisverlaging van 10 pCt, benevens de radiodistributie met met 5 per aansluiting te belasten, te betalen door de concessie houder, hetgeen resp. door spreker werd be rekend op 4600 en f 2000. TEXEL. Reeds Maandagmorgen 9 uur vergader* de de raaa dezer gemeente ten raadhuize. De heer R. P. Keijser en A. Epe waren afwezig, de eerste wegens ziekte. De voorzitter deelde mede, dat deze vroeg tijdige vergadering was uitgeschreven naar aanleiding van een aanbieding van de ge meente Bergen op Zoom, van twee motor- brandspuiten, van hetzelfde type als de spuü die deze gemeente eenige jaren geleden var. de fa. v. d. Ploeg te Apeldoorn heeft aange kocht. De spuiten zijn, volgens verklaring van den heer Tiessen, directeur van gemeen tewerken, die een onderzoek instelde, in uit stekenden staat en worden door de gem. Ber. gen op Zoom van de hand gedaan, omdat men daar de geheele brandweer wil reorga- niseeren. De prijs, die gevraagd wordt, be draagt in totaal 1000. B. en W. vroegen voor aankoop en verder bijkomend materiaal een crediet van 1600. De spuiten zouden dan te Oosterend en te Oudeschild geplaatst worden. De heer Lap zag in dezen aankoop vertra ging van de geheele herziening der Texelsche Brandweer en uitstel van de aanschaffing van een autobrandspuit, die toch voor deze gemeente zoo dringend noodig is. Ook de heer Parlevliet besprak 't aanschaf fen van een autobrandspuit, die men volgens door spr. ingewonnen informatiën reeds voor 4Ö00 kon koopen. Verder noemde spr. den voorgestelden koop lang niet voordeelig. Verschillende andere leden wenschten over één motorspuit te onderhandelen, doch de voorzitter deelde mede, dat over beide spuiten heden een besluit genomen moest wordèn vreemde ideeën omtrent geldzaken had ver kondigd, en hij kreeg weer macht tot spreken. Woeker? herhaalde hij op gedwongen toon. Mijn beste kind, een geldschieter is niet noodzakelijk een woekeraar. En, wat onbeta melijkheid aangaat, geloof ik, dat zelfs woe ker in de gegeven omstandigheden gerecht vaardigd zou zijn. Het Huis Brace is niet anders dan door woeker ten gronde gericht, en zoo zijn grootheid door woeker hersteld kan worden Hij brak af en maakte een afwerende bewe ging- Maar er is geen sprake van woeker! snauwde hij. Redelijke en gewone interest, ja. Woeker, neen. Maar er is nog de kwestie van den geld- schiter, vader. Zulk een bezigheid Wat is een bank anders dan een geld schietersinstelling, Enid? Bankier zijn is een fatsoenlijk ambt, nietwaar? En als een bank een fatsoenlijke instelling is, waarom zou de B.F.I. dan als minder fatsoenlijk beschouwd worden? Zij vervullen beide dezelfe functies. Een bank wordt volgens strenge begin selen bestuurd Sir Peter zette zulke buitengewoon groote oogen, dat Enid bang was, dat hij zich kwaad zou doen, en zij deed onwillekeurig een stap achteruit. En wordt de B.F.I. dat dan niet? vroeg sir Peter met half verstikte stem. Wordt de B.F.I. dat niet?

Alkmaarsche Courant | 1932 | | pagina 5