Alkmaarsclte Courant. De geheimzinnige inbreker VERDRAAG GEER RUGPIJN. Jtadianieuws SeuMeto*i Honderd vier en dertigste Jaargang. Vrüdas 2'i April. RADIOMUZIEK VAN DE KOMENDE DAGEN. Gemeentèraad van Alkmaar (Wordt vervolgd). No. 95 1932 Zaterdag 23 April. Hilversum., 296 M. (Uitsluitend V.A.R A.) 6.45_7._ en 7.30—7.45 Gymnastiekles. 8Gramofoonplaten. 10.V.P.R.O.-Mor- genwijding. 10.15 Voor arbeiders in de Con tinubedrijvenVAR A-orkest o. 1. v. Hugo de Groot en gramofoonplaten, VARA-tooneel o. I. v. W. van Cappelien. 12.145 VARA- septet o. 1. v. Is. Eyl en gramofoonpl. 2. Instituut voor Arb. Ontwikkeling. 2.15 Con cert. W. Brohm, clarinet en Fr. Uyttenboo- gaard, piano. 2.30 Toespraak door J. C. B. L de Jong. 2.45 Piano-recital fr. Uyttenboo- gaard. 3.Voor amateurfotografen. 3.10 Zang en piano, resp. L. Bogtman en mevr. de LangeKooyman. 3.25 J. B. v. Blanken: Koopen op afbetaling. 3.45 Vervolg zang en piano. 4.VARA-Mandoline-ensemble o. 1. v J. B. Kok en gramofoonplaten. 4.45 Sport- fraatje door W. Rob. 5— Beoefening der luismuziek o. 1. v. P. Tiggers. 5.45 Actueel allerlei door het N. V. V. 6.— Volksliederen door ,De Wielewaal". 6.15 Voor de Roode jeugd. 6.20 Vervolg „De Wielewaal". 6.30 Literair halfuurtje. 7.VARA-septet o. 1. v. Is. Eyl. 7.20 Bestuursnieuws. 7.35 Vervolg Septet. 8.Vroolijke avond m. m. v. VARA- orkest o. 1. v. Hug'o de Groot, Teun de Klep perman, L. Davids, humorist. L. Fuld, zang. VARA-tooneel o. i. v. W. van Cappe'len. Wladimir Piqué Trio.,A. A. van Steenwijk, mondfluit-virtuoos. The Merry Boys, accor deon en gramofoonplaten. 11. - Vaz Dias. II.1512.Gramofoonplaten. Huizen, 1875 M. (Uitsluitend K. R. O.) 8.Q.15 Gramofoonpl. 10.Concert KRO- Trio. 11.30 Godsd. halfuurtje. 12.15—1.45 Concert KRO-sextet. 2.— Gramofoonpl 2.30 Kinderuur. 4.Gramofoonpl. 5 Espe ranto-nieuws. 5.15 Gramofoonpl 6.Journ. Weekoverzicht. 6.20 Gramofoonpl. 6.40 Es- peranto-les. 7.10 Dr. L. Veeger: Zuigelingen en kleuterzorg. 7.45 Sportpraatje. 8.KRO- orkest o. 1. v. Gerritsen, o.a. Ouv. Fra Dia- vola, Auber. 8.30 Hoorspel „Waarom de agent 2de klasse Duikelaar zoo snel bevor derd werd". 9.Vaz Dias. 9.15 Vervolg concert, o.a. Fant. „Die Fledermaus Strausz. 11.Gramofoonplaten. Daventry, 1554 M. 9.35 Morgenwijding 9 50 Tijdsein, berichten. 10.05 Lezing. 11.20 Northern Studio-orkest o. 1. v. J. Bridge. 12.20 Opening van het Nieuwe Shakespeare Memorial Theater door den Prins van Wales. 1.55 Cup-finale van de Football As- sociation. Met Community singing en het orkest van H. M. Welsh Guards. 4.05 Orgel concert Reg. Foort. 4.35 Kinderuur. 5.20 Berichten. 5.50 Sportpraatje. 6.05 Piano recital Al. Delias. 6.25 Lezing. 6.50 Het Wycombe Orpheus Mannenkoor o. 1. v. W. Bromage Smith. 7.20 Radio-militair orkest o. 1 v. B. Walton O'Donnell, m. m. v. Billy IMayerl, piano, o.a. Ouv. Krondiamenten, Auber en 2de rhapsodie, Liszt. 8.20 Berich ten en lezing. 9 „The life of King Henrv the fifth" van W. Shakespeare. Bewerkt door Creswell. 10.30—11.20 Ambrose's orkest. Dansmuziek. Parijs „Radio-Paris"1725 M. 7.05 en 11.50 Concert (gramofoonplaten). 8.05 Radio-tooneel (Vroolijke dialogen). 8.50 Gramofoonplaten. Ralundborg, 1153 M. 11.201.20 Con cert uit Rest. Wivex. 1.20 Zie programma Daventry. 1.50 Gramofoonpl. 2.504 50 Concert o. 1. v. Gröndahl. 6.55 Uit Londen: Toespraak Lord Baden Powell. 7.50 Lanner- Lumbye-concert o. 1 v. Gröndahl 9.35 Popu lair programma m. m. v. Axel Boesen, voor dracht en Viktor Fischer, piano. 10.20 11.35 Dansmuziek. Langenberg, 173 M. 6.257.20 en 11.20 12.10 Gramofoonpl. 12.20—1.50 Concert uit Frankfurt. 1.552.45 Gramofoonpl. 4.20 —5.35 Werken van Schubert, zang en piano. 7 20 Vroolijke avond m. m. v. Leo Eysoldt en zijn orkest. Hierna tot 11.20 Dansmuziek o. I. v. Wolf. 11.20—12.20 Dansmuziek. 1 Rome, 441 M. 7.20 Gramofoonpl. 8.05 Gevarieerd concert o.a. Aragona, Albeniz. Brussel, 508 M. en 338 M. 508 M - II.35—1.05 Gramofoonpl. 4.20 Concert o. .1. v. Meuleqians. 5.50 Gramofoonpl. 7.20 Concert o. 1. v. Kumps m. m. v. M. Bethume, viool, o.a. Don Juan, Strausz en vioolconcert in G, Mozart. 338 M.: 11.35—1.05 Max Alexys' orkest. 4.20 Concert o. 1. v. Kumps. 5.20 en 5.50 Gramofoonpl. 7.20 Gala-avond uit het Engelsch door A. Treub. 12) Sir Peter kon redeneeren met kolommen van cijfers, maar hij leed schipbreuk in zijn pogingen om den gedachtengang van een vrouw te volgen. Hij keek op en fronste ver wonderd het voorhoofd. Werk i k niet voor mijn dagelijksch brood? vroeg, hij Enid keek hem recht in de oogen. U steelt! antwoordde zij. Sir Peter was een oogenblik verstomd Zijn mond viel open, en zijn sigaar viel op zijn overhemd en rolde op zijn schoot, en hij keek zijn dochter aan alsof hij aan haar ver stand twijfelde. Toen maakte de lucht van brandend laken hem wakker en hij sprong op. Wat doe ik? schreeuwde hij ongeloovig. Usteelt! Sir Peter's lippen trilden, zijn oogen knip perden en het toornige bloed stroomde hem naar het hoofd. Hij kwam met zijn gezicht vlak bij dat van zijn dochter, en zocht in zijn geest naar de verklaring van haar zonder linge uitbarsting. Probeer je mij de wet te stellen? vroeg hij hartstochtelijk. - Ik probeer U te zeggen, dat ik mij van de Kon. Vlaamsche Opera te Antwerpen. Zeesen, 1635 M. 7.20 Vroolijke avond o. 1. v. H. Brunar. 10.20 Berichten en hierna tot 11.50 Dansmuziek door Sam Basbini en zijn orkest. Zaterdag. 's Middags brengt de V.A.R.A. in een pianorecital composities van Brahms ten gehoore. Iets later komt over Mühlacker naast' eenige operafragmenten van Schubert en Mozart, het pianoconcert in a-moll, op. 16 van Grieg. Het pianorecital, dat Daventry in het begin van den avond uitzendt, omvat o.a. eenige mazurka's van Chopin en een prelude van Rachmaninoff. Berlijn brengt gedeelten uit de Markus-Passion van Bach, een der 5 passiemuzieken van den meester, en waarvan het manuscript helaas ten deele voor ons verloren is gegaan. Na eenigen tijd hooren we over hetzelfde station Dajos Bela, die de uitvoering van eigen maaksels diri geert. Tegelijkertijd brengt Brussel o.a. het vioolconcert in G-dur van Mozart, voorafge- aan door het symphonische gedicht „Don uan" van Sfrarss er na de pauze gevolgd door gedeelten uit „La Damnation de FausF' van Berlioz en de bekende ouverture van „De Barbier van Sevilla" van Rossini. Radio Suisse Romande brengt een buitengewoon be langrijke opvoering, n.'. van „Die Jahreszei- ten", oratorium van Haydn. Dit was zijn laatste groote werk, maar het toont den mees ter nog in vol bezit van zijn grootsch talent. Toulouse brengt gedeelten van „Le roi Pau- sole" van den modern georiënteerden Arthur Honegger. Over de 4 Italiaansclie zenders Milaan, Turijn, Triëst en Genua hooren we oa. de 3de symphonie van Schuman, da zg. „Rheinische" in Es-dur, de minste van zijn 4 symphonieën. Verder de bekende „Verkaufte Braut" van den Tsjech Smetana Iets later komt over Berlijn een concert, aan den mees ter van de walsmuziek Strauss gewijd. Opera's en operettes. Wagner-bewonderaars zullen kunnen ge nieten van de opera „Die Walküre", die tegen het einde van den middag over Budapest uit gezonden wordt. Boekarest brengt ons „La nuit de St. George", een minder bekende opera-comique van Flondor. (Vervolg.) Mr. Langeveld herinnerde er aan, dat men bij de werkverschaffing, ook op grond van de autonomie, den rijkssteun prijs gaf. Ook daartegen verzette spr. zich en de zaak is thans bij de kroon in hooger beroep Thans weer een fierheid, die niet te pas komt en met genoegen schaart hij zich thans aan de zijde van den heer Venneker. Het be roep op de gemeentelijke autonomie geldt z.i. niet. Laat men toch niet tegen een spook vechten. Ook mag men met de gezondheid van de gemeentefinanciën niet spotten. Spr. erkende prof. Scheltema en oordeelde, met verwijzing naar het stuk in Ons Blad, dat de financiën verdienen het voorstel van de meerderheid af te wijzen. De heer S i e t s m a zeide, dat progressie voor de V.-D. een beginselkwestie is. Hij is echter tot de conclusie gekomen, dat er een geweldige progressie zit in de heffing van de hoofdsom op de gemeentefondsbelasting, progressie daarop werkt door en gezien ae financiën, gaan de V.D. niet accoord met het voorstel van de meerderheid. De heer B a k k er Wie bepaalt dat de andere belastingen voldoende zijn opgevoerd? Wij of minister de Geer? Het staat niet vast, dat wij niet gekort zullen worden, ook al verlagen wij de salaris sen met 3 en laten de progressie ver vallen. De voorzitter Men zou daaraan kunnen twijfelen. De heer Bakker: Men buigt voor een maatregel waarvan men de gevol gen niet weet. Het voorstel van de meer derheid is het eenige goede. Men moet het bij de begrooting bezien. Wij slikken niet alles van de hoogere regionen, doch pas bij de begrooting kunnen wij het ge heel overzien. De he,r H o ij t i n k was het eens met den heer Vogelaar. Zijn stem zal afhan gen van het antwoord van den wethou der van financiën. De heer West er hof IJdele hoop. Het is altijd onaangenaam een voor stal te moeten verdedigen, waarvan vast staat, dat het niet zal worden aange nomen. Het verwijt van den heer Voge laar wijst spr. af. Uit tijdsgebrek was het voor spr. niet mo gelijk te doen hetgeen de heer Vogelaar schaam over Uw houding en over Uw za ken vader, antwoordde Enid koelbloedig. Maar je je noemt me een dief! En wat is een man anders, die geld krijgt zonder er voor te werken? Zonder er voor te werken? Maa maar, hij stotterde onbeholpen en hield op. Hij bewoog zijn hand snel met een welspre kend gebaar van volslagen onmacht, opende en sloot zijn mond in een vergeefsche po ging om te spreken, schudde toen ongeduldig met zijn hoofd en keerde zich af. Hij rede neerde, dat 't meisje tenslotte niet veel meer dan een kind, dat haar logica natuurlijk on rijp en zwak was. Ongetwijfeld waren haar gedachten omtrent geldleenen beïnvloed door haar studie van Shakespeare en zij meende, dat hij leefde van ponden menschen- vleesch. Ongetwijfeld was in haar begrippen omtrent den adeldom van den arbeid slechts handenarbeid begrepen, en zij had romanti sche visioenen van haar vader, die kanalen groef bij zijn pogingen om de familiebezit tingen te herstellen. Deze gedachte maakte zijn toornig gemoed op eens kalm en hij richtte zich weer tot Enid met een fietsen glimlach op zijn gelaat. Ik vrees, dat ik je in den laatsten tijd niet begrijp, Enid begon hij verontschul digend. Hoe zou U dat kunnen? barstte zij uit, terwijl de ware Brace-aard heftig voor den dag kwam. U denkt, dat ik geld verlang en de din gen. die men met Uw geld kan koopen. L denkt, dat ik pochen wil over de grootheid wenschte. De wet is nogal onduidelijk en aan vankelijk dacht spr., dat men boven 40 opcen ten vrij was. Door het boekje van den heer Kooiman wist spr. anders. Hij vond het van den heer Vogelaar niet fair te beweren, dat de soc. dem. gebonden zijn en nu een argument aangrijpen. Voor de soc.-dem. zijn de sala rissen geen axioma. Dan zouden zij er niet mede accoord zijn gegaan de zaak naar het G. O. te verwijzen. Spr. oordeelde, dat de heer Sietsma als V.D. een beginsel voor schotel linzen prijs gaf. Besluit men dat de salarissen moeten wor den verlaagd, dan moet men het G. O. af schaffen. Er moet zijn georganiseerd over leg. Gij moest u te hoog achten om andere naar het G. O. te gaan. Men heeft er dingen bij gehaald die er niet bij hooren. Het gaat over handhaving of afschaffing van progressie in de opcenten op de gemeentefondsbelasting. Aan den heer Hoytink antwoordde spr. dat hij geen moder ne toovenaar is. Van alle kanten zeide men, met geen voorstellen tot loonsverlaging te zijn gekomen als het kortingswetje niet noop te. Het gaat dus niet om 30.000 doch om 15000. Spr. kwam er tegen op, dat de heer Venne ker een vergelijking maakte met Amsterdam In Alkmaar is bij een inkomen van 1500 —43 en in Amsterdam 30. Spr. wil zich dus wel spiegelen aan Polak en Kropman als de r.k.-fractie maar wil medewerken, dat in het totaal de belasting druk voor de arbeiders zoo verlaagd wordt. Pas er voor op om stukje belasting onder handen te nemen. Spr. waarschuwde om de zaak als die aan de orde is, met meerderheid te behandelen. Als morgenavond het G. O. vergadert, komt de loonsverlaging en als nagerecht be- lastingverhooging. Door beiden'worden alleen de arbeiders en geen anderen getroffen. Spr. oordeelde dit onaannemelijk. Als op het terrein van alle belasting ge daan is wat recht en billijk is en meer winst uit de bedrijven is gehaald en wij zijn dan genoodzaakt de loonen te bekijken, dan zul len wij tot de ambtenaren zeggen„de boe ken liggen open en wij zijn genoodzaakt een beroep op u te doen". Spr. is overtuigd, dat dan deze menschen mede zullen gaan. Het G.O. is dan in contact gebleven en in Alk maar is niets kapot gemaakt. De progressie en de opcenten op de gemeentefondsbelas ting beteekent in geld niet veel maar wel in principe en 15000 is wel een mooi bedrag, doch niet zoo veel om waarom het voorstej, dat het beste is, af te wijzen. Mr. Langeveld is verheugd bondgenooten in de R.K. te heb ben gevonden, doch de heer Venneker kan het er als democraat niet mee eens zijn. De eeni ge politieke partij die hierbij voldoening kan hebben is de Vrijheidsbond. Spr. hoopte, dat de burgemeester in Alkmaar blijft en niet de politiek van den Vrijheidsbond zal moeten voortzetten. Wij zijn niet onder alle omstandigheden tegen loonsverlaging en voor handhaving van de progressie. Er is maar één weg en wel, dat de Vereeniging van Ned. Gemeen ten tot de regeering, die een verlichte dicta tuur uitoefent, zegt „tot hier toe en niet ver der". Het „draagt elkanders lasten" moet men morgenavond maar eens zeggen in het G.Ó., dan zal men daar hooren: „dan had men voor het voorstel van de meerderheid moeten zijn". Spr. Iaat zich door niemand voor kop van Jut gebruiken. Hij houdt niet van die rol. In de financieele commissie heeft spr. be toogd, dat als het voorstel van de meerder heid wordt aangenomen, men dan nog vrij blijvend is De heer Van Drunen: Adama was niet vrijblijvend. Weth. W e s t e r h o f ging voort critiek op het betoog van den heer Vogelaar uit te oefenen er op wijzende, dat het reeds een troost is om een paar crisisjaren uit te ba- lanceeren. Er zijn reeds gemeenten die voor de crisis leenden. Het is in strijd met het „draagt elkanders lasten" om dit geslacht alles te laten betalen. Wij kunnen ook de re serves uit de bedrijven gebruiken. Spr. be toogde, dat niet vol te houden is, dat de 15.000 onoverkomelijk zijn. Spr. viel het nog mee dat 63 gemeenten deze progressie invoerden, omdat er velen zijn, die 80 opcenten heffen en bij 80 opcen ten progressie niet geoorloofd is. Het gaat om het beginsel en de heer Siets ma toont zich thans de meest achterlijke. Sinds wanneer is de V.D. behoudender dan de conservatieve regeering? Deze, bestaande uit verharde vrijheidsbonaers en conservatie ve anti-revolutionnairen, stond die progres sie toe. Tegen Mr. Langeveld betoogde spr., dat va nons H u i s; dat ik trotsch van een hard vochtig, aanmatigend, schrapend man, die zijn fortuin heeft door woeker noem het interest als U wil en twijfelachtige specu laties zal zeggen: dit is mijn vader: En voortgaande: Oh, ik verlang niet naar die dingen, neenIk verlang naar den vader, dien ik eenvoudig kende als sir Peter Brace, den verarmden landedelman. Toen was U tenminste beleefd tegen bedienden en de „ge wone menschen, al bemoeide U zich niet met hen. Nu, omdat ijdelheid en ingebeelde ar moede U in zaken gedreven hebben, heeft U de beleediging aan een lange reeks van nietsdoende voorouders gewroken door een trotsche verwaandheid en een gebrek aan medegevoel, die U niets dan haat brengen! U verdient, dat U impopulair is, ging zij voort, terwijl haar toorn steeg toen zij den opko menden, sarcastischen glimlach van sir Peter zag, en ik hoop, dat Ryan U doet springen en U neer dwingen zal tot den rang van de menschen, die U veracht! Zij was wit tot in haar lippen, en haar öogen vulden zich met toornige tranen. Zij was niet van plan geweest zooveel te zeggen maar de woorden, die zoo lang in haar hart gevangen hadden gezeten, waren onweer staanbaar over haar lippen gekomen. Sir Peter keek zijn dochter aan, alsof hij haar voor het eerst zag. Zijn toorn daalde, naarmate die van zijn dochter steeg, en hij begreep, dat Enid oud genoeg was geworden om een geduchte tegenstandster te zijn. Zij was niet langer een klein meisje, voor wie hij dwaze cadeautjes moest koopen, maar de regeering de gemeenten drilt, door aller lei maatregelen, waarvan hij een opsom ming gaf. De fout van mr. Langeveld is, dat hij en de zijnen de duimschroeven hebben laten aanhalen. Wij breken ook geen ijzer met handen en als het niet anders kan zul len ook wij moeten toegeven. Zoo lang het kan wil spr. zich verzetten. Vele cijfers zijn nog onbekend. Neem daarom het voorstel aan om het bii de begrooting onder de oogen te zien. Het kost slechts 15.000 en bij de werkverschaffing hebben wij belangrijk meer laten schieten. Wij mogen alleen onder druk toegeven en spr. ontkende, dat die druk thans voldoende aanwezig is. De voorzitter sloot zich aan bij het begin van het betoog van den heer Wester hof. Er was inderdaad gemis aan enthousias me en de redevoeringen waren malaiserede- voeringen. Bij den heer Westerhof enthou siasme doch gemis aan inzicht in de malai se. Spr. constateerde, dat er geen principieel, doch slechts een gradueel verschil is. Ook bij den heer Weterhof is het een kwestie van tijd en noodzakelijkheid, maar spr. is over tuigd, dat straks bij de begrooting de sterk ste optimist zal moeten zeggen: „het is noodzakelijk". Het verschil is. dat spr. reeds thans de gevolgen van de kortingswet zal aanvaarden en de heer Westerhof dit wil in Januari. De uitslag van den dienst 1932 zal wel rondloopen. 1932 laat wel toe om de salaris sen onveranderd te laten, doch spr. wil de zaken niet per jaar, doch met het oog op de toekomst bekijken. Elke maatregel, die van 1932 een saldo laat, zal er toe bijdragen om de moeilijkheden in 1934, die onvermijdelijk komen, te overwinnen. Voor spr. gaat het niet om 15.000, maar over 30.000 en voor 1934 zal het van het allergrootste belang zijn om 30.000 meer te hebben. Zij zullen noodig zijn om straks drastische maatrege len te kunnen voorkomen. Wat spr. wT is voorzichtigheid betrachten om te voorkomen, dat straks ongelukken gebeuren. Spr. wil daarom 't voorstel van de meer derheid verwerpen. De heer Venneker bestreed den heer Bakker, dat de zijnen punt 3 van de voor waarden over het hoofd hebben gezien. De opcenten op het gebouwd en ongebouwd zijn hier niet aan den lagen kant en spr. is geen oogenblik bang, dat de regeering op grond daarvan de korting zal toepassen. Voorts wees hij den heer Westerhof er op, dat men in Amsterdam de opcenten verhoogt en dat de personeele belasting daar lager is. Of het democratisch is de personeele belas ting te verhoogen wist spr. niet. Hij wees er op, dat de soc.-dem. burgemeester van Hoogezand verklaart, dat zijn voorkeur uit gaat naar verhooging van druk op het in komen. Ook oordeelde hij, dat de wethouder vergeet dat het over 3/4 jaar gaat. Per jaar is het dus meer dan 15.000. Als wij voor crisismaatregelen moeten leenen of de reserves uit de bedrijven moeten aanpakken, dan vindt spr. dit heel erg en dan wil hij liever dit bedrag niet prijsgeven. Elk groot tekort ontstaat uit een aantal kleinere. Spr. zal dan ook tegen het voorstel van de meerderheid stemmen. De heer Vogelaar constateerde, dat de wethouder wel lang in zijn antwoord was geweest, doch kort in argumenten. Op spr. maakte de wethouder den indruk, dat hij bezig is, als de man die maar steeds meer lasten op zijn beestje laadde, totdat het in elkander zakte. Men kan niet steeds zeggen: „door dit bedrag worden de gemeente financiën niet ontwricht". Beter is het tijdig maatregelen te nemen. Moeten de loonen nu de eerste zijn? Er is echter geen wethouder met bezuiniging be gonnen. Wij moeten op alles bezuinigen zon der vitale belangen aan te tasten. Zoolang men zegt: „moet dit of dat het eerst", kan men wel zeggen: „wij willen geen bezuini ging". Hoe de 150.000 voor M. H. gedekt moeten worden, heeft spr. niet gehoord. Men verschuift de moeilijkheden naar de toekomst bedrijven te willen halen. Dit is geen ruim voorstel. De oppositie tegen het elftal diende het toen reeds in, doch nu de heeren wet houders zijn, zijn ze er niet mede gekomen. Wethouder Westerhof: Dat was niet noodig. De heer Vogelaar: Toen ook niet en niemand kan een oordeel uitspreken over de vraag of wij niet terug moeten naar een lager levensplan. Niemand bestreed, dat wij principieel iets anders doen dan bij het perso neel van het Gymnasium of de Handels school met de stemmen van de Soc.-Dem. vóór werd gedaan. Wij aanvaarden de korting alleen,omdat wij de overtuiging hebben, dat de noodzaak daartoe aanwezig is. Het verschil is, dat de heer Westerhof het later wil doen, als hij de een volwassen vrouw, met wie hij kon pro- beeren te praten. En daar was hij blij om. Nu, zei hij luchtig, zulk een lange re devoering moet veel adem gekost hebben, zoo al niet veel nadenken. Enid keerde hem haar rug toe en weende bittere tranen. Ik vermoed, dat het vergeefsch is te her halen, dat B.F.I. een groot handelshuis is, mijn beste, ging hij voort, maar heb je er bij stil gezeten om te bedenken, wat er met jou zou gebeuren, indien Ryan mij liet springen! Enid draaide zich om, en haar oogen fon kelden door haar tranen heen. Ik zou gelukkiger zijn als U op de plaats van Spencer stond, zeide zij, en heel wat trotscher op mijn geslacht! Dit was zuivere ketterij, maar sir Peter kon er een verontschuldiging voor vinden. Je bent romantisch, Enid. Dat ligt aan je leeftijd en je sexe. Maar ik vrees, dat Ryan niet in staat zal zijn mij te doen springen, en daarom moet je de vruchten van mijn oneerlijke speculaties blijven ge nieten. zei hij toegeeflijk. Vader, antwoordde Enid heftig, er zijn tijden dat ik denk dat ik U haat. ,pn zij keerde zich om en liep naar het open raam. Sir Peter duwde een kussen op zijn plaats in den stoel, en ging met een aanstellerige zucht zitten. Er zijn tijden, dat ik geloof mij zelf te haten, zei hij vriendelijk. Maar dat staat er geheel buiten. Ga nu maar verder met je versieringen, of wat ie deedt, mijn beste, en Blijf flink en gezond! Verdraag geen rugpijn, aanvallen van duizeligheid, on natuurlijke vermoeidheid, rheumatiek,' ischias, spit, urine-stoornissen, blaas- zwakte, bezinksel in de urine! Deze ver schijnselen wijzen er op. dat het b'oed niet behoorlijk gefil.reerd wordt en dat gij dringend Foster's Rugpijn Pillen noo- dfg hebt. Verwaarloozing maakt de zaak erger urinezuur en andere schadelijke on-1 zuiverheden kunnen zich dan in het bloed ophoopen en schade aanrichten in; alle kwetsbare deelen van het lichaam, i Gij kunt niet gezond worden, alvorens de verzwakte organen in den rug, welke, zorg dragen voor de zuivering van het' bloed, weder gezond en sterk zijn. En het besté middel daartoe zijn Foster's Pillen. Dit speciale middel heeft duizenden hun gezondheid hergeven. Waarom zoudt gij hun voorbeeld niet volgen? Foster's Rugpijn Pillen zijn verkr. bijl alle drogisten enz. 1.75 per flacon.j noodzaak ziet, doch het is de vraag of hij die kan zien. De Rotterdamsche wethouderscri sis ontstond, doordat de Soc.-Dem. Wethou ders niet wilden medewerken aan loonsver laging. Moeten wij wenschen dat onze toe stand is als daar? Spr. wilde werken om niet in die moeilijke omstandigheden te komen. Spr. was voorts van meening, dat de raad ieder jaar vrij is de loonen in werkverschaf fing vast te stellen. Hij bleef zijn standpunt handhaven. Mr. Langeveld oordeelde, dat de toe stand nu eenmaal zoo is, dat men de zaak nuchter moet zien. Spr. fractie wil het verwijt ontgaan niet te hebben gewaarschuwd en wees op hetgeen over een betoog van den minister van Ar beid gistermorgen in het Handelsblad stond. Spr. oordeelde wethouder Westerhof's optimisme een roekeloos optimisme. Men mag niet vergeten, dat als men den Alkmaar- sche gulden veilig wil houden, men het be leggend publiek moet overtuigen dat de ge meentefinanciën goed worden beheerd. Wethouder Westerhof vroeg of de heer Vogelaar wel alles meende wat hij ge zegd had. Ook spr. heeft oppositie gevoerd en denkt, dat het betoog van den heer Voge laar door het in oppositie zijn is ingegeven. Indien zijn wijsheid wordt onderstreept, heeft de heer Vogelaar in zijn pot voor 1932 15000 meer. Gelooft hij dat er in ons land maar één gemeente is, die dit jaar rond komt en wil hij met die 15000 de wereld redden? Het is van zelfsprekend, dat wij straks een sluitende begrooting zullen aanbieden. In Dec. werd de begrooting met. algemeene stemmen aangenomen. Door de toename van de werkloosheid, kwamen moeilijkheden, die niemand kon In zien. De moeilijkheden vormen echter een beeld van het geheel. Spr. oordeelde, dat de heer Vogelaar niet overtuigd wil zijn. De meerderheid is geko men met de overtuiging wat er ook gebeurde tegen te stemmen, wat wel meer gebeurde. De heer Vogelaar: Dat is u nooit overkomen. Weth. W esterhflf: Daarmede erkent U. In wezen was wat met de salarissen van het personeel van het Gymnasium en de Handelsschool gebeurde, niet gelijk. Het Rijk betaalt mede deze salarissen en heeft dus medezeggingschap. Hier ging het om 40.000 en die strijd was reeds verloren. Spr. betoogde voorts, dat de personeele- belasting een verteeringsbelasting is en hij bleef er bij, dat men dien tak best kan ver hoogen. Als de crisis altijd zal duren wordt elk financiëel beheer onmogelijk, doch wij geloo- ven, dat wij een paar moeilijke jaren door moeten. Intusschen zulien wij ook op alles bezuinigen, maar niet alleen op loonen in de progressie. Tegenover mr. Langeveld betoog de spr. dat hij te goed weet, dat op grond van de 15000 beleggend Nederland Alk maar niet zal willen leenen, daarvoor spre ken ze een te onbelangrijke rol in de finan ciën. Gij kunt voorstellen, dat, indien het G. O. tot loonsverlaging zal adviseeren, dat dan de raad de progressie zal weg doen. (Protes ten). De voorzitter was verbaasd over dit voorstel. In het college heeft juist de heer Westerhof gezegd, lat dit niet moet gebeuren en stond er op, dat er geen positief voorstel kwam om het G. O. niet te beïnvloeden. De heer Westerhof: Dan nemen wij de bijlage terug. De voorzitter: Dan maakt die geen punt van beraadslaging meer uit en gaan zing als je dat wilt. Ik zal mijn beleefdheid wel zoo dresseeren, dat ik het verdragen kan Hij keerde zich om, om haar aan te kijken. Als je me wilt haten, voegde hij er grappig bij, ga dan als het je belieft ergens anders heen en doe het. Enid keek naar den door den maan ver lichten tuin met oogen, die niets zagen. Zij had het onmogelijk beproefd, en het resultaat was niets anders dan meerder leed. Zij ge loofde vast, dat haar vader zijn aangeboren rechtvaardigheidsgeviel doodde met de gifti ge herinnering aan zijn erfelijke rechten, en zij bad vurig en stil, dat Ryan zou doen, wat hij gedreigd had. Dit scheen de eenige hoop op de redding van Sir Peter's ziel. Sir Peter was niet bezorgd over zijn ziel. Hij pookte het vuur op en hernam zijn studies van de marktcijfers en een oogenblik was het stil in de kamer. Toen riep de telefoon op de tafel met een scherp gebel de aandacht tot zich. Luister er naar blafte sir Peter, onbe wust weer in zijn gewone manieren terug vallend. Enid voelde geen verlangen meer onfe zich te verzetten. Zij liep lusteloos naar de tafel en nam den hoorn op. Ja? vroeg zij bijna onhoorbaar, en even later gaf zijn den hoorn aan haar vader. Mijnheer Harker wil U spreken, zei zij koel. Sir Peter nam den hoorn brommend op, wat zijn dank, maar ook iets anders kon be- teekenen.

Alkmaarsche Courant | 1932 | | pagina 4