Alkmaarsche Courant. Binnenland internationalI Buitenland Rechtszaken Jkooiitciaal Tlieuws Honderd vier en dertigste jaargang, Vrijdag 22 April ernstige communistische onlusten te philadelphia. een vreemde moord^ geschiedenis. BEZUINIGINGSRAPPORT. Een correspondent van het Hbld. meldt: BRANDEN. bergen. zuidscharwoude. noordscharwoude. No 95 1932 Minstens 60 gewonden. Te Philadelphia hebben communisten Don derdag een z.g. „hongermarsch" georgani seerd door de zakenwijk der stad. Het is tot bloedige botsingen met de politie gekomen Minstens 60 personen werden gewond. Een Klitiebeambte werd levensgevaarlijk ge- etst. Bereden politie dreef de menigte, van waar -uit met steenen werd geworpen, uiteen. Hon derden personen werden gearresteerd. Een unicum in de geschiedenis der misdaad. In de Hongaarsche groentenstad Kecskemet is dezer dagen vonnis gewezen in een proces wegens moord, zooais er waarschijnlijk in de geschiedenis der criminaliteit nog geen voor gekomen is. De president van net Hanóelscasino van die stad, de wijnhandelaar Rud. Steinherz, was in groote financiëe'e moeilijkheden ge raakt. Daar hij dol was op zijn gezin, besloot hij levens- en ongevallenverzekeringen af te sluiten voor een bedrag groot genotg om dat gezin verder te kunnen laten leven, wanneer hij verongelukt zou zijn. Achtereenvolgens sloot hij enkele van der- felijke verzekeringen af: o.a. voor 50.000 witsersche franken, 300.000 en 500.000 Tsjechische kronen; en 5 Maart 1931 nog een ongevallen verzekc'nr ten bedrage van 50.000 schillingen die maar één maand geldig was. Toen overreed hij Friedrich Fischl, een achttienjarigen joodschen behangersbediende met communistische neigingen, oyöer voor spiegeling, dat het een bolsjewistische partij noodzakelijkheid was, hem in een spoorweg coupé dood te slaan met een docr het slacht offer zelf meegebrachten hamer. Volgens de deskundigen ^an de rechtbank had de Steinherz veronal ingenomen en zich zijn eigen zakdoek :n den mond gestopt. Alles wees er op, dat he- verhaal, zooals de ietwat simpele Fischl dit deed, juist was. Alleen had het slachtoffer, dat nog leefde en bij kennis was toen men hem vond, den treinambtenaren gezegd, dat hij slachtoffer geweest was van tr: roo'overval, hen bezwo ren hem te redden, en huft zei-s de helft van zijn vermogen beloofd als ze hem in leven wisten te houden. Dat was volgens de des kundigen echter niets bijzonoers, daar ook bij zelfmoordenaren dikwijls een ietwat laat komende angst voor den dood werd geconsta teerd. Als in elk groot sensatieproces bij de m alle. maar vooral in dergelijke romantiek zwedende Hongaren, kwamen ook hier weer de noodige voorvallen deze zaak voor het publiek nóg interessanter maken: - Zoo werd er, tijdens het onderzoek, inge broken, in het gerechtsgebouw van Kecske met, en bleek er niets anders gestolen dan de corpora delicti van dit proces: de hamer waarmede de daad was uitgevoerd, en de armoedige kleedingstukken van den straat armen moordenaar. En toen de president tijdens het proces meedeelde, dat die oude lodenmantel was gestolen, riep de moorde naar, die tot dien uiterst kalm en onverschil lig gebleven was, dcodelijk verschrikt uit: „Dat is ontzettend" Fischl had in de gevangenis alle acten van zijn proces nauwkeurig doorgewerkt en aan zijn advocaat gezegd, dat hij overtuigd was niet meer dan zes maanden gevangenis straf te kunnen krijgen. Als hij zich zelf moest veroordeelen, gaf hij zich drie maan den. Hij bleek te optimistisch geweest te zijn, want, nadat in Februari de zaak was uitge steld teneinde den beklaagde psychiatrisch te laten onderzoeken, werd hij thans, als vol maakt toerekenbaar, veroordeeld tot vier ja ren tuchthuis onder aftrek van het reeds in voorarrest gezeten jaar, wegens het „op diens verzoek, maar ook uit lage materiëele motieven" doodslaan van Steinherz, en onder de verzachtende omstandigheden van zijn onbesproken gedrag, zijn jeugd en het feit, dat hij gehandeld had onder de klemmende overredingskracht van zijn slachtoffer. Of de verzekeringsmaatschappijen, den nabestaanden van den thans, volgens de rechtbank, vermoorden en niet gezelfmoor- den wijnhandelaar met den zeldzamen moed en zorg voor zijn gezin, thans al die polissen moeten uitbetalen, vermelden de Hongaar sche bladen niet. Maar dat zal wel. De verdediger van Fish' die met over tuigde stem bleef verzekeren, dat hij het slachtoffer is gewees' van Steinherz en niet omgekeerd, heeft liocger beroep aangetee- kend. De officier van justitie overigens ook DE CONFERENTIE VAN LAUSANNE. Vermoedelijk vastgesteld op 16 Juni. Naar van welingelichte zijde wordt verno men, is het thans waarschijnlijk, dat de lang uitgestelde conferentie van Lausanne ter be spreking van het herstel- en schuldenvraag- stuk definitief zal worden geopend op lö Juni a s GEWELDIGE BRAND IN JAPAN. Vele dooden en gewonden. In de Japansche stad Omije heeft een ge weldige brand gewced, waardoor 1300 hui zen in de asch werden gelegd. Verscheidene menschenlevens gingen verloren en talrijke personen werden gewond. De materieele schade wordt geschat op ongeveer 1500000 dollar. HANDEL IN ANSJOVIS. Op de vragen van het Tweede-Kamerlid den neer Drop betreffende een door ansjovis- zouters en -handelaren in beginsel genomen besluit, geen ansjovis van de nieuwe vangst te zouten, te koopen en te verhandelen, en de gevolgen daarvan voor de visschers en de arbeiders uit de aanverwante bedrijven, heeft de minister van binnenlandsche zaken en landbouw het volgende geantwoord. Het is den minister bekend, dat op 7 April j.1. te Amsterdam een vergadering is gehou den van ansjoviszouters en -handelaren, in welke vergadering, volgens de berichten in de bladen, is besloten om, in afwachting van een op 6 Mei a.s. te nemen nader besluit, voor. loopig tot 9 Mei geen ansjovis van de nieuwe teelt te koopen en te zouten. De minister heeft de noodige maatregelen getroffen, ten einde zich geregeld op de hoog te te doen houden van de vooruitzichten der ansiovisvisscherij, terwijl hij doet nagaan, welke gevolgen uit een door de zouters en handelaren eventueel te nemen definitief be sluit om in het aanstaande seizoen geen ansjovis te koopen en te zouten kunnen voortvloeien voor de visschers en de arbei ders in de aanverwante bedrijven. VRIJWILLIGE PENSIOENKORTING. De heer J. van der Smit, oud-wethouder te Hilversum, heeft medegedeeld, dat hij gaarne bereid is, van zijn pensioen naar evenredig heid bij te dragen ten behoeve van de ge- meentefinanciën. B. en W. stellen den raad voor, dat van zijn aanbieding in dank gaarne gebruik zal worden gemaakt. BETEUGELING CADEAUXSTELSEL. Vergadering van Nationaal Comité. Dinsdag-is te Utrecht een algemeene ver gadering gehouden door het Nationaal Comi té tot beteugeling van het cadeauxstelsel, waar de vertegenwoordigers en vertegen woordigster van de drie belanghebbende groepen: de fabrikanten, handelaren en con sumenten in ruimen getale aanwezig waren, meerendeels ook vertegenwoordigend de frootelandelijke organisaties dier groepen inds de vorige vergadering waren weder drie landelijke organisaties toegetreden, ter wijl ook nog één aantal sympathiebetuigin gen was ingekomen. DE RUN OP DE HAAGSCHE NUTS- SPAARBANK. Het aantal personen dat bij de Haagsche Nutsspaarbank geld komt terughalen is sinds gister belangrijk verminderd. Het uit betaalde bedrag was gister nog 1.800.000. Verwacht wordt dat de volgende week de toestand weer normaal zal zijn. BELASTING BETALEN OP ALLE POSTKANTOREN. Met ingang van 2 Mei worden alle post- jnrichtingen welke nog niet voor den belas tingdienst zijn geopend belast met de aan neming van stortingen van grond- en perso- neele belasting en dividend- en tantième-be lasting. Hiervan zijn echter uitgezonderd de bijkantoren Veemarkt, Diamantbeurs, maga zijnen Gerzon en Bijenkorf te Amsterdam, alsmede de magazijnen Bijenkorf te Den Haag en Rotteraam." De bestellers belast met de bestellingen in de buitenwijken alsmede in de kom van plaatsen waar een poststation is gevestigd, worden mede belast met de aanneming van belastingbetaling. WERKWILLIGHEID EEN ONDEUGD? Woensdagavond is van de woning van den werkwillige bij de werf van P. Smit Jt\, P. J. S., aan den West Varkeniordschen weg te Rotterdam een ruit ingegooid met een flesch zoutzuur, waardoor schade aan de gor dijnen is veroorzaakt. De politie stelt eèn on derzoek in. DE RIJKSWERKVERSCHAFFING. De minister van binnenlandsche zaken en landbouw heeft aan de gemeentebesturen van Frieslaud meegedeeld, dat de z g rouleerr.egeling voor de tewerkgestelde» in de door het Rijk gesubsidieerde werkverschaf fingen, welke in Februari is ingevoerd, voor- Icopig van kracht blijft tot en met 28 Mei DE WINKELSLUITINGSWzT. Geen uitstel van inwerkingtreding. Het bestuur van de Rotterdamsche Mid- denstandsvereeniging Handel en Nijverheid heeft van den minister van arbeid, handel en nijverheid het volgende telegram gekregen: In antwoord op uw telegram deel ik u mede, dat ik vooralsnog geen termen kan vin den om aan uw verzoek tot het uitsteiien van inwerkingtreding van de winkelsluitingswet 1930 te voldoen. URKER, VISSCHERS EN ZEE- AFSLUITING. Schade vergoeding ge wenscht. Het lid van de Tweede Kamer, de heer Heemskerk, heeft den minister van Water staat de volgende vragen gesteld: Is het den minister bekend, dat de Urker- Noordzeevisschers bij onvoldoende of minder loonened uitkomsten van de Noordzeevis- scherij steeds de visscherij op de Zuiderzee beoefend hebben; dat zij moeilijker geschikt personeel voor hun schepen kunnen krijgen tengevolge van het verleenen van rijkscreaie- ten op grond van art. 7 der Zuiderzeesteun- wet aan Zuiderzeevisschers voor aankoop van Noordzeebotters, waardoor meer mo derne schepen in de vaart komen, die hoogere besommingen maken en dientengevolge de meest ervaren visschersknechts tot zich trek ken; dat zij steeds gewoon zijn geweest, op meer gevorderden ieeftijd de Noordzeevis- scherij te verlaten om zich met de Zuiderzee- visscherij bezig te houden? Is de minister niet van meening, dat aan de schade, welke in verband daarmede de af sluiting der Zuiderzee den Urker-Noordzee- visschers berokkent, op grond van art. 3 der Tractor» Omnibutton D« Vraehtwogenfobriek met de grootste ervaring N V H. ENGLEBERTS AUTOMOBIELHANDEL OEN HAAOi THERESIAST8AAT 143. TELEFOON 772033 AMSTERDAMWETERINGSCHANS 130, TELEFOON 3435» MIODEltURG: KORTE DELFT A83. TELEFOON 624 Wet van den 14den Juni 1918 tot afsluiting en droogmaking van de Zuiderzee behoort te worden tegemoetgekomen? Is de minister bereid, nu het steeds duide lijker gaat blijken, dat de Urker-Noordzee- visschers schade zullen gaan lijden van de afsluiting der Zuiderzee, hen gelijk te stellen met belanghebbenden of een wetsontwerp in te dienen tot wijziging van art. 1 van de Zui- derzeesteunwet, waardoor ook deze visschers tot de „belanghebbenden" zullen gaan be- hooren. VOORTVLUCHTIGE LOOPJONGEN GEARRESTEERD. Gistermorgen is in een hoteltje te Den Helder de 15-jarige Amsterdamsche loop jongen gearresteerd, die op 2 April 1.1. er vandoor was gegaan met 1150 ten nadeele van zijn kantoor, een expeditiefirma in de Gr. Bickersstraat in de hoofdstad. Er is van het geld niet veel overgebleven. Eerste deel wordt de volgende week de regeering aangeboden. Naar wij vernemen," mag men in den loop van de volgende week de aanbieding van het eerste gedeelte van het bezuinigingsrapport aan de regeering tegemoet zien. Het tweede gedeelte, dat een aantal hoofdstukken behan delt, die nog de definitieve goedkeuring in de plenaire vergadering der commissie zal moe ten verkrijgen, zal dan naar alle waarschijn lijkheid acht a tien dagen later aan de regeering kunnen worden toegestuurd. Pluimveefokkerij afgebrand. Hedenmorgen omstreeks kwart over acht ontdekten de bewoners van het aan den Utrechtsche weg op de grens der gemeente Weesp staande woning met pluimveefokkerij een begin van brand in de omgeving van de broedinrichting. Blussching met emmers wa ter mislukte, daar het perceel ver buiten de bebouwde kom ligt ging een half uur verlo ren alvorens de brandweer water kon geven De woning die in eigendom toebehoort aan de gemeente Weesp brandde geheel af. Het huis was verzekerd. De bewoners ervan evenwel niet. Het gelukte een klein gedeelte van den inboedel te redden. KORTE BERICHTEN. Door het op hol slaan van het paard geraakte Bakker H. ten Winkel te Goor on der de kar, waardoor hij zeer ernstige ver wondingen bekwam. De man, die 36 jaar oud was en ongehuwd, is gisteravond aan de gevolgen van de bekomen verwondingen overleden. Gisteravond is de 55-jarige schipper G. M- Verschuren uit Waspik, die met zijn boot in de Waalhaven te Rotterdam lag, bij het vastleggen van twee Rijnsleepschepen tus- schen deze schepen bekneld geraakt tenge volge waarvan hij spoedig overleed. Aan de ijzergieterij De Loving te Ter- borg zijn wegens slapte ruim 30 werklieden ontslagen, en is bovendien de werktijd be- langrijk ingekort. MOORDAANSLAG OP ZIJN KOSTGANGERS. Wegens een verboden verhouding Voor de Haariemsche rechtbank heeft gister terechtgestaan de ongeveer 30-jarige labrieksarbeider K. uit IJmuiden, wegens poging tot doodslag op zijn vroegeren kost ganger R. Deze had een verhouding met de vrouw van K. en nadat K. eerst tevergeefs gepoogd had daaraan een einde te maken, heeft hij in den morgen van 9 Januari R op gewacht en hem met een dissel, een werktuig, dat in scheepsmakerijen wordt gebruikt, eenige malen op het hoofd geslagen. R. kreeg een gat in den schedel, terwijl een lid van zijn rechterpink werd afgehakt. Hij is eerst Zaterdag j.1. uit het ziekenhuis ontslagen. Het O. M. eischte tegen K. 314 jaar gevan genisstraf. Uitspraak over 14 dagen. POGING TOT DOODSLAG OP ZIJN VROEGERE VERLOOFDE. Voor de Vierde Kamer der Amsterdamsche Rechtbank heeft een electrotechnicus terechi gestaan wegens poging tot doodslag, in den avond van 15 December van het vorige jaar had de jongeman te Amsterdam een revol verschot gelost op zijn vroegere verloofde, bij wie hij tevergeefs had aangedrongen op hernieuwing van den omgang, die door het meisje was verbroken. De officier van Justitie eischte 4 'A jaar ge vangenisstraf. De rechtbank zal 5 Mei vonnis wijzen. INBRAAK H. E. M A TE ROTTERDAM. T wee verdachten tot vier jaar, een tot drie en een half jaar veroor deeld. In den nacht van IS op 19 October van het vorig jaar is ingebroken in het gebouw van de H. E. M. A. aar. de Korte Hoogstraat te Rotterdam. Uit een brandkast werd 2200 gestolen. De inbrekers, een 54-jarige timmerman, een 51-jarige bootwerker en een 39-jarige losse werkman, zijn gisteren door de Rotterdamsche rechtbank veroordeeld, de beide eersten tot ieder vier jaar. de laatste tot drie en een half jaar gevangenisstraf. OPLICHTING. De Rotterdamsche rechtbank heeft gisteren uitspraak gedaan in de zaak tegen den 30- jarigen vertegenwoordiger, die met allerlei listige praatjes den heer E. Suermondt in een tijdsverloop van eenige maanden heeft weten op te lichten voor 12.000. Verdachte werd veroordeeld tot een gevangenisstraf voor den tijd van één jaar. met aftrek van den tijd in preventieve hechtenis doorgebracht. De straatfotograaf, die den oplichter het adres van den heer Suermondt heeft gegeven en die daarvoor een gedeelte van de op brengst had ontvangen, werd terzake heling veroordeeld tot een gevangenisstraf voor den tijd van zes maanden. INBRAAK TE ZWOLLE. Het gerechtshof te Arnhem heeft uitspraak gedaan in de zaak tegen twee kooplieden te Amsterdam, die door de rechtbank te Zwolle waren veroordeeld ieder tot vier iaar gevan genisstraf wegens inbraak in een kantoor aan de Hattemsche straat te Zwolle. Het Hof heeft dit vonnis vernietigd, doch de verdach ten veroordeeld ieder tot drie jaar, met af trek van voorloopjge hechtenis. VEROORDEELEND VONNIS VAN HET AMSTERDAMSCHE GERECHTSHOF VERNIETIGD. Een door de Haariemsche Rechtbank vrij gesproken doch in hooger beroep door het Amsterdamsche Gerechtshof van gevangenis straf veroordeelde arbeider uit Haarlem heeft, tijdens het ondergaan van zijn straf een ver zoek om revisie ingediend, met het gevolg dat de Hooge Raad de zaak heeft verwezen naar het Haagsche Gerechtshof, dat den man heeft vrijgesproken. De arbeider, die terecht had gestaan we gens ladelichting in een winkel te Haarlem, was door het Amsterdamsche Gerechtshof veroordeeld tot tien maanden gevangenis straf. Na het indienen van het verzoek tot revisie werd, toen de Hooge Raad de zaak naar het Haagsche Gerechtshof verwees, de onmiddellijke schorsing van de tenuitvoerleg ging van de straf gelast, en thans is de man vrijgesproken onder vernietiging van het vonnis van het Gerechtshof te Amsterdam. INBRAAK. Het gerechtshof te Arnhem heeft gisteren twee Amsterdamsche kooplieden, J. S. en H. M. genaamd, veroordeeld tot drie jaar ge vangenisstraf. wegens een inbraak, welke zij pleegden in de Van Hattumstraat te Zwolle. De rechtbank te Zwolle veroordeelde hen voor dit feit tot vier jaar gevangenisstraf. VALSCHHEID IN GESCHRIFTE. De 33-jarige scheepshandelaar A. A. A geboren te Port Said, gedetineerd, heeft zich voor de rechtbank te Rotterdam te verant woorden gehad terzake valschlieid in ge schrifte en het gebruik maken van een ver- valscht geschrift, subsidiair oplichting. Het O.M., waargenomen door mr. E. D. H. Schutter, meent, dat uit de getuigenver klaringen verdachte's schuld bewezen is. Men heeft hier te doen met een zeer gevaar lijk en listig vreemdeling. Uit een uit Frank rijk ontvangen inlichtingenbrief blijkt, dat hij ook daar ongunstig bekend staat. Zijn uitlevering is gevraagd naar België, waar hij dergelijke feiten heeft begaan. Ook moet hij debet zijn aan een ernstige berooving. Het O.M. eischte 1 jaar gevangenisstraf. Uitspraak 3 Mei. HEEMSXEPK. Over de zwemsport is den laatste» tijd nogal eens stof opgewaaid. Wij bedoelen hiermede niet dat door een deel der bevol king het nut hiervan niet wordt ingezien, want over het teendeel zal iedereen het wel eens wezen, maar wel over de z.g. gemeng de baden. Vooral in den Uitgeester gemeen teraad is hierover wel eens van gedachten gewisseld daar het lid, de heer Z. het meer dan ergerlijk vond dat leden van beider sec ten zoo maar door elkaar in het water spar telden. Te Heemskerk is dit anders, hier vindt men ook eene uitstekende zwentgelegenheid aan de Vuurlijn in het meest zuidelijke deel der plaats gelegen, waar alleen gebruik van ge maakt wordt door leden van het sterkere geslacht. Men zal zoo denken: hier kan men dus niet op tegen hebben, daar deze baden niet gemengd zijn. Toch heeft men het mis, want ook te Heemskerk wordt alweer van gemengde ba den gepreken en wel in den vorm van roomsch en protestantsch. Tot dusver is onze zwenivereeniging nog neutraal en bij blijvende neutraliteit is de kans groot dat het ledental verdubbeld wordt daar verschillende ingezetenen uit Velzen en ook uit Castricum te kennen ge- geve!) hebben zich te willen aansluiten. Maar drijverij en dwang van enkele niet- protestantschc ingeztenen moet dan achter wege blijven. De Woensdag alhier gehouden „Emma- bloemcollecte" ten behoeve der plaatselijke afdeeling van het Witte Kruis heeft opge bracht 160.38. Donderdagmorgen ontstond, tijdens af wezigheid van den eigenaar en diens echt- genoote, een begin van brand in de schoen makerswerkplaats van den heer S. aan de Schoolstraat, tengevolge van het te fel bran den van de kachel, waardoor het houten be schot vlam vatte. Een dochter ontdekte het nog juist bijtijds en waarschuwde den knecht en de naaste buren, wien het gelukte met em mers water het vuur te blusschen. EVEN SLANK ALS TOEN ZIJ 20 WAS. Nog „fit" en actief op 55-jarigen leeftijd. „Gedurende de afgeloopen 3 jaar heb ik iederen morgen de kleine desis Kruschen Salts ingenomen. Ik kan het gewoon niet meer missen in huis. Ik leed altijd aan hardlijvig heid en aambeien, maar nu heb ik er heele- maal geen last meer van. Ik ben 55 jaar en net zoo slank ais toen ik 20 was. Ik moet hard werken, omdat ik mijn huisgezin en een invaliden vader moet verzorgen en ik zeg altijd maar dat het Kruschen is dat mij zoo flink houdtM. S. Nadat U een paar weken iederen morgen Uw dagelijksche dosis Kruschen hebt ge nomen, zult U krijgen, wat over de heele wereld bekend is als „het Kruschen gevoel". De drang naar bedrijvigheid zal Uwe heele wezen vervullen U zult er niet meer te vreden mee zijn in de oude leunstoel te zit ten, nadat Uw dagelijksche bezigheden zijn afgeloopen. U voelt de geest der jeugd in U dat vreugdevolle gevoel U wilt lange wandelingen maken, aan sport doen en Uw werk zal geen last meer zijn integendeel, het wordt een genoegen. Kruschen Salts is uitsluitend verkrijgbaar bij alle apothekers en drogisten a 0.90 en 1.60 per flacon. De minister van arbeid heeft aan het gemeentebestuur medegedeeld, dat bezwaar, bestaat tegen algeheele openstelling van de' winkels op Zondag, gedurende het zomer seizoen. De minister heeft zich bereid ver- klaard in zooverre tegemoet te komen, dat gedurende maanden Juli tot en met Augus tus de winkels, waar uitsluitend of in hoofd zaak worden verkocht: a. kunstvoorwerpen, antiquiteiten, souve nirs; b. foto-artikelen, prentbriefkaarten; c. brood, koek, banket, suikerwerk en chocola de; d. fruit; e. kleine consumptie-artikelen, zooals: belegde broodjes, croquetten, slaatjes e.d.; f. melk en andere alcoholvrije dranken; g. sigaren; h. badartikelen en speelgoed; ge opend mogen zijn op Zondag van 9 uur v.m. tot 8 uur n.m.terwijl alle winkels op werk dagen van 5 uur v.m.?tot 9 uur n.m..; (Zater dag van 5 uur v.m. tot 10 uur n.m.) geopend mogen zijn. Het gemeentebestuur zal hieromtrent de Middenstandsvereenigingen en enkele andere organisaties hooren, waarna de gemeente raad deze zaak opnieuw zal hebben te b handelen. Het spaarfonds van de Langendijkcr Winkeliers-, Nering- en Vakvereeniging, hield gisteravond haar eerste vergadering sinds de oprichting ten lokale van den heer P. Schoen maker. Wegens verhindering van den voor zitter werd de leiding toevertrouwd aan den heer D. Zeeman. Deze verwelkomde de zeer weinige aanwezigen, wanneer hij zijn spijt uitte en zag in de geringe opkomst een be wijs van vertrouwen in het bestuur en de commissie. Spr. veronderstelde ook, dat de leden weinig of geheel geen klachten Hebben, anders was men wel gekomen. Dit pleit er voor dat de kassier zijne functie naar be- hooren vervult, wat ook de gedachten zijn van het bestuur en de commissie. De secre taris, de heer Piersma, vermocht na de lezing van de notulen, hierop een goedkeurende bevestiging. De secretaris deelde mede dat deze ver gadering plaats heeft, ingevolge den wensch van de Algemeene Vergadering, en zal ook voortaan van het spaarfonds uitgaan. Verder deelde hij mede dat voor propagan da voor het spoorfonds den kassier was ver zocht meerdere activiteit per bode te be trachten. Hierop deelde Je kassier mede dat de functie zooveel omvattend is, dat het heel bezwaarlijk is hiernaast nog meer te doen. De functie als kassier zonder meer staat veel zuiverder. Hierna gaf de kassier een zeer uitvoerig er. duidelijk verslag van zijn bescheiden. Alles was door een nauwkeurige controle van het bestuur onderworpen geweest en deze hechtte aan een en ander zijn goed keuring. Het verslag toonde duidelijk aan< dat het spaarfonds in een gewenschte be hoefte voorziet. Ook de zegels ondergaan eerst een nauw keurige controle, alvorens zij ter uitreiking aan den kassier worden overhandigd. Op den betaaldag worden de bedragen aan de leveranciers uitbetaald. Daarna worden de oude ingeleverde zegels onder toezicht door verbranding vernietigd. De instructies voor den bode werden her zien en daarna vastgesteld, en moeten door beide partijen onderteekend worden. Goedgevonden werd dat de bode voor taan op de vergadering van het spaarfonds aanwezig zai zijn. Ook de instructie voor den kassier werd herzien en daarna eveneens vastgesteld. Uit de gegevens van den kassier bleek verder, dat van de spaarzegels met St. Nicolaas een flink gebruik gemaakt wordt. De nadruk werd uitgesproken, dat de spaarders eventueel niet anders goederen kunnen betrekken, dan op vertoon van het spaarboekje. De instructies voor de winkeliers werden eveneens besproken en vastgesteld. Als nieuwe leden werden aangenomen d* heeren S. de Rijke en J. Timmerman Hierna sluiting. Woensdagavond acht uur vergaderde de Woningbouwvereniging ten huize van den heer L. Hop, alhier. J De voorzitter, de heer J. Kliffen, opende de vergadering met een woord van welkom, er zijn spijt over uitsprekend, dat zoo weinigen waren opgekomen. Van de bewoonders der huizen was een schrijven ingekomen, houdende verzoek de huren der woningen te willen verlagen, in verband met de crisis. De voorzitter zeide, dat het bestuur een en ander onder de oogen heeft gezien en het be stuur is van oordeel, dat, hoewel er enkelen zijn die wel last van de crisis hebben, dit niet mag worden gegeneraliseerd. Het mee- rendeel heeft geen last van den crisis, om niet van voordeel te spreken. Daarom gaat het bestuur niet geheel accoord met dit adres om

Alkmaarsche Courant | 1932 | | pagina 8