Mkmaarsche Courant. De geheimzinnige inbreker ^Radionieuws (RecfUsmken (huitêeton Qemeentecaden Honderd vier en dertigste Jaargang. Jlaandas; 25 April. MET ELKEN ADEMTOCHT No. 97 1932 Dinsdag 26 April. Hilversum, 296 M. (6.45—12.en 4.30— 12.V.A.R A. en de A.V.R.O. van 12. 4 30 uur). 6-457.en 7.307-45 Gym nastiekles. 8.Gramofoonpl. 9.Concert door kwintet o. 1. v. S. Metz cn gramofoonpl. 10.— V.P.RO.-morg;enwijding. 10.15 Voor arbeiders in de Continubedrijven: Kwintet o. 1. v. S. Metz. K. Bakker, voordracht. L. Fuld, zang en J. v. Geens, piano. 12 Omroep orkest o. 1. v. N. Treep en gramofoonpl. 1.45 ■Gramofoonpl. 2.Kovacs Lajos en zijn orkest. Refreinzang: Bob Scholte. 3.— Knip cursus. 4.Gramofoonplaten. 4.30 Piano recital door Joh. Jong. 5.VARA septet o. 1. v. Is Eyl en gramofoonpl. 6.45 Bestuurs nieuws door J. W. Lebon. 7 „The Four Serenaders'', accordecn. 7.30 „De minister is vermoord" van Errich Ebermayer. Vert. en bew. door K. Luberti. (Groot Voikstooneel). 8 45 VARA-orkest o. 1. v. Hugo de Groot en gramofoonpl., o.a. Ouv. „Djami'.eh", Bizet en Liszt-fantasie, arr. Urbach. 9.30 Henri Marchand, liedjes en Joh. Jong, piano. 10.— Vervolg orkest, o.a Potp. „Die Blume von Hawaii", Abraham. 10.45 Vaz Dias. 11. 12.— Gramofoonplaten. Huizen, 1875 M. (Uitsluitend K. R. O 8—9-15 en 10— Gramofoonpl. 11.30 Godsd. Halfuurtje. 12.15 K.KO-Trio. 1.45 Gramofoonpl. 2.— Vmuwenuurtje. 3.— Cur sus. 4.Pauze. 4.25 Cursus. 5.Concert. 7.10 Causerie. 7 45 Causerie 8.KRO orkest. Ca. 9.15 Vaz Dias. Hierna Vervolg concert. 11.—12.Populair concert. Daventry, 1554 M. 9.35 Morgenwijding. 9 5010.05 Tijdsein en berichten. 10.05 Le zing. 11.20 Orgelconcert Reg. Foort. 1.25 Voor de scholen. 3.20 Het Edinburgh'sch Studio-orkest o. 1. v. G. Daines. 3.50 Gros venor House-orkest o. 1. v. .j. Meeus. 4 35 Kinderuur. 5 20 Berichten. 5.50 Handel's pianomuziek door E. Benbcw. 6.10 Fransche causerie. 6.40 Opera-muziek. B.BC.-orkest o 1 v. Ch. Webber, m. m. v. E. Hannevig, sopraan en H. Stevens, bariton O.a Uit „Euryanthe", Weber; Ouv. „Der fliegende Hollander", Wagner, en Aria uit „Tannhau- serWagner. 7.40 Lezing. 8.20 Berichten en lezing. 8.40 B.B.C.-ork*st o. 1 v Edw Clark, o.a. Wals „10C1 Nacht", Strausz en „Masques et Bergamasques", Fauré. 9.50— 11.20 Ambrose's Blue Lyres Dansmuziek Parijs „Radio Paris"1725 M. 7.05 en 11.50 Gramofoonpl. 7.20 Cabaret-program ma. 8.05 Radio-tc neel „John D. a la con- quete dn monde" van Wolff. Kalundborg, 1153 M. 11.20—1.20 Con cert uit het Palace-hotel. 2.20—4.20 Om roeporkest o. 1. v. Reesen, m. m. v. W. Rietsch, viool en V. Fischer, piano. 7.50 Duitsche koorzang door „Bel Canto" o. 1. v. Rachlew 8.20—9.20 Noorsche poëzie en muziek, m. m. v. koor „Bel Canto" o. 1. v. Rachlew, en E. Juhl, declamatie. 9.20 Cem balo-recital door F Jensen. 9.55—10.25 Fransche suites door het Omroeporkest o. 1. v Gröndahl, o.a. Le Tombeau de Couperin, M. Ravel. 10.2511.50 Dansmuziek o. 1. v. Warny Langenberg, 473 M. 6.25—7.20 Gramo foonplaten. 11.20—11.40 Concert uit Stutt- gart. 11.40 Gramofoonpl. 12.201.50 Con cert o. 1. v. Eysoldt, m. m. v. Clare Hansen, sopraan. 4.20—5.35 Operette-muziek en wal sen o. 1. v. Eysoldt. 7.50 Wagner-cyclus: Eerste bedrijf van „Siegfried". Dirigent: Buschkötter. Regie: Anheisser. Rome441 M. 1.2S3 Gramofoonpl. 8.05 Gevarieerd concert, o.a. Uit „Manon Les- caut", Puccini. Brussel, 508 M. en 338 M. 508 M 11.35—1.05 Gramofoonpl. 4.20 Concert o. I. v. Meulemans. 5.40 Gramofoonpl. 7.20 Concert o. 1. v. Meulemans. O.a. Ouv. „Zam- pa", Herold; Fant. Pariser Leben, Offen- bach 338 M 11.351.05 Gramofoonpl. 4.20 Concert o. 1. v. Kumps. 5.50 Gramo foonplaten. 7.20 Concert. Omroep-Klein- orkest o. 1. v. Kumps m. m. v. F. Lamoen, humorist, o.a. Semper fide1is, Sousa; wals uit „Die geschiedene Frau", Fall en An der schonen bauen Donau, Strausz. Zeesen, 1635 M. 7.20 Politiek overzicht. 7 50 Berlijnsche Omroeporkest o. 1. v. Max Fiedler. Brahms-programma. 9.30 Berichten. 9.50 Richard Tauber zingt liederen uit zijn nieuwste film „Melodie der Liebe", 10.05 II.20 Russisch concert m. m. v. koor en orkest o. 1. v. José Eibenschütz. VOOR DEN KANTONRECHTER TE ALKMAAR. (Strafzitting van Vrijdag 22 April). WIE WAS VERANTWOORDELIJK VOOR DEN NIET VERGUNDEN GARAGEBOUW TE BERGEN? Deze vraag werd op 8 April in cri zaal der kantongerechtigheid *g£steld, toen de timmer man Corn. N- zich had te verantwoorden ter zake het bouwen van een garage zonder de vereischte gemeentelijke vergunning. Maar de timmerman protesteerde en ontkende de aanvrager te zijn, dat was zijn principaal, de heer Bouchette, en dus meende verdachte, ten onrechte met een dagvaarding ter zake de desbetreffende overtreding te zijn vereerd Daardoor ontstond een rechtskwestie, zoo dat het proces ter verdere behandeling werd uitgesteld tot heden. Het bleek echter heden, dat de principaal in ieder geval de vergunning niet had aan gevraagd. Toch was die aanvraag ingediend, vergezeld van de vereischt teekeningen, doch met het verkenen van de vergunning werd getraineerd, zoodat om verschillende redenen, verband houdende met de centrale verwarming, met het bouwen werd aange vangen. De heer N„ met dit bouwen belast, werd alzoo beschouwd als de verantwoordelijke persoon en veroordeeld tot 15 boete of 15 dagen hechtenis. Deze zaak kan nu ook dienen ter waar schuwing aan andere bouwmeesters, die te dien aanzien de nakoming der bouwverorde ning verwaarloozen. Men moet niet vergeten, dat het gemeente bestuur is gerechtigd, het eventuëel reeds voltrokken bouwwerk alsdan weer te doen afbreken DE GEHEIMZINNIGE DUBBEL GANGER ONTMASKERD. De 24-jarige visscher Krijn D. uit Egmond aan Zee schijnt, evenals vele opmerkelijke personen in de wereldgeschiedenis, te kunnen beschikken over een dubbelganger, die niet uit het Engelsch door A. Treub. 14) Het meisje glimlachte, keerde zich om en ging heen, Ik vraag verschooning voor de manieren van mijn vader, mijnheer Aimsbi y, zeide zij, een minachtenden blik op sir Peter werpend. En als U mij wilt verontschuldigen. Aimsbury haastte zich de deur voor haar te openen. Laat ik U niet storen, verzocht hij. Maar Enid legde hem met een beteekenis- vollen knik van haar hoofd het zwijgen op, waaruit hij begreep, dat het den wensch van haar vader was dat zij gaan zou, en, met een glimlach tot afscheid, verdween zij in den salon. Sir Peter keek met blijkbaar voldoening toen de deur zich sloot. Hij vond Enid be paald lastig vanavond en kon niet begrijpen wat er met het meisje gebeurd was. Ga zitten, Aimsbury, vroeg hij met een poging tot vriendelijkheid, en nu wees hijbe paald een stoel aan, aan den anderen kant van de tafel. Ga zitten man. Maar Aimsbury voelde, dat hij iets aan zijn eigen waardigheid verschuldigd was. De beleediging stak. Eric, redeneerde hij, was de dochter van ieder man waardig en in zoover het hem zelf betrof was er niets bijzonder aantrekkelijks in het vooruitzicht van een ver binding met het Huis Brace— het geldschie- aangewezen is om de klappen of de kogels op te vangen, maar integendeel in den nacht van 29 November den armen Krijn in een moeilijk parket bracht, door in zijn naam en gestalte met den lichtbak te gaan stroopen in Castricum's duinenreeks en bovendien een valschen naam, Willem Prins, op te geven. Door een tweetal jachtopzieners werd deze verdachte aanwezigheid geconstateerd en zij haastten zich den wildstrooper op het lijf te valien. Hij bleek dan schijnbaar te zijn bo vengemelde Willem Prins en tegen hem werden dan ook de noodige gerechtelijke stappen gedaan om hem voor den kanton rechter te krijgen. Deze Willem Prins bleek dan later te zijn genoemde Krijn D. Maar toen Krijn op 8 April terecht stond, ontkende hij beslist zich in den bewusten nacht in de Bakkummer duinen met kunstlicht vermaakt te hebben en hij beweerde zóó overtuigend: „oewel, nêen, niks van an, ik was op zee", dat aan den kantonrechter niet anders te doen stond, dan de zaak 14 dagen aan te houden, teneinde de verba'isanten in persoon nader te hooren. De jachtopzieners Castricum en Bakker waren thans present, herkenden pertinent in den verdachte den bewusten wildstrooper en hoewel deze krachtig protesteerde en op verschillende manieren zijn onschuld trachtte aan te toonen, mocht zulks niet baten en werd hij veroordeeld tot 14 dagen principale hechtenis en 20 boete of 20 dagen hechte nis. Aangezien de veroordeelde echter in hooger beroep wenscht te komen zal het laat ste woord in deze zaak nog véél niet gespro ken zijn. HET VERHEVEN AMBT VAN RIJVAARDIGHEIDSEXAMINATOR BRENGT GROOTE VERANTWOOR DELIJKHEID MEDE De heer M. Kater te Alkmaar, aangewezen als districts-examinator ter verkrijging van de bevoegdheid om motorrijtuigen met twee, drie, vier en meer wielen te besturen, is zon der twijfel een man van niet geringe beteeke- nis, maar heeft als alle hooge boomen, veel wind op te vangen. En zoo gebeurde het dat een tweetal candidaten voor het begeerde rijbewijs, uit Koedijk, de schoenmaker tende Huis Brace! Als hij sterk genoeg was geweest, zou hij zijn zoon verboden hebben voort te gaan met zijn attenties voor Enid, ofschoon zij ongetwijfeld een bekoorlijk meis je was; maar hij wist al sedert lang, dat Eric een aangeboren smaak voor verboden dingen had. Hij sloeg geen acht op de uitnoodiging om te gaan zitten. Ik kan niet gewend raken aan Uw laat dunkende houding, sir Peter, zei hij op vas ten toon, heimelijk verbaasd over zijn eigen moed. Sir Peter onderdrukte met moeite zijn op komenden toorn. Het was voor den tweeden keer vanavond dat zijn,, laatdunkendheid" hem voor de voeten werd gegooid. Houd vol, Aimsbury, raadde hij spot tend aan. Maar mischien passen volharding en biscuits niet goed samen? Ga zitten man! Aimsbury werd boos. Hij liep naar de ta fel en sloeg er hard op, zonder te letten op de levendige manier, waarop de nephrietvaas op zijn harden slag rageerde. Ik wil niet gaan zittenschreeuwde hij. U kunt biscuits minachten, maar Integendeel, ik houd veel van een bis cuit, 's ochtends, hoewel ik mij niet herinner Uw Cinnamon Crackers geproefd te hebben! Aimsbury bleef met opgeheven vuist staan en nam een snel besluit. Hij ging rechtop staan en trok zijn mouwen weer op hun plaats. Ik wensch U goeden avond, sir Peter zei hij koel. Ik verdraag dergelijke beleedi- gingen van niemand Sir Peter keek hem onverschillig na. ter wijl Aimsbury naar de deur ging met een Napoleontischen tred. Goeden avond, Aimsbury, antwoordde Berend B. en zijn dorpsgenoot Jan G., op 30 Maart door een Alkmaarschen politieagent in de Langestraat werden aangehouden en op den bon geslingerd, omdat zij de vrijmoe digheid hadden zich ieder op een motorrij wiel te vertoonen, dat voorzien was van letter noch nummer, doch slechts van de ge bruikelijke bordjes, waarop dit alles „blauw- blauw" was gelaten. Natuurlijk was ook geen der motorrijders in staat een nummer of rijbewijs te toonen, want ze waren, wat althans het rijbewijs betrof, nog niet waardig gekeurd in het corps der officiéél erkende motorrijders te worden opgenomen. Deswege op 8 April terecht staande, be weerden de heeren ten volle te hebben ver trouwd op het woord van den eximinator, die hen had uitgenoodigd op hun motor te ver schijnen, ten einde de rijproef af te leggen. Het is echter duidelijk, dat de heer Kater dit niet zoo letterlijk had bedoeld. Alle risico is natuurlijk voor den candidaat. Hoofdagent Wijnberg, expert in verkeers- aangelegenheden, die, in een andere zaak ge dagvaard, ter zitting aanwezig was, gaf in lichtingen omtrent de overeenkomst in examenaangelegenheden met den heer Kater getroffen. Met betrekking tot het rijbewijs en de wegenbelastingkaart wordt dan, hoewel in strijd met de weinig soepele wet, billijk heidshalve wat door de vingers gezien. Een dergelijke faciliteit kon echter niet worden verleend met betrekking tot het ontbreken van letter en nummer, die juist moeten dienen om bij een eventueele verkeersovertreding den dader te kunnen opsporen. De verdachten voerden te hunner verde diging aan, dat zij, juist omdat zij niet wil den rijden met een onjuist nummer, deze nummers en letters op hun tweedehands motorrijwielen 'hadden weggesohilderd. Niettemin kon deze begripsverwarring niet strekken tot vrijspraak en werden zij ieder veroordeeld tot 4 boete of 4 dagen hechtenis. De heer Wouter B., wien de vorige week ter zake een dergelijke overtreding 59 cents boete of 1 dag werd opgelegd, bofte dus geen klein beetje! EEN EXPEDITEUR, DIE EEN VER VAN SCHITTERENDE INDRUK ACHTERLIET. Op Woensdag 2 Maart zag de hoofdagent A. Wijnberg op den Dijk te Alkmaar een vrachtauto, volgeladen met steigerhout en reuzepalen, die pijn. 3 Meter voor en achter het vehikel uitstaken. Bovendien was de lading, afkomstig van het bouwwerk „Wes- terlicht", zoo los opgetast, dat de steiger palen heen en weer schommelden en dus ge vaar opleverden voor de veiligheid van het verkeer. Het is nog niet zoo heel lang ge leden dat bij de Friesche brug een jong meisje door dergelijke steigerpalen werd ge troffen en gewond. De heer Wijnberg hield dus den chauf feur, M. R. uit Wognum, aan en gelastte hem het steigerhout, voor zoover noodig, af te laden. De chauffeur toonde zich schijnbaar bereid, doch verzocht deze aflading te mogen verrichten achter het café van den heer de Boer over de Friesche brug, alwaar een ge schikt terrein kon worden gebezigd. Dit werd goedgevonden, doch hoofdagent Wijnberg, die zijn Pappenheimertjes ook wel kent, gaf aan zijn collega Heydentrijk op dracht, den auto op de fiets te begeleiden en toe te zien, dat de aflading behoorlijk ge schiedde. De chauffeur echter koesterde heel andere plannen, weigerde, ter plaatse gekomen, het hout af te laden en wilde doorrijden, waarop de agent ook actief optrad en zijn rijwiel op den rijweg plaatste in de veronderstelling dat de vrachtrijder zoo verstandig zou zijn, aan de opdracht te voldoen. Ondanks dit beletsel reed de chauffeur met geweld door en moest de agent zorgen niet te worden aangereden, terwijl zijn politie- rijwiel geheel werd vernield, althans zwaar beschadigd. De ontactische autobestuurder was nu wel voor 't oogenblik van alle soesah af; maar de strafrechterlijke gevolgen waren niet ge ring te achten. Niet alleen werd hij vervolgd ter zake over treding van artikel 22 Motor- en Rijwielwet, maar bovendien nog wegens artikel 184 straf recht, het niet voldoen aan een bevel of vor dering krachtens wettelijk voorschrift, op welk misdrijf is gesteld een maximum gevan genisstraf voor den tijd van 3 maanden of geldboete van driehonderd gulden! De chauffeur, hoewel niet verschenen, kreeg heden al een voorproefje van hetgeen hij kalm, en hij greep naar een andere courant. Maar sir Peter was allesbehalve onver schillig omtrent Aimsbury's plannen en als hij niet zeker er van was geweest, dat Aims bury handelen zou, zooals hij deed, had hij misschien zijn gewoonte om gratis beleedi- gingen uit te deelen, bedwongen, en zou hij getracht hebben den man te verzoenen ter wille van de toekomst van het Huis Brace. Nu schopte hij de pook over het haardijzer en deed of hij de familiekolom van de „Star" door keek. Aimsbury bereikte de deur; draaide den knop met verheven kalmte om en gaf zich toen over aan de wijsheid van een tweede ge dachte. Eigenlijk, redeneerde hij, was het dwaas om beleedigd te zijn, Brace kennende, zooals hij deeddaarenboven En het was het „daarenboven" dat met een koude hand zijn hart raakte en eindelijk zijn snel besluit te niet deed. Hij kuchte veront schuldigend. Wat Iersch mos zou misschien helpen, zei sir Peter, zonder op te zien. Hoesten in dezen tijd van het jaar moet niet verwaar loosd worden. Aimsbury lachte gedwongen en liet den deurknop los. Ik ben bang dat ik wat driftig ben, ver ontschuldigde hij zich en hij kwam langzaam naar de tafel terug. Driftig is een algemeen gebrek, Aims bury, antwoordde de ander, kalm zijn cou rant onvouwend. Zoo algemeen, dat de meeste rijke menschen hun vermogen er aan te danken hebben, dat anderen dit gebrek hebben Aimsbury plukte aan de bloemen in de groene nephrietvaas en zweeg zoo lang, dat hem te wachten staat in den vorm van 25 boete of 25 dagen hechtenis De politie rechter zal ongetwijfeld te gelegener tijd ook nog wel een duit in het zakje doen glijden. De van zijn ziekte weer herstelde amb tenaar mr Brues Tack oracht in zijn requi sitoir een woord van hulde aan de Alk- maarsche politie voor haar in deze zaak ver dienstelijk ingrijpen. RIJKSBRUGWACHTER BIJ DE FRIESCHE BRUG CONTRA EEN MOTORRIJDER. Het is natuurlijk een algemeen geconsta teerd, bekend en afgezaagd feit, dat de „nieuwe" Friesche brug over het Noord- Holiandsch Kanaal te Alkmaar met betrek king tot het drukke verkeer aldaar een alge heele mislukking van waterbouwkunde mag worden genoemd. Daarover behoeft dus niet lang gepraat te worden, maar juist door dien ongelukkigen toestand is oppassen de boodschap. De dienstdoende brugwachter heeft dus een hoogst verantwoordelijke taak, vooral, wanneer de weer dicht gedraai de brug wederom voor het verkeer wordt opengesteld. Alsdan is de medewerking van het wachtende publiek, voetgangers, wiel rijders, maar vooral motorrijders en automo bilisten, zeer noodzakelijk. En dan moet het optreden van een motorrijder uit Beverwijk, genaamd P. F- S., die zich op 20 Februari met zijn motor vóór zijn beurt naar voren op de brug drong en weigerde te gehoor zamen aan het door den brugwachter J- Kloet gegeven stopsein en daardoor een verkeers- stagnatie veroorzaakte, welke 8 min. duurde, sterk worden afgekeurd. De brugwachter wenschte een dergelijk onmaatschappelijk op treden dan ook niet door de vingers te zien en maakte gebruik van zijn hem door den minister van waterstaat verleende bevoegd heid om proces-verbaal op te maken, met het resultaat dat heden de niet verschenen S. werd veroordeeld tot 25 gulden boete of 25 dagen hechtenis. DAT BELOOFT NOG EEN GEANIMEERDE BIJEENKOMST TE WORDEN. Volgens de uitgebrachte dagvaarding had de 28-jarige A. J. G. A. K., electricien te Alkmaar, op Vrijdag 18 Maart bij den be waakten spoorovergang op den Heldersche weg onder Alkmaar zich schuldig gemaakt aan overtreding van art. 22 der Motor- en Rijwielwet, door b' het oprijden van de spoorbaan een motorrijder, den chef-veld wachter Vermeulen van Bergen, achterop en voorbij te rijden, terwijl van de andere zijde eveneens een motorrijtuig naderde en het ver keer dus niet vrij was. De heer K., hierboven genoemd, stond he den te dier zake terecht, terwijl de verbali sant niet gedagvaard was. De gedagvaarde electricien was persoonlijk aanwezig en ont kende de hem te laste gelegde overtreding. Na het wachten bij bedoelden overweg was hij met zijn auto, waari: nog aanwezig waren 2 monteurs (men kwam van Wierin- gen), den motorrijder die vóór hem stond, voorbijgereden, omdat diens motor niet aan sloeg. Daarop was gemelde motorrijder op zij van zijn auto verschenen, had het portier geopend, gevloekt en gescholden en gedreigd dat hij zijn dag maar moest onthouden. De verdachte was echter van meening dat de veldwachter meer gevaar voor het verkeer had opgeleverd dan hij. De twee mede in het rijtuig zittende monteurs zouden zulks ook kunnen verklaren. In verband met dit verweer werd tot aan houding tot 29 April besloten. Alsdan zal de verbalisant worden gehoord en de heer K. zijn twee monteurs als getuigen a déchar ge voor brengen. DE MAN ACHTER HET STUUR MOET OOK DE JUSTITIEELE OPSTOPPERS INCASSEEREN. Een 29-jarig chauffeur van een zand-auto, de heer Adr. D. uit Castricum, was gerequi- reerd als comparant ter eener zijde, waar steeds de justitiëele klappen vallen en stond terecht, omdat hij op 8 Maart te Alkmaar op den Kennemerstraatweg een vrachtauto had bestuurd, waaraan het gemis van twee onaf hankelijk van elkaar werkende remmen door de controleerende politie werd geconstateerd. De goede man erkende het feit, doch be weerde dat hij, destijds in dienst van den heer W. Castricum van Castricum. zijn patroon meermalen zonder eenig resultaat op die slechte remmen had attent gemaakt. Hij toonde voorts nog een gctypten brief van wet houder van Slingerland ie Alkmaar, ter be vestiging van zijn verweer, maar het mochi sir Peter nieuwsgierig omkeek. Doe dat niet, Aimsbury! snauwde hij knorrig. Je zult het verwenschte ding om gooien. Zet het daar neer boven op die boekenkast. Aimsbury gehoorzaamde zwijgend. Nu, Aimsbury, de zaken als het je be lieft, ging sir Peter voort, terwijl Aimsbury naar de tafel terug kwam. Uw bruuske manieren brengen me in de war, sir Peter. Ik kiesjjraag mijn tijd ui; voor zaken van dezen aard En den mijnen blijkbaar ook, gromde sir Peter. Ga in 's hemelsnaam zitten Aimsbury ging zitten. Op het punt van borgstelling be gon sir Peter onmiddellijk, zijn stoel omdraai end* zoodat hij de tafel en Aimsbury tegen over zich had, en de kortaangebonden, har de manier aannemend, die hij gewoonlijk in de „zakenuren" had. Die heb ik hier, antwoordde Aimsbury een lang, dik enveloppe uit een binnenzak van zijn jas halend, en dit met voorgewende onverschilligheid over de tafel naar sir Pe ter toeschuivend. Kijk het als het U belieft na. Sir Peter bekeek het enveloppe een oogen blik en wierp toen een achterdochtigen blik op Aimsbury. Open het, zeide Aimsbury glimlachend. Sir Peter verbrak het zegel en haalde een pak documenten te voorschijn, die zorgvul dig met dun, groen band waren samengebon den. Hij bekeek de buitenste stukken en trok plotseling zijn wenkbrauwen op. Hij blader de de andere vlug door en toen hij hun op schriften las, werd zijn verbazing stomme verwondering en hij stond op het punt in krachtige woorden aan zijn gevoelens lucht hem helaas niet baten. De werkgever had ontkend dat de onvoldoende toestand van de remmen hem was medegedeeld en alzoo rechtdoende veroordeelde de kantonrechter den delinquent tot 12 boete of 12 dagen hechtenis. LIMMEN. De raad kwam Vrijdagmiddag 2 uur in openbare zitting bijeen. Afwezig de heer Kieft, door verblijf in het buitenland. Op de publieke tribune waren werkloozen aan wezig. De voorzitter deelde mede, dat van de Kroon een beslissing was gekomen om trent de huurwaarde van zijn ambtswoning, welke de raad op 750 bepaalde (inbegrepen een terrein achter bedoelde woning). De Kroon overwoog in een uitvoerig gestelde missive dat 650 voldoende was, ingaande 1 Januari 1931. Wethouder Pepping zeide, dat deze missive niet in de vergadering van B. en W. was behandeld, omdat het hier het huis van den voorzitter betrof. Hij oordeelde de huur alleszins billijk en stelde voor om er nog maals op aan te dringen om het besluit te handhaven. Enkele heeren meenden dat de motiveering van het adres meer uitvoerig had moeten zijn, opdat het hooge college beter kon oor- deelen. De voorzitter antwoordde, dat de colleges van de notulen der vergadering ken nis hadden genomen. Na bespreking werd besloten de ziens wijze van wethouder Pepping opnieuw ter kennis te brengen van de Kroon en Ged. Staten. Daarop kwam in behandeling de missive, die een 40-tal kleine gemeenten aan Ged. Staten hadden gezonden omtrent verlaging der jaarwedden van burgemeester, secretaris en ontvanger. Antwoord werd gevraagd vóór 15 Mei. De heer K u ij s stelde op den voorgrond1, dat zijn betoog niet ging tegen personen, doch het algemeen belang eischte verlaging dier jaarwedden, die zeker niet aanpassen aan den tegenwoordigen tijd, waarin de levens voorwaarden belangrijk goedkooper zijn. Voorts zeide spr., dat bij de algemcene ver arming der gemeentenaren die salarissen uit den tijd zijn. De heeren V a 1 k e r i n g en Dekker on derstreepten deze zienswijze, waarop de raad z. h. st. besloot om aan Ged. Staten te be richten, dat de bedoelde vermindering drin gend gewenscht is. Daarna kwam aan de orde: verlaging stroomprijzen voor licht en kracht. Hoewel het accountantsrapport nog niet verschenen is, zeide de v o o r z i 11 e r, dat de winst over 1931 2458.50 bedraagt. Daarom stelden B. en W. voor om de richtprijs met 2 cent te verlageh en te brengen op 28 cent en voor kracht met 1 cent, op 14 cent, beide per K.W.U., ingaande 1 April 1.1 Conform be- sloten. B. en W. stelden voor om gedurende de zomermaanden eiken Woensdag het sluitings uur voor kapperszaken te bepalen op 9 uur en wel van Mei tot September. Conform be sloten Een voorstel van B. en W. om geen auto maten te mogen plaatsen, anders dan met toestemming van B en W. en niet in een andere branche dan de winkelier uitoefent en niet op een open plaats (bijv. op een wei land of erf) werd goedgekeurd. In de vergadering omtrent Vergunnings recht en verlof tot verkoop van alcoholische dranken, welke opnieuw moet worden vast gesteld op 1 Mei a.s., werd voor vergunnings recht bepaald op een minimumbedrag van 40 en voor verlof op 25 per jaar. Voor nieuwe vergunningen geldt het eerste jaar 100. De voorstellen van B. en W., zijnde vast stelling bepaling betreffende gevallen en voorwaarden, waaronder indienstneming op arbeidsovereenkomst kan geschieden (het kunnen ziekteverwekkers in de mond ei keelholte komen. „Panflavin-Pastilles" oefenen een groei- belemmerende werking op de binnen dringende ziektekiemen uit. Zr beschermen daardoor tegen griep, keelontsteking en verkoudheid. Verkrijgbaar bij apothekers en drogisten. te geven, toen hij aan zijn rol dacht. Hij be- heerschte zijn trekken meesterlijk, wierp den bundel documenten achteloos op de tafel en kneep zijn onderlip nadenkend tusschen duim en wijsvinger. Hm ja ja, zei hij weifelend. Ja. Het schijnt overvloedig. Het schijnt zeker over vloedig. Ik geloof dat wij kunnen doen, mijnheer Aimsbury. HOOFDSTUK VII. Aimsbury, die sir Peter's verbazing had opgemerkt, en die zich niet bedriegen liet door sir Peter's beroepsmasker van twijfel achtigheid, schraapte zijn keel nadrukkelijk, leunde achterover in zijn stoel, legde zijn bee- nen over elkaar, zijn vingertoppen tegen el kaar en keek onverschillig in het vuur. Als zijn gezondheid het toegelaten had, zou hij in de uitbundigheid van het oogenblik één van sir Peter's sigaren geprobeerd hebben, want tot nu toe had hij aan den goeden uit slag van zijn bezoek getwijfeld. Maar hij be greep zeer goed, dat hij niet de soort man was, die gemakkelijk met een geurigen Ha vana zat en daarom drukte hij zijn groote op luchting uit door het onbedreven en bijna on hoorbare fluiten van een deuntje. Lang en mager, bijna kaal, met scherpe tiekken, ten deele verborgen achter een dun nen baard, min of meer ouderwetsch in zijn kleeding, buitengewoon eerbiedwaardig, met een zenuwachtigheid en waardigheid van houding, die volstrekt niet bij zijn figuur pas te, was Aucland, een steunpilaar van zijn keerk en een onbewust schijnheilige. (Wordt vervolgd)

Alkmaarsche Courant | 1932 | | pagina 5