h W 1 irn Stad w Omgeving. Ijiuty Vüüfr ÓiozicyCLrui URSEM. WIERINGEN. 4 1 l'ili Al £3 HEERLUK. OM IN HUIS TL Hl EBBEN OPENBARE WEGEN OF NIET? De totale ontvangst der afdeelingen be Door den voorzitter van den keurings- raad zijn drie dienstplichtigen dezer gemeen te, lichting 1933, voor goed ongeschikt ver klaard voor den dienstplicht. Door het bestuur van de voetbalvereen i- ging „V.V.U." alhier, is besloten een wed strijd te organiseeren, waarvan de opbrengst zal worden afgedragen aan het plaatselijk crisiscomité. Naar wij vernemen ligt het in de bedoeling van de voetbalvereeniging St. Bavo eveneens een wedstrijd te organiseeren voor hetzelfde doel. De minister van onderwijs heeft het be drag waarop deze gemeente, ingcvoige art. 56 der L.O.-wet 920 aanspraak heeft, bepaald op 3820. BEVERWIJK. B. en W. dezer gemeente vragen den raad «en crediet van 60.000 voor de uitvoering van havenwerken als object voor werkver- •chafing Deze bestaan in het ontgraven van 13.500 M3. grond en den aanleg van een weg van Zwaaihaven naar den Wijkerstraat- weg in de gemeente Velsen. Het bestuur der hier gevestigde afdee- ling van Vrijz. Hervormden ontving deze week ten dienste van haar kerkgebouw van een belangstellend lid een klok ten ge schenke. Deze week zijn alleen aan de veiling Kennemerland meer dan 20000 kisten met spinazie aangevoerd. Het merkwaardige hiervan is dat niette genstaande de lusteloosheid, welke sinds 1 jaar lang voor de meeste tuinbouwproducten aan de markt heerscht, de prijs tot de laatste kist ter stabiel bleef. 55-jarige echtvereenigirtg. Aan den Wijkerstraatweg hoopt 't echt paar J. v. Riessen-Hoeben op 10 Mei zijn 55-jarig huwelijksfeest te gedenken. UITGEEST. Woensdagavond gaf de arbeiderstooneel- vereeniging De Daad alhier een openbare uitvoering in de tooneelzaal van den heer J. Rol Czn. Opgevoerd werd het bekende too- neelstuk Baanbrekers, spel uit den tijd van opstand in Rusland in 4 bedrijven van Geor- ge Habner. Het stuk speelt in een klein dorp in Rusland ten tijde van den aanvang van den wereldoorlog en de revolutie, die daar op volgde Het geheel is een stuk waar ont zettend veel inzit en dat, om de innerlijke waarde goed tot zijn recht te doen komen, vlot gespeeld moet worden. Even als de vorige malen, mogen we ook thans zeggen, dat de spelenden weder uitstekend spel heb ben geleverd. Er werd z.er vlot en aange naam gespeeld, zoodat de aanwezigen ge heel in het spel opgingen. De aankleeding wat betreft de personen zoowel als het tooneel Met niets te wenschen over, alles was echt Russisch wat de waar de van het opgevoerde zeer verhoogde. We kunnen dan ook niets anders zeggen dan dat De Daad met deze uitvoering wederom veel succes heeft geoogst en de door de leden gegeven moeite door het genieten van de aanwezigen in het mooie spel, zeker rijkelijk beloond is. De heer J. C. Merz, onderwijzer aan de r.k. bijz. school, alhier, hoopt a.s. Zondag den dag te herdenken waarop hij voor 25 jaar als onderwijzer werd aangesteld, van welke periode hij 20 jaren als zoodanig ver bonden is aan de r.k. bijz. school, alhier. Naar wij vernemen behaalde de heer P. Krom dezer dagen het diploma voor hand- zetter. Recreatiewerk in de Wieringermeer. Woensdagavond is in het landarbeiders kamp bezuiden Hypolitushoef een ontspan ningsavond gegeven voor de tijdelijke bewo ners. De dichter Willem van Iependael uit Rotterdam heeft den avond gevuld met zijn volks- en levensliedjes, gezongen met harmo nica-begeleiding, terwijl de begeleider, Cor Tuk, het programma aanvulde met enkele nummers muziek. Beiden hadden bij het pu bliek veel succes. Donderdagavond wordt hetzelfde pro gramma gegeven in het kamp bij Sluis III- Deze avonden behooren tot de serie die gegeven wordt door een aantal drankbestrij- dersvereenigingen, vereenigd in de N. C. (Nat. Comissie tegen het Alcoholisme), me. steun van de directie van de Wieringermeer Alle richtingen zijn in dit werk betrokken. Veertien dagen geleden zijn de-eerste avon den gehouden, georganiseerd door de Prot. Ohrist. richting; de avonden van thans wor den verzorgd door de N. V. (modern) Gyer veertien dagen is de beurt aan de Katholie ken. Echter worden de programma's zoo ge kozen, dat de avonden zoovee! mogelijk voor alle kampbewoners geschikt zijn. ZUIDSCHARWOUDE. De Coöperatieve Verbruiksvereeniging „Nieuw Leven" hield Vrijdagavond haar ver- volgvergadering van Maart 1.1. in de kolf baan van „De Roode Leeuw". De vergade ring was flink bezocht, waarover de voorzit ter, de heer Jasper Glas, verheugd was. Het is een zeldzaamheid in deze dagen vele men- schen op een vergadering te zien. Het komt misschien uit den tijd voort, dat bij velen de lust tot vergaderen ontbreekt. De coöpera tieve beweging lijdt natuurlijk ook onder den druk des tijds. Ook onze coöperatie onder vindt dat, doch dat kunnen wij niet vergelij ken met de groote steden, waar een groote werkloosheid heerscht. Het is jammer, doch laten we hopen de crisis te boven te komen en ook als coöperatoren ijverig werken. Thans zijn we weer spoedig na onze jaarvergade ring bijeen, als gevolg van de bespreking voor den nieuwbouw Gelukkig zijn we nu weer zoover heen, dat we onze uitkeeringen hebben gedaan. Ik geloof wel dat het in goede aarde gevallen is, althans er kwamen geen klachten in. In tegenstelling met vele andere vereenigingen kunnen wij een geluk kig jaar boeken. Laten wij nu trachten onze zaken kameraadschappelijk te behandelen in het belang van onze eigen coöperatie en in het algemeen. m y Medegedeeld werd: le. dat het bestuurslid S Kramer verhinderd is; 2e dat bericht was ingekomen dat in Gouda een coöperatie haar 40-jarig bestaan herdacht, en dat het bestuur een gelukstelegram heeft verzonden; 3e een missive van den heer P. Zeeman uit Alk maar, dat aanstonds bij het betreffende punt zal voorgelezen worden; 4e daar de notulen altijd eerst ter bestuursvergadering worden voorgelezen en deze vergadering een vervolg- vergadering is, zal de notuleering van de eerste en tweede vergadering op de volgende samenkomst worden voorgelezen. In de vorige vergadering werd een com missie benoemd, die tot taak bad te onderzoe ken, of de toestand van het tegenwoordige perceel zich voor nieuwbouw van een winkel wettigt. Bij monde van den heer J. Zeeman, werd nu, namens de commissie, ongeveer het vol gende rapport uitgebracht: Ten eerste moet ik U mededeelen, dat het ons zeer heeft be vreemd dat wij niet in de gelegenheid gesteld zijn ons rapport vooraf bij'het bestuur in te leveren, opdat dit college voor de leden vergadering hiervan kennis kon nemen. Onze indruk is, dat men van bestuurszijde den leden een nieuwen winkel wil opdringen. Im mers, het bestuur vraagt op de agenda nu reeds machtiging om tot nieuwbouw over te gaan, afgescheiden van ons rapport. Wij protesteeren hier dan ook ernstig tegen en hebben niet geacarzeld de commissarissen hiermede in kennis te stellen. En nu het resultaat van het onderzoek: 1. Het interieur van den winkel maakt een oeden indruk; 2. de ruimte is beperkt, oofdzakelijk wat betreft de afdeeling manu facturen; 3. de zoldering is zwakjes, doch wordt weinig gebruikt; 4. het dak schijnt op enkele plaatsen door te lekken; 5. over het geheel genomen is het een oud gebouw, maar tevens nog sterk. De op deze 5 punten gegeven toelichting eindigt met de volgende zinsnede: Resumeerende is onze overtuiging, dat een nieuwe winkel niet o-vrbodig is, maar zijn wij van meening, dat er zeer zeker nog een of twee jaar mee gèwacht kan worden. (Volgt onderteekening). De gelegenheid werd nu gegeven om van het eventueel te bouw en perceel eerst de teeke- ning in oogenschouw te nemen. In tegenstelling met de meening van de commissie zeide de voorzitter, dat het de meening van het bestuur was, dat het rap port eerst op de ledenvergadering moest be handeld worden. Misschien is dat wel te ge moedelijk van ons. Ht is dan ook niet goed te protesteeren. Betreffende punt 1 zegt de voorzitter: wij doen ons best daarvoor en de winkelhouder is een actief persoon; punt 2: de afd. manufu Eren is niet van beteekenis; punt 3: van zelf, air de zo'der zwak is, wordt hij niet of weinig gebruikt; punt 4: dat is natuurlijk zoo, en zijl' wij het eens; punt 5: ja, hierover verschillen wij van mee ning. Aangaande de toelichting treedt de voorzitter in een nadere beschouwing en ad viseerde tenslotte om tot nieuwbouw over te gaan en niet nog 2 jaar te wachten, maar spi'kers met koppen te slaan. Wij hebben een afschrijving moeten doen van f 400 op de kosten, wat anders winst was geweest. Men kan nu een flinke winkel bouwen, waarom moeten we wachten? De heer J. Zeeman deed nog opmerken, dat het protest wst op de verhouding in het bestuur. Nu werd het schrijven aan aen heer P. Zeeman voorgelezen, waarin redenen ont vouwd werden om niet tot nieuwbouw over te gaan en verzocht werd bedoeld schrijven in discussie te brengen. De voorzitter zeide dit laatste niet te zullen doen, daar het schrijven veel overeenkomst inhield met het rapport van de commissie. Over de wenschelijkheid van den nieuw bouw werd nu in den breede gediscussieerd. Hierbij werd o.i. meerendeels het zakelijke standpunt verlaten en interne aangelegen heden naar voren gebracht. Wij passeeren dit alles, doch moeten wel vermelden dat de minderheid voor de stemming mededeelde, dat nieuwbouw het bedanken aan de minder heid en bloc met zich medebracht. Na overweging of schriftelijk of minde ring diende gestemd te worden, koos men het laatste. De uitslag was: 32 stemmen voor nieuw bouw, 20 tegen en 3 blanco. Hierna deelde de voorzitter mede, dat de voorgestelde overeenkomst met de a.s. coöperatie te Alkmaar, door de laatste met een nieuwe is ve: vangen, en deelde eenige wijzigingen mede. De coöperatie te Alkmaar is zoo ingericht, dat een en ander staat onder de „Kofibé". Propaganda geschiedt evenwel door de men- schen zelf. Gezien de ontwikkeling en de be moedigende gezichtspunten werd goedge vonden deze overeenkomst aan te gaan. In de rondvraag vroeg de heel Pulman, of in bestek aangaande nieuwbouw rekening zal worden gehouden aan de eischen der arbeidersorganisaties. Geantwoord werd, dat dit natuurlijk zal geschieden. De heer J. Zeeman kreeg o.m. op zijn vraag ten antwoord, dat de propaganda- commissie wel bij elkaar geweest was. doch van definitieve plannen nog niets bekend was. De heer B. v. d. Wal vroeg hoe of het nu moest nu de minderheid en bloc aftrad. De voorzitter antwoordde dit niet te weten. Hij keurde het niet goed als men ze zin niet kan krijgen, dit is niet democratisch, en heeft mijn sterke afkeuring. De heer Mulder meende dat het wel voor het loopende jaar zonder de aftredenden kon. Men zal naar bevindt van zaken en krachtens statuten handelen. Tot sluiting overgaande zeide de voor zitter te hoopen, dat het besluit tot nieuw bouw een goed besluit moge blijken en vruchten zal afwerpen. De geheele arbeidersbeweging van den Langendijk moge ter harte nemen dat zij de coöperatieve beweging diene te steunen. Men doet zijn best de loonen op peil te houden, laat men dat loon dan ook goed be steden en de waren betrekken van de coöpe ratie. Met dank aan de leden en pers volgde de sluiting. SINT PANCFAS. De gemengde zangvereeniging „Zang- lust" afdeeling kinderkoor, gaf 21 April een uitvoering in het café van den heer Bouw- stra. De directeur de heer Zaal had ditmaal uit gekozen de kinderoperette „Een dag Kha lief" Dit was voor de jeugd een zware avond, doch ze heeft zich schitterend door alle moeilijkheden heen geslagen. De hoofdpersoon, Hassan. een zoon van een armde weduwe, die vertolkt werd door Maup Volkers, werd uitstekend weergegeven. De strekking van het stuk was, dat een arme weduwe werd lastig gevallen door schuld- eischers. De weduwe werd vertolkt door Ali Nieuwland, die deze zware rol uitmuntend weergaf. Hassan als 13-jarige jongen moest voor moeder en de overige kinderen den kost ver dienen, doch daartoe was wel zijn fantasie toereikbaar, maar niet zijn daden. Hassan zit te peinzen om als bouwmeester van groote werken zijn moeder en zusjes te onderhouden, toen als bedelaar verkleed de Khalief, weergegeven door Annie Volkers, aanklopt en om een bete broods smeekt. De jongen geeft he tlaatste stukje dat in huis is aan den bedelaar. De Khalief weet een slaapdrank in den beker van Hassan te werpen en voor even wordt de hartewensch vervuld. Hij zal Kha lief worden, doch slechts voor één dag. Vooral het ontwaken van Hassan was uit stekend. De verbazing toen hij ontwaakte en de heele hofstoet om zich heen zag, gaf veel aardige spelmomenten te zien. Alles getuigde van goede studie. D:r alles heen vergat Hassan zijn arme moeder en zusjes niet. Deze werden dan ook ruimschoots door den Khalief bedacht, maar slechter verging het den ouden woekeraar. Ook de grootvorstin en lijfknecht, vertolkt door Geertje Termaat en Cees Zeegers, ga ven blijk van hun kunnen. In de pauze werd een taart verloot, die werd gewonnen door T. Kooy. Na afloop werd door mevr. v. Kampen aan den directeur namens de leden een prachtig bloemstuk aangeboden, dat door den heer Zaal dankbaar werd aanvaard. De heer Volkers, als voorzitter van Zang- lust, sloot dezen avond met een woord van dank aan den directeur. Mevr. v. Kampen ontving ook nog als blijk van waardeering een flacon eau de co logne. Een proces-verbaal opgemaakt tegen een technisch hoofdambte naar van den rijkswaterstaat. De technische hoofdambtenaren van den rijkswaterstaat in de provincie Noordholland hebben Zaterdag op last van hooger hand op een aantal wegen van den rijkswaterstaat in deze provincie versperringen aangebracht om deze voor het verkeer uit te sluiten. Deze maatregel betreft de zgn. „eigen wegen" van den rijkswaterstaat, meest voet paden, die langs werken van den rijkswater staat zijn aangelegd. De afsluiting van deze wegen heeft echter te Ilpendam tot een conflict geleid, waarbij door Rijks- en gemeentepolitie van Ilpendam proces-verbaal werd opgemaakt tegen den heer A- Vreugdenhil, technisch hoofdambte naar van den rijkswaterstaat te Amsterdam Laatstgenoemde verscheen Zaterdagoch tend omstreeks acht uur met eenige arbeiders van den rijkswaterstaat te Ilpendam op den zgn Groeneweg, aan de Westzijde van het Noordhollandsch Kanaal. Deze weg werd over een lengte van ongeveer 2 K M. van het pontveer te Watergang tot in de gemeente Ilpendam gesloten, doordat aan beide kanten eenige palen in den grond werden geslagen, waarvoor bij wijze van hek planken werden geslagen. Langs den weg staan echter in de landerijen twintig boerderijen, die alleen langs genoemden weg zijn te bereiken. Het gevolg van de afsluiting was, dat de boeren noch hun melk konden wegbrengen, noch levensmiddelen en andere zaken konden halen. Het duurde dan ook niet lang, of de boeren liepen te hoop en een kwartier nadat de versperring was gezet, was deze door de boeren opgeruimd; palen en planken werden in de sloot geworpen en de gaten in den weg dichtgemaakt. Bovendien meent de gemeente Ilpendam, dat de rijkswaterstaat hier in overtreding is van art. 427 sub 6 van het Wetboek van Strafrecht door zonder voorafgaande toe stemming van het bevoegde gezag een weg voor openbaar verkeer af te sluiten. De betrokken weg wordt sinds meer dan een eeuw voor het openbaar verkeer gebruikt en wanneer zulks dertig jaar het geval is, dan zijn alle rechten op den weg van den oorspronkelijken eigenaar vervallen. Zooals gezegd, heeft op grond hiervan rijks- en gemeentepolitie proces-verbaal tegen den heer Vreugdenhil opgemaakt. Zaterdag middag te omstreeks twee uur is de heer Vreugdenhil echter opnieuw met arbeiders ter plaatse verschenen en werden de afsluitingen weer opgesteld. Even gauw hebben de boeren de versjoerring opnieuw opgeruimd en op een desbetreffend verzoek van den heer Vreug denhil was de politie, die zelf meent dat de afsluiting onrechtmatig is, niet bereid tegen het afbreken van de versperring op te treden. In de gemeente Ilpendam is nog een twee de weg afgesloten en wel een weg van om streeks een K.M. lengte, langs een afgesne den kanaalvak. Nu wil het toeval dat aan dezen weg een huis staat, waar Donderdag een sterfgeval heeft plaats gehad. Vandaag moet de teraardebestelling geschieden, maar de koetsen kunnen niet bij de woning komen wanneer de afsluiting niet wordt opgeheven. Als de rijkswaterstaat de afsluiting dan niet heeft weggenomen, zal zulks van gemeente wege geschieden. De directe aanleiding tot het afsluiten van de zgn. „eigen wegen" van den Rijkswater staat, schijnt een formeele kwestie te zijn, voortvloeiende uit de wegenwet. Het vorige jaar reeds heeft de rijkswaterstaat langs zijn „eigen wegen" in het geheele land bordjes laten plaats „eigen weg verboden toegang". Het schijnt, dat men thans uitgemaakt wil zien, in hoeverre deze wegen al of niet nog aan den rijkswaterstaat behooren, nadat vele ervan sedert onheugelijke tijden voor het openbaar verkeer werden vrijgelaten. Tot welke ingewikkelde gevolgen deze maatregel kan leiden, blijkt wel uit het inci dent dat zich Zaterdag te Ilpendam heeft voorgedaan. VOOR VRIJE ZIEKENHUIS- VERPLEOINO. Jaarvergadering van de federatie van vereenigingen voor vrije zie- kenhuisverpleging in Noordhol land. Deze vergadering. Zaterdagmiddag gehou den in het café De Boer bij de Friesche brug, onder voorzitterschap van den heer A. Schuur uit St. Pancras, was druk be zocht. De voorzitter opende de vergadering met een woord van welkom aan de aanwe zigen op deze 7e jaarvergadering, speciaal tot de gasten uit Alkmaar, Enkhuizen en Dirkshorn, alsmede de pers. De aanwezig heid van zoovelen deed spr. genoegen en hij sprak den wensch uit, dat het aantal in vol gende jaren geregeld zal groeien door meer dere aansluiting bij de Federatie. Door het werk van den secretaris, die thans voldoende in de zaken der Federatie is ingewerkt, zal dit zeker gelukken. Spr. roemde de werk kracht van dezen functionnaris. Desecretaris, de heer H. G. R ij s te Warmenhuizen, las hierna de notulen, wel ke zonder bemerkingen werden vastgesteld. Ingekomen was een Schrijven van de ver- eeniging Broek op Langendijk om pogingen te doen om te geraken tot verlaging van den prijs der verpleging in ziekenhuize>. De secretaris lichtte toe, dat in ver band hiermede is gesproken met de directies van de beide ziekenhuizen. Daarna is in een bestuursvergadering nog besloten om een adres namens de aangesloten vereenigingen te zenden. Dit schrijven werd ter rondzending gezon den aan de vereenigingen, ter teekening door de besturen. Het concept werd door den se cretaris voorgelezen, het origineel is nog niet weer in zijn bezit. Hij sprak hierover be vreemding en teleurstelling uit. De heer Mulder (Koedijk) dacht, dat het gewenscht is, dat de gemeente-besturen een zelfden aandrang zullen uitoefenen. De secretaris had hierover gespro ken in de vergadering van burgemeesters en gemeentesecretarissen in het kanton Scha- gen. Als het adres was teruggekomen, zou het stellig reeds behandeld zijn geweest. Voorts was ingekomen een schrijven van den voorzitter van den Algemeenen Raad tot bevordering van het Ziekenfondswezen om contact te zoeken met alle op dit terrein werkzaam zijnde vereenigingen. De secretaris deelde nog mede, dat de operatiekas met ingang uan 1 Jan. j.1. is opgericht met 650 leden, thans gestegen tot 862. Spr. hoopte, dat deze instelling veel zal kunnen doen in het algemeen belang. Voor het bestuur der Federatie hebben zitting in deze jonge instelling de heeren L. J. v. d. Kuijl, Visser en Schuur, voorts uit de afdeelingen de heer W. J. Brouwer van St. Maartensbrug; er zal nog één lid moeten worden aangewezen. De heer v. d. K u ij 1 (Barsingerhorn) be pleitte gelijkheid van de reglementen der ver schillende afdeelingen en gelijkheid van con tributie. De secretaris vnd dit niet noodzake lijk; de vereenigingen moeten vrijheid be houden en baas kunnen blijven in eigen huis. De heer Kansen (Noordscharwoude) zag er zelfs gevaar in om te treden in de rechten van afdeelingen. De heer Mulder (Koedijk) sloot zich hierbij aan. De voorzitter vond het idee ook niet aanbevelenswaardig. Jaarverslag 1931. Aan het door den secretaris uitge brachte jaarverslag ontleenen wij het vol gende Geconstateerd mag worden, dat èn de be stuursvergadering èn de algemeene vergade ring getuigen van het nut van het bestaan der federatie. Uit de gegevens van de federatie blijkt, dat er nog veel vereenigingen van zieken- huisverpleging in Noordholland zijn, welke nog niet voldoende het nut inzien van onder linge samenwerking. Het bestuur zal pogin gen in het werk stellen, om deze vereenigin gen op te wekken zich aan te sluiten, om zoodoende te geraken tot eendrachtige sa menwerking tot het overnemen van elkanders leden bij verhuizing en het elkander steunen met raad en daad. Het aantal aangesloten afdeelingen is het zelfde gebleven (17), terwijl het ledental is gestegen van 16192 tot 18528, eene toename derhalve van 2336, hetgeen ruim 14 pCt. is. Het totaal aantal inwoners van de verschil lende gemeenten waar de vereenigingen werkzaam zijn, bedraagt plm. 32000, derhal ve kan worden geconstateerd, da£ 58 pCt. van het aantal inwoners lid van een vereeniging voor ziekenhuisverpleging is. Het totaal aan tal niet-betalende leden der vereenigingen bedraagt 1869, hetgeen plm. 10 pCt. van het ledental is. Ondanks de vermeerdering van het leden tal, is het aantal verpleegden teruggegaan van 399 op 391. Aan verpleeggelden werd uitgegeven 21609, is gemiddeld 55.50 per patiënt, aan overige kosten 6665.25, totaal 28274.25 of per patiënt 72.31. Per lid is over 1931 benoodigd geweest een bedrag van 1.53, hetgeen neerkomt op 0.03 per week. Het aantal verpleegdagen bedroeg 7592 of wel een gemiddelde verplegingsduur per patiënt van 19)4 dag, terwijl gemiddeld j>er 1000 leden het aantal verpleegde patiënten 21 heeft bedragen. Op geregelde tfjden. neem zoo noodtg «avond» een Poster» Maagpü. De ontlasting geschiedt dan volkomen normaal en zonder krampen. 0.65 pa flacon. droeg 31316.56, de uitgaven waren 28174.25, batig saldo 3042.31. Verder blijkt uit de verstrekte gegeven» der vereenigingen dat 9 afdeelingen een vaste contributie heffen en 8 z.g. omslag. Financieel verslag 1931 De penningmeester, de heer C. van der 1 u ij s uit St. Maartensbrug, deelde mede, dat de inkomsten hadden bedragen 185 35 de uitgaven 91.05, het saldo was dus 94.30. De rekening werd nagezien door een com missie, die adviseerde haar goed te keuren. Alzoo werd besloten. Art. 6 buiten werking stellen. Het betuur stelde voor art. 6 van het re glement althans voorloopig buiten werking te stellen. Dit artikel schrijft voor, dat elke afdeeling een lid in het bestuur afvaardigt, met een maximum van 15 leden. Thans zijn er 17 afdeelingen, het aantal bestuursleden zou dus nu te groot zijn. Het bestuur wil echter voorloopig voortgaan met uit elke ver eeniging een lid in het bestuur te doen be noemen. De heer Keuris (St. Maartensbrug) vond het aantal van 15 betuursleden, dat nog uit gebreid zal kunnen worden, abnormaal hoog en stelde namens zijn vereeniging voor het te bepalen op 7, hoogstens 9. Devoorzitter wilde ook dan nog art. 6 voorloopig buiten werking stellen. De secretaris bepleitte het nut van contact met de afdeelingen. wat behouden blijft bij het bestuursvoorstel. De heer Kramer (Noordscharwoude) was het hiermee eens. Als de afdeelingen niet vertegenwoordigd zijn in het bestuur, zal van dat contact niet veel terecht komen. Na nog uitvoerige bespreking werd het be stuursvoorstel goedgekeurd, met dien ver stande, dat het idee-St. Maartensbrug weer ter sprake zal komen, zoodra het aantal af deelingen is gestegen tot 25. Vergoeding secretaris. De heer Visser (Burgerbrug) lichtte dit punt nader toe. De secretaris, die het meeste werk doet en ijverig propaganda voert, krijgt slechts 25 vergoeding. Spr. stelde voor dit bedrag te verdubbelen, wat de Federatie ten goede zal komen. De voorzitter beaamde, dat de ver goeding zeer gering is en dat verhooging gewenscht is, al klinkt het vreemd in dezen tijd verhooging van salaris te geven. De lieer Mulder (Koedijk) steunde het voorstel-Visser. Van verschillende kanten kwamen betui gingen yan instemming met het voorstel tot verhooging der vergoeding. ®nder applaus werd tot verhooging met 100 pCt. besloten. Commissie van toezicht „O.O.K.'' De voorzitter deelde nogmaals de bo ven reeds genoemde namen mee van de hee ren, die door het bestuur zijn aangewezen als leden van de commissie van toezicht op de onderlinge operatiekas. De nog niet be zette plaats zal, blijkens de tijdens de verga dering door het bestuur gehouden stemming, worden ingenomen door den heer Van Zuij- len te Broek op Langendijk. De secretaris der Federatie zal als administrateur optreden. Rondvraag. Bij de rondvraag bepleitte Burger- brug eenzelfde tarief voor het gebruik van den ziekenauto. De heer Visser (bestuur) meende, dat hetgeen de spreker had gezegd, een persoon lijke zaak is. De heer Mulder (Koedijk) wenschte, dat de afdeelingen zich inzake het vervoer van zieken in verbinding stellen met het Wit te Kruis. De voorzitter zei, dat het bestuur reeds in die richting werkt. I>e heer Visser (Oudkarspel) zei, dat voor deze zaak een speciale commissie is ge vormd door het Witte Kruis. De heer Kansen (Noordscharwoude) vroeg het recht voor zijn afdeeling om een door hem met name genoemd persoon te mo gen behandelen zooals spr.'s vereeniging wenschelijk acht, zonder dat hij beroep zal hebben op de Federatie. De voorzitter was er voor, dat elke vereeniging baas is in eigen huis, maar men moet er toch aan vasthouden, dat de leden bij verhuizing in de vereeniging hunner nieuwe woonplaats worden opgenomen. De heer Kansen merkte op. dat de be trokken persoon wel wordt overgenomen, maar dingen doet, die hem een royement kunnen bezorgen. Overeengekomen werd, dat de vereeniging Noordscharwoude in dat geval den man mag royeeren. De heer Visser (Oudarspel) deelde me de, dat een lid uit die afdeeling is verhuisd naar Heiloo, waar een ziekenhuisverplegings- vereeniging bestaat, die echter geen lid van de Federatie is. Moet er niet iets gedaan wor den om dien man aldaar opgenomen te krij gen? De voorzitter geloofde niet, dat men in dit geval eenigen aandrang kan uitoefe nen, omdat Heiloo niet bij de Federatie is aangesloten. De heer Mulder (Koedijk) wees erop, dat de betrokken persoon bij ziekte thans ten laste van de gemeenschap kan vervallen. Het beste zou dus zijn, dat het gemeentebestuur van Heiloo de vereeniging aldaar uitnoo- digde lid te worden van de Federatie. De heer Leijen (Winkel) vroeg of het contract voor 40 cent per K.M. voor zieken- vervoer (gesloten in 1929) voor dezen tijd niet te hoog moet worden geacht, nu men ook op grond van prijsverlaging alom wil aandringen op verlaging der verpleegkosten in de ziekenhuizen. Besloten werd, dat het bestuur deze zaak onder oogen zal zien.

Alkmaarsche Courant | 1932 | | pagina 7