^Binnenland tÊBtm Enkhuizen vroeg of de Federatie al contact heeft gezocht met soortgelijke bonden in het land. De secretaris antwoordde, dat met Drente en Overijsel overeenkomsten zijn ge troffen en dat met Friesland besprekingen worden gevoerd. Nadat nog verschillende afgevaardigden #*n de financieele verplichtingen hunner *ereenigingen hadden voldaan, volgde slui ting der vergadering. NED. CHRIST. VROUWENBOND. Spreker dr. O. Brillenburg Wurth over: Gevaren voor de rijpere jeugd. Vrijdagavond had in gebouw „Waakt en Bidt" een openbare vergadering plaats van den Ned. Christ. Vrouwenbond. Afd. Alk maar, waarin dr. O. Brillenburg Wurtii, gereformeerd predikant te Rotterdam-Zuid zou spreken over de gevaren voor de rijpere De voorzitster, mej. Spruit, opende met te verzoeken gezamenlijk te zingen gezang 25 7 en las daarna voor uit Ephese 6, 10 tot en met 18, waarna spr. voorging in ge bed. Na eenige woorden van inleiding gaf spr vervolgens het woord aan dr. G. Brillen burg Wurth. Spr. begon met er op te wijzen dat deze tijd er een is, waarin de jeugd in het midden van de belangstelling staat en de gevaren in dezen jeugdtijd zijn vele, juist omdat de mensch in zijn jeugd geheel open staat voor het leven, maar dat blijft naar twee zijden gaan, naar het mooie en aantrekkelijke en naar het minder mooie. En juist deze tijd :s gevaarlijk voor ieder en dus ook vooral voor jeugd en in het bizonder voor de Christelijke jeugd, als men de gevaren, die komen van intellectueele zijde, beschouwt. De twijfel zucht dat doet ingang bij de menschen; die is er nu wel altijd geweest, maar toch nooit zoo sterk als tegenwoordig. Dit waren echter niet de gevaren, die spr dezen avond wilde behandelen, spr. wilde het vooral hebben over de moreele gevaren, de gevaren met betrekking tot het zedelijk leven. En in dit opzicht, zeide spr. maken we wet een heel critieken tijd door. De vraag „wat moeten we doen, hoe moeten we onze „kinde ren in dit opzicht opvoeden", die vroeger meer theoretisch werd besproken, is nu van een angstige werkelijkheid geworden. Er is, aldus spr., een nieuwe moraal aar. het opkomen, die eensdeels met groot enthou siasme anderdeels met diepe ontstemming wordt tegemoet gezien- En als men om zich ziet, in het practische leven en in de krant, zoowel als in de ro man-literatuur, meende spr. tot het besluit te moeten komen, dat het moreele peil aan het zinken is. De Jesuitenpater Rombout schreef dan ook zijn werk over deze nieuwe denkbeel den onder den wel zeer teekenenden titel „De Cultuurverkankering". Meer en meer komen op nieuwe vormen van het zedelijk leven en een nieuw levens ideaal. Deze geestesgesteldheid heeft vol gens spr. zijn wortels al in de Renaissance, een beweging die opkwam in de 15de eeuw en haar voltooiing vond in de 16de en die de meer ascetische levensopvatting en het streven naar hoogere mystieke waarden van den middeleeuwschen mensch verving door het begrip, dat het leven aan deze zijde toch ook nog wel de moeite waard was en dat het doel van het leven moest zijn zooveel moge lijk eigen persoonlijkheid te ontplooien en te ontwikkelen, maar dat naar een hoog ideaal. Men had vertrouwen in de waarde van het mensch-zijn, in eigen waarde. Al dergelijke ideeën kwamen vooral op on der invloed van de oude Grieksche en Ro- meinsche schrijvers, die in de Middeleeuwen op een paar na vergeten waren geraakt. Ook nu nog wel vindt men deze idealisti sche deze humanistische geestesrichting, waarbij spr. wees op Just Havelaar en op twee door hem geschreven werken: „Huma nisme" en „De nieuwe mensch". Naast deze idealistische strooming maakt zich nu echter een andere levenshouding van de menschen meester, die veel verder gaat en een heel ander karakter draagt, een levenshouding, die alle idealen prijs geeft, die het leven ziet alleen in de materialistische en zinnelijke beteekenis. Een zedelijk pess: misme, dat alleen zoekt de verhooging van de levenskracht, de bevrediging van de zinnen Als voorstander van deze beweging haalde spr. aan den Amerikaanschen schrijver Wal: Witman en in ons eigen land Kees Meier die met zijn maandblad „Nieuw Leven" het zelfde doel beoogt. Allerlei omstandigheden hebben deze be weging nog bevorderd. Men ging de mo reele opvattingen bestudeeren bij natuur volken en verschillende cultuurvolken en kwam hierbij tot het besluit, dat wat bij de een voor goed gold, bij den ander voor kwaad werd aangezien. Verder heeft de psycholoog Freud zeer sterk de meeningen beïnvioed. Hij kwam tot de funeste conclusie dat alles, wat betreffen de de liefde zoo mooi schijnt, niets anders is dan bedrog, dat onder alle zedigheid de mensch zijn onreinheid verbergt, dat men aan alle aandriften gevolg moet geven en dat. kort gezegd, de mensch niets anders is. dan een dier. Toch zijn er nog wel idealistische romans, maar dan alleen in humanistischen zin, los van alle goddelijke wet. maar daarnaast vindt men een vloed naturalistische literatuur, die een „zich uitleven" propageert zooals ..Pal lieter" van Timmermans en de Merijntje Gijs- sencyclus van A M. de Jong. Verder wees spr. nog op de gevaarlijke boeken van den Amerikaanschen kinder rechter Lindsey „Opstandige Jeugd" en „Huwelijk in kameraadschap" Rechter Lind sey was in zijn hoedanigheid van kinder rechter in aanraking gekomen met zulk een verbluffende onzedelijkheid van de jeugd, dat hij er toe kwam te raden hier niet tegen in te gaan, omdat dit volgens hem toch niets zou geven, daarom propageerde hij een voorloo- pig huwelijk, waarin men lijfelijk niet el kaar omgaat, maar waarin zwangerschap vermeden wordt, om pas als men denkt het te kunnen volhouden, een meer blijvende band aan te gaan. En juist de schijn dat rechter Lindsev sympathie voor de jeugd gevoelt; maakt het gevaarlijke van deze boeken uit. Door een jeugdig persoontje gelezen kunnen zij alle besef van goed en kwaad bij hem of haar dooden. Pater Rombout durfde dan ook beweren, dat misschien wel 90 van de verlovingen door lijieiijke omgang bedorven worden, ver lovingen die, zeide spr., toch moeten dienen tot opbouw van het huwelijk. Spr. las hierop een stukje voor uit pater Rombont's werk, waarin deze wijst op de wantoestanden, die heerschen onder de kin deren, die een middelbare sdiool, zooals H. B. S. en Gymnasium bezoeken, hierin wordt gewezen op de schoolfuiven. waarop vaak aardig wordt toon .elgesoeeld, aardig wordt gemusiceerd, maar waar nog meer minder aardige dingen gebeuren. Zoo vertelt de schrijver, over wat hij op een dergelijke feestavond waarnam: over de verregaande ijdelheid van de jongelui, over meisjes in avondtoiletten van eenige honder den guldens, meisjes die lachten om het een voudige toilet van een leeraarsvrouw, jon gens van vijftien in smoking, schunnige praatjes van halfdronken iongens want er was een champagnetent over de dansende meisjes, een meisje van veertien dat tot half vier danste en daarna door een paar veel oudere jongens werd thuis gebracht. Enfin het voorgelezene betrof dan toestan den, die we in ons Alkmaar maar al te goed kennen en waar dan ook terecht door de schoolhoofden tegen op gekomen is. Maar vooral voor de ouders ligt hier een taak. Wat nu is hier onze roeping?, vroeg spr zich af. De oude strengheid in de opvoeding heeft plaats gemaakt voor toegevendheid. Door bo vengenoemde toestanden echter willen som migen van de vrije opvoeding niets meer weten en willen ze de oude dwangmethode weer invoeren: het kind moet doen, wat de ouders decreteeren. Toch is, zeide spr. deze uiterlijke streng heid niet geheel de ware. Met uitwendige strengheid redden we onze jeugd niet. Ande ren vatten het anders aan, zij wijzen hun kin deren op allerlei ernstige dingen, zij spreken vertrouwelijk met hen en vertrouwen er dan op, dat ze straks de gevaren wel zullen door komen. Ze zeggen: gebod op gebod helpt toch niets. Spr. meende, dat hierin veel waars is. omdat de uitwendig strenge opvoeding er vaak voorzorgtf, dat men later vrijgekomen in losbancYgheid ieder ander overtreft. Toch is bovengenoemde houding nog door en door onjuist, want wet en gebod kan men in het leven niet missen. We moeten, aldus spr., de kinderen zoo vroeg moee'ijk wijzen op het dienen en vol gen van Jezus en op het eerbiedigen van God's wet en we moeten hen leeren wat die wet voor de verschillende levensverhoudingen inhoudt We moeten hen de praktijk van het leven leeren kennen, dit moet gebeuren in de jeugdvereeniging. op de catechisatie, maar vooral voor het huisgezin ligt hier een roe ping. Ook moet dit natuurlijk zeer taktisch ge beuren. Jonge menschen moeten weten, wat het leven is en meebrengt en ze moeten voor al weten de zedelijke gevaren. Waarschuw Uw kinderen, aldus spr., doe hen zien hoe het leven is. en vooral geldt dit voor het zedelijk leven in engere zin, het sexueele leven. Zwijgen verdient hier geen aanbeveling, laat hen zien de verleiding, de gevaren en leer ze het huwelijk heilig te hou den en voedt ook 'J zelf op, want om een goed opvoeder te zijn, is dit vooral noodig. Zeg de kinderen wat ze moeten doen en 'aten, en waarom ze dit moeten doen en la ten. Na de beëindiging van spr.'s voortreffe lijke rede werd gepauseerd. waarna er nog gelegenheid bestond vragen te stellen. DE AMERSFOORTSCHE KEI. Plechtige verplaatsing. De stad Amersfoort heeft niet voor niets den naam van Kei-stad en de gewonnen en getogen Amersfoorters hebben ook niet voor niets den bijnaam van Keien-trekker gekre gen. Zij hebben dit alles te danken aan een inval van Everard Meyster, die het in 1661 in zijn hoofd haalde een groote zwerfkei, welke hij op den Waelberg had zien liggen, naar de stad te laten trekken. Hij wedde om 3000 gulden en de kei kwam in de stad. Hij kreeg een plaatsje en werd eenige jaren later, gedurende de Fransche bezetting (1672 '74 weer begraven. Het keien-bloed bleef ech ter in de ad'ren van het nageslacht stroomen zoodat in 1903 weer een commissie werd ge vormd, die den kei zou laten opgraven. Zoo werd hij in 1903 weer aan den schoot der aarde onttrokken en verrees op de Var- kensmarkt, vanwaar hij naar het plantsoen bij het politiebureau verhuisde en op een spe ciaal gemetseld voetstuk werd geplaatst. Daar heeft dit Amersfoortsche curiosum tot heden gestaan. Zaterdagmiddag is hij door de afd. Amers foort van den Ned. Aannemersbond plechtig verhuisd naar het Plantsoen nabij de Arn- hemschestraat, voor de Meisjesschool. Deze verhuizing welke noodig was voor wegen aanleg, geschiedde kosteloos. Onder belangstelling van duizenden is deze verplaatsing geschied. De kei werd ge trokken dbcr een tractor, waarvoor eenige leerlingen van de meisjesschool en doch tertjes van leden van den N. A. B. met rood witte treklinten liepen De stoet ging via de Varkensmarkt en Arnhemschestraat naar de nieuwe verblijfplaats. In den stoet liepen oa. mede het gemeentebestuur, de gemeente-secre taris en het bestuur van de plaatselijke afdee- ïing van den N. A B. Bij aankomst op de nieuwe standplaats heeft het Amersfoort's Mannenkoor een zang- hulde gebracht; vervolgens heeft de burge meester, mr. J. L. Graaf van Randwijck, een toespraak op rijm gehouden, welke met een luid hcera werd ontvangen. Direct hierop aansluitend werd het toastlied, speciaal voor deze plecht'ghe'd gemaakt, gezonden. Het geheel werd besloten met 't gemeenschappe lijk zingen van het Kei-lied, dat gemaakt was door den p'aatselijken dichter Groegroe, met begeleiding van de Amersfoortsche Muziek vereniging. Vermeld zij nog, dat vóór het vertrek van den kei de stafmuziek van het 5e R. I. op het terras van Amicitia musiceerde, terwijl de stads-beiaardier eenige liederen op den O. L. Vrouwetoren liet weerklinken. Tenslotte werden den deelnemers aan deze plechiigheid ververschingen aangeboden door verschillende firma's. DE LOONSVERLAGING BIJ DE SPOORWEGEN. Een krachtige afwijzing door den B. A. N. S. op de algemeene vergadering te Venlo. De Zaterdag en Zondag te Venlo gehou den vergadering van den B. A. N. S. werd, wegens familie-omstandigheden van den bondsvoorzitter, gepresideerd door den twee den voorzitter, den heer J. H. Peters uit Amsterdam. In zijn openingswoord stond deze eenige oogenblikken stil bij het derde lustrum van den bond. Daarna uitte spr. een protest te gen het besluit van den minister van water staat over het niet samengaan van organisa ties en directie in zake uitstel van de rege ling der loonvoorwaarden. Ook de verhouding tusschen A.T.O. Van Gend en Loos en de N. S. gaf spr. aanlei ding tot critiek. De bedoeling van dit spoor- wegnevenbedrijf is nog steeds in een geheim zinnig waas gehuld, zeide hij. Maar het felst was hij in zijn bespreking van de door de directie der Spoorwegen aan- gekondigdefcalarisverlaging. Er wordt thans veel van de ambfcnaren ge vergd door het inkrimpen van het personeel, aldus vervolgde de voorzitter. Hiertegen zijn geen bezwaren. Gaarne willen de ambte naren hun volle krachten geven. Teveel ver bittering heeft het echter gewekt, dat men in de hoogere rangen van elke inkrimping ge spaard blijft, dat er dus met twee maten ge meten wordt. Wil men tot veel verrassende resultaten komen, dan moet uit het midden der ambtenaren een bezuinigingscommissie worden samengesteld. De organisatie zal in de toekomst een fei len strijd te strijden hebben. In het verleden was er steeds een uitstekende geest tusschen directie en personeel. In 1931 nog heeft deze directie het verloren vertrouwen weten te herwinnen door voor te stellen, de R. D. V. met een jaar te verlengen. In Maart jl. was deze goed geest er nog; met de voorstellen tot loonsverlaging, die zoo onverwacht kwa men, is het onderling overleg weer met één slag te niet gedaan. Als zijn meening over de voorgestelde loonsverlaging zeide de voorzitter, dat de tijd zal leeren of deze loonsverminderings- ringsvoorstellen reeds op 29 Maart ter di rectie bekend waren. Zoo ja, dan is de wllze waarop het georganiseerd overleg door den minister op prijs werd gesteld, slechts kin derspel bij de wijze, waarop de directie meent het georganiseerd overleg te moeten opvat ten Dan is ook de heele personeelraad slechts een schijnvertooning en zal deze voor zich zelf hebben uit te maken of de schoen hem past. Maar bij voorbaat stellen wij vast, zei spr., dat onze opvatting daaromtrent anders is, dat wij meer dan genoeg hebben van dit overleg, dat ons gegeven werd in ruil voor onze vrijheid van optreden en dat onze leus slechts kan zijn: óf in overleg met beide par tijen óf intrekking van die wet, die onze vrij heid van handelen aan banden legde, en met strafmaatregelen dreigde in bijzondere ge vallen. Spr. besprak dan de dreigende verminde ring der loonen met tien procent. In ver schillende afdeelingen heeft hij de stemming gepeild en dit geeft hem den moed hier te verkondigen, dat de B. A. N. S.-leden als één man zullen weigeren te aanvaarden: „een loonsverlaging, die verre uitgaat boven die, waarvoor de wevers in staking gingen; een loonsverlaging, die meer dan het dubbe le zou bedragen aan die voor rijk, provincie en gemeenten geannonceerd; een loonsverla ging, die daarom uitgaat boven alles en al les, omdat ze den weg moet bannen voor nog dieper gaande loonsafbraken bij anderen; een loonsverlaging, die weer zou drijven naar de margarine-boterham, die reeds is klaarge zet; een loonsverlaging, die het gevolg ts van het totaal falen der leiders op econo misch, maar vooral op politiek gebied, waar door thans een lawine is ontstaan, die als iedere natuurkracht door geen menschen- hand of menschenvernuft meer is te beteu gelen en alles meesleurt in toomelooze vaart". Maar, aldus vervolgde spr., wij hebben tijdig opgeworpen een straf, en die staf is onze B. A. N. S. Ik vraag u, of gij allen, na reeds 22Y, loonsverlaging te hebben ge slikt in georganiseerd overleg, ook dit zult aanvaarden en u als schapen zult laten drij ven naar uw margarine-boterham, dan wel iedere procent verlaging met de uiterste kracht en met al de u ten dienste staande middelen zult bekampen. Met stormachtig applaus betuigde de ver gadering met deze woorden haar instem ming. De heer Bloothoofd uit Oudenbosch, voor zitter van den Internationalen Bond van Spoorwegambtenaren, nam het woord om de vergadering er op te wijzen, hoe in ongeveer alle landen de spoorwegambtenaren groote offers hebben moeten brengen. Alleen met een stevige organisatie is thans nog iets te bereiken. Het is daarom de plicht van alle spoorwegambtenaren, hun organisatie te steunen zooveel maar mogelijk is. De heer A. B. Gomperts, rechtskundig ad viseur van den Bond, wilde de N. S.-directie voorstellen, in een berenedeerd betoog aan te toonen, waarom juist de ambtenarenstand de grootste veer moet laten. In verband me: het ontslag van de leerling-klerken en vele oudere collega's bestaat de vrees, dat het aantal betalende leden aanmerkelijk zal ver minderen, terwijl voorts anderen na hun ont slag uit de vereeniging gaan. Na deze ont slagen zal het aantal leden waarschijnlijk verminderd zijn tot 3700. Steun werklooze collega's. De vergadering heeft aan het bestuur een verzoek gericht om stappen te doen tot het In het leven roepen van een steunregeling voor werklooze spoorwegambtenaren. Het technische handboek Bij de begrooting bracht het hoofdbestuur ter sprake de plannen om thans over te gaan tot het uitgeven van een technisch Morgenochtend, half acht frisch en wroolijk. U zegt misschien „wa« het maar waar". Maar het kan, w erkelijk het kan. Begint U maar eens met 's morgens aan het ontbijt en 's avonds voor het naar bed gaan een kop Ovomaltine te nemen. U slaapt er heerlijk op en binnen zeer kor ten tijd zult ge bemerken, dat ge sterker wordt, zult U zich tot meer dingen in staat voelen. Ovomaltine is een krachtvoedsel, een extract uit de beste natuurproducten. Ovoma'tine versterkt iedereen. Voor 70 ct heeft U reeds een bu«je. handboek, dat een uitstekende propaganda voor den bond zal zijn. Na lange discussie werd bij stemming tot uitgifte besloten. De vergadering werd gistermorgen voort gezet. Ook de Prot. Christelijke Bond tegen het voorstel der Directie. Naar wij vernemen heeft de vorige week het Hoofdbestuur van den Prot. Chr. Bond van Spoor- eh Tramwegpersoneel te Utrecht een buitengewone vergadering gehouden, teneinde zijn standpunt te bepalen tegenover het voorstel der Directie van de Ned Spoor wegen, om de bezoldigingen, periodieke ver hoogingen, toelagen, premiën en andere ver goedingen, die aan het personeel toegekend worden, met 10 procent te verlagen. Uitvoerig werd nagegaan welke de oorza ken zijn geweest, die de bedrijfsleiding er toe hebben geleid, om bij de sedert 1922 reeds ingevoerde bezuinigingsmaatregelen, opnieuw deze zoo sterke verlaging der bezoldigmg te willen toepassen. Het Hoofdbestuur, de door de Directie aangevoerde motieven overwegen de. tevens lettende op dc vele verslechterin gen, die de laatste jaren reeds ingevoerd zijn geworden en in aanmerking nemende de houding, die de Overheid aanneemt inzake het Vervoervraagstuk, was van oordeel, dat het voorstel der Directie r.iet aanvaardbaar is te achten en daarom al het mogelijke moet worden gedaan om het daarheen te leiden, dat door Directie en Personeelraad dit vraagstuk alsnog tot een voor het personeel bevredigende oplossing gebracht zal worden, waarbij de hoop en het vertrouwen werd uit gesproken, dat ook de Regeering hiertoe haar volle medewerking zal verleenen. Het Hoofdbestuur verklaarde voorts dat de aangekondigde loonsverlaging, die onder het geheele personeel een storm van verontwaar diging gebracht heeft, als onaannemelijk moet worden beschouwd en het zich daarom tegen deze bezuinigingsmaatregel met kracht zal verzetten. 3 en 4 Mei a.s. zal de Bond te Amersfoort zijn Algemeene Vergadering houden en zal het Hoofdbestuur, voor wat de verder te nemen maatregelen betreft, zijn standpunt uiteen zetten en de afdeelingen omtrent de te voeren actie verder inlichten. DE SMOKKELARIJ AAN DE OOSTGRENS. Weer nieuwe trucs ontdekt. Reeds eenige weken had de douane Van Straelen verdenking tegen een man uit het grensgebied, die iederen dag met zijn ijzeren wals de grens overstak. De beambten hielden den man aan en ontdekten in de walsholte ongeveer 600 pond maïs. Het eigenaardige vervoermiddel werd in beslag genomen, als mede paard en toebehooren. Ook een landbou wer die geregeld met zijn gierkar over de grens ging, werd aangehouden en in het vat vond de beambte eveneens 600 pond maïs Kar en paard werden ook hier in beslag genomen. WELDADIGHEIDSBRIEFKAARTEN. Ten bate van het Nat. Crisis-Comité. Het ligt in de bedoeling om over te gaan tot de uitgifte van bijzondere briefkaarten, welke met een bijslag boven de gewone fran- keerwaarde verkocht zullen worden ten bate van het Nationaal Crisiscomité. De briefkaarten zullen een frankeerwaarde hebben van resp. 3, 5 en 7 cent en verkocht worden voor resp. 5, 8 en 11 cent. Zoowel de op de kaarten te drukken zegels als de kaarten zelf zullen worden voorzien van voorstellingen, welke verband houden met het doel der uitgifte. De kaarten zullen nog in den loop van dit jaar verkrijgbaar worden gesteld met een gel digheidsduur tot 31 Dec. 1933. De niet verkochte kaarten zullen na af loop van den verkoop termijn worden vernie tigd. DE INBRAAK TE NIJMEGEN. Bij nadere confrontatie van de verdachten van de inbraak met geweldpleging in de villa van den heer Smits aan den Groesbeekschen Weg te Nijmegen heeft de dochter des huizes een der mannen met stelligheid als haar aan valler herkend. Een werkvrouw, in dienst van den heer Smits, heeft verklaard, dat de beide mannen eenige dagen vóór de inbraak een praatje met haar gemaakt hebben, in den loop waarvan zij informeerden naar den welstand van de familie. Daarbij is o.m. ook gespro ken over de plaats van de brandkast, waarbij de werkster gekscherend had opgemerktdie kunnen jullie toch niet open krijgen". Niet tegenstaande dit uiterst bezwarende bewijs materiaal blijven de verdachten hardnekkig ontkennen. Overigens levert het verdere onderzoek nog steeds verrassende resultaten op Bijna ieder uur komen nieuwe feiten ter kennis van de recherche, die erop wijzen, dat de beide ge arresteerden maanden achtereen Nijmegen en omgeving hebben onveilig gemaakt TERUGKEER VAN HET VERTROUWEN. De Nutsspaarbank te Den Haag. Naar de directie van de Nutssoaarbank mededeelt, kan gezegd worden, dat 'practisch gesproken, de run op de Spaarbank is afge- loopen. s Donderdag j.1. was de dag waarop het grootste bedrag spaargelden werd opgeno men. Het bedroeg toen nl. 2.000.000 en Vrijdag werden nog circa 18 ton terugbe taald, terwijl Zaterdag het totaalbedrag dat aan spaarders werd terugbetaald (ner inbegrepen) rond 5 ton beliep. glr° Ook neemt geleidelijk toe het bedrag a inlagen. Wat dit Vrijdag ongeveer ja rwr Zaterdag was het reeds weer gestegen' 30.000. Wel is voor de eerste dagen va deze week nog een meer dan gewone drukt aan de loketten te verwachten van spaarder, die reeds opzegging van gelden hebben aan gekondigd, doch daarna verwacht de direct weer terugkeer van een normalen gang v?\ zaken. DE PRODUCTIE DER NEDERLAND SCHE KOLENMIJNEN. De totale netto-productie van de g«. zamenlijke steenkolenmijnen in Lim burg bedroeg gedurende de maand Maart van dit jaar 1.072.071 ton. Het totaal aantal arbeiders der gezamen lijke steenkolenmijnen in Limburg 0'D 1 April j.1. bedroeg 26.084 ondergronds 11.299 bovengronds, totaal 37.383. Het bedrijf werd gedurende de maand Maart van dit jaar op 22 dagen geregeld uitgeoefend, behalve bij de staatsmijnen en de domaniale mijnen, waar resp. 25 en 24 dagen geregeid werd gewerkt. De totale netto-productie bedroeg 0p 31 Maart van het vorig jaar 1.077.486 ton. ZWENDEL MET CREDIET- VERLEI1NING. Te Rotterdam is aangehouden en in bewaring gesteld de 33-jarige directeur van de Algemeene Credietbank in de Aert v. Nesstraat, als verdacht van op- lichting en verduistering. De aangehoudene plaatste adverten ties waarin geld te leen werd aangebo den. Reflectanten moesten voor iedere 100 die zijn aanvroegen 5 storten voor gemaakte kosten. Waarschijnlijk is in geen enkel geval crediet verleend. Den laatsten tijd kwamen herhaaldelijk kelachten bij de polittie in over dezen man. Vermoed wordt, dat hij in som mige gevallen bedragen van 60 a 70 va.i ééii aanvrager tot zich heeft weten te trekken. De boeken zijn in beslag genomen, doch daaruit is niet veel wijs te worden. Zoowel de namen als de adressen der te boek gestelden blijken gefingeerd te zijn. De aangehoudene heeft zich al meer aan zwendel met credietverleening schuldig gemaakt. DE MAIL UIT INDIE. De speciale trein met post en passa giers in aansluiting op het m.s. „Johan van Oldenbarnevelt" zal morgenochtend te 10.20 van Genua vertrekken. Aan komst Woensdagmorgen 27 April te 7 05 te Zevenaar, 9.36 te Amsterdam W.P. en 9.51 Amsterdam C S. UIT DOODSGEVAAR GERED. Een werkman uit Maassluis is op da scheep werf van de firma Krom te Hon- selersdijk van een schuit gevallen. Hij kwam zeer ongelukkig terecht en bleef met zijn hoofd in de modder steken. Eenige kinderen, die in den omtrek speelden, zagen het gevaar en riepen om hulp. Op dit hulpgeroep snelden eenige omstanders toe, die er in mochten sla gen den man tijdig op het droge te bren gen. Hij had het bewustzijn reeds verlo ren. Een tweetal geneesheeren zijn ge- ruimen tijd bezig gewees' de levens geesten op te wekken, waarin men na veel moeite mocht slagen. BETEUGELING SENSATIEZUCHT. Tegen gevaarlijke toeren in circus sen e.d. Het lid der Tweede Kamer mevrouw Van ItallieVan Embden heeft den minister van Justitie de volgende vragen gesteld: Is het den minister bekend, dat in sommige inrichtingen van vermaak steeds gevaarlijker toeren worden verricht met en door men- schen, die 't zij zwevende in den nok van 't gebouw, of geschoten uit een kanon, of op an dere gevaarlijke wijze misbruikt, soms licha melijk ongedeerd en soms gewond weer uit hun werk te voorschijn komen? Is de minister geneigd om, mede ter beteur geling van een ongezond groeiend en sensa- tielust bij de bezoekers dezer inrichtingen, hef in 't leven roepen van een wetsartikel te be vorderen, waarbij dergelijke gevaarlijke toe ren met menschen strafbaar worden gesteld?, DE WERKLOOSHEID TE ROTTERDAM- Eind Maart stonden bij de Arbeidsbeurs i® de Maasstad ingeschreven bijna 38.000 werk- ioozen. De vermindering sinds eind Februari bedraagt 65. In het bouwbedrijf is de werkloosheid met 200 verminderd, in de zeevaart met 244; daarentegen vermeerderde zij in vele bedrij ven nog. o.a. in de metaalbedrijven met 285- KORTE BERICHTEN. De koningin heeft een belangrijke g1" afgestaan voor het gedenkteeken voor wijl4® dr. J. Th. de Visser. Te Amsterdam zijn twee personen arresteerd als verdacht van den (mislukte® roofoverval op een kantoorlooper, gepleegd j.1. Vrijdag op de Kalkmarkt aldaar. Beide® ontkenden, maar de aangevallene en andere® hebben hen herkend. Naar „De Vrijz. Democraat" mededeelt zal mevr van Itallie-Van Embden bij de vol gende Kamerverkiezingen geen nieuwe ca® didatuur aanvaarden, om mogelijk te maket dat in hare plaats een tweede landbouw specialist wordt gekozen. B. en W. van Rotterdam hebben d* raad medegedeeld, dat zij geen reden vindei om in te gaan op het verzoek van de Vereen van ondernemers van publieke vermaken)'' heden om in verband met de tijdsomstandigf heden voorloopig aan reizende circussen geeI standplaats meer te verleenen. De gemeenteraad van Haarlem nog geen beslissing genomen over de P'aA sing van het Hildebrand-monument, dat m"

Alkmaarsche Courant | 1932 | | pagina 8