Mkmaarsche Courant. De geheimzinnige inbreker Vereeniging Ziekenhuisverpleging te Alkmaar. Jiadioaieums £eui£teto*i Honderd fier en dertigste jaargang. Donderdag 'W April. Thans bestaat de mogelijkheid zich tegen operatie kosten te verzekeren tot een maximum van f 50. voor 1 cent per week per f25.-. Nog een paar belangrijke zaken aan het bestuur ter onderzoek gegeven. (Wordt vervolgd). No. 100 1932 J, =555 VRIJDAG 29 APRIL 1932. Hilversum. 296 M. (6.45—12.00 V.A.R.A., 12.0O-4.C0 A.V.R.O. 4.00 V.A.R.A. 8.00— 11—V.P.R.O. 11.-12— V.A.R.A. 6.45 7.00 en 7.307.45 Gymnastiekles. 8 00 Gramofoonplaten. 10.00 Morgenwijding V. ■P.R.O. 10.15 Voordracht door Ad Bouw meester. 10.30 V.A.R.A.-septet o.l.v. Is. Eyl. 11.00 Vrouwenkwartiertje. 11.15 Vervolg V. lA.R.A.-septet. 12.00 Omroep klein-orkest o.i. v. N. Treep en Gramofoonplaten. 2.00 Voor de scholen. 2.30—4.00 Omroep-Kamer-or- kest o.l.v. L. Schmidt en Gramofoonplaten. 4 00 Pianorecital door Joh. Jong. 4.30 Voor de kinderen. 5.00 V.A.R.A.-orkest o.l.v. H. de ;Groot en Gramofoonplaten. 6.40 Ir. J. W. 'Albarda: Het beginselprogram der S.D.A. 'P. 7.00 Gramofoonplaten. 7.15 Vervolg V.A. R.A.-orkest en Gramofoonplaten. 8.00 Mej. Ds. F. W. Rappold: De gelijkenissen uit het nieuwe testament 8 30 Concert. P. Lentz (cello) en G. van Renesse (piano). O.a. So nate g-moll, Beethoven. 9.Ö0 Dante-cursus door Dr. J. C. A. D. Fetter. 9.30 Vervolg concert. O.a.a Sonate, Pyper en Sonate, De- bussy. 10.00 Vrijz. Godsd. Persbureau. 10.05 Vaz Dias. 10.15 Fragmenten en verhalen door Ds E. D. Spelberg. 10.45 Gramofoon platen. 11.00 Toespraak v. d. Wereldbond voor Sexueele Hervorming door Dr. B. Prem- sela. 11.20—12.00 Gramofoonplaten. Huizen 1875 M. (Algemeen Programma, verzorgd door de N.C.R.V.). 8.00 Schriftle zing. 8.15—9.30 Gramofoonplaten. 10.30 'Ziekendienst. 11.00 Gramofoonplat<?«* 12.15 Concert. N. Pielstroom (bariton), H. Her- mann (viool), H. v. d. Horst Jr. (cello), me vrouw R. A. v. d. HorstBleekrode (piano). 2.00 Carillonbespeling op de St. Jacobsto- ren te Den Haag door Joh. de Zwaan en J. Vincent. 3.00 Concert. A. de VinkVer schoor (sopraan), C. Castendyk (mezzo-so praan), C. Rietveld (viool) en A. Schellevis Xpiano). 5.00 /oor de Postzegelverzame laars. 5.30 Voor arr. deur-fotografen. 6.00 Causerie door H. J. Steinvoort.' 6.30 Gramo foonplaten. 7.10 Praatje over Linoleum. 7.45 Gramofoonplaten. 3.00 N.CR.V.-Harmonie- orkest o.l.v. P. van de Hurk, o.a. Ouv. Pre- ciosa, Weber en Fruehlingsstimmen, wals, Strausz. 9.009.30 Declamatie door Arie Post. 10.4511.30 Gramofoonplaten. Circa 10 00 Vaz Dias. Daventry, 1554 M. 9.35 Morgenwijding 9.50 Tijdsein. Berichten. 1.20 Emanuel Star- key's orkest. 12.05 Orgelconcert H. Dawson. 12.50 Gramofoonplaten. 1.45 Voor scholen. *3.35 Edinburg's Studio-orkest o.l.v. G. Dai- nes. 4.35 Kinderuur. 5.20 Berichten. 5.50 Handei's pianomuziek door E. Benbow. 6.10 6.25 en 6.50 Lezingen. 7.20 „New songs for old", arr. G. McConnell en Chr. Stone. M m.v. Revue-koor en Theater-orkest. 8.20 Be richten en lezing. 8.55 Kamermuziek R. Maitland (bariton) en Catterall-Strijkkwar- tet. 0.a. kwartet in D, op. 76 nr. 5 Haydn en Liederen van Brahms. 10.201.20 Savoy Hotel Orpheans. Parijs Radio-Paris1725 M. 7.05 en 11.50 Gramofoonplaten. 4.05 Muzikale cau serie. 7.20 Gramofoonplaten. 7.50 „L'Arle- sienne" van Alph. Daudet. Muziek van G. Bizet. Kalundborg 1153 M. 11.201.20 Concert uit Hotel Angleterre. 2.004.00 Radio- blaasorkest o.l.v. J. Andersen. M.m.v. S. Stein (zang) en V. Fischer (piano). 7.20 West Noorsche uitzending. Orkest o.l.v. H. Heide. O.a. Werken van Grieg. 8.20 Radio-tooneel. 9.35 Herdenking Axel Grandjean. M.m.v. orkest en solisten o.l.v. Emil Reesen. 10.20 11.35 Dansmuziek. Langenberg 473 M. 6.257.20 Gramo foonplaten. 11.2012.10 Concert uit Frank- furt. 12.201.50 Concert o.l.v. Wolf. 4.20 5.35 Werag-orkest. C. Hansen (sopraan), J. Schömmer (tenor), F. Legrand (tenor) en H. Wocke (bariton). Werken van d'Albert. 7.35 „Eine kleine Melodie", vroolijk spel met mu ziek van W. Grosz. Dirigent. Dr. Edm. Nick. Regie: Bischoff. 9.4011.20 Concert o.l.v. Eysoldt. Brussel, 508 M. en 338 A508 M 11.351.05 Gramofoonplaten. 4.20 Orkest concert o.l.v. Kumps. 5.20 Gramofoonplaten. 7.20 Concert o.l.v. Kumps. O.a. Ouv. „Le cheval de Bronze", Auber en 1ste rhapsodie. Brahms (pianosolo). 338 M.: 11.35—1.05 Gramofoonplaten. 4.20 Dansmuziek. 5.20 en 5 50 Gramofoonpl. 7.20 Piano-recital door A. M. Persin. 7,50 „De giftmengers", comedie van E. W. Schmidt. 8.209.20 Concert in „Oud-België" te Brussel. Rome 441 M. 7.10 Gramofoonplaten. 8.05 „Les cloches de Corneville", operette in drie actes van Planquette. Leiding: Alberto Poa- letti. Zeesen 1635 M. 7.35 Zie Langenberg 9.-- „Funk-Kalender". 9.55 Berichten hierna' tot 11.50 Dansmuziek. Adalbert Lutter en zijn orkest. uit het Engelsch door A. Treub. 18) Als ik verlang, dat je mijn huishoude lijke zaken begrijpt, Harker, zal ik je daar van kennis geven, antwoordde sir Peter koei Graag, zei Harker, grinnikend een si gaar kiezend. Ga zitten. Sir Peter keerde zich snel om en liep in de richting der zich zacht sluitende deur. Hier! Jij! Een stoel voor mijnheer Harker! De deur ging open en Spencer verscheen weer, kreeg gehoorzaam een stoel uit een hoek van de kamer en zette dien bij de tafel. Het spijt me, mijnheer, verontschuldig de hij zich tegen Harker. Het is goed, Spjencer. Het is goed, zei Harker tot hem. Het is niet goed? zei sir Peter boos. Ik betaal Spencer, om voor mijn gasten te zor gen, en ik zal maken, dat hij het doet! Hij keek den butler toornig aan en wees gebiedend naar de deur. Maak dat je weg komt, beval hij kort af En blijf weg tot je geroepen wordt! Harker keek naar Spencer's waardig heen gaan, als steeds verbaasd, dat de man zich zoo liet afsnauwen; toen wendde hij zich tot sir Peter. RADIOMUZIEK VAN DE KOMENDE DAGEN. V r ij d a g Het namiddagconcert van de N.C.R.V. is hoofdzakelijk aan kortere composities der klassieken gewijd. Langenberg verplaatst ons met z'n Vesperconcert in de sfeer der mo dernere opera's: stukken uit de melodische zangspelen van d'Albert worden ten gehoo- re gebracht. Breslau viert de terugkomst van de lente, die volgens steeds hardnekkiger wordende geruchten onmogelijk lang meer kan uitblijven, in een concert, geheel aan „Frühlingslieder" gewijd. In het begin van den avond brengt het Vlaamsche Brussel ons een pianorecital, waarin composities van Bach, Chopin en Ravel uitgevoerd worden. Uit Kalundborg komt een voordracht van Noorsche volksliederen, terwijl Mühlacker in een populair concert orkestwerken van Tsjaikofsky, Strauss e.a. uitzendt, welk con cert wordt gevolgd door moderne dansmu ziek, gespeeld door Dajos Bela c.s. Over Warschau komt een oratorium voor soli en gemengd koor van Kazuro, gevolgd door een cello-concertv an Haydn. Een „vroolijk om- roepspel met muziek", getiteld „Eine kleine Melodie", en geschreven door Wilhelm Gross, wordt door Breslau gegeven. Óver Straatsburg komt n kamermuziekprogramma dat o.a. werken van Fauré en Brahms omvat; evenzoo over Oslo, waar Günther Raphaël eigen werk uitvoert. Motala brengt een viool recital, waarvan een belangrijke plaats in het programma aan composities van de Sa- rasate gewijd is, gevolgd door een piano recital. De V.P.R.O. vraagt onze aandacht o.a. voor de sonate No. 2 van den modernen Hollandschen componist Willem Pijper. Het pianorecital, dat London Regional doorgeeft, omvat werken van Chopin en Schubert. Van uit Praag bereikt ons een interessant Dvo- rak-concert met viool en pianomuziek. Brahms-liefhebbers hooren iets later diens „Vier ernste Lieder" over Daventry. Leipzig geeft aan moderne jonge componisten een kans; het geheele programma is uit nog niet in het openbaar uitgevoerde composities sa mengesteld. Toulouse verrast ons. zij het dan ook laat, met een klassiek concert, waarin „Eine kleine Nachtmusik" van Mozart en de 3de Leonore ouverture van Beethoven ten gehoore worden gebracht. Opera's en operettes. Parijs brengt „1'Arlèsienne" van Bizet, al gemeen bekend zijn de orkest-suites hieruit, die vaak worden gespeeld, vooral de eerste. Rome brengt een oude bekende De klokken van Corneville, operette in 3 actes van R. Planquette, ten gehoore. De gisteravond in de Harmonie gehouden algemeene vergadering van bovengenoemde vereeniging werd bijgewoond door een 30-tal dames en heeren, die door den voorzitter, den heer W. vandeVall, werden welkom geheeten, al had hij gaarne meerderen ge zien. Trouwens, zoo zei spr., ook andere ver- eenigingen op een terrein als het onze zullen hare jaarvergaderingen niet steeds druk be zocht zien. Als gast heette spr. nog welkom den heer H. G. Rijs uit Warmenhuizen, secretaris van de Federatie voor vrije zieken huisverpleging in Noordholland. Voortgaande, zei de voorzitter, dat het af- geloopen jaar reden geeft tot matige tevreden heid wat betreft de financiën. Dit jaar toch kon gereserveerd worden, al was het nog niet zooveel als het bestuur wel had gewenscht, maar het was toch een groote vooruitgang, als men bedenkt, dat over het vorige jaar werd ingeteerd. Ten aanzien van het ledental was het be stuur zeer tevreden, want de 10.000 inge schrevenen waren eerder bereikt dan men had durven hopen. Thans is dit aantal reeds ver overschreden 446 nieuwe leden sinds 1 Jan. j.1. en slechts een 300-tal meer be neden de 11000. Spr. zag hierin een bewijs van groote werfkracht der vereeniging, die getoond heeft nog velen te kunnen trekken, hoewel er tal van vereeniging en ook parti culieren op haar terrein werkzaam zijn. Een woord van waardeering voor hun gevoerde propaganda bracht spr. aan de agenten en agentessen. De heer DeKorver maakte een bemer king naar aanleiding van de notulen, die z. i. een toezegging van de bestuurstafel naar aanleiding van een voorstel van spr. op de vorige jaarvergadering niet weergaven (be treffende het niet uitkeeren van verpleeggel- den door de vereeniging, indien de belang hebbende ook van andere zijde een uitkeering ontvangt). De voorzitter antwoordde, dat de practijk in het afgeloopen jaar was geweest in den geest als toen door den heer De Kor- ver gewenscht. Die handelwijze was mogelijk aan de hand van de bestaande redactie van het betreffende artikel. De bemerkingen zullen alsnog in de notu len worden opgenomen. De heer Rentenaar kwam terug op zijn voorstel omtrent de verpleging in de tweede klasse B, waarover nog een vergade ring zou worden gehouden, welke niet heHt plaats gehad. De v o o r z i 11 e r gaf dit toe. Het bestuur had gemeend, geen voorstellen te dien aan- Ik zou het kunnen begrijpen, als U een vermetel, slecht baron was als Front-de- Boeuf, begon hij, den baronet verwonderd aanziend. Maar een Brace van het Huis Brace. Sir Peter bloosde driftig. Als jij aanmerkingen op mijn manieren hebt, Harker, stoof hij op, gooi ik je het bor des af! Harker grinnikte en richtte zich tot zijn zeer aanzienlijke lengte op Uw ijdelheid is in gezonden toestand, mijn waarde heer, zeide hij, maar Uw bij ziendheid wordt veel erger. Harker had er plezier in sir Peter te sar ren. Hij beweerde, dat het goed was voor den baronet. Al te veel menschen, zoo rede neerde hij, waren geneigd sir Peter ernstig te nemen en dientengevolge leed sir Peter aan verwaandheid. Hij hield vol, dat een schertsende houding altijd meer uitwerkte bij een bulderenden snoever als sir Peter dan alle beleedigde waardigheid of gekibbel onder de zon. En de wijze, waarop sir Peter op Harker steunde, scheen het bewijs van die bewering. Harker hield niet van sir Peter en had evenmin het land aan hem. Sir Peter was een voordeelige cliënt en in het algemeen een koel, helder man in zaken. Maar Harker be dankte er voor te buigen voor den verachte- lijken Brace-trots, en had meer dan eens den baronet driftig gezegd, dat er een tint van blauw bloed in de aderen der Harkers te zien was en dat hij niet zonder reden trotsch hierop was; er waren verschillende nuances van blauw.-Harker beschouwde sir Peter's zien te moeten doen, opdat er geen verschil lende contributie zou komen. Intusschen zou aan het eind der vergade ring gelegenheid worden gegeven deze zaak alsnog ter sprake te brengen. Jaarverslag secretaris. Wij ontkenen hieraan het volgende: Het ledental bedroeg op 1 Januari van het Vorige jaar 9029 en op 1 Januari j.1 10246, vermeerderd dus met 1217. In den loop van het jaar werden 2101 nieuwe leden ingeschreven, terwijl 884 leden werden afgevoerd, zulks respectievelijk wegens bedanken 166, verhuizing 371, ach terstand contributie 140, overlijden 64 en wegens overschrijving naar andere vereeni- gingen of verzekeringen 140. Het ledental is thans: aantal gezinnen enkele contributie 3065, dubbele contributie 485, totaal 3550. In 1931 werden opgenomen in een zieken huis 335 leden, waarvan in het Centr. zie- kenh. te Alkmaar 134 vr. en 92 mannl. tegen enkele contributie en 19 vr. en 5 mannl. tegen dubbele contributie; in het St. Eüsabeth zie- kenh. te Alkmaar resp. 40 vr. en 31 mannl. en 5 vr. en 1 mannl.; in ziekenhuizen buiten Alkmaar resp. 5 vr. en O mannl. en 3 vr. en O mannelijke leden, totaal 179 vr. en 123 mannl. en 27 vr. en 6 mannl. Het aantal verpleegdagen bedroeg in totaal 6853, waarvan 6214 betroffen de en kele en 639 betreffende dubbele uitkeering, zulks met inbegrip van de verpleegdagen welke in 1931 aanvingen, doch in 1932 ein digden. De kosten welke hiermede gepaard gingen, bedroegen 21732.25, waarvan 18128.75 betreffende enkele en 3603 50 dubbele contributie. De inkomsten welke hier tegenover staan bedragen aan enkele contri butie 24587.41 en aan dubbele contributie 6030.30, respectievelijk per lid 2.70 en 5.12. Het gemiddelde kostenbedrag was 60 voor enkele en 109.20 voor dubbele contri butie. De jaarrekening van den penningmeester, den heer A. van der E lbur g, sloot met een totaal aan inkomsten van 31689.38 (waarvan afgetrokken 2465.62 aan loon en provisie voor de boden en 144.98 voor ge weigerde betalingen door leden). De uitga ven waren 24028.47, waar volgens later in gekomen rekeningen nog 2785.81 bij komt De middelen der vereeniging bedroegen op 31 Dec. j.1. 5143.83. De heer Geerlings vroeg inlichting over den post van 144 geweigerde contribm tie, waarop de penningmeester ant woordde, dat deze post is te wijten aan ver trek va neenige leden en hun weigering van betaling. De verslagen werden hierna vastgesteld met dank aan de beide functionnarissen. Vèrkiezing bestuursleden. Aftredend waren de heer A. van der El- burg en mevr. A. J. Kaarsemaker—van der Vegte, die beiden herkozen werden en de her benoeming aanvaardden. De voorzitter feliciteerde de herko- zenen en de vereeniging met dezen uitslag. Verslag commissie voor het na zien der rekening en administra tie. Namens deze commissie rapporteerde de heer A. N o u w e n, dat alles volkomen in orde was bevonden, weshalve zij adviseerde een en ander goed te keuren en den penning meester te dechargeeren. Nu de vereeniging zoozeer in bloei toe neemt, gaf de heer Nouwen in overweging, een andere wijze van controle in te voeren. Devoorzitter deed toezegging, dat het bestuur zich hierover in verbinding zal stellen met de commissie bovengenoemd en speciaal met haar lid, den heer Groot, die nieuwe controle-plannen heeft ontworpen. De penningmeester werd gedechargeerd voor zijn beheer. Benoeming lid der commissie voor het nazien der rekening en administratie. Als lid dezer commissie werd bij acclama tie gekozen de heer C. A. Ruiter, administra teur van het centraal ziekenhuis, zulks ter vervanging van den heer Elles, die moest af treden. Verzekering tegen operatiekosten. Het bestuur stelde voor: a. toe te voegen van art. 1 van het huishou delijk reglement: de vereeniging kan ver goeden voor hare leden tegen betaling eener contributie als genoemd in art. 6, de kosten van operatie, gebruik van ope ratiekamer en -middelc.1 tot een bedrag van 50; b. toe te voegen aan art. 6 van het huishou delijk reglement: de contributie voor ope ratiekosten onder a bedoeld, bedraagt 1 cent per week per lid voor elke 25 ope- vatie-kosten. Ter toelichting zei het bestuur: de bedoe ling is de vergoeding voor operatiekosten te coen ingaan bij een deelname van 500 of meer leden; alleen worden aangenomen de geheele gezinnen. Voor leden, die aangenomen zijn vóór Juli a.s. vangt recht cp uitkeering aan direct, voor leden na dien datum aangenomen, 3 maanden na toetreding. De voorzitter zei. dat het bestuur met dit voorstel hoopt tegemoet te komen aan veler verlangen, waardoor het arbeidsveld der vereeniging belangrijk wordt uitgebreid. Het bestuur was na rijp beraad en na vele informaties bij andere organisaties tot het voorstel gekomen, maar durfde niet verder te gaan dan tot een maximum van 50. De heer L. T r ij b e t z geloofde dat het voorstel mag worden toegejuicht. Het maxi mum zou spr. echter gaarne zien verhoogd ten behoeve van leden die in een hoogere klasse worden verpleegd. Kunnen deze men schen door een hoogere bijdrage dat maxi mum verhoogd krijgen? De heer Nouwen vroeg of de contri butie van 1 cent per lid geldt voor elk beta lend lid of dat er rekening wordt gehouden met groote gezinnen, zooals met de gewone contributie het geval is. De heer F. S e v e n vroeg of met het voor stel ook rekening is gehouden met de verze kerden bij het ziekenfonds, m.a.w. of die menschen voor wie het ziekenfonds de opera tiekosten voor de derde-klas-verpleging be taalt, maar die in de tweede klas zijn opge nomen en dus voor die kosten moeten bijbe talen, de nu door het bestuur voorgestelde uitkeering ook zullen kunnen erlangen. De voorzitter stond thans nog afwij zend tegenover het idee van den heer Trij- betz. De vereeniging betreedt met dit be stuursvoorstel een nieuw terrein en moet voorzichtig zijn, omdat elke ervaring te de zen aanzien ontbreekt. Als na een jaar het voorstel goed blijkt te werken, zal het be stuur zeker met voorstellen tot verruiming komen. Den heer Nouwen antwoordde spr., dat voor elk lid van het gezin moet worden betaald. Als men lid is van het A.A.Z.A., dat een zeker bedrag uitkeert bij operatie, zal het bedrag, waarvoor men zich bij het aanhan gige bestuursvoorstel zal kunnen verzeke ren, evenzeer worden uitgekeerd, aldus luid de spr.'s antwoord aan den heer Seven. De heer T r ij b e t z meende, dat door een verhoogde contributie, als door spr. bedoeld, het risico hetzelfde blijft. De voorzitter bleef vasthouden aan het argument, dat de vereeniging voorzich- tig moet zijn. Er zijn wel berekeningen ge- eerbied voor zijn bloeddorstige en losbandi ge voorvaderen als een overgeërfde kwaal en had daarom medelijden met hem. Sir Peter gromde in zijn keel en zijn lip pen trokken hevig, toen bedwong hij zijn toorn, en riep een duidelijk onoprechten glimlach te voorscijn. Mischien heb je gelijk, Harker, zei hij, en met zijn vingers op de tafel trommelend, keerde hij zich af en ging zitten. Als het je niets schelen kan, ging hij bitter voort, zul len wij verder gaan met onze zaken. Aimsbury, die den toestand zeer ingewik keld had gevonden, duidde zijn grootte goed keuring van het voorstel met een hoofdknik aan en hij schoof zijn stoel dichter naar de tafel, waarop hij met zijn ellebogen stetunde Harker ging langzaam zitten en begon zijn tasch open te maken. Voordat wij verder gaan, sir Peter, zei hij krachtig, ik kan niet inzien, dat U meer dan veertigduizend beschikbaar heeft voor onmiddellijke belegging. Zonder hetgeen onze aandeelen in Wairarapa petroleum zullen vertegenwoordi gen, herinnerde sir Peter hem in vertrou wen. Zij zijn de extra tienduizend vandaag waard. Deze inbegrepen, verbeterde Harker. Deze inbegrepen? riep sir Peter onge- loovig uit. Maar wat Hij hield zich haastig in, fronste het voor hoofd en kneep zijn onderlip samen. Ik heb Uw instructies letterlijk uitge voerd, ging Harker voort, en heb de gelden geind, die dadelijk opvorderbaar waren. Daar is Tremayne's wissel voor de Waitori- ki-bezitting en Sir Peter wenkte ongeduldig en Harker zweeg stil. Aimsbury leunde over de tafel heen en zijn gelaat werd strak en van onrust. Sir Peter stond van zijn stoel op en liepe tweemaal naar den salondeur en weer terug zijn schouders opgetrokken, en zijn wenk brauwen in diep nadenken gefronst. Aims bury sloeg hem nauwlettend gade, maar Harker ging zijn papieren bijeen zoeken op de rustige wijze van den voorspoedigen pro cureur. De baronet bleef staan toen hij voor den tweeden keer bij de tafel was, tikte er even in gedachten op, lichtte toen het hoofd op. Wil je veertuigduizend hebben, Aims bury en een P.N. voor het saldo op tien da gen? vroeg hij kortaf. Aimsbury liet zijn gespannen houding va ren en deed of hij nadacht. De schikking paste hem uitstekend, maar hij vond het geen goede politiek dit toe te geven. Tien dagen is nog al lang, begon hij twijfelachtig. Vijf dagen? snauwde sir Peter. Aimsbury dacht nog even na, toen knikte hij toestemmend. Dat is goed, sir Peter, antwoordde hij kort. Goed. Ik geloof er U niet aan te herinneren, sir Peter, kwam Harker tusschenbeide, dat de meeste andere papieren, die U heeft, aanzien lijk gedaald zijn. Dat is waar. Dat behoef je zeker niet, maakt, maar die loopen nog over een te korten tijd om zekerheid te kunnen geven. Daarom kwam het bestuur met een begin, waarop, raar het gelooft, later kan worden voortgebouwd. Alleen een groote deelname kan in dezen tot verhooging van het maxi mum leiden. De heer T r ij b e t z vreesde, dat de midden stand zich voor het bedrag van 50 niet zal verzekeren, omdat een operatie in een hoogere klasse dan de derde dikwijls een paar honderd gulden kost. Waar dan dat al- fes vandaan moet komen, zal ook die 50 wel gehaald kunnen worden. De secretaris, de heer Ter Brugge, beval aan de practijk van het voorstel af te wachten. De heer Rentenaar zag wel gevaar in het voorstel-Trijbetz, dat voorloopig een te groot risico voor de vereeniging zou geven, zooals spr. met een voorbeeld aangaf. Hij gaf in overweging althans voor één jaar genoegen te nemen met het bestuursvoorstel. De heer P i s a r t vreesde dat het aantal deelnemers, voorgesteld op 500, wel wat laag is genomen voor het risico, dat er voor de vereeniging aan het voorstel vast zit. De heer R ij s deelde mede, dat de fede ratie voor vrije ziekenhuisverpleging in Noordholland een operatiekas heeft opge richt, zooals het bestuur thans voorstelt. De voorwaarden voor deelneming aan die kas zijn vrijwel gelijk aan de thans door het be stuur voorgestelde. Ook de federatie meende voorzichtigheid te moeten betrachten. De heer T r ij b e t z trok zijn amendement in en legde zich, althans voorloopig, neer bij het bestuursvoorstel. Dit voorstel werd hierop met algemeene stemmen aangenomen. De voorzitter sprak de hoop uit, dat de agenten en agentessen spoedig zeer vele leden zullen kunnen inschrijven, ook al omdat men met aangifte vóór 1 Juli een wachttijd kan voorkomen. Rondvraag. Verpleging in de tweede klasse B. De heer Rentenaar sprak nog over de verzekering tegen opname in de tweede klasse B. Spr. geloofde, dat het openen van de mogelijkheid hiervan thans nog meer wen- schelijk is dan verleden jaar, gezien de loonkortingen e.d. in dezen malaisetijd, waardoor vele patiënten zich niet in de tweede klasse kunnen laten verplegen. Af keurend sprak spr over de meenipg van de „operateurs", die beweren dat iemand, die zich de weelde veroorlooft in de tweede klas se te gaan bij ziekte, ook de operatiekosten wel kan betalen. Spr. handhaafde nog zijn verleden jaar in de jaarvergadering ingediende voorstel. De voorzitter zei, dat het bestuur op dit oogenblik, staande de vergadering, geen toezegging kan doen, zooals door den heer Rentenaar bedoeld. Zeer zeker zal echter spoedig daarover geconfereerd worden. De administratieve bezwaren zal 'het bestuur dan tevens nog eens onder oogen zien. Het bestuur voelt veel voor het idee van den heer Rentenaar. Spr. betreurde het, dat er geen voorstel door dezen is ingediend, waar over de vergadering zou kunnen beraadsla gen. De heer Rentenaar nam genoegen met de toezegging van den voorzitter. Dubbele contributie-betaling geeft geen aanspraak op langere verple ging dan zes weken. De heer De Geus vroeg of iemand, die dubbele contributie betaalt, verzekerd is voor zes weken of voor 12 weken. De voorzitter antwoordde, dat zoo iemand voor zes weken dubbele uitkeering krijgt. Tegen een anderen uitleg van het be treffende artikel uit het reglement zooals door enkele wordt gedaan, naar spr. met een voorbeeld aangaf verzette het be stuur zich. De heer De Geus meende, dat vele ver zekerden de vaste overtuiging hebben bij betaling van dubbele contributie ook het dubbele aantal weken dus 12 uitkee ring zullen ontvangen bij verpleging in een ziekenhuis. De agenten zouden zich in dien geest hebben uitgelaten. De voorzitter kwam hiertegen op. het meet hier een misverstand zijn. De heer Visser (agent der vereeniging) Zeker, het is een misverstand. De voorzitter wees er nog op, dat art. 1 van het huishoudelijk reglement zich verzet tegen een uitleg als door den heer de Geus gewenscht. De heer R o 1 deelde mede, dat zijn echtge- noote bij een ziekte was verpleegd te Am sterdam, tegen 3.50 per dag, waarvoor de vereeniging hem 3 had uitbetaald over zes weken. Daarna'werd de vrouw opnieuw ziek, stemde sir Peter kwaad toe. Ik heb het opge merkt. De Ryan-troep schijnt er den laatsten tijd zijn bijzondere aandacht aan geschonken te hebben. Maar de B.F.I. heeft nog andere hulpbronnen, Harker. Het doet me plezier dat te hooren, ant woordde Harker droog. Ze zal ze noodig heb ben als Ryan op dezelfde wijze voortgaat. Zelfs graslandwaarden dalen tengevolge van zijn operaties bij Tooley Street. Ba! Je gelooft toch niet dat Ryan in vloed heeft op de binnenlandsche botermark ten? Gelooft U het niet? antwoordde Harker opziende. Ik zeg U, sir Peter, dat ik alles be gin te gelooven wat ik over Ryan hoor. Sir Peter lachte schamper. Dwaasheid, Harker, zei hij, maar hij koesterde toch einstigen twijfel daaromtrent. De zaken zei hij, ongeduldig( naar de tafel wijzend. Heb je het contract? Harker wees op een document, dat openge vouwen voor hem lag. Wij behoeven slechts den aard van de borgstelling in te vullen, antwoordde hij. En de interest. Sir Peter schoof den bundel obligaties naar hem toe, zonder iets te zeggen, en Har ker bekeek ze met een verbazing, die hij niet trachtte te verbergen. Hij keek Aimsbury aan met een uitdrukking, waarin eerbied streed met argwaan, maar hij zeide niets. Hij spreidde ze op de tafel voor hem uit en schreef de namen op het contract voor hem. Interest vijf procent, zei sir Peter.

Alkmaarsche Courant | 1932 | | pagina 5