Alkmaarsche Courant. DE WINKELSLUITINGSWET. FLY-TOX ^BmtenSxmd £atuU en Spott Mackt&ecicfUen Honderd vier en dertigste Jaargang. Dondcrdapr 2% April Wat iedere winkelier er van moet weten. I. Gemeenteraad van Alkmaar Btj Hoofd-en Kiespij^ MIJNHARDTS POEDERS No. 100 1932 IWJKSPRESIDENT VON HINDENBURG EERE-BURGER VAN NEURENBERG. De gemeenteraad van Neurenberg heeft in zijn gister gehouden geheime zitting beslo ten Rijkspresident von Hindenburg het eere burgerschap der stad te verleenen. EEN RACE-AUTO VERBRAND. Een door den Franscnen ingenieur Stapp gebouwde auto, waarmee hij het snelheids record van den Engelschen majoor Campbell hoopte te kunnen slaan, is volgens de N. R. Crt., te St. Nazaire in brand geraakt en ver nield. De auto, die drie motoren van 800 PK. had en theoretisch een snelheid van 5 a 600 K.M. per uur ;:ou kunnen halen, was voor een proeftocht op het «trand gebracht. Stapp en zijn monteur hadden nauwelijks 200 M. gereden toen de wagen in brand vloog. De twee inzittenden konden er nog tijdig uitspringen en hebben slechts lichte kwetsuren opgeloopen. HET DONAUVRAAGSTUK. In de financieele commissie van het Hon- gaarsche huis van afgevaardigden ontwik kelde zich een levendig debat over het Do- nauvraagstuk. De vroegere ministerpiesident Graaf Stephan Bethlen verklaarde, dat het plan van Tardieu niet eens voldoende was voor de verzekering van de minimum-behoef ten van Hongarije. Het landbouwoverschot van de Donaulanden is veel grooter dan de mogelijkheid tot opnemen van Oostenrijk en Tsjecho-Slowakije. Het plan moet derhalve worden uitgebreid, daar ook de markten van Duitschland en Italië er bij moeten worden betrokken. Wanneer het herstelvraagstuk tot oplossing is gebracht, zullen Duitschland en Hongarije zich vrijer op handelspolitiek gebied kunnen bewegen. De minister van buitenlandsche zaken M OT, baar eiljesf haar larUe is de beste Mottendooder 'Gegarandeerd afdoende; t Letopde blauwe verpakking Ludwig Walko verklaarde o.a. dat hij in Ge- nève gelegenheid gehad heeft duidelijk to; uiting te brengen, dat een uniforma valuta voor de Donaulanden, benevens het opne men van een internationale leening onder ge meenschappelijke garantie van de Donaulan den voor Hongarije niet in overweging kan worden genomen. Hongarije zal aan iedere beweging deelnemen, welke zijn handelsver keer vergroot. Het is vanzelfsprekend, dat Hongarije zijn zelfstandigheid tegenover an dere staten onvoorwaardelijk moet bewaren. Het is immers bekend, dat Hongarije behalve in de Donaustaten een groot belang heeft in de markten van Duitschland en Italië. EEN SPION GEVAT. Naar Havas meldt, is gister te Sankt Lud wig in de Opper Elzas een 35-jarig man in gerekend, die verdacht wordt van spionnage voor Sowjet-Rusland. De man geeft op Henri Vercaliano te heeten en metselaar te zijn. Bij zijn arrestatie zijn bolsjewistische vlugschriften, documenten in cijferschrift, vragenlijsten over de Fransche verdediging en een bedrag van 600.000 franken in dol lars op hem gevonden. Hij is naar Parijs overgebracht en er moet tegen hem reeds een vervolging wegens spionnage zijn ingesteld. RUSSISCHE BOEREN GEEXECUTEERD. Te Lida in het Wilnagebied werden twee Wit-Russische boeren, die beschuldigd wa ren van spionnage ten gunste van Sovjet- Rusland, door een buitengeone rechtbank ter dood veroordeeld en gisteren opgehangen. Tegelijkertijd hadden zich te Tarnopol in Oost-Galicië 5 Oekrainers te verantwoorden wegens politieke moorden. Drie hunner wer den door de buitengewone rechtbank ter dood veroordeeld. De twee anderen werden naar de gewone rechtbank verwezen. Ondanks alle tot hem gerichte verzoek schriften en telegrammen, ondanks gehou den protestvergaderingen, in de dagbladen opgenomen open brieven en ondanks monde linge vertoogen, heeft de minister van arbeid, handel en nijverheid vastgehouden aan hel eenmaal door hem genomen besluit om de Winkelsluitingswet op 1 Mei 1932 in werking te doen treden. Ook het feit, dat de meeste .grootere gemeenten nog geen verordening hebben, waardoor de bepalingen van genoem de wet voor sommige zaken ietwat worden verzacht, heeft in dat besluit geen verande ring kunnen brengen.. De winkeliers zullen derhalve van 1 Mei a.s. rekening hebben te houden met de nieuwe bepalingen, die echter in de wet verre van duidelijk zijn opgeno men. Wij mogen wel zeggen, dat het in het algemeene voor iemand, die zich niet speciaal op het terrein der wetgeving beweegt, heel moeilijk is uit de Winkelsluitingswet de bij zondere bepalingen op te visschen, die voor zijn zaak van belang zijn. De gedachte is daarom bij ons opgekomen een handleiding te doen samenstellen, waaruit de belangheb benden gemakkelijk kunnen zien welke bepa lingen der wet voor elke soort zaak gelden Aan dit voornemen gevolgd gevende, laten wij hieronder een dergelijk overzicht volgen in het vertrouwen, dat onze belanghebbende lezers daarvan in de praktijk gemak zullen ondervinden. De wetgever is uitgegaan van den alge- meenen regel: Zondagssluiting en 8 uurslui ting. Het spreekt vanzelf, dat deze regel niet ten opzichte van alle zaken en evenmin voor het geheele jaar is door te voeren. De belan gen van vele winkeliers zouden dan al te zeer worden geschaad en daarom ziin in de wet voor verschillende soorten van zaken uitzon deringsbepalingen op dezen algt-meenen regel gemaakt; uitzonderingsbeoalingen die echter onderling ook weer verschillen. In ons over zicht hebben wij daarom alle bepalingen, welke voor een bepaalde soort zaak van be lang zijn in één rubriek opgenomen, zoodat de winkelier in de rubriek, waarin zijn zaak- valt, alle beoalingen vindt, die op hem van toepassing zijn. Natuurlijk zijn wij daardoor genoodzaakt geweest hier en daar in herha lingen te vervallen, doch wij meenen, dat dit aan de duidelijkheid ten goede komt. Indien zich in de praktijk niettemin nog vragen voor- deen, welke thans nog niet zijn te voorzien, zullen belanghebbenden zich dienen te wen den tot de betrokken ambtenaren ter gemeen tesecretarie. Algemeene bepalingen. Alvorens over te gaan tot de behandeling van de verschillende soorten van zaken mee nen wij goed te doen enkele algemeene bepa lingen, te bespreken, waarvan de kennis neming voor de belanghebbenden eveneens van grcot nut is. Waf is een winkel? De winkelsluitingswet verstaat onder „win kels" alle open of gesloten ruimten, waar of van waaruit voorweroen of stoffen aan hei publiek in het klein plegen te worden verkocht of afgeleverd ,of waar pleegt gewerkt te wor den in een barkicrr-- en kappersonderneming. Onder ..winkelhuis" verstaat de wet elke met een winkel in eenige verbinding staande oper. ot besloten ruimte in hetzelfde gebouw of op het biifcehoorend terrein. Ook „onen" ruimten vallen dus onder het begrip ..winkel". Het gevolg hiervan is, da' mede als winkels worden beschouwd gedee' ten van de openbare straat waar het winkel bedrijf wordt uitgeoefend, zooals uitstellingen vóór winkels, vaste standplaatsen voor den verkoop van bloemen, visch. fruit, enz. Verder zijn bij de behandeling van de wet ten opzichte van de definitie van het begrip -pinkel" enkele vragen gesteld en voorbeel den gegeven, welke wij hier tot goed begrip van de zaak laten volgen. Magazijnen van grossiers zullen in het al gemeen niet onder de wet vallen, omdat daar niet „in het klein" wordt verkocht. Slechts dan zal de wet op die localiteiien van toepas sing zijn, indien men zich in een grossierderij mede bezig houdt met verkoop of aflevering in het klein aan het publiek. Verkoop door middel van veilingen, b v. van tapijten, zal in het algemeen gedurende sluitingstijd verboden zijn, indien deze veilin gen worden gehouden in localiteiten, welke daarvoor als regel worden gebruikt. Buiten toepassing van de wet vallen even wel groenten, vruchten- en eierenveilingen, omdat aldaar noch in het klein, noch aan het publiek pleegt te worden verkocht, doch in het groot en aan winkeliers en grossiers. Photografische ateliers worden niet als winkels beschouwd. Op een winkelier, die als hoofdbezigheid rijwielen verhuurt, is de wet van toepassing, indien hij zich daarnaast ook pleegt bezig te houden met den verkoop ir. het klein aan het publiek. Ten aanzien van de vraag of hotelkamers, waar bepaalde goederen worden verkocht, en „vliegende winkels" onder de toepassing van de wet zullen vallen, heeft de minister zich niet met stelligheid uitgelaten, doch geant woord, dat zulks van de omstandigheden zal afhangen en de rechter daaromtrent in voor komende gevallen zal hebben te beslissen. Wij meenen hieraan als onze meening het volgende te mogen toevoegen. Hotelkamers, waarin verkocht wordt, zui len niet onder de wet vallen, indien deze slechts een enkele maal als verkoopgelegen heid wordt gebruikt; wel echter als gezegd kan worden, dat die kamers voor den verkoop „plegen" te worden gebruikt. Hierbij dient vermeld, dat krachtens een arrest van den Hoogen Raad onder „iets plegen te doen" wordt verstaan, het gedurende 7 a O achter eenvolgende werkdagen iets doen. Vliegende winkels zullen in het algemeen wel onder de wet vallen. Ook dit zal echter afhangen van het aantal dagen gedurende welke in deze winkels wordt verkocht, omdat, wanneer de verkoop slechts enkele dagen duurt, niet gezegd kan worden, dat men in de betrokken zaak „pleegt" te verkoopen. Intus- schen zal, indien de localiteiten, waarin de vliegende winkel gevestigd wordt, reeds eer der als verkoopgelegenheid is gebezigd, deze winkel onder de wet vallen, ook al zou hij slechts één dag in dit localiteit gevestigd zijn Het straatventen is niet te beschouwen als verkoop in winkels, doch waar de wet hierom trent wel regelen stelt, komen wij hierop laler terug. Het bedienen en afhelpen van klanteq. Ook de beide volgende algemeene bepalin gen verdienen de aandacht. In de eerste plaats het verbod om gedurende den tijd, dat een winkel voor het publiek gesloten moet zijn, in, vóór, in de onmiddellijke nabijheid van dien winkel, of van dien winkel of het daarbij behoorende winkelhuis uit, iemand te bedienen. De bedoeling is duidelijk. De wetgever heeft onder de wet willen doen vallen den zoogenaamden verkoop „over het hekje". In deze bepaling wordt gesproken van „bedie nen", niet van het minaer ver strekkende „verkoopen" of „te koop aanbieden". Zou der halve een winkelier iets aan het publiek zon der betaling, na het sluitingsuur medegeven, of zou hij iets geven, dat reeds voor het slui tingsuur was gekocht, dan zou hij strafbaar zijn. De tweede bepaling is deze, dat zij, die op het geldende sluitingsuur reeds in den winkel aanwezig zijn, nog bediend mogen worden tot ten hoogste een half uur na het sluitingsuur. - j j Bezorgverbod. Gedurende den tijd. dat een winkel voor 't publiek gesloten moet zijn, mogen van dien winkel of van het daarbij behoorende winkel huis uit, geen voorwerpen of sjoffen aan het publiek ,t,er aflevering worden uitgezon den (dus „bezorgd"). Wij geven hier den algemeenen regel, doch komen daarop in elke rubriek, waar dit van belang is, terug. Hoe worden de Christelijke f; 9 feestdagen en de Nieuwjaars dag beschouwd? Een belangrijke vraag is deze: „Wordende Christelijke feestdagen en de Nieuwjaars dag, voor zoover niet op Zondag vallende, als Zondagen of als werkdagen beschouwd?" Het antwoord' hierop luidt, blijkens door het departement van arbeid, handel en nij verheid verstrekte inlichtingen: „Als werk dagen". Met de Zondagssluiting toch heeft de werkgever niet beoogd Zondagsheiliging, maar alleen Zondagsrust voor de winkeliers Daarom worden als werkdagen beschouwd de 2e Paaschdag, de Hemelvaartsdag, de 2e Pinksterdag, zoomede, indien de drie volgen de dagen op een werkdag vallen, de Nieuw jaarsdag en de le en 2e Kerstdag. Uitzonderingsgevallen. Wij zijn thans genaderd tot de behande ling van de uitzonderingsgevallen, d.w.z. van alle gevallen, waarin de algemeene bepalingen van de wet niet zonder meer van toepassing zijn, alsmede van de gevallen, waarin de wet in het geheel niet van toepassing is. Aange zien dit niet van belang ontbloot is, geven wij eerst een korte uiteenzetting van het daarbij gevolgde systeem. In art. 3 der wet wordt opgesomd op welke inrichtingen, welken verkoop enz. hare be palingen niet van toepassing zijn. Daarin wordt, om een enkel voorbeeld re noemen, be paald, dat de wet niet van toepassing is op den verkoop van dag- en weekbladen, op den verkoop en de aflevering van ijs (waaronder te verstaan alle soorten ijs, dus zoowel ruw ijs als consumptie-ijs), op den verkoop door middel van automaten, enz. Wij hebben ge meend niet te moeten volstaan met het een voudig overnemen van deze opsomming, doch hebben getracht voor elke soort zaak, in de wet genoemd, alle mogelijkheden onder de oogen te zien en daarbij nagegaan of een gedeelte van den verkoop of aflevering der waren, welke in die zaak verhandeld worden, buiten toepassing van de wet valt of kan vallen. Alle soorten van zaken, waaromtrent afwijkende regelen gelden, zijn dus in het hieronder volgend overzicht gerubriceerd, terwijl in elke rubriek worden medegedeeld de bepalingen, waarmede de hoofden of be stuurders dier zaken ten opzichte van de sluiting hunner winkels op de hoogte dienen te zijn. Verder volgt dan een rubriek, waarin zijn behandeld „alle overige winkels", naar welke rubriek hier en daar. ten einde het overzicht niet al te uitgebreid te maken, wordt verwezen. Zij, die niet behooren tot één van de daaraan voorafgaande catego rieën, vinden dus in de rubriek „ale overige winkels" de regels, waaraan zij zich te hou den hebben. Een afzonderlijke rubriek is gewijd aan de regelingen voor de israëlieten en voor hen, die den Zevendedag vieren, terwijl verder nog worden verstrekt inlichtingen omtrent het straatventen en de standplaatsen. NEDERLANDSCH VEE IN ITALIË BEKROOND. De Nederlandsche K. v. K. in Italië be richt, dat het Hollandsche vee, dat in de vee- afdeeling der jaarbeurs van Milaan mede concurreerde werd bekroond met de volgende prijzen. De firma Ciyriel Pauwels en Louis Willems heeft de hoogste onderscheiding met een groep van 35 stuks zwart bont Friesch stamboekvee, n.1. eerste prijs met zilveren beker voor de beste groep. Eerste prijs en kampioen koe Foekje, fokker J. B. Wiersma. Eerste prijs met een stier Tinus fokker J. B. v. d. Meer te Triens. Eerste prijs met de vaars Henriëtte fokker Oosterbrug. Eerste prijs pink van der Meer 18 fokker de firma Schaap uit Dirsum. De ingezonden groep rood-bont N. R. Y. vee van landbouwvereeni- ging A. T. T. B., directeur Frans Lust te 's Heerenberg heeft verschillende eerste en tweede prijzen behaald. Zwemmen. Het grootste zwembad van Europa. Te Schiebroek wordt op het oogenblik een bad- en zweminrichting „De Wilgenpias" uitgebreid en tot de grootste van Europa ge maakt Na de voltooiing zullen er 1800 kleedka mertjes zijn, terwijl het 5 M. breede wan delplankier, dat om het geheele zwembad heen loopt, maar eventjes een kilometer lang wordt! Openingsconcours Kennemer Sportclub. De Kennemer Sportclub zal op Maandag (de tweede Pinksterdag), haar eerste mee ting van dit seizoen geven, een meeting die zal aanvangen om 2 uur. Er zullen ditmaal alleen kortebaan draverijen (handicap) wor den gehouden voor alle in Nederland ge registreerde paarden met een maximum af stand van 800 meter en een minimum af- stanjd vaiv 700 meter. Het programma luidt als volgt: I. Aanmoedigingsdraverij. Open voor alle geregistreerde paarden van 3 tot en met 6 jaar, dei geen 1ste prijs of korte- of lange baan gewonnen hebben. Paarden, die pre mies gewonnen hebben, mogen deelnemen. Afstand 800 meter, 3-jarige paarden 780 meter, le prijs 100, premie 25. II. Draverij A. Voor alle in Nederland geregistreerde paarden, le prijs 300. III. Draverij B. Voor alle paaiden, welke in draverij A gestart zijn, behalve de prijs- w inner. Handicap ongewijzigd, deeln^c vgrpycn- tend. Nieuwe loting, le prijs 200. IV. Draverij C. Voor alle paarden, welke In Draverij B gestart zijn behalve de prijs- winner. Deelname verplichtend. Handicap ongewij zigd. Nieuwe loting. le prijs 125, 2e prijs 50, 3e prijs 25 Sluiting der inschrijvingen Vrijdag 6 Mei 1932, des avonds 9 uur bij den heer W. Mooij, café „Het Gulden Vlies", Choorstraat te Alkmaar. ALKMAARSCHE EXPORTVEILING. ALKMAAR, 27 April 1932. In de heden gehouden veiling werd betaald voor: Aard beieen per doos 15—35 cent; Andijvie per 100 stuks 3.40—5.80; Bloemkool les. per 100 stuks 20—35; Bloemkool 2e s. per lOOstuks 10—18; Gele Kool per 100 K.G. 180—3.40; Kropsla per 100 stuks 2.60—7.80; Prei per 100 bos 7.70; Postelein per bakje 1.411.93; Rabarber per 100 bos 413; Raapstelen per 100 bos 2.20—3.40; Radijs per 100 bos 3—8.20; Roode Kool per 100 K.G. 1.20—4.80; Selderie per 100 bos 1.20 2.80; Spinazie per bak 52—77 cent; Dubbele spercieboonen per 100 pond ƒ52; Wortelen per 100 tos 1012; Witlof le s. per bak f 2 05—f 3.15; Witlof 2e s. per bak 1.75—1.85 HOORN, 28 April 1932. Op de heden gehouden kaasmarkt waren aangevoerd 18 stapels kleine fabriekskaas 2.50. 11 stapels kleine boerenkaas 19.50. Totaal 29 stapels wegende 27364 K.G. De handel was matig. EIERVEILING SCHAGEN. SCHAGEN, 28 April 1932. Op de heden gehouden eierveiling waren in totaal 175000 stuks Kipeieren aangevoerd, waarvan de priiz enais volgt: bruin 2.302.90, wit 2.10—2.50; 6400 stuks Eendeieren 2 2.10; 14 stuks Kalkoeneieren 8 en 80 Kievitseieren 89. SCHAGEN, 28 April 1932. Op de heden gehouoden weekmarkt waren aanvoer en prij zen als volgt: 506 Geldekoeien (mag.) 100 f 210; 46 Geldekoeien (vette) 170— 270; 60 Kalf koeien 140—225; 110 Pinken f 50—120; 179 Nuchtere kalveren 3—12* 275 Overhouders 13—18; 60 Lammeren 6—12; 10 Varkens (mag.) 69: 47 Varkens (vette) per K.G. 18— 22 cent; 166 Biggen f 2—5; Konijnen 0.502; Kippen 0.701.20. BROEK OP LANGENDIJK. 28 April 1932. Langendijker Groenten veiling 50.000 K.G Roode Kool les./ 1.10—4.60, 2e s. f 0.60 3.50; 65COO K.G. Gele Kool le s f 2.105.70; 78000 K G'. Deensche Witte Kool 0.60—1.90; 1850 K G. Bie ten 3.40—3.70. alles oer 100 K.G NCORDSCHARWOUDE. 27 April 1932, 800 K.G. Uien, Uier 10.50—10.60,. grove uien 10; 69T>00 K.G. Roode Kooi 1.60—/. 4.40, doorschot 1.402.60; 70200 K.G. Deensche Witte Kool f 1.30 f 2, doorschot 0.S0-ƒ 1.40; 34800 K G. Gele Kool f 2.30- 5.30. doorschot 1.80 f 4.50: Taaie gele 1.903.40, alles per 100 K.G. WARMENHUIZEN, 27 April 1932. Roode Kool les0.805, 2e s. 0.60 f 3 40; Gele Kool le s. 0.60-ƒ 3.20; Witte Kool le s. 0.60—1.70, 2e s. 0 70 0.80; Bieten 1.90. Aanvoer: 14475 K.G. Roode Kool; 675 K.G. Gele Kool; 6225 K.G. Witte Kool; 350 K.G. Bieten. De raad vergaderde hedenmiddag ten I ure voltallig. Ingekomen zijn: a. Een besluit dd. 20 April 1932, nr. 38 van Gedeputeerde Staten dezer pro vincie, tot verdaging hunner beslissing omtrent het raadsbesluit van 17 Maart 1932 nr. 6 tot verkoop v'aii grond, enz., aan de Vereeniging voor Volkshuisves ting „Alkmaar." Voor kennisgeving aangenomen. b. Een brief dd. 18 April 1932, van het Bestuur der r. k. Muziekkapel „St. Louis", houdende dankbetuiging voor het toegekend subsidie. Als voren. c. Een adres, ingekomen 23 April 1932, van J. van Heems, alhier, verzoe kende in verband met de inwerkingtre ding der winkelsluitingswet zijn zaak op Zondagen gedurende enkele uren open te mogen houden. Te behandelen bij punt 4. d. Een adres dd. 25 April 1932, van d wed. G. de Munk—Butter, alhier, ver zoekende in verband met de inwerking treding der winkelsluitingswet, haar winkel op Zondagen gedurende-enkele uren open te mogen houden. Als voren. e. Een brief dd. 25 April 1932, van S. Timmerman, houdende dankbetuiging voor het genomen besluit betreffende de verpachting van den Stedelijken mu- ziektuin. Voor kennisgeving aangenomen. f. Een brief dd. 20 April 1932, nr. 07 van Gedeputeerde Staten dezer provin cie. ten geleide van het door hen voor zooveel noodig goedgekeurd raadsbe sluit van 17 Maart 1932 nr. 10 tot be krachtiging van den aankoop van per- ceelen weiland in den polder Overdie en Achtermeer. Als voren. g. Een brief dd. 20 April 1932, nr. 03 van Gedeputeerde Staten dezer provin cie, ten geleide van een afschrift van een uittreksel uit het Koninklijk besluit van II April 1932 nr. 18, houdende goedkeu ring van het raadsbesluit van 30 Juli 1931 nr. 7 tot wijziging der verordening op het heffen van rechten voor liet ge- brv ik van het gemeente-slachthuis. Als voren. h. Een brief dd. 26 April 1932, van liet Bestuur van de Vereeniging tot be-- vordering van Christelijk Schoolonder wijs te Alkmaar, daarbij verzoekende de financieele medewerking der gemeente, op grond van artikel 72 der L. O. wet 19^0. u^b&kojev.c. vaji. verbouw van Doos'►Set. Per stuk 8 ct, _TWl Bij Uw drogist J de Wilhelminaschool in de Doelenstraat. In handen gesteld van B. en W. om bericht en raad. i. Een brief dd. 26 April 1932. van de fa. P. Bakker en Zn., alhier, daarbij ver zoeken ae in verband met de inwerking treding der winkelsluitingswet haar zaak in het perceel Rochdalestraat nr. 2 op Zondagen gedurende enkele uren open te mogen houden. Te behandelen bij punt 4. j. Een adres dd. 27 April 1932, van liet Bestuur der Vereeniging van Hoo- gere Ambtenaren in dienst der gemeente Alkmaar, verzoekende a. in een vast te stellen korting op de salarissen der amb tenaren en werklieden geen progressie aan te brengen; b. toelating tot de Com missie van Georganiseerd overleg voor de ambtenaren. Te behandelen: a bij punt 3 en b in handen van B. en W. om bericht en raad. k. Een adres dd. 27 April 1932, van het Comité van Actie, vertegenwoordi gende 60 melkhandelaren, ten doel heD- bende het verkrijgen van een wettelijke regeling van den verkoop van melk. ver zoekende op hun adres van 15 October 1931 strekkende tot vaststelling van een ventverbod op Zondagen en het open houden der winkels gedurende bepaalde uren, alsnog gunstig te beschikken. Te behandelen bij punt 4. I. Een adres dd. 27 April 1932. van een aantal ongeorganiseerde melkhan- clelaren, steunende het ingekomen ver zoek om een verbod tot het bezorgen van melk en melkproducten op Zondagen, daarbij te kennen gevende dat zij zich kunnen vereenigen niet het opensteller der winkels op Zondagen tot 12 uur 's middags. Als voren. m. Een brief dd. 27 April 1932, van A. G Konijn, verzoekende in verband met de inwerkingtreding der winkel sluiting wet, zijn winkel op Zondagen gedurende enkele uren open te mogen houden. Als voren. n. Een adres dd. 27 April 1932 van de fa. Hazcs, alhier, verzoekende in ver band met de inwerkingtreding der win kelsluitingswet haar winkel in rookar tikelen op Zondagen gedurende enkele uren open te mogen houden. Als voren. Voorstel tot wijziging der verordening op het heffen van opcenten op de gemeentefonds-belasting. Voorgesteld werd de verordening te wijzi gen tot heffing van opcenten op de hoofd som der gemeentefondsbelasting en deze met ingang van 1 Mei 1932 op 80 te stellen en tevens vast te stellen een verordening op de invordering van opcenten op de hoofdsom der gemeente-fondsbelasting te dezer stede. De heer H o ij tink oordeelde, dat wel gebleken was, dat de wethouder van finan ciën niet meer zoo optimistisch was dan voorheen. Ook uit de bijlage, waarin gespro ken wordt van dalende inkomsten, blijkt dat het college zich bewust wordt, dat de in komsten zullen verminderen. Belastingver. hooging die wordt voorgesteld, wil spr. al leen wanneer het college bezuiniging toe zegt, zonder fatale belangen te schaden Mr. Lange veld oordeelde, dat het col lege plannen dient te overwegen voor bezui niging, ook voor de begrooting. De heer Bakker: De overzijde eischt nog meer dan gedaan wordt. De bijlage kan men niet losmaken van de volgorde. Op zich zelf zou er geen meerderheid voor te vinden zijn. In de bijlage zegt het college terecht, dat deze bijlage door de voorgaande nood- zakeijk is geworden, door 't aantasten van de autonomie door de regeering Spr. is er no^ niet ze kei van, dat de korting niet komt, ook al wordt tot het nemen van de voorgestelde maatregelen besloten. Moet er belastingver- hcogmg komen, dan dient het geheel beke ken te worden. Wij zullen ons tegen de bij lage niet verzetten, omdat wij door de maat regelen der regcering daartoe genoodzaakt zijn. Weth. Westerhof dacht toen hij den heer Hoijtink hoorde, aan een boetprediker, die echter ongerust is. Nooit heeft spr. geweigerd de werkelijk heid onder de oogen te zien, doch hij weigert zoolang de begrooting nog sluitend is, dras tische maatregelen te nemen. Ook de heer Hoijtink stemde voor de be- grootlug. Bezuiniging op dingen, waardoor geen fa tale belangen worden geschonden, stond spr. reeds eerder voor. Dit is dus niet nieuw. Spr. verdedigde nog uitvoerig zijn denk beeld om extra winst uit de bedrijven voor de huishouding aan te wenden. Tientallen gemeenten deden, wat spr. als mogelijk aan de hand deed, doch niet heeft voorgesteld, omdat hij ook gezegd heeft, dat er nog an dere middelen zijn. Te zijner tijd zal het college bezuiningsvoorstellen indienen. Het college ziet ook zeker de moeilijke tijden. Meer dan ooit is behoefte aan goeden raad. Met den heer Bakker was spr. het eens: de bijlage zit aan de volgende vast en ook op grond van noodzakelijkheid zal spr. vóór stemmen. Door er 80 pCt. van te maken komt er progressie in die er anders uitge haald werd. Spr. gaf dit in cijfers aan. Iemand met 4Ó00 zou 2.7C terug krij gen, doch moet nu 6 meer betalen, terwijl de arbeider 1.10 meer betaalt. Het gaat dus naar herstel van progressie en spr. kan dan ook gemakkelijker voor 80 dan voor 70 stemmen. De heer H o ij t i n k kon niet bewonderen, dat de menschen van 70 naar 80 gebracht worden en dit vooral omdat daardoor ook de kleine man van 50 naar 80 moet. Wanneer komt het plan van bezuiniging? Bij de begrooting? Waarom zoo lang ge wacht? Er kan bezuinigd worden zonder fa tale belangen te schaden. Nu het college bezuinigingsplannen heeft toegezegd, zal ook spr. vóór stemmen. Z.h.st. werd het voorstel hierop aange- uumen-

Alkmaarsche Courant | 1932 | | pagina 9