Alkmaarsclie Courant. Qememtecadm HEERENBAAI Honderd Tier en dertigste Jaargang. Zaterdag; 30 April. Brieven uit de Hoofdstad WINKEL. URSEM. per t %2£L 20d.perons lOct.per'Aons EGMOND-BINNEN. No. 102 1932 -«(Van onzen eigen correspondent.) GROOIE GEBEURTENISSEN. tNITIATIEF en nog eens INITIATIEF. Neen, inderdaad, het lijkt wel alsof de feestelijke stemming van de Hoofdstad, waar omtrent wij de laatste weken al zooveel te 'hooren hebben gekregen, thans reeds officieel is ingezet. Het schijnt de climax van alle hoofdstedelijke durf en ondernemingsgeest, van energie en initiatief te moeten worden. Het nieuwe hoofdgebouw van de Amster- damsche Bank heeft nu in zooverre zijn vol tooiing al genaderd, dat Amsterdam er een stuk Utrechtschestraat met dubbelspoor, resp. met minder oponthoud van onze goede oude tram, mitsgaders een arcade rijker op is geworden. Wij hebben een echte wereld stad-passage gekregen en ik zou geen oprecht en waarheidslievend correspondent zijn, in dien ik u van de bedoelingen van een aantal Beursmenschen niet op de hoogte hield om deze passage der. naam van: „De Dividend- Passage" of „De Ondergang" te geven. In hoeverre de directie der betrokxen instelling reeds haar goedkeuring aan een en ander heeft gehecht, vertelt het beursnieuwtje nog niet. Dan komt ja zeker, de gebeurtenis sen volgen elkaar vliegensvlug op de groote rondvlucht boven ons land van Schip hol en van Waalhaven uit als startpunt. Het is ongetwijfeld een goed idee van de diverse iuchtvaartinstanties, om ook voor Holland in navolging van Engeland zulk een: „Round the Kingd om "-vlucht te organiseeren en dit evenement zal zeker niet nalaten een goede propaganda voor ons vliegwezen te zijn. Het kan voor de ongeveer 40 passagiers, die zich inmiddels al lieten inschrijven een in teressant tochtje en een aardig uitstapje, zoo voor één of twee dagen worden. Temeer waar dank zij de goede zorgen van de K- L. M. en van de verschillende vereenigin gen voor vreemdelingenverkeer, het den lucht reizigers op de verschillende landingsplaatsen aan niets zal ontbreken. Het is alles met de stiptheid, onzen nationalen luchtvaartdienst eigen, opgezet en ik heb oneerbiedig als het misschien is toch even hartelijk ge lachen toen ik het prijslijstje onzer K. L. M voor deze gelegenheid heb gezien, dat de vergelijking met de trajectenverdeeling, u weet wel de puzzle op de tramkaartjes van de Gooische Stoomtram makkelijk doorstaat. En zoo kunt u dan zien, dat het mogelijk is om voor 5 van Sbesterberg naar de Kem- perheide te vliegen, zoo u daar zaken had af te wikkelen op den 29en dezer, en dat u voor 7 van West-Schouwen naar Waalhaven of voor een luttele 11.50 van Gilze-Rijen naar Viissingen kunt gaan. En de afstanden staan, net als in het spoorboekje, dat niet half zoo begrijpelijk is als deze één-dags- dienstregeüng, keurig er achter. Wanneer het weer den organisatoren nu maar een beetje goedgezind is, trouwens ook den passagiers wordt dit van harte gegund, dan zal dit vliegfeest zeker slagen. Het is jammer, dat in den voorbereidingstijd zoo weinig propa ganda voor deze gebeurtenis werd gemaakt, maar misschien zijn de initiatiefnemers ook wel van oordeel, dat er geen betere propa ganda voor de vliegerij bestaat, dan zoon twintig, dertig verkeersvliegtuigen en sport- machinetjes met razend motorgeronk hoog in de lucht. En wanneer voor het volgend jaar zooiets weer eens op het programma zal komen te staan, wellicht het dan het plan om een aantal middelbare scholieren eens een aanschouwelijk aardxiiksVunde-lesje te geven, in de praktijk met minder moeilijk heden uitvoerbaar blijkt. Het zou anders wat nuttig zijn en het zou de knapste bollen in geografie geven. Ooltgensplaat en Didam, Terneuzen en Gasselternijeveen, als ze het zoo eenmaal vanuit de lucht hadden gezien, zij zouden het nooit meer vergeten Het is toch de tijd van aanschouwelijk onderwijs en een frisschen geest. Welnu, frisch is het zeker en het zou een onvergetelijken indruk maken. Er is misschien wel een opstellenwed strijd voor middelbare scholieren aan te ver binden; de prijswinners mogen dan het vol gende jaar mee b.v. En als wij dan goed en wel in Mei zitten, dan gaat de Amstel feesten. Eerst de ope ning van de Berlagebrug, de mooie en lang verwachte verbinding tusschen het nieuwe zuiden en ons oostelijk stadsgedeelte, een di rectere verbinding ook zoodoende met den grooten verkeersweg naar Utrecht en het Gooi. Het zal het einde van de vletter mannen tevens beteekenen, en het einde ook van de romantische avondtochtjes in schommelende bootjes van Schollenbrug naar den overkant en vise versa. Er waren roeiertjes, die moei zaam trokken en de koning van hen allen, hij stond zelfs nog ver boven de overhalen met het buitenboordbrommertje, was de Schipper met de groote motorvlet, die voor velen vooral in verband met de romantiek, te veel ruimte en te groote snelheid had. Het zal alles voorbij zijn en een stuk traditie van de oude stad, waar aan het moderne verkeer zoo veel ten offer valt, is weer heengegaan En wanneer over een jaar of tien, als het nieuwtje van de brug er een beetje af is, een ondernemend exploitant de vietjes weer in eere herstelt, omdat het zoo gemoedelijk, zoo heerlijk langzaam ouderwets ging en wij daaraan toch in ons hart altijd behoefte blij ven gevoelen, dan zit er een mooi gced be klante koopmanszaak in. En u zult het zien, voornamelijk bevoordeeld door hen, die de grootste voorstanders van de brug zich toonden, natuurlijk toen die er nog niet was. Dat wat je niet hebtOok in het hoofd- stadleven speelt dat een niet onbelangrijke rol. Ter gelegenheid van de feestelijke open stelling der brug een waterfeest en even daarna of wellicht wel net daarmede gelijk weer grootsche jubileumfestijnen van Willem III U ziet, wij zien daar geen been in. Het gaat alles nu zóó gesmeerd, dat de jubilea niet van de lucht zijn, er marschen en jazz- creaties in competitie worden vervaardigd en Willem Mengelberg, de verschillende jury's, waarin hij minzaam zitting heeft genomen, al niet meer uit elkaar kan houden. En internationaal schijnt de mededin ging te zijn opengesteld, tenminste te oor- deelen naar de op groote schaal vertaalde wedstrijdcondities van de Carlton-prijsvraag. En het wekt wel eenige verwonderin, dat men ook Menge'iberg's naam niet maar heeft meevertaald; zooiets als: „Billy Mixmoun- tains and his Boys", eenvoudig weg voor Willem Mengelberg en het Concertgebouw- Orkest. Oh, u behoeft er niet van te schrik ken. in deze internationale tijden staan wij hier in Amsterdam voor niets. Nu zal er weer een kunstmatige berg komen uit het brein van den Kunstschilder van Vlijmen, een onzer populaire Amsterdammers. Er zul len, als ik het goed heb begrepen, sanatoria en rusthuizen en zoo, boven op komen; en heusoh ik begin nu in te zien, dat wij die tegen dien tijd wel degelijk ook noodig zul len hebben. Als het even verder is, vinden wij niets meer gek en worden de plannen van Sam Prager nog wel eens verwezenlijkt. Zoo goed als de berg van Bernard van Vlij men er komen zal, komt dan natuurlijk ook het groote spanzeil boven de stad, waardoor alle paraplue's plotseling overbodig zullen worden en als alle andere wonderlijke uit vindingen van den oolijken musicus, die eeuwig jong blijft en in het American in het voorbijgaan heele gezelschappen door zijn onbetaalbare fantasie in lachstuipen jaagt. Ik ben alleen bang, dat zonder nader over leg tusschen Prager en van Vlijmen, diens berg het regenzeil in den weg staat Maar ook daarover zullen de comité's het wel eens worden! Zoo ziet u dan, dat er voorloopig initiatief genoeg aanwezig is in de Amstelstad; de boorden van den Amstel loopen er bijna van over VAN SIEGEN. maxi- De raad dezer gemeente vergaderde op Woensdag 27 April 1932. Tegenwoordig waren alle leden. De raad herdenkt het zeldzame huwelijksfeest. De voorzitter bracht in herinnering, dat heden herdacht wordt het zeldzame feit, door het echtpaar P. Pluister, dat zij 70 jaar ge huwd zijn. Het college van B. en W. heeft na mens den raad een bloemstuk laten aanbieden en hebben hun gelukwensch gebracht namens de gemeente. Dit in den lande zeer zeldzaam voorkomende geval mag niet ongemerkt voorbij gaan. Spreker heeft hen nog eenige jaren toegewenscht. Voor de gemeente vond spreker het een verblijdend feit, dat deze ge beurtenis wordt herdacht in het Huis van Ouden Dagen, waar dit echtpaar zich vrij willig laat verplegen en daarmede deze in richting heeft gestempeld, als een inrichting bestemd voor verpleging, zonder onderscheid waar ook voor gegoeden plaats is, en waar van gebruik gemaakt wordt. De dank der familie bracht spreker over. Algemeene instemming. Mededeelingen Ingevolge het besluit van de vorige verga dering van den raad kan thans worden mede gedeeld, dat Hendrik Cornelis Krokké met in gang van 1 April j.1. geplaatst is als leer ling op de school voor buitengewoon lager onderwijs te Alkmaar voor een proeftijd van 3 maanden. In verband met dezerzijds aangewende po gingen om de telefoonleiding naar het perceel van den heer J. de Veer, kassier van den Boerenleenbank, vanaf Lutjewinkel onder- grondsch te krijgen, is door de vergadering van den Boerenleenbank beslist, in de kosten daarvan niets bij te dragen. B. en W. meenden, dat nu de kosten daar van pl.m. 250 zouden bedragen en de plaat sing der palenrij niet zoo belemmerend scheen, als aanvankelijk werd gedacht, het niet gemotiveerd was, voor één aansluiting een zoodanig offer uit de gemeentekas te mó gen besteden. De aansluiting wordt nu bovengrondsch uitgevoerd. In verband met destijds gevoerd overleg met het ambacht van Westfriesland, genaamd Geestmerambacht, inzake aansluiting aan de waterleiding van het perceel bewoond door den heer S. Kriek, is thans bericht ingekomen, dat genoemd ambacht besloten heeft voorloo1 pig bedoelde werken uit te stellen. Ingekomen stukken. O.a. een besluit van Ged. Staten dezer pro vincie houdende verdaging der beslissing op het besluit van 15 Maart 1932 tot aankoop van grond voor verbreeding der wegen. Ingekomen waren diverse verslagen. Vaststelling verordening Winkel sluitingswet. Ingevolge gedane toezegging in de vorige vergadering zullen enkele afwijkingen van de Winkelsluitingswet gewenscht zijn, n.1. vrij stelling gedurende de kermisdagen en voorts een poging om de sluitingsuren gedurende den tijd dat de zomertijdregeling van kracht is, een uur te verlengen. B. en W. boden daarvoor de noodige ver ordening aan, benevens een toelichting daar op. Deze verordening behoeft de goedkeuring van de Kroon. Goedgekeurd. Vaststelling verordeningen inge volge de Drankwet. Ingevolge de op 1 April j.1. in werking ge treden Drankwet, zullen enkele bestaande verordeningen dienen te vervallen en nieuwe worden vastgesteld, waartoe werd overge gaan. Bij raadsbesluit van 25 Augustus 1908 werd een verordening vastgesteld door den Raad, houdende nadere eischen waaraan ver- gunnings- en verlofslokalen moesten voldoen. De eischen, waaraan genoemde localiteiten moeten voldoen, zijn omschreven bij Konink lijk Besluit van 7 Februari 190, welke eischen naar het oordeel van B. en W. voor deze ge meente geen aanvulling behoeven. Zij stelden thans voor evengenoemde verordening in te trekken. Door de nationale commissie tegen het alco holisme is een verzoek ingezonden om nu, een ement ge waar volgens de nieuwe Drankwet het i mum aantal verloven wordt bepaald op het aantal vergunningen, het aantal verloven niet hooger te brengen dan het tegenwoordig is. B. en W. stelden voor het verzoek voor ken nisgeving aan te nemen. Aldus besloten. Door de commissie van beheer der Gemeen schappelijke Gasfabriek was ontworpen voor die fabriek geldend werkliedenregiem Dit ontwerp is tot stand gekomen als volg van de Ambtenarenwet 1929 en in over leg met de betrokken organisatie, den bonc van personeel in overheidsdienst. B. en W. stelden voor dit reglement, dat de goedkeuring vordert van de gemeenteraden van Nieuwe Niedorp en W inkel, goed te keu ren. Aldus besloten. Door den heer Jur. van Raalte te Lutje winkel is verzocht ook in aanmerking te mo gen komen voor reductie op de huursom van het grasgewas van het speelterrein achter de O. L. school' te Lutjewinkel. De huursom bedraagt 30 per jaar. B. en W. stelden voor ook dit perceel 25 reductie te verkenen voor 1931. Aldus besloten. Besloten werd de gevraagde adhaesie aan het adres der gemeente Ooststellingwerf te betuigen. Door de bestaande landarbeidersbonden is verzocht inzake de heerschende werkloosheid: a. allereerst de voorkeur te geven aan geor ganiseerde arbeiders bij werkverschaf fing; b. een steunregeling te treffen; c. bij gebrek aan werkgelegenheid en ontbre ken van een steunregeling aan georgani seerde arbeiders een uitkeering te verlee- nen gelijk aan die, welke zij zouden kun nen genieten krachtens de werkloosheids voorziening. B. en W. stelden voor dit verzoek voor kennisgevingen aan te nemen. Aldus besloten. De heer van Wijk wenschte, dat alle arbei ders zich zullen organiseeren. Door den heer A. Zweep is herziening van zijn aanslag in het schoolgeld gevraagd, aan gezien hij reeds sedert 23 November 1931 tengevolge van een ongeval buiten werk ge weest en slechts een deel van zijn loon door de ongevallenverzekering is uitgekeerd. Uit het gezin waren tot Juni 1931 drie en daarna twee schoolgaande kinderen. B. en W. stelden voor geheele ontheffing te verleenen. Aldus besloten. Voorstel aanschaffing schoolmeubelen U.L.O. en voorziening van de gelden daar voor. Uit een mededeeling van het Hoofd der school te Winkel blijkt, dat de schoolbevol king op 1 Mei a.s. zal bedragen voor de U.L.O. school 56 leerlingen. Dit getal zal nog wel geplaatst kunnen worden, wanneer voor de kleinste klasse, het kleinste lokaal wordt gebruikt er zijn echter tekort banken, aangezien het kleine lokaal geheel van ban ken moet worden voorzien en bovendien van een bordstel en in de andere lokalen banken bijgezet moeten worden. Noodig zullen zijn 20 nieuwe banken. Het aantal leerlingen zal op 1 Mei bedra gen 65, waarvan uit Winkel 37 en uit de bui tengemeenten 29, te weten, Nieuwe-Niedorp 18, Hoogwoud 8 en Oude-Niedorp 3. De kosten van aanschaffing worden ge raamd op 600, terwijl het hoogere getal leerlingen zal medebrengen een groote uit gave voor leermiddelen, welke geraamd wordt op 250. B. en W. stelden voor: le. over te gaan tot aanschaffing der voorge stelde meubelen; 2e. de post schoolmeubelen U.L.O. te verhoo- gen met 600, de post voor leermiddelen U.L.O. te verhoogen met 250, de post voor onvoorziene uitgaven te verlagen met 850. De heer de Prée zag gaarne, dat de buiten gemeenten ook iets bijdroegen in de kosten aer U.L.O. school voor de kinderen uit hunne gemeenten. De voorzitter deelde mede, dat B. en W overwegen een weg te vinden om de inkomsten voor het U.L.O. te versterken. Overeenkomstig het voorstel van B. en W. werd besloten. Ingevolge de bij de laatste begrooting door Ged. Staten gemaakte opmerkingen moeten alle perceeltjes tuingrond, welke thans in ge bruik zijn, bij de eigenaars of bewoners der daaraan grenzende perceelen, bij besluit tot onderhanasche verhuring ter goedkeuring aan Ged. Staten worden aangeboden. B. en W. stelden voor daartoe te besluiten. Evenals gemeld is in het vorige agenda punt zullen ook de woningen bewoond door de Hoofden der Scholen bij raadsbesluit tot onderhandsche verhuring ter goedkeuring aan Ged. Staten moeten worden gezonden Het betreft de woning aan den heer B Span voor 231.40; de woning aan den heer K. Mulder voor 231.40. B. en W. stelden voor daartoe te besluiten. Aldus besloten. Besluit tot vaste aanstelling van den amb tenaar ter secretarie en vaststelling pen sioensgrondslag. Ingevolge het Ambtenaren Reglement, art. 6, kan een tijdelijke waarneming niet langer duren dan 1 jaar, terwijl de Pensioenwet, per soneel dat 2 jaren onafgebroken in tijdelijken dienst is geweest beschouwd als vast perso neel en hen opneemt in het pensioenfonds, omdat personeel in tijdelijken dienst daarin niet opgenomen wordt, wanneer de tijdelijke dienst nog geen twee jaren heeft geduurd. De tijdelijke dienst heeft reeds bestaan vanaf de laatste jaren en de praktijk heeft be wezen, dat een ambtenaar niet gemist kan worden. B. en W. stelden voor thans te besluiten, dat ter secretarie zal zijn een ajnbtenaar in vasten dienst. De tegenwoordige ambtenaar, de heer P. J. Korver, is in tijdelijken dienst vanaf 10 Maart 1930 en zal vanaf dien datum in 1932 dan tevens in het pensioen fonds worden opgenomen. Voorgesteld werd zijn pensioensgrondslag te bepalen op zijn tegenwoordig salaris, 800. Aldus besloten. Grculaire vart Ged. Staten inzake jaarwed den Burgemeesters, Secretarissen en Ontvan gers. Door Ged. Staten dezer provincie is mede gedeeld, dat door een 40-tal gemeentebestu ren voor het meerendeel kleine gen:, nten ver zocht is de jaarwedden van Burgemeesters, Secretarissen en Ontvangers, vermindering te dooi ondergaan, verband houdende met de tegenwoordige tijdsomstandigheden. Voor weddeverlaging achtten Ged, Staten voorhands geen termen aanwezig, wel echter wenschen Ged. Staten ingelicht te worden omtrent de wenschelijkheid, om de mogelijk heid te openen weder pensioensbijdrage te heffen. De voorzitter deelde mede, dat deze zaak vluchtig met de wethouders is besloten en waar Donderdagmiddag deze circulaire in een onderafdeeling Het Noorden van den Ned. Bond van Gemeente-Ambtenaren zal worden besproken, wenschten B. en W. deze bespreking af te wachten. De heer Dekker wenschte directe behande ling en werd gesteund door de heeren van Wijk en Kamp. Tot behandeling werd besloten. De heer Dekker wenschte de circulaire voor kennisgeving te zien aangenomen. De jaar wedden zijn lang laag geweest en toen voor een paar jaar verhoogd is, is er een storm van verontwaardiging uitgegaan met Dirks- horn aan het hoofd. Ged. Staten zijn hun gang gegaan, laten ze het nu ook doen. De heeren van Wijk en de Prée sloten zich daarbij aan. De heer Kamp voorzag, dat verlaging komt, doch dan tijdelijk over de geheele linie, doch niet het nu voorgestelde. Met dat ge pruts kan spreker zich niet vereenigen. De heer Brugman kon in de circulaire ook geen vaste lijn zien. Een afgerond voorstel over de geheele linie van tijdelijken aard, daar zou spreker voor kunnen zijn. De heer van Zoonen wenschte de lijn van de Provincie te gaan en de wedden onaange tast laten. De heer Kamp beschouwde salarissen drie jaar geleden zijn vastgesteld niet meer goed voor dezen tijd. De heer de Veer zou willen adviseeren tot een tijdelijke verlaging. De voorzitter merkte op, dat alleen ge vraagd wordt voor de mogelijkheid van pen- sioenverhaal. Spreker wees er op, dat dan allen worden getroffen bij invoering van ver haal. De heer Dekker stelde voor de circulaire voor kennisgeving aan te nemen. Dit voorstel werd met algemeene stemmen aangenomen. De heer de Veer stelde voor Ged. Staten in overweging te geven een tijdelijke verlaging toe te passen, voor allen tot een gelijk percen tage. Dit voorstel werd met 4 tegen 3 stemmen verworpen. Rondvraag. De heer Kamp informeerde of het Hoog heemraadschap de nieuw te graven slooten langs de wegen in overstemming brengt met de polderkeur. De voorzitter zeide, dat de aandacht erop gevestigd is. De heer Van Wijk vroeg afzetting van het speelterrein bij de O. L. school te Lutjewinkei. De voorzitter zeide, dat dit reeds is opge dragen. Het wordt afgezet met sterk ruit- gaas, doch de timmerman heeft een ongeval gehad, vandaar de vertraging. Woensdagochtend vergaderde de Raad. De burgemeester bracht ter tafel een schrij ven van den minister met mededeeling dat het Rijk 25 pet. bijdraagt in de kosten van de steunregeling, welke voor zelfstandige tuinders heeft gegolden; schrijven van het bestuur van „Beileroord dat het verzoek om ontslag van den verpleegde Herke Koelemeij niet kan wor den ingewilligd; schrijven van het Ministerie van Binnenl. Zaken, houdende goedkeuring dat ter tegemoetkoming in de kosten van de elfde algemeene tienjaarlijksche volkstelling een uit keering wordt toegekend van 33.025; schrij ven van het Prov. Bestuur van Noordholland houdende de mededeeling dat de minister niet toestaat de loontoeslag bij plaatsing van werk loozen bij land- en tuinbouwers te handhaven; schrijven van het Prov. Bestuur van N. H. hou dende de mededeeling dat er in den regel uit s Rijks schatkist geen gelden kunnen worden beschikbaar gesteld voor het financieren van de kapitaalsuitgaven der gemeenten; schrijven van de Commissie uit de gemeentebesturen in West-Friesland waarin medegedeeld wordt dat de mogelijkheid n.1. dat door de gemeenten de gelden, benoodigd voor de 30 pet. als aan vulling op het van Rijkswege beschikbaar ge stelde crediet voor den tuinbouw, hopelijk van het Rijk zouden kunnen worden verleend niet voor verwezenlijking vatbaar is gebleken; schrijven van den Minister van Binnenl. Zaken en Landbouw, waarin wordt goedgevonden als eerste voorschot op het te verleenen crediet ten behoeve van den groven tuinbouw in West-Friesland uit te keeren aan de gemeente Ursem een bedrag van 2750. Alle stukken werden voor kennisgeving aangenomen. Van het Nationaal Crisis Comité is een schrij ven ontvangen, houdende mededeeling dat door den minister een bedrag is beschikbaar gesteld voor het verleenen van extra hulp aan werk- loozen. Door genoemd comité wordt een bij drage van 5 ct. per ingezetene verstrekt, indien het gemeentebestuur eenzelfde bedrag uittrekt. Dienovereenkomstig werd besloten een bijdra ge van 5 ets. per ingezetene te verleenen aan het Plaatselijk Crisis Comité voor extra hulp aan werkloozen. Op voorstel van B. en W. werd besloten de gemeentebegrooting dienst 1932, overeen komstig de opmerkingen van Ged. Staten te wijzigen. Van de Bank voor Ned. Gemeenten was de mededeeling ontvangen dat in art. 1 van de in de laatst gehouden raadsvergadering vastge stelde rekening-courant-overeenkomst eenige wijziging moet worden gebracht. In plaats van rente beneden promesse-disconte Ned. Bank moet worden#gelezen 2 Besloten werd de overeenkomst aldus te wijzigen. Naar aanleiding van een verzoek van café houders te Rustenburg werd besloten de ker mis te Rustenburg in het vervolg te doen hou den op den achtsten Zondag na Pinksteren en den daarop volgenden dag. Ingekomen was een schrijven van de afdee- ling Ursem der R. K. L. T. B. met verzoek om gezien den gunstigen toestand van het bedrijf den stroomprijs van het licht te verlagen. B. en W. stelden voor hierop afwijzend te beschik ken, omdat, indien verlaéinó zou worden toe- %jcaCdeU*-taba&f Vzpond ECHTE FRIESCHE C2 gestaan, men vroeg of laat lot belastingverhoog ging zou moeten overgaan, daar deze bedrijfs winsten niet gemist kunnen worden. Aldus besloten. Naar aanleiding van een schrijven van den heer van Zutphen, gewezen rijksveldwachter te Ursem, om uitstel van betaling woninglmur, stelden B. en W. voor hierop afwijzend te be schikken, en den heer van Zutphen aan te schrijven deze huur in vier gedeelten maande lijks te voldoen. Aldus besloten. Naar aanleiding van ingekomen verzoek schriften van wed, Vlaar en P. Poland om vrij vervoer voor hun kinderen naar de ambacht school te Alkmaar, adviseerden B. den W, den Raad dat toe te staan onder voorwaarde dat de helft der reiskosten wordt vergoed, zoodra de betrokkenen in loondienst gaan werken. Aldus besloten. De burgemeester deelde mede, dat het Col lege van B. en W. het wel gewenscht achtte dat verordeningen op de heffing en invordering van besmettelijke ziektengelden worden vast gesteld. De daartoe aan den Raad overgeleg de conceptverordeningen werden met algemee ne stemmen goedgekeurd, In verband met de inwerkingtreding van de nieuwe drankwet is het noodzakelijk dat een verordening op de heffing van vergunnings recht en verlofsrecht wordt vastgesteld voor 1 October a.s. B. en W. leggen hiertoe een conceptverordening over, welke onvera.nderd wordt goedgekeurd, terwijl de verordening van 12 Maart 1890 wordt ingetrokken. De burgemeester deelde mede dat is afge komen een staatsblad, regelende de uitvoering van art. 224, vijfde lid der gemeentewet. Naar aanleiding hiervan kan door den Commissaris der Koningin voor deze gemeente een veld wachter worden aangesteld Voordat tot be noeming kan worden overgegaan moet door den Raad een verordening worden vastgesteld, waarop de Koninklijke goedkeuring moet wor den verkregen. De ontworpen regeling werd met algemeene stemmen goedgekeurd. Ingekomen was een schrijven van den heer K. Leegwater, slager te Ursem, met verzoek de keurloonen te willen verlagen, daar door de lage vleeschprijzen hierdoor schade wordt ge leden. De burgemeester deelde mede, dat de keur loonen door de gemeente Alkmaar worden vastgesteld, doch dat deze spoedig zullen wor den gewijzigd. (Is reeds gebeurd. Red. Alkm. Ct.). De burgemeester deed mededeeling van een ingekomen schrijven van de R. K. Woning bouwvereniging „St. Joseph", houdende me dedeeling dat de huur der leegstaande woning door het bestuur is vastgesteld op 3.per week, met verzoek dit alsnog goed te keuren. Conform besloten. Een schrijven van de R. K. en neutrale land bouw- en bouwvakarbeidersbonden houdende verzoek om tot instelling van een commissie van toezicht op het correspondentschap der arbeidsbemiddeling over te willen gaan werd in handen van B. en W, gesteld om prae-advies. Naar aanleiding van de inwerkingtreding der Winkelsluitingswet op 1 Mei a.s. stelden B. en W„ in overleg met de middenstandsvereeniging „De Hanzeden Raad voor vast testellen dat op Zondag de winkels waar uitsluitend brood, koek, banket en chocolade wordt verkocht, van 48 uur n.m. geopend mogen zijn. De Raad vereenigde zich hiermede met algemeene stemmen. Op voorstel van den burgemeester werd nog besloten een bedrag van 15.beschikbaar te stellen voor een excursie naar de bloembollen- velden van deelnemers aan de cursus in bloem bollenteelt. Daarna sluiting. Woensdagavond vergaderde de Raad dezet gemeente onder voorzitterschap van burge meester Bos. Wethouder Apeldoorn was met kennisge ving afwezig. Op voorstel van B. en W. werd besloten adhaesie te betuigen aan het bekende verzoek van het gemeentebestuur van Bloemendaal. Van de Gezondheidscommissie is binnengeko men de raming van ontvangsten en uitgaven 1933. Voor deze gemeente is volgens het inwo nertal de uitgaaf 39.33. Uit de rekening van deze Commissie blijkt dat 1931 sluit met een batig slot van 1499.83. Het verzoek om de gemeentelijke vergoeding van het R. K. Schoolbestuur te Egmond aan» den Hoef zal opnieuw worden behandeld wan neer de gem. rekening 1931 is gesloten. Aan het verzoek van Ooststellingwerf om adhaesie te betuigen aan hun verzoek aan de Regeering om maatregelen te treffen voor steun aan land- en tuinbouw wordt voldaan. Aan eenige aanmerkingen op de gemeente begrooting 1932 zal alsnog worden tgemoetge- komen. Van 3 werkloozen was een verzoek ingeko men om alsnog uitbetaling te mogen ontvangen van het ingehouden loon voor het door hen vernielde hek. De Voorzitter lichtte toe, dat B. en W. be sloten om 3.van ieder in te houden. De kosten van reparatie vaan het hek bedroeg 21.De werkloozen zijn hierop in beroep gegaan bij B. en W., de korting is echter ge handhaafd gebleven, zoodat zij nu in beroep zijn gekomen bij den Raad. De Voorzitter heeft voorts een schrijven van den gemeente- opzichter, waarin deze verklaart den werkloo-

Alkmaarsche Courant | 1932 | | pagina 9