DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTR TtaqjeÜiksch Oueczkht ^Buitenland -Binnenland 134e Jaargang. 104 Deze Courant wordt ELKEN AVOND, behalve Zon en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden bij vooruitbetaling voor Alkmaar 2. franco door het geheele Rijk 2.50. Losse nummers 5 cents. Directeur: C, KRAK. PRIJS PER GEWONE ADVERTENT1EN: Van 15 regels 1.25, elke regel meer 0.25, groote contracten rrbat. Groote letters naar plaatsruimte. Brievt t- franco aan de N. V. Boek- en Handelsdruk kerij v h. HERMs. COSTER ZOON, Voordam C 9, postgiro 37060, Telef. 3, redactie 33. 3 J1EI 1933 Hoofdredacteur: Tj. N. ADEMA. Dit nummer bestaat uit drie bladen. EEN SENSATIONEELE TIJDING UIT POLEN. Een Poolsche staatsgreep in Dantzig verhinderd? Tegenspraken uit Polen en Dantzig. Uit Polen komt een zeer sensationeel be richt. Een bizondere correspondent van de „Daily Express" te Dantzig wist n.1. aan zijn blad te melden, dat Polen voornemens zou zijn geweest, om Dantzig te bezetten. Slechts het feit, dat Frankrijk op het allerlaatste oogenblik tusschen beide kwam, had verhoed, dat Zondag de Poolsche vlag te Dantzig werd geheschep. Het stedelijk bestuur der stad Dantzig Vreesde, dat de Poolsche vloot de haven zou binnen varen (zooals indertijd Poolsche troe pen Wilna waren binnengerukt) en daarmee de wereld voor een fait accompli zou stellen. 0 Bovenstaand bericht is echter gisteren her haaldelijk en door verschillende vooraan staande personen tegengesproken, maar toch kan men niet ontkennen, dat er in Polen be paalde elementen met dergelijke plannen rond loopen. En zelfs bestaat de mogelijkheid, dat de radicale groepen in Oost-Duitschland en Polen met bizondere intresse de gebeurte nissen volgen en blijkbaar niet ongenegen zijn steun te verleenen. Hoe het echter zij, uit Dantzig zelf worden ai deze alarmeerende berichten tegengespro ken. Men wijst er daar op, dat het bericht in de „Daily Express" wel zijn oorzaak zou vin den in het feit, dat in chauvonistische Pool sche bladen al maanden lang ophitsende artikelen zijn verschenen, waarin de afschaf fing van de onafhankelijkheidsrechten van de vrije stad werd geëischt. Van Poolsche zijde wijst men er op, dat Zondag (1 Mei) de termijn was verloopen, die voorloopig was vastgesteld voor het recht van oponthoud van Poolsche oorlogsschepen in de haven van Dantzig. Dat zou wel de aanleiding geweest zijn voor het ontstaan van deze geheel onjuiste berichten. 0 Volgens Reuter heeft de commissaris van Polen te Dantzig ten stelligste de waarheid van het bericht van den correspondent van de „Daily Express" ontkend en zijn veront waardiging te kennen gegeven over de manier van handelen van den correspondent, die voor gaf zijn inlichting te hebben verkregen door een interview met graaf Gravina, den com missaris van den Volkenbond te Dantzig, welk interview niet eens schijnt te hebben plaats gehad. De Poolsche ambassade te Londen heeft ten aanzien van berichten, die in sommige Londensche bladen gepubliceerd waren, die inhielden dat Polen aanvallende plannen ten opzichte van Dantzig zou hebben, verklaard dat deze berichten tot het einde onwaar zijn 0 Het spreekt vanzelf, dat de bladen, die in Dantzig verschijnen, uitvoerige berichten over de sensationeele mededeelingen in de Britsche „Daily Express" hebben gepubliceerd. De „Dantziger Landeszeitung" noemt de berichten geheel onjuist en sensationeel. Het blad weet te vertellen, dat de correspondent van de „Daily Express" zeer nauwe betrek kingen onderhoudt met de Hitleriaansche be weging en dat hij Hitier vaak op zijn propa- gandatochten vergezelt. De „Dantziger Allgemeine Zeitung" schrijft dat dergelijke berichten kenteekenend zijn voor de spanning in het Oosten. De „Dantziger Volksstimme" zegt, dat het tot de tactiek van de nationaal-socialisten, zoowel in Polen als in Dantzig schijnt te be- hooren, dat zij zoo nu en dan van elkaar ver tellen dat de tegenpartij van plan is een „Putsch" te beginnen. Er is geen blad in Dantzig, dat het sensa tioneele bericht voor ernst opneemt. De Duitsche bladen wijden veel plaats ruimte aan het alarmeerende bericht van de „Daily Express" over Poolsche Putschplan- r.en ten opzichte van Dantzig. De „Börsenkurier" schrijft, dat destijds bij de gebeurtenissen in Wilna de Poolsche regee ring ook beweerde dat zij met de „Putchis- ten in de verste verte niets te maken had. De ontkenning die bij dit geval gepubliceerd werd, n.1. dat hierachter geen politiek van Warschau school, is dus niet in staat het wantrouwen van het Duitsche volk te doen verdwijnen. Pe »Vossische Zeitung" merkte op, dat het feit, dat zooveel beroering is kunnen ontstaan j°?( dergëlijke sensationeele berichten ten auidelijkste bewijst, dat er groote spanning bestaat sinds het ingrijpen door Polen in de handelsvrijheid van Dantzig, hetgeen in strijd is met de desbetreffende verdragsbepa ling. De Deutsche Allgemeine Zeitung" wijst 00 op het voorbeeld van Wilna en spreekt verder de hoop uit, dat de Volkenbond in dit geval, nu het gaat om iets wat zich afspeelt midden in Europa, niet zoo eigenaardig zal optreden als de Volkenbond gedaan heeft bij het conflict in het Verre Oosten en vooral „daar in dat afgelegen Mantsjoerije". Wan neer Polen werkelijk aanvalt, zal de hulp niet van den Volkenbond komen, aldus het blad, maar zal alleen Duitsche verdediging baten. Het blad geeft de Duitsche regeering in overweging deze kwestie te Genève nog eens ter sprake te brengen. DE TOESTAND IN HET VERRE OOSTEN. Gespannen toestand in Charbin Men meldt uit Chabarowski, dat de toe stand in Charbin nog steeds gespannen is. Steeds komen weer arrestaties voor van Sovjetonderdanen bij den Oost-Chineeschen spoorweg. De activiteit der Witte Gardisten wordt aangedreven door zekere Japansche mili tairen, die zich tot doel stellen de betrek kingen tusschen Rusland en Japan slechter te doen worden, evenals die tusschen Rus land en Mantsjoerije. Volgens gegevens, die uit welingelichte bronnen komen, bestaat er reeds een plan om over te gaan tot door zoeking van alle Sowjetinstellingen in Mantsioerije en tot arrestaties van de leiders daarvan. Te dien einde zouden ook reeds tal van valsche documenten zijn vervaardigd, die na de huiszoekingen als bewijsmateriaal moeten dienst doen. Nieuwe Japansche troepen landingen te Sjanghai. De geheimzinnige verdwijning van twee Japansche zeesoldaten heeft de Japansche re geering aanleiding gegeven een nieuwe krach tige Japansche troepenafdeeling te Sjanghai te doen ontschepen. In de stad is hierover al gemeen groote opwinding ontstaan. De Volkenbondscommissie te Tsjangtsioen. De door den Volkenbond ingestelde com missie ter bestudeering van den toestand in Mantsjoerije is in de Mantsjoerijsche hoofd stad Tsjangtsjoen aangekomen. WAT GEBEURT ER IN BERLIJN? Combinaties tegen de rijks- regeering? Onder den titel „Wat gebeurt er in Ber lijn?" schrijft de Beiersche Volkspartij-cor respondent in den „Beyerischen Courier", dat de geruchten over een geconcentreerden aanval op de positie der regeering-Bruening toenemen, aldus een Wolff-telegram. Met verwijzing naar het resultaat der Prui sische verkiezingen eischt men. verklaart de schrijver van dit artikel, in de kringen van generaal Schleicher en generaal Hammerstein een volledige wijziging der rijksregeering Generaal Schleicher is de candidaat voor het rijkskanselierschap van deze camarilla. In Berlijnsche kringen is men van meening, dat het ten aanzien van de hierboven mee gedeelde berichten om bepaalde combinaties gaat. Staatssecretaris Meissner verklaarde vol gens Wolff, dat hij daarmee in geenerlei ver binding staat. En van goed-ingelichte zijde wordt meegedeeld, dat dit ook met de gene raals van Hammerstein en van Schleicher het geval is. Officiëele tegenspraak. Volgens berichten in eenige Zuid-Duitsche bladen zouden plannen bestaan om de te genwoordige Rijksregeering ten val te bren gen. Voornamelijk in kringen van de Rijks- weer zou men ijveren voor het aftreden van den minister van binnenlandsche zaken en voor de Rijksweer, Groener, waaraan dan tevens een reorganisatie van het geheele ka binet zou gepaard gaan. Vari officieele zijde wordt thans volgens een Wolff-bericht uitdrukkelijk tegen gespro ken dat dergelijke berichten emigen grond hebben. De personen waarvan in die berich ten sprake is, hebben ook reeds ontkend dat zij zich in dien geest hebben uitgelaten. NA DE FRANSCHE VERKIEZINGEN. Herriot zal onderhandelen over de verdere houding der radicaal-socialisten. Herriot is naar Parijs vertrokken, om met zijn politieke vrienden te beraadslagen, over de verdere houding der radicaal-socialis tische partij. Voor zijn vertrek uit Lyon ver klaarde hij, dat volgens de hem door de partijleiding te Parijs verstrekte informaties, bij de komende herstemming 70 socialisten de beste kansen op succes hadden, terwijl in 88 kiesdistricten een radicaal-socialistische candidaat de leiding had, die zeker zou wor den gekozen. Hi^uit valt af te leiden, dat het vermoedelijke eindresultaat der verkiezingen zou zijn, een socialistisch blak van 115 a 120 afgevaardigden en een radicaal-socialistisch van 145 a 150 afgevaardigden. De socialisten zullen zich thans hebben bezig te houden met de vraag, of zij aan de regeering zullen kunnen deel nemen. Ook in de toekomst, zul len de radicaal-socialisten vast houden aan het program dat zij gedurende de verkie zingscampagne hebben ontwikkeld. Degenen die reeds thans aan de beurs allerlei poli tieke manoevres probeeren, zouden beter doen zich even rustig te houden als Herrie t zelf en zijn politieke vrienden. Op de vraag of hij aan eveniueele concentraties zou mee doen, verklaarde Herriot, dat hij geen op dracht zou aanvaarden om nogmaals de ver antwoordelijkheid op zich te nemen voor het vormen van een regeering zooals die van 1924. De ..Figaro" interpreteert de verkla ring van de leider der radicaal-socialisten al dus. dat Herriot het vaste plan heeft het vroegere Kartel we-er te herstellen OVERSTPOOMINGEN IN ENGELAND. Tengevolge van de aanhou dende regenval. De aanhoudende regenval heeft tengevolge gehad, dat gisteren in verschillende deelen van Engeland overstroomingen voorkwamen De rivieren bereikten een ongewoon hoogen stand, en traden op vele plaatsen buiten hun oevers. Te Bristol regende het ononderbroken 30 uur na elkaar. Bij Frome verdronken 4 knapen in het water van een tot een bruisen de stroom geworden beek. Het ergste was de stad Shippenham er aan toe.. Het stadje werd door het water geheel van de buiten wereld afgesneden. In de lager gelegen ge deelten van Shippenham werden vele per sonen in bed door het water verrast, dat met groote kracht de huizen binnendrong. Ook te Henley-in-Arden steeg 't water van het riviertje Alme zoo snel, dat de bewoners eveneens uit hun bed naar hooger gelegen verdiepingen moesten vluchten. GEVANGENISOPROER TE BANGKOK (SIAM). Uit Bangkok in Siam wordt gemfeld, dat gevangenen uit de Bangkvvang straf gevangenis aldaar een poging hebben gedaan om uit te breken. Gewapend met haken en spaden vielen zij de gevange nisbewaarders aan, die, om de orde te herstellen, gebruik moesten maken van hun vuurwapens. Negen gevangenen werden in den loop van het gevecht, dat zich hierop ontwikkelde, gedood, terwijl aan de zijde der politie ongeveer 10 per sonen werden gewond. Drie daarvan zijn er ernstig aan toe en verkeeren in le vensgevaar. Slechts één gevangene slaagde er in tijdens het gevecht te ont vluchten. Omtrent het verloop van het gevecht wordt nader gemeld dat ruim 500 ge vangenen gelijktijdig de bewaarders aanvielen en probeerden met bijlen de poorten van het tuchthuis in te slaan. Er ontstond een handgemeent tusschen de bewaarders en de opstandige gevange nen, die versterking kregen van een groep gevangenen uit een ander ge deelte van het tuchthuis. Het gevecht duurde drie uur. Als wapens gebruikten de gevangenen bijlen en spaden, terwijl de bewaarders en de politie van hun vuurwapens gebruik maakten. Behalve de 9 dooden, die aan de zijde der op standelingen zijn gevallen, werd een 30-tal gevangenen ernstig gewond. van Berlijn werd een portiersvrouw door per sonen, die zich uitgaven voor ambtenaren van de criminieele politie met een revolver be dreigt en beroofd van de door haar geïnde huurgelden ten bedrage van ongeveer 1000 Mark. De derde roofoverval werd in Schoeneberg gepleegd. Daar werd een huiseigenaresse, die de huurgelden van haar administratrice in ontvangst had genomen bij het verlaten van het huis in den gang beroofd. Een jonge ma ontrukte haar de handtasch, waarin zich ongeveer 3O0 Mark zilvergeld bevond. In alle drie de gevallen zijn de roovers ontko men. DE OFFICIEELE VERKIEZINGS UITSLAG IN FRANKRIJK. Maandagmiddag was het resultaat uit 605 kieskringen in Frankrijk en Algiers be kend. Volgens de gegevens zijn 248 afge vaardigden gekozen, terwijl voor 357 manda ten herstemmingen zullen moeten plaats heb ben. Het aantal gekozen conservatieven is ver meerderd van 2 tot 3, dat der linksrepublie ken (Tardieu) van 35 tot 37, de radicaal links van 24 tot 25 en dat der onafhankelijke communisten van 2 tot 3. COMMUNISTISCHE ONLUSTEN IN SPANJE. Te Bonilla (prov. Albacete) hebben eenige bewoners een aanval gedaan op de politie wacht, welke zij ontwapenden. Van de vier aanwezige beambten werd een gedood, terwijl twee agenten werden gevonden. Voorts hebben botsingen plaats gehad tus schen communisten en politie in de provincies Burgos en Badajoz, waarbij'in totaal 3 per sonen werden gedood en talrijke anderen ge wond. Te Sevilla en in eenige provinciesteden trachtten de communisten een algemeene staking door te drijven. De pogingen misluk ten door de maatregelen der autoriteiten. DE TYPHOON OP DE PHILIPIJNEN. Tot nu toe 15 dooden ten gevolge van typhoon. Volgens berichten uit Manilla zijn bij het typhoonongeluk op het eiland Soeloe tot nu toe behalve een groot aantal gewonden en ver misten, 15 personen om het leven gekomen De bewoners der stad Jolo, welk§ volkomen werd vernield, kampeeren op straat. Vlieg tuigen met hulpmiddelen zijn onderweg. TARDIEU WEER GEZOND. Naar in politieke kringen verluidt, is de ge zondheidstoestand van Tardieu volkomen be vredigend. Vermoedelijk zal hij vandaag zijn ambtsbezigheden hervatten. OPZIENBARENDE ONTDEKKING OP HET GEBIED VAN ATOOMSPLITSING. Een wetenschappelijke proef van buitenge woon groote, en nóg niet te overziene draag wijdte, is geslaagd in het onder leiding van den bekenden professor Lord Rutherford staande Cavendish laboratorium te Cam- bridge. Twee-jonge onderzoekers, Dr. J. D. Cockkroft en Dr. E. C. Walton, die resp. 34 en nog geen 30 jaren oud zijn, hebben een oni dekking gedaan op het gebied van atoom splitsing. Lord Rutherford, een der grootste autoriteiten op dit gebied, verklaart dat men door een luchtledige buis millioenen kleine deeltjes met een snelheid van 10.000 K M. per seconde heeft gedreven. Hierbij is het ge lukt atomen te splitsen. Het resultaat van de proef is van buitengewone waard voor de ver dere behandeling van het geheele vraagstuk. Sir Leonard Hill, een ander vooraanstaand geleerd, legt er den nadruk op dat het resul taat veel belangrijker is dan de leek zich kan voorstellen, omdat het voor de eerste maal gelukt is meer energie te winnen dan te ver bruiken. Dr. Cockkroft zelf verklaart, dat hij en zijn medewerker bij hun proeven tot atoomsplitsing langs electrischen weg zonder gebruik maken van radio-actieve middelen een spanning tusschen 100.000 en 500.000 volt wilden gebruiken. BRANDWEER VERSUS COMMUNISTEN. Naar aanleiding van de voering van den 1 Mei-dag is het in Hamilton (Canada) tot botsingen gekomen. Politie en brandweer streden drie uur lang tegen 10.000 commu- nisten, die ondanks het uitgevaardigde ver bod een demonstratie hielden. De menigte ging eerst uiteen, toen de brandweer alle stra len op hoogsten druk op de menschen richtte. ROOFOVERVALLEN IN DUITSCHLAND. Gistermiddag zijn in drie staatsdistricten van Duitschland roofovervallen gepleegd op personen, die belast waren met het innen van huren. In de Scheffelstrasse 26 in Lichten berg drongen 4 jonge mannen een in het sousterrain gevestigd administratiebureau binnen, bedreigden de aanwezigen met revol vers, roofden bijna 4000 Mark aan huurpen ningen en ontkwamen in een auto, waannedc- zij ook gekomen waren. In de Boppstrasse 11 in het Zuid-Oosten DE VOORTVLUCHTIGE MI IN- DIRECTEUR GEARRESTEERD. In Griekenland. Gelijk kort geleden gemeld werd, is de directeur-generaal van de Larisch-Moennich- mijnen, dr. Karl Zajizek. na verduistering van ongeveer 7 millioen Tsjechische kronen, gevlucht. Hij reisde onder den aangenomen naam Franz Raab. Volgens een uit Athene binnengekomen bericht, is het de Grieksche politie gelukt. Zajizek in Janina te arrestee ren. DE TYPHOON OP DE PHILLIPPIJNEN. Heeft in totaal 22 dooden ge- eischt. De typhoon die op de Phillippijnen heeft gewoed, heeft naar thans vaststaat in totaal 22 dooden geëischt. Vooral in de provincie Jolo heeft de typhoon groote schade aange richt. Duizenden huizen van inboorlingen werden vernield, terwijl bijna de geheele oogst in deze provincie verloren ging. HET VERZOEK OM REVISIE VAN ZIJN VONNiS VAN AL CAPONE AFGEWEZEN. Het hooge hof der U.S.A., heeft gisteren afgewezen, het door Al Capone ingediende verzoek om zijn vonnis aan revisie te onder werpen. Al Capone zal dus 11 jaar in de Leavenworth strafgevangenis moeten uitzit ten. Zijn overbrenging daarheen zal met uit gebreide voorzorgsmaatregelen geschieden, aangezien geruchten de ronde doen, dat vrienden pogingen zouden willen doen hem te bevrijden, NA DE UITSPRAAK VAN DE JURY IN HET PROCES MASSIE. Ce rechter verplicht minstens tien jaar gevangenisstraf te verleenen. Na de uitspraak van de jury in het proces Massie op Honoloeloe, waarbij de Ameri kaansche marine-officier Massy en zijn schoenmoeder alsmede twee Amerikaansche matrozen schuldig zijn verklaard aan dood slag van een inboorling, die de vrouw van een luitenant zou hebben aangerand, is vol gens de geldende wet de rechter verplicht de schuldigen minstens 10 jaar gevangenisstraf te verleenen. Na drie maanden kan de rech ter volgens de geldende wet de rest van de straf geheel of gedeeltelijk kwijt schelden. MODERN HUWELIJK. Man en vrouw elk :en eigen woning. Een medewerker van de „Evening Stan dard" heeft volgens het Hbld., van een jonge gehuwde vrouw bizonderheden vernomen omtrent de moderne wijze waarop zij en haar man hun huwelijksleven leiden en van het succes daarvan. Zij is mevrouw Wyndham, de vrouw van kapitein Richard Wyndham, een kunstschil der. Hun wijze van „samenleving" is een voudig deze, dat zij ieder in een afzonderlijk huis wonen. Kapitein Wyndham woont in een atelier in Kensington en mevr. Wyndham in een huisje in Chelsea. Zij is een Noorsche van geboorte. Tal van mijn kennissen vinden het een vreemd en zelfs een gevaarlijk plan, zoo vertelde zij, maar haar man en zij zijn er erg voldaan over. Als meisje in Noorwegen had zij altijd gezegd, dat zij nooit zou trou wen tenzij ze haar eigen huis had dat zij zelfstandig bewoonde. Ze was in Augustus 1930 te Londen met kapitein Wyndham ge trouwd hij kende haar besluit en keurde het goed. Zij hebben zelfs hun wittebroodsweken elk afzonderlijk doorgebracht: hij ging dade lijk naar Zuid-Frankrijk om te schilderen. Vindt u het eenzaam om zoo alleen te wonen? werd haar gevraagd. Neen, was het antwoord. Ik heb mijn doch tertje. En mijn man en ik ontmoeten elkaar natuurlijk dikwijls. Twee- of driemaal per week gaan zij uit dineeren of naar den •schouwburg en gewoonlijk gaan zij buiten weekenden. Als haar man wil komen thee drinken of eten, schelt hij haar op om te vragen of het schikt. Critici zouden zich kunnen voorstellen, zoo deed men haar nog opmerken, dat dit plan de strekking zou hebben de betrekkingen van genegenheid van een getrouwd paar te doen verminderen. Integendeel, zei mevr. Wyndham glim lachend, het komt ons een uitstekend middel voor om de kleine oneenigheden en geprik keldheden te vermijden die een te nauw en intiem leven vaak uitlokt zelfs bij paren, <H« elkaar zeer toegedaan zijn. TWEEDE KAMER. De heer I. H. Schaper zal ontslag nemen. Naar de Vooruit meldt, zal de heer J. H. Schaper om gezondheidsredenen ook als lidl van de Tweede Kamer aftreden. De opvolger van den heer Guit. Als opvolger van den heer L. F. Guit, die bedankt had wegens het onvereenigbaar ver klaren van het Tweede Kamerlidmaatschap met van vakvereenigingsbestuurder, als lid van de Tweede Kamer komt in aanmerking de heer W. Steinmetz, te Amsterdam. Deze zal de benoeming niet kunnen aanvaarden, daar hij plaatsvervangers is van den heer Kuiper voor den kwaliteitszetel Arbeidszaken, terwijl de zetel van den heer Guit een z.g. vrije zetel is. Hiervoor komt in aanmerking mevr. A. Steenhoff-Smulders, die echter, naar de Residentiebode verneemt, zeer waarschijn lijk geen benoeming zal aanvaarden. Dan komt in aanmerking mr. C. P. M. Romme, de leider van de r.-k. raadsfractie in den Amsterdamschen raad. VORSTELIJKE GrFT. Het bestuur van het ziekenhuis Bethel tl Delft heeft van een familie drie giften elk groot IOOO ontvangen; bovendien schonl eer anonymus 2000. ZIEKENAUTO'S DE VOORRANG, v Het Tweede-Kamerlid de heer dr. I. H. J Vos, heeft aan den Minister van Waterstaat de volgende vragen gesteld: Is het den Minister bekend, dat de zieken auto's die gebruik maken van de booten tus schen Hellevoetsluis en Middelharnis, een ongewenschte vertraging ondervinden, wan neer het verkeer tusschen de genoemde plaat sen zoo druk is, dat die auto's niet onmiddel lijk vervoerd kunnen worden? Is de minister bereid te bevorderen, dat aan auto's, die zieken vervoeren, de voorrang wordt gegeven op de bedoelde booten?.

Alkmaarsche Courant | 1932 | | pagina 1