WAT KIKKER KAREL^ EN TUIMELTJE BELEEFDEN dagelijks gebruikt - JClUiSt 1üclCHScflUP Voor kleine tuinen. De heer IJ. Kaan wilde allen in December 10 pCt. van de producten laten leveren De secretaris wees op de kwestie van „vraag en aanbod" waarvan we hoofdzake lijk afhangen Een gedwongen aanvoer zal ontevredenheid kweeken. Het volgende voorstel van het Bondsbe- stuur tot het doen van de noodige stappen tot het verkrijgen van garantieprijzen voor eeni- ge der hoofdproducten, met name de vroege aardappelen en koolsoorten werd aangeno men. De heer G. Bakker drong er op aan, dat contact wordt gezocht met de L.T.B. en de Holl. Mij. van Landbouw en met de andere organisaties. Hij wenschte de grootste acti viteit. De heer B. Gutter zeide, dat reeds een adres is verzonden aan den minister door den Chr. Boeren- en Tuindersbond. Spr. wilde, dat nu behandelen. Reeds door meer vereenigingen is hieraan adhaesie betuigd. De heer J. Ooijers achtte de actie van den Chr Bond alleen niet goed. Er moet een drachtig worden opgetreden, anders bereikt men niets. De secretaris wees er op, dat dit adres toch niet zal worden behandeld alvorens de an dere organisaties zijn gehoord. Daarom wordt er getraineerd. De heer H. Reeb had niet de gedachte, dat de Chr. Bond de bedoeling heeft gehad, om dat nu zoo maar eens eventjes apart te doen. Spr. zeide, dat er iets achter zat, n.1. de aan sluiting bij de onderhandelingen met de chr. Kamerfractie. Het speet spr. dat het zoo ge- loopen is. Het voorstel om het wachtpercentage met 1 pCt. te verhoogen ter vorming van een fonds voor de uitbetaling der onverkocht ge bleven en vernietigde producten werd ook aangenomen na eenige discussie. Van de Provincie zal eenzelfde bedrag als bijdrage worden gevraagd. Dit voorstel zal van zeer groot belang zijn voor de tuinders. De L.T.B. te Heerhugowaard stelde voor het besluit dat in de vorige vergadering is genomen betreffende het veilen van nep en boonen na den middag, uit te voeren Het prae-advies dat afwijzend luidde werd aangenomen. Nieuwe Niedorp, Sint Maarten en Waar land en Omstreken stelden voor, dat de ver tegenwoordiging in het Bondsbestuur niet afhankelijk wordt gesteld van den veilings- omzet, doch dat dit naar het ledenaantal wordt geregeld. Het Bondsbestuur gaf tot prae-advies om steunrecht te verkenen bij een omzet van 100 per jaar, waarmee de vergadering accoord ging. Nieuwe Niedorp en Omstreken stelde voor, een gezamenlijke actie te voeren voor de verlaging der lasten, die op den grond drukken. Allen waren hier voor. Dezelfde vereeniging stelde voor een ver zoek tot de regeering te richten, tot de op richting van een Staatshypotheekbank met geen hoogere rente dan de Postspaarbank geeft. Het prae-advies om dit niet in de veiling organisatie te behandelen werd aangenomen. „De Eendracht" van Oudkarspel stelde voor, alleen die voorstellen op de Bondsver gadering in behandeling te nemen, welke het direct belang der veilingsorganisatie raken. Het Bondsbestuur was het hiermede volko men eens. De heer K. van Dijk vereenigde zich er echter niet mee. Van gedachtenwisseling kan men toch tot iets komen. Nu wordt door de minderheid voorgeschreven wat niet en wat Wel mag worden behandeld. De voorzitter zeide, dat protectie geen po litieke zaak is. Daarover kan juist in den Bond worden gesproken. De heer K. van Oijk wees er nog op, dat de sociale lasten nu reeds door de groote organisaties worden aangevallen en verleden jaar was het nog de vraag of het op de N.M.B. besprken kon worden. De heer H. Reek zou niet tegen een ga rantieprijs zijn, omdat daarvan toch moet worden gewerkt. Een minimuminkomen van 1000 zou spr. niet goed vinden. Na eenige bespreking werd het voorstel met 27 tegen 15 stemmen verworpen. Dezelfde vereeniging stelde voor te trach ten een wet in het leven te roepen om den uitvoer van koolplanten en zaden te verbie den. Het Hoofdbestuur kon hiermee accoord gaan en deze vereeniging ook. Thans was aan de orde het voorstel om een algemeene actie in te zetten, teneinde een wetswijziging te verkrijgen ten aanzien van de kosten der sociale wetten, waardoor deze niet meer worden gezocht ten laste der be drijven, doch door een belasting naar het in komen. Tevens wilde men de gelijkstelling van werkgever en eigenwerker met den werk nemer ten aanzien van het genot van een ouderdomspensioen of uitkeering bij ziekte en invaliditeit voor zoover zijn inkomen niet meer bedraagt dan een bij de wet vast te stellen norm. De heer B. Gutter was van meening, dat dit voorstel in de laatste vergadering niet was aangenomen, zoodat het eigenlijk niet op de agenda mocht staan. De secretaris merkte op, dat hij het als aangenomen heeft beschouwd gehoord de stemming op die vergadering. De heer H. Reek zeide, dat het voorstel voor hen onaannemelijk was, omdat er aan toegevoegd wordt dat een aanvulling aan het inkomen wordt gevraagd. Spr. vroeg of men als veilingsorganisatie niet iets beter te doen had, dan zich hiervoor uit te slooven. Spr. wilde het voorstel zoo wijzigen, dat een tij delijke ontheffing der sociale lasten wordt gevraagd. De heer J. Vlug stelde voor, dat de tuin- bouwvereen. er op aandringen bij de regee ring om die maatregelen te treffen, waar door de Nederlandsche tuinbouwer en pro ducent een voldoende betaanszekerheid wordt gegarandeerd, zoodat zij ook in geval van ziekte en invaliiteit niet noodlijdend behoo- ren te zijn. Het prae-advies van het Bondsbestuur dat naar het voorstel van .,De Eendracht ver wees, werd met 29 tegen 16 stemmen ver worpen. Beschikbaarstelling Ammonsalpeter a J 4 per 1Ö0 KG., Vanwege het crisiscomite was beschikbaar gesteld een partij van 64 zakken a 75 KG. Ammonsaloeter. tegen den prijs 4 per 100 K.G., welke onder de leden zullen worden verdeeld. Men is tot 10 Mei in de gelegenheid zich te laten inschrijven. Als afgevaardigden naar de algem. verg. werden de heeren G. Barten, K. Wagenaar, K. van Dijk, IJ. Kaan, J. Vlug, G. Bakker Ozn., Abr. de Geus en H. Swager gekozen. Plaatsvervangers zijn de heeren K. Lan- gendijk en A. Barten. Rondvraag. De heer K. Wagenaar verzocht machtiging om een nieuwe ijsboeier te koo- pen, voor rekening van de ijsboeiercommis- sie. Deze werd verleend. De heer K. van Dijk zeide, dat het stik- stofverlies der eerste ammoniak, welke zoo'n reuk uitgaf, niets beteekende. Betreffende Poolsche Kali deelde spr. mede, dat de prijs maar zéér weinig beneden de Duitsche was en de voorraad ervan zeer klein. Spr. wilde verder de leege aardappelbakjes in de poter bewaarplaats verkoopen. Er kunnen bestellingen worden opgegeven bij den secretaris. De heer P. Swager Kzn. herinnerde aan het besluit dat peMOO K.G. zou worden ge wogen en met de bascules dwars. Daar wordt niet de hand aan gehouden. De voorzitter antwoordde, dat er niets te gen was dat per 100 K.G. werd gewogen. De heer K. van Nienes maakte aanmerkin gen op het lossen in zakjes van 25 KG. Men kwam nooit uit. De heer J. Ootjers merkte op, dat men per 100 K.G. kan wegen, als men dat wensch. De heer P. Swager Kzn. zou bonnen wil len geven voor deg evallen dat een koopman eens een 1000 K.G. te kort had. Dit zal in de rondvraag der N.M.B.-vergadering worden besproken. De heer J. Keppel drong aan op meer ven tilatie in de' goot. Hierna sluiting. HEILOO. Plw.mveefckkers. Maandagavond werd in het lokaal van den heer Heller een vergadering gehouden door de vereeniging van pluimveehouders te Heiloo. De voorzitter, de heer Hopman, opende de vergadering en heette de aanwezigen wel kom. Mededeeling werd gedaan van een ver zoek om adhaesie-betuiging aan een adres aan den Minister van Landbouw waarin ver zocht wordt maatregelen te treffen om steun te verkenen voor het conserveeren van eieren en buitenlandsche eieren te weren en aan een gelijk verzoek aan den minister waarin er tegenop gekomen wordt dat de regeering honderd millioen eieren zou conserveering vraagt met een toeslag per kip. Aangedron gen werd op toetreding bij de federatie te Broek in Waterland. De voorzitter zeide dat in het eerste schrijven steun wordt verzocht voor het koe len en conserveeren van eieren terwijl in het tweede schrijven is adhaesie betuigd. De fe deratie is heel jong, zeide spr. Het bestuur zeide het wel wat dwaas te vinden naast den bond nog een bond op te richten. Het be stuur was dan ook niet voor aansluiting en stelde voor het schrijven voor kennisge ving aan te nemen en aan de nieuwe federa tie te berichten dat zij zich tot den Noord- Holl. Bond moeten wenden. Breedvoerig werd het koelen besproken en algemeen was men van oordeel, dat hij het aankoopen van koel-eieren de prijs even rijst, doch in het najaar wanneer de eier- productie van de jonge kippen komt komen de koelceleieren eveneens op de markt en deze willen den prijs der versche eieren neer drukken. De voorzitter merkte op dat de pluimvee houders in Waterland, waarvan bovenge noemd schrijven uitgaat niet zijn aangeslo ten bij den Noond-Hoïlandsche bond waahbij deze afdeeling is aangesloten. Aan de orde werd gesteld het voorstel van het bestuur om minstens twee afgevaardig den te zenden naar den Pluimveedag te Bus- sum. Een schrijven was ingekomen waarbij voorgesteld werd de reis per autobus of autocar te maken. Voor 13 Mei moet hier van kennis worden gegeven. De voorzitter zeide dat aan alle leden bericht was gezon den. Ook de prijs werd besproken maar daar van was geen opgave ingekomen. De voorzit ter zeide, dat het bestuur voorstelde dat ieder deelnemer aan den tocht 1 vergoed krijgt. Aan de orde kwam de bespreking van een uitstapje door de leden. Het bestuur stelde voor op een nader te bepalen dag een tocht per autobus te maken naar Den Haag ter bezichtiging van de koloniale tentoonstel ling. De heer Helsoot stelde voor dat de ver- eengiing de kosten van den tocht naar Bus- sum betaald en deze tocht als uitstapje be schouwt. Het bestuur nam dit voorstel over. Het werd aangenomen waardoor de reis naar Den Haag vervalt. Na langdurige bespreking werd besloten dat de dames ook mee kunnen maar voor elke dame moet een gulden voor de reis betaald worden. Aan de orde kwam een bespreking tot wij ziging van de regeling van den eier-ophaal- deinst. De voorzitter zeide, dat in Bergen de eieren niet worden gewogen. Daar heeft men een uniform tarief. Hier wordt betaald voor 1 tot 25 eieren 10 cent en voor elke 25 eieren 5 cent meer. De heer Visser belastte zich het eieropha- len is mede ter vergadering. In Bergen, zeide de voorzitter, is de prijs voor het ophalen lager dan hier. Breedvoerig werd dit punt tusschen het bestuur en den heer Visser besproken. De voorzitter stelde voor den prijs als volgt te regelen tot 50 10 cent; van 51100 15 cent; van 100200 20 cent; 201-300 25 cent; 301400 30 cent. De voorzitter was voor het behoud van het wegen. Breedvoerig werd het wegen en de uitbe taling besproken. Besloten werd dat van 1 tot 50 eieren tien centen wordt betaald van 51 tot 100 15 cent en van 101 tot 400 30 cent meerdere kisten 25 cent per kist. Het voorstel werd aangenomen. O DOL-tand pasta voorkomt het leelijke verkleuren der tanden en een onwelriekenden adem. De heer van Nierop deelde namens de commissie mede. dat boeken, voorraden enz., van den beheerder van het magazijn in orde zijn bevonden. Hierna sluiting. WARMENHUIZEN. Maandag vergaderde het centraal be stuur der Centrale Veilingsvereeniging „^'ar menhuizen Omstreken" te Warmenhuizen. De voorzitter bracht verslag uit van de vergadering van de Groep Veilingsvereent- gingen en van „De Vierbond". De secretaris van de vergadering van het U.C.B. Ingekomen waren: een schrijven van de nheer Mallekote met een begrooting van de kosten der koolzaad- selectieproeven. Met I stem tegen werd in principe weder tot subsidieering besloten. 11 stemmen verklaarden zich vervolgens voor de verleening van de gevraagde subsidie ad 75, 4 stemmen verklaarden zich voor een subsidie van 50. een schrijven van den heer Mallekote met spoedig het aantal benoodigde labels te wil len bestellen. Daar de voorraad nog tamelijk groot is tengevolge van de ziekte in de aard appelen in het vorig seizoeif werd besloten voorloopig niet meer te bestellen. een schrijven van het Nationaal Crisis Comité betreffende betreffende de beschik baarstelling van 6000 K.G. ammonsalpeter tegen 3 per 75 K.G. Dit aanbod is geac cepteerd. «ve Alleen de vereeniging „Groenteteelt" wenscht van 't aanbod geen gebruik te ma ken. Indien deze vereeniging daarop niet terug komt, zal de voor deze vereeniging be schikbare hoeveelheid over de andere vereeni gingen worden verdeeld. een schrijven van diverse afd. van den Christ. Boeren en Tuindersbond met verzoek adhaesie te willen betuigen aan het tot den Minister van Landbouw gericht verzoek in zake steun voor onze bedrijven voor het ko mende seizoen. Na uitvoerige discussie werd met 1 stem tegen besloten geen adhaesie te betuigen. Niet omdat het verzoek niet sympathiek is, maar omdat het beter wordt geacht, dat de geheele tuinbouworganisatie in deze geza menlijk optrekt, zonder zich te versnipperen in afzonderlijke actie. een schrijven van de Provinciale Commis sie over fondsvorming in verband met mini mumprijzen. In principe verklaarden allen zich voor fondsvorming. Het vraagt wel een offer van de leden, maar er bestaat groote kans, dat de provinciale regeering in deze medewerking wil verleenen. Besloten werd aan de algemeen vergade ring voor te stellen een extraheffing voor be doeld fonds te doen van hoogstens 1 pCt. Op de verdere vragen van de Prov. Com missie zal worden geantwoord, dat geweste lijke fondsvorming voor de voornaamste pro ducten en dan voor alle producten gezamen lijk het meest gewenscht wordt geacht. De penningmeester legde thans rekening en verantwoording over van het afgeloopen boekjaar. De controle door de aangesloten vereenigingen zal voortaan zoo geschieden, dat jaarlijks vier vereenigingen daarvoor elk een afgevaardigde aanwijzen. Besloten werd aan de algemeene vergade ring voor te stellen het verliessaldo ad 1903 op een afzonderlijke rekening over te boeken en dit verlies van de winst in volgende jaren in de eerste plaats af te schrijven. De begrooting voor 1932 werd gebaseerd op een omzet van 500.0Ö0. De ontvangsten worden begroot op 8553, de uitgaven op 8005,20, alzoo een batig saldo ad 547.80. De algemeene vergadering zal worden ge houden op Woensdag 25 Mei a.s. Ingekomen waren de navolgende voorstel len van de vereenigingen: van „De Noord" om in den winter den mi nimumprijs van de bewaarkool te verhoogen. Het Centraal bestuur kon hiermede accoord gaan, mits de zustervereeniging ook een zelfde besluit nemen. van „De Noordwest" en van „Westfries land" tot afschaffing van de bonnen. Het Centraal bestuur kan zich hiermede niet vereenigen. van „Samenwerking" om voor op bonnen verkochte producten 5 extra te heffen. Slechts één der leden kon zich met dit voor stel vereenigen. De overigen verklaarden zich er tegen, omdat de heffing te hoog wordt ge acht. Met 8 tegen 3 stemmen en 1 blanco werd besloten aan de algemeene vergadering voor te stellen jaarlijks van 1 Januari tot het einde van het seizoen 2 extra te heffen voor on- derhandsche verkoopen en de regeling overi gens onveranderd te laten. Hierna sluiting. BIJ DE KOMST VAN ALB'ERT S SCHWEITZER. Een enkel woord vanwege het Schweifze.'- comié over Schweitzer als wijsgéer mag hier niet ontbreken. De cultuurpholosophie van Albert Schweitzer is een reactie vooral oo Kant en Hegel, dus resp. op het critisch en het absolute idealisme, waarvan het laatste met evenveel recht realisme zcu mogen heeten. Schweitzer grijpt terug tot het schep pend rationalisme vóór Kant, met erkenning van daaraan klevende gebreken. Ondanks Schw.'s waardeering voor Hegel's liefdevo. begrijpen, ondanks zijn volkomen erkenning van den ongeloofelijken invloed, dien de beide geestesreuzen Kant en Hegel op de gansche menschheidsontwikkeling hebben gehad, oor deelt Schw. den tijd gekomen voor een „werk- dadige philosophie", die de „echte is, wier grondbeginsel is saam te vatten in dit eene: eerbied voor het Leven. Wij laten onze critiek terzijde. Hoe het zij, belangrijk is wat Schw. zijn tijd in het aangezicht werpt, wat hij hem als ideaal voorhoudt. Hij, de in verschillende faculteiten zélf gelauwerde, zal ook in de oogen der schare stellig het recht hebben den vakgeleerden aan de universiteiten te ver wijten, dat zij veelal zoo goed als niets betee- kenen „in het algemeene geestelijke leven" van hun tijd. In hoofdzaak komt dan ook Schw.'s cul- tuurphilosophie hierop neer. 1°. Er is nog wel „vrijheid van wetenschap, maar bijna geen denkende wetenschap meer. 2°. Onze cultuur schreeuwt om zelfbezin ning, om een nieuwe wereldbeschouwing; want alleen als die tot op den grond zuiver is doordacht, kan een juiste beschouwing van het leven en een juiste houding tegenover het leven geboren worden en groeien. En dan zijn dit de beide peilers, waarop een nieuwe logische wereldbeschouwing za' hebben te rusten„optimistisch geloof" en „ethiek". D.w.z. Door het optimistisch geloof groeit de drang „om het Zijn tot zijn hoogste waarde te doen komen". Onder „ethiek" verstaat Prof. Schw. „het streven van den mensch naar de innerlijke volmaking zijner persoonlijkheid". Zoo stelt zich dan Prof dr. Albert Schweit zer tegenover de eenzijdige moderne dressuur van getitelden en hooggetitelden aan universiteiten, die geen universiteiten meer zijn maar vakscholen, tegenover de dressuur in de samenleving, die geen samenléving meer is, maar onder den banvloek der orga nisaties ligt. O, we hebben het zoo druk, zoo druk, maar die drukte is geen spankracht, zij is neurose, zij is verward gevoel. Eens „vestigden weten en dgpken samen het gezag der rede en der redelijke gezind heid". Wij denken aan Cartesius, Spinoza, Leibnitz, Hume en Lockeuit de rationa listische jteriode. Voor den wederopbouw der cultuur aéhi Schw. den eisch in „dénkend ervaren" ge legen. Onze moderne Europeesche z.g. beschaving heeft van een „oerwoud" een „park" gemaakt, alles netjes afgedeeld met paadjes en perken en keurig afgepaste boschjes, maar het is geen levende orde, het is geen scheppende cul tuur. En zoo interesseert ons, die ook naar die cultuur hunkeren, deze mensch „aan den zoom van het oerwoud" zeer bizonder. Ook Nederland moet immers weer toonen. voor z'n koloniën het moederland te zijn. Dat is de weg, die Schw. tot wederopbouw wijst. Dat is de weg, waarlangs „de schuld der philosophie" zal worden ingelost als een eereschuld aan de menschheid. Zoo zijn de wijzen de leeraars en de verlossers der menschheid, „de officieren van de generale staf". Onontwijkbaar was de invloed van Kant en Hegel ook op hen, die zelfs hun na men niet kenden. En zoo luisteren naar de philosophen geleerden en eenvoudigen, konin gen en keizers, menschen van theorie en van praktijk, diplomaten en het gansche volk. Belachen, miskend zelfs door officieele diena ren van wetenschap en kerk, zien en wijzen en bepalen zij den gang der dingen, op den ach tergrond van leven en samenleven, om dat zij de menschen zijn met den eeuwig- heidsblik en uit den grond der dingen denken en leven Zulk een leider in en uit de stilte is ook de groote Schweitzer, op zijn wijze, met zijn vooral groot, diep hart, als weinigen. Men leze zijn cultuurphilosophie in twee deelen: „Verval en wederopbouw „Cul tuur en ethiek", boven alles vervuld van den eerbied voor het leven en voor alles wat denkt en leeft. Op dit korte overzichtje van zijn hand be looft ons Ds. Makkink, Luthersch predikant op Pinkstermorgen in zijn kerk op de hoek' van de Baangracht van half elf tot half twaalf een zoo volledig mogelijke aanvulling te geven, in het breede verband van het Evan gelie van den dag. En zoo wordt dan van alle kanten de Za- Rotsplanten en het kweeken Tan zomerbloemen. Het grootste gedeelte van rots- en al. penplantjes staat weer in bloei, en waat de- plantengroep een behoorlijke plaats in onzen tuin ontving, is de tuin nu wej. haast het mooist. Verreweg de meeste dezer plantjes blijven zeer laag. en dat maakt juist het gebruik in kleine tui- nen, vooral in stapelmuurtjes, rotspar tijtjes en tegenpaden, mogelijk. Soorten ais Aubrietia Pholx subulata, Silena acautis, Primula Yuliae, P. Wanda, p. purperkissen, Veronica repens, Hutchil nia alpina en dergelijke zijn zeer laag, en vormen nu mooie kleurige plekjes tus schen het gesteente. Ook voor smalle boordbedden zijn deze soorten in den voorrand goed te gebruiken, vooral in aansluiting met verschillende bolge wassen. Intusschen kweeken we onze zomerbloemen verder op totdat ook dez» in den bloementuin zullen warden uit- geplar.t. De onder g!as gezaaide zomer bloemen als- Aster, Zinnia, Tagetes, Ne- mesia e. a. worden nu verspeend. Zoo- dra de verspec - de plantjes weer zijn aangegroeid luchten we flink, opdat da plantjes stevig zullen opgroeien. De overwinterde Geraniums-Pelargo- nium zonale, worden n' van verse ha aarde voorzien of hiermede bijgevuld en voorloopig nog in den bak of voor het venster gehouden. Omstreeks einde Mei kunnen re bui ten worden uitgeplant, nadat ze vooraf zijn afgehard. Ook andere onder glas overwinterde bloemplanten, als Penstemon, Fuchsia, vollegrondsch-soorten van Chrysanthe mum indicum. e.a. worden geleidelijk afgehard en dan buiten uitgeplant. Op dezelfde wijze handelen we met stek- planten van genoemd" soorten en taf van vaste planten. Van deze laatste kweeken we de jonge planten eerst op een afzonderlijk bed daar de meeste het eerste jaar toch niet of weinig zullen bloeien. In Mei worden ook weer ver schillende bloemsoorten gezaaid. We zaaien dan Campanula medium, Chei- ranthus Cheiri of muurbloemen. Core- i opsis grandiflora, Digitalis of vinger hoedskruid, Agrostemma of prikneusje, Alysum saxatille, Hesperis matrona'is e.a. We zaaien onder glas en schermen en sproeien vooral zorgvuldig. Ook kun nen we nu verschillende vaste planten door stek vermenigvuldigen. De jonge scheutjes van Nepeta, Herfstasters, Teu- rium. enkele soorten van Ph'.ox, Tijm en Veronica, en meer andere, kunnen we nu in zandige aarde onder glas stekken. We houden den bak gesloten en sproeien en schermen met zorg totdat de stekken zijn aangegroeid en kunnen worden af- u gehard. a. g. terdag-avond na Pinksteren voorbereid, wan neer Schw. zijn stralend woord en Bachver- tolking zal doen hooren, aan den vooravond van den Zondag der Heilige Drieéén heid in Alkmaar's Groote Kerk. In ademlooze stilte zal geluisterd worden door de velen, die de kerk zullen vullen, en een waarlijk oecumenische geest moge daar over allen vaardig worden, in den geest van Schweitzer's zending als wijze, den Geest, Die heilig is en heiligt en Die allen dringt tot de groote werken Gods. De volgende week wordt dit artikelenreeksje door een woord over Schweitzer als zendeling besloten. VOORDRACHT OVER KLAVARSKRIBO (Het nieuwe muziekschrift.) Men schrijft ons: Na een korte inleiding en verklaring van het nieuwe schrift werd door Ir. J. J. Pot aangetoond, welke vereenvoudiging bereikt is door het ontbreken van sleutels verhooging6- en verlagings teekens enz. Spr. kwam daarbij tot de conclusie, dat het ontbreken hiervan aan het schrift niets te kort doet, ja dat in het oude muziekschrift slechts af en toe en dan nog wel zeer ten naaste bij iets van de toevallige variaties wordt aangegeven. Hiermee werd bedoeld aan te toonen, dat Klavarskribo voor alle instrumenten en zang zeer geschikt is. Verder werd gewezen op den grooten een voud, die bereikt is. Het schrift is immers het middel voor het doel: Muziek maken. Kla varskribo maakt het daarom de spelers zoo gemakkelijk mogelijk. Het is daarbij gebleken, dat iemand die met Klavarskribo leert spelen niet alleen veel sneller vorderingen maakt, doch het met Klavarskribo ook veel verder brengt, dan met het oude muziekschrift mo gelijk is. Men bereikt nu iets, dit animeert, men laat het er niet bij zitten, zooals heden ten dage bijna 95 van de 100 die het oude schrift moeizaam leerden en het na enkele jaren opgeven. Klavarskribo verstopt de prachtige schep- ACDKHPNO MQKh 243. Kikker Karei nam Tuimeltje beet en hield zijn hoofd on der de kraan. Maar toen had je dat gezicht eens moeten zien van Tuimeltje. Zijn oogen waren heelemaal rood en groote tra nen liepen over zijn gezicht. Ik heb zoo'n pijn, huilde Tuimeltje en toen de huishoudster de oogen van Tuimeltje zag, trok ze een bedenkelijk gezicht. Ga gauw naar den dokter toe, want ik ben bang, dat je oogen anders veel pijn zullen doen, en Tui- meltie ging ondersteund door Kareltje naar den dokter. 4. Gelukkig was de dokter al op. Toen hij Tuimeltje binnen zag komen, trok hij gauw zijn witte jas aan en zette zijn bril op. at is er gebeurd kereltje, vroeg de dokter aan Tuimeltje en eze vertelde onder gesnik, wat hij had uitgevoerd. Toen moest 1 uimeltje op een stoel gaan zitten. Nadat de dokter zijn oogen ad uitgewasschen met allerhande soorten water, kreeg Tui meltje een zwarte bril op.

Alkmaarsche Courant | 1932 | | pagina 6