JjedUszaketi Spoel !Bimien£and CINEMA EN THEATER. kalm< correcte Clive Brook juist hier de roede tegenspeler. Warner Oland is een sterk frtist. Zijn doordringend spel deed de figuür den Chineeschen leider echt leven en Anna May Wong was geheel de Chineesche. Óok de bijfiguren Werden prachtig gety ^Niemand mag deze merkwaardige film verzuimen. j-jet voorprogramma bracht een Para- mount-journaaf, een klucht van Charley Chase, die ditmaal een graatje in zijn keel kreeg,'een teekenfilm en het Holl. Nieuws van Polygoon, die o.m. zeer mooie opnamen braht van den te Antwerpen gespeelden wedstrijd België—Nederland WATERLOO BRIDGE. Theater Harmonie. In het Theater Harmonie loopt Zondag, vtaandag en Dinsdag de film „Waterloo Bridge" met Mae Clarke en Kent Douglas in de hoofdrollen. Deze film werd vervaar digd naar het beroemde gelijknamige tooneel- stuk van den Amerikaan Robert E. Sherwood en speelt in de oorlogsjaren in 1914, het pprste oorlogsjaar, te Londen. Myra, jong, zorgeloos, danst in de beroem de revue „The Bing Boys". Ze heeft vele aan bidders, maar de mannen laten haar koud. Ze is uit Amerika als kind naar Engeland geko- Ln gevlucht met een circus, uit angst, dat baar ouders, alcoholisten allebei, haar in hun dronkenschap zouden doodslaan. Haar bit- toe jeugd heeft haar hard gemaakt en etnisch. 'Ze verliest, als de revue afgcloopen is, haar betrekking en raakt aan lager wal, vergroot het leger der beklagenswaardige vrouwen, die zich verkoopen In het derde oorlogsjaar, als alle kans om als revue-girl opnieuw met eerlijk werk haar brood te kunnen verdienen, verkeken is, zwerft zij 's avonds op de groote Waterloo-brug, vfak bij het immense Waterloo-Station, waar de soldaten aankomen, die met verlof iijdelijk de loopgraven verlaten. Op een avond, tijdens een luchtaanval der Duitsche Zeppelin boven Londen, maakt zij kennis met den 19-jarigen Canadeesehen vrij williger Roy Cronin. Hij is een onbedorven en onervaren jongen, wiens moeder en stief vader met hem medegekomen waren naar Engeland om dichter bij hem te zijn. Hij heeft if geen vermoeden van wat Myra voor een soort vrouw is en als hij haar naar huis Mengt en door haar mede naar boven ge- uoodigd wordt, komt 't niet bij hem op. dat jij geen eerbaar meisje zou zijn. Hij koestert weldra een reine liefde voor haar en onder ien invloed daarvan en diep geroerd door tijn edele, onbaatzuchtige argeloosheid, ont staat er een omkeer in Myra's ziel, een omkeer die in de film geleidelijk en met groote na tuurlijkheid geteekend wordt. Het levenswijze meisje voelt zich onwaardig, als Roy haar korten tijd later ten huwelijk vraagt en eerst recht worden er gloeiende kolen op haar schuldig hoofd gestapeld; als Roy's moeder, tegenover wie zij haar werkelijke levenswijze heeft opgebiecht, in haar goed karakter ge looft en haar geheim voor haar zoon ver zwijgt. Telkenmale ontvlucht zij Roy, dien zij heeft liefgekregen. Door kwaadwilligheid van Myra's kostjufrouw een kamerverhuurster, die" aan Engel in Heyerman's „Het Zevende Gebod" herinnert raakt Roy tenslotte met den aard van haar bedrijf op de hoogte en zelfs thans kan zijn liefde niet breken. Hij oordeelt, dat Myra's verleden hem niet aan gaat, hij begrijpt, hoe haar afschuwelijk jeugd veel van haar val verklaart, hij erkent slechts één wet: waar hij haar liefheeft en zij hem, moeten alle andere overwegingen zwijgen. Als zijn verlof plotseling wordt ingetrok ken en hij verneemt haar op de Waterloo brug te kunnen vinden, zoekt hij haar daar, als hij naar het station vertrekt. Een nieuwe lucht aanval is aan den gang, een patrouille pikt de achterblijvende soldaten op, die nog niet in het station zijn verschenen. Onder de bedrei ging, dat Roy deserteeren zal en dus worden doodgeschoten, stemt Myra er dan eindelijk in toe met hem te zullen trouwen, als hij lovend terugkomt. De sedert 1907 te Bergen wonende kunst schilder D. W. H. Filarski wordt in het num mer 432 van C. en Th. door Guus Betlem Jr. besproken. Dit nummer munt tevens uit door mooie, zonnige groóte portretten van Anne Grey, Gary Cooper, Adrienne Aller, en houdt verder in: Brieven van filmenthousiasten, 'n on derhoud met Elias van Praag (met portret), n Vtikel over Benjamin Disraeli, filmphoto's enz. DE HUURSTAKING TE HAARLEM. Gistermorgen heeft de kantonrechter te Haarlem uitspraak gedaan in de huursta- k'ngskwestie in de'Rivierenbuurt in Haarlem- Noord. In zijn vonnis overwoog de kantonrechter °m., dat niet is bewezen, dat de eigenares tevens verhuurster der woningen, de exploi- etn *°t huurbetaling zou hebben ingetrokken ®t de huur zou hebben verlengd. Derhalve erd gedaagde veroordeeld tot betaling van e kosten van het geding, terwijl den nalati- gen huurders gelast werd de woningen te rulmen- Eischeres werd gemachtigd zoo zetten8' ')ewoner8 u't de woningen te laten ZWARE MISHANDELING. ^aar'en?sche rechtbank heeft tot drie oen ®?va"f>en'sstraf veroordeeld een 40-jarf- o ia-e!,r l!i( fJmuiden-Oost. Op Zaterdag Fmml' een 25-jarigen man uit koe«tPrH°mpa?cuin' tegen wien wraak honM mul e^n dissel eenige slagen op het epn ..^gebracht en hem een bovenlid van iusiiiiünur/inoken.afS€hakt. De officier van eischt ^aar gevangenisstraf ge- DE TROLLEYBUS-KWESTIE. 8edaan°^reningen heeft uitspraak een oempenttr u ile?en den bestuurder van bezit&wie J trolleybus, die niet in het dat de «emeent^r Wt'"enbelastingkaart, om- -tmeente Groningen van mcening is, 1 1 édf wogen voertuig is, zoodat zij buiten de We- genwet valt. De rijks-advocaat, mr. S. C. H. Romkes eischte de vorige week 5 boete subs. 3 da gen hechtenis. De officier van justitie, mr Rombach, had tot ontslag van rechtsvervol ging geadviseerd. De rechtbank heeft nu den verdachte vrijgesproken op grond dat zij van oordeel is, dat hetgeen aan den verdachte ten laste is gelegd, niet is bewezen. DOOD DOOR SCHULD. In Februari van dit jaar reed een 24-jarige bakker toet een vrachtauto in de Meervliet- straat te Velsen-Noord. Plotseling stak een 9-jarig jongetje den weg over, waarbij het zoo ernstig gewond werd dat het later aan een schedelbreuk overleed. Veertien dagen geleden stond de bakker voor de Haarlem- sche rechtbank terecht, en Woensdag werd hij wegens dood door schuld veroordeeld tot een maand gevangenisstraf terwijl zijn rijbe wijs voor den tijd van een jaar werd inge trokken. DE BRANDSTICHTING TE UITHOORN. De verdachte tot drie jaar veroor deeld. De ierde Kamer der Amsterdamsche rechtbank heeft Woensdag uitspraak gedaan in de zaak van een bloembollenhandelaar, gewezen postbode te Uithoorn, die terecht heeft gestaan wegens uitlokking tot brand stichting of brandstichting in een hem in eigendom toebehoorend café, hetgeen niet ge lukte omdat de bewoonster niets voor het plan voelde. Niettemin ontstond er twee keer in of nabij het café begin van brand, en in den nacht van 5 op 6 Juni brandde het café af. De bewoners moesten vluchten en niets kon worden gered. Daarna zou de verdachte zijn vroegeren compagnon en diens vro*w hebben aangezet in hun huis brand te stich ten; dit zou worden gedaan om van de ver zekeringsgelden een nieuwe bollenschuur te kunnen bouwen. Er ontstond ook hier een begin van brand en de compagnon en zijn vrouw werden intusschen reeds wegens brandstichting veroordeeld. De officier van justitie had tegen den ver dachte vier jaar gevangenisstraf onder af trek der preventieve hechtenis geëischt. De rechtbank heeft hem Woensdag ver oordeeld tot drie jaar gevangenisstraf. GEFINGEERDE ROOFOVERVAL. Aan de Bilderdijkstraat te 's-Gra- venhage. Voor het Haagsche gerechtshof is in hoo- ger beroep behandeld de strafzaak tegen den gewezen directeur der N.V. „Vereenigde Bakkerijen", die door de Haagsche rechtbank is veroordeeld tot een jaar gevangenisstraf, wegens verduistering van een bedrag van 9000 ten nadeele van voormelde vennoot schap, waarbij hij het had doen voorkomen, dat hij in zijn kantoor zou zijn overvallen en beroofd. De rechtbank had verdachte veroordeeld wegens verduistering tot een jaar gevange nisstraf en vrijgesproken van valsche aan- gifte. Verdachte, desgevraagd, zeide in hooger beroep te zijn gegaan, omdat hij meende, dat daar het verduisterde bedrag ten volle is te rugbetaald, hij zeer zwaar gestraft is. De advocaat-generaal vroeg vernietiging van het vonnis der rechtbank en veroordee ling van den verdachte tot een jaar gevan genisstraf. Arrest 18 Mei a.9. DE MOORD TE GORINCHEM. In hooger beroep voor het Haag sche gerechtshof. Het Haagsche gerechtshof heeft behan deld in hooger beroep de zaak tegen den 28- jarigen landbouwersknecht uit Woerden, die aoor de rechtbank te Dordrecht wegens dood slag op notaris Courrech Staal te Gorin- chem is veroordeeld tot vijftien jaar gevan genis, tegen welk vonnis verdachte appèl heeft aangeteekend. In deze zaak waren vijf getuigen gedag vaard. De advocaat-generaal eischte opnieuw ver oordeeling van beklaagde tot vijftien jaar gevangenisstraf. ONJUISTE BALANSEN OPENBAAR GEMAAKT. De rechtbank te Leeuwarden veroordeelde de bestuursleden van de F.I.C. (Coöp. Ver. de Friesche In- en Verkoopcentrale van ta baksartikelen) wegens het openbaar maken van onjuiste balansen ieder tot 100 boete of 25 dagen hechtenis. De eisch was tegen ieder 300 of 50 dagen. DE POSTROOF TE SCHEVENINGEN. Het Haagsche gerechtshof heeft arrest gewezen in de zaak tegen den 40-jarigen koopman, die op 9 Januari j.1. is veroordeeld tot vier jaar gevangenisstraf, wegens het (in vereeniging met een ander, die ter zake door het O.M. bij de rechtbank buiten vervolging was gesteld) berooven van een postauto in September j.1. nabij het hulppostkantoor aan den Van Lennepweg te Scheveningen. Het Hof achtte het onderzoek niet volledig en gelastte alsnog nieuwe behandeling van deze zaak op de terechtzitting van Woens dag 1 Juni a.s„ waarbij dan zeven getuigen zullen worden gehoord. KANTONGERECHT TE ALKMAAR. Strafzitting van Vrijdag 6 Maart. DE AUTO MET STEIGERHOUT. Een der getuige a décharge ver dacht van meineed! Op de zitting van 22 April werd een over treding van artikel 22 der motor- en rijwiel- wet behandeld contra den 25-jarigen expe diteur Martinus R. uit Wognum, die op 2 Maart op den Dijk te Alkmaar door hoofd agent Wijnberg was aangehouden wegens vervoer van steigerhout op dusdanige wijze dat de veiligheid van het verkeer in gevaar werd gebracht. Volgens door den heer Wijn berg gedane opmetingen staken groote hou- ten juffers, in casti steigerpalen, afkomstig 70 en 2.90 M. buiten den vrachtauto uit. En waar nog onlangs nabij de Friesche brug een jong meisje door een dergelijke roekeloos uitstekende lading ernstig was getroffen, achtte de hoofdagent het noodzakelijk, dat deze vracht werd afgeladen. De expediteur wenschte dan ook aan dat ambtelijk bevel te voldoen, doch verzocht hieraan uitvoering te mogen geven bij het café van den heer de Boer aan den Hoornschenweg, waartoe chef Wijnberg permissie gaf, na eerst zijn collega Heijdentrijk met het toezicht te hebben be last. Van die aflading kwam echter niets, want de expediteur was zoo vrij met zijn auto en zijn „juffies" de kuiten te nemen, na eerst het ambtsrijwiel van den agent Heijdentrijk te hebben overreden. Voor dit niet voldoen aan een ambtelijke vordering (art. 184 strafrecht) werd alsnu nog eens afzonderlijk proces-verbaal opge maakt, terwijl bovendien nog tegen den neer R. namens de gemeente Alkmaar een civiele eisch zal worden ingesteld ter zake vernieling van het rijwiel, hierboven aangeduid. De niet verschenen chauffeur werd uiter aard ook niet zoo heel vriendelijk behandeld. De hoofdagent Wijnberg mocht het door den ambtenaar uitgereikte pluimpje van de Alk- maarsehe politie op zijn kepi steken maar de Wognummer betaalde de verteering en werd veroordeeld bij verstek tot 25 boete of 25 dagen. Voorts bereikte hem een dagvaarding be- treeffende het hiervoren aangehaalde straf recht artikeltje no. 184 om op 3 Mei voor den politierechter te verschijnen, dus had hij over gebrek aan justitieele belangstelling waarlijk niet te klagen. Geen wonder dus, dat den man de schrik om het hart sloeg en hij zich tot zijn verde diging gereed maakte door zich te'voorzien van een geroutineerd strafrechtpleiter in den persoon van mr. C. A. de Groot, die als een betrouwbaar paladijn onmiddellijk de noodi- ge maatregelen nam ter beveiling van zijn cliënt, en wel door in verzet te komen tegen het bij verstek door den kantonrechter gewe zen vonnis, de onmisbare getuige a décharge te verzamelen en uitstel der behandeling van de politiezaak te verzoeken tot na de defini tieve utispraak des kantonrechters, uitge bracht na de vernieuwde behandeling van de tenlaste gelegde overtreding betreffende art. 22 Motor- en Rijwielwet als opposant tegen het bij verstek gewezen vonnis. Deze verzetzaak liep dan heden van sta pel en had voor een der getuigen a décharge, vader van den chauffeur, den 49-jarlgen aannemer F. R. een zeer onaangenaam ver loop. In flagrante tegenstelling toch met het geen door den verbalisant Wijnberg werd beweerd en was gerelateerd verklaarde deze getuige a décharge zouden de opgeladen steigerpalen slechts ten hoogste 35 centime ter buiten de bumpers van den vrachtauto hebben uitgestoken. Volgens opmeting vair den heer Wijnberg zou zulks niet minder dan 2 meter 70 centimetere zijn geweest. Agent Heijdentrijk. die verklaard voor het café de Boer bedoelde uitsteeksels eveneens te hebben gemeten, kwam zelfs tot een lengte van 2 meter 85! Maar de hiervoren genoemde ge tuige a décharge bleef echter ipertinent bij zijn verklaring volharden, waarop ingevolge verzoek van den ambtenaar de verdere be handeling der zaak werd geschorst en door den kantonrechter procesverbaal werd opge maakt tegen den van meineed verdachten aannemer R. te Wognum. Dit proces-verbaal, op schrift gesteld door den waarn.griffier mr. van Dijk, werd daarop door den heer R. Senior, na voorlezing, geteekend. De verdediger mr. C. A. de Groot was hier bij tegenwoordig. In afwachting van het resultaat der door den rechter-commissaris, mr. Ubbens, te openen instructie werd de verdere behande ling van deze verkeersovertreding, waaruit bereids twee veel meer ernstige strafzaken werden geboren, voor onbepaalden tijd ge schorst. Wordt vervolgd. Voetbal. NederlandIerland. Morgen vraagt opnieuw een internationa le wedstrijd van ons Hollandsch team, de aandacht. Ons elftal komt n.1. in het Amster damsche Stadion in 't veld tegen Ierland, dat een elftal van nagenoeg enkel beroeps spelers heeft samengesteld. Het zal zeker in teressant zijn met dit lersche elftal kennis te maken. Volgens heden door ons ontvangen berichten uit Ierland is het elftal als volgt samengesteld: Mc. Carthy Daly Byrne O'Reilly O'Brien Kinsella Kennedy Stephenson Moore Horlacher Kelly Keeper, rechtsback, linkshalf en midvoor zijn uit eenzelfde club, n.1. de Shamrock Ro vers. Mc. Carthy, de keeper is uitstekend en is juist den laatsten tijd enorm vooruitge gaan. Hij is een zeer moedig speler. De rechtshalf O'Reilly is nog geen twintig jaar. doch wordt als de beste der middenlinie be schouwd. O'Brien is een lersche internatio naal van groote bekendheid. Hij speelt thans in de Engelsche club Watford. Was de wed strijd een week later geweest dan had men stellig Dunn, an Sheffield United, als mid voor aangewezen. Een speler van bijzondere klasse. Maar deze moet heden nog den laat sten competitiewedstrijd voor zijn club spe len. En ook hadden we hier dan misschien den beroemden keeper van Liverpool: Scott in 't doel gezien. Wij gelooven echter dat dit elftal met Moore, de vroegeren speler van Cardiff City op de midvoorplaats en den jongeren Jim- my Kelly als linksbuiten (een speler van Derry City, de club waarvan de ons welbe kende Mc Cleeny thans manager is) nog voor aardige verrassingen zal kunnen zorgen. Kel ly is een zeer snel vleugelspeler, met een ge weldig hard links schot. Ons Ned. elftal met Van der Meulen in 't doel en Volkers als invaller voor Adam zal zeker alle krachten moeten inspannen om zich tegen de Ieren staande te houden Wij hopen alleen dat de Ajax- en Feijenoordspeler de wedstrijden van 1 en 5 Mei niet meer in de beenen hebben en zich ten volle zullen kunnen geven. De belangstelling voor den wedstrijd Is zeer groot. De nieuwe tegenstanders oefenen natuurlijk groote aantrekkingokraciii uit Alcmaria-Nieuws. Het Mei-nummer van het Alcmaria- Nieuws begint met een artikeltje van den redactie-secretaris over »twee bur gemeesters: de promotie van burgemees ter Kikkert van Koedijk en het a s. jubileum van v. d. Kuyt, den conciërge van het Sport park. „Scriba" begint met een sportverhaal uit den crisistijd en laat een sportief jongmensch voorloopig naar Parijs reizen, we zijn be nieuwd, hoe de jongen Parijs zal vinden en hoe hij t.z.t. Marseille en de Riviera bewon deren zal. Maar dat komt wel in een volgend nummer. Een zeker „iemand" heeft de noodklok hooren luiden en geeft daarom deze heer ook een bijdrage, waarin hij vertelt, hoe weinig sommige spelers nog van de spelregels we ten. Een andere nieuweling, S.O.F. geheeten, schrijft in een Badvulling over de nederlaag wedstrijden van Alcmaria. Heel goed zijn de Antwerpsche cause rieën van Sylvain Bastin, al doet het slot eenigszins vreemd aan. Nog een nieuweling, scheidsrechter Boek man, heeft een bijdrage geleverd en schrijft voor en over Alcmaria. Èn tenslotte zijn er de gewone mededeelingen, als „burgerlijke stand", bestuursmededelingen, enz. Schaken. Op Hemelvaartsdag werd de traditio- neele nationale schaakwedstrijd ge speeld, die de Alkm. Schaakclub V. V. V. gewoon is die dag te houden. De prijzen bestonden uit kunstvoorwerpen, die zeer gewaardeerd werden. De wedstrijd ving aan om half tien. Om half één was de eerste ronde afgeloopen. De beide andere werden gespeeld van IK—4K en van 5Vt8K, waarna bij monde van den voorzitter, de aanwezigen bedankt wer den voor hun deelneming en aan den prijswinnaars de prijzen werden uitge reikt. De uitslag volgt hier. Hoofdklasse A.: G. Kroone, Santpoort IK p., H. W. Fel- derhof, Zaandam. IK p„ le prijs, S. T. Jarigsma, Zeist, IY2 p., 2e prijs na loting, Th. de Jong, Haarlem, IK p. Hoofdklasse B.: Dr. P. Feenstra Kuvper, Den Helder, 1 p„ H. Schmitz, Driehuis-Velsen, 1% p. 2e prijs, F. A. Spinhoven. A'dam, 3 p. le prijs, J. C. A. Fischer, A'dam, K p. Hoofdklasse C. C. Hisdom, A'dam, 2K p., le prijs; A. C. de Groot, Zandvoort, 1 pE. Kooij- man, A'dam, 1 p., C. W. Spinhoog, A'dam, IY2 p., 2e prijs. Hoofdklasse D.: J. G. van Burken. Alkmaar, 2K p le prijs; Dr J. C. Reeders, Den Helder, IK p., F. C. Laas, Alkmaar 2 p., 2e prijs; X. 0 p. Ie klasse A. H. den Hartog, A'dam, 2K ple prijs, G. Sprinkhoven, A'dam, IY2 p'2e prijs, Th. H. v. Beek, A'dam. 0 p., G. Velt, A'dam, 1 p. Ie klasse B. J. Bijl, A'dam, IL2 p., 2-* prijs, G. H. Loman, A'dam. IK p., P Verdonck, A'dam, 2 p., le prijs, M. Davidson, A'dam, 1 p. Ie klasse C. P Hoekstra, Alkmaar, 2K p.. le prijs, J. Listenberg. A'dam, 214 p., 2e prijs, C. Visser, A'dam, 1 p., J. C. Fraenkel, A'dam, 0 p. Ie klasse D. D. Appel Jr„ Alkmaar, 2 p., 2e prijs, a. Zaunbergen, A'dam, 2 p., W. V. Jong- sma, Zeist, 2Yi p., le prijs, B. Veltman, Alkmaar, K p. Ile klasse A. A. Vader, Alkmaar, 2V2 p., le prijs, G. Heij, A'dam, 2 p„ 2e prijs. D. Duis, Zaan dijk, IK p„ E. J. Poster, A'dam, 0 p. Ile klasse B. J. H. Harwitz, Haarlem, 2K p., le pr„ E. de Waal, Alkmaar, 2 p., 2e prijs, S. v. d. Molen. Alkmaar, 1 p„ J. Noordenbos, A'dam, Ys p. Ile klasse C. G. W. Koch, Bakkum, 1 p„ B Ligtvoet, Zaandijk, 1 p., A. v. Vliet, Alkmaar, 2 p., 2e prijs( J. Reijne, Heiloo, 2 p., le prijs. Ille klasse A. P. de Groot, Warmenhuizen, 0 p., D Appel Sr., Alkmaar, 2 p„ 2e prijs, P. de Vries, Bergen, 2 p., le prijs, A. v. Urk, Den Helder, 2 p. Ille klasse B. C. Mink, Warmenhuizen, 0 p., T. Heij- nis, Alkmaar, 214 p., le prijs, R. Strijbis, Harenkarspeu, IK p., P. Druif, Span broek, 2 p„ 2e prijs. Ille klasse C. D. Weisenborn, Alkmaar, 2Y2 p., le pr C. Moerbeek. Warmenhuizen, 0 p., B. J. Nijhuis, A'dam, IK p., P. Kleve, Haar lem, 2 p., 2e prijs. Ille klase D. W. Vlam, Warmenhuizen, 1 p., G. van Amstel, Alkmaar. 2 p„ le pr., H. Booij, Alkmaar, IK p„ J. Been, A'dam, 114 p., 2e prijs. BOND VAN VERPLEGENDEN. In de te Haarlem gehouden veertigste jaar- lijksche algemeene vergadering van den Ned. Bond van ziekenverpleging waren o.a. aanwe zig de burgemeester van Haarlem en dr. Ter burg, hoofdinspecteur van de volksgezondheid. Als het belangrijkste onderwerp, dat den Bond bezighoudt, noemde de voorzitter, dr. Veldhuyzen, de voorziening in de werkloosheid onder de verplegenden. In het begin van het vorige jaar waren er 7652 aanvragen; in 265 gevallen kon geen hulp worden verleend. Dat was in de tweede helft van 1931 anders; toen kon aan alle aanvragen worden voldaan. In gevallen van epidemieën zijn er geen ver pleegsters genoeg. In 1918 bijv., tijdens de groo te griep-epidemie, kon in 2000 gevallen aan de aanvragen niet worden voldaan. Ter voorkoming van groote onzekerheid bij de aanvragers omtrent de vakkundigheid van verplegenden zijn bemiddelingsbureaux inge richt, waar alle verplegenden, die in het bezit zijn van een staatsdiploma, zich kunnen vcr- Spr. vestigde de aandacht op dc stéUs!:o'<eit waaruit de grootte der werkloo-licitl is o;> le maken. Het is echter vreemd, dat bij zoo groo te werkloosheid niet steeds aan alle aanvragen kan worden voldaan; en dat in de kraamver- pleging nog steeds een tekort aan zusters blijkt te zijn. Atn de hand ven verschillende grafieken gaf spr. een overzicht van de aanvragen en aanbie dingen. In Amsterdam is de toestand thans normaal; van werkloosheid kan op dit terrein niet worden gesproken. In Rotterdam is een tweede golf van werk loosheid te constateeren, waarvan de duur niet is te bepalen. In Groningen is een sterke stij ging van de werkloosheid te constateeren. De conclusie is, dat er een zeer groote werk loosheid is geweest; dat die van Januari af aan het afnemen is, maar dat nu weer een stijging te constateeren valt. De oorzaken zijn de goe de gezondheidstoestand in het algemeen en de algemeene werkloosheid, waarvan ook de ver pleegsters niet verschoand blijven. Spr. zou thans niet gaarne bepaalde voor stellen ter bestrijding der werkloosheid doen, omdat de malaise van te grooten invloed is, waardoor een juist inzicht niet is te verkrijgen. De verslagen van den secretaris en van de penningmeesteres werden goedgekeurd. Er is een batig saldo van 8000. Eveneens werden verschillende andere verslagen goedgekeurd en de begrooting voor 1933 vastgesteld. Tot lid van het hoofdbestuur, in de vacature- zuster C. E. van Driest, die niet dadelijk her. kiesbaar is, werd gekozen dr. G. J. van Thie- nen te Zwolle. Besloten werd de contributie voor 1933 weer op 3.25 te bepalen; voorts om 1000 uit t» keeren aan T. O. V. EEN INGEWILLIGDE INTERPELLATIE. Door de Kroon vernietigd. De gemeenteraad van Almelo had op 29 October 1931 ingewilligd het verzoek van het raadslid Wolf om den burgemeester te mogen interpelleeren over het demonstratie-verbod' op 1 October j.1. aangevraagd door het Werk- loozen-Comité daar ter plaatse en over het optreden der politie op het Markt-te-rein tij dens de raadsvergadering op 13 October. Deze interpellatie werd toegestaan met 12— 11 stemmen, waarna de voorzitter mede deelde, dat hij dit besluit in. strijd achtte met de wet en het daarom ter vernietiging bij de Kroon zou voordragen. De interpellatie kon toen niet gehouden worden. De Kroon heeft thans bij Kon Besluit, op genomen in St.bl. 172. dit raadsbesluit ver nietigd op grond van art. 185 der gemeente wet. DE LOONBESLUITEN VAN DEN AMSTERDAMSCHEN RAAD. Door de regeering geschorst Verleden week heeft de gemeenteraad van Amsterdam op voorstel van mr. G. v. d. Bergh besloten, op grond van het gemeente belang het besluit van de Centr. Commissie voor Georganiseerd Overleg met de ambte naren en politie tot het korten van de sala rissen met gemiddeld vier procent, te vernie tigen; dit omdat de raad het voorstel tot kor ting der werkliedenloonen eenmaal verwor pen had en geen ongelijkheid van conditie tusschen ambtenaren, en werklieden wilde scheppen. De Kroon heeft thans het genoemde raads besluit geschorst. DOOR DEN TREIN GEGREPEN. Gistermorgen te ongeveer vier uur, meldl de Crt., is op de spoorbaan nabij den Twel- loschen dijk te Deventer door den overweg wachter P. gevonden het verminkte lijk van een man, die waarschijnlijk Woensdagavond door den trein, die om half elf te Deventer aankomt uit de richting Amsterdam is over reden. Bi' nader onderzoek is gebleken, dat de ongelukkige afkomstig is uit Enschede en ongeveer 46 jaar oud is. Men vermoedt dat het slachtoffer op het laatste oogenblik de spoorbaan heeft willen oversteken en toer door den trein is gegrepen. DE DIEFSTAL OP „NIJENRODE". Het lid van de Tweede Kamer mej. Katz heeft den minister van Justitie gevraagd: Kan de minister meedeelen of het juist is, dat, naar verluidt, door verzekeraars met daders van de inbraak in kasteel „Neyenrodedoor middel van een tusschenpersoon, onderhandeld is, met de belofte van geheimhouding tegenover politie en justitie? Is het den minister bekend, of iets dergelijks reeds eerder is voorgekomen? Meent de minister niet, dat zulke handelingen misdrijven in de hand kunnen werken? Vindt de minister geen termen een onderzoek te doen instellen en eventueel voorzieningen te treffen, dat dergelijke onderhandelingen in de toekomst voorkomen worden? WERKVERSCHAFFING STOPGEZET. De werkverschaffingen van Tolberterpetten ei Westerwolde zullen Maandag a.s. voor vier we ken worden stopgezel voor de Groningsche ar beiders. Dit treft 400 te werk gestelden, die dus nu weer bij armenzorg moeten aankloppen. SCHIPPERSCRISISCOMMISSIE GEVRAAGD. Hel lid van de Tweede Kamer, de heer Du^ maer van Twist, heelt den minister van econo mische zaken en arbeid gevraagd: Is de minister bereid in te stellen een schip- perscrisiscommissie en met zijn ambtgenooten te overleggen om Het Nationaal Crisiscomité een bijdrage uit 's Rijks kas te verstrekken ten einde daarmede in den oogenblikkelijken nood der schippers met betrekking o.m. tot het be talen van rente en aflossing van hypotheken hulp te bieden en het vervoer van materialen voor de Zuiderzee- en andere rijkswerken be nevens van de goederen, die van rijkswege moeten worden verplaatst of ten behoeve waarvan rijkssubsidie wordt verleend, zooveel mogelijk te bestemmen voor den Nederland- schen schipper; voorts om toe te zien, dat de gelden, die voor het vervoer per schip worden beschikbaar gesteld, ook werkelijk aan de

Alkmaarsche Courant | 1932 | | pagina 13