Alkmaarsche Courant. De Nederlandsche Reisvereeniging. Honderd fier en dertigste Jaargang. Zaterdag Wei. toelating van leerlingen tot de openbare scholen voor gewoon LAGER onderwijs. burgemeester en wethouders van alkmaar brengen ter kennis van be langhebbenden, dat zij, die na afloop der zo- mervacantie hunne kinderen één der open bare scholen voor gewoon lager onderwijs, DE OFFICIEELE ONTVANGST. Algemeene Vergadering te Alkmaar. No. 107 1932 rP-uMicaties tw. de: Gemeenteschool nr. 1, Laat, Gemeenteschool nr. 2, Oudegracht, Gemeenteschool nr. 3, Koningsweg, Gemeenteschool nr. 4, Keetkolk, over te plaatsen naar het nieuwe schoolgebouw nabij de Vondelstraat, Gemeenteschool nr. 6, Snaarmanslaan, Gemeenteschool nr. 7, (meisjesschool) Oudegracht, Gemeenteschool nr. 8, Brillesteeg, Gemeenteschool nr. 9, Bleekerskade, Lindenschool, Lindenlaan, wenschen te doen bezoeken, daarvan aan gifte kunnen doen ter gemeentesecretarie, af deeling Onderwijs, onder overlegging van het geboortebewijs (of trouwboekje der ouders) en, voor zoover de kinderen de koe pokinenting hebben ondergaan, het vaccine- bewijs. De aandacht wordt er op gevestigd, dat de Gemeentescholen nrs. 1, 7 en 8 in het bij zonder bestemd zijn voor leerlingen, die na het afloopen der school waarschijnlijk gym nasiaal-, middelbaar-, handels- of uitge breid lager onderwijs zullen genieten. De kinderen moeten voor toelating op de voornoemde scholen op 1 Augustus e.k. den leeftijd van 5 '4 jaar hebben bereikt (derhal ve geboren zijn vóór of op 1 Februari 1927.) De gelegenheid tot aangifte is opengesteld voor hen. wier geslachtsnamen aanvangen de letters A t/m F bij voorkeur op "Maandag 9 Mei e.k. G t/m K bij voorkeur 10 Woensdag 11 op Dinsdag Mei e.k. L t/m S bij voorkeur op Mei e.k. T t/m Z bij voorkeur op Donderdag 12 Mei e.k. telkens des namiddags van 2 tot 5 uur. De ouders of verzorgers van leerlingen uit andere gemeenten zijn verplicht de aanvra gen tot toelating te richten tot de gemeente besturen van hun woonplaats. Alkmaar, 7 Mei 1932. Burgemeester en Wethouders voornoemd, WENDELAAR, Burgemeester. A. KOELMA, Secretaris. TOELATING LEERLINGEN SCHOOL VOOR BUITENGEWOON LAGER ONDERWIJS. De aangifte van leerlingen voor bovenge noemde school zal bij het Hoofd dier school in het gebouw in het Victoriepark kunnen plaats hebben op DINSDAG 10 MEI e.k., van 2—4 uur namiddags. Het schooljaar vangt aan 1 Augustus 1932. Leerlingen worden toegelaten voor zooveel er plaats beschikbaar is. Om tot de school te kunnen worden toege laten moeten de kinderen op den datum van toelating (1 Augustus 1932), 6 jaar oud zijn én volgens een door den schoolarts en het hoofd der school ingesteld medisch-paedago- gisch onderzoek voor plaatsing op de school in aanmerking komen. Het schoolgeld loopt van 3 tot 127.50 per kind. Het wordt berekend naar het inko men en in verband met de gezinssterkte. Bij een belastbare ?om van 900 of minder is geen schoolgeld verschuldigd Geboortebewijs (of trouwboekje der ouders) en, voor zoover de kinderen de koe pokinenting hebben ondergaan, het vaccine- bewijs, moeten worden medegebracht. De ouders of verzorgers van leerlingen uit andere gemeenten zijn verplicht de aanvra gen tot toelating te richten tot de gemeente besturen van hun woonplaats. Alkmaar, 7 Mei 1932. Burgemeester en Wethouders voornoemd, WENDELAAR. Burgemeester. A. KOELMA, Secretaris. HANDELSONDERWIJS TE ALKMAAR. AANGIFTE VAN LEERLINGEN voor de Handelsschool te Alkmaar dient vóór 19 Juni a.s. te geschieden bij den Di recteur en wel mondeling op Dinsdagmid dag van 3 tot 4 en op Donderdagmorgen van 10—11 uur in het schoolgebouw aan de Doelenstraat hoek Nieuwesloot, óf schrifte lijk met vermelding van volledigen naam en geboortedatum van de(n) leerling, adres van de ouders of verzorgers, laatstbezochte school en de^lasse van de Handelsschool waarvoor toerating gewenscht wordt. Voor leerlingen buiten Alkmaar wonende, moet ook aangifte worden gedaan bij het gemeentebestuur van hun woonplaats. t GYMNASIUM TE ALKMAAR. Aangifte van nieuwe leerlingen vóór 18 Juni iederen Maandag en Vrijdag van 11 12 uur op het Gymnasium of schriftelijk met opgave van naam en voornamen van de(n) candidaat, datum en plaats van geboorte, laatstbezochte schooi, naam, beroep en adres van ouders en verzorgers. De rooster voor het examen, dat op 11 en 12 Juli gehouden wordt, zal aan de candi- daten worden toegezonden. De school omvat een litterair-historische en een wis- en natuurkundige af deeling', de splitsing valt na het 4e teerjaar. Nadere inlichtingen en advies verstrekt gaarne de rector: Maandags en Vrijdags van 11—12 uur of buiten de schooltijden aan zijn huis te Bergen, De Spar, Eeuwigelaan 28. Alkmaar, 7 Mei 1932. De rector, J. HEMELRIJK. De Nederlandsche Reisvereeniging die gister en heden alhier haar 26ste jaarverga dering houdt, werd, nadat de besturen en ufe^Yaarc^£den een bezoek aan de kaasmarkt hadden gebracht, 's middags 4 uur ten Stad- huize officieel door het gemeentebestuur ont vangen. Voor de ontvangst waren aanwezig de bur gemeester en de secretaris, benevens de wet houders Klaver, van Slingerland en Bon- se"\a (wegens familieaangelegenheden was weth. Westerhof afwezig). Voorts merkten wij op de raadsleden Sietsma, van Drunen en Stoutjesdijk, terwijl de V. V. V. Alcmaria ver- tegenwoordigd werd door den heer Marga dant. 6 De burgemeester, mr. W. C. Wendelaar, bracht de N. R. V. namens het Gemeente bestuur dank voor de vele bezoeken van vereenigingen, onder auspiciën van de Reis vereeniging aan Alkmaar. Hij wees erop, hoe door de democratiseering de massa thans ook kan genieten van de schilderkunst, de tooneelspeelkunst. de muzikale kunstuitingen en het reizen. De N. R. V. heeft door haar werk het schoone van de wereld nader tot hen gebracht, die er vroeger van verstoken waren. Eén nadeel is hieraan verbonden. Reeds vader Cats dichtte in zijn Reys Spreucken „De werelt is een wonder boeck, Het maeckt sijn leser wonder kloeck Maar wie het sonder oordeel leest, Die blijft gelijck hij is geweest". Door het straffe georganiseerde reizen schept de reiziger zich minder dan vroeger een eigen oordeel. Dit gaat vaak ten koste van zelfstandigheid. Men volgt, wat de lei ders klaar hebben gemaakt en neemt, wat deze aangeven en decreteeren. Spr. is voor stander van veel reizen. Maar hij hoopt, dat men erin za! slagen dit gevaar zooveel moge lijk te overwinnen en dat de vereeniging het mogelijke zal doen om de menschen bij te brengen, dat zij zelfstandig behooren te ver werken hetgeen zij zien. Spr. weet, dat de Vereeniging overigens nuttig werk doet en hij brengt haar daar voor gaarne hulde en uit den wensch, dat de vereeniging nog lange jaren mag doorgaan met de volvoering van haar bij uitstek nutti ge en geluk-brengende taak. De voorzitter van de N. R. V., de heer Sabel uit Haarlem, bracht woorden van dank voor de officieele ontvangst. De gemeente Alkmaar heeft, als kleine, doch mooie stad, om haar kaasmarkt een in de wereld bekenden naam; niet alleen de Hollandsche maar ook de buitenlandsche reisgezelschappen wenschen Alkmaar te be zoeken, omdat zij daar op de kaasmarkt steeds iets kunnen zien, wat uit folkloristisch oogpunt bewaard dient te blijven. De N. R. V. heeft door haar werk vele menschen tot het reizen gebracht, die wegens hun weinige geschiktheid zich niet in staat gevoelen zelfstandig over de grenzen des lands te reizen. Zij hoopt in den loop der tij den nog meer te bereiken en wij hebben er inderdaad voor te zorgen, dat ons werk niet wordt „schablone-werk". Spr. hoopt, dat in de toekomst ook Mr. Wendelaar, zal consta- teeren, dat in dit opzicht de N. R. V. is voor uitgegaan. Een woord over de beweging „B 1 ij f t in eigen land" achtte spr. hier noodzake lijk. Het is goed wanneer de menschen, om economische redenen eigen vaderland prefe- reeren; maar aan den anderen kant zou het te betreuren zijn, wanneer door die bewe ging de wisselwerking in het verkeer en de N. R. V. werden tegengewerkt. Wisselwer king in het verkeer onder de naties is nood zakelijk, want daardoor zullen de menschen elkander wederkeerig leeren begrijpen; wan neer dit verloren zou gaan, dan gelooft spr. dat daardoor aan de toekomst van de we reld een groote knauw zou zijn toegebracht. Wij zouden daardoor in verdraagzaamheid achteruitgaan en spr. hoopt dan ook, dat de beweging „b 1 ij f binnen eigen land" niet zal ontaarden. Hierna werden ververschingen aangebo den en werd het stadhuis bezichtigd. Algemeene Vergadering. Om 8 uur nam in de Harmonie, na een ge meenschappelijk diner de algemeene vergade ring een aanvang. Namens de afd. Alkmaar sprak de voor zitter. de heer J b. C1 o e c k, een woord van hulde tot het hoofdbestuur voor het bereikte, dat in „Reizen en Trekken'' naar voren was gekomen. Den afgevaardigden bracht spr dank voor het vergaderen i; Alkmaar, waarbij hij citeerde hetgeen mr. Wendelaar in „Ons Nederland" over Alkmaar had geschreven, alsmede hetgeen d,. Cornelia de Lange in datzelfde tijdschrift over de stad schreef en ook hetgeen van Wils over de schoonheid van de stad schreef. Spr. zou het liefst zien, dat de algemeene vergadering niet twee dagen, doch een volle week duurde, opdat men ook de omgeving, de Alkmaarder Meer de Beemster, de Lan- gedijken, Petten en Schoorl, Bergen en Bergen aan Zee, de Egmonden en Castricum. Namens de afdeeling riep spr. de aan wezigen een enthousiast en hartelijk welkom toe, waaraan hij den wensch toevoegde, dat de aangename stemming ook het kenmerk van de vergadering zou zijn. (Applaus) De voorzitter, de heer Sabel, huldigdé in zijn openingswoord de afd. Alkmaar voor de keurige ontvangst. Spr. verheugde zich over dd opkomst van de vele afgevaardigden. Het is vooral in tijden als deze van belang, dat de bestuursdaden eener vereeniging op toeristisch gebied er op gericht zijn, den moeilijkheden waarmede vrijwel iedere on derneming thans te kampen heeft, het hoofd te bieden. Nu het reizen iti de laatste decennia voor velen is geworden tot een bijkans onontbeer lijke ontspanning, zou het te betreuren zijn, indien de drang der omstandigheden velen onder onze leden er toe zou nopen, zich een belangrijke beperking van deze voor lichaam eti geest zoo heilzame afwisseling in den sleur van het dageliiksch leven op te leggen. Het is iuist daarom, dat wij paraat moeten zijn, en zorgen, dat onze Vereeniging als geheel zóór sterk zal staan tegenover de om standigheden. dat zij in staat zal blijken, de belangen harer leden op toeristisch terrein zoo mogelijk nog beter te dienen dan voor heen. Ik spreek hierbij het vertrouwen uit, dat de vergadering deze gezichtspunten bij het nemen harer besluiten in de eerste plaats in het oog zal houden. Het vereenig ingsjaar 1931 is in vele op zichten gunstig verloopen. Wat het jaar 1932 ons voor resultaten zal brengen, laat zich op het oogenblik nog moeilijk voor spellen. Wij weten slechts, dat de inning der contributiën, in weerwil van de toegepaste verhooging. voor het loopende vereenigings- jaar een zeer bevredigend resultaat heeft gehad. Over de resultaten van het komende reis- seizoen, dat nog nauwelijks is aangebroken, is nog zeer weinig ie voorspellen. Het bestuur heeft, zonder daarbij tot eenig pessimisme te vervallen, voet gegeven aan de meening. dat de deelname aan onze reizen in het komende seizoen een verminde ring te zien zal geven, en het heeft daarom het aantal gepubliceerde standaardreizen een passende vermindering doen ondergaan, waarvan het jaarboek 1932 blijk geeft. Tot de velen, die hier aanwezig zijn, en die deel uitmaken van de zoo ijverige bestu ren onzer afdeelingen, zij hier nog eens ge zegd, hoezeer het werk der afdeelingen van groot belang is voor de Vereeniging in haar geheel. Dat werk kan vooral in deze tijden het plechtanker worden voor het reisgenot van velen onzer leden, wien het niet meer gegeven mocht zijn zich bij reisgroepen aan te sluiten, die groofere en meer kostbare reizen onder nemen. Als de afdeelingen voortgaan met het organiseeren van minder kostbare uitstapjes in ons land, zullen zij daarmede velen ver plichten, die anders wellicht het reisgenot voorloopig geheel terzijde zouden stellen. Bij het uitoefenen van dit deel van hun werk is het noodig, dat de afdeelingen de cultureele taak der Vereeniging goed voor oogen hebben. Die taak behoort ook vooral bij de organi satie van het winterwerk der afdeelingen niet vergeten te worden. Het is zeer zeker nuttig, de leden nu en dan in een gezellige samenkomst bijeen te brengen, doch men ver- gete vooral niet, dat het eigenlijke doel der Nederlandsche Reisvereeniging op een ander terrein gelegen is. Men late vooral het organiseeren van bij eenkomsten van leerzamen, van opvoedenden aard niet in de verdrukking geraken. Al moge het zichtbare succes van een pret tige bijeenkomst meer voldoening schenken dan een wellicht minder sterk bezochte ont wikkelingsavond. men zie vooral niet over het hoofd, dat de toekomst onzer Vereeni ging rust op een ernstige nastreving van haar cultureele doel. De Nederlandsche Reisvereeniging biedt een geruststellend beeld van kracht en ge zondheid en met dit beeld voor oogen noodig ik U uit met frisschen moed aan de behande ling der agenda te beginnen. Hiermede verklaarde spr. de vergadering geopend. (Applaus). Na goedkeuring der notulen stelde de voorzitter namens het hoofdbestuur om heden Zaterdag om 9 uur in gesloten zitting te vergaderen. De heer v. Waard, afd Rotterdam, wees er op, dat het beteid van het hoofdbestuur besproken zal worden. Ook Den Haag wil dit in gesloten vergadering doen. Spr. deed daarom een voorstel van orde, om het jaar verslag vast te stellen, doch de besprekingen daarover ook in de Huishoudelijke vergade ring te doen. De beer N ij k a m p oordeelde dit prac- tisch niet mogelijk. De heer Ha vers oordeelde de beide vorige sprekers buiten de orde en was van oordeel, dat het een recht van het hoofd bestuur was te beslissen of een vergadering huishoudelijk zal worden. De voorzitter zeide, dat het hem ook goed was om het beleid van het hoofdbestuur in openbare vergadering te bespreken. Alleen de afd. Rotterdam verklaarde zich voor een besprekiiig in gesloten zitting. Een klacht van den leider, den' heer W e b e r, over de werkwijze van de klacnten- commissie. kon organisatorisch niet in be handeling komen. De heer v. Leeuwen verzocht behande ling daarvan door het hoofdbestuur, hetgeen werd toegezegd. De voorzitter deelde mede. dat voor de reis naar Trier de 300 deelnemers reeds waren ingeschreven Reeds 60 waren voor een eventueele tweede reis opgegeven. Voor de reis naar Appenrell hadden zich 200 deelnemers aangegeven. Bij de behandeling van het jaarverslag ontspon zich wederom een discussie over de mogelijkheid om daaibij het bestuursbeleid te bespreken. Uit het jaarverslag bleek voorts, dat het gedaald was van 70009 tot 65756. Uit het aarverslag bleek voorts, dat het aantal afdeelingen (33) gelijk bleef. Er werden 549 reizen ondernomen met 19827 deelnemers (in 1930 553 reizen met 18874 deelnemers). Het netto verreisde be drag is geweest 1.707.598.95 (vorig jaar 1,683,047,48). De heer Havers sprak een woord van warme waardeering aan het adres van wij len dr. de Visser voor hetgeen hij in een moeilijke fase voor de vereeniging deed. Voorts vond hij tegenspraak in het verslag, dat van een gunstig jaar voor de vereeniging spreekt terwijl het ledental zoo sterk daalde. Om nu te spreken, dat binnen enkele jaren het ledental de 100.000 zal hen- ben bereikt, was geen gezond optimisme Duizenden Nederlanders hebben leeren rei zen en hebben de vereeniging niet meer noo dig. Spr. laakte voorts het opheffen van ver schillende commissies. Spr. oordeelde, dat in het jaarverslag de diepe gedachte „van de menschen met de smalle beurzen voor zoo weinig mogelijk geld het meest mogelijke genot te verschal- fen" was verlaten en drong er op aan, dat het hoofdbestuur de leden spoediger op de hoogte zal houden van wat besloten wordt. De secretaris, de heer J. Panman, oordeelde, dat de heer Havers vergat, dat het verslag spreekt van een goed jaar in .den zin van het doorgaan der reizen en het verstevi gen van de financiën. Hij oordeelde, dat de neer Havers de zinnen niet half moest citee- ren. Spr. bleef optimist en vertrouwde er op, dat de 100.000 leden gehaald zullen worden. Het ledental wisselt nu eenmaal, doordat velen bij een reis toetreden en daarna weer uittreden. Spr. had een woord van dank aan het hoofdbestuur verwacht voor de vele moeite om van den dagelijkschen gang van zaken op de hoogte te blijven. De commissies die het druk hadden zijn niet opgeheven, wel die weinig te doen had den. Wij zijn blij, dat de dure reizen zijn door gegaan, want daardoor is de penningmees ter in staat een belangrijk saldo aan te bie den. Het Townbywerk wordt daardoor niet uit het oog verloren. In het voorjaar moeten steeds verslagen blijven liggen voor aange kondigde reizen. De heer N ij k a m >p constateerde, dat men reeds nu dadelijk in de bespreking over het beleid zat, waarom hij namens Den Haag voorstelde een motie van orde voor het be leid in bespreking te brengen. De voorzitter achtte dit mogelijk na het verslag. De afgevaardigde van Walcheren bracht het hoofdbestuur hulde voor het groote werk. Het jaarverslag werd hierop goedgekeurd. De voorzitter bracht den secretaris hartelijk dank voor alles wat hij heeft gedaan. (Ap plaus). Aan de orde was hierop het verslag van den penningmeester! Uit dit verslag bleek, dat een batig saldo bereikt werd van 42070,60, hetgeen te danken was aan de niet verminderde reis lust. Het 26ste vereenigingsjaar had de stout ste verwachtingen overtroffen. In 1931 is het resultaat 74590 gunsti ger dan in 1930. Het kapitaal der vereeniging per 1 Jan. 1931 groot 5492,09, steeg door 't voordee- lig saldo over 1931 van 42070,60 tot 47562,70. Voorgesteld werd den inventaris a 10316,50 tot op 1 af te schrijven. Het verslag van den penningmeester gaf aanleiding tot verschillende opmerkingen. Namens Den Haag betoogde de heer Nij- kamp, dat de penningmeester manke verge lijkingen had gemaakt. Voor een gezonde basis is bezuiniging noodig en hiervan blijkt niets. 40 van alle inkomsten gaan weg aan personeelskosten. Dc N. R. V. leeft z.i. op te grooten voet. Van alle schoone plannen van wijlen mi nister de Visser is alleen dat uitgevoerd wat ten nadeele van de leden het reizen duurder maakt. De penningmeester, de heer A. G. D ij k- m a n. besprak de gemaakte opmerkingen en zeide. dat het hoofdbestuur diligent is met het beleggen van de gelden, die bij groote banken zijn onder gebracht. Aan een eigen gebouw wordt gewerkt en gehoopt wordt het personeel nog eens onder te brengen in een gebouw de N. R. V. waar dig. In tegenstelling met den heer Nijkamp was spr. van oordeel, dat wel degelijk bezui nigingen zijn uitgevoerd. Spr. gelooft geen oogenblik, dat de N. R V. er is, maar dat men op den goeden weg is. De inventaris is afgeschreven en de 37000 bestaan als werkelijk kapitaal en een woord van verheugenis, dat dit in 1 jaar is bereikt, oordeelt spr. op zijn plaats. (Applaus). De salarissen wenschte spr. bij de be grooting te bespreken. Voorts oordeelde spr. dat ondanks het ontslaan van 5 ambtenaren het werk vergroot was, ook ondanks de op heffing van het bijkantoor te Amsterdam. De heer de Munnik gaf het hoofdbe stuur in overweging om in Amsterdam weer een bijkantoor op te richten. De voorzitter wilde hiervoor het resultaat van dit iqar afwachten. Met een woord van dank aan den penning meester werd hierop het verslag van den penningmeester conform vastgesteld. Dank bracht de voorzitter ook aan den directeur en de ambtenaren van het Centraai Bureau. (Applaus). Het beleid van het hoofdbestuur. De heer N ij k a m p, den Haag, drong er op aan om voortaan als vast punt op de agenda te plaatsen „bespreking beleid hoofd bestuur". Onder applaus bracht hij het bestuur hulde voor hetgeen it; het afgeloopen jaar bereikt was. Niet goed oordeelde hij het echter, dat er machts-entralisatie had plaats gehad, waardoor bestuursleden met werk overladen zijn. De directeur van het Centraal bureau was met werk overladen. Spr. toonde dit aan. Ook met den secretaris was dit het geval, evenals mei verschillende hoofdbe stuursleden. Het gevolg hiervan was machts centralisatie in handen van enkelen, die hun taak niet blijvend belangloos kunnen blijven vervullen. Spr. onderwierp evene ns aan cri- tiek de samenstelling van commissies, die op een wijze geschiedde in strijd met de statuten. De commissies zijn bedoeld ter verlichting van het hoofdbestuur en moeten uit de leden zijn samengesteld, terwijl ze gevormd worden door bestuursleden. Spr. gaf in overweging hierin verandering te brengen. Tegen het aanstellen van een gcsalariëerd secretaris zou den Haag stemmen. Spr. oordeelde voorts, dat de leden door de kortheid van dc verslagen van de hoofd bestuursvergaderingen niet op de hoogte worden gehouden. Ook oordeelde hij, dat het hoofdbestuur de lessen van dr. de Visser niet ter harte heeft genomen Z'jn conclusie, dat de Townby-gedachte op den achtergrond raakt en dat het meer en meer een coöperatief reisbureau op zakelijke gronden wordt en spr drong er op aan meer tot de Townby-gedachte terug te keeren. Het organiseeren van dure rei/en naar Afrika en Amerika oordeelde spr. niet tot de taak der vereeniging. Dit diende men aan de reisbureaux over le laten. Het orgaan „Rei zen en Trekken" sloeg, wat de advertentie rubriek betreft een slecht figuur. Door on juiste exploitatie kost daardoor het orgaan aan de vereeniging 5000. Spr. hoopte, dat het idieele beginse', dat in 1906 door mr. Kerdijk werd aangegeven, weer ingang zou vinden. De secretaris was overtuigd, dat den Haag het groote belang dat hij het hoofd bestuur voorzit ook wil dienen. Hij betwistte echter dat het hoofdbestuur het verworpen idee van den vereenigingsraad doorvoert. Usance is, dat in elke commissie komt één hoofdbestuurslid. Het 2e streven was alle commissies iets in te krimpen. Er is geen enkele commissie waarin niet volgens die principes is gewerkt. Hetgeen de heer Nijkerk wil zal bij vacatures worden gevolgd. Het hoofdbestuur staat voor de beslissing over een andere uitgave van het blad en het is dus een juiste commissie daarover met de geheele commissie te vergaderen. Voorts oordeelde hij, dat in het orgaan de conclusies van de hoofdbestuursvergadering pas worden gegeven als ze daarvoor rijp zijn. Dit hoofdbestuur is voor openbaarheid en be reid op alle vragen in huishoudelijke zitting te antwoorden. Uitvoerig verdedigde spr. voorts het beleid van het orgaan. Het vorig jaar kon de vereeniging de dure reizen niet missen en bovendien strijden de dure reizen niet met de geest van Tonby, Verwijt zou op zijn plaats zijn als de dure reizen ten koste van de goedkoopere georga niseerd worden. Feit is, dat het hoofdbestuur de reizen steeds goedkooper wil stellen dan de leiders. De heer Van Hessen bestreed den secretaris die te vaak den indruk vestigde, dal de leiders, inplaats van gelijken, knechtjes zijn. Het wordt nu zoo, dat verschillende reizen den leiders geld kosten. Het is hoogst onaangenaam, als men reeds 20 jaar zijn best doet, te moeten hooren, hoe het moet. Spr. onderwierp het heffen van een waarborgsom van 5 aan critiek. De voorzitter had het voorstel dit op te heffen, hetgeen onder applaus werd aan genomen. De heer Van Hessen betoogde voorts, dat het corps leiders belangloos werkt en niet door den secretaris behoorde te worden tegen gewerkt, zooals met een door hem ge organiseerde reis naar Londen het geval was. Er wordt met 2 maten gemeten en spr. drong er op aan om prettig met de leiders om te gaan en die niet tegen het hoofdbe stuur in het harnas te jagen. De voorzitter ontkende de mogelijkheid dat het hoofdbestuur iemand onaangenaam wilde zijn en wilde zeker niet ter wille van een verlaging van de reissommen der leiders tegen zich in het harnas jagen. De secretaris verzekerde hetzelfde en verklaarde altijd voor zijn leiders op te komen. Verschillende personen protesteerden tegen de uitdrukking „mijn leiders". De heer van Hessen vond hierin aan leiding om den secretaris op te merken dat hij de leider van de vereeniging was en niet omgekeerd. De secretaris betoogde nog, dat de reizen met een voldoende marche worden be rekend. De heer N ij k e r k repliceerde en bleef van oordeel, dat de commissie van advies uit de leden behoort te worden samengesteld. Voorts oordeelde hij, dat de leden wel dege lijk het recht hebben kennis te nemeu van de meeningen van de hoofdbestuursleden. Juist door volledige openbaarheid kunnen praatjes en achterklap worden voorkomen. Voorts bleef spr. van oordeel, dat men door het uitschrijven van te dure reizen meer menschen krijgt waarvoor de N. R. V. niet is opgericht, omdat die voldoende bij de parti culiere reisbureaux terecht kunnen. De heer C o i n i, Amsterdam, verzekerde als leider, dat vele leiders de richtingslijn van het hoofdbestuur willen onderschrijven. Er zijn leiders, die voor eer. reis met 20 per sonen van 13 dagen voor persoonlijke uitga ven 5 per dag willen declareeren en dit moet geweerd worden. Ook de heer Vlaming was het hiermede eens. De voorzitter verklaarde dat het eert persoonlijk voorstel van hem was geweest om de zaken door het geheele bestuur te la ten behandelen en niet door het dagelijksch bestuur. Dit was mogelijk omdat het hoofdbe stuur uit een klein aantal leden bestaat en had het voordeel, dat daardoor alle hoofdbe stuursleden op de hoogte zijn. Spr. verdedigde voorts nog de dure reizen Voorts verdedigde de secretaris nog de samenstelling van de commissies. De heer Bergman merkte op dat het hoofdbestuur goed werk had verricht en niet geklaagd had over te veel werk. Spr. stelde een motie van vertrouwen. Dit werd door verschillende personen be streden. Ook de heer N ij k a m p verklaarde zich hiertegen en verzekerde geen wantrou wen te hebben beoogd, doch slechts opmer kingen te hebben willen maken. Het beleid van het hoofdbestuur werd hier op met algemeene stemmen goedgekeurd Na aanwijzing van Dordrecht als finand- eele commissie, werden de heeren J. J. Olt- mans Apeldoorn, J. Panman Haarlem, en J. G. P. Sabel Haarlem, als bestuursleden herkozen. In de vacature J. G. Reurs, die bedankt had werd gekozen de heer S. de Leve te Den Haag. Als plaats voor de volgende vergadering werd Rotterdam gekozen, welke afdeeling het volgend jaar 25 jaar bestaat, nadat een do zijn afgevaardigden bepleit hadden, om in Vlissingen, Utrecht, Nijmegen, Hilversum, of Apeldoorn te vergaderen Om kwart over 12 werd de vergadering geschorst tot hedenmorgen 9 uur, welke zit ting met een huishoudelijke bijeenkomst zou aanvangen.

Alkmaarsche Courant | 1932 | | pagina 1