ALKMAAR EN President Doumer vermoord. Stoom erij Krom ADVOCAAT vanaf 11.60 p. flesch Buitenland t Ho. IOJ ÏATERDAG 7 MEI 1932 134e Jaargang. Een krankzinnige lost drie schoten op president Doumer van Frankrijk en ver wondt hem doodelijk. De president heden morgen om 5 uur overleden. DE DADER GEARRESTEERD. Tel. 1533 (3 lijnen) Alle sloomgoederen uiterlijk DINSDAG in ons bezit, ontvangt U nog voor de FEESTDAGEN terug WIST U dat onze Deze Courant wordt ELKEN AVOND, behalve Zon en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden bij vooruitbetaling voor Alkmaar f 2. franco door het geheele Rijk 2.50. Losse nummers 5 cents. PRIJS PER GEWONE ADVERTENTIEN: Van 15 regels 1.25, elke regel meer 0.25, groote contracten rabat. Groote letters naar plaatsiuimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdruk kerij v h. HERMs. COSTER ZOON, Voordam C 9, postgiro 37060. Telef. 3, redactie 33. Directeur: C. KRAK. Hoofdredacteur: Tj. N. ADEMA. Dit nummer bestaat uit drie bladen. Gistermiddag is oo den president der Fransche republiek, Paul Doumer, een moordaanslag gepleegd. De president werd door een revolverkogel in het onder lijf getroffen en is in hopeloozen toestand naar een ziekenhuis overgebracht. Bovenstaand bericht konden wij gistermid dag nog in een deel van onze editie opnemen. Op dat oogenblik ontbraken echter nog bi- zonderheden, die in den loop van den avond bekend werden gemaakt. Hoewel de toestand hopeloos was, bestond de mogelijkheid, dat de president in het leven zou blijven. Totdat tegen half zes gister avond hardnekkig beweerd werd, dat fle pre sident overleden was. Weliswaar kon dit bericht niet bevestigd worden, maar het ge rucht nam steeds vastere vormen aan. totdat een paar uur later bekend werd, dat de president nog niet gestorven was Er bleef dus hoop De president had gistermiddag de offi- ciëele opening van de fentoon.itelling, die ge organiseerd was door schrijvers, die den oor- Jog hadden meegemaakt, bijgewoond. De openingsplechtigheid was geschied en Doumer werd de tentoonstelling rondgeleid Hij zou juist een boek van een der schrijvers van zijn handteekening voorzien, toen uit het gedrang van het publiek plotseling vijf revolverschoten op hem gelost werden. Aan hals en onderlijf zwaar gewond, zakte Dou mer ineen. Hij werd terstond naar het zieken huis Beaujon overgebracht. Zijn toestand was hopeloos en de doktoren die de eerste hulp verleenden, twijfelden aan zijn behoud De bekende Fransche schrijver Claude Farrère, die den president te hulp wilde snellen, kreeg een kogel in den onderarm. De dader, een zekere Paul Brad, werd terstond gearresteerd. o De dader, die onmiddellijk aan een verhoor werd onderworpen, verklaarde aan de poli tie, te Monaco een nationaal Russisch- iascistische, doch anti-monarchistische partij te hebben gesticht, welke ongeveer 40 leden telt. De steun, weike de Sovjetregeering van een grooj aantal Europeescht staten ont vangt. heeft hem aanleiding gegeven „een grooten daad" te verrichten. Te dien einde is hij naar Parijs gekomen, waar hij den staatspresident heeft willen vermoorden. Hij heeft het doel nagestreefd Frankrijk te be wegen Sovjet-Rusland den oorlog te ver klaren. Hij is weliswaar een groot vereerder van Mussolini en Hitier, doch heeft noch van Italië, nóch van Duitsdie zijde eenigen steun of opdracht ontvangen. Hij is zelfs buiten medeweten zijner familieleden naar Parijs gekomen en heeft zijn-reis uit eigen midde len betaald. Donderdagmiddag heeft hij zich aangemeld aan het bureau der vereeniging van oud-strijders, die thans auteur zijn en ver zocht om een toegangskaart voor de ope ningsplechtigheid der boekententoonstelling- Toen men hem zijn naam vroeg, heeft hij zich van zijn speudoniem „Brad" bediend, waar onder hij in Europa en in het bizonder in Tsjecho-Slowakije bekend is, omdat hij in verschillende bladen daar te lande artikelen publiceert. o Omtrent den persoon van den dader wordt bekend, dat hij Russisch emigrant is en sinds «enige jaren in Frankrijk woont. Eenigen tijd geleden werd hij uitgewezen. Hij begaf zich naar Montecarlo, waar hi; een fascistische organisatie stichtte, welke ongeveer 40 leden telde. In verband mei onderlinge oneenigheid werd de vereeniging evenwel ontbonden. Gorgulow kwam toen naar Parijs met de be doeling den presiden' der republiek te doo- den. wat hem tot deze gedachte heeft ge bracht. is voorloopig nog niet duidelijk. De bedoeling komt tot uitdrukking in het feit, dat hij in de kolom „beroep" in zijn pa pieren invulde: „Moordenaar van den Fran sdien president". Men heeft hier dus blijk baar met een waanzinnige te doen. De man ei klaart van niemand geld te hebben ont vangen. Ie Parijs bestaat een emigrantenorganisa tie van Russen, die sympatiseeren met de fas cisten. Zij bestaat in hoofdzaak uit jeugdige Personen en draagt den naam „jong-Russen". r^e organisatie staat ongetwijfeld geheel "uiten de zaak, daar de dader zich anti monarchist noemt, terwi'1 de Jong-Russen" d* aanhangers behooren van troonop- J>ger Kyrill en een monarchistische krant Uitgeven. De gearresteerde, die niet Brad, maar Paul Gorguloff heet. zegt, op eigen initiatief te hebben gehandela. Hieraan twijfelen ech ter de autoriteiten en men vindt het tijdstip, waarop de aanslag gepleegd is, n.1. juist tusschen de eerste en de tweede ronde der verkiezingen, hoogst eigenaardig. o Voor het paleis van den president aan het Champs Elysées had zich gistermiddag en -avond een groote menschenmenigte verza meld. Ook voor de redactiebureaux der bla den stonden honderden menschen de gebeur tenissen te bespreken. En nog steeds bleef Doumer bewusteloos.... Hij was door drie kogels getroffen, waarvan een de slaap rake lings passeerde en de andere achter het lin keroor in het hoofd drong, zonder evenwel de hersenen te raken. De derde kogel drong in den linkerschouder en veroorzaakte een minder ernstige wonde. Betreffende den aanslag zelve, zijn thans nog meer mededeelingen van ooggetuigen be kend. Volgens deze mededeelingen, was de president om drie uren gistermiddag verge zeld van een lid van zijn militaire kabinet ter tentoonstelling verschenen, waar hij werd verwelkomd door den minister van Oorlog, Piétri, den minsiter van Justitie, Paul Rey- naud en den president van de vereeniging van auteurs, Claude Farrère. Na de bezich tiging van de eerste tentoonstellingszaal be gaf hij zich door talrijke personen gevolgd in de daarachter gelegen zaal, waar de da* Paul Gorgulow heet, zegt, op eigen initiatief met een Franschen schrijver. Toen de presi dent dezen stand op enkele stappen was ge naderd, keerde Gorgulow zich plotseling om en loste vijf schoten na elkaar. Door drie kogels getroffen, zakte de president der Repu bliek hevig bloedende ineen. Twee andere kogels verwondden Farrère en den chef van de Parijsche veiligheidspolitie. Guichard. De minister van Oorlog wierp zich als een der eersten op den dader en werd bij de arrest?/ tie bijgestaan door Guichard. Intusschen werd de bewustelooze president in zijn auto gedragen en zoo spoedig mogelijk naar het hospitaal Beaujon overgebracht. De bezoekers, die getuige waren van den aanslag wierpen zich op den aanvaller en bewerkten dezen met stokken en vuisten. De aanwezige rechercheurs gelukte het slechts met groote moeite den dader voor een lynch- 1 partij te vrijwaren. In zijn zak vond men een in het Russisch bijgehouden aanteekenboek- je, waarin o.m. stond geschreven: „Gorgu low, president der Russische fascisten en moordenaar van den Franschen staatspresi dent". Gorgulow is een plompe, boersch uitziende man van 37 jaren oud. Zijn eigenaardig ge drag en zijn onrustige oogen, schijnen de meening, dat men met een gevaarlijke krank zinnige te doen heeft, te bevestigen. Tijdens zijn verhoor antwoordde hij ontwijkend, ter wijl hij zoo nu en dan een melodie neuriede. Voor zoover uit zijn onsamenhangende ver klaringen blijkt, noemt de dader zich dichter en mysticus. Hij verklaarde vier maanden geleden uit Praag naar Frankrijk te zijn ge komen, waar hij zich te Monte Carlo heeft gevestigd. Persoonlijk heeft hij niets tegen aen president der Republiek gehad. Hij is evenwel een fanatiek tegenstander der bolsje wisten en heeft als zoodanig gehandeld. De toestand wordt kritiek. Nadat een gisteravond tegen 8 uur ver schijnend bulletin een verbetering van Dou- mer's toestand meldde, kwamen tegen half elf verontrustende berichten uit het zieken huis en tegen 1 uur vannacht werd de hoop opgegeven. De doodstrijd was begonnen. Een half uur later meldden de doktoren, dat de zwakte steeds toe nam en dat het einde elk oogenblik verwacht kon worden. Toch duurde het nog tot bij vijven. Het was 10 minuten voor vijf toen President Doumer stierf. De dood van den Franschen staatspresi dent was voor degenen, die den avond in het ziekenhuis hadden doorgebracht, geen ver rassing meer. Sedert 10 uur wist men, dat nog slechts een wonder den 75-jarigen grijs aard zou kunnen redden. Minister-president Tardieu en de leden der regeering hebben gedurende den avond en den nacht het ziekenhuis bijna niet verla ten. Mevr. Doumer en de dochter van den president weken geen moment van het bed van den gewonde en niet minder dan 6 ge- neesheeren trachtten tot het laatste oogen blik den president in leven te houden. Toen Doumer na den aanslag in het zie kenhuis na de tweede bloedtransfusie weer bij kennis kwam, herkende hij den hem be- handelenden geneesheer en vroeg: „Zijn het Franschen, die het gedaan hebben en hoe is het eigenlijk gebeurd"? De dokter zeide hem, dat hij een auto-ongeluk had gehad, waarop Doumer den naam van den chauffeur van den auto vroeg. De doktoren verzochten hem zich te sparen en te iprobeeren of hij kon sla pen. Toen Doumer voor de tweede maal het bewustzijn verloor, werd besloten operatief in te grijpen. Tengevolge van de verzwakking, die door het bloedverlies was ingetreden, kon deze operatie niet onder narcose geschie den. Tijdens de operatie kwam Doumer weer bij, tegen half drie verloor hij opnieuw het bewustzijn en om 4.40 uur blies hij den laat- sten adem uit. Voor het ziekenhuis stond gedurende den geheelen nacht een zwijgende groote menig te, in bange afwachting op tijding te wach ten. De mededeeling, dat de president der republiek was overleden, werd onder diepe stilte ontvangen. Om kwart over vijf hedenmorgen is het lijk van den president der republiek naar het Elyssee overgebracht. In den loop van van daag zal worden besloten, waar het zal wor den opgebaard. De Fransche ministers, die tot van morgen vroeg in het ziekenhuis bijeen waren, komen hedenmorgen om halftwaalf in kabinetszitting bijeen om de nieuwe situa tie te bespreken. De levensloop van Paul Doumer. Paul Doumer, de president der Fransche republiek is 75 jaar oud geworden. Hij werd op 22 Maart 1857 te Aurillac in het Depar tement Cantal, geboren. Zijn vader was weg werker bij de Spoorwegen en stierf eenige jaren na Paul's geboorte. Zijn moeder trok naar Parijs, waar zij in een straatje van Monmartre een garen- en bandwinkeltje be gon. Reeds vroeg was Paul Doumer gedwon gen naar een werkkring om te zien. In zijn vrije uren werkte hij echter voor verschillen de diploma's en na eenigen tijd zag hij kans het onderwijzers-examen te doen. Van onder wijzer bracht hij het al spoedig tot school hoofd, en zooals zoovele politici was de stap van het onderwijs naar de politiek, die hem reeds lang had aangetrokken, niet moeilijk Reeds op jeugdigen leeftijd werd hij kabinet chef van Charles Floquet, den voorzitter van de Fransche Kamer, en in 1888 werd de jeugdige radicaal zelf in de Kamer gekozen, waarin hij echter slechts eenige jaren zitting had. Hij werd door een politiek tegenstan der verslagen doch eenige jaren later werd hij opnieuw in de Kamer gekozen en in 1895 deed hij zijn intrede in het kabinet-Bour- geois als minister van financiën. In deze functie kwam hij met zijn plannen voor een inkomstenbelasting, doch zonder succes, zoo dat hij in April 1896 alweer aftrad. Het volgende jaar werd hem de belang rijke functie van gouverneur van fndo-China aangeboden. In Indo-China, waarheen hij in Januari 1897 vertrok, kon hij zijn volle werk kracht ontplooien en hij' maakte zich vooral verdienstelijk door de uitvoering van eenige groote openbare werken aldaar. In 1902 keerde hij naar Frankrijk terug en schreef o.a. zijn boek „L'Indo-Chine fran?aise". In het zelfde jaar werd hij wederom in de Kamer gekozen. Hij had weer in het kabinet kunnen komen, indien hij bereid was het ministerie-Combes te steunen, doch hij weigerde dit en vormde een groep van ra dicale dissidentie, die het genoemde ministe rie ten val bracht. In 1905 werd Doumer tot president van de Fransche Kamer gekozen en in 1906 werd hij herkozen. In hetzelfde jaar werd hij candidaat gesteld voor het presi dentschap der Fransche republiek. Met 371 stemmen moest hij echter het veld ruimen voor Armand Fallières, die 449 stemmen verkreeg. In 1912 werd hij voor het eiland Corsica in den Senaat gekozen. Gedurende den oorlog behartigde hij o.a. de Fransche belangen in Rusland en in 1917 werd hij minister zonder portefeuille in het kabinet- Painlevé. In het kabinet-Briand van 1921 werd hij minister van financiën, welke functie hij in 1925 eveneens innam in het kabinet Lou- cheur. Hij is er toenmaals niet in geslaagd, bij de inflatie van de franc de verdere daling van de valuta tegen te gaan. Nadat hij voor zitter van de begrootingscommissie van den Senaat was geweest, werd hij op 14 Januari 1927 als eenig candidaat tot voorzitter van den Senaat gekozen, als opvolger van De Selves. Verleden jaar werd hij opnieuw candidaat gesteld voor het presidentschap der Fransche republiek. Zijn tegen-candidaat was niemand minder dan Briand, en mede daardoor werd de stemming door de geheele wereld met groote spanning tegemoet gezien. Bij de eerste stemming, op 13 Mei 1931, kreeg Doumer 432 stemmen en Briand 391 stem men, zoodat geen van beiden de absolute meerderheid, die 453 bedroeg, behaalde. Bij de tweede stemming trok Briand zich echter terug, zoodat Doumer bij de tweede stemming 504 stemmen behaalde en Gaston Doumergue als president der republiek op volgde. Hoewel Doumer niet zoo populair wa» als zijn gemoedelijke en om zijn glimlach be kenden voorganger Doumergue, genoot hij de achting van de overgroote meerderheid van het Fransche volk, dat hem bewonderde om zijn groote correctheid en de plechtigheid, waarmede hij, mede omdat hij ten zeerste op de goede vormen gesteld was, zijn hooge functie bekleedde. o Frankrijk heeft zijn president dus wel op tragische wijze verloren en zal zich dus ge reed moeten maken, om een opvolger te kiezen. De Fransche grondwet bepaalt, dat het presidium nu moet worden uitgeoefend door den ministerraad, totdat een nieuwe presi dent gekozen is. Intusschen komen tal van bewijzen van deelneming bij de Fransche regeering bin nen, zooals van president Hindenburg, van koning George van Engeland, van de Neder- landsche regeering, enz., enz. Onze minister van buitenlandsche zaken, jhr. mr. Beeiaerts van Blokland, heeft verder den Franschen gezant te Den Haag zijn deelneming betuigd In Genève, waar de commissie der ont wapeningsconferentie juist vergaderde, werd de zitting plotseling onderbroken. Ten teeken van rouw werd de zitting direct opgeheven. Alle andere commissies der ontwapenings conferentie staakten eveneens haar werk zaamheden. De verontwaardiging is algemeen zeer groot De verontwaardiging! Zeker, wie kan zoo' r moordaanslag met een ijskoude kalmte bestu- deeren? Ieder weldenkend mensch moet wel een gevoel van medelijden krijgen met de achterblijvende familieleden. Elke moord is menschonteerend, ook een moord op een staatshoofd. Er zal ook bij dezen moord een schok door de wereld gaan En niemand zal medelijden hebben met den moordenaar, niemand, welke redenen hij voor zijn daad ook gehad moge hebben. Gelukkig blijkt meer en meer, dat de moord geen poiirieken achtergr wd heeft. De dader is geestelijk abnormaal en president Doumer is gevallen als slachtoffer door de hand van een krankzinnige, die zelfs beweert, dat hij de ontvoerder van het kind van Lindbergh is DE TOESTAND IN HET VERRE OOSTEN. Naar een burgeroorlog in China? Kanton tegen Nanking. De Kantonregeering publiceerde Vrijdag een officieel bericht, waarin het sluiten van den wapenstilstand te Sjanghai als verraad aan de nationale belangen van het Chineesche Volk wordt genoemd. De Kantonregeering is niet in staat dezen wapenstilstand goed te keuren en heeft besloten haar troepen uit Sjanghai naar Kanton terug te trekken. Zij zal dezer dagen haar houding bepalen in zake de kwestie van samenwerking met de Nankingregeering. Tsjang Kai Tsjek daarentegen heeft in een onderhoud met vertegenwoordigers van de Kwo Mintang verklaard, dat de bezwaren der Kantonregeering tegen den wapenstil stand van Sjanghai een gemis aan begrip toont. China heeft alles bereikt, wat te bereiken was. Kanton wil, naar het schijnt, door het verbreken der betrekkingen met de Nanking regeeringden burgeroorlog. De Nanking regeering wil alles doen om een nieuwen bur geroorlog te vermijden, daar <k gevolgen niervan voor geheel China van buitengewo nen omvang zouden zijn. De toestand in Mantsjoerije. De speciale correspondent van de Daily Telegraph heeft een overzicht ontvangen van het rapport, dat generaal Hirose en de gene rale staf van de tiende Japansche divisie, die in verbitterde gevechten gewikkeld is in Noord-Mantsjoerijen, Zaterdag aan de VoT kenbondscommissie zullen overhandigen. Het is één groot verhaal van opgeblazen bruggen, verwoeste treinen, geplunderde steden en dorpen, die met den grond gelijk gemaakt zijn, terwijl het land geheel vernield is en braak ligt, terwijl de handel verlamd is. Deze verschrikkelijke toestanden worden in het rapport toegeschreven aan de opstandige generaals, die hun bandietentroepen op deze wijze trachten te onderhouden. Generaal Hirose verplaart verder o.a., dat het verzet va generaal Ma Tsjang Sjan en de overige guerillas tegen de onafhankelijke regeering niet de minste sympathie ontmoeten onder de bevolking. De Japanners schatten de troepen macht der voornaamste benden, die de geurilla voeren op 48000 man. Generaal Hirose is volvertrouwen, dat in staat zijn tegen den herfst zijn pacificatieveldtocht tot een goed einde te hebben gebracht. Zeer gespannen toestand te Kanton. Tc Kanton hcerscht tengevolge van de diepe meenings verschillen in politieke en militaire kringen een zeer gespannen toestand. De mi litaire gouverneur Tsjan heeft den Japansch gezinden opperbevelhebber der marine en den commandant der luchtstrijdkrachten afgezet en door anti-Japansche mannen vervangen. In heel Kanton heerscht de staat van beleg aange zien men het uitbreken van muiterijen in de ha ven verwacht. Te Tongkwa bij Maccao bevinden zich eenige groote oorlogsschepen, die in handen van anti- regeeringsgezinde elementen zouden zijn. Ook schijnen verschillende opstandige vliegers met hun machines te zijn verdwenen. Een aantal gematigde personen tracht de eenheid tusschen de beide groepen te herstellen. REUSACHTIGE BRAND IN DE HAVEN VAN NEW-YORK. De Cunard-pier vernield Gister heeft in de haven van New-York een reusachtige brand gewoed, die de Cunard-pier aan de North River geheel heeft vernield. De pier is de los- en aanlegplaats voor de groote schepen van de Engelsche Cunard Line. Een zeer groote brandweermacht bestreed het vuur zoowel van de land- als van de waterzijde, doch tevergeefs. De hitte die de vlammenzee ont wikkelde, was zóó groot, dat op de volgende pier alle vensters van de daarop staande ge bouwen sprongen. Het scheepvaartverkeer in het geheele havengedeelte van de North River moest gestremd worden. Talrijke brandweer lieden werden gewond. Alle voorraadloodsen op de Cunardpier met kostbaren inhoud wer den geheel vernield. De Cunard-pier als verloren beschouwd. 250 brandweer lieden gewond. De geweldige brand op de Cunard-pier, die men reeds bedwongen waande, is opnieuw op gelaaid. Van de 740 brandweerlieden, die bij de be strijding van het vuur aanwezig waren, moesten reèds 250 met rookvergiftigingen en verschil lende verwondingen in medische behandeling genomen worden. De politie heeft last gegeven de Cunard-pier te ontruimen. De brandweer beperkt er zich thans toe de naburige pieren te beschermen voor zoover zij gevaar loopen. Het in de nabijheid van de Cu nard-pier voor anker liggende Fransche s. s. „Degrasse" heeft zijn ligplaats verlaten en is in het midden van den stroom voor anker gegaan. Oorzaak nog niet bekend. De oorzaak van den geweldigen brand op de Cunard-pier te New-York is nog niet bekend geworden. De blusschingswerkzaamheden moesten beperkt blijven tot de redding van de aangrenzende steigers. Aangezien gelukkig geen schepen aan de pier waren gemeerd, werd grooter onheil voorkomen. De aan de onder voortdurende scheikundige controle staat en dat bij afname van 6 flesschen de prijs slechts f 1.45 bedraagt W. M. H. PELS ZOON, Alkmaar Koorstraat 49-51 - Tel, 207, aangrenzende pier gemeerde stoomboot „Cali- fornia" moest worden weggesleept. Het vuur woedt nog steeds en vindt gretig voedsel. Tot nu toe werden reeds 50 brandwachts ge wond. De materieele schade wordt op meer dan twee en een half millioen dollars geschat. AANVANG VAN HET KREUGER. PROCES. Gister is voor het raadhuisgerechtshof het grootste proces in de geschiedenis der Zweed- sche criminaliteit begonnen, het Kreuger- proces. Op de beklaagdenbank zitten de drie gear resteerde directeuren van de geheimzinnige dochtermaatschappijen, benevens de accoun tant Wendler. Zij worden alle vier er van beschuldigd me deplichtig te zijn geweest aan de bedriegelijke handelingen van Kreuger. Een vertegenwoor diger van de benadeelde eigenaars van Kreu- ger-papieren treedt op als neven-aanklager en eischt schadevergoeding. De beklaagden ver klaren in goed vertrouwen te hebben gehan deld en volkomen op Kreuger te hebben ver trouwd. Tijdens het afleggen van deze verkla ring barstte directeur Lange in snikken uit. Het verzoek van de verdediging, de vier beklaagden op vrije voeten te stellen, werd afgewezen, waarna de behandeling terda&gd werd tot 20 Mei. Het O. M. verklaarde o.a. dat Kreuger geen geniaal financier is geweest. Verscheidene personen moeten in het geheim van zijn zwen- delarijen zijn geweest.

Alkmaarsche Courant | 1932 | | pagina 3