Huiduitslag. Jiidschciftm fëuUeuiattd 'overval met berooving. overtreding VAN de duitsche Duitsch ambassadeur. De Vrachtwagenfabrüek met de grootste ervaring MUITERIJ OP PERUAANSCHE KRUISERS. De staat van beleg over geheel Peru afgekondigd. DE SCHOENENUITVOER UIT TS JECHO-SLO W AKI JE. 1 Vrijdagavond omstreeks acht uur zijn in ,0L ^winkel Ons Dagelijksch Brood te u^Herheide twee onbekende mannen binnen- lldrongen, die een pakje sigaretten en wat hoco'ade kochten. Zij gaven een kwartje in Maling- Toen de juffrouw in de cassa naar «Hsselgeïd zocht, boog een van de mannen w de toonbank en hield haar een revolver °nder den neus. Hij dreigde te schieten. De ®"dere man greep in de geldlade en nam f 30 weg. Beide mannen namen daarna de vlucht. DEVIEZENVERORDENING. Men seint uit Berlijn aan de N.R. Crt. Fr gaat thans vrijwel geen dag meer voor- ..j zonder dat de autoriteiten ernstige over- tredin^en van de deviezenverordening op her oor komen. Thans wordt de Berlijnsche ioopman N- er van verdacht, millioenen naar Nederland te hebben gesmokkeld. N. vertoefd «n het oogenblik in het buitenland en de offi cier van justitie heeft hem vrijgeleide toege- Lgd indien hij zich bereid verklaart, zich Ln een verhoor te onderwerpen. N. beweert te hebben gehandeld in opdracht van een Ne- riandschen zakenvriend, die het recht zou hebben gehad, vrijelijk te beschikken over de betreffende bedragen. Deze zakenvriend zou He heer G., van dc Nederlandsche diamant- regie. zijn geweest. De heer G. zou N. een aantal aandeelen I. G. Farben en preferente aandeelen van de Rijksspoorwegmaatschap- Rebben toevertrouwd, met het verzoek, die üdor hem in Duitschland te verkoopen, daar bij het geld noodig had om '.oonen aan zijn in Puitschiand wonende arbeiders te kunnen be talen. De heer G. zou in Duitschland vele diamanten laten slijpen en toestemming heb ben gehad zijn arbeiders te betalen uit de op brengst van den verkoop van de effecten. N. heeft'de aandeelen verkocht, waarna de heer G. het geld naar Nederland heeft meegeno men. N., die naar het buitenland gevlucht was, toen hij bemerkte hoe de autoriteiten tegenover andere zakenlieden optraden, zal, nu hij op vrijgeleide kan rekenen, een dezer dagen naar Berlijn terugkeeren. VROUWENBELANGEN EN GELIJK STAATSBURGERSCHAP. Zaterdagochtend heeft de Nederlandsche Vereeniging voor Vrouwenbelangen en gelijk Staatsburgerschap hare jaarvergadering ge houden in het Hotel de 1'Europe te Amster dam onder voorzitterschap van mej. E. H Piepers. In haar openingswoord releveerde de voor zitster, dat het arbeiden c'er gehuwde en on gehuwde vrouw thans niet gemakkelijk wordt gemaakt. Het hoofdbestuur heeft bij sommi ge gemeentebesturen geprotesteerd tegen de ontslagen, verleend aan gehuwde ambtena ressen. Minder uitwerking had de, door cte vereeniging op de regeering geoefende, aan drang om mede een of meer vrouwelijke gede legeerden naar Geneve te zenden. Spreekster eindigde haar openingsrede met een beroep op het saamhoorigheidsge- voel der leden, waar het betreft het eensge zind op de bres staan voor den opbouw van gezin en maatschappij. In het verslag van den tweeden secretaris, mr. D. J. Veegens, werd o.m. medegedeeld, dat het aantal leden op 31 December 1931 bedroeg 3305. Besloten werd, het beginselprogram uit te breiden met: opvoeding tot de gezinstaak In de avondvergadering hield mevr. prof. dr. D. Hazewinkel—Suringa een rede over „Het relatieve in het strafrecht" Mej. Rosa Manus sprak over den arbeid der vrouwen tijdens de ontwapeningsconferentie te Ge neve. WINKELIERSTER BESTOLEN. Met een revolver bedreigd Vrijdagavond tegen 8 uur zijn in een win kel aan den Heerlerweg te Heerlerheide twee onbekende mannen binnengekomen, die een pakje sigaretten en wat chocolade kochten. Zij gaven een kwartje voor betaling. Terwijl de juffrouw in de kassa wisselgeld zocht, boog een der mannen zich over de toonbank «n hield haar een reovlver voor, met het drei gement: „Houd je mond of ik schiet". De andere man nam toen uit de kassa nog onge veer 60 weg, waarna de beide mannen de vlucht namen. HET BEZWAAR VAN AUTOMATEN. Te Amsterdam zijn aangehouden een 21- jarige chauffeur, een 20-jarige metselaar en een 21-jarige metaalbewerker, die ervan ver dacht worden, uit een automaat, welke aan oen gevel van een winkel in de Dapperstraat was aangebracht, eenige doosjes sigaretten te hebben ontvreemd door het inwerpen van zonde looden plaatjes. NED. JACK LONDON-VERBOND. Het Ned. Jack London-verbond heeft Za terdagmiddag te Haarlem vergaderd onder voorzitterschap van mr. dr. D. Albers. De voorzitter bracht in herinnering, dat de vereeniging dit jaar 10 jaar bestaat. Het jaarverslag van de secretaresse en de zekening en verantwoording van de pen- mngmeesteresse werden goedgekeurd. De heer Albers was als bestuurslid her kozen. In de plaats van gravin I. du Mon- ceau—de Constant Rebecque, die zich niei rkiesbaar stelde, werd gekozen mej. C. Arntzenius. Besloten werd de volgende vergadering in Zutphen te "houden. Een voorstel van eenige leden om over te ?aan tot de oprichting van afdeelingen werd «iet aangenomen; echter werd besloten groepsvorming mogelijk te maken. L>e voorzitter las vervolgens een brief oi van het Jack London-Verbond te Lon- ^n, waarin groote lof werd uitgesproken oor het werk van de Nederlandsche veree niging. T ADafrnaL. kreeg de heer Alexis Gunning uit oonaen. het woord voor het uitspreken van iede over „circussen, dierentuinen en menagerieën". we vervuld zijn van goede gedachten was hij verheugd zooveel mannen op deze bijeenkomst aanwezig te zien. In Engeland is dat niet zoo; de mannen schamen zich daar om van dieren te houden. Spr. vertelde eenige voorbeelden van die renliefde en ook gevallen van wreedheid bij dierendressuur. Gevallen, die men niet alleen aan den dressuur mag toeschrijven, maar ook op rekening moeten worden gesteld van hen, die tot die wreedheid aansporen door entree te betalen voor dergelijke vertoonin gen. Ook vivisectie neemt de heer Gunning een wreedheid, die niet mag blijven bestaan EEN PORTRET VAN PRINSES JULIANA. Het Nederlandsch Kunstverbod heeft aan mevr. Annie Roland Holst—De Meester op dracht gegeven, een portret te teekenen van prinses Juliana. Het Kunstverbond zal van dit portret re producties laten maken, welke in offsetdruk door de firma Enschede te Haarlem zullen worden vervaardigd. Deze reproducties wor den in den handel gebracht en de opbrengst zal waarschijnlijk voor de helft ten goede komen aan het crisis-comité, voor de andere helft aan het Kunstverbond. HR. MS. „VAN GALEN" WEER IN INDIE. Een goede reis gehad. Aneta meldt aan het Hbld. uit Soerabaja, dat Hr. Ms. „Van Galen" onder groote be langstelling aldaar is teruggekeerd uit Shanghai. Honderden waren samenge stroomd ter begroeting. De op de kade opge stelde muziek speelde het Wilhelmus. De commandant de kap.-luit. ter zee Vreede, deelde mede, dat hij een goede reis had ge had en nog juist ontsnapt was aan een typhoon. De ontvangst te Shanghai was al leraangenaamst geweest, terwijl de Neder landsche kolonie aldaar zich uitgesloofd had om het den marine-menschen zoo prettig mo gelijk te maken. POSTWISSELVERVALSCHER GEARRESTEERD. Wasch de ungedane plaatsen met warm water en Purolzeep, droog daarna voorzichtig af, doe er dan wat Purol op en strooi daar over heen nog wat Purolpoeder. Herhaal dit eiken dag, zoolang het noodig is. Was vermomd en droeg volver. een re Zaterdagochtend rapporteerde de fietsen- bewaker aan het postkantoor te Leiden aan een surveilleerenden ipolitie-agent, dat een verdacht uitziend persoon met valschen kne vel en pruik het postkantoor was binnenge gaan. De gesignaleerde bevond zich aan het postwisselloket, waar hij enkele naar la ter bleek, vervalschte postwissels tot een bedrag van 100 ter uitbetaling aanbood. Zoodra de man de politie in de gaten kreeg, nam hij de vlucht, achtervolgd door enkele agenten, langs de Breestraat, waar ze hem arresteerden en ondanks zijn hevig verzet naar het hoofdbureau van politie overbrach ten. De man bleek in het bezit te zijn van een revolver met patronen. De identiteit van den man kon nog niet worden vastgesteld. DE STAKING IN HET TAXI-BEDRIJF TE DEN HAAG. Thans door de organisatie erkend. Nadat de verlengde collectieve arbeids overeenkomst Donderdag was afgeloopen, hebben de drie samenwerkende chauffeurs organisaties (Centrale Bond v. Transportar beiders, Kath. Bond v. Transportarbeiders „St. Bonifacius" en Christ. Bond van Fa- brieks- en Transportarbeiders) de geprocla meerde „wilde staking" thans officieel over genomen. In een bijeenkomst van de gezamenlijke werkgevers met een bestuurs-afvaardiging der drie genoemde organisaties werden de door de werkgevers tijdens de onderhande lingen gedane overbruggings-voorstellen te ruggenomen, terwijl de eischen der perso- neelvergaderingen (hernieuwing van de C. A. O. op de oude arbeidsvoorwaarden voor den tijd van een jaar) in verband met de ge wijzigde omstandigheden onaannemelijk werden verklaard. De vergadering is zonder resultaat uiteengegaan. Als ENGELSCHE OORLOGSSCHEPEN NAAR AMSTERDAM. Van Woensdag 11 tot Dinsdag 17 Mei zal een flottille mijnenvegers der Britsche ma rine een niet officieel bezoek aan Amsterdam brengen. De flottille, die ligplaats krijgt bij den steiger van de Holland-Amerika-lijn, zal bestaan uit de bodems „Pangbourfte"„Du- noon"; Sutton"; „Albury"; „Dundalk" en „Tiverton". De lengte dezer schepen be draagt 232 voetde breedte 28 '4 voet en de maximum diepgang ruim 9 voet. De hoogte der masten is 90 oet. De oudste officier is captain Miles. EEN VOGEL-S.O.S. Ontelbaar is het aantal duiven, meeuwen en andere vogels, dat den dood vindt door het vliegen tegen antenne-, telefoon- en tele graafdraden. In hun vlucht bemerken de vo gels de dunne draden niet en komen op een dergelijke wijze daarmee in aanraking, dat ze of direct dood of zoo zwaar gewond zijn, dat ze na korter of langer hevig lijden be zwijken. „Dierenvrienden", de Bond voor Dieren bescherming verzoekt een eenvoudig middel te willen toepassen, n.1. de draden te voor zien van kurken of wimpeltjes, op korte af standen. Kuïken zijn het meest aan te beve len, daar ze het langst en het best bestand zijn tegen vocht en weersgesteldheden. Ge vraagd wordt, dat alle antenne-, telefoon- en telegraafdraden, die vanaf heden aange legd of vernieuwd worden van kurken wor den voorzien. Speciaal wordt erop gewezen, dat het aanbrengen van kurken de radio ontvangst niet schaadt. VERKEERSONGEVALLEN. Vrouw overreden- Op den Velperweg nabij Arnhem, ter hoog te van de auto-garage van Moll's A.T.I M is Zaterdagmiddag 4 uur een bejaarde vrouw Y«ii k«:u<= «m»door een auto overreden. Zij werd in bedenke- er geen wreedheid meer, zei spr. Daarom lijken toestand naar het gemeenteziekennuis overgebracht, waar zij eenigen tijd later is overleden. Voetganger door tram overreden. Op den hoek van Noordwal en Prinse straat in Den Haag is gisterochtend een voet ganger door een tram overreden en gedood. ,4 DoodeUfk ongeval ie Heerlen. Zaterdagmiddag om halftwee is de 16-ja rige D„ zoon van een molenaar uit Schande- len, op den Schaesbergerweg door een vrachtauto gegrepen en gedood, zoo lezen we in de Crt. Wij vernemen nader, dat D. met een vriend op den Schaesbergerweg aan het fietsen was Zij reden achter de gemeente-autobus en wil den deze voorbijrijden, waardoor zij een flinke vaart hadden. Op een gegeven oogen blik raakten beide rijwielen elkaar en kwam D. te vallen. Op een afstand van vijftien me ter reed achter de gemeente-autobus een vrachtauto, bestuurd door een zekeren R. uit Brunssum. D. werd door dezen vracht auto gegrepen en op slag gedood. De ont boden geneesheer kon slechts den dood con- stateeren. De recherche, die onmiddellijk ter plaatse was, stelde een uitgebreid onderzoek in en nam het lijk, alsmede den vrachtauto in be slag. Motorrijder legen autobus. Zaterdagmorgen is de motorrrijder Cox onder de gemeente Nuth met zijn motorrij wiel tegen een autobus aangereden. Met een dubbele beenbreuk en een zware hoofdwonde werd de man naar het ziekenhuis te Heerlen vervoerd. Ernstig verkeersongeluk te Haarden. Zondagmiddag is in de Cattenhagen- straat te Naarden een ernstig verkeersonge luk gebeurd. Een tweetal wielrijders, de heer B. R. en zijn 13-jarigen pleegzoon F. J. de V., uit de Celebesstraat te Amsterdam, pas seerden omstreeks kwart over drie in ge noemde straat een juist vertrekkende mo tortram van de Gooische Tramweg Maat schappij. Zoowel de fietsers als de tram re den in de richting Amsterdam. Eerstgenoem- den lieten den voorsten wagen van de tram voorbijrijden; in de böcht, waar de rijweg smaller wordt deed het jongetje plotseling een poging om den tweeden wagen vast te grijpen. Deze onvoorzichtige manoeuvre mis lukte evenwel, met het noodlottige gevolg, dat de jeugdige wielrijder kwam te vallen en on der de tram geraakte. Hij werd ongeveer twin tig meter meegesleurd. De bestuurder van de tram werd door de inzittende passagiers op het ongeval opmerkzaam gemaakt, waarop deze onmiddellijk de tram tot stilstand bracht Nadat de wagen was opgevijzeld kon de jongen worden bevrijd. In zorgwekkenden toestand is de knaap, na door een genees heer te zijn verbonden, naar de Majella- stichting te Bussum overgebracht. Wierijder door auto gegrepen. Zaterdagavond te omstreeks zes uur had op den rijksstraatweg Zwolle-Meppel een verkeersongeluk plaats. Een auto uit den Haag reed met vrij groote snelheid aan ae rechterzijde van den weg. Voor den auto uit reed een wielrijder, die plotseling naar links uitweek en door den auto werd gegrepen. De 49-jarige B. uit Zwolle werd zwaar gewond naar het ziekenhuis gebracht, zijn toestand is zeer ernstig. i BRANDEN. Boerenhoeve tevens café vernield. De boerderij van den landbouwer H. Lefcnen aan de Lingsfortergrens bij Arcen is geheel door brand vernield. De inwonenden, een oude vader en de dienstbode, hebben zich slechts met groote moeite kunnen red den. De inboedel van de boerderij, waarin ook een café was ondergebracht, ging .geheel in vlammen op. De te hulp gesnelde beamb ten van het grenskantoor Lingsfort wisten het vee nog te redden. Eer. koe moest echter afgemaakt worden, daar ze zware brand wonden opgeloopen had. De brandweer van Straelenholt kon niets uitrichten wegens ge brek aan water. Over de juiste oorzaak van den brand tast men nog in het duister. KORTE BERICHTEN. Zaterdagmiddag is te Haarlem, de 180ste jaarlijksche algemeene vergade ring gehouden van de Hollandsche Maatschappij der wetenschappen. Zaterdag vergaderde te 's-Graven- hage de Algemeene Nederlandsche Ver eeniging voor Sociale Geneeskunde. Het district Nederland van Rotary International heeft zijn jaarvergadering gehouden te Leeuwarden. Het district heeft 155.000 leden. Zaterdag werd te Deventer officieel geopend de tentoonstelling voor handel en nijverheid „Demito". Het gebouw heeft een tentoonstellingsoppervlak van 2500 vierkanten meter. Gister werd ir. J. C. Ramaer, oud- inspecteur-generaal van den rijkswater staat, tachtig jaar. In deze maand zal het een jaar ge leden zijn, dat de spoorlijn Velsen—Uit geest werd geëlectrificeerd. Het gunsti ge resultaat der electrificatie blijkt wel hieruit, dat aan 't station Beverwijk in het tijdvak November 1931 tot April 1932 20.000 meer is ontvangen dan over het zelfde tijdvak van 1930 tot 1931. In een Zaterdag gehouden bijeen komst van het centraal comité ter her denking van het 700-jarig bestaan der stadsrechter van Roermond is de viering officieel vastgesteld van 21 tot 28 Aug. De acteur Oscar Tourniaire zal voor het volgende seizoen verbonden zijn aan het toonselgezelschap van Louis Saalboru, „Op den Uitkijk", tijdschrift voor het chr. gezin. Prof. dr A. van Veldhuizen opent het nieuwe nummer met een artikel „Uit den weg ruimen", waarin hij schrijft over boomen, huizen enz., die a!s slachtoffers van het verkeer vallen. Dr. J. Veldkamp gaf een artikel „De achtergrond van Al Capone en baby Lindbergh", waarin het materialistisch en mammonistisch denken der Amerikanen wordt gekenschetst. Een stukje geschiedenis wordt gegeven door dr. Biuins Slot in „Het proces van Nicolas Fouquet". Max Visser schrijft over „Goethc in Italië". In „Op den Uitkijk buiten onze grenzen" bespreekt ds. Boerkoel de verrichtingen van de ontwa peningsconferentie. W. Bleeker schrijft een opwekking voor deelname aan het Comité Reykjavik" Na zijn herstel gaf dr. Veldkamp thans weer een „Uitkijk binnen onze grenzen", waarin hij het heeft over de politieke situatie. Verder de vervolg verhalen. Filmliga. Dit maandblad onder redactie van Jor- daan en mr. H. Scholte is thans ter gelegen heid van de tentoonstelling Klank en Beeld te Amsterdam verschenen met een speciaai samengesteld nummer. G. H. Knap geeft een overzicht van de geluidsfilmtechniek, terwijl het opstel van dr. Grudo Bagier getiteld is: Uit de historie van de geluidsfilm. Verder artikelen over Geluidsfilmreproductie in het theater, stem en geluid in de geluidsfilm. Ne derlandsche films op dit gebied, De Camera man, de Microfoon, Russische geluidsfilms, het na-synchroniseeren, enz. Alles met mooie foto's, zoodat zij die zich van de ontwikkeling der geluidsfilms interesseeren, veel belang rijks in dit nummer zullen inden. De tooneelspiegel. Dit maandblad, gewijd aan tooneel, mu ziek en dans en zooais men weet thans uitge geven door den heer Strengnolt te Amster dam is met een zeer mooi April-nummer ver schenen, waarin vooral het artikel van Eduard Veterman, getit.ld: De debacle. Een aanklagend brok tooneelhistorie, IJdelheid der IJdelheden, zeer zeker de bijzondere aan dacht verdient. Verder twee blijspelen, Ro- bert Stolz in den Haag. De duivel op aarde, Frits Wissel naar Berlijn, Amsterdamsche Kroniek en „Kunnen Hollanders tooneel- stukken schrijven? Tal van fraaie foto's o.a. van Willy Haak, Rika Hopper en Mariene Dietrich versieren dit nummer. WERKLOOZENONLUSTEN IN CHEMNITZ. In aansluiting op drie vergaderingen van werkloozen werd Zaterdag een demonstra tie-optocht in de Sonnenstrasse te Chemnitz gevormd. Toen de politie de menigte ver zocht uiteen te gaan, wierpen zich talrijke deelnemers aan den optocht op de agenten, zoodat deze in het nauw gedreven zich ge dwongen zagen gebruik te maken van hun vuurwapenen. Eén persoon werd gedood. Twee anderen werden gewond. HET CIRCUS GLEICH MAG ENGELAND NIET BINNEN. De Duitsche ambassadeur heeft Zaterdag bij de Engelsche regeering protest ingediend tegen het verbotf tot binnenkomen in Enge land voor het circus Gleich en heeft tevens alle reserves gemaakt voor een eventueelen eisch tot schadevergoeding van den kant van den ondernemer. Volgens Duitsche opvat ting heeft men hier te doen met een overtre ding van artikel 18 van het Duitsch—Engel sche handelsverdrag. 18000 MEMELLANDERS EISCHEN VRIJLATING SCHOOLRAAD MEIJER. Het aantal onderteekeningen, die in Me- melland worden verzameld om de vrijlating van schoolraad Meyer te bewerkstellingen bedraagt thans ongeveer 18000. De Memel- lander hebben aan den staatspresident een schrijven gericht met deze handteekeningen In het schrijven wordt Smetona verzocht be vel te geven tot onmiddellijk op vrije voeten stellen van schoolraad Meyer. De voorzitter van het huidige Litausche minderhedendirectorium, Simaitis, is naar Kowno ontboden. Hij is onmiddellijk per auto vertrokken. ERNSTIGE ONTPLOFFING TE BOOTLE BIJ LIVERPOOL. Ten gevolge van een buitengewoon ern stige ontploffing te Bootle (bij Liverpool) werd een brandweerman gedood, terwijl 13 personen werden gewond. Het ongeluk geschiedde tijdens de repara tie van een ondergrondschen kabel. Een brandwacht werd twintig meter ver wegge slingerd. Vier winkels werden ernstig be schadigd. Alle ruiten der omliggende huizen werden vernield. ALBERT THOMAS OVERLEDEN. De directeur van het Internationale Ar beidsbureau te Geneve, en vroegere Fransche minister, Albert Thomas, is Zaterdag tegen middernacht in de toiletten van een restau rant bij het station Saint Lazare te Parijs ten gevolge van een hartverlamming overleden, tegen elf uur trad de heer Thomas de gele genheid binnen en bestelde een glas wijn. Nadat hij eenige teugjes had gedronken, be gaf hij zich naar de toiletten. Door zijn lang durige afwezigheid ongerust gewotden waarschuwde de kellner den eigenaar die den hem onbekenden gast op den steenen vloer vond liggen. De politie -forgde voor de overbrenging van den bewustelooze naar het ziekenhuis, waar de artsen slechts den dood konden constateeren. Albert Thomas was Zaterdag te Parijs aangekomen ten einde zijn stem uit te bren gen voor de Kamerverkiezingen. Vrienden, die hem nog kort voor zijn dood hadden ge zien. hadden niets bizonders bemerkt. Albert n.V. H. ENGLEBERT'S AUTOMOBIELHANDEL OEN HAAG: THERESIASTRAAT 145, TELEFOON 772085 AMSTERDAM: WETERINGSCHANS 130, TELEFOON 34359 MIDDELBURG: KORTE DELFT A83, T&EFOON 626 Thomas werd den 17 Juni 1878 te Champig- ny Sur Marne geboren. Albert Thomas ging reeds op jeugdigen leeftijd in de politiek. Hij werd eerst burge meester zijner geboorteplaats en maakte sinds het jaar 1910 deel uit van de Kamer, waar hij als vooraanstaand socialist op den voorgrond trad. Tijdens den oorlog was Thomas eerst onderstaatssecretaris voor het bedrijf der artillerie en munitie. In het jaar 1916 werd hij minister van oorlog. Sinds 1920 wijdde hij zich uitsluitend aan het In ternationale Arbeidsbureau te Geneve waar hij als directeur een buitengewone activiteit aan den dag legde. BLOEDIGE STAKÏNGSONLUSTEN TE RIO DE JANEIRO. Bij stakingsonlusten te Rio de janeiro we' den drie personen gedood en 12 gewond. E stakende tramwegarbeiders hebben talrijl tramwagens vernield, voor het de politie g - lukte de menigte uiteen te drijven. Later b - zetten de stakers de gebouwen van hun va' - vereeniging. Een poging ook de employi van de tot hetzelfde concern behoorende gar electriciteits en andere openbare nutsbedr - ven tot een sympathiestaking over te hale mislukte. DE CHACO VOOR KIEL. Zondagavond om kwart voor tien is v i Brunsbuettelkoog komende de Argentijnse j hulpkruiser „Chaco" de Hoitenauer Sluis Kiel binnengevaren. Kort voor het binm - loopen van het schip speelden zich op de kr nog eenige opgewonden tooneeltjes af, a; - gezien de politie bij het ontruimen van e i aanlegplaats op verzet stiet van commui - ten onder leiding van den rijksdagafgeva - digde Heuck. Toen het schip gemeerd had, begaf i Duitsche eerste luitenant ter zee zich i boord, naar den commandant van den „Cl co", teneinde zich van den toestand op hoogte te stellen. De „Chaco" heeft nog 1 politieke gevangenen aan boord, waarvar Polen, een Engelschman en acht Littaue Het schip zal eerst naar Gdingen varen vervolgens naar Memel, teneinde de Po en Littauen aan land te zetten. Daarna het door het Keizer Wilhelmkanaal terug ren naar Engeland, waar de Engelschra van boord gezet zal worden. Alle gevan; nen zijn communisten. De poging van het communistische rijl daglid Heuck om onder beroep op den Pr; sischen minister van binnenlandsche zak den commandant te bewegen de gevangen* in Kiel aan land te zetten, bleef zonder sik ces. Matrozen maakten zich meeste: van de macht. Communistische matrozen hebben gisiere". kans gezien, zich meester te maken van de bei de Peruaansche kruisers „Almirande Graia" eu „Bolognesi", de officieren werden gevangen ge nomen en het bevel ging over naar een. raaii van matrozen. De regeering kondigde terstond de staat van beleg af en zond ter onderdruk king van de muiterij eenige marinevlieg;ituigen en twee duikbooten naar de opstandige krui sers. De bemanning van de „Almirande. Grau" gaf zich direct over, doch de bemanning van de „Bolognesi" gaf zich pas over, nadat de 'kruiser door de duikboot met 'n torpedotreffer onder de waterlinie was getroffen. De kruisers iwerden door inianterie-troepen bezet. Volgens mede- deeling van de regeering is de orde aan boord weer herstelt. Hoewel volgens mededeeling van de Peru aansche regeering na de overgave van de beide opstandige kruisers „Almirande Grau" en „Bo lognesi" de rust weer hersteld is, heeft, de re geering in geheel Peru den staat van heleg af gekondigd. De gevangengenomen muiters zijn op het eiland San Lorenzo nabij Lima geïnter neerd, en zullen ter beschikking van den krijgsraad worden gesteld. De leider van den .opstand, Peso, is communist. Naar de Peru aansche regeering mededeelt, was reeds eeni gen tijd geleden een waarschuwing ontvangen van een Londensche firma, dat Zondag in ge heel Latijnsch-Amerika communistische opstan den zouden uitbreken. De Peruaansche regee ring was dan ook op den opstand voorbereid. In den nacht van Zaterdag op Zondag was het te Lima reeds tot een groote studentenbetoo- ging gekomen als protest tegen de arrestatie van den leider der oppositie de la Torre. Bij een botsing met de politie werden 30 personen gewond. Op het dak van eenige regeeringsge- bouwen staan machinegeweren opgesteld, ter- wijl bet centrum der stad door militaire troe- pen-afdeelingen wordt bewaakt. De volledige stopzetting van de schoenenuit- voer uit Tsjecho-Slowakije heeft de wereldbe kende schoenenfirma Bata uit Zlin zwaar ge troffen. De bouw van een groot aantal nieuwe bouwwerken voor deze firma is stopgezet en 5000 arbeiders zijn reeds ontslagen. Te Zlin worden 130.000 paar schoenen per dag gepro duceerd, terwijl de binnenlandsche behoefte van Tsjecho-Slowakije slechts 75000 bedraagt. Binnenkort zullen waarschijnlijk wederom 7000 arbeiders worden ontslagen. Het totaal aantal te werk gestelde arbeiders in de Bata- fabrieken bedraagt 24.000

Alkmaarsche Courant | 1932 | | pagina 7