DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. De gebeurtenissen in Frankrijk. SxiqeUlksch OveczicfU ^Buitenland fóiwiealand No. 109 DIÜDAG 10 MEI 1932 134e Jaargang. De rouw over president Doumer. De verkiezing van een nieuwen president. Herriot straks kabinetsformateur? PARIJS IN ROUW.... n Deze Courant wordt ELKEN AVOND, behalve Zon en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden bij vooruitbetaling voor Alkmaar 2.—, franco door het geheele Rijk 2.50. Losse nummers 5 cents. Directeur: C. KRAK. PRIJS PER GEWONE ADVERTENTIEN Van 15 regels 1.25, elke regel meer 0.25, groote contracten rabat. Groote letters naar plaatsruimte. Brievt-.c franco aan de N. V. Boek- en Handelsdruk kerij v h. HERMs. COSTER ZOON, Voordam C 9, postgiro 37060. Telef. 3, redactie 33. Hoofdredacteur; Tj. N. ADEMA. Dit nummer bestaat uit drie bladen. 't Zijn droeve en drukke dagen, die thans Aan Frankrijk voorbij gaan. Het Elysée is in diepen rouw over den dood van president Doumer. Het rijverkeer is stilgelegd, proces sies volgen elkaar op. Eerbiedig wordt aan Doumer een laatste groet gebracht door dui zenden mannen en vrouwen. Geheel Parijs vlagt, maar helaas, de vlaggen zijn half- stcks en dragen rouwstrikken. Parijs rouwt en met de stad het land Een steeds groeiende menigte, die op 25.000 personen geschat werd, stond giste ren binnen de afzettingen. De file strekte zich, adus schetst de Hbld.-correspondent in Parijs het, van het Elysée tot de Place de la Concorde uit. Om halfdrie waren de toebereidselen be ëindigd en begon het défilé, dat onafgebro ken tot negen uur voortduurde. Het aantal personen, dat door de rouwzaal trekt, be draagt ongeveer 5000 per uur. Zelfs na den dood van Briand was de belangstelling niet zoo geweldig groot als thans. Het Elysée is aan den voorkant geheel met een rouwfloers bedekt, met zilveren sterren versierd, in het midden waarvan, boven den ingang, de initialen van den overledene zijn aangebracht. Aan weerskanten van den in gang hangen omfloerste vlaggen en ook de lantaarns en kronen zijn met crêpe omhan gen. De menigte, die door de gazen waranda binnenkomt, wordt tusschen rijen mannen van de garde républicaine doorgeleid naar de groote feestzaal, die als chapelle ardente is ingericht. Hier is in het midden een groote pyramide-vormige cenotaaf opgericht, door hooge kandelabers omring. Vóór de ce notaaf ligt op een zwart-fluweelen rustbed het lichaam van den president, en de menig te splitst zich in tweeën om er langs te trek ken. Het overleden staatshoofd ligt er in rok, met over de borst het breede lint van den hoogsten graad van het Legioen van Eer en de daarbij behoorende plaque. Het gelaat van den doode is rustig; de verwondingen aan weerszijden van het gezicht door het in- en uittredende projectiel gemaakt, zijn nauwe lijks meer zichtbaar. De armen liggen langs het lichaam gestrekt en de in-bleeke kleur van gezicht en handen maakt den indruk alsof er een wassen beeld ligt. Vier hoofdoffi cieren houden met getrokken en met rouw strikken getooide sabels rond den doode de wacht. De gobelin-versiering van de feest zaal is behouden gebleven. Maar de omlijs ting der gobelins gaat onder rouwcrêpe schuil. Langs de wanden stapelen bloem stukken en kransen zich op. Ónder de be zoekers zijn er vele, vooral de kinderen, die een eenvoudige bloemenhulde meebrengen. De stoet van bezoekers wordt vervolgens door den in dit seizoen zoo prachtigen tuin van het Elysée geleid naar een achteruitgang» uitkomende in de Avenue Marigny. Het is aangrijpend den kalmen grijsaard daar thans levenloos te zien liggen op de plaats, waar hij nog den middag van zijn dood aan een vorstelijken gast een maaltijd aanbood. Bij die gelegenheid maakte een be zoeker de opmerking, dat hij er zoo goed uit- *aS- „Ja", antwoordde de heer Doumer. „het gaat gelukkig best, als ik eenmaal ga liggen is het ook meteen met mij gedaanWie had kunnen denken, dat die voorspelling zoo snel bewaarheid worden zou! Het défilé zal vandaag den heelen dag en woensdag den heelen ochtend nog voortdu ren. Donderdag om acht uur 's morgens ver laat het stoffelijk overschot dan het Elysée voor de plechtigheden in Notre Dame en Janthéon, waarna de bijzetting volgt in het tamiliegraf op het kerkhof te Vaugirard. F o tn terwijl men in en rondom het Elysée rouwde, werd te Versailles de zaal in ge reedheid gebracht voor de verkiezing van den 14den president van Frankrijk. Wie zal de opvolger van Doumer zijn? Gisteren leek het, alsof de strijd zou gaan tusschen Lebrun en Painlevé. De eerste is voorzitter van den Senaat, de tweede een be kende figuur, die meer dan 25 jaar in de po litiek zit en verschillende keeren minister is geweest. Zelfs was hij in 1924 candidaat voor het presidentschap, maar werd toen verslagen door Doumergue. Sinas gisteren is er echter veel veranderd. Painlevé heeft zich terug getrokken en zoo is alleen Lebrun candidaat. Hij zal dus van daag wel gekozen worden, 't Is te hopen, dat hij gelukkiger zal zijn dan Doumer, die den 13de Mei 1931 als 13de president gekozen werd. Lebrun is 60 jaar oud. Hij werd 29 Aug. 1871 te Mercy-le-Haut bij Metz geboren, waar zijn vader boer was. Hij deed in 1892 eind-examen aan de polytechnische school en studeerde toen verder aan de mijn-academie, die hij in 1896 als mijn-ingenieur verliet, als hoedanig hij in staatsdienst trad. Hij be haalde al spoedig een prijs van de Academie van Wetenschappen en maakte zich ook ver der naam door publicaties op het gebied van mijn- en spoorwezen. Later werd hij hoog leeraar aan de handelshoogeschool. Al op 29-jarigen leeftijd, in 1900 deed Le brun zijn intrede in de Kamer, die hem in 1913 tot vice-voorzitter koos. Hij was toen al minister van koloniën geweest in de mi nistères Caillaux (1911) en Poicaré (1912) en werd ook weer met die portefeuille belast in het ministerie Doumergue (1913'14). In den oorlog heeft hij in het ministerie Cle- mencau (1917) het ambt van minister van blokkade bekleed, dat hij na der. oorlog '18 '19) voor dat van minister voor de bevrijde gebieden verwisselde. In Januari 1920 werd Lebrun tot senator gekozen voor het departement van de Meur- the en de Moezel, van welker provinciale vertegenwoordiging hij ook voorzitter was. Lebrun behoort tot het bloc-national en wel tot de republikeinsche democratische unie en is een speciale vriend van Poincaré, die hem verleden jaar al gaarne als tegencandi- daat van Briand had gezien bij de presidents verkiezing. De rechterzijde gaf toen echter aan Doumer de voorkeur. Lebrun werd even wel den llen Juni van verleden jaar tot Doumer's opvolger als voorzitter van den Senaat gekozen, zulks met 147 stemmen tegen 139 op Jeanneney. Lebrun is gehuwd met Marguerite Nivoit. Met hem zal dus, als hij gekozen wordt, op nieuw een gehuwd president het Elysée be trekken. o Wanneer een nieuwe president gekozen is, dient het kabinet zijn ontslag in. In den regel is dit slechts een formaliteit, maar deze keer beteekent het een niet terugkeeren van de huidige regeering. De uitslag der verkiezin- gingen toch beteekende een sterke verschui ving van rechts naar links, zoodat er geen schijn van kans is, dat Tardieu een meerder heid in de Kamer zou kunnen krijgen. Wel zal het kabinet nog aanblijven, om de loo- pende zaken te regelen, maar dan verdwijnt Tardieu van het toneel, zij het wellicht niet voorgoed. Waarschijnlijk zal Herriot, de bekende bur gemeester van Lyon, aangezocht worden, om kabinetsformateur te worden. Hij zal echter een overeenkomst moeten sluiten met Blum. den leider der socialisten en dat schijnt niet al te gemakkelijk. Terwijl Blum een verre gaande ontwapening wil, denkt Herriot er iets anders over. Die wil een sterk Frankrijk. Zoodat de gebeurtenissen in Frankrijk van groot belang zullen zijn, ook voor de Ont wapeningsconferentie. DE INSTORTINGEN BIJ LYON. Nieuw gevaar voor aardver schuiving. kersingswerkzaamheden te Lyon den strL'aa"dagmiddag ten gevolge van voor -nrT l" -reSen en een nieuw &evaar c ardverschuivingen worden gestaakt. mpf ri«0n^nis?ie van deskundigen heeft zich o-PcfMH ltaire autoriteiten in verbinding zpnrtn e" verz°cht een afdeeling artillerie te vuiirLcJ?°i.0r ^et vuur van 3 stukken snel- h*ii™ werden eenige duizenden ku- Ri, a T 0verliangende aarde afgebroken, oeirnft chleting werd het puin der huizen otfen waarbij het in brand geraakte. De brandweer moest hierna opnieuw in grijpen. Thans liggen nog 32 personen on der het puin bedolven. Des morgens vroeg werd allereerst een niet ernstig gewonde vrouw geborgen. Eeni ge uren later kon het vreeselijk verminkte lijk van een jongen man worden bloot gelegd en korten tijd later het lijk van een arts. In to taal zijn 13 gebouwen ontruimd. Nog 23 slachtoffers onder de puinhopen? Het opruimingswerk te Lyon schiet tenge- s'olge van het gevaar van nieuwe instortinl gen of aardverschuivingen slechts zeer lang zaam op. In den afgeloopen nacht is men er in geslaagd nog twee lijken te bergen. In de beide ingestorte huizen woonden 51 personen. Negen hunner zijn onder genees kundige behandeling en liggen in het zieken huis. 13 bewoners zijn aan het gevaar ont snapt, doordat zij of niet thuis waren of zich tijdig in veiligheid konden brengen, ter wijl tot nog toe 6 lijken konden worden ge borgen. Volgens deze berekening moeten zich dus nog 23 personen onder de puinhoopen bevinden. HET ONDERZOEK NAAR DE MOORDAANSLAG OP DOUMER. De moordenaar had bij zijn ver trek een testament gemaakt. Het onderzoek van de Parijsche politie, naar den Vrijdag j.1. gepleegden moordaan slag op president Doumer heeft tot nog toe weinig nieuws opgeleverd. Gorgoelof heeft voor zijn vertrek naar Parijs een testament gemaakt, dat hij een Berüjnschen uitgever heeft toegezonden, bij wien hij een zijner z.g.n. Bohèmes had laten uitgeven. De Ber- lijnsche politie heeft een afschrift van dit testament naar Parijs gezonden waar het gisteren is ontvangen. Het werd terstond vertaald, doch heeft blijkbaar geen verrassin gen opgeleverd. Gisteren heeft een getuige, een Russisch emigrant, aan wiens oordeel men aanvankelijk weinig waarde hechtte een verklaring afgelegd, die men van meer belang vindt, aangezien zij zou kunnen be wijzen dat Gorgoelof zich inderdaad in Rus land heeft opgehouden en op goeden voet met de Sovjet-autoriteiten verkeerde. De getuige verklaarde, dat hij in de foto's, die de Parij sche pers van den moordenaar waren ver spreid, een zekeren Nin Tsjoelkoff heeft her kend, die in de jaren 1932 en 1924 als medi cus werkzaam was te Maikop in Zuid-Rus land. Waarschijnlijk zal Gorgoelof dezer da gen met deze getuige worden geconfron teerd. DE TOESTAND IN HET VERRE OOSTEN. Versterking der Japansche troe pen in Mantsjoerije. De Japansche regeering overweegt, naar uit bevoegde bron verluidt, haar troepen in Mantsjoerije te brengen op een totaalsterkte van 50.000 man, ten einde de „vrijscharen" beweging volkomen te onderdrukken. Japan rekent er op dat militaire acties zullen moe ten worden ondernomen in Mantsjoerije ge durende het geheele voorjaar en den zomer. Waarschijnlijk zullen ook eenige beproefde troepenafdeelingen uit Sjanghai naar Mant sjoerije worden gedirigeerd. In Japansche militaire kringen is men nog steeds van mee ning dat de „vrijscharen" beweging onder het geheime opperbevel staat van maarschalk Tsjang Kai Sjek, die zich weer in het bezit van Mantsjoerije zou willen stellen. „GROOTVORST MICHAEL" ONTVLUCHT. Na zijn bewaker onder tafel ge dronken te hebben. Eenigen tijd geleden maakten wij melding van een „blinde passagier" aan boord van de „Ile-de-France" die zich uitgaf voor „Groot vorst Michael Romanov", welk bedrog slechts door een toeval ontdekt werd. De „grootvorst", die aan boord overdag zich neerbuigend met de gewone passagiers on derhield en wel eens zoo vriendelijk was om een uitnoodiging voor een dinertje aan te ne men en die 's nachts in een hondehok over nachtte, werd op Ellis Island geïnterneerd. Bij het onderzoek bleek dat men te doen had met een ouden bekende, tlarry Ferg;uson uit Illinois, die in 1922 al eens van Ellis Island was ontsnapt. Eenige jaren later werd hij als ongewenschte vreemdeling uit het land gezet en naar Frankrijk gezonden. Hij wilde zeker trachten aan boord van de „Ile-de- France" Amerika weer binnen te komen. Op Ellis Island was hij de ambtenaar nog te vlug af, zooals uit het volgende verhaal blijkt, dat het H.bld. aan de „New York Herald" ontleent. Vrijdag 1.1. moest Harry Ferguson alias Grootvorst Michael, onder begeleiding van een bewaker naar het hoofdbureau van poli tie te New York. Onderweg overreedde hij zijn bewaker om met hem in een „speakeasy" te gaan lunchen. Gevangene en bewaker pim pelden er lustig op los en de bewaker bleek het zwakste hoofd te hebben. Hij verdween onder de tafel en Harry Ferguson wandelde vroolijk de straat op. Hij heeft niets meer van zich laten hooren. BRAND IN DE FILMATELIERS DER TOBIS-MAATSCHAPPIJ. Een schade van 10.000.000 frs. Uit Parijs werd gemeld,dat in de filmate liers der Tobismaatschappij te Epernee een brand heeft gewoed, waardoor een schade van 10.000.000 Fr. werd aangericht, daar alle film-negatieven zouden zijn verbrand Naar ons van bevoegde zijde wordt medege deeld, is het bericht zeer overdreven. Er heeft slechts een brand gewoed in een lokaal van de negatievenmontage-afdeeling:. Hierbij zijn eenige gedeelten van een negatief en een ne gatief verloren gegaan. Een tweede negatiel werd echter op een andere plaats bewaard, zoodat de schade zeer gering is. In de at- levering van films is doo den brand geen en kele stagnatie ontstaan, REUSACHTIGE AARDVERSCHUIVING IN SAVOYE. Een geheel dorp met den onder gang bedreigd. Uit Chambery wordt gemeld, dat zich ten gevolge van reusachtige aardverschuivingen in Savoye een geheel dorp in gevaar bevind, en langzaam naar het dal wordt geschoven. Ongeveer 2.000.000 M3 aarde heeft zich in beweging gezet en glijdt langzaam naar be neden het dal in. Van de 10 huizen die zich op het afglijdende gedeelte bevinden, zijn drie reeds geheel vernield, doordat in de af schuivende aardmassa op de wijze, zooals dat bij aardbevingen dikwijls voorkomt, plotseling reusachtige spleten ontstaan, waarin geheele hoornen en huizen verzinken. De bewoners van de in het dal gelegen dorpen ontruimen hun woningen en brengen hun vee en inboedel in veiligheid. CIRCUS SCHNEIDER TREEDT WEER OP. Te Parijs. V.D. meldt in verband met het feit, dat het Circus Schneider eenige weken geleden we gens gebrek aan middelen zijn voorstellingen moest staken en zijn levenden en dooden in ventaris te Napels moest verkoopen, dat de directeur van het bekende circus Gleich heeft ingegrepen en het Circus Schneider door het verstrekken van een bedrag van 500.000 lire in de gelegenheid heeft gesteld den geheelen inventaris terug te koopen. Het Circus Schneider kon daardoor ter stond zijn zaken voortzetten en geeft reeds thans weer voorstellingen in het Paleis des Sports te Parijs. BOMAANSLAG OP AMERIKAANSCHE CONSULAAT TE NAGASAKÏ. Op het Amerikaansche consulaat te Naga- saki is een bomaanslag gepleegd. Het ge bouw werd licht beschadigd. Persoonlijke ongelukken hadden niet plaats. De daders zijn onherkend ontkomen. ONREGELMATIGHEDEN MET PANDBRIEVEN. In de Inlandsbank op het Schlossplatz te Berlijn is volgens een bericht in de Berlijn- sche bladen door de cromineele politie een groote hoeveelheid twijfelachtige goudpand brieven gevonden van de Nederlandsche Grond-Crediet-Bank in beslag genomen, welke voor zoover tot dusverre kon worden vastgesteld in Berlijn zijn gedrukt. In ver band met deze aangelegenheid is de voorma lige procuratiehouder van de Inlandsbank, Walter Lewy door de politie gearresteerd. Algemeen gevolmachtigde tan de Inlands bank is de bekende bankier Clemens Max Kunert uit Berlijn-Grunewald. AANVARING OP DEN RIJN, Twee dooden. In de nabijheid van Zons is gistermiddag een gesleept schip door een ander schip aan gevaren. Het gesleepte schip zonk binnen en kele minuten. De eigenaar en de matroos konden worden gered, evenals het aan boord zijnde gezin van den matroos. De vrouw en het kind van den eigenaar, dat slechts enke le dagen oud was, verdronk echter. Het ge zonken schip ligt midden in den stroom, zoo dat de scheepvaart belemmerd wordt. MOORDAANSLAG BERAAMD OP LILIA: I HARVEY? Bij het verhoor door de politie van den moordenaar Ernst Waldow is, zooals be kend, komen vast te staan, dat hij met be hulp van een jongen man een roofoverval be raamde op een Berlijnsche filmactrice. Naar de politie thans mededeelt, betreft het een uitgewerkt plan, waarbij een teeke- ning van het huis, de filmactrice Lilian Har- veey te vermoorden en vervolgens te beroo- ven. De overval zou op denzelfden avond gepleegd worden, als waarop het echtpaar Baar werd vermoord. DE LANDDAGVERKIEZINGEN IN HESSEN ONGELDIG VERKLAARD. Het gerechtshof voor den staat Hessen heeft het protest der Economische Partij in zake de verkiezingen voor den Hessischen Landdag op 15 November 1931 uitvoerig behandeld en deze verkiezingen ongeldig ver klaard. Nieuwe landdagverkiezingen in Hessen op 3 Juli a s. Het Hessische kabinet heeft besloten als termijn voor de nieuwe landdagverkiezingen den 3 Juli voor te stellen. ERNSTIG AUTO-ONGELUK. In den omtrek van Leuven, n.1. te Terbank heeft zich een vreeselijk auto-ongeval voor gedaan. Bij het passeeren van twee autos verpletterde een der auto's een 60-jarige vrouw, Maria van Bever, die met haar twee kleinkindertjes op de tram stond te wachten. De vrouw en een negenjarig meisje werden gedood. Het andere kind, dat vijf jaar oud is, werd zwaar gewond naar het ziekenhuis overgebracht. Het verkeert in levensgevaar. VREESELIJK FAMILIEDRAMA TE ZELLICK. In den nacht van Zondag op Maandag heeft te Zeilick (België) een 32-jarige vrouw eerst haar 37-jarigen man ernstige verwon dingen toegebracht en daarna haar drie kin deren, een jongentje van zeven en twee meis jes van 3 jaar en een van een maand met een scheermes afgemaakt. Uit het onderzoek is gebleken dat de vrouw in een vlaag van zins verbijstering heeft gehandeld. De toestand van den marwis zorgwekkend. DIEFSTAL UIT OFFERBLOKKEN. De dief cp heeterdaad betrapt. De politie te Haarlem heeft Zondag een 27-jarige man uit Halfweg gearresteerd, toen hij een offerblok in de R. K. kerk aan het Spaarne te Haarlem ledigde. In verschillende R. K. kerken waren de laatste dagen offerbussen geledigd. Een rechercheur ging in de Spaarnekerk op wachl staan en wist den man op heeterdaad te be trappen. Hij bekende, naar het Hbld. meldt, ook de andere diefstallen te hebben gepleegd DE „MICHELINE". De Spoorwegen-directie maakt den eersten proefrit mee. Gistermorgen heeft de directie van de Mi- chelinfabrieken een proefrit met den door haar ontworpen motortrein op luchtbanden gemaakt. Op het Centraal Station te Utrecht waren om 9.40 aanwezig de directie van de Nederlandsche Spoorwegen, ir. E. C. W. van Dijk en dr. H. van Manen; de hoofdinge nieurs Van Heukelom en Driessen, beiden chef van Weg en Werken, Hupkes, chef van werkplaatsen en materieel, Hoekstra, chef van tractie. Voorts maakten de proefit mee de heer Evers, chef van de afd. exploitatie, tal van ingenieurs uit het bedrijf, oud-minister Kan en baron Krayenhoff. Het gezelschap, dat een tocht naar Arn hem maakte als eerste van een reeks demon straties, die deze week worden gehouden, keer de om 12 23 te Utrecht terug. KRANKZINNIGE ONTVLUCHT. Uit het krankzinnigen gesticht te WoenSel is Zondagavond een der verpleegden, de 43- jarige H. P. Reintjes ontvlucht De politi' tracht hem op te sporen. HOTEL UITGEBRAND IN OUD-BEIERLAND. Gistermorgen omstreeks vier uur werd, naar de Tel. meldt, brand ontdekt in hotel „De Oude Hoorn" te Oud-Beijerland. De brand bleek ontstaan te zijn op de vierde ver dieping, waar de vlammen al spoedig door de ruiten naar buiten sloegen. Hoewel de brand weer snel optrad en het vuur krachtdadig be- sireed, kon zij niet verhinderen, dat de drie bovenverdiepingen van het hotel nagenoeg ge heel uitorandden. Aanvankelijk dreigden ook ernstig gevaar voor de aangrenzende percee- len, doch onder leiding van den opperbrand- meester D. Hulst wist de brandweer dit ge vaar te bezweren. Een geluk was ook dat er bijna geen wind was. Tegen vijf uur in den morgen was de brandweer het vuur meester. Zij bepaalde zich verder tot de nablussching van de smeulende massa. De muren werden omgetrokken. Alles is tegen brandschade ver zekerd. Tijdens het ontdekken van den brand ver toefden alleen de eigenaar en de kellner, de 20-jarige W. B., in het hotel. De echtgenoote en beide kinderen van den eigenaar logeerden bij kennissen in de gemeente. De kellner heeft tegenover den eigenaar be kend, dat hij den brand heeft gesticht: Hij is gearresteerd na door de politie te zijn ver hoord. Vermoedelijk heeft de jongeman ge handeld in een vlaag van verstandsverbijste ring, daar hij den origen dag zich reeds zon derling heeft gedragen. Toen de echtgenoote van den hotelier 2^ch namelijk 's avonds om streeks zeven uur naar het hotel begaf om ie's te halen, werd zij opgeschrikt door. een ontzettend lawaai, veroorzaakt door kloppen en timmeren in der bovenste verdiepingen van het hotel. Zij spoedde zich onmiddellijk naar boven en trof den kellner aan, terwijl deze met een bijl bezig was het meubilair van de kamer, waarin hij zich bevond, te vernielen. De echtgenoote van den hotelier kreeg den in druk, dat de kellner in abnormalen toestand verkeerde en wist door kalm op te treden den jongeman te overreden naar beneden te gaan, waar hij spoedig rustiger werd. Inmiddels vond zij het gewenscht haar man, die zich te Geldermalsen bevond, waar men een soortge lijke zaak heeft en waar de hotelier met het oog op de drukte in de Betuwe assisteerde, telefonisch van het gebeurde in kennis te stel len, terwijl tevens de politie en een der ge- neesheeren werd gewaarschuwd. Een genees heer heeft daarop den kellner een injectie toe gediend, waarna hij naar een der kamers van het hotel werd overgebracht, waar hij in een zeer diepen slaap viel. De beide aanwezige politie-agenten hebben nog getracht den kell ner een verhoor af te nemen. Dit lgverde ech-

Alkmaarsche Courant | 1932 | | pagina 1