Qlkmaarsche Courant. £and: ca ykovinciaal 'ïlieuws £uchtoaact Spoel Jieck School Gele tanden bij rokers Honderd vier en dertigste Jaargang. De aanslag op den president Doumer. BERGEN AAN ZEE. OUDKARSPEL. WIERINGEN. NIEUWE NIEDORP. WIJK AAN ZEE. HEILOO, r Langs de N. H. V. B.-velden. No. 109 1932 Dingdag- ÏO Vlei Onze Paiijsche briefschrijver schrijft ons: Acht en dertig jaar geleden werd President Sadi Carnot door een Itali- aansch anarchist vermoord; thans viel de ongelukkige Paul Doumer, Pre sident der Fransche Republiek als het slachtoffer van een Russisch fascist. Een zelfde probleem: twee gekken Gorguloff, de man, die op den verkoop van boeken georganiseerd door de Ver eeniging van Schrijvers-Oud-Strijders, een vijftal revolverschoten op Paul Doume- loste, waarvan twee kogels doel troffen, is, we behoeven -maar weinig van het verhoor te lezen, krankzinnig. Enkele oogenblikken voordat dat presi dent de zalen van 't Hotel Rotschschild betrad, kocht Gorguloff 2 boeken van Claude Farrere, aan wien hij verzocht om et dedicatie ten name van Paul Brade, journalist, een nom de plume, waaaronder blijkbaar Gorguloff kran ten-artikelen schreef. Daaronder stelde de moordenaar zelf: „Paul Gorguloff, chef des fascistes russes, assasin du Pre sident de la Republique franqaise". Al zijn verklaringen zijn even onsa menhangend, daar is niets, dal ook maar eenigszins aanwijzing kan geven omtrent de beweegredenen van dezen gruwelmoord. Want er is werkelijk niets erger te bedenken dan deze misdaad, dc~e moord op een zoo volkomen on schuldig, ja bijna onbeteekenend man als Paul Doumer. Er geen enkele po litieke beteekenis in dezen lagen moord. Paul Doumer stond boven alle par tijen, zooals een goed Presdent behoort te doen. Paul Doumer was geen figuur van beteekenis, Paul Doumer hacl zelfs maar weinig vrienden en een zeer kou de pers. Doumer had weinig "rienden, doch Doumer had daartegen dan ook geen vijanden. En thano moet een geesteszie ke in den onschuldigen persoon van Paul Doumer geheel Frankrijk treffen. iWant afgezien van den persoon, van diens vrouw, die haar vier zonen in den grooten oorlog verloor, zijn er nog vele andere droeve zijden aan dit verschrik kelijk ongeluk. Te midden van nog onbesliste verkie zingen, die intusSchen meer en meer den indruk vestigen een belangrijke wijziging te brengen in de samenstel ling van de volksvertegenwoordiging, verliest Frankrijk in Doumer het hoofd van Staat. In andere gevallen, bijv. bij den dood van Carnot verkoos c.e.Kamer en Senaat een nieuwen President. Wel iswaar zijn de Kamers nog niet ontbon den, doch zooals bekend heeft de eerste ronde der verkiezingen laatstleden Zon dag plaats gehad. In de eerste ronde zijn verschillende aftredende Kamerleden verslagen en de positie in de volksver tegenwoordiging is daardoor een zeer bijzondere geworden. De verslagen Ka merleden toch, ofschoon voor het mo ment nog stemgerechtigd zijn zeer zeker niet meer als volksvertegenwoordigers te beschouwen en het zou wel vreemd zijn indien deze heeren in een zoo be langrijke kewestie als de verkiezing van een nieuwen President hun stem zouden kunnen doen gelden. Nader zal in den Ministerraad worden beslist hoe in de vacature zal worden voorzien, doch intusschen is Tardieu als President du Conceil de aangewezen plaatsvervanger voor het Hoofd van Staat. Doch eveneens Tardieu's positie is een onzekere geworden door de jneer en meer onzekere gang der verkiezingen. Het lijdt geen twijfel, dat de aanslag op Doumer door beide partijen zal worden uitgebuit. Wat evenwel de uitwerking zal zijn op de stemgerechtigden is niet te zeggen. Sommigen zijn van meening, dat rechts door dit gebeuren meer stem men op zich zal vereenigen als onder een normaal verloop had mogen worden verwacht. Doch anderzijds heerscht de meening, dat deze schandalige daad, Waaraan geen enkel politiek gewicht kan worden gehecht, begaan door een waanzinnige, die de Fransche gastvrij heid genoot, geen wijziging kan brengen in de richting van Frankrijk's politiek. Het zoude dan ook te dwaas zijn, indien een waanzinnige als Gorguloff, die in de gekrabbelde memoires die men in zijn tak vond, zelfs pocht de hand te hebben f.n de ontvoering van Lindbergh's baby, Jenige invloed zou kunnen hebben op >vat de Fransche kiezer wenscht. Doch ziet thans reeds wat bladen als L'Ami du Peuple en Humanité schrij ven. Volgens vriend Coty is het natuur lijk een roode Rus, iemand, die zonder twijfel in dienst van Moskou stond, de Humanité noemt Gorguloff zooals te be- grijpAn is een witte Rus en wijst op het ontzettende gevaar, dat Frankrijk loopt door de Wit-Russen asyl te verschaffen. De Wit-Russen, die „door dezen moord de oorlog tusschen Frankrijk en Rusland wenschen te verhaasten". De autoritei ten hebben op het moment wel iets an ders te doen, doch het ware gewenscht, dat een censor zulk dol gezwets stopte. Gorguloff is noch wit noch rood, Gorgu loff is een gek, die reeds enkele jaren in een gesticht had behooren te zitten. Gorguloff is Russisch fascist, zooals hij zichzelf noemt, Gorguloff is President, Secretaris en eenig lid van de Russische fascistische partij en het eenig lid van die partij zal waarschijnlijk binnen kor ten tijd zijn hoofd op het blok van de Santé moeten laten. Want iedereen is zoodanig geschokt door dezeu gruwel- woord. dat geen rechter het zal wagen voro Gorguloff, die met voorbedachten rade naar het Hotel Rothschild ging om zijn schanddaad, te volvoeren, niet naai de guillotine te verwijzen. Daar is nog een andere vreemde zijde aan dit geval. In Xantes wachtte een moordenaar Eugene Boyer op t oogen- blik, dat hij naar de guillotine geleid zou worden. Hedenochtend bij het glo ren van den dag zou hij met zijn leven zijn daad moeten boeten, doch zonder te weten, dat aan de andere zijde van Pa rijs Doumer met zijn leven het leven van «en moordenaar voor het oogenblik zou redden, telde Eugene Boyer de uren die hem ijog van den dood scheidde. Gratie was hem door den President ge weigerd, doch volgens de wet heeft de President tot het laatste moment gele genheid zijn beslissing op een gratiere- quest te herroepen. Doch toen 't oogen blik van de executie gekomen was, was Frankrijk zonder President,'bestond de onmogelijkheid voor Eugene Boyer zich tot het Hoofd van den Staat te wenden met een verder request en kon derhalve in recht de voltrekking van het vonnis niet plaats hebben. Doch be ter ware geweest indien het hoofd van Eugene Boyer in de Santé gevallen wa re en Frankrijk in den persoon van Paul Doumer zijn President had behouden... Parijs, 7 Mei 1932. A. P. ALKMAARSCHE EXPORTVEILING. Als overal bracht de afgeloopen week een teruggang in de prijzen der spinazie Toch was de doorsneeprijs voor le soort nog niet laag. De laagste prijs gai 2 Mei, 4 Mei een kleine opleving en 6 Mei was voor le soort weer een prijs van 0.50 tot 0.70 per bak, waar tegen stond dat 2e soort 0.20 tot 0 40 per bak gold. Bij een ruimen aanvoer bleef de prijs voor le soort sla vrij constant, daar de kwaliteit (hier van de klei) veel beter is dan in Bever wijk (van het zand). Sla le soort gold 4 tot 5.80 en 2e sort 1.25 tot 2.50 per 100 stuks. De aanvoer van andijvie was be perkt met een groot kwaliteits-verschil van 1.50 tot 6.50 per 100 stuks. Bloemkool, niet ruim aangevoerd, gaf een groot prijsver schil te zien. De doorsneeprijzen voor le soort waren 25, voor 2e soort 15 per 100 stuk». Rabarber gold niet hoog, doch de bossen zijn niet zwaar en de prijzen slechts 4 tot 8 per 100 bos. Postelein werd in kleine kwantums aangevoerd in uiteenloo- pende kwaliteit. De prijzen waren 0.85 tot j 1.15 per bak. Witlof werd nog in mooie partijtjes aangevoerd en voor zoover le kwa liteit hoog in prijs. De prijzen waren voor le soort ongeveer 25 en voor 2e soort onge veer 15 per 100 K-G. Radijs is, als overal duur. Mooie radijs gold 6 tot 9, 2e soort 3 tot 5 per 100 bos. Aardbeien werden in afwijkende kwaliteit aangevoerd, doch le soort was duur, de prijzen 0.15 tot 0.50 per doosje. De eerste asperges, nog ongere geld van kwaliteit, was als gewoonlijk duur; de prijzen 0.93 tot 1 per bos. Gele en roode kool, höew'el nog behoorlijke kwaliteit, raakt in de verdrukking, de prijzen waren 1.50 tot 4 per 100 stuks. Prei, in middel matige kwaliteit was nog duur, n.1. 6 tot 8 per 100 bos. De eerste boswortelen (ma gere bosjes) golden 0.14 tot 0.18 per bos je. De overige aanvoer bestond uit restantjes van alles en nog wat en ging voor alle prij zen van de hand. VERGADERING VAN LANDEIGENAREN. Op initiatief van den heer A. Blauw c.s. vergaderden Vrijdagavond in café Tambach meerdere landeigenaren, teneinde onder de oogen te zien de vraag: op welke verkoops waarde moeten de landerijen worden gesteld ten aanzien van de aangifte voor de Ver mogensbelasting. De vergadering was. eenstemmig, van oor deel, dat de gebruikswaarde der landerijen, gezien de catastrophale daling der prijzen, geheet op nul moet worden gesteld, maar omdat als grondslag niet de gebruikswaarde maar alleen de verkoopswaarde beslissend is, welke beide tengevolge van vele factoren niet altijd gelijk is, en dit momenteel zeker niet het geval is, meende de vergadering de ver koopwaarde zoo goed mogelijk te moeten schatten en daarna algemeen in deze ge meenten van deze taxatie gebruik te moeten maken. Taxatie door vergelijking met verkoopen van landerijen in den afgeloopen winter was niet mogelijk, omdat in deze gemeente en in de naaste omgeving geen boerderijen zijn verkocht, terwijl bovendien indien dit wel het geval was, de verkoopcijfers toch niet geheel zouden kunnen worden gevolgd om dat juist in de laatste maanden de prijzen der landbouwproducten dermate zijn gedaald, dat dit niet zonder invloed zou zijn geweest op de verkoopswaarde en deze nog verder zou zijn gedaald*. Men vond het dan ook beter den toestand momenteel te vergelijken met die van 1890— 1903. Een der aanwezigen, een bij uitstek deskundige, noemde de verkoopscijfers van verschillende in die jaren verkochte boerde rijen, zoodat de vergadering, .ia in aanmer king genomen hebbende, dat de prijzen der landbouwproducten nóg lager zijn dan in genoemde jaren, dat niettemin de Polder, Hoogheemraad en andere lasten een meerdere uitgaaf van pl.m. 15 per H A. vorderen, hetgeen- gekapitaliseerd alleen reeds f 300 per H.A. beteekent en dat de verdere bedrijfs- uitgaven ongeveer het dubbele van vroegere bedragen tot het besluit kwam, de verkoop waarde van grasland op gemiddeld 1400, en van bouwland op 1200 te stellen, beste stukken, iets iiooger, terwijl boerenbehuizin- gen op ten hoogste 3000 werden gesteld. Aan een commissie van drie personen werd opgedragen, een onderhoud aan te vragen bij den heer Inspecteur der directe belastingen te Alkmaar teneinde een en ander toe te lichten. Nadat nog was gesproken over de per- soneele lasten, welke op een onnatuurlijke hoogte, vooral voor boerderijen bevroren schijnen te zijn. en verder over de Hoog- heemraadschapslasten, waaraan Amsterdam en Haarlem niets betalen. Nog werd besloten om een bijeenkomst als deze telkenjare te houden, waarna de voorzitter onder dank de vergadering sloot. TELEGRAM AAN DE TWEEDE KAMER. De drie centrale landbouworganisaties, de Alg. Ned. Zuivelbond en de Bond van Kaas- producten hebben een telegram aan de Tweede Kamer gezonden, waarin zii in ver band met de steeds voortschrijdende daling van de prijzen der zuivelproducten verzoeken de behandeling van het wetsontwerp tot steun aan de melkveehouderij met alle kracht te be spoedigen. De nood stijgt met den dag, zoo werd geseind, en iedere dag vraagt nieuwe slachtoffers. DE BOTER-CONTINGENTEERING. In de laatste week van April werd nog 358V: ton ingevoerd, waarvan 345 ton uit Europeesch Rusland, welks contingent slechts 45 ton bedraagt. Blijkens de cijfers van de directie van den Landbouw heeft Nederland in de eerste vier maanden van het loopende jaar ingevoerd 3.565 ton boter, waarvan 2208 ton of 62 uit Australië kwam en 457 ton of 12K uit Europeesch Rusland. De overige 25 was afkomstig uit dertien verschillende lan den. De normale boter-ir.voer hier te lande be draagt 2000 ton per jaar, dus nog geen 700 ton per vier maanden. De invoer in Jan./ April was dus ruim vijf maal zoo groot als in normale tijden. Tenslotte valt nog op te merken, dat in de laatste week van April, ondanks de medio April ingevoerde contingenteering, nog 358 Vi ton boter werd geïmporteerd. Dat was mogelijk, omdat de contingenteering geschiedt per land en niet gerekend naar totaal. Wan neer het ééne land b.v. zijn contingent heeft overschreden op het oogenblik dat de contin genteering van kracht wordt, kan een ander land. dat zijn kwantum nog niet bereikt heeft, blijven dóórgaan, zoodat dan de mogelijkheid komt te bestaan, dat het totaal van alle lan den tezamen, wordt overschreden. In de periode 1 Maart—1 Juli zou naar totaal gerekend 529 ton boter mogen wor den ingevoerd, doch er wérd in dien tijd in gevoerd ruim 700 ton. Opmerking verdient nog de omstandigheid, dat in de laatste week van April de invoer uit Australië, N. Zeeland en Argentinië prac- tisch reeds was opgehouden (ie zamen nog geen 4 van de 358 ld ton), doch dat Euro- peeoch Rusland in die ééne week 345 zond! Hoe dat mogelijk kan zijn, begrijpen wij nie want Rusland heeft volgens onze bereke ning recht op een contingent van nog niet ten volle 50 ton, doch het zendt ons in één week 345 ton thuis. ..Was die boter plotseling allemaal nog onderweg? Bergen aan Zee verkeerde vandaag in een feeststemming. Daarvan getuigde de drie kleur, die van verschillende gebouwen wap perde. De heer Ravenhorst herdacht vandaag den dag, waarop hij 25 jaar geleden als huis knecht bij het hotel Nassau Bergen in dienst trad en aangezien hij tevens vandaag 25 jaar getrouwd was, werd het voor hem en zijn familie een dubbel feest. Vanmorgen om 10 uur werd de heer Ra venhorst in tegenwoordigheid van het reeds talrijke personeel in de conversatiezaal van het hotel Nassau Bergen ontvangen. Hier werd de jubilaris toegesproken door den heer Zeiler, die het een bizonderheid noemde, dat in dezen tijd een werkgever en een werkne mer gedurende een kwart eeuw in de beste harmonie konden samenwerken. Spr. had daar veel waardeering voor en feliciteerde daarmee den jubilaris en zichzelf. Hij prees de vlijt en plichtsbetrachting van den jubi laris en deelde mede, dat de Bond van werk gevers „Horecaf" daar ook waardqpring voor heeft en hem verzocht had, den jubilaris een oorkonde met gouden draagmedaille te over handigen. Persoonlijk overhandigde spr., mede na mens mevr. Zeiler, de jubilaris een gouden horloge met ketting. De heer Ravenhorst dankte, diep getroffen, voor deze blijken van waardeering. Het spreekt vanzelf, dat de aanwezigen nog enkele oogenblikken gezellig bijeen ble ven. Later op den dag werd in de woning van den jubilaris het feest voortgezet en ook daar werden nog verschillende cadeaux aan geboden. Bij den heer C. Vis, hotel De Brederode, alhier, is een postduif aan komen vliegen ge merkt 1932 Holl. No. 955. Op het ringetje kwam verder de inscriptie van een postduif voor. Onder goedkeuring van het gemeentebe stuur heeft de heer J. J. Bosker de radio centrale voor Den Oever en omgeving overge dragen aan den heer W. D. v. d. Treuren, aldaar. Zaterdagavond had de algemeene verga dering plaats van de Coöp. Boerenleenbank Niedorp. Aanwezig waren ruim 100 leden. De voorzitter, den heer Keuken, ■deelde in zijn openingswoord mede, dat de Boerenleenbank 345 leden telt. Spr. zeide, dat dit een vergadering van beteekenis is, ten le omdat ze valt in zeer benarde tijds omstandigheden, ten 2e zijn de verkiezingen van belang en ten 3e is, dat de 25ste algem. vergadering. Spr. deelde nog mede hoe onze voorschotbank er financieel bijstaat. Spr. zeide, dat de organisatie in aanraking komt met de crisis, maar dat de zaak bij de Cen- trae gezond is. Voor het bankwezen zijn er drie lichtpunten in deze crisis, n.1. le de al gemeene publieke financiën zijn in goeden staat, 2e ons bankwezen is over 't algemeen gezond, 3e de soliditeit van onze gulden. De goudvoorraad is zoodanig dat het niet denk baar is. dat wij onze gouden standaard zou den moeten verlaten. Als we zeggen, aldus de voorzitter, dat het bankwezen solide is, dan zeggen we dat voor de volle 100 pCt. van onze organisatie. Aan den ongunstigen toestand zal de bank ongetwijfeld het hoofd kunnen bieden. De landbouw is zonder boerenleenbanken niet denkbaar en zal zonder boerenleenbank de crisis niet doorkomen. De rekening werd goedgekeurd. We teeke nen hieruit aan dat het winstsaldo J 4100.35 bedraagt en dat de nog te vorderen rente van voorschotten bedraagt 3656.35. Hierna volgde bestuursverkiezing in- de plaats van de heeren Jb. Kooij wegens be danken en P. de Boer wegens vertrek. Geko zen werden de heeren C. Goet en S. G. Wit. E>e heer P. Blokker werd bij acclamatie her benoemd als lid van den raad van toezicht. Besproken werd het 25-jarig bestaan van den Boerenleenbank. Het bestuur wilde het oordeel der vergadering vernemen of men dit feit feestelijk zal herdenken of gezien de tijds omstandigheden in stilte laten voorbijgaan. Met 72 tegen 31 stemmen werd besloten de herdenking een eenigszins feestelijk karakter te geven. De voorzitter doet nog eenige mededeeling over het gestichte fonds met kapitaal voor bijzondere doeleinden dat ten doel heeft leden tegemoet te komen, die aan hun verplichtin gen niet kunnen voldoen door het lijden van schade tengeolge van omstandigheden die niet warende voorzien. De rondvraag leverde weinig van betee kenis op, waarna sluiting volgde. Hier is onlangs op last van hoogerhand een complex, bestaande uit 10 woonhuizen, in brand gestoken, welke als woningen niet meer geschikt waren. Bij dien brand moest het uiterste in practijk gebracht worden om deze huizen door het vuur te vernielen. Hierbij is nogmaals aan 't licht gekomen hoe men vroeger en thans huizen bouwde. De Bond voor Staatspensionneering hield Maandagavond jaarvergadering in café Roozing. De voorzitter, de heer T. Kostelijk, opende en betreurde de slechte opkomst. De beschrijvingsbrief van de vergadering op 17 Mei a.s. te Amsterdam werd zeer uit voerig besproken. De heer Grootewillink deelde mede, dat de federatie Alkmaar de heer Cloeck te Alkmaar en Limpers te Wieringerwaard aanbeveelt als candidaat voor het hoofdbestuur. De ver gadering stelde geen tegencadidaten. Een breedvoerige discussie ontstond of de tij dthans gekomen is om contact te zoeken met de christelijke partijen om het premievrii staatspensioen voor ieder te krijgen. Het hoofdbestuur vindt echter de tijd nog niet rijp en wil contact houden en zoeken met die politici en Kamerleden, onverschillig van welke relegie, als ze maar voor Staatspen sioen zijn. Het bestuur stelde voor om de zienswijze van het hoofdbestuur te volgen, waartoe be sloten werd. Het bestuur werd benoemd toi afgevaardigden naar de alg. vergadering. Daarna bracht de heer Holtes het keurig verzorgde jaarverslag uit. Dank werd ge bracht aan het oude bestuur dat jaren aan een voor de afdeeling op de bres stond. Gememo reerd werden de propaganda-avond en de zoo goed geslaagde opvoering van „Falkland". Een evenement in de vereeniging is de toch voor Ouden van Dagen. Het verslag eindigde met den bekenden wensch: „oud en arm de wereld uit". De heer R. Brouwer deed rekening en ver antwoording. De ontvangsten waren 359.40, uitgaven 223.05, saldo 136.35 De aftredende bestuursleden Jac. Groote willink, P. A. Holtes en R. Brouwer werden herkozen. Bij de rondvraag kwam ter tafel uitbrei ding ledental. In verband hiermede werd mei blijdschap geconstateerd, dat het idee in christelijke kringen meer veld wint. Als er ooit een tijd is om het idee meer te propagee- ren, dan is het thans wel. Ook ter plaatse wint men veld en of het mogelijk is de katho lieken als leden te krijgen, werd onder de loupe genomen. Met groot genoegen werd geconstateerd, dat o.m. dr. Barnhoorn een democraat is. Misschien is er iets te bereiken Men nam ook genoegen met een r.k. afdee ling. Ook kwam ter sprake de tocht voor Ouden van Dagen. De vragen werden ge steld: Is er rekening en verantwoording ge daan? Is het nog steeds noodig, dat de heer J. L. Groot, die niet meer hier woont, nog de leiding neemt? Waarom is het niet van den Bond van Staatspensionneering uitgegaan? Wordt de zaak op de ouden voet voortgezet? De voorziter zeide, dat er behoorlijk reke ning en verantwoording is gedaan. Er is een maal een comité, waarin de heer Groot de leiding had en heeft en de heer Groot deerl verdienstelijk werk. Of de Bond van Staats pensionneering of een comité het doet, is niet de voornaamste vraag, wel of het slaagt. Zonder twijfel zal de zaak op de oude wijze doorgaan, tenzij de vergadering een andere wijze van uitvoering voorstelt. Na een uitvoe rige bespreking was men unaniem van oor deel, dat de hoofdzaak is, dat de dag voor de oudjes slaagt, doch wel werd de wenschelijk- heid geuit, dat de vereeniging wordt ver tegenwoordigd door meer dan een persoon. De vergadering was van oordeel, dat vrucht bare samenwerking bereikt moet worden. Daarna sluiting. DE POSTVLUCHTEN OP 1NDIE. De Specht (op de thuisreis) vertrokken uit Allahabad; aangekomen te Jadhpoer. DE „GRAF ZEPPELIN" WEER THUIS. Het luchtschip „Graf Zeppelin" is heden ochtend tegen half negen van zijn vlucht naar Zuid Amerika teruggeekerd. Het lucht schip heeft de thuisvlucht in een recordtijd volbracht, daar de vliegtijd van Pernambuco naar de Bodensee slechts 77J4 uur duurde. „Na lang zoeken eindelijk datgene, wat ik voor mijn tanden noodig heb! Nadat ik het drie maal gebruikt had, waren mijn tanden helder wit, hoewel zij er door het vele rooken bruin en leelijk hadden uitgezien. Ik zal geen ander merk meer gebruiken dan Chlorodont." B., Horst Berg. Verlangt alleen de echte Chlorodont-tandpasta met rood-wit-blauwe garantiestrook, tube 35 cent en 60 cent! Overal verkrijgbaar. tegen over een gemiddelden normale vliegtijd van ongeveer 85 uur. Dit vind zijn oorzaak in de gunstige windrichting gedurende de vluchten en niet het minst ook in de goede navigatie. NOODLANDING LONDEN—PARIJS VLiEGTUIG. Door den bliksem getroffen. Geen ongelukken. Het reuzenvleigtuig „Horatius", van de Londen—Parijs lijn, dat gistermiddag opge stegen was voor Parijs, werd, bericht het Hbld., boven Tonbrige (Kent) door den blik sem getroffen. De vensters van de bestuurs- derscabine werden versplinterd en twee schroeven werden beschadigd. Niemand werd gewond. Het gelukte den bestuurder, het toestel veilig op den grond te zetten. De passagiers vervolgden de reis met een ander vliegtuig. Voetbal. Onze medewerker schrijft: In verband met den interlandwedstrijd HollandIerland, was het programma van den „Noord-Hollandschen", dat zoo langzamerhand naar het einde begint te loopen, buitengewoon klein. Alleen een paar noodzakelijke en niet minder belangrijke ontmoetingen, vonden plaats. Zoo bracht in de kampioenscompetitie onze plaatselijke vereeniging „Alkmaar" een bezoek aan de eilandbewoners. Hoe dit bezoek is verloopen en de Alkmaar ders een 41 nederlaag kregen te slik ken, heeft men gisteren kunnen lezen en wij zullen dan ook enkel volstaan met het £even van den huidigen stand van de drie kampioensploegen. Texel I 3 3 0 0 11—5 6 Alkmaar I 2 10 1 34 2 I. V. V I 3 0 0 3 4—9 0 Hoewel de kans van onze plaatselijke vereeniging geducht verminderd is, heeft zij dezen toch nog in eigen land. Wij hopen dan ook dat de Alkmaarders het nog tot een beslissingswedstrijd zullen brengen. De juniorenafdeeling levert, evenals de 4e klasse E, ook al een „verlengstuk- je" op, in verband met de flinke 110 overwinning van de Alkmaarsche Boys op O. S. V. a. In deze afdeeling zal dus nog een beslissende ontmoeting moeten plaats vinden tusschen de Zaandammers en de Alkmaarders, volgens onderstaan- den stand ongetwijfeld een tweetal ge lijkwaardige ploegen. A. Boys a 14 13 0 1 126—19 26 Z. V. V. a 14 13 0 1 106—19 26 Z. F. C. a 12 8 0 4 70—29 16 O. S. V. a 14 7 0 7 49—63 14 z F. C. b 13 5 0 8 26—73 10 K. F. C. a 12 3 0 ,9 49—61 6 Z F. C. c 12 2 0 10 2180 '4 Z. V. V. b 12 1 0 11 19—117 2 Alkm. Boys-nieuws. De verrichtingen van j.1. Zondag waren buitengewoon gering, maar niet minder be langrijk. De junioren kregen bezoek van O. S. V. a-junioren en een overwinning be- teekende de bovenste plaatsbezetting, terwijl de Boys in punten gelijk met Z. V. V. a zou den komen te staan. Werd Donderdag j.1. (Hemelvaartsdag) met 151 van Z. F. C. c gewonnen, thans kreeg O. S. V. een 11O-nederlaag te slikken. Ook dit elftal heeft het dus tot een beslis singswedstrijd kunnen brengen, die echter nog wel een tweetal weken op zich zal laten wachten, omdat de Boys-junioren met Pink steren aaan het groote tweedaagsche Blauw- Wit-tournooi zullen deelnemen. De a-adspiranten deden Donderdag j.1. op het Z. F. C.-tournooi eveneens verdienstelijk werk, door beslag te leggen op een aardi- den zilveren beker. In verband met het beste doelgemiddelde (6—0) viel hun tevens nog een extra-prijs ten deel. (Waarom geen melding gemaakt van de 71-nederlaag van de Boys I tegen Wierin gerwaard I en den bekerstrijd? Red Alkm Crt.) Bij de Zondagmorgen gehouden stem ming voor een ouderling der Ned. herv. kerk te Oterleek, werd gekozen de heer H. Klerk. Bij Kon. besluit van 6 Mei is de benoe ming van dr. W. J. Jongmans tot bijzonder hoogleeraar voor den leerstoel vanwege de stichting „Het Groninger Universiteitsfonds" bij de faculteit der wis- en natuurkunde aan de Rijksuniversiteit te Groningen, om onder wijs te geven in de palaeobotanie, bekrach tigd. DE NOODKIST TE MAASTRICHT. Als Maastricht de hand van het leed zwaar voelt drukken of dreigen, wordt de noodkist uitgehaald en wordt er een omme gang door de stad mee gehouden. Deze nood kist naar de overlevering bevattende het ge beente van St. Servatius en de overblijfselen van den H. Martinus, bisschop van Tongeren, werd in 1102 vervaardigd. Dikwijls is de noodkist rondgedragen in tijden van pest en epidemische ziekten. Men achtte de tijden thans zoo zorgelijk, dat men ook nu besloot dezen ommegang te houden, als slot van een tridium, dat in de St. Servatiuskerk werd gehouden. Zondag te 6 uur 's avonds verzamelden zich na het lof in de St. Servatiuskerk duizen den aeloovigen. Eerst de vrouwen en kaade-

Alkmaarsche Courant | 1932 | | pagina 9