OVERHEMDEN. HERM. DE HAAN, Voor Woningzoekenden K, UPiSEM, de Fistelman. Openbare Vergadering Gwi£- Jloiamm f5.25 Zeevaartschool HUIS TE KOOP Hedenavond tot 10 uur KIJKDAG Meubel- venkooping Harmonie. BUITENGEWOON FIJNE SA £and: en Jmw&omv Jüuist en Wetenschap JiecfitszaAen £uchtMact Stand De Scheuring in de S.D.A.P., Hemden m. vaste boord en das 2.75 IN HET ZEEMANSHUIS JUïeuwe Vaart C te Amsterdam. 2 JARIGE CURSUS ter opleiding van Koopvaardij-Officiererv Vereischte ontwikkeling komt overeen met 3-jarige H. B. S. of diploma M. U. L. O. B. Schriftelijke aanmelding vóór of op 15 JUNI, vergelijkend toe latingsexamen in Juli. Inlichtingen verstrekt gaarne DE DIRECTEUR. *e huur op diverse standen te Alkmaar Heerenhuizen in huur prijzen van 468, 494, 572, <jf 600, 625, 650, 675, 700, i/ 900 ep 1100 per jaar. Winkelhuizen, Fnidsen, Laat. Riant Bovenhuis centrum stad. Voor geldbelegging te koop in aanbouw zijnde huizen zoomede reeds voltooide en verhuurde huizen. Gelegenheid tot plaatsing van particulier kapitaal op eerste hypotheek en verkrijgbaar 5 pandbrieven. Te bevragen bij APPEL MATTHIJSEN, Hofplein, Alk maar. Met 1 Juli wordt het kan toor verplaatst naar LAAT 184. (OUDSTE ADRES). Kosteloos advies eiken Vrij dag van 911.30 in Café DE BOER, bij de Frieschebrug, Alkmaar. op Donderdag 12 Mei, in het Pas gebouw, Limmerhoek 6. Onderwerp door A. LANGKEMPER. Aanvang 8 uur. Entrée vrij. HET BESTUUR. NAAST UW RADIODISTRIBUTIE thans UW STOFZUIGERDISTRIBUTIE. Huurt Uw nieuwen Stofzuiger voor 60 CENT PER WEEK. Alle reparaties vrij Nederl. stofzuiger distributie Mij. Agentschap Alkmaar J. B. JANSSEN, v. d. Woudestr. 35 gevraagd, iiefst omtrek Friesche weg. Brieven onder letter O 334 b: reau van dit blad. Nieuwe zending Overhemden met 2 Boorden en 2 paar afneembare Patent Manchet ten in fijne, gestreepte Engel- sche Poplins LANGESTRAAT 23. MpA - -MÈmÊfè -» laan naar de nieuwe school, met het oog op de veiligehid voor de kinderen, voor het autover- keer te verbieden. Geen der raadsleden oordeelde dit wen- schelijk, omdat men van meening was, dat het sporadisch autoverkeer daar niet vergeleken 'kon worden met drukke autoverkeer op een gevaarlijken hoek als bij de vroegere school i De heer D i n g e r d i s vroeg plaatsing van urinoirs in de gemeente De voorzitter vroeg den heer Dinger- dis opgave van daarvoor geschikte plaatsen. De heer DenDas informeerde naar den stand der werkloosheid en naar de maatrege len, die B. en W. denken te denken te nemen. Weth. Apeldoorn zeide, dat de werkver schaffing is stopgezet. Wanneer menschen in omstandigheden komen, dat ingegrepen moet worden, dan zal het college bereid worden gevonden, dit te doen. De heer Den Das: Het werkloosheids cijfer is nog vrij belangrijk. Spr. wil er aan dacht aan schenken. En af en toe iemand te werk stellen, gaat niet. De heer Apeldoorn: Als wij door blij ven gaan, dan houden wij er steeds die te werk willen worden gesteld. E)e heer DenDas: Het is een abnormale toestand. De heer Swaag: Er zijn er ook, die werk bij particulieren weigeren, omdat ze liever bij de gemeente blijven?» De heer DenDas: Dat zijn uitzonderin gen en voorkomen moet worden, dat er in ge zinnen armoede komt. De heer Apeldoorn: Daarmede wordt rekening gehouden. De heer Blank drong aan op het wieden van de straat op de begraafplaats. Devoorzitter zegde dit toe. De heer Miltenburg wees op het ge vaar van het rijden van de vrachtauto's met zand, die met een snelheid van 55 K.M. door het dorp jakkeren. Ze hebben den H oever- weg al klein gereden en zijn aan maximum snelheid gebonden. De voorzitter heeft reeds een aan schrijven gezonden en zal er op blijven letten De heer Swaag wilde toezicht op het stoken van vuilnis. De v o o r z i 11 e r: Het zijn jongens die het doen, maar er zal op gelet worden Besloten werd de bonevarisschouw te hou den en als plaats van samenkomst daarvoor de Rustende Jager te stellen. i DE LANGENDIJKER GROENTEN- VEILINGEN. Ofschoon men bijna half Mei schrijft, ko men er nog belangrijke hoeveelheden kool aan de veilingen en in het bijzonder aan die van den Noordermarktbond te Noordschar- woude. Gelukkig blijft het weer nog meewer ken, zoodat de kwaliteit nog niet te wenschen overlaat, maar als, voor de kooloverhouders, onverhoopt de temperatuur wat milder en zachter zou gaan worden, dan zou het spoe dig gedaan zijn. De tuinders kunnen weldra hun balans en verlies- en winstrekening gaan opmaken, en helaas zullen die droeve resul taten te zien geven. De schulden zullen bij velen weer aanmerkelijk hooger geworden zijn, ook al door de rentelooze voorhchot- ten door Rijk en gemeente verstrekt, alsmede door achterstallige schulden, die, als gevolg van de slechte uitkomsten van het bedrijf, niet konden worden betaald. Deze week zal de laatste 15 pCt. worden uitbetaald van het millioen, dat is gevoteerd. Het is bij de groote verliezen door de tuinbouwers gele den, veel te weinig en het is te hopen, dat, hetzij door het Rijk, hetzij door de Provin cie steunmaatregelen worden getroffen, die meer afdoende kunnen heeteu. Roode kool was, vergeleken met de vorige ^eek, aanmerkelijk in prijs achteruit geloo- pen. Doordien op de markten al meer jonge groenten verschijnen, wordt de vraag naar deze koolsoort aanmerkelijk geringer, waar door de prijzen achteruit loopen. De mooiste soort bracht in het begin der week in maxi mum 3.40 op, de groote kool werd toen voor 1 en minder verkocht. Een uitzonde ring was het, toen op het laatst der week nog eens tot 4.90 werd betaald, doch terzelfder *oen voor eefste soort groote 0.70 per 100 K.G. besteed. Voor doorschot werd weei 0.60 betaald en bij hooge uitzonde- voor zo°genaamde drieponds. Aan beide veilingen werden nog 60 spoorwagons verhandeld, in tegenstelling met het vorige jaar, toen de aanvoer aan de veiling van den Noordermarktbond nog nauwelijks 1 spoor wagon bedroeg en er aan de veiling van de Langenöijker Groentencentrale zelfs in 't ge heel geen roode kool meer werd aangevoerd. Voor gele kool bleef de stemming beter, al was de prijs ook hiervan lager dan hij ge weest was. De mooiste van deze koolsoort, met een gewicht van ongeveer 2'A pond, kon nog ongeveer 5 opbrengen, de zwaardere echter moest ook heel wat van den prijs in boeten en bracht siechts van 2.10 tot 3 op. Op het laatst der week kon voor de mcoie kleine nog boven de 6 worden ge maakt en werd grootere nog boven de 3 verkocht. Dai er ook van deze koolsoort nog belangrijke voorraden zitten, bleek wel uit den aanvoer aan beide veilingen, welke nog ruim 20 spoorwagons beliep, wat niet veei meer js dan het vorige jaar, toen de op brengst echter ongeveer het dubbele was van thans. De Deensche witte kooi had een buitenge woon slechte markt. Weinig belangstelling voor dit proauct is er uit die landen, welke vroeger aan de markt kwamen. De hoogste prijs, welke deze week werd besteed, was 1.10 voor het mooisie goed van de meest gewenschte grootte. Meermalen kwam'echter weer een pri]s van 0.60 per 100 K.G. voor. voorschot bracht van 0.60 tot 1 op. Al leen aan de veiling van den Noordermarkt bond werden nog 40 spoorwagons van 10.000 K.G. aangevoerd tegen 20 in de over eenkomstige weex van het vorige jaar, toen voor eerste soort van 10.40 tot 13.60 werd besteed. Wel een scherp contrast en een duidelijk bewijs voor de noodzakelijkheid van een toeslag, van 100 per spoorwagon, die van verschillende zijden aan de regeering is gevraagd. uien, die in zeer geringe mate werden aan gevoerd, liepen in prijs achteruit. Voor drie lingen werd 3.80 betaald, grove uien brachten 6.50 op en uien 8. Ook bleven de prijzen van bieten beneden het bevredigende. Ze werden n.1. verkocht voor 2.60 tot 3. Voor groote peen werd 5.30 betaald, voor kleine 1.80. De aanvoer van beide laatst genoemde producten, raakt uitgeput. De aanvoer van tomaten (stooktomaten) neemt toe. Voor A-kwaliteit werd van 60 tot 63 besteed, voor C 55 en voor CC J 18. De prijzen zijn lager dan hc': vorige jaar toen 115 en 100 per 100 K.U. werd betaald. CC bracht toen nog 67 op. Rabarber wordt door verschillende bou wers wel verkocht, doch niet over de veiling Men deelde ons mee, dat ze naar de Amster- damsche markt wordt verzonden, om daar aan den man te worden gebracht. Een slecht teeken alzoo. KENNEMERLAND. De laatste dagen van April hebben de groei der spinazie dermate beïnvloed, dat er in de week van 2 tot 7 Mei een groote aan voer van dat product werd aangevoerd De prijzen waren tot 29 April hoog, maar de af- geloopen week kwam de terugslag. Maanda^ 2 Mei liep de prijs terug en Woensdag 4 Mei nog erger, zoodat het gemiddelde over de laatste week een prijs bracht van 0.20 tot 0.45 per kist en het laat zich aanzien, dat er van verhooging geen sprake meer is! Hetzelfde was het geval met rabarber, bij zeer ruime aanvoer was de prijs over boven genoemd tijdvak slechts 5 tot 8 per 100 bos. Sla begon los te kernen. Het verschil in kwaliteit was echter grooter en daar zeker de helft der aanvoer minder kwaliteit was, kelderde de prijs. We noteerden voor le soort 5 tot 8, 2e soort 2 tot 4 per 100 stuks. Bloemkool (hoewel nog Riet in groote par tijen) werd ruimer aangevoerd. Ook hierin was groot verschil in kwaliteit met prijzen van 25 tot 35 voor le soort en 12 tot 20 voor 2e soort per 100 stuks. Raapstelen en radijs mochten zich in groo te belangstelling verheugen, wat tot uiting kwam in hooge prijzen, resp. 3 tot 5 en i 4 tot 8.50 per 100 bos. De eerste bospeen was duur met prijzen van 28 tot J' 35 per 100 bos. De eerstelin gen asperges werden vlug afgenomen tegen prijzen van 0.80 tot 1.10 per bos. Postelein, nog niet ruim aangevoerd, bleef hoog in prijs, n.1. 1.50 tot 2 per kist. Aardbeien werden in mooie partijtjes aan gevoerd en extra kwaliteit was duur; de no teering 0.25 tot 0.70 per doos. Witlof, dat steeds minder wordt aange voerd, blijft duur. le soort gold 25 tot 33 en 2e soort 16 tot 22 per 100 K.G. De handel in aardappelen was vlug. Het zijn nu de Red-Star die de belangstelling vragen. De prijzen bewogen zich om de 6 tot 8.50 per 100 K.G. De restanten roode en gele kool waren niet bijzonder in trek, de prijzen waren 2 tot 3.50 per 100 stuks. De overige aanvoer gaf onveranderde prijzen. DE LARVEN VAN DE BESSENBLADWESP. Daar de eerste larven van de bessenblad- wesp Pteronus ribesii Nematus ventricosus) weer zijn waargenomen, wordt aan kweekers van kruisbessen en aalbessen aangeraden hun struiken te inspecteeren en bij het aantreffen der bastaardrupsen tot een bestrijding over te gaan. Voor zoover de bloei der bessenstruiken nog niet geheel is afgeloopen, dient men met het oog op de bijen gebruik te maken van een be strijdingsmiddel, dat voor de bijen niet doode- lijk is. Als zoodanig voldoet het best Bariumschlo- ride, dat in een oplossing ter sterkte van 1 y. op de planten gespoten wordt. Arsenicumpraeparaten mogen alleen gebruikt worden, nadat de bloei is afgeloopen. In een groot deel van ons land is dit nu wel reeds het geval. Men kan de bastaardrupsen dan af doende bestrijden door bespuiting met Pa- rijschgroen of Uraniagroen, in een oplossing van 1 deel op 1000 deelen water, of Loodarse- naat, in een oplossing van H voor het pas- tavorige product, of van 0.3 voor het poe- dervormige product. Behalve deze middelen, zijn ook nog een groot aantal andere te gebruiken, wanneer de teler daaraan om een of andere reden de voor keur geeft, b.v. als hij geen Parijschgroen of loodarsenaat maar wel iets anders in voorraad heeft. Genoemd kunnen worden: een sterke zeep» spiritus-oplossing, nicotine ter sterkte van 1 1000, Nosprasit, Fusicarkrimp enz. alsmede, het stuiven met Nicotinestuifpoeder, Gralit e. a. De teler dient zich echter wel rekenschap te geven dat deze middelen duurder zijn dan de eerstgenoemde. Tevens wordt de aandacht gevestigd op Bourgondische pap, of nog liever Bordcaux- sche pap, waarmee men gelijktijdig de bastaard rupsen en de bladvalziekte, door Goeosporium veroorzaakt, bestrijdt. Een bespuiting dadelijk na de pluk kan ook nog goede resultaten opleveren. Nadere inlichtingen worden gaarne verstrekt door den Plantenziektenkundigen Dienst te Wageningen en door de bij dezen Dienst werk zame ambtenaren. BESTRIJDING VAN PISSEBEDDEN IN KASSEN. De gunstige resultaten, verkregen bij de be strijding der pissebedden, ook wel genaamd kelderzoggen, ziju den Plantenziektenkundigen Dienst te Wageningen aanleiding om algemeene bekendheid te geven aan een bestrijdingsmid del, dat herhaalde malen met afdoend resultaat is toegepast. 2 gewichtsdeelen (b.v. 20 gram) Parschgroeu worden droog gemengd met 50 gewichtsdeelen (1 pond) havermout, en 10 gewichtsdeelen (1 ons) witte suiker. Toevoeging van suiker is niet direct noodzakelijk, maar maakt het mid del blijkbaar bijzonder aanlokkelijk voor de pissebedden. Het mengsel wordt droog in de kassen uitgestrooid. Wij vestigen speciaal de aandacht op het droog mengen en droog uitstrooien, in tegen stelling met het mengsel zemelen met Parijsch groen tegen emelten, dat vochtig uitgestrooid wordt. De met havermout, suiker en Parijschgroen verkregen resultaten zijn volkomen afdoende. Reeds daags na het uitstrooien vindt men vrij wel alle pissebedden dood op den grond liggen. Gelijktijdig doodt men een groot aantal slak ken, die ook van de vergiftigde havermout vreten. WERK VAN LEO GESTEL. Over de tentoonstelling van dezen schil der der Bergensche school welke bij Buffa in Amsterdam wordt gehouden, schrijft M. V. in het Hbld.: Leo Gestel, een van de weinige moderne schilders die zich de weelde veroorloven kun nen van zuinig te zijn met exposeeren, laat thans in den kunsthandel Buffa een beknopt overzicht van zijn arbeid zien: teekeningen, gouaches, pastels, alles uit de laatste tien jaren: voorlooper op een te houden, volledige expositie in het Sted. Museum. Er was een tijd, dat Gestel en Sluyters steeds met en naast elkagr genoemd werden als kunstenaars van gelijk waarde en fce- loftenrijke toekomst. Toch bleek ook toen reeds duidelijk het verschil van beider aan leg: Sluyters hartstochtelijk, fel, dwingend van greep; Gestel stiller, besehouwelijker; een die langzaam, maar vast, bewondering wint door de geestelijke noblesse van zijn kunst. Nergens beter en vollediger dan in de ver zameling Boendermaker kan men de ontwik keling der beide begaafde kunstenaars in het tijdperk 19121922 volgen en vergelijken, hun persoonlijkheid leeren kennen uit hun werk. Gestel toont zch daar, door alle scha keeringen van zijn visie en techniek heen, een op het decoratieve gericht talent, gelijk we hem thans nog bij Buffa ontmoeten; een schilder, die aan het cubisme veel te dan ken heeft. Een groep van zijn bestek behoort ertoe: de landschappen en havengezichten uit Mallorca, het scherpzinnige portret van den schrijver Rensburg. Sporèn ervan laten zich, zeker niet tot zijn schade, nog nawijzen in het laatste. Hoewel open voor en meegaand met den voortgang van den tijd is Gestel zichzelf ge bleven in de kennelijke eigenschappen van zijn kunst: de decoratieve vormenschikking, de teedere, bloemige kleur. Als de meestert onzer modernen heeft hij, ook in de latere jaren, veel gereisd, wat geest en Wik ver ruimde. De tentoonstelling bij Buffa getuigt ervan. Naast zijn landschappen uit de Beem- ster (1922), bekorend altoos door den gevoe- ligen eenvoud van licht- en lijnenspel, krij gen we er een reeks groote portretten van Beiersche boeren te zien, met straffe uitvoe righeid geteekend. Het volgend jaar, 1924, maakt hij te Positano de blanke landschap pen (cat. 8 en 9). Hierop volgt de reeks uit een verblijf in Vlaanderen. De landschap pen, cat. il tot 16, met koeien, met veldar- beiders, herinneren aan de streek en de waarneming van Servaes. Heel eigen is hij dan weer in het zuivere, fijn-kleurige gezicht op de haven van Oostende. Gestel was van den beginne af een kun dig schilder van dieren; ook hier behooren zijn composities met paaiden tot de edelste verbeeldingen door hun sierlijke compositie, hun luchtige kleur. Graag vult hij de ach tergronden van de groote figuurstukken uit de laatste jaren met zijn decoratieve paard- jes. In dit werk, met heel weinig kleur, wordt de sterk vereenvoudigde vorm gebon den en samengevat, zooals we dat zien bij moderne Vlamingen, beeldhouwers en schil ders, waarbij de natuurlijke verhoudingen van de inenschelijke figuur worden ont wricht. Toch verloochent Gestel in deze, den aard van zijn wezen, naar het ons toeschijnt, forceerende uiting, het karakter van droom een teederheid niet, dat zich voelen doet in het rhythme van zijn vormén. Zeker is dat deze periode voor zijn ontwikkeling ten slotte winst beteekenen zai, omdat hij behoort tot de zelfbewuste kunstenaars die, toegevend aan dgn geest van hun tijd, het bevruchtend contact met het eigen wezen niet prijs geven, dat hun werk blijvende waarde verleent. IN ZIJN WONING BRAND GESTICHT? In hooger beroep stond voor het Ge rechtshof te Den Bosch gister terecht een 24-jarig koopman, voorheen wonen de te Eindhoven, thans te Amsterdam, als verdacht van brandstichting, ge pleegd in den nacht van 7 op 8 October 1931 te Nuenen. In bedoelden nacht was brand ontstaan in de woning van ver dachte en het onderzoek wees uit dat verschillende stukken meubilair met petroleum waren gedrenkt. Toen de brand werd ontdekt door toegeschoten hulp was verdachte in nachtgewaad al leen in de woning en stond naar het vuur te kijken doch deed niets om den brand te blusschen of om den inboedel te redden. De eigenaar der woning ,de landbou wer Sledsens, deelde mede dat de toege brachte schade 4800 beliep, terwijl ook groot gevaar had bestaan voor de aan grenzende woning. Verder bleek uit het getuigenverhoor dat de buurman van verdachte ook niet vreemd was aan den brand. De advocaat-generaal wenschte met de bepaling der straf rekening te houden met het feit dat verdachte tot zijn mis drijf door zijn buurman was aangezet doch achtt eopzet bewezen en vroc-g ten slotte voor verdachte een gevangenis straf van een jaaar en zes maanden. Mr. v. Zinnicq Bergmann pleitte vrij spraak. De rechtbank had verdachte vrijge sproken. VREEMDE BEHANDELING VAN GETUIGEN. Een koopman uit Eindhoven, die voor do rechtbank te Den Bosch had terecht gestaan, diende een getuige, die tegen hem had verklaard, in de gangen van het Paleis van Justitie eenige slagen toe, waardoor deze bewusteloos neerviel. De rechtbank veroordeelde hem wegens mishandeling tot twee maanden gevan genisstraf. Verdachte kwam in hooger beroep en had eenige getuigen a dechar ge doen dagvaarden. De eisch luidde be vestiging van het vonnis. INDISCHE FINANCIEN. Het „Bat. N.vsbl." meldt, dat de be- grootingscommissie ie gereed gekomen met de voorbereidende werkzaamheden in zake de begrooting voor 1933. Het netto uitgaveneijfer is tot omstreeks 400.000.000 gedrukt. Dë begrootingsver- gadering, welke 13 Mei a.s. ten paleize zal plaats vinden, zal geen zware taak meer hebben De bezuiniging is overeen komst het programma verloopen. Intusschen is het aspect, dat de lands- financien bieden, aanzienlijk slechter ge worden, zoodat de verwachting is, dat de begrootingscommissie terstond na de in diening van de begrooting voor 1933, haar taak zal hervatten ten einde alsnog de 75 tot 100 millioen gulde die nog moeten worden gevonden, te bezuinigen. DE POSTVLÜCHTEN OP INDIE. Donderdagmorgen, 12 Mei a.s., vertrekt het K. L. M.-vliegtuig de „Ekster", van Am sterdam naar Batavia. De bemanning bestaat uit de heeren W. M. O. A. Beekman, L. A. Brugman, J. M, H. Grosfeld, P. Pronk, dei respr. als le be stuurder, 2e bestuurder, werktuigkundige en radio-telegrafist de reis zullen meemaken. De post voor dit vliegtuig moet uiterlijl hedenavond te Amsterdam zijn. IS ER IETS MET DE „AKRON" NIET IN ORDE. Volgens in New-York binnengekomen be richten is het luchtschip „Akron" om 9 uut M.E.T. over Toyah (Texas) in Zuidwestelij ke richting gevlogen. Om 10 uur keerde het weer terug, nadat het klaarblijkelijk in de bergstreek van Zuid-West Texas tengevolge van de weersomstandigheden op onoverko- menlijke moeilijkheden was gestuit. Van een hoogte van 750 M. werden 2 mededeelingen naar beneden geworpen, die de wind weg woei. Het luchtschip scheen gedeeltelijk te drijven. Men vreest, dat er iets niet in orde is. KOEDIJK. (April). Geboren: Albertinus Cornelis z. v. Pie- ter van Esseveld en van Hiltje Ploeger. Johannis z. v. Petrus Bijpost en van Catha- rina Sophia Meijering. Agatha d. v. Pe trus Bijpost en van Catharia Sophia Meije ring. Joannes z. v. Nicolaas Cornelis Admiraal en van Trijntje Burgering. Anna Klasina d. v. Pieter Mulder en van Elisabeth Catharina Tiesjema. Johannes z. v. Johannes Smit en van Cornelia Kunst. Overleden: Jacob Kooij, oud 19 jaar.' Jacob Boon, oud 56 jaar, geh. met Antje Hoogvorst. Adriana Kan, wed. v. Adri- aan Kning, oud 80 jaar. OUDKARSPEL (April). Getrouwd: Simon Dekker eiv Aaltje Talsma. Nicolaas Theodorus Rood te Opmeer en Maria Adriana Mar- tha Johanna Putker. Theodorus Bis schop te Schermerhorn en Bertha Kuil- boed. Petrus Boerdijk te Harenkar spel en Maria Geertruida Stet,

Alkmaarsche Courant | 1932 | | pagina 7