DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. De Japansche Minister-President vermoord. WOL en SAJET. Sugetiiksch Oxwvzicht ^Buitenland Wolkbreuk boven het Moezelgebied. lo. 114 1MXSDAG 1? MEI 1932 134e Jaargang. Inuhai in zijn woning doodgeschoten. UUra-nationalistische elementen aan het werk. Een reeks van bomaanslagen. de moordaanslag. BOTSINGEN IN BOM BA Y Groot Fransch passagiers schip in brand. „DEONNOOZELE SCHAAPJES" H.BUJLTHUIS Voor zeer weinig geld. Vermoedelijk vele dooden. Een zware ramp. Deze Courant wordt ELKEN AVOND, behalve Zon en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden bij vooruitbetaling voor Alkmaar 2. franco door het geheele Rijk 2.50. Losse nummers 5 cents. PRIJS PER GEWONE ADVERTENTIEN: Van 15 regels 1.25, elke regel meer 0.25, groote contracten rabat. Groote letters naar plaatst uimte. Brievec franco aan de N. V. Boek- en Handelsdruk kerij v h. HERMs. COSTER ZOON, Vo©rdam C 9, postgiro 37060. Telef. 3, redactie 33. -aêsr- Directeur: C. KRAK. Hoofdredacteur: Tj. N. ADEMA. Dit nummer bestaat uit drie bladen. Vijf mannen, vermoedelijk fascisten, zijn Zondagavond te ongeveer half zes binnen gedrongen in het officiëele verblijf van den Japanschen minister-president Inukai. Zij schoten op hem en stelden zich daarna ter beschikking van de justitie. Kort na den aanslag stierf de grijze 76- jarige premier aan de verwondingen. De aanslag op den Japanschen minister president Inukai had Zondagnamiddag te half zes plaats. De vijf jeugdige militaristen, die den aanslag pleegden, drongen in de officiëele woning van den premier. Toen zij in zijn kamer waren gekomen, zeide Inukai tot hen: „Schiet niet, ik zal Uw eischen aan- hooren". De mannen losten echter een aantal schoten, die Inukai in het hoofd troffen. De getroffene viel onmiddellijk op den vloer. Zondagavond tegen half twaalf is hij over leden. De aanvallers begaven zich na het plegen van den aanslag onmiddellijk naar het hoofdbureau van politie, waar zij in arrest werden gesteld. Aan het doodsbed van Inukai werd een met spoed bijeengeroepen kabinetszitting ge houden. Besloten werd, dat de minister van financiën Takahashi voorloopig de functie van Inukai zal overnemen. De aanslag op den premier blijkt een onderdeel van een samenzwering te zijn, want tegelijkertijd werden in Tokio op verscheidene groote ge bouwen bomaanslagen gepleegd. Voor zoo ver bekend, hebben deze bomaanslagen wei nig schade aangericht. Op verschillende pun ten der stad werd geschoten, waarbij perso nen gewond werden. Een groot aantal per sonen werd gearresteerd. o—- Tot zoover de eerste berichten. Later werd gemeld, dat de aanslag werd gepleegd door een vijftal in militaire unifor men gekleedde personen. Toen zij aan de woning van den minister-president kwamen, verzochten zij tot Inukai toegelaten te wor den. Vier pohtie-agenten en een bediende, die hen wilden tegenhouden, kregen bij de schiet partij, welke ontstond, schotwonden. Ook een zesde persoon, die wachtte om door Inukai in audiëntie te worden ontvangen, werd gewond. Toen de aanvallers in de kamer van den premier waren doorgedrongen, grepen twee van hen, gekleed in officiersuniform, hem bij de schouders. De anderen losten daarop eenigen schoten, die Inukai in he: hoofd trot- fen. Een kogel drong bij de neus en een andere bij de rechterslaap in het hootd. Inukai stortte onmiddellijk neer. De doctoren, die in allerijl weiden ontbo den. verklaarden na hun onderzoek, dat de toestand hopeloos was en nog voor midder nacht is Inukai overleden. Tot dusver zijn achttien personen onckr wie vijf marine-officieren gearresteerd. o De heer Inukai, die op 77-jarigen leeftijd viel als slachtoffer van een brutalen moord- aanslag, was sinds December van het vorig jaar minister-president van Japan. Op 11 December bord baron Wakatsuki het ontslag van het geheele kabine. aan den keizer aan. Deze ministercrisis vloeide voort uit binnenlandsche politieke moelijkheden en hield geen verband met de politiek m Mands- joerije. Óp 13 December kwam 'nukai aan het bewind met een kabinet, dat voornamelijk be stond uit leden vrn de (conservatieve) Sefvukai-partij. De eerste daad der nieuwe regeering was bet afkondigen van hei embargo op goud. De her Inukai naai zelf de portefeuille van bui- ter.landsclie zaken, die hii behield tot Jan teen hij haar overgaf aan Joshizawa, zijn schoonzoon, die tot disver Japansch ambas sadeur te Parijs was en die ook texGenève Jaian meermalen beeft vertegenwoordigd Inukai werd in 1855 te Okayama geboren en ging reeds op jeugdigen leeftijd in de poli tiek. Hij was in dienstjaren het oudste parle mentslid. Verscheidene malen was hij minis ter, voor het eerst in 1898 minister van on derwijs. In 1929 werd hij gekozen tot leider van de Seiyukai-partij, welke functie vacant was ge komen door het overlijden van baron Tanaka. Inukai werd beschouwd als de machtigste politieke figuur in Japan. Hij was een van de twee leden, die sinds de stichting van de Diej het parlement daarin zitting heb ben. Eenige weken geleden werd gemeld, dat Inukai een pantservest droeg als bescherming tegen eventueele revolveraanslagen. Toen in Maart j.1. dertien leden van de ge heimzinnige organisatie de Zwarte Draak werden terecht gesteld, werd gemeld, dat de heer Inukai een dergenen was, die op de lijst stond om vermoord te worden. Zijn ambts voorganger baron Wakatsuki was een der anderen. o De schoondochter van Inukai deelt nog de volgende bizonderheden mede: Zij bevond zich buiten het huis, toen de plegers van den aanslag binnendrongen. Pogingen van be dienden en eenige politiebeambten de mannen tegen te houden, waren vergeefsch. Inukai bevond zich met een ander kabinetslid in zijn kamer. De schoondochter snelde tot hem en verzocht hem te vluchten. Inukai weigerde evenwel en trad op de indringers toe, waar bij hij hun toeriep: Schiet niet op mij. Ik zal Uw eischen aanhooren. Waagt het niet op mij te schieten". De icider der indringers ging evenwel niet op de voorstellen van Inukai in, doch beval vuur te geven. Door talrijke kogels ge troffen, stortte Inukai ineen. Naar nog bekend wordt, droeg Inukai sinds eenige maanden een stalen vest, ten einde zich tegen eventueele aanslagen te be schermen. Als gevolg hiervan mikten de da ders op zijn hoofd. Nishida, de officier, ie bij een aanslag werd gewond, is inmiddels overleden. Hij weid beschouwd als een ver rader van de zaak van „De zwarte Draak". Hij was leerling van den priester Inouye, die in verband met een aanslag op een minister in een gevangenis zijn straf uitzit. o Deze helaas gelukte moordaanslag staat niet alleen. Immers, op hetzelfde oogenblik ongeveer had een andere aanslag plaats. Een man, ook al in uniform gekleed, drong met geweld in de woning van den vroegeren of- 'fieier Nishida. Deze werd ernrtig gewond. Verder is het de politieke politie ge'ukt nog tijdig een nieuwen aanslag op het spoor te komen. Onder de transformatoren van de electriciteitscentraie werd dynamiet gevon den. Naar het schijnt was het de bedoeling de centrale in de lucht te laten vliegen, ten einde de behtvoerziening onmogelijk te maken. De bomaanslagen op verschillende gebou wen werden gepleegd op het bureau van de Seiyukai-partij, waartoe Inukai behoorde, het hoofdbureau van politie, de woning van baron Makino, den minister van justitie, op de Japansche Bank en op de bank Mitsu- bischi. De aanslagen schijnen goed voorbereid te zijn. De aanvallers arriveerden voor elk ge bouw in een auto. Er zijn uitgebreide politie-maatregelen ge nomen. o In verband met den aanslag op den Ja panschen ministerpresident Inukai wordt uit Tokio gemeld, dat de aanslag op den pre mier en de tegelijkertijd plaats gehad hebben de bomaanslagen bedoeld zouden zijn als een demonstratie der fascisten, die ontevreden zijn over de politiek der regeering in China en in Mantsjoerije. Deze aanslagen, die een onderdeel zouden uitmaken van een fascisti sche campagne, vormen de climax van een aantal gedurende den laatsten tijd plaats gehad hebbende aanslagen, o.a. op den vroegeren premier Hamaguchi, den oud-mi- nister van financiën Mouye en den bekenden bankier Baron Takumadan. De diplomatieke medewerker van de „Dai ly Telegraph" veronderstelt, dat de aanslag op Inukai is uitgegaan van de reactionnaire geheime vereeniging „De zwarte draak", die ook verantwoordelijk is voor den moord op den bankier Mouye. o In verband met den moord op den premier Inukai zijn de katoen- en rijstbeurzen te Tokio, Osaka en Nagoya gesloten, teneinde een paniek te voorkomen. Men höopt de beur zen echter spoedig weer te kunnen openen. De directeuren van de bank van Japan zijn bijeen gekomen, teneinde te beraadslagen over de te nemen maatregelen in geval van een run op de bank. Officieel wordt medegedeeld, dat de aan slag op den eersten minister een op zich zelf staande daad vormt van een kleine groep reactionnaireh, die geen groot gedeelte verte genwoordigen van het leger. Achttien personen, die zich in handen be vinden van de politie hebben allen een beken- teis afgelegd. Zij zullen voor den krijgsraad terecht staan. De militaire autoriteiten heb ben besloten strenge straffen toe te passen. o Het Japansche kabinet heeft Mandag in den loop van den- dag bij den keizer zijn ont slagaanvrage ingediend. Deze heeft het ver zoek evenwel niet ingewilligd en den plaats- vervangenden premier TAkahaski opgedra gen voorloopig de staatszaken af te wikke len. De keizer heeft zijn raadgevers bijeenge roepen. De keizer schijnt ook een bespreking te hebben gehad met den minister van Öor- log over de vraag of het wenschelijk is het standrecht af te kondigen. Hiervan heeft men voorloopig afgezien. De raad voor het Leger heeft besloten luitenant-generaal Matsaki minister van Oorlog te maken, -om het even of het kabinet toestemt in het ont slag van den huidigen minister Araki of niet. j Ook op Araki is een aanslag beraamd. Een bewapende man was zijn woning kort na middernacht binnengedrongen. Araki was evenwel in kabinetsraad. o Wanneer men bovenstaand relaas leest, merkt men duidelijk, dat er in Japan op 't oogenblik „something rotten" is. Want ook deze aanslagen staan niet geheel en al al leen. Ze zijn als 't ware een vervolg op een reeks van moorden, die den laatsten tijd ge pleegd zijn door ultra-nationalistische perso nen, die niet tevreden waren over de politiek der regeering t. o. v. China. Tot de slacht offers behooren o.a. Hamagoetsji, vroeger premier (1930 t)> Inoeye, ex-minister van fi nanciën (Febr. '32 t) en Takoema Dan, fi- nanceir (Maart '32 t)- Deze ultra-nationalistische elementen, hebben zich, zoo vertelt de Tel., altijd uitge sproken voor een annexatie van Mantsjoerije door Japan. Men veronderstelt, dat de moor denaars van Inukai gehandeld hebben op last van leidende militairen en marine-men- schen, die in betrekking staan tot het befaam de geheime genootschap van den „Zwarte Draak" of de „Hand des Doods"; Dit ge nootschap is reeds verseheidene eeuwen oud en is een toevluchtsoord geworden van de tegenstanders van Japans moderniseering. Het heeft een groote rol gespeeld in de Ja pansche geschiedenis en al menig vooruit strevend staatsman is gevallen als offer van den „Zwarte Draak", die een herstel van het oude keizerlijke absolutisme nastreeft, ge paard met een groote macht der generaals en admiraals. Wel zijn van tijd tot tijd individueele leden van het genootschap gevat en gestraft, maar nimmer heeft een regeering het aangedurfd, het genootschap zelf te vernietigen. De ge heimzinnige dood van den Japanschen diplo maat Saboeri, die zeer gezien was te Londen en te Genève en die eenige jaren geleden stierf, werd ook aan den „Zwarte Draak' toegeschreven. Het waren eveneens agenten van het genootschap, die onlangs dreigbrieven richtten tot prof. Nitobe. omdat hij volgens hen het leger had beleedigd. voort. Tot dusverre zijn thans reeds 65 per sonen gedood en 650 gewond. Pantserauto's uit Óona doorkruisen de buurten, waar de onlusten plaats vinden en het tweede batail- lon „Green Howards" is ter plaatse gearri veerd. De toestand is thans zoo ernstig gewsrden, dat duizenden inwoners hun huis niet meer durven verlaten en in paniekstemming thuis blijven. Het zakenleven is volkomen verlamd, in het betrokken stadsdeel, honderden gezinnen vluchten. Heele districten verkeeren in staat van beleg en hevige veldslagen, waarbij men zich van alle soorten wapenen bediend, wor den geleverd. De Girgaum Roacf in de Hin- doebuurt is bezaaid met voorwerpen, af komstig uit de geplunderde Mohammedaan- sche winkels. Het aantal dooden tot 30 gestegen. Het aantal dooden tengevolge van de bot singen, welke Zaterdag tusschen Hindoes en Mohammedanen hebben plaats gehad, is tot dertig gestegen. De toestand zeer kritiek. Het aantal dooden in de gevechten tus schen de Hindoes en de Mohammedanen is Maandag tot 64 gestegen. Het aantal go. wonden bedraagt ongeveer 1000. Alleen Maandag werden 62 personen gedood en 286 gewond. Ondanks de versterking van militairen en politie wordt de toestand steeds ernstiger. Uit Poonan is een Engelsch batal jon infanterie en een pantserwagen-afdeeling aangekomen, die thans de wijken, waar de gevechten plaats hebben, bezetten. Tot dus ver moest de politie 20 maal het vuur op de strijdenden openen om hen te verstrooien. In de meeste gevallen is zij echter machteloos, daar de overvallen zeer snel en onverwachts plaats hebben. De Mohammedanen verschut len zich meest in ingangen van huizen, stor ten zih plotseling op voorbijgaande Hindoes en steken hen met fanatieke ruwheid neer. De zaken zijn bijna allen gesloten. Duizen den families verlaten de stad en gaan naar de provincie, terwijl andere zich in hun hui zen verschansen en de deuren bafricadeeren. Meer dan 50 huizen zijn reeds in de asch gelegd. Staat van beleg afgekondigd. Over Bombay is de staat van beleg afge kondigd. Een gedeelte der Engelsche reserve is geconsigneerd. Het aantal dooden tenge volge van de onlusten is tot 70 gestegen. Hindoes en Mohammedanen leve ren straatgevechten. Sinds Zaterdag hebben straatgevechten plaats in Bombay tusschen Hindoes en Mo hammedanen. Tot nu toe werden in totaal 45 personen, o.w. vrouwen en kinderen, gedood en meer dan 600 personen min of meer ernstig gewond. De ziekenhuizen zijn geheel met ge wonden gevuld. Het verkeer is volkomen stil gelegd. Vele telefoon- en telegraaflijnen zijn doorgesneden. De vechtenden hebben geheele huizenblokken in asch gelegd, bestormden tempels en moskeeën, brachten hieraan enorme schade toe en plunderden honderden winkels. Hoewel Britsche troepen en politie beambten in de betreffende stadswijken zijn gestationneerd, duren de onlusten nog voort. Te Bendi Basar werden talrijke huizen in brand gestoken. Daarbij hebben zich hartver scheurende scenes afgespeeld. Vrouwen en kinderen kwamen in de vlammen om of wer den door hun tegenstanders gesteenigd of neergestoken, op het oogenblik dat zij de brandende huizen wilden verlaten. Het noor delijk deel der stad gelijkt een slagveld. De Hindoes en Mohammedanen bedienden zich van messen, stokken, steenen, sabels en fles- schen. De politie moest het vuur openen op de vechtenden, waarbij talrijke personen werden gedood. Nadat het Zondag den Britschen troepen was gelukt de orde te herstellen, ontbrandden reeds in de vroege ochtenduren van Maandag nieuwe strijd, welke tot de middaguren reeds 12 dooden en ongeveer 100 gewonden kostte. Nog dooden en gevonden. De gevechten tusschen de Hindoes en de Mohammedanen duurden gister nog steeds Lanqestraat98 Hoogstraat!# ALKMAAR. Deze week extra aanbieding in prachtige soorten waren. Men maakt uit de radioberichten var de Engelsche schepen, die te hulp gesneld zijn, op, dat bijna allen gered zijn. Het Engelsche s.s. Kaiser Hint verzond het volgende radiobericht: „De geheele beman ning en alle passagiers gaan naar Aden. Vol gens het Russische s.s. „Sovjet-Kaja" is he* brandende schip geheel verlaten. 900 personen aan boord. Het aantal slachtoffers nog onbekend. Het groote Fransche passagiersschip „Georges Philippart", dat ongeveer 600 passagiers aan boord heeft, is in de Golf van den in brand geraakt. Het schip was op weg naar Yokohama. De bemanning bestaat uit 300 perso nen, zoodat zich in totaal ongeveer 900 menschen aan boord bevonden, toen het vuur uitbrak. De reederij van het schip, de Messagerie Maritime, heeft tot nu toe nog geen enkel direct bericht aangaande het gebeurde. Men weet slechts dat de Hakone-Maru, ©venals drie Engelsche stoomschepen Mahsud, Hind en de Otranto met vollen stoom koers zetten naar de plaats des onheils, ten einde passagiers en bemanning te redden. Het Russische stoomschip Sowjetskaja heeft de eerste passagiers aan boord genomen. De Georges Philippart heeft een water verplaatsing van 21.500 ton. Het schip is 173 M. lang, 23 M. breed en loopt 17 knoo- pen per uur. Naar nog bekend wordt, heeft het Britsche stoomschip Otranto 129 en de Mahsud 134 passagiers aan boord ge nomen. De Hakone Maru heeft bovendien een ledige reddingsboot aangetroffen, waar van de opvarenden waarschijnlijk in de golven om het leven zijn gekómen. De Georges Philippart werd in Eccem- ber 1929 op stapel gezet en is in de maand Februari van dit jaar voor den dienst op het buitenland ingelegd. Deze eerste reis is .haar noodlottig geworden. Alle opvarenden gered? Dinsdagochtend waren te Parijs nog slechts weinig berichten ontvangen, van de schepen die zich op het S.O.S.-bericht naar de George Phillippard hebben gespoed. Vol gens een officieus telegram uit Aden heeft het Russische s.s. „Sovjet-Kaja" 400 passa giers en leden der bemanning aan boord ge nomen en zal het de geredden Woensdag te Aden aan land zetten. Een telegram uit Rome meldt, dat het Ita- liaansche ministerie van marine een telegram heeft Ontvangen, volgens hetwelk 765 opva renden van het brandende schip zijn gered. Of en hoe groot het aantal slachtoffers is kan op het oogenblik niet worden vastge steld, daar de passagierslijst nog niet te Marseille is ontvangen. De bemanning be stond uit ongeveer 500 koppen en het aantal passagiers wordt op 600 geschat, zoodat in totaal dus 1100 tot 1200 personen aan boord Zondag is boven het Moezeldal een ont« zaggelijke wolkbreuk losgebarsten, die bui tengewoon veel schade heeft aangericht. De neerstortende watermassa's groeven geulen in de velden van een diepte, die aan loopgra ven deed denken. Vooral in de gemeente öuels is de schade groot. Daar drong een stroom van modder en rolsteenen ter dikte van onge veer een meter de straten binnen, ten gevolge waarvan tal van huizen zij ingestort. Veel vee, vooral varkens en klein vee is in dezen modderstroom omgekomen. Men vermoedt, dat bij de instortingen van huizen talrijke personen het leven hebben verloren of gewond zijn. O.a. zijn een vrouw en drie kinderen on der een instortend huis bedolven geraakt en waarschijnlijk omgekomen. Het aantal doo den en gewonden is echter nog niet te over zien, daar de telefoonverbindingen zijn ver broken. Men verwacht echter, dat zich ook onder den modderstroom, die meterdik in het laag ste dorpsgedeelte van de gemeente Guels ligt, dooden liggen. Van Koblenz is de brand weer en zijn alle beschikbare Schupo-afdee- lingen en technische hulpdiensten naar het •beneden-Moezeldal ontboden. Nadere berichten. Volgens nader binnenkomende berichten blijkt inderdaad, dat de wolkbreuk een ramp van buitengewonen omvang is geweest. De streek, die door den wokbreuk is geteisterd, gaat tot voorbij Winningen, tot ongeveer Hatzenport, het bekende wijnplaatsje. Het is niet mogelijk berichten uit deze plaatsjes te krijgen, daar ook hier de verbindingen zijp. verbroken. Alle toegangswegen zijn boven dien met modder en rolsteenen bedekt. De wijnstokken werden met den grond wegge spoeld. In de Westelijke randgebieden ging de wolkbreuk gepaard mej hagel, waarbij hagelsteenen ter grootte van een kippenei neervielen, waardoor tuinen en velden worden vernield en 12 personen werden gewond. Urenlang stroomde een vloed van modder naar beneden. Tusschen Guels en Winnin gen staat het water, dat ruim een uur lang, vermengd met gesteente, dalwaarts stroomde 3 M. hoog. In het water drijven kadavers van vee, schuurdeuren, daken, huisraad. Óok de spoordijk werd beschadigd. Uit Ruebenach wordt gemeld, dat de water massa's het op een helling gelegen kerkhof grootendeels hebben weggespoeld, zoodat kis ten en lijken zijn komen bloot te liggen. Tot gisteravond laat waren 4 lijken geborgen, n.1. een vrouw met drie kinderen, die een keuken waren binnengevlucht en toen onder het in stortend huis waren bedolven. Er worden echter nog verscheidene personen vermist. De Reichsbahn deelt mede, dat door den wolkbreuk tusschen Ruebenach en Metter- nich de rails van de baan Mayen—Koblenz zijn ondermijnd, zoodat het spoorwegverkeer verbroken is. EEN VREEMD SPOORWEG ONGEVAL IN POLEN. Op het station Kadjanow heeft een nieë alledaagsch spoorwegongeval plaats gehad. Een locomotief, waarop zich niemand bevond en die van de Sovjet-Russische grens kwam, reed op een goederentrein en vernielde eeni ge wagons. Eenige spoorwegbeambten wer den gewond. Uit het ingestelde onderzoek bleek, dat de locomotief op het Russische grensstation werd bestegen door een spoor wegarbeider, die voor agenten van de Ge- PeOë, die hem op het spoor waren, wilde vluchten. Hij bracht de locomotief in bewe ging en reed Polen binnen. Even voor Kad janow sprong hij eraf en vluchtte het boself in. De locomotief reed onbemand verder en veroorzaakte bovengenoemde botsing.

Alkmaarsche Courant | 1932 | | pagina 1