ONZE DRUKKERIJ UW DRUKWERK N.V. Boek- Handelsdrukkerij v.h. HERMS. COSTER i ZOON Voordam C 9. Jbowaciaal 1liewvs Uiidschciftea Jietk Sxtiool £uchtmaet £aatste b Jtheepstifdingen. Jjtg&zonden Stukken ctaKING ONDER TEWERKGESTELDE WERKLOOZEN. WIERINGERWAARD. VOORZIEN VAN DE NIEUWSTE MACHINES LEVERT FRAAI EN SNEL Vraagt offerte aan de vaarmede de arbeiders aan de Schans gaar ne genoegen hebben genomen. Het geval wil echter, dat het hoofdbestuur van den modernen arbeidersbond met het voorstel van directie niet accoord meent te kunnen gaan, doch er op staat, dat het loon van de C. A. O. wordt uitbetaald of anders de arbeiders worden ontslagen. De directie js thans tot dit laatste overgegaan. Slechts het vaste jersoneel als de machinisten en de stokers en voorts eenige sorteerders zijn aan het werk gebleven. ERNSTIG ONGELUK TE WASSENAAR. Kano omgeslagen Gistermiddag ongeveer 12 uur waren twee icn^elui van omstreeks 24 jaar met een kano aan het varen op de Zijlwatering te Wasse naar Ten gevolge van stroom en wind sloeg de kano plotseling om. Beide jongemannen aeraakten te water. Zekere C. uit den Haag vedronk jammerlijk. Zijn vriend S. X. H eveneens uit Den Haag wist tijdig den kant te bereiken en kwam met den schrik vrij. Het liik is sooedig gevonden. Kunstmatige adem haling werd nog toegepast, doch de levens geesten waren geweken. Zaterdagmorgen is een staking uitgebro ken onder de tewerkgestelde werkloozen uit Hengelo, werkzaam aan de verbetering van Mden Rctg te Nijverdal v Nadat de uitbetaling der werkloonen had «laats gehad, werd de arbeid uit protest tegen Se betaalde loonen neergelegd. Van de 150 tewerkgestelden zijn 6 man aan den arbeid ebleven Een deputatie, bestaande uit drie oersonen werd aangewezen om een onderhoud met 8. en van Hengelo te verkrijgen. In dit onderhoud zal verzocht worden van ge meentewege een hoogere toeslag op het week loon te verkrijgen. DE MICHELINE" GAAT WEER NAAR HUIS TOE. De „Micheline", het nieuwste verkeersmid del, zal heden weer naar Frankrijk terug- keeren, na een succesvolle demonstratietocht vo,or de directie der Nederlandsche Spoor wegen en andere autoriteiten. VERKEERSONGEVALLEN. Tram in botsing met een tank- i wagen. Zaterdagmiddag is de Geldersche tram, nabij laag Keppel, in botsing gekomen met een tankwagen van de maatschappij Wegen bouw. De tankwagen is geheel in elkaar ge reden. De chauffeur bleef ongedeerd. De tram kreeg lichte schade. Auto-ongeval bij „Het Kalfje". Gisternacht is op de Amsteldijk bij Het Kalfje te Amsterdam een auto, afkomstig van een garage uit de Kromme Mijdrechtstraat, doordat de bestuurder de macht over zijn stuur verloor, tegen een boom gereden. De wagen werd grootendeels vernield. De drie inzittende heeren werden allen gewond. De bestuur was er het ergst aan toe. Hij is door den G. G. en G. D. naar het Binnengasthuis vervoerd, waar hij ter verpleging werd opge nomen. De beide anderen heeren zijn eveneens naar genoemd ziekenhuis overgebracht, doclif zij konden na te zijn verbonden, huiswaarts keeren. Doodelijk verkeersongeval. Gisteravond heeft op den Jutfaasche weg te Utrecht een doodelijk verkeersongeval plaats gehad. Een ongeveer 60-jarige schip persknecht uit Hoogeweg stak plotseling den rijweg over, aarzelde, toen hij een motorfiets zag naderen, ging terug en weifelde nog maals, met het gevolg, dat de berijder van den motorfiets, die zeer langzaam reed en signalen gaf, een aanrijding niet meer kon voorkomen. De schippersknecht werd tegen den grond geslingerd en was op slag dood. KORTE BERICHTEN. Zaterdag vierde de burgemeester van Bunschoten, de heer Jac. de Vries Sr. zijn 40- jarig jubileum in Rijksdienst, dit viel samen met zijn 60sten verjaardag. Gister is in het Concertgebouw te Am sterdam een bondsvergadering gehouden van den Bond van Meisjesvereenigingen op Ge reformeerden Grondslag. De bekende Amsterdamsche uitgever en boekhandelaar Allert de Lange is heden tij dens een verblijf te Bussum plotseling over leden. MAN DOODGESCHOTEN, OMDAT HIJ ZONDER LICHT REED. Getroffene was vader van 10 kin deren. Gisteravond werd de heer J. v. d. Wal. uit Opbik, terwijl hij zonder licht op de fiets reed, door een marechaussee aangeroepen. Toen de man niet onmiddellijk stilstond, heeft de marechaussee twee schoten gelost, die v- d. Wal door het hoofd gingen. De man was op slag dood. Hij was weduwnaar en laat 10 kinderen onverzorgd achter. De dorpsbewoners zijn zeer onder den indruk van het gebeurde. (Het is te hopen, dat een onzer Kamerleden hierover den minister eens een vraag stelt. rijden zonder licht is toch zeker geen misdaad om er voor doodgeschoten te worden. Red. Alkm. Crt.) AUTO-ONOELUK LANGS DE DEDEMSVAART. Zondagmiddag had te Balkbrug een vrij ernstig auto-ongeluk plaats, dat echter nog betrekkelijk goed is afgeloopen. Een per sonenauto uit Amsterdam, op weg naar Borger (Dr.), moest op den grindweg langs de Dedemsvaart, een troepje jongens passee- ren, dat midden op den weg stond. De chauf feur gaf signalen, waarop de jongens eerst naar de eene zijde van den weg, en daarna naar de andere zijde wilden gaan. De chauf feur hierdoor is dc war gebracht, remde uit alle macht om een aanrijding te voorkomen. met het gevolg, dat de auto tegen een dubbe len telefoonpaal aanreed, welke afknapte, waarna de wagen over een sloot vloog en aan de andere zijde onderstboven in het bouwland terechtkwam. De chauffeur werd hierbij ernstig aan het hoofd gewond, terwijl de overige inzittenden, een dame. twee heet er, et een klein meisje, er wonder boven wonder goed afkwamen. De chauffeur is door den plaatseüiken geneesheer verbonden, cn in diens auto meegenomen. De auto werd vrij ernstig beschadigd. De politie onderzoekt de zaak. De Crt. CAFE-RESTAURANT „ZOMER7.ORG 1 TE LEIDEN AFGEBRAND. In den afgeloopen nacht is het bekende café-restaurant „Zomerzorg"' aan den Sta tionsweg te Leiden tot den grond toe afge brand. Om 3.30 u. werd het vuur ontdekt en om 5 uur stonden nog slechts de zwart be- rookte muren op de plaats, waar men zich gisteravond tot na middernacht nog vrooliik amuseerde. De wind was van de belendende perceelen af, zoodat deze geen schade zelfs bijna geen waterschade kregen. Het gebouw behoorde aan de Nederlandsche spoorwegen. Huurder was de heer Batenburg. De oorzaak van den brand is onbekend, alles is verzekerd. Verschillende autoriteiten, onder wie de our- gemee3ter van Leiden en anderen waren oc het terrein van den bran-ci aanwezig. K. Koster Hz. f Op bijna 83-jarigen leeftijd is Zaterdag de heer K. Koster Hz., oud-burgemeester der gemeente en oud-dijkgraaf van den polder Wieringerwaard, overleden. De heer Koster werd op 16 Mei 1849 te Midwoud geboren, waar hij behoudens een korte onderbreking tot 1896 heeft gewoond. In die jaren heeft hij aldaar verschillende functies bekleed. O.m. was hij een van de vier eerste inspecteurs van het Xed. Rundveestamboek, lid van den raad, administrateur van de coöp. aankoopvereeniging te Hoorn, secreta ris-penningmeester van dc Banne, pre sident-kerkvoogd en was een zeer gezien persoon. In 1896 kwam hij als veehouder aan den Barsingerweg alhier. In verband met de thans heerschende malaise heeft •hij ons wel eens verteld, dat het ook toen niet best was en de melkprijzen in dat le jaar 2 cent was. Reeds in 1898 werd hij lid van den raad alhier. In 1905 kwam de benoeming tot burgemees ter, welk ambt door hem werd w aarge nomen tot 1917. De reden van zijn ont slag was, dat hij zich niet kon vereeni gen met de toen gestelde regeerings- maatregelen in verband met de crisis, zijnde deze in strijd mét zijn gemoed. Daarna bleef hij nog een tijdje raadslid. In 1911 werd hij benoemd tot Dijk graaf en heeft als zoodanig de over strooming van den Anna-Paulowna meegemaakt in verband waarmee ook voor het polderbestuur veel werk ver bonden is geweest. In 1921 moest de heer Koster, wegens ouderdom, als dijkgraaf aftreden hoewel het bestuur hem weer als no. 1 op de voordracht had geplaatst, doch het provinciaal bestuur heeft zich toen aan den leeftijdgrens gehouden. Dit ambt had hij nog gaarne eenige jaren willen vervullen. Verder heeft hij in 't Maatschappelijk leven diverse functiën bekleed o.a. voorzitter van de kaasfabriek, voorzitter van 't Witte Kruis, bestuurslid van de ver- eeniging Vrije Liefdadigheid, kerkvoogd enz. enz. Als een bijzonderheid kan ten slotte nog worden verteld, dat hij een groote liefhebber was van biljartspel en dat dit door hem op 82-jarigen leeftijd nog regelmatig met veel ambitie werd beoefend. Een man, die voor iedereen steeds toegankelijk was en een zeer werkzaam aandeel heeft gehad in onze maat schappij, is heen gegaan. 'Zondagmorgen heeft alhier aan de kleine Buurt een motorongeval plaats gehad wat voor den bestuurder Cor B. en zijn vrouw, als duopassagier, goed is afgeloopen. V anaf de Groote Buurt komende, zijn ze in plaatsman de bocht te nemen recht uit de vaart ingereden en kwamen bijna over de sloot op het land van v. d. Om d terecht. De heer B. was slechts nat, ter wijl zijn vrouw er behoudens wat vuile kleeren, ook goed is afgekomen. Als oorzaak werd genoemd het weigeren der remmen, terwijl ooggetuigen ver klaarden dat veel te hard werd gereden. De motor werd nog al beschadigd. Ook had B. zijn auto verhuurd aan iemand te Oudesluis( die, nauwelijks 't erf af was, reeds te water reed. Voor hem was 't dus geen voordeeligen dag. LANGENDIJK. De tulpen stonden hier met Pinkster prachtig in bloei. Het zijn hier wel geen groote oppervlakten aan één stuk, doch des te mooier komt de kleurenpracht uit, die in tal- liooze kleinere oppervlakten over de uitge strekte velden in tal van nuances liggen ver spreid. Dat de bollenteelt hier van beteekenis is, was nu duidelijk op te merken. BROEK OP LANGENDIJK De Chr. gemengde zangvereeniging „Hallelu ja" alhier behaalde 2e Pinksterdag op het ge houden concours te Alkmaar, onder leiding van den heer Paul Kok een le prijs met 332 punten in de afd. uitmuntendheid, zijnde het hoogst aantal punten van het geheele concours. De gehouden inzameling voor de ouden van dagen te Broek op Langendijk en Zuid- Scharwoude heeft opgebracht pl. m. 300. De commissie is met groote waardeering ver vuld tegenover de burgerij voor hun offervaar digheid en is er ten zeerste dankbaar voor dat de autorit kan plaats vinden. Het neemt ech ter niet weg dat deze op bescheiden voet zal geschieden. In vergadering werd besloten dat de deelne mers zorg moeten dragen zelf brood mede te nemen, en dat de autorit zal plaats vinden op Donderdag 2 Juni a.s. TEXEL. Bij de schietoefeningen op de reede van Texel kwam een prolectiel neer bij een groep werklieden, die bezig waren met den aanleg van een rijwielpad. Gelukkig werd niemand gedeerd. De burgemeester, die direct met dit feit in kennis gesteld werd. heeft zich telefo nisch met de Marine-autoriteiten te den Helder in verbinding gesteld, terwijl het gevaarlijke voorwerp, een z.g. elfponder, door de gemeen tepolitie in beslag is genomen. De raad dezer gemeente vergaderde Vrijdag middag ten raadhuize. Ingekomen was o.a. een verzoek van de afd. Texel van het Witte Kruis om een bijdrage voor den aankoop van een nieuwen zieken auto. In kas was voor dit doel nog 950. De nieuwe auto zal ongeveer t 6000 kosten. Dit verzoek werd gesteld in handen van B. en W., evenals een verzoek van 't Waterschap de 30 Polders om een bijdrage in 't onderhoud van eenige wegen. Goedgekeurd werd dat de kinderen van wij len den heer C. Witte in tWeeshuis opgeno men worden, alhoewel één der kinderen reeds boven den gestelden leeftijd is. De begrooting van t Alg. Weeshuis werd goedgekeurd; de balans van de T. E. M. werd gesteld in handen eener commissie van onder zoek. Het reservefonds is groot 31415.23. Besloten werd voor 140 aan te koopen een perceel grond achter de dokterswoning te De Cocksdorp. De raad keurde goed, dat aan Ged. St. be richt gezonden wordt, dat de gemeente zich kan vereeuigen met den voorgestelden maatre gel om de gemeentebesturen meer vrijheid te geven om over te gaan tot 't verhalen van pen sioenbijdragen der ambtenaren. Na eenige bespreking werd het besluit ge nomen om aan de sportvereeniging Texel voor het gebruiken van het sportterrein door de leerlingen der scholen een vergoeding toe te staan van 75 indien dit terrein ook ge bruikt wordt door leerlingen van andere dan de openbare scholen. Door B. en W. was voorgesteld 50 te betalen, thans bedraagt deze vergoeding 25 per jaar. Besloten werd tot omlegging van eenige bochten in den Eijerlandschen Driepsprong- weg, terwij voor verbreeding van den Wes- terlweg in Waal en Burg, aan Rijk en Pro vincie subsidoe gevraagd zal worden, tenein de dit werk door werkloozen te laten uitvoe ren. Bij de rondvraag deelde dc voorzitter op een vraag van den heer De Graal mede, dat de motorspuiten nog niet aangekomen zijn. De heer Leber drong aan op verbetering van den Burger-Nieuwlanderweg, tegelijk met den Westerweg in Waal en Burg, doch de voorzitter zeide, dat dit alles niet tegelijk kan. D heer Dros vroeg "het gemeentebestuur de busdiensten zoo te stellen, dat de post dienst in Eierland beter wordt. De heer Dog ger verzoekt stappen te doen, dat het consul tatiebureau voor kraamvrouwen, dat te Den Helder is gevestigd, ook zittingen op Texel houdt. De heer Henkes vroeg een adres te zenden aan den minister van waterstaat om een be teren aanlegsteiger, vooral met oog op 't op rijden van den ziekenauto. Op de Texelsche boot. Dit verzoek werd door verschillende raadsleden ondersteund. Hierna sluiting. r i SCHAGERBRUO. Alhier is een kinderzangkoor opgericht. Met de leiding ia belast mej. J. Sluis te Scha- gen. De nieuwe vereeniging telt 27 leden. ZUIDSCH AR WOUDE. Op de vergadering van de afd. Broek op LangendijkZuid-Scharwoude van den Bond voor Staatspensionneering bleek, dat het na- deelig saldo 13.30 bedroeg. De aftredende bestuursleden, de heeren A. Kist en Jb. van der Welle werden herkozen. De beschrijvingsbrief gaf geen aanleiding tot aanmerkingen en den afgevaardigde werd vrij mandaat gegeven. Als afgevaardigde werd de heer J. de Ruiter benoemd. URSEM, Vrijdag had de excursie plaats van de leerlingen van den bloembollencursus gege ven vanwege de Holl. Maatschappij van Landbouwafdeeling Ursem in samenwerking met de L. T. B. alhier, 's Morgens 8 uur stond een autobus van de firma Kok en Tuin man bij het café Oudejans klaar, waar de 22 deelnemers plaats namen die met den voor zitter van de Holl. Maatschappij afd. Ur sem den heer J. Buis Jzn. en onder leiding van den leeraar M. van Stijgeren te Heiloo de tocht naar de bloembollenstreek aanvaar den. Begunstigd door heerlijk zomerweer werd allereerst een bezoek gebracht bij de firma van 't Hof en Blokker te Limmen, waai de cursisten bereidwillig werden rondgeleid door den heer W. Zeevat, een der firmanten, die op een aangename en onderhoudende wijze allen een inzicht gaf wat er in het kweekersbedrijf voorkwam. Verschillende ge wassen werden de deelnemers op het veld ge toond, een bezoek werd gebracht aan de groote schuren en pakkaniers, kortom alles werd in oogenschouw genomen en uitgelegd, wat er gebeuren moet, voordat tot verzen ding der bollen wordt overgegaan. Natuur lijk werd in Limmen tevens een bezoek ge bracht aan den demonstratietuin van mees ter Bosman, die op heldere wijze uitleg gaf van het doel van zijn aangelegden tuin. Een 500-tal soorten allen op regel en voor zien van een nummering waarvan de cata logus op het terrein aanwezig was, gaf den bezoeker welke bloem daar geplant stond. Vervolgens werd een bezoek gebracht bij de firma Nijssen te Santpoort en tot slot het Krelagehuis waar de bloembollenveiling te Haarlem is gevestigd. Op de terugreis werd een groentenkweekerij een demonstratiebe- drijf van de provincie, gevestigd te Heems kerk bezocht, waarna allen zeer voldaan huis waarts keerden. De heer Buis dankte den leeraar Van Stijgeren voor zijn bereidwillig heid en voorlichting, ook namens alle leer lingen. TEXEL, 17 Mei 1932. Op de heden ge houden veemarkt waren aanvoer en prijzen als volgtr^QSS Lammeren 510; 1 Paard, prijs niet genoteerd; 11 koeien 120 170; 5 Kalveren 1525; 15 Nuch tere kalveren 36; 6 Schrammen 4 10; 31 Biggen 3-ƒ 5. De Waterkampioen. Dit als steeds keurig uitgevoerde weekblad is deze week verschenen met een speciaal Zaan-nummer. De molens op het titelblad duide ndat reeds aan en de Zaanstreek is nog altijd een hoogst belangrijk centrum van de zeilsport. Omdat de Zaanlandsche Zeilvereeniging den eerbiedwaardigen leeftijd heeft bereikt van 50 jaar viert zij feest. Zij geeft drie da gen lang wedstrijden op het Alkmaarder meer. Het behoeft dus niet te verwonderen, dat de Waterkamioen voor deze gelegenheid in een zoo fraai kleed is verschenen. Een num mer dat door inhoud en foto's de uitgevers alle eer aandoet en vooral door de Zaansche zeilvrienden met groote waardeering zal wor den ontvangen. Verschenen is het officieele programma der gemeentelijke handelsschool met 5 en 3- jarigen cursus te Alkmaar. Het bevat een opgave van directeur en leeraren, een utigebreid overzicht van de verschillende vakken met opgave der leerstof, een lijst van te gebruiken boeken en leermid delen, een opgave van boeken en prijzen, een huishoudelijk reglement, benevens de eischen van toelating. ONDERSCHEIDING VOOR PROF. HUIB LUNS. Huib Lun3, hoogleeraar aan de Techni sche Hoogeschool te Delft, is benoemd tot Officier in de Kroonorde van België. ÖE POSTVLUCHTEN OP INDIE. De Ekster (op de heenreis) gister vertrok ken uit Bagdad; geland te Djask. De Specht (op de thuisreis) uit Athene vertrokken; geland te Boedapest. De Havik (op de thuisreis) uit Calcutta vertrokken; geland te Jodhpur. Ongecorrigeerd. DE BRAND AAN BOORD VAN DE „GEORGES PHILLIPART". Het lot van 500 passagiers nog onbekend. Ook Nederlan ders aan boord. Tot Dinsdagmiddag 12 uur waren noch te Marseille, noch te Parijs directe berichten ontvangen van de schepen, die deelgenomen hebben aan het reddingswerk in verband met den brand aan boord van het stoomschip „Georges Phillipart". Volgens de laatste berichten, welke bij de reederij zijn ontvangen, zijn 654 passagiers en leden der bemanning door het Russische stoomschip „Sowjciskaja Neft" en de beide Engelsche stoomschepen „Cobtractor" en „Mahsud" opgenomen. Over het lot van de overige ongeveer 500 passagiers en leden der bemanning is nog niets met zekerheid be kend. Onder de passagiers bevindt zich ook een aantal Nederlanders. Het Engelsche stoomschip „Kaisar i Hi id", dat ook op de plaats van de ramp is geweest, heelt nog geen bericht gezonden of het overlevenden aan boord heeft. Brandstichting? In verband met de vraag hoe het mogelijk was, dat de brand kon uitbreken en waarom hij niet tijdig kon worden gebluscht, doet zich een verdachte omstandigheid voor, die het vermoeden doet ontstaan, dat hier sprake is van een misdadigen aanslag Toen het stoom schip „Georges Phillipart** op 29 Februari de haven van Marseille verliet, werd de reederij er van de zijde der Parijsche veilig heidspolitie van in kennis gesteld, dat de eerste reis van het stoomschip naar Japan in communistische kringen te Parijs druk be sproken is en dat voor deze reis grootere be langstelling dan gewoonlijk bestond. De communisten zouden van meening zijn, dat het schip een groote voorraad munitie voor Japan aan boord had en dat Frankrijk daar door Japan tegen China steunde. De politie wees er op, dat in deze gesprekken de ge dachte naarvoren was gebracht het schip in het Suez-kanaal te zinken te brengen en hiermede het vervoer van wapens naar Japan te verhinderen en tegelijkertijd het Suez-kanaal voor de scheepvaart te versper ren. Hoewel men aan deze geruchten bij de „Messagerie Maritime" niet veel geloof hechtte, werden alle mogelijke voorzorgs maatregelen genomen en werd een strenge bewaking ingesteld. Nog kort vcor het ver trek werd het schip geheel doorzocht zonder dat eenig bewijs werd gevonden voor de juistheid van de mededeelingen der politie Te Port Said, waar het schip oorspronkelijk 12 uur voor anker zou liggen, werd het op onthoud tot 2 uur beperkt, zoodat de "Geor ges Phillipart" met een voorsprong van een halven dag het Suez-kanaal passeerde. Gedurende het passeeren van het Suez- kanaal geschiedde niets, dat een bevestiging zou kunnen zijn van het geuite vermoeden De „Paris Midi", die van deze vermoedens der politie melding maakt, verklaar-, dat het onderzoek der politie met vrij groote zeker heid tot de conclusie leidt, dat het schip door een misdadigen aanslag is verloren gegaan. Het blad voegt er aan toe, dat men er wel licht toe moet overgaan verband te zoeken tusschen den moordaanslag op den Japan- schen minister-president en den brand op de „Georges Phillipart". Stoomvaart Mij. Nederland. Marnix van St. Aldegonde (thuisr.) 13 Mei van Singapore. Kon. Ned. Stoomb. Maatschappij. Ceres 14 Mei v. Malta te Alexandrië. Clio 13 Mei v. Piraeus n. Mutzuna. Euterpe 13 Mei v. Passages n. Bilbao. Ganymedes ±4 Mei v. Arnst. te Rott. Hermes 14 Mei v. Algiers te Amst. Iris 14 Mei v. Amsterdam n. Odense. Orpheus 13 Mei v. Algiers te Palermo. Perseus 14 Mei v. Amst. te Kopenhagen. Proteus 14 Mei v. Amst. n. Kopenhagen. Stella 13 Mei v. Varna n. Constanza. Tiberius 14 Mei v. West-Indië te Amst. Venus 13 Mei v. Vigo te Lissabon. HollandAmerika Lijn. Breedijk, 14 Mei van New-York n. Rott. Damsterdijk, 12 Mei van Vanc. te Seattle. Dinteldijk, Vanc. n. Rott., 11 Mei van Cris- tobal Drechtdijk, Pacifick. n. Rott., 14 Mei te Li- verpool. Lochkatrine, Pacifick. n. Rotterdam, 13 Mei te Los Angeles. Kon. Paketv. Maatschappij. N.Zeeiand, 12 Mei v. Adelaide n. Melbourne Rotterdamsche Lloyd. Dempo, 14 Mei v.m. 8 uur Rott., te Kopen hagen. SilverJava Pacific Lijn. Saparoea, Calcutta n. Los Angeles, 13 Mei te Penang. Silverhazel, Calc. n. Los Ang. 11 Mei te Ho- nolulu. Stoomvaart Mij. Oceaan. Eurylochus, Java—Amst., 14 Mei v. Bela- wan Perseus 14 Mei v. Rott. n. Hamburg. Philoctetes, Japan—Rot, 14 Mei v. Sjang hai. Pyrrhus, Batavia/Amst., 13 Mei v. Pt. Said. Troilus, Java—Amst., 14 Mei v. Singapore HollandAustralië Lijn. Grootekerk (uitr.) 12 Mei v. Adelaide. Holland—Britsch-Indië Lijn. Bengkalis 14 Mei v. Amsterdam n. Calcutta Streefkerk (thuisr.) 14 Mei v. Port Said. HollandOost-Azië-Lijn. Serooskerk (uitr.) 14 Mei v. Suez. Zuiderkerk (uitr.) 12 Mei v. Hongkong. JavaNew-York Lijn. City of Kbios, Java/New-York, 13 Mei v. Port Said. Peisanaer, Java/New-York, 13 Mei v. Sin gapore. Holland—Afrika Lijn. Amstelkerk (thuisr.) 12 Mei te Suez. Builen verantwoordelijkheid van de RedacVe. De opname in de rubriek, bewijst geenszins dat de redactie er mede instemt). Mijnheer de Hoofdredacteur, Gezien het artikel „Drukte in den Alk maarder Hout" in uw blad van Zaterdag j.1., waarin wordt bekend gemaakt de komst van een apenfamilie in den hertenkamp, rees bij mij de gedachte: zouden deze menschelijke beesten ook, evenals de marmotjes, bestemd zijn om hun leven te eindigen in de folterka mers der vivisectie, 't Is wel haast zeker Terecht eindigt het stuk met den raad, de dieren in hun leven gade te slaan, en met den zin: En luistert dan eens heel eventjes naar uw binnenste De mensch kan, wat betreft reinheid van leven, nog heel wat bij de dieren leeren. Als hij door een eeuwenlange, van ouder op ouder gevolgde onnatuurlijke leefwijze niet ziek geworden was, dan hadden de medici nimmer op de onzalige gedachte behoeven te komen om, met ontleedmes, drilboor en injectiespuit levende dieren te gaan bewer ken, om, met de alsdan verkregen producten, te trachten den mensch zijn verspeelde ge zondheid weer te geven. De Alkmaarders moesten het niet willen, moesten er tegen protesteeren, dat hun ge meentebestuur dieren aankoopt en laat kwee ken, met bestemming den marteldood te on dergaan. Zijn er geen leden in den Raad, die daar tegen hun stem willen verheffen? Want de vivisectie behoort, evenals de wereldoorlog en de moord op kleine Lucky Lindbergh, óók tot de schandalen onzer verlichte eeuw. Mag, terwijl in de medische wereld zeil van verschillende zijden protest daartegen klinkt, Alkmaar doorgaan om het mensch onteerend vivisectiebedrijf te steunen, door als marmotten- en eerdaags ook als apenle- verancierster op te treden. Met beleefden dank voor de plaatsing, Hoogachtend Bergen. J. F. GEHRELS

Alkmaarsche Courant | 1932 | | pagina 3