AAA [INTERNATIONAL SAAMHOORIGHEIDSGEVOEL. D« Vrachtwagenfabriek met de grootste ervaring Uit onze Staatsmachine Voor slechte spijsver tering en verstopping lijn Foster's Maagptl- len het middel bij uit nemendheid. Zl) pur- geeren niet heftig, doch werken zacht en zonder krampen. Houdt steeds een Bacon bij de hand. Alom oakrUgbaat óf 0.65 p. flacon. >OSr£B'sMAAGPill£N omboog moeten worden gebracht. Evenals het hoofdstation, is het nieuwe reizigerssta tion Schiedam op hoog niveau ontworpen, beide emplacementen zijn overigens zooda nig gekozen, dat een behoorlijk beloop van de belangrijke Oost-West-verbinding verze kerd is. Het beginsel van vermijding van gelijk- vloersche kruisingen is ook toegepast op de spoorwegen onderling. De commissie voor plaatselijke werken heeft als haar meening te kennen gegeven, dat er ernstig naar zal moeten worden ge streefd een oplossing te vinden, waardoor de Diergaarde, waarvan een gedeelte wel zal moeten worden opgeofferd voor den aanleg van behoorlijke toegangswegen naar het nieuwe hoofdstation, ter plaatse gehand haafd kan blijven, terwijl zij voor het verlies aan de eene zijde wordt schadeloos gesteld aan de andere zijde. Den stadsarchitect is ongedragen in deze richting naar een oplos sing te zoeken en daarbij tevens te bezien de verbetering van de verbinding Stationsplein Voor de uitvoering, van alle werken, de to tale kosten van den onderbouw, inclusief onteigeningen, is geraamd een bedrag van rond 96 millioen gulden. Hiervan zou 66 mil- Jioen gulden voor rekening van de Ned. Spoorwegen blijven, waarbij dan nog komen vrijwel alle kosten voor den bovenbouw. Voor rekening van andere belanghebbenden, dus voor de gemeente Rotterdam, zou een bedrag van ongeveer 30 millioen komen. Bovendien zal nog gerekend moeten worden op terugbe taling aan de Spoorwegen van de uitgaven, gedaan voor verbinding met de havensporen en spoorwegwerken, op of aan de haventer reinen. Deze uitgaven zijn op 4 millioen te stellen, zoodat met de verwezenlijking van de spoorwegplannen een totaalbedrag van 34 millioen voor de gemeente Rotterdam zal zijn gemoeid. De directeur der Gemeen tewerken beveelt aanvaarding van de door de Spoorwegen voorgestelde kostenverdee- ling aan. B. en W. stellen den Raad voor, thans in beginsel tot aanvaarding van de plannen te besluiten. GEHEIMHOUDING JEGENS BELASTINGAMBTENAREN. Ingediend bij de Tweede Kamer is een Wetsontwerp tot aanvulling van de art. 75 en 80 der Wet op de Inkomstenbelasting 1914 en van de art. 23 en 29 der Wet op Vermogensbelasting 1892. Het komt herhaaldelijk voor aldus de memorie van toelichting dat personen die uit hoofde van hun stand, beroep of ambt wettelijk tot geheimhouding verplicht zijn met betrekking tot bepaalde zaken, van die zaken op voor derden begrijpelijke wijze mel ding maken in hun financieele administratie. Wordt aan zoo iemand door den belasting dienst gevraagd, zijn aangifte van inkomen of vermogen, dan wel nadere beweringen dienaangaande, te staven door het overleg gen van boeken en andere bescheiden, dan doet de belastingplichtige veelal een beroep op zijn wettelijke verplichting tot geheim houding. Nu geschiedt wel is waar het vermengen van geheim te houden gegevens met andere in den regel niet met het oogmerk om een behoorlijke fiscale controle onmogelijk te maken, doch dit vermengen heeft toch wel tot gevolg, dat uit den kring der bedoelde per sonen aangiften voorkomen, die getuigenis afleggen van gemis aan zorg om den fiscus te geven, wat hem toekomt. net hiernevensgaande ontwerp beoogt, in het belang van de schatkist, van Rijk, pro vinciën en gemeenten, hieraan een einde te maken. ZONDER BADMANTEL OP PROEF. Volgens art. 2 van de Bloemendaalsche verordening op het Noordzeestrand is het o.a. verboden zich op het gedeelte van het strand van de grens der gemeente Zandvoort tot 1 y, K.M. ten noorden daarvan in bad- costuum of alleen gekleed met zwembroek te vertoonen, behalve om van het badhokje naar zee (of omgekeerd) te gaan. Op grond van die bepaling eischt de politie, dat men wil men in badcostuum gekleed op dat strandgedeelte verblijven een badmantel omgeslagen heeft. Dit wordt door vele huur ders van badhokjes een bezwaar geacht. Teneinde dit bezwaar te ondervangen stel len B. en W. den raad ovor om bij wijze van proef het verplicht dragen van een badman tel niet voor te schrijven gedurende het tijd vak 15 Juni tot 1 Augustus. DE INDISCHE TENTOONSTELLING BIJ AVOND. De Haagsche correspondent van het Hbld. meldde aan zijn blad: Even verrassend als de tentoonstelling zich bij dag aan den bezoeker vertoont, even verrassend is zij bij avond. Echter biedt zij overdag een geheel ander aspect. Dan komen b.v. de beide Balineesche poorten geheel an ders uit, dan gaat geen detail verloren, voor al niet, als, zooals bij de opening het geval was, de zon er haar gouden stralen over uit giet. Doch bij avond zijn het de talrijke schijnwerpers, die aan elk bouwwerk op zich zelf en aan het geheele tentoonstellingscom plex iets feërieks geven. De contouren van het hoofdgebouw teekenen zich minder scherp tegen de donkere avondlucht af, ver liezen zich in het oneindige. Maar daarte genover baden de gevels in een zee van wit licht, een scherp sprekende omlijsting vor mende van het groote middenterrein, dal langs de gazons verlicht wordt door guir landes van kleine lampjes, die een zacht oranje licht verspreiden. Er heerschte den eersten avond reeds da delijk een gezellige drukte op het terrein, zonder dat het er stampvol was, hoewel zich honderden menschen zoowel buiten als in de gebouwen bevonden. De oppervlakte van het tentoonstellingsterrein is echter zóó groot, dat er al vele duizenden moeten zijn, wil men van elkaar eenigen last hebben. Er was dus vodoende gelegenheid de vele merkwaar dige inzendingen te bezichtigen. Het secretariaat van het Nationaal Crisis Comité heeft van den dienst der Zuiderzee werken voor de tweede maal een bedrag van 600 ontvangen, als opbrengst der entree gelden van den afsluitdijk. Van 1 Juni af zal er ook gelegenheid zijn van de zijde van den Frieschen wal den af sluitdijk op te rijden. Daar zal eveneens een klein entreegeld worden geheven ten bate van het comité. HET DRAMA TE STRIJP. Daar men, zegt de Tel., tot nu toe nog geenerlei aanwijzing heeft gevonden van den moordenaar, die te Strijp Johanna de Groot met messteken om het leven bracht, wordt het vermoeden steeds sterker, dat hij na zijn daad de hand aan zichzelf geslagen heeft. In verband hiermede heeft het politie-onder- zoek zich gisteren weer nauwgezet bepaald tot het afzoeken van de verdere omgeving van de plaats van het misdrijf. Voorts is op nieuw gedregd in het reeds gevulde vak van het verbindingskanaal EindhovenWilhel- minakanaal en daarna in dit kanaal bij de z.g. Betonbrug, waar meer water staat. Toen zulks geen resultaat opleverde, is het dreg gen voortgezet nabij de brug over het Wil» helminakanaal aan den rijksweg Eindhoven Den Bosch. Ook hier heeft men niets ge vonden. Daar C. de Bar, de vermist, geheel zonder middelen is, acht men het uitgesloten dat hij, indien hij nog in leven mocht zijn, onopgemerkt zou blijven. DE NACHTELIJKE AANSLAG IN DE DE WITTESTRAAT. De toestand van het meisje, dat Donder dagnacht in de woning harer ouders in de De Wittenstraat te Rotterdam met een zwaar voorwerp ernstig verwond werd, is redelijk wel. Zij is door de politie gehoord, doch kon niet veel naders mededeelen. Wel is een man aangehouden, onder verdenking de nachte lijke bezoeker te zijn geweest. Deze ontkent echter. EEN SIMULANT. De politie te Gouda heeft aan het station, juist op het oogenblik dat hij in den trein wilde stappen, aangehouden een Rotterdam mer die, terwijl hij dronkenschap simuleerde, rit den winkel van een horlogemaker aan de Gouwe een aantal dames- en heerenhorloges had gestolen. De horlogemaker ontdekte eerst, nadat de Rotterdammer zijn zaak verlaten had, den diefstal. Hij stelde, naar het Hbld. meldt, terstond de politie van zijn bevindingen op de hoogte, met het bovenomschreven gevolg. Het gestolene werd in de zakken van den man teruggevonden. BOTERUITVOER NAAR DUITSCHLAND. Het Comité voor Economisch Verweer heeft een telegram aan den minister van bui- tenlandsche zaken gezonden, waarin mede gedeeld wordt, dat aan het Landwirtschafts- ministerium te Berlijn niets bekend is van voorstellen onzer regeering tot wijziging van het botercontingent overeenkomstig de voorstellen van het comité. Het comité verzoekt mede te deelen, welke voorstellen gedaan zijn en in welk stadium de onderhandelingen verkeeren. Onze boter- export naar Duitschland wordt volgens het thans geldende systeem vernietigd, zoo sein de het. HELERS GEARRESTEERD. Te Sittard zijn, naar het Hbld. meldt, de laatste weken diverse huiszoekingen gedaan in verband met een diefstal van gouden voorwerpen en juweelen te Gladbach (D.). Verscheidene Duitschers zijn gearresteerd en ook enkele personen uit Sittard, wegens he ling. Vrijdag werd weer een vrouw te Sittard aangehouden, die gouden ringen zou ter hand gesteld hebben aan een koopman te Beek en Donk. Bij deze laatste werden in derdaad 13 gouden ringen in het kippenhok gevonden. VRACHTAUTO IN EEN ETALAGE GEREDEN. Zaterdagmiddag is op den Steenweg te Utrecht een vrachtauto uit Lopik bij het achteruitrijden in de uitstalkast van den goud en zilverwinkel van de firma Schaap aldaar terecht gekomen. De groote spiegelruit werd vernield, terwijl door een schok ook een ge deelte van den gevel werd ontzet en onder de uitgestalde voorwerpen groote schade werd aangericht. EMIR FEISAL IN ONS LAND. Gistermiddag om 2 uut 10 >s met het ge wone KLM.-vliegtuig uit Londen, de PH- AEF. bestuurd door den vlieger Veenendaal op Schiphol aangekomen Emir Feisal, de tweede zoon van den koning van den Hedjaz, tevens mime ter van Buitenlandsche Zaken vaa dat land. Hij was vergezeld door den directeur van zijn departement Foead Bey Hamsa, een ad judant en een secretaris. De hooge bezoeker en zijn metgezellen warer. in nationaal cos- tuum getooid met een hoofddoek met zilve ren band. Op Schiphol werden de vertegenwoordi gers van den staat Hedjaz begroet door mr. dr. G. A. Scheltes van het departement van Buitenlandsche Zaken, den heer Dirk v. d. Meulen, oud-zaakgelastigde van Nederland in het kofljukriik; van des Hedjaz gp des heer A. Plesman, directeur van de K. L. M. De Emir en zijn gevolg, vergeaeld door de beide officieele vertegenwoordigers van Ne derland begaven zich naar het restaurant van Schiphol, waar de lunch werd gebruikt. Dins dagmorgen wordt Emir Feisal door den mi nister van Buitenlandsche Zaken, jhr. Bee- laerts wan Blokland ontvangen. In den na middag zou hij bij H. M. de koningin de thee gebruiken In Den Haag nemen de hooge be zoekers hun intrek in Hotel des Indes. BRANDEN. Felle heide- en boschbrand bij VugM. Gistermorgen is een zware heidebrand uit gebroken in de uitgestrekte bosschen en heide vlakten, gelegen onder de gemeente Vught. Het vuur werd het eerst ontdekt door den heer De Groot, opzichter van de Genie, die onmiddellijk vanuit Hotel „De Hut", dat aan de grens der heide ligt, de gemeentelijke aüto- riteiten van Vught waarschuwde. Daar de gemeente Vught niet beschikt over een bosch brandweer werd uitgerukt met een motor wagen. Inmiddels had het vuur reeds een zoo danige oppervlakte aangetast, dat de com mandant van de Vughtsche brandweer, de heer Bekkers, zich genoodzaakt zag militaire hulp en de gemeentelijke brandweer van 's-Hertogenbosch ter assistentie op te roepen. De burgemeester van Vught, Mr. H. Loeft, was inmiddels ter plaatse verschenen en leid de persoonlijk het blusschingwerk, waaraan door talrijke burgers werd deelgenomen. De brandweer uit '-Hertogenbosch verscheen spoedig ter plaatse met een motorbrandspuit en een materiaal-wagen. Het personeel stond onder leiding van de brandmeester Mulders en Neukirchen. Met acht stralen tastten de Vvreenigde corpsen het vuur aan. Inmiddels was ook ter plaatse verschenen een groep marechaussée en twee detachementen mili taire politie, die voor een deel aan het blus schingswerk deelnemen en voor het overige deel voor de afzetting zorgden en veiligheids maatregelen namen. De brandweer was ge noodzaakt door het mulle zand voort te trek ken. Op twee punten tastte zij het vuur aan. Hiervoor werden resp. 800 en 1000 M. pers leiding aangelegd. Door het graven van z.g. brandsloten om het vuur te stuiten en het hier en daar aansteken van tegenvuur is men er tenslotte na vijf uur ingespannen arbeid in geslaagd het vuur tegen te houden. Ongeveer 10 H.A. heidegrond en bosch is in vlammen ogegaan. Deze grond behoort voornamelijk aan de Genie en werd voor militaire doelein den gebezigd. Het in de nabijheid gelegen Hotel „De Hut" en het op eenigen afstand verwijderde badplaatsje „De IJzeren Man" liepen geen gevaar. Burgemeester Loeff heeft na afloop van de blusschingswerkzaamheden in een korte toe spraak, allen die meegeholpen hebben in den strijd tegen 't vuur, bedankt. Hij deed daar bij een dringend beroep op elkeen om eraan mee te werken door propaganda te verkrijgen, dat vooral in deze dagen de noodige voor zichtigheid in bosch en heide zal worden be tracht. KORTE BERICHTEN. Op 61-jarigen leeftijd is in zijn woning te Weert overleden mr. P. D. A. Schoen- maeckers, kantonrechter in het Arrondisse ment Roermond. De overledene werd geboren te Huldberg (L.), was voorheen griffier te Gulpen en sedert 1910 kantonrechter te Weert. Zaterdag is in Den Haag in het Neder- landsch Lyceum aan de Willemstraat het eerste congres van Nederlandsche historici gehouden. Te Amsterdam is in den ouderdom van 66 jaar overleden de heer J. F. H. Spier, lid van de Provinciale Staten van Noordhol land. Te 's-Gravenhage is, 61 jaren oud, overleden de kantonrechter aldaar mr. E. S. Hollander. Jiunst m Wetenschap iy- B< FEDERATIE VAN NED. TOON- KUNSTENAARSVEREENIGINGEN. Er bestaat in ons land een Federatie van Toonkunstenaarsvereenigingen, waarbij aan gesloten zijn: de Kon. Ned. Toonkunste- naarsvereeniging, de Ned. Organistenveree- niging, de Vereeniging het Concertgebouw orkest, de leeraren aan de Muziekschool van de Maatschappij tot bev. der Toonkunst, afd. Amsterdam, van het Amsterdamsche muziek- ceum, van Muziekschool en Conservatorium ■elinfante van Adelberg, en de bond van Koordirigenten. Deze Federatie stichtte in 1930 een alge meen Ondersteuningsfonds voor Toonkunste naars dat reeds over 800 donateurs en be gunstigers, hoofdzakelijk musici, beschikt. In de statuten werd ojn. vastgelegd dat men eerst tot uitkeering mag overgaan wanneer een stamkapitaal van 20.000 gulden gevormd is. Daarvan is 5000 gulden bijeen en om nu het ontbrekende zoo spoedig mogelijk bijeen te krijgen is door de hoofdcommissie een groote verloting op touw gezet. De minister van justitie verleende toestemming toÜ het uitgeven van 25000 loten van één gulden per stuk. 1000 prijzen zijn beschikbaar, waaron der velen ten geschenke zijn gegeven door schilders, teekenaars, etsers, firma's, uitge vers, door particulieren. Zoo schonk o.a. de firma Bender, een Mignonvleugel. 't Is een ware kunstverloting, waaraan als bizondere attractie zijn tusscnengevoegd, honderd keu- zeprijzen. Elke vijfde prijs tot en met de 500ste is een keuze prijs tot een bepaald bedrag. Wan neer men zulk een prijs wint, dan kan men voor dat bedrag koopen. waar en wat men wenscht, alcoholhoudende dran ken uitgesloten. O.V.T. betaald de kwitantie. Uitbetaling in geld vindt niet plaats. Om deze verloting zoo goed mogelijk te doen slagen zullen 80 correspondenten, over het geheele land verspreid, en vele anderen een flinke reclame maken door het aanbieden van loten, het in verschillende winkels doen ophangen van een reclameplaat met daar naast de prijzenlijst, het verspreiden van cir culaires, enz. Correspondent voor Alkmaar is Corn. Jon ker, Metiusgracht. Adressen waar loten ver krijgbaar zijn, zijn firma Gebr. Spanjaard, firma P. Th. IJpma, gezusters Deen. Laat, Klooster en Kiëbert, boekhandel ïwaan. Zij allen mogen velen bereidt vinden, door het koopen van loten het sympathieke doel te steunen. A. K- IN DEN MUZIEKTUIN. Kohier had bij zijn tuinconcert met St. Louis op eersten Pinksterdag iets nieuws in gevoerd, behalve orkestnummers had hij op het programma eenige vioolsolo's geplaatst Legende en Obertassmazurke van Wieniaw- sky en Liebesfreud van Kreisler. 'n Nieuwigheid die bij het talrijke pubhek in den smaak viel, waartoe de zeer goede vertolking van hem en Joh. Kuiper, als kla vierbegeleider het noodige bijdroeg. Ook de nummers van St. Louis 't was hetzelfde programma dat bij het onlangs gegeven feestconcert uitgevoerd werd vonden een aandachtig gehoor. A. K. ZANGWEDSTRIJD VAN DEN RING NOORD-HOLLAND BOVEN HET IJ, VAN DEN BOND VAN CHR. ZANGVEREENIGINGEN. Aan genoemde wedstrijd 2e Pinkster dag in den Muziektuin ging om half één een wijdingsstonde in de Groote Kerk voor af, die door ds. Hak geleid werd, waarna door de gezamenlijke koren, onder leiding van den heer J. F. de Haas gezongen werd: Bondslied, Gods Lof in de Natuur en Soli Deo Gloria, resp. van H. Graaf van Hogen- dorp, L. van Beethoven en Leo Mens. Aan den wedstrijd namen deel: 1 kinder koor en 6 gemengde koren. Leden der jurv waren: L. J. Mens (Leiden), T. W. Spreij (Rotterdam); G. Lecointre (Den Haag). Het kinderkoor „Immanuel" uit Alkmaar (40 leden), dir. W. Keizer, betrad het eerst de nis en zong: Avondliedje van Worp en Padvindersmarsch, van Paul A. Ruhens. Aardige zuiver klinkende kinderzang. 245 punten, 3e prijs. Daarop volgde de 4c afd. met het verplich te nummer: Gebed van Abt. In deze afd. zong Halleluja uit Medemblik, dir. W. de Birk (39 leden). Vrij nummer: Vreugde in God, van Fulpius. Goede zang, muzikale opvatting. 300 pun ten, le prijs. Tweede afd twee koren. Verplicht num mer: In de Stilte, van Cor Redert, muziek van J. H. B. Spaanderman Sr. 3. Immanuel te Alkmaar, dir. W. Keizer (40 leden). Goede damesstemmen, heeren wel wat erg bescheiden, in 't vrije nummer Lente zang van A. C. W. Staring, muziek van J. C. Bosch, beter. 289 punten, 2e prijs. 4. Looft den Heer te Edam, dir. J. van Es sen (30 leden). Tenoren en bassen beter ver tegenwoordigd. Vrij nummer: Dageraad van P. Lounwerse van H. W. de Wolff. Goed gezongen. 290 punten, 2e prijs. 5. Eerste af. Herv. Kerkelijk Zangkoor Be verwijk. Dir. D. Klut (36 leden). Verplicht nummer: Oogstlid van W. Waumer. Goede en minder goede momenten wisselden elkan der af. Vrij nummer: Lofzegging van da Costa, muziek van Joh. Wagenaar Over 't algemeen geslaagd. 326 punten, le prijs. 6. Ned. Herv. Kerkkoor te Alkmaar, direc. teur J. F. de Haas (24 leden), 't Tweede cou plet van 't verplichte koor trok vooral als uitvoering de aandacht. Vrij nummer: Het Lied, van Met juiste voordracht gezongen. 313 punten, le prijs. Afd. Uitmuntendheid 7. Halleluja te Broek op Langendijk, dir. Paul Kok (90 le den). Verplicht nummer: Bij Maanlicht van Leo Mens. Vrij nummer: Lichtgeflikker ook van Mens. 'n Slot van den wedstrijd dat men niet beter had kunnen wenschen. 332 punten, le prijs. Daarna zongen de koren uit Alkmaar, Edam en Beverwijk elk nog een extra-num mer. Aan de in 'n flink aantal opgekomen be zoekers en aan hen die aan dezen dag een werkzaam aandeel hadden, bracht de heer O. Jansen, voorzitter van het ringbestuur woorden van welkom en van dank, tevens opwekkende de kring door toetreding als lid te steunen en eindigde met gebed. A. K. PROF. Dr. G. C. M1JHOFF OVERLEDEN. Te Groningen is op 75 jarigen leeftijd overleden Prof. dr. G. C. Nijhoff, oud hoog leeraar in de verloskunde. 18 Juni 18S1 pro moveerde de thans ontslapene in de genees kunde. Hij werd in 1897 benoemd tot hoog leeraar te Groningen. In 1927 werd hem op zijn verzoek eervol ontslag verleend. ALG. SYN. COMM. DER NED. HERV. KERK. In de negende te 's Gravenhage gehouden zitting van de algemeene synodale commissie der Ned. hervormde kerk, is in behandeling gekomen een verslag van de werkzaamheid der legerpredikanten. Hierin wordt gewezen op allerlei punten, waaruit blijft dat het werk der legerpredikanten gezegende vruch ten draagt. De belangstelling voor de bijeen komsten neemt toe. Bijbels en Nieuwe Testa menten worden uitgereikt en gaarne ontvan gen. Bij de herhalingsoefeningen werden 6 reserve-legenpredikanten opgeroepen. In de vacature Ruysch van Dugteren werd voor zien door reserve-legerpredikanten. Dit ver slag zal worden overgebracht bij de synode. De heer F. Tammens bracht vervolgens namens de daartoe benoemde commissie rapport uit over het onderzoek naar het aan tal vacante gemeenten in de verschillende clasaicale ressorten, vooral ook of gemeen ten, die weigeren aan het reglement op de predikantstraktementen te voldoen, veel in vloed hadden. Van achttien classes werd antwoord ontvangen. De weigerachtige ge meenten hadden geen grooten invloed op het aantal vacatures, daar er 74 of 77 in die achttien classes om die reden vacant waren De commissie was niet in staat uit de inge komen antwoorden bepaalde conclusies te stellen. Het rapport zal bij de synode wor den overgebracht. 4 Tot leqqo der spoecjcojgmissie zijn be Vracht wagen* Tractor» Omnibussan N V. H. ENGIEBERT'S AUTOMOBIELHANDEL DEN HAAG. THERESIASTRAAT 145, TEIEFOON 77ZOSS AMSTERDAM: WETERINGSCHANS 130. TEIEFOON 34359 MIDDELBURG: KORTE DELFT A83, TEIEFOON 624 noemd ds. C. J. van Paassen en prof. Aal- ders en tot hun secundi ds. J. Barbas en H. C. C. Frank; dezelfde heeren zijn benoemd als primi en secundi voor het toezicht op de administratie van den quaestor-generaal. £aud'en JMmfrouux OVERTREDINGEN DER TARWEWET. Het feit, dat er enkele kantonrechters zijn, die overtreders van de Tarwewet hebben vrijgesproken, schijnt bij velen de meening te hebben doen postvatten, dat men de desbe treffende strafbepaling zou kunnen overtre den, daar straffeloosheid gewaarborgd zou zijn. Bij informatie te bevoegder plaatse is ons echter gebleken, dat er wel enkele kan tonrechters zijn, die vrijsprekende vonnissen hebben gewezen, maar dat daartegenover ook verscheidene min of meer ernstige straf fen zijn oggelegd. Men kan dus geenszins algemeen aannemen, dat men straffeloos de bepalingen van de Tarwewet zou kunnen overtreden. .INVOERVERBOD VOOR BLOEM BOLLEN IN NOORWEGEN. Blijkens bericht van Hr. Ms. gezant te Oslo heeft de Noorsche ministerraad den in voer van alle soorten bloembollen verboden, met uitzondering van gladiolen. Importeurs kunnen invoervergunning bekomen tot een hoeveelheid va 80 van hun gemiddelde invoeren gedurende de laatste drie jaren. Onze bloembollen-uitvoer naar Noorwe gen zoo merkt het Hbld. naar aanleiding van dit bericht op, bedroeg in 1930 ruim 828.000 Kg. voor 870.000 en in 1931 nog 714.000 Kg. voor 468.000. Overigens zij opgemerkt, dat het tijdstip van in werking treden van dezen maatregel al zeer zonder ling is gekozen, omdat in dezen tijd van het jaar geen bloembollen worden uitgevoerd uit den aard der zaak. Uit het officieele bericht blijkt naar onze wijze van zien niet, of de 80 -invoervergunningen slaan op gladiolen dan wel op bloembollen in 't algemeen. Beslag op onroerende goederen, bij derden in bewaring; lijfsdwang en dwangsom. Ingediend is een wetsontwerp, dat door wijziging en aanvulling van het Wetboek van Burgerlijke Rechtsvorde ring en de Faillissementswet eenige nieuwe regelen wil stellen inzake het beslag op roerende goederen zich bevin dende in door derden verhuurde of op andere wijze in gebruik gegeven ruimten en verder inzake den lijfsdwang en de dwangsom. Het eerste deel van dit wetsontwerp wordt zeker wel het duidelijkst, wan neer men denkt aan het safe-loket. In 1930 heeft onze Hooge Raad beslist, dat wettelijk niet vaststaat een algemeene verplichting tot medewerking, welke met zich brengen zou een gehoudenheid om de mededeeliugen, aanwijzingen en verdere handelingen te doen, die de deurwaarder mocht verlangen om tot beslagneming te geraken. Daaruit volgt, dat een bankdirectie niet verplicht is mede te werken tot in beslag neming van geldswaarden bij haar door anderen ge borgen in een safe-loket. De consequen tie van dit arrest is wel zeer duidelijk. We nemen het voorbeeld van het safe loket, dat behoort tot die ruime rubriek, welke alle gevallen omvat, waarbij goe deren in beslag genomen moeten wor den, welke zich bevinden in ruimten door een derde verhuurd aan dengeen, tegen wie een in beslagneming is ge richt. Het safe-loket-voorbeeld vervange men door het garage-voorbeeld en het geval wordt duidelijk. Hoe zal nu de mogelijkheid van zulk een beslag geregeld worden? Die mogelijkheid wordt vastgelegd in een nieuw artikel in het Wetboek van Burg. Rechtsvordering; dan wordt voor den derde de verplichting geschapen bij in beslagneming aanwijzing te doen van de ruimte; inzage eventueel te geven van registers of stukken, waarin de ge bruikers der ruimten worden geboekt, terwijl ook in deze gevallen een bewaar der kan worden aangesteld. Dit is wel de hoofdzaak Daardoor kan dus ook wor den voorkomen, dat bij dreigende in be slagneming goederen zoolang worden weggeborgen. De bewijzen, dat de regeling van den lijfsdwang in den loop der tijden gebre ken vertoond heeft, zijn nog van recenten datum. Zoo is het dwaas, trouwens het komt ook niet voor, dat de gijzeling liefst vijf jaren duren kan. Bovendien op hoop van zegen ook toegepast wor- kau dit middel bestemd voor onwilligen den op onmachtigen, op dat anderen uit medelijden voor hem betalen. Daarom is de minister nu gekomen met een nieuwe regeling, welke de gijzeling uit- schakelbaar maakt voor den schulde naar, welke eenvoudig niet bij machte is om te betalen. Nu de gijzelingkwestie toch onder de oogen gezien wordt is deze gelegenheid aangegrepen om tevens de gevallen te regelen, waarin wèl en waar in niet gegijseld kan worden. Zoo is de gijzeling vrijwel overbodig, waar het be treft de betaling van een geldsom. Im mers degene, die de betaling vorderen

Alkmaarsche Courant | 1932 | | pagina 7