Alkmaarsche Courant. Oe geheimzinnige inbreker Honderd vier en dertigste Jaargang. OUDKARSPEL. Sir Peter bewoog zich voorzichtig, bang HEILOO. Holl. Mij. van Landbouw. No. 115 1932 Woensdag1 18 Jlei Jiadiomeuws Donderdag 19 Mei 1932. Hilversum, 296 M. Uitsluitend A.V.R.O.- uitzending- 8.Gramofoonplaten. 10.— Morgenwijding. 10.15 Gramofoonpl. 10.30 Concert: A. Kruyt (piano) en H. Vrind (cello). jl._ Knipcursus kinderkieeding. 11-30 Ver volg concert. 12.Gramofoonplaten 12.15 ■tot 2-15 Concert door het Ensemble Lis- monde. 2.30 Zeng door C. v Munster, a. d. vleugel: Egb. Veen. 3— Knipcursus 3.45 Gramofoonplaten. 4.Ziekenuur. 5.— Radio- Underkoorzangles o 1. v. J. Hamel. 5.30 Or gelconcert door Pierre Palla. 6.30 Sport- praatje H. Hollander. 7.Gramofoonplaten. 7.30 Engelsche les. 8.— Fragmenten uit „Fi garo» Hochzeit", Mozart, m.m.v. het Om roeporkest en solisten (o.a. J. P. Caro, bas, W Ravelli, bas, H. Cals, sopraan, Jo Im- mink, alt, enz. o. 1. v. Albert van Raakte. 10.15 Vaz Dias. 10.30—12.— Kovacs Lajos en zijn orkest. Refreinzang: Bob Scholte. Huizen, 1875 M. 8.9.15 K R O. 10.— NCRV. 11.—12.— KRO. Dan N.C.R.V. g _9.15 en 10.Gramofoonplaten. 10.15 Ziekendienst. 10.45 Gramofoonplaten. 11.30 Godsd. halfuurtje. 12.15 Orkestconcert. 2. Handwetkcursus. 3— 3.30 Vrouwenhalfuur tje. 4.Ziekenuurtje. 5.Cursus handen arbeid voor de jeugd. 5.45 Zang door Mevr. IJ. v. d- Rosièrev. Emmerick, m. m. v. A. v. d. Rosière (piano). 6.45 Knipcursus. 7.— Causerie over Psychopathische Kinderen. 7.45 Ned. Cch. Persbureau. 8.— Concert vanuit de Hooglandsche kerk te Leiden, Chr. Ora- toriumvereen. „Con Amore" o. 1. v. D. Smink. jo Vincent (sopraan). Rosa Spier (harp) en A. Smink (orgel). 9.45 Vaz Dias. 10. Ouderuurtje 10.3011.30 Gramofoonplaten. Daventry, 1554 M. 9.35 Morgenwijding 9.50 Tijdsein en berichten. 10.05 Lezing. 11.20 Uit Edinburgh Omroeporkest o. 1 v. G. Daines 12.20 Shepherd's Bush Paviljoen- orkest. 1.201.50 Gramofoonplaten. 2.20 Kerkdienst. 3.05 BBC-dansorkesi o.l.v. Henry Hall. 3.50 Midland Studio-orkest o.l.v Fr. Cantell. 4.35 Kinderuur. 5.20 Berichten. 5.50 K. Long speelt Beethoven's piano-sonates 6.10 Duitsche causerie. 6.40 Berichten en 6.50 Lezing. 7.20 Concert, P. Heming (bariton) en I. Gray (piano). 8.20 Berichten en lezing. 8 55 „Some young Ideas", met muziek van V. Hely-Hutchinson, m.m.v. BBC-Theaterorkest o.l.v. S. Robinson en Raie da Costa (piano), o.a. „Hearts are trumps", operette met tekst van L du Garde Peach. 9.50 KerkdiensL 10.05 tot 11.20 BBC-dansorkest o.l.v. Henry Hall. Kalundborg, 1153 M. 11.20—1.20 Con cert uit Rest. „Wivex". 2.204.20 C. Rydahls Ensemble, m.m.v. solisten. 7.308.30 Opera muziek o.l.v. Gröudahl, m.m.v. Poul Madsen (zang), o.a. uit „Carmen" Bizet; Ballet iAïda", Verdi en uit „Eugen Onegin", Tschai- kowsky. 8.30 Saxofoonrecital E. Mortensen. 9.05 Deensche liederen door Poul Madsen m.m.v. F. Jensen (piano). 9.40 lste Symphonie in c-molL Brahms (Orkest o.l.v. Gröndahl) 10.2011.50 Dansmuziek. Parijs „Radio-Paris", 1725 M. 7.05 en 1150 Gramofoonplaten. 8.05 Radio-concert ter gelegenheid van de Opening van de Lief- dadigheidsweek o.a. Kwintet, César Franck. Langenberg, 473 M. 6.257.20 Gramo foonplaten. 10.4011.20 Gramofoonplaten II.20—12.10 Concert o.l.v. Wolf. 12.20—1.50 Werag-orkest o.l.v. Buschkötter. 1.50 Gramo foonplaten. 4.205.35 Puccini-concert (gra mofoonplaten). 7.50 „Die Flucht im Kreise", hoorspel van H. Natonek, muziek van Gusiav Kneip. 10.05 Concert en declamatie. 10.40— 11.20 Avondconcert o.l.v. Eysoldt. Rome, 441 M. 7.20 Gramofoonplaten. 8.05 Kamermuziek, o.a. Suite voor viool en piano, L. Rocca en uit „Wilhelm Teil" Ros- sini. Brussel, 508 en 338 M. 508 M.11.20 Gramofoonplaten. 4.20 Concert o.l.v Meule- mans. 5.50 Gramofoonplaten. .20 Concert o.l.v. K. Walpot, m m v. Mr. Goditiabois (ac cordeon), o.a. Ouv „Banditenstreiche", Sup- pé en dansmuziek. 9.3010.20 Dansmuziek (gramofoonplaten). 338 M.: 11.20 Gramo foonplaten. 4.20 Concert door het Omroep orkest 5.50 Liederen door kinderkoor. 7.20 Concert door orkest m.m.v. solisten. o.a. Ouv. „Egmont" Beethoven en Sel. .Samson et Dahlila", St. Saens. 9.30—10.20 Gratno- focnplaten. Zeesen, 1635 M. 6.50 „Der Rundfunk im Volke", m.m.v. orkest ol.v. Dr. Edm Nick. 7.35 Beethoven-Bruckner-Concert door het Berlijnsch Omroeporkest o.l.v. Eugen Jo dium. 9.20 Berichten en hierna tot 11.50 Dansmuziek door A. Lutter's orkest. HeuiUettm uit het Engelsch door A. Treub. 831 Hij keerde om en ging zeer beslist weer op Z1)n schreden terug en bij het naderen van het huis overdacht hij de manieren, waarop hij on bemerkt zou kunnen binnenkomen. Hij wilde zich in den tuin verbergen totdat het huis don ker was en dan den knip van het openslaande raam in de studeerkamer probeeren. Als hij zich goed herinnerde, beteekende die knip niet V£e'. 1 uen hij het hek naderde, zag hij met verbazing, dat de lichten in het huis reeds uit varen. hr waren ten minste van de straat geen 'chten te zien. De kans bestond natuurlijk, at sir Peter ditmaal vroeg naar bed was ge- gaan, maar het was slechts een geringe kans. '1 opende voorzichtig het hek en ging den h l" k-nt>jn en maan< standvastig in haar u u plannen van ware gelieven, trok wnll esc'leHen achter een zware bank van - Op zijn teenen over den streep kani an^s °Prijlaan, sloop Eric langs den Waramf" '1U'S eD Heef aan het einde der ootfenhiui! luisterde scherp eenige dat de 1' k»n' 'e'tte toen zijn hals uit en zag lc en in de studeerkamer ook uit wa- DRAADLOOZE BEELDOVER- A BRENGING. Het is den technischen directeur van de Zwitsersche radio-Typo maatschappij „Obe- ring", Adalbert Guth, na jarenlang experi menteeren gelukt, langs draadloozen weg over duizenden kilometers afstand beelden over te brengen zoomede documenten, druk werken e.d. en wel zoodanig dit zij zonder verder procedure als cliché kunnen worden gebruikt. De pogingen die tot nu toe werden gedaan tusscuen Zürich en Athene zijn uit gegaan van de Radio-Typo maatschappij tezamen met den Norddeutsche Lloyd te Bremen en de Duitsche Maatschappij voor draadlooze telegraphie (Deteg) en thans ook ondernomen tusschen Zürich en het stoom schip „Bremen" dat zich in volle zee bevindt. Ook deze proeven zijn gelukt. Het nieuwe procédé dat Radio-Typo zal worden genoemd is een combinatie van televisie en beeld- telegrafie en *.al van grooie beteekenis zijn voor persdoeleinden. Qememtecadm Vrijdagavond vergaderde de Raad dezer gemeente. De voorzitter deelde mede dat van den mi nister van binnenlandsche zaken bericht was ingekomen van goedkeuring der steunrege ling voor werkloozen in het land- en tuin bouwbedrijf tot en met 14 Mei a.s. Zoo ver lenging van deze steunregeling noodzakelijk blijkt, dan moet opnieuw een verzoek daartoe worden ingediend. In verband hiermede stelde spreker voor B. en W. te machtigen, indien noodig, ver lenging aan te vragen. Van denzelfden minister mededeeling, dat het subsidie in de kosten van steunverleening aan werklooze transportarbeiders wordt vastgesteld op 25 pCt. Deze steunregeling heeft slechts gegolden van 30 November tot 26 De:ember en in totaal is uitgereikt 100.20. Maandag is de tweede uitkeering op het te verkenen rentelooze voorschot aan nood lijdende tuinders uitgekeerd 14360.72, van het Rijk 10052.50 en van de gemeente 4308.22. Spreker deelde mede, dat in totaal is uitge keerd 41075 van het Rijk 28751.50 en van de gemeente 12322.50, verdeeld over 82 tuinbouwers. Van den commissaris der koningin dezer provincie bericht is ingekomen van de her benoeming van den burgemeester, met ingang van 28 Mei a.s. Weth. Bakker feliciteerde den burgemees ter met zijn herbenoeming. U verkeert, zeide hij, in de gunstige conditie dat de benoeming door de Kroon geschiedt, zou deze door de burgers geschieden dan zou U misschien niet zijn herkozen. U heeft een zeer zware taak en wij kunnen niets anders doen dan U zoo goed mogelijk helpen om door de benarde tijden heen te komen. De komende 6 jaren zullen nog wel moeilijker zijn, dan de jaren die achter ons liggen. Ik hoop dat in de ko mende jaren U en Uw echtgenoote zich in de gemeente thuis zullen voelen. De voorzitter dankte voor de vriendelijke woorden. Ik kan, zeide spr., de 6 jaren de revue wel laten passeeren, en wijzen op het geen er tot stand is gekomen, maar wie buiten de gemeente staan interesseert het niet en wie in de gemeente is weet het wel. Bovendien wat tot stand is gekomen had ik alleen niet kunnen doen. Hiervoor was de medewerking van den raad noodig. Spr. zal trachten zich steeds boven de partijen te stellen en steeds naar eer en geweten, zonder aanziens des persoons, te handelen. Ingekomen stukken: Adres van Nat. Com missie tegen het alcoholisme te Utrecht, hou dende verzoek het maximum aantal verloren A, vast te stellen op drie. Adres van het Langendijker drankweer comité, houdende adhaesiebetuiging aan het verzoek van de Nationale commissie tegen het alcoholisme. Tengevolge van de nieuwe drankwet wor den gewone verloven omgezet in A en B. Tot op heden zijn in deze gemeente 3 verloven, gelijkgesteld met verlof A. Eén vervalt, ter wijl nog een verlc* zal moeten vervallen Er blijft dus 1 over. Onder de oude drankwet kosten de 3 verloven niets. Nu moet voor ver lof A 25 worden betaald. Het zal dus met het aanvragen niet zoo hard 'oopen B. en W. stelden dan ook voor de adressen voor kennisgeving aan tv. nemen De heer Zaagman: Wanneer de raad het zou laten zooals het is, dan kunnen de eerste 10 jaar geen veranderingen worden aange bracht. Het schenken van alcohol is iets, waar wij als overheid niet aan mee moeten doen. De voorzitter achtte den noodzaak om het aantal verloven aan banden te leggen, hier niet aanwezig. Spr. vroeg of de heer Zaag- ren. Hij knoopte zijn jas dicht, keek fronsend naar den grond voor hem, lichtte plotseling het hoofd op, greep naar de leuning, sprong er over en kwam met een zachten bons op den grond der waranda. Zich toen plat makend tegen den muur van het huis, sloop hij naar het open staande raam der studeerkamer. Sir Peter stond midden in de donkere ka mer en wachtte, dat er iets zou gebeuren, maar toen er een onheilspellend geluid of be weging merkbaar was, zakte zijn vrees en zijn humeur werd beter. Geleid door het flauwe schijnsel van het wegkwijnende vuur in den haard zocht hij den weg naar den schoorsteen en belde Bin nen enkele oogenblikken zag hij flauw de deur van den salon open gaan en Spencer op den drempel verschijnen. Belde U, sir Peter? Er klonk een trilling in de vraag van den buter. j Belde? Natuurlijk belde ik! snauwde sir Peter. Wat is er met die vervloekte lichten ge- b^urd Dat kan ik niet zeggen, sir Peter. Mo gelijk een defect in de leiding. Sir Peter liep voorzichtig naar het venstei hield de gordijnen op zijde, en keek in het donker. De lichten op straat branden nog, zei hij kortaf. Zeker een zekering los geraakt op het bord, man er een voorstel van maakt. De heer ZaagmanIk zal er geen voorstel van maken, maar moet wel mijn sympathie met het adres betuigen. De voorzitter: Dat doen wij ook. Weth. Bakker: B. en W. gaan in principe met den heer Zaagman mee. Verloven zijn gevaarlijker dan café's met vergunning Maar hier is, zoolang de burgemeester zeide, geen enkel verlof aangevraagd. Ffet schrijven werd voor k.g. aangenomen. Adres van J. Bruin Czn. en anderen, huur ders van weiland der gemeente, houdende verzoek om reductie op de landhuur over 1931 van minstens 30 pCt. De voorzitter: Dit adres was bij B. en W. een punt van langdurige bespreking. Ten slotte hebben wij elkander echter toch gevon den. Febr. 1931 zijn de gemeente landerijen opnieuw verhuurd. De huurprijzen waren toen lager dan voordien. Anders is het ge gaan met de verhuring aan de heeren O. en B. Deze hebben gebruik gemaakt van het optierecht. Hier gelden dus de huren van 1926. B. en W. stellen dan ook voor dezen een reductie van 20 pCt. te verleenen en voor de anderen het adres voor k.g. aan te nemen. De heer de Boer kon zich hiermee vereeni gen Spr. zag de noodzakelijkheid van de ver laging niet in, uitgezonderd voor deze 2 menschen, die hebben het land te hoog. De heer Eecen: Er wordt in het adres ge vraagd minstens 30 pCt Zullen zij dus met minder wel genoegen nemen. Spr. vond het stellen van minstens 30 pCt. niet sympathiek, dit prikkelt om het juist niet te doen. Spr. kon zich met verlaging ook niet vereenigen. Het voorstel van B. en W werd aangeno men. Adres van H. C. Bakhuijs pachter van de sluis, houdende verzoek om reductie op de pachtsom over i931. De voorzitter: B. en W. hebben op den voorgrond gesteld, dat ieder die huurt of pacht de risico moet aanvaarden. Wij hebben van den sluiswachter inzage der boeken ge had en er bleek uit dat er een tekort was van 39.18. B. en W. meenden nu 2 punten ten voordeele van de pachter te kunnen aanvoe ren: ten lste is er door de aardappelziekte verleden zomer weinig door de sluis gegaan ten 2de heeft de pachter veel werk moeten verrichten, doordat de schuiten welke voor de werkverschaffing gebruikt werden, steeds door de sluis moesten. Hiervoor mag geen sluisgeld geheven worden, zoodat dit extra werk is. B. en W. stelden dan ook voor om 65 uit te keeren. De heer Zaagman: Het verwondert mij niet dat dit adres komt. Door mij is bij de verhuring gevraagd: is de tegenwoordige pachter wel op de hoogte? B. en W. hadden zich op de hoogte moeten stellen. Spr. was niet tegen een gratificatie, maar gaat het zoo wel? Er zijn 2 goede borgen geëischt. Deze zijn er, maar te goeder trouw. De voorzitter: De man heefde zaak ge pacht, doch B. en W. hebben geen enkele be voegdheid de boeken in de zien. Met de bor gen hebben wij ni|ts te maken, daar de pacht steeds op tijd betaald is. Door omstandighe den is er minder geschut en was er veel extra werk. Weth. Bakker: Om precies de ontvangsten te controleeren, dat gaat ons niets aan. De vorige pachter had een verdienste van 2.64 per week. Nu is er lager gepacht en was er gerekend op 6 per week, plus vrij wonen. Maar er is minder door de sluis gegaan. Als wij van de sluis een eigen bedrijf zouden maken, kwamen wil er slechter mee uit. Weth. Kostelijk vond het eigenaardig, dat de heer Zaagman met deze zaak naar voren komt, want wij hebben hier niets mee noodig. Er wordt zooveel aan crisissteun uitgegeven. De crisis heeft ook dezen man getroffen. De heer Zaagman: Het zou den schijn wekken of ik tegen reductie ben, dat is echter niet zoo. B. en W. hadden een overzicht moeten hebben, hoe of de sluis liep. Spr. hoopte, dat de pachter het volgend jaar weer inzage der boeken geeft, dan krijgen wij een overzicht hoever het met de pacht kan gaan. De voorzitterDan zou het in het vervolg moeten gaan bij onderhandsche inschrijving, terwijl dan de sluis gegund wordt. Overigens moet ik de opmerking van den heer Zaag man afwijzen, dat B. en W. hun plicht niet hebben gedaan. Wij geven alle aandacht aan de sluis, maar wij hebben er niets mee noodig wat de man ontvangt. De heer Zaagman Ik heb niet gezegd dat B. en W. hun plicht niet hebben gedaan. Er is alleen gesproken in het belang van den huurder. De voorzitter: U heeft veel gesproken van plicht. De heer Zaagman: Neen mijnheer de voor zitter. De voorzitter: Wij hebben geen steno gram, maar U heeft het gezegd. Na eenige discussie werd het voorstel B. en W. aangenomen. Kijk er eens naar! Spencer liep naar de telefoon. Kan j ij het niet maken vroeg sri Peter. Ik zou het wel kunnen, maar we heb ben geen draad in voorraad. Niet? Waarom niet? Haal wat en gauw! Zorg dat we tusschen iets van licht hebben. Kaarsen of wat dan ook. Er is alleen maar de lantaarn in de ga rage, sir Peter. Haal die dan. Ja, sir Peter. Spencer verliet de telefoon met merkbaren tegenzin en ging de kamer uit, en toen hij den butler tegen een meubelstuk van den sa lon hoorde botsen, ging sir Peter naar den Chesterfield, en er in zitten, Er gaat altijd iets verkeerd in dit ver vloekte huis, mompelde hij kwaad. Hij wachtte ongeduldig op de beloofde verlichten. Hij dacht aan de lucifers op de ta fel en denkend aan hun groote breekbaar heid, vroeg hij zich kwaad af waarom hij met lucifers wilde zeuren. Hij was toch ze ker in de gegeven omstandigheden niet zoo zenuwachtig, dat hij bang in het donker was? Hij antwoordde zich zelf met een niets beteekenend gegrom, stond op, en trachtte het bijna uitgedoofde vuur wat op te poken, maar toen hu de kolen omkeerde, werden ze tot asch en de kanier ^§rd 4$flk?.d*r te I Brief van Ged. Staten dezer provincie, in zake jaarwedden, van burgemeesters, secre tarissen en ontvangers. Uit de discussies bleek, dat de houding van Ged. Staten hier sterk werd afgekeurd. Ten slotte werd besloten, aan Ged. Staten te berichten, dat de raad zijn verwondering er over uitspreekt, dat de raad wel salaris verlaging gewenscht acht en aan Ged. Staten overlaat, hoeveel procent dit zal zijn. Adres van het Plaatselijk Crisis-Comité, houdende verzoek om subsidie. De voorzitter: Het comité heeft reeds ont vangen een bedrag van 500. De be moeiingen nemen echter meer en meer in om vang toe. De voorzitter juichte het toe, dat vrouwen en mannen in het comité zitting hebben, die er tijd en moeite voor over heb ben om de belangen te behartigen. Er wordt zeer serieus gewerkt. Waar noodig, wordt steun verleent. B. en W. stelden voor om aan B. en W. machtiging te geven om bijdragen te verleenen tot ten hoogste 1000. Weth. Bakker wenschte niet tekort te doen aan den lof, het crisis-comité toegezwaaid. In B. en W. heeft spr. zich dan ook niet verzet tegen de f 1000, maar toch geloof ik niet dat dit de bedoeling van het Nat. crisiscomité is geweest. De bedoeling is om het doel te bereiken met vrijwillige bijdragen. Misschien merkte spr. ironisch op, zal eens een Nederlandsche geschiedschrijver schrijven over de benarde tijden in 1932 in Nederland en dat dank zij het werk van het Nationaal crisiscomité on der leiding van H. K. H. Prinses Juliana de nood gelenigd werd, maar dan zal wel ver geten worden, dat dit mede geschiedde door den steun van gemeenten en dergelijke li chamen. De heer Rijper meende ook dat vrijwillige bijdragen het doel was. Spr. vroeg of de beter gesitueerden nog bijdragen. Anders wil spr. het comité verzoeken hiermee door te gaan. De voorzitter antwoordde, dat hier mee wordt doorgegaan. Maar de inkomsten wor den minder en het aantal crisisslachtoffers neemt toe. Verder deelde spr. weth. Bakker mede, dat H. K. H. Prinses Juliana pas weer 30,000 beschikbaar heeft gesteld, waarvoor een woord van hulde wel op zijn plaats is. De heer de Boer: Ik wou dat ik het kon geven. De heer Eecen was voor subsidie. Hij wilde er echter op wijzen, dat de steunrege ling hier een splitsing vertoond. De tuinders worden n.1. apart gesteund. Nu wordt er door een bepaalde categorie wel op het crisiscomité gescholden, maar als er wat te verdeelen valt, kunstmest of iets dergelijks, dan zijn ze er als de kippen bij. De commissie-Kostelijk verleent steun aan diegenen, die er om vragen, het crisiscomité onderzoekt. Spr. stelde voor om het raads besluit om een crediet van f 5000 beschik baar te stellen, nu er 50 pCt. van is uitge keerd, in te trekken. De voorzitter: Om de orde te bepalen, zullen wij eerst het verzoek van het crisis- comité behandelen. Het voorstel van B. en W. werd aange nomen. Weth. KostelijkDe heer Eecen zei, dat wij niet onderzoeken. Dit hebben wij niet te on derzoeken. Wij weten zoo wel dat deze menschen steun noodig hebben. Overigens was spr. blij met het voorstel- Eecen, al zal hij dan ook vallen als voorzitter van de commissie-Kostelijk. Het crisis-comité was het lichaam om te steunen. De heer De Boer: Het crisiscomité heeft mijn sympathie wel, en het kon nu een ruimer standpunt innemen. Spr. meende echter goed te weten, dat de tuinders niet door het crisiscomité werden aangenomen. Wij meen den toen, dat die menschen toch moesten worden geholpen. Spr. was er dan ook niet direct voor om die 2500 terug te storten. De heer Rijper heeft zijn stem gegeven aan de 5000 en heeft hiervan geen spijt. Spr. was nu echter van inzicht veranderd, daar het crisis-comité nu een ruimer stand punt kan innemen. Wanneer de tuinders van de z.g. tcommissie-Kostelijk bij het crisis- comité terecht kunnen, dan was spr. voor het voorstel Eecen. Wethouder Bakker kon zich niet met het voorstel van den heer Eecen vereenigen. Wanneer de tuinders door het crisis-comité geholpen kunnen worden, dan is er toch geen reden om het raadsbesluit in te trekken Het bedrag behoeft juist niet gebruikt te worden. Na een lange discussie werd het voorstel- Eecen ten slotte aangenomen met 4 tegen 3 stemmen. Tegen de heeren Bommer, de Boer en Bakker. Voorstellen van Burgemeester en Wet houders voren Hij keerde naar den Chesterfield terug en verwenschte den butler van harte. Wat was er met den kerel gebeurd? Was hij in slaap gevallen? Hij trachtte de voorwerpen aan den ande ren kant der kamer te onderscheiden, toen een zacht geluid op de waranda hem op schrikte en zijn aandacht trok en hij zonk weer terug in de behaaglijke diepte van den Chesterfield, vanwaar hij scherp keek naar de gordijnen van het openstaande raam. Hij was niet zoo zeer bang als wel hoogst ver baasd. Hij hoorde den knip van het raam weg schuiven en den klank van den opkomenden wind in de boomen, terwijl het raam lang zaam geopend werd. Toen werden de gordij nen vaneen gehouden en een kort oogenblik teekende een gedaante zich diep zwart af te gen de zwakke verlichting der lucht. De gordijnen sloten zich weer en sir Peter hield den adem in. Stilte. Toen kwam een geluid, dat geleek op, maar luider was dan de wind in de boomen het geluid van zoekende vingers langs den muur. Een zwak bekend gepiep zeide sir Peter, dat het bewerkte paneel in zijn gleuf gleed, een zwakke bons duidde de welge slaagde hanteering van den grendel der brandkast aan en toen weer stilte. 1. Wijziging van de verordening, regelende het heffen van vergunningsrecht voor den verkoop van sterken drank in het klem; 2. Vaststelling van een verordening, rege lende het heffen van verlofsrecht voor den verkoop van zwak-alcoholischen drank in het klein. Tengevolge van de drankwetwijziging moet het minimum-recht van f 25 gebracht worden op 40. Aldus besloten. Vaststelling kohier van de hondenbelasting voor het jaar 1932. Het kohier vermeldt 120 honden met een opbrengst van 261 belasting. Verder stelde de voorzitter nog voor om bij het gevaarlijke punt op den dijk een bord te plaatsen met het opschrift: „Opletten, ge- vaarlijke hoek". In de rondvraag zei de heer Eecen nog steeds bezwaar tegen de politiek van de gas fabriek inzake de vastrechtregeling. Wij krijgen nu een bevoorrechte categorie van gasverbruikers, terwijl de trouwe gas- verfcruikers naar verhouding meer moeten' betalen. De voorzitter: Het besluit is voor een jaar genomen. Werkt het niet naar genoegen, dan kan het veranderd worden Wat naar voren is gebracht is reeds in de gascommissie besproken. Weth. Bakker heeft gelezen van de poging om een rijvereeniging op te richten. Spr. was hier niet tegen maar er moet op gelet worden dat er geen kinderen op hef terrein komen. Daarna sluiting. £attd: w Juiaèmux *De afdeeling Heilco van de H. M. v. L. Heiloo en Omstreken hield Zaterdag avond vergadering in café Roozing. De voorzitter, de heer P. Frans, open de met een hartelijk woord van welkom en hield daarbij de volgende rede: Uit het verslag is mij gebleken dat het ledental terug is gegaan. Ik vind dat jammer, omdat wij nu als één man ach ter de organisatie moeten staan, nu de regeering de boeren telkens met een kluitje in het riet stuurt. Om de 3 a. 4 weken verschijnt er in de pers een be richt dat er dit of dat zal gebeuren en er gebeurt niets. Met deze nietszeggen de smoesjes tracht de regeering ons zoet te houden. Wat een verschil met de oor logsjaren. Toen kon de regeering ons vinden met het eischen van alles wat men kon gebruiken en daarnaast een 25 pet. oorlogswinstbelasting. Nu zijn het alleen de ambtenaren die van den toestand profiteeren. Hun loon blijft op peil, terwijl ze toch van den verlaagden levensstandaard profiteeren. Waarom vraagt diezelfde regeering nu van hen geen crisisbelasting? Men zal dat moe ten doen, doch spr. vreesde dat zijn hoop ijdel zou zijn. Met als één man onze be langen te behartigen en te verdedigen kunnen we op onze beurt onze eischen bij de regeering indienen e.i verdedigen. Leden van de H. M. v. L. wij rekenen op u allen. (Applaus). Daarna feliciteerde spr. den volijveri- gen secretaris, den heer Maas Geestera- nus met zijn kortelings herdachten 70en verjaardag, welke hij onder vele blijken van belangstelling in goede gezondheid mocht herdenken. Namens ons allen hoop ik, aldus spr., dat u nog lange ja ren voor de gemeenschap en voor onze afdeeling moogt gespaard blijven. (Ap plaus). De heer Maas Geesteranus dankte en hoopte dat hij nog vele jaren aan deze werkzaamheden zich zal kunnen wijden. (Applaus). Van het hoofdbestuur was ontvangen een missive waarin een pachtbureau werd aangekondigd. Gevraagd werd om een 3-tal vertegenwoordigers in alle af- deelingen. Hierover ontstond een drukke discus sie, doch besloten werd to- aanhouding om in een buitengewone vergadering te behandelen, daar men overleg wil plegen met andere afdeelingen. Daarop bracht de heer P. v. d. Molen rekening en verantwoording uit. De ont vangsten waren 1004.38, uitgaven 1032.36, nadeelig saldo 27.98. Er is echter 75 afgelost, zoodat het nadeelig saldo van het vorig jaar aanmerkelijk verminderd is. Uit de verantwoording bleek dat het ledental 73 bedraagt. De rekening werd goedgekeurd. Bij de behandeling van den beschrijvings brief stelde de heer J. Bakker Hzn. voor ora niet de stemming voor het hoofdbestuur dade lijk te houden. Men is nooit in de gelegenheid dat een losse veer in de bekleeding van den Chesterfield zijn gewoon „plungF' zou la ten hooren en hij haalde zachtjes den revol ver uit zijn zak. Hij wachtte nog wat langer zich bewust van een merkwaardig genot in den toestand het veroude genot van den gelukkigen jager, of het afschuwelijk genot van een kat met een muis. Toen hoorden zijn ooren het zachte geritsel van papier en hij sprak luide: Goeden avond! Het geluid hield op en er volgde stilte, een stilte, die nog dieper dan te voren was. Te oordeelen naar je melodramatisch binnenkomen, heb je zeker je werk in den schouwburg geleerd, ging sir Peter voort op scherpen sarcastischen toon, en in dat geval zal je, als het ware het onverwachte ver wacht hebben. Stil, als het je belieft, voegde hij er dreigend bij, of ik schiet je neer! Het kwam niet bij hem op dat hij zeer groot gevaar liep zelf dood geschoten te worden, met aldus zijn aanwezigheid te doen blijken voor de scherpe aankondiging van zijn voornemen. Slechts toen de stilte voortduurde, begreep hij het gevaar, dat hij liep en dientengevolge veranderde hij snel zijn positie in den Chesterfield. Hij meende, dat hij een zwakke beweging in de buurt van de tafel hoorde. Vervloekt! raasde hij inwendig, waar is Spencer? Eeo licht! Iets van een licht! - ^ordt .vervolgd,

Alkmaarsche Courant | 1932 | | pagina 5