DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. Bezoekt de MOTORRACES te Alkmaar ilit het Jkuiemmt fiayetiiksch Omcticht uUmland 134e Jaargang. (K. N. M. V. leden reductie). v Deze Courant wordt ELKEN AVOND, behalve Zon en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden bij vooruitbetaling voor Alkmaar 2. franco door het geheele Rijk 2.50. Losse nummers 5 cents. PRIJS PER GEWONE ADVERTENT1EN: Van 15 regels 1.25, elke regel meer 0.25, groote contracten rabat. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdruk kerij v h. HERMs. COSTER ZOON, Voordam C 9, postgiro 37060. Telef. 3, redactie 33. ïio. li? Directeur: C. KRAK. VRIJDAG 20 MEI 1932 Hoofdredacteur: Tj. N. ADEMA. Dit nummer bestaat uit drie bladen. DEN HAAG, 19 Mei 1932. i Toen gisteravond zoo omstreeks half acht (je Tweede Kamer uiteenging, waren er uit den aard der zaak niet voldoende leden aan wezig voor een rechtsgeldige stemming. [)e voorzitter, zoo onvermoeid, dat hij ge durende den ganschen duur van een vergade ring geen oogenblik zijn zetel verlaat, had de afhandeling var. de aanhangige contin- „enteering-ontwerpen evenwel doorgezet, vermoedelijk omdat minister Verschuur he den met het oog op de verhuizing van een deel van zijn departement naar Binnenl. Zaken waarvan ook weer een afdee'ing over gaat naar zijn departement van Economi sche Zaken, gaarne vrij wilde zijn. Nu werd er in zijn tegenwoordigheid gestemd over vat nog afgehandeld moest worden en hij zal vermoedelijk met een tevreden gemoed naar zijn ministerie zijn teruggekeerd. Immers op alle punten heeft hij zijn zin gekregen. In de eerste plaats is met 52 tegen 26 stemmen verworpen de molie-Kortenhorst omtrent het ongedaan maken van den maatregel betref fende den invoer van bovenkleeding, vallende onder de Crisisinvoerwet bij pakjes ter waarde van ten hoogste 40. Het wetsonotwerp tot regeling van den invoer van schoeisel werd hierop goedge keurd met 56 tegen 23 stemmen. Dat rakende wollen- en halfwolienstoffen werd aangeno men met 50 tegen 29 stemmen, dat betreffen de tricotgoederen met 55 tegen 24 stemmen. Nadat een amendement-Van Hellenberg Hubar op Art. 2 van hel ontwerp tot contin- genteering van de bovenkleeding, hoewel de voorsteller nog getracht had het door een wijziging aanr.eme'ijk te maken was verwor pen, werd dit ontwerp goedgekeurd met 49 tegen 37 stemmen. Na een paar opmerkingen van de katholie ke afgevaardigden Teulings en Schaepman heeft de Kamer zonder stemming hare goed keuring gehecht aan een onteigeningsont- werp voor de verbetering van de Maas ten dienste van groote afvoeren beneden Lith Daarna heeft de Kamer zich verdiept in een van de behandeling der Rijksbegrooting nog overgebleven motie van de socialistische leden Drop en Van der Heide, waarbij aan gedrongen werd op een betere regeling van de subsidiëering van kerkgenootschappen, godsdienstige vereenigingen en cultureele organisaties. Indien we ons goed herinneren, werd die motie ingediend bij de behandeling van de Mijnbegrooting, waarbij de heeren hadden geklaagd, dat terwijl kerkgenoot schappen bij hun werk zoowel in het Lim- burgsche mijndistricl als bij de Zuiderzeewer ken steun ontvangen uit de openbare kassen, cultureele organisaties als de Arbeiders jeugdcentrale geen of weinig steun ontvan gen. Zij achtten dit onbillijk en in hun motie drongen zij aan op wijziging van dien toe stand. Het deed wat zonderling aan minister Reymer als vertegenwoordiger der Regeering achter de ministerstafel te zien zitten, terwijl de heer Drop bij de toelichting van de motie de zaken heel diep ophaalde, meende, dat de steun, welke de Staatsmijnen aan kerkgenoot schappen verleenen, in strijd is met art 172 der Grondwet rakende dt door den staat ge waarborgde inkomsten var. de godsdienstige gezindheden Daarbij keurde hij het sterk af, dat cultureele organisaties met een kerkelijk karakter wel uit de openbare kas worden ge steund, terwijl andere slechts zeer sober ge holpen worden. Zoo gaat het in het mijn- district en zoo zal het gaan bij de Zuiderzee werken en de modfrne arbeidersbeweging kan dat niet lijdelijk toezien. Vandaar zijn motie. Tot nog toe heeft rijn betoog niet veel in stemming kunnen vinden. Prof. Eerdmans (lib.) zette uiteen, dat de heer Drop bij de zaak zooveel omver haalt, dat de toelichting volstrekt niet den eenvoudigen wensch der motie dekt en daardoor misleidend werkt. Art. 172 der Grondwet heeft met de geheele zaak niets te maken ei. bovendien mag daar uit niet de bewering worden geput, dat elke cultureele organisatie recht zou hebben op staatssteun. De heer Maenen (r. k.) wees er op, dat de steun uit de openbare kas aan de kerkgenoot schappen voor hun cultureel werk niet haalt oij de offers, welke de kerkgenootschappen zelf over hebben voor hun werk. Sinds 1917 hebben de Staatsmijnen b.v. niet meer dan 10 procent bijgedragen in den bouw van kerken en als de gemeentebesturen zijn bijge sprongen was zulks omdat de Staatsmijnen met voldoende steun verschaften. De heer Smeenk (a r.) betoogde, dat de motie een zeer zonderlingen indruk maakt, met de subsidies aan de kerkgenootschappen leeft de minister van Waterstaat niets te maken, zoomin als met de subsidiëering van uitureele organisaties. Veeleer zou daarin e minister van Onderwijs moeten worden gemoeid. Hij zit hier nu alleen als opper- rkgever jn j,^ mijndistrict en bij de Zul- w!ewerken- doch feitelijk staat hij vreemd 'egenover de motie. nr.v r Hermans (r. k.) voerde ook al op- zwJr'e f^en de m°t'e en ontwikkelde er be- *war entegen. welke in hoofdzaak overeen stemden met 't betoog van den heer Maenen. Morgen voortzetting. POLITIEKNIEUWS UIT DIVERSE LANDEN. —o De kabinetscrisis in Japan en België. —o Hitier spreekt! In Japan is men druk bezig met de vor ming van een nieuw kabinet, hetwelk nood zakelijk geworden is door den moordaanslag op den premier. Een nieuwe regeering te vormen, is daar al evenmin gemakkelijk als in de Europee- sche landen en deze keer was het wat heel moeilijk, omdat de militaire instanties zeer veel invloed hebben in Japan en juist de laatste jaren scherpe critiek uitoefenen op het regeeringsbeleid. Voor dat dus een nieu we regeering gevormd kon worden, moest de aanstaande premier wat onderhandelen met de militaire leiders. Dit is ook gebeurd en de voorloopige richtlijnen der nieuwe buiten landsche poltiek zijn thans vastgelegd. Deze politiek zal zich scherp van die van het hui dige kabinet onderscheiden. Met betrekking tot Mantsjoerije zal de politiek van de „ijzeren hand" gevoerd worden, terwijl er geen verandering zal komen in de politiek ten aanzien van Sjanghai Wat de Sovjet- Unie betreft, een wijziging in de Japansche politiek tegenover dat land zal principieel niet plaats vinden, doch verwikkelingen kun nen ontstaan, wanneer de Sovjetregeering Japan in Mantsjoerije moeilijkheden zal be reiden. Intusschen kan men vandaag de nieuwe samenstelling der regeering verwachten. De keizer, die het aftreden van het huidige kabinet nog niet aanvaard heeft, heeft nog geen beslissing genomen. Naar in welinge lichte politieke kringen verluidt, zou prins Konoye zch bereid verklaard hebben zeer ver te willen tegemoet komen aan de wenschen van het leger, hetwelk een boven de partijen staand nationaal kabinet eischt. Men neemt aan, dat Suzuki minister-president wordt, voorjs zal Josjida de portefeuille van buiten landsche zaken krijgen, Josjida is momenteel gezant te Rome, Generaal Araki wordt mi nister van oorlog en vice-admiraal Suetsugu minister van marine. Ook de invloedrijke lei der van den Japanschen senaat Prins Ko noye zou een ministerzetel verkrijgen. In België is men ook nog niet heelemaal gereed met de samenstelling der nieuwe re geering. De talrijke besprekingen, die Renkin gister met verschillende partijleden heeft ge voerd met het doel een basis te vinden voor zijn tweede kabinet, doen vermoeden, dat er kans bestaat, dat de coalitie van clericalen en liberalen zal blijven bestaan. Den Vlamingen en liberalen is een nieuwe formuleering van de taalwet aangeboden, die door de Vlaamsche katholieken is aanvaard, terwijl de liberalen Vrijdag hierover zullen onderhandelen. Dezenieuwe wetsformulee- ring geeft de mogelijkheid de Fransche school en de Fransche klassen geheel uit Vlaanderen te doen verdwijnen. Er schijnt niet meer te worden gesproken over de door de liberalen geëlschte garanties voor het be houd van de Fransche taal in Vlaamsche scholen. o In de bijeenkomst van den Pruisischen Landdagfractie dei Nazi's heeft Hitier voor het eerst na de verkiezing het woord ge voerd. Volgens een communiqué van de nazi's, moet hij o.m het volgende naar voren gebracht hebben De Nationaal-Socialistische beweging, wel ke momenteel in Duitschland bestaat en in de toekomst de natie it. handen heeft, weet wat zij aan dt geschiedenis verschuldigd is. De Nationaal-Socialistische beweging heeft niet 13 jaren gestreden om de politiek van het huidige Duitschland in de een of andere coalitie vooort te zetten. Zij weet zich verant woordelijk tegenover haar 13 millioen kie zers, wier wil het is, dat het anders wordt. De strijd wordt niet gevoerd om ministers zetels, of om tot eiken prijs in de regeering te komen. Tegenover de goede raadgevingen van onze politieke tegenstanders kan gezegd worden, dat wij een instantie tot onderzoek van onze „regierungsfahigkeit" buiten ons zelf niet erkenen. Wij nemen momenteel in Pruisen de sterkste positie in, die ooit een partij gehad heeft. Er komt in Pruissen geen regeering, die wij niet willen. Onze Pruisi sche fractie is op het oogenblik de troep, waarmede de eindstrijd kan worden begon nen. De N.S.D.A.P zal zich in haar politiek slechts door principiëele overwegingen laten leiden. De hoop van onze tegenstanders, dat wij onze zenuwen zouden verliezen, is ij del Hitier besloot zijn toespraak met een op roep aan de fractie tot taaien arbeid en plichtvervulling voor de beweging en daar mede voor de geheele natie. Hij sprak zijn volste vertrouwen uit in de fractie en haar 1CiNadat de fractieleider Kube woorden van dank gesproken had, verliet Hitier ondei stormachtige ovaties de bijeenkomst, \saarna hij zal deelnemen aan den verkiezingsstrijd in Oldenburg. De nieuwe Fransche president Lebrun ont ving gisteren in het Elysee de vertegenwoor diging van het Corps Diplomatique, dat hem hun gelukwenschen aanbood namens de re geeringen met zijn verkiezingen tot president van de Fransche republiek. De Apostolische Nuntius, mgr. Maglione, deken van het Corps Diplomatique, wees in zijn begroe tingsrede op de groote deelneming van alle buitenlandsche regeeringen met het zware verlies, dat Frankrijk getroffen heeft door den dood van den vermoorden president Doumer. Hij gaf uitdrukking aan de hoop, dat de zevenjarige ambtstijd van den nieuwen president gekenmerkt zal worden door een geestelijke en stoffelijke welvaart van het Fransche volk en verzekerde den staats president de oprechte en onvermoeide mede werking van het Corps Diplomatique. Lebrun dankte in zijn antwoord voor de vriendelijke woorden en wees er op, dat de oprechte deelneming van alle landen met het ernstige verlies de groote smart verzacht heeft De verzekering van de oprechte mede werking van het Corps is aldus Lebrun des te waardevoller, omdat in de moeilijke oogenblikken, die de wereld thans door maakt, een actieve en onbaatzuchtige samen werking van alle regeeringen dringend nood zakelijk is. Lebrun zegde toe, dat hij zelf voortdurend medewerking zal verleenen aan de regeling van de moeilijke vraagstukken, welke oplossing dooi de geheele menschheid verwacht wordt. DE FRANSCHE REGEERINGS- MOEILIJKHEDEN. Een dementie van Herriot. Te Parijs wordt langs semi-officieelen weg een verklaring van Herriot gepubliceerd, waarin hij scherp dementi geeft van zekere uiteenzettingen van buitenlandsche bladen in verband met de vermoedelijke houding der nieuwe regeering ten opzichte van de groote problemen der buitenlandsche politiek, in zonderheid ten opzichte van de herstelkwes tie en het ontwapeningsvraagstuk. Herriot waarschuwt voor zoogenaamde interviews, waarin hij in geen geval zijn werkelijken ge- dachtengang weer herkent. Hij verzoekt de pers slechts datgene als authentiek te aan vaarden, wat hij zelf in zijn redevoeringen of in een door hem onderteekend artikel tot uitdrukking gebracht heeft. Dit dementi van Herriot is waarschijnlijk gericht tegen de uitlatingen van den „Daily Herald", die er op had gewezen in verband met eenige uitlatingen van Herriot, dat deze nog veel minder toegevingsgezind was dan Tardieu en Flandin en dat de oplossing der internationale problemen onder zijn regee ring bijna onmogelijk zou worden. DE TOESTAND IN HET VERRE OOSTEN. Japansche troepen naar Sachaljan. De Japansche troepen, die per 16 Mei Charbin hadden verlaten en zich ingescheept hadden voor Sachaljan, zullen dezer dagen te Sachaljan landen en de verblijfplaats van Generaal Ma bezetten. Door de komst van Japansche troepen te Sachaljan zal de poli tieke toestand in het Verre Oosten zich nog verder toespitsen, daar naar bekend is Sa chaljan op ongeveer 8 K.M. ligt van de Sovjet-Russische grens tegenover de stad Blagiweschtsjensk. Klacht tegen de V.B. commissie. De minister van buitenlandsche zaken van Mantsjoerije heeft een nota gericht tot de V.B.'s commissie, waarin hij protesteert tegen de werkzaamheden der commissie, zooals deze tot nu toe hebben plaats gehad. In de nota wordt verklaard, dat de V.B.'s commissie de regeering van Mantsjoerije in het geheel niet erkend. Mocht de houding der V.B.'scommis- sie in de kwestie der verdere medewerking van Wellington-Koo niet worden gewijzigd, dan ziet de regeering van Mantsjoerije zich ge noodzaakt overeenkomstige maatregelen te treffen. De nota is ter kennisneming overhan digd aan de Japansche regeering. Muiterij bij Mantsjoerijsche cava- lerie-divisie. Volgens een bericht van het telegraafagent- schap der Sovjet-Unie heeft in de stad Liau Jang ten Oosten van Moekden een Mantsjoe rijsche cavalerie-divisie gemuit. De soldaten vermoordden hun officieren en trokken zich in de bergen terug. De toestand bij Moekden is zeer gespannen. Verklaring van Tsjang Kai Sjek. Tsjang Kai Sjek heeft in een redevoering verklaart, dat de Chineesche regeering, door de onderteekening van het Chineesch-Japan- sche wapenstilstandverdrag heeft bewezen, dat het den vrede wil. China verwacht, dat Japan, thans zijn fouten in Mantsjoerije zal inzien en Mantsjoerije zal evacueeren op voorbeeld van Shannhai. /OM» U. 33 Tl I I 1933 Aanvang hall twee. - A"2fL ïrtnez.- „Alcmaria" V. V. V. Generaal Ma wil met de V.B. commissie onderhandelen. Volgens een Russisch bericht uit Sachel- jan heeft generaal Ma zich bereid verklaard, met de V.B.'s commissie te onderhandelen over den politieken toestand in het Verre Oos ten. Hij stelt voor deze ontmoeting te doen plaats vinden in Charbin. Vanzelfsprekend, moeten het Japansche hoofdkwartier en de regeering Pu Di hem vrijgeleide toestaan. De regeering Pu Yi en de Japansche militaire autoriteiten hebben de voorstellen evenwel van de hand gewezen. Eischen van generaal Shirokawa. Volgens een mededeeling der Japansche bladen te Shanghai heeft generaal Shiro kawa verklaard, dat indien de Chineesche regeering het verdrag van 5 Mei zal schen den, de Japansche troepen weer te Shanghai zullen landen. De Chineesche regeering moe* bijzondere maatregelen trefen teneinde anti- Japansche beweging te onderdrukken. DE AFFAIRE LINDBERGH JR. Het onderzoek naar de ontvoerders. „Evening Journal" publiceert verdere bi- zonderheden over het onderzoek inzake de opsporing van de ontvoerders van Lind- bergh's kind. Het bewijs is geleverd, dat Fleischer onder een valschen naam twee dagen voor den roof van de baby in een hotel te Englewood in New Jersey in de nabijheid van het landgoed van Lindbergh Morrow is aangekomen. De eigenaar van het hotel heeft, toen hem foto's van Fleischer getoond wer den, deze herkend. De eigenaar 'heeft verder gezegd, dat hij gehoord heeft, dat Fleischer met de personen, die hem vergezelden, over een baby gesproken heeft. Lindbergh heeft gevestigd, dat de deken Peacock het uitbetalen van een belangrijk be drag te Norfolk geëischt heeft. Volgens een verklaring van den chef der politie Schwarz- kopf heeft men geen reden te veronderstellen, dat de reeder Curtis ook betrokken is bij den roof Van het kind. Hij heeft zijn alibi voor het tijdstip, waarop de roof geschiedde, kun nen leveren. GEHEIME BRANDERIJEN ONTDEKT IN DUITSCHLAND. Door ambtenaren van de geheime politie werden in de laatste dagen verscheidene ge heime branderijen in het Zuidelijk gedeelte van Oldenburg ontdekt. De daders konden gearresteerd worden. TEXTIELFABRIEKEN GESLOTEN. Vandaag zullen de Vereenigde Textiel fabrieken Wagner Moras A. G. te Zittau de productie definitief stilleggen. De Maat schappij is tot deze maatregelen overgegaan, daar zij haar verplichtingen niet kan na komen. Alleen de fabriek te Reichenau zal blijven doorwerken. Door de stopzetting der fabrieken te Zittau, Eibau, Schirgiswalde, Ostritz, Albersdorf en Ebersbach zullen 4000 arbeiders en employés werkloos worden. PEST IN ZUID-WEST-AFRIKA. Tot dusverre 40 dooden. Het Noordelijk gedeelte van het mandaat Zuid-West-Afrika wordt door een ernstige pest-epidemie geteisterd. Tot dusverre zijn reeds 40 personen het slachtoffer geworden. In verband met de groote afstanden en het ontbreken van een effectieve organisatie tot het aanmelden van ziektegevallen, gelooft men echter, dat het aantal dooden in werke lijkheid veel grooter is. DE ONLUSTEN TE BOMBAY. Het aantal dooden 117. Tot nu toe bedraagt het aantal slachtoffers van de gevechten tusschen Hindoes en Mo hammedanen in totaal 117 dooden en 1130 gewonden. Het einde van de onlusten is nog niet te overzien. De toestand is nog zoo ernstig, dat de Britsche verzekeringsmaat schappijen voor een risicoverzekering voor den termijn van een maand de betaling vra gen van een premie, welke gewoonlijk voor twee jaar vastgesteld is. DE RAMP VAN DE „GEORGE PHILIPPAR". Volgens een verklaring van het Londensche Bureau van de „Messageries Maritimes" be draagt het aantal passagiers en leden van de bemanning, dat gered is van het in vlammen opgegane Fransche stoomschip „George Philippar", in totaal 717. Van ongeveer 50 personen weet men nog niets af. Sommige passagiers, welke men aan boord waande, hadden het schip reeds in Colombo verlaten DE TERAARDEBESTELLING VAN - MICHAILOFF. De teraardebestelling van den vermoorden leider der Macedonische minderheden Michai- loff vond heden in stroomenden regen plaats. De groote politiemacht, die op de been was, behoefde niet handelend op te treden, daar alles in de grootste orde verliep. Bij de ter aardebestelling waren 4000 vertegenwoordi gers der minderheden uit het geheele land1 aanwezig. Meer dan 350 kransen dekten de baar, die door ongeveer 6000 personen werd gevolgd. De talrijke redevoeringen in de kerken en op de straten keeden zich in felle aanklacht tegen de bedrijvers van den moord aanslag, welke beschouwd wordt te zijn ge schied door kringen, die de Macedonische be weging met geweld willen neerslaan. VUURGEVECHT TUSSCHEN STAKENDE ARBEIDERS EN SOLDATEN IN KIEFF. 16 stakers gefusilleerd, 600 gearresteerd. Naar de Poolsche bladen melden, is het te Kieff in verban*. met een staking van eenige duizenden arbeiders, die werkzaam zijn in de militaire depots en sinas eenigen tijd geen loon meer hebben ontvangen, tot bloedige botsingen gekomen tusschen militai- ren en stakers. De arbeiders moesten met militaire machtsmaatregelen worden ge dwongen den arbeid te hervatten. Daarna be stormden zij een wapendepot, waar zij zich van geweren voorzagen. Het is tot een gere geld gevecht gekomen. Eerst nadat twee regi menten ter versterking waren gerequireerd, kon de tegenstand der arbeiders worden ge broken. 16 leiders werden direct gefusilleerd. Ongeveer 600 arbeiders werden direct gear resteerd. De leider der Gpoe te Kieff Me- nadzo heeft in verband met deze gebeurtenis zelfmoord gepleegd. DE IERSCHE EED VAN TROUW. Wetsontwerp tot afschaffing aangenomen. Het wetsontwerp tot afschaffing van den eed van trouw werd Donderdag door den Ierschen landdag bij de slotstemming aange- nomen met 77 tegen 69 stemmen. De labour- partij stemde gesloten voor de regeering. De Valera legde er in zijn slotrede den nadruk op, dat de inwerking treding van de wet geenszins een scheiding beteekent van Ier land van het Britsche wereldrijk. DE NIEUWE GOUVERNEUR VAN MEMEL. Een verklaring van Gyly. De nieuw benoemde gouverneur van Me- melland Gyly heeft voor zijn vertrek naar Memel tegenover persvertegenwoordigers verklaringen afgelegd, welke getuigenis af leggen van den wensch tot positieve samen werking. Zijn eerste taak zal het zijn onder de nationaliteiten en de godsdienstige ge meenschappen van het gebied een goede ver standhouding te bewerkstelligen, opdat een vruchtbare samenwerking mogelijk is. Hij hoopt, dat de bevolking van het gebied hem met dezelfde oprechte hartelijkheid zullen ontvangen, waarmede hij naar Memelland gaat en dat men hem het voor zijn moeilijke taak absoluut noodzakelijk vertrouwen zal schenken. Het zal zijn taak zijn in overleg met de centrale regeering mede te werken tot het herstel van de goede betrekkingen tus schen Littauen en Duitschland. Het Memel- gebied moet tusschen Littauen en Duitsch land de verbindsbrug zijn. i CIRCUS GLEICH WORDT NIET n TOEGELATEN IN ENGELAND. De Britsche regeering heeft den te Londen vertoevenden directeur van het circus Gleich, den heer Jostmann medegedeeld, dat de re geering nogmaals alle bijzonderheden inzaj ke de voorgenomen rondreis van het circu# Gleich door Engeland, ernstig zijn nago gaan, doch dat echter geen motieven naa» voren zijn gebracht, welke een wijziging ii de vroeger genomen beslissingen zoudei rechtvaardigen. Dientengevolge kan het mi nisterie van arbeid geen bewijs van toeganj tot het land verstrekken. Vandaag zal van de zijde der Duitsche 19 gatie te Londen geprotesteerd worden tegei deze maatregelen der Engelsche regeering.

Alkmaarsche Courant | 1932 | | pagina 1