Alkmaarsche Courant. De geheimzinnige infereker Radionieuws 'JUxmncuud 'ïlieuws Reuii&eton Honderd vier en dertigste Jaargang. SCHAGERBRUG. WIERINGERWAARD. Wordt vervolgd. No. 120 1932 Dinsdag 24 Hei. Woensdag 25 Mei. Hilversum, 296 M. (Uitsluitend V.A.R.A 6 457.en 1.30—7.45 Gymnastiekles 8 Gramofoonpl. 9.Amst. solisten kwin tet o.l.v. Cohen. 10.— VPRO-Morgenwij ding. 10.15 Voer arbeiders in de Continu bedrijven. Amst. Sol. kwintet o.l.v. Cohen en het „Groot Volkstoor.eel". 11.R. V. U.: Mej. Piebenga: Wiegje maken. 11.30 Vor sten en volken, hoorspel gecomb. met spreek koor van Maurits Dekker. 12.1.45 VARA- septet o.l.v. Is. Eyl en gramofoonpl. 2.P. J. Kers Jr.: Onze keuken. 2.45 Zang en piano door Hendrika SüdermannPanhui- sen en Joh. Jong. 3.Causerie door J. C. B. van Hilst. 3.20 Zang en piano vervolg. 3.30 Voor de kinderen. 5.30 VARA-mando line-ensemble o.l.v. J. B. Kok en gramofoon- platen. 6.30 R. V. U.: Letterkundige causerie door Dr. H. Gerversman 7.Gramofoonpl. 7.20 Joodsch uurtje, m. m. v. Israël Canter, zang. Amstrd. jocdsch koor o.l.v. S. H. Englander, tevens pianobegeleiding en mr D. S. Jessurum Cardozo, toespraak. 8.— Óp Goed jacht", hoorspel van Leo van Dijk, ^ARA-tooneel. 9.15 VARA-orkest o.l.v. H. de Groot, m. m. v. Johan Jong, orgel. 10.— Wakker en Tropenduit. 10.15 Vervolg con cert. 11.Vaz Dias. 11.15 Vervolg concert. 11 45 Gramofoonplaien. Huizen, 1875 M. (Uitsluitend NCRV.) gSchriftlezing. 8.159.30 Gramofoon platen. 10.NCRV-dameskoor. 10.30 Zie- kendienst. 11.Concert. M. F. Jurjaanz, harmonium en mej. G. Koema.i, sopraan. 12.15—2.— Concert. Helene Drayer, so praan. Augusta Reclaire, alt. Cath. v. d stolk, fluit. Luise Lauenrcth, piano en har monium. 2.30 Chr. Lect. 3.— Kwintetconcert o.l.v. P. v. d. Hurk. 5— Kinderuurtje. 6.— Voor d? landbouwer: 7.Afgestaan. 7.45 Prof. Albert Schweitzer: De Hollandsche orgels. 8.Orgelconcert door prof. Albert Schweitzer, m. m. v. Gem. Koor, „Sursum Corda", o.l.v. A. v d. Horst. 9.45 Toespraak door A- Brom. 10.Vaz Dias. 10.10 11 30 Gramofoonplaten. Daventry, 1554 M. 10.35 Morgenwijding 10.50 Tijdsein en berichten. 1.05 Gramofoon platen 1 50 Jack Martin's Hotel orkest. 2.45 Voor de scholen. 3.50 Het Penketh Tennery Blaas-orkest o.l.v. J. A Greenwood. 5.05 Orgelconcert Reg. New. 5.35 Kinderuurtje. 6 20 Berichten. 6 50 Mozart's pianovariaties door M Cole. 7.10, 7.25 en 7.50 Lezingen 8 20 BBC-orkest o.l.v. T. H. Morrison, o.a. Les Préludew, Liszt. 9.20 Ber. en lezing 9 55 „A hunebed Years old", hoorspel van Serafin en JoaquituAJvarez Quitero. Bew. Helen en Harley Cranvil'e Barker. 11.10— 12.20 Roy Fox en zijn Band, event. nachte- galenzang. Parijs Radio-Paris"1725 M. 8.05 en 12.50 Gramofoonpl. 9.05 Gramofoonpl., o.a. „De Musketiers in het Klooster", Varney en „Les 28 jours de Clairette", Roger. Kalundborg, 1153 M. 12.20—1.35 Con cert uit Rest. „Wivex". 3.20—5.20 Radio orkest o.l.v. Reesen. 5.20—5.50 Gramofoon platen. 8.20 Radio-tooneel 8.35 Haydn con cert o.l.v. Gröndahl. m. m. v. A. Fischer, vleugel: F. Jensen. 10.55 Mandolinerecital K Jensen. 1120—12.50 Dansmuziek. Langenberg, 473 M. 7.257.50 Gramo foonplaten. 7.50—8.20 Concert o.l.v. Lade- wig 11 40—12.20 Gramofoonpi. 12.20— 1.10 Concert o.l.v. Liszt (Uit München). 1 20—2 50 Concert o.l.v. Wolf. 2.50 Gramo foonplaten. 5.20—6.35 Concert o v. Ros- baud, m. m. v. A. Franz, sopraan. 8.20 Mu- zika'isches Durcheinader, Populair solisten- concert. 9.20 „Das Hambachci Fest", histo risch hoorspel van H. Wendel. Hierna ber. en avondconcert. Rome, 441 M. 8.25 Gramofoonplaten. 9 05 Opera „Le villi" van Puccini. 10.30 Derde acte van de opera „La fianculla del West", Puccini. Brussel, 508 M. en 338 M. 508 M.: 12.20 Max Alexys en zijn orkest. 5.20 Vlooi en piano-sonates. 5.50 en 6.50 Gramofoon platen. 8.20 Pianorecital door mej. Tam- buyser. 8.50 Radiotooneel. 9.25 Max Alexys en zijn orkest. 338 M.: 12.20 Max Alexys en zijn orkest. 5.20 Dansmuziek. 6.50 Trioconcert. 8.20 Guitaarrecital door Mario Maccaferri. 8.50 Concert uit Madrid R GarciaAscott, piano en L. Nieto, sopraan. 9.05 Declamatie. 9.20 Vervolg concert. 10.30 11.20 Max Elexys' orkest. Zeesen, 1635 M. 8.20 Musikalisches Dur cheinader, vroolijk programma, m. m. v. so listen. 9.20 Ber. 9.30 „Elblan-1 I", hoorspel van H. Ch. Kaergeb 10.35 Ber. tot 12dO dansmuziek door Emil Roosz en ziin hand y Officieele opening bankgebouw Coöperatieve Boerenleenbank. Vermeldden wij voor eenigen tijd, dat het nieuwe bankgebouw te Schagerbrug in het laatst van April werd betrokken, thans kun nen wij mededeelen, dat Zaterdag de offi cieele opening plaats vond. Behalve het bestuur en den raad van toe zicht merkten wij onder de aanwezigen o a. op burgemeester Lovink van Anna Paulowna als voorzitter van den ring Schagen van boerenleenbanken, notaris van Leersum te Winkel, voorzitter van de boerenleenbank al daar, den heer Sleutel, kassier der boerenleen bank te Wieringerwaard, den heer Van der Oord, voorzitter van de boerenleenbank te BarsingThorn, den heer Keuken te Nieuwe Niedorp, architect de Boer, de uitvoerders van het werk e.a. Bij zijn openingswoord deed de heer Kant allereerst mededeeling van een ingekomen schrijven van de Centrale Bank te Utrecht, waarin medegedeeld wordt, dat de bank door drukke ringvergaderingen niet vertegenwoor digd kon zijn. Bij de opening van het nieuwe gebouw bood de Centrale Bank haar beste wenschen aan voor den blcei der boerenleen bank. Eveneens zond burgemeester De Moor bericht van verhindering. In den loop van de vorige week, aldus spre ker, mocht ik den heer De Moor nog ontmoe ten. Deze betuigde zijn grooten spijt niet aan wezig te kunnen zijn. Spreker kon zich dat heel goed voorstellen. De heer De Moor toch was de eer.ige der oprichters, die nog in leven is. Ongeveer 7 jaar is hij voorzitter van onze bank geweest; hiervoor moest hij echter be danken in den tijd der mobilisatie, omdat toen zijn geheele persoon gevraagd werd. Steeds heeft de heer De Moor echter getoond met de zaken, de boerenleenbank betreffende, mede te leven. Vervolgens heette spreker het bestuur van den ring Schagen welkom. Spreker achtte het geen tijd om alle vereenigingen uit te noodi- gen, dit zou ie ver gaan, en bovendien is het er de tijd niet naar om feest te vieren. Trou wens in het bestuur van den ring worden alle zusterbanken reeds vertegenwoordigd. Zijn de tijden dan ook slecht, wij hebben niet temin gemeend er een feestelijk tintje aan te moeten geven. Hierop heette spreker den architect, den heer de Boer, welkom. De heer De Boer, al dus spreker, was voor ons een vreemde. Ge komen uit Friesland, liet hij reeds dadelijk blijken iets te presteeren. Het is sprekers meening, dat het bestuur in zijn keuze goed geslaagd is. Er is toch een gebouw verrezen, dat aan alle eischen kan voldoen. Het gebouw is een stuk reclame voor den architect; spre ker hoopte en verwachtte, dat dit gebouw er mag toe bijdragen tot het doen opdragen van meerdere werken. Tevens heette spreker den aannemer van Eekeren welkom, en memo reerde hij nog even, dat deze aannemer de laagste op één na was. Overeenkomstig den wensch van het bestuur om het werk in de gemeente te houden, werd hem dit werk op gedragen onder voorwaarde, dat het metsel werk door den heer Schipper zou worden ver richt. Spreker bracht den uitvoerders dank voer hun werk. mede Gebr. Stet voor het aan- biengen van een alarmsysteem, dat, naar spreker hoopte, er toe zal bijdragen, dat men van het geld van de bank zal afblijven. Ook den dagelijks-opzichter komt een woord vau dank toe. Ten slotte heette spreker de plaatsvervan gende leden, de heeren Rampen en Linden- bergh, welkom Deze heeren, aldus spreker, zijn eigenlijk bestuursleden in zakformaat; zij staan tuseschen het bestuur en de leden Wanneer er critiek uitgeoefend moet worden op het bestuur, zal men bij U komen, zoodat U als het ware buffers zijt, waarop deie cri tiek meet afsluiten. Spreker bracht dezen hee ren dank voor hunne medewerking. Vervolgens memoreerde spreker, dat onge veer een jaar geleden in de algemeene leden vergadering plannen voor den bouw van een eigen bankgebouw ter tafel kwamen. Hoewel nog geen definitief besluit werd genomen, kon men toch uit de houding der leden opma ken, dat zij het plan goedgezind waren. In een buitengewone algemeene vergadering werd ten slotte met op 2 na algemeene stem men besloten tot stichting van een eigen ge bouw over te gaan. Spreker bracht den leden nogmaals een woord van dank voor hunne medewerking. Dan liet de voorzitter den tijd van na 1904 de revue passeeren. In 1904, aldus spreker, werd het initiatief tot oprichting eener boe renleenbank genomen. De eerste vraag was, wie kassier moest worden, en waar de bank gehuisvest moest worden. De toenmalige notaris, de heer Vrijburg, bood zich voor het eerste jaar geheel belangeloos voor kassier aan. Na verloop van het eerste jaar gaf hij echter te kennen, dat het ambt van notaris met dat van kassier niet vereenigbaar was. uit het Engelsch door A. Treub. 88; Ja, zerzekerde Eric hem, en hij boog het hoofd, om Enid teeder op den mond te kussen. Kom mee, Aimsbury, beval Clinton, den jongen man op den schouder tikkend. Eric bewoog zich niet. Hij was verdiept in het werk van een laatst, lang afscheid, en Enid klemde zich wanhopend aan hem vast. Sir Peter keek met voorovergebogen hoofd naar hen, en zijn oogen glinsterden toornig. Neem de gelegenheid maar waar, ried hij scherp aan. Je zult die in jaren niet weer hebben. Eric zag op en glimlachte dankbaar. Dan kan het U niet schelen als wij het nog eens doen, zei hij, en hij herhaalde zijn liefkoozmgen. Hij legde zijn armen om den schouder van het meisje en bracht haar naar de deur. v,JT u f met me raee tot het hek, vroeg hij. Xgeval ik in verleiding mocht komen, die klok in de hal ie WaDen te*wijl ik heenga. Onze bank had echter getoond levensvat baar te zijn en dus werd besloten de zaak ver der aan te pakken. Tot kassier werd toen be noemd de heer Van Leverink, terwijl kantoor werd gehouden in het perceel, thans be woond door den heer Van Loenen. Spreker kon zich dezen tijd nog zeer goed herinneren. Met den heer Odendal, S. Groot en spreker werd het bestuur gevormd. Zoowat eens per maand werd vergaderd, van den Raad van toezicht merkten wij toen bijna niets. De be dragen, waar het toen om ging, waren al zeer miniem; de tijdsomstandigheden waren al net als thans, de producten brachten even min iets op. Niettegenstaande dat gingen de zaken toch vooruit. Door overgang van zaken werd in dien tijd het kantoor ook nog eens een keer verplaatst. Daarop beleefden wij het nog, dat de kassier fraude pleegde. Dat het bestuur toen in moeilijkheden zat, is te begrijpen. In dezen tijd heeft burgemeester De Moor zich veel moeite getroost om de zaak loopende te houden, o.a. trad hij als plaats vervangend kassier op. Daarna kregen wij onzen nieuwen kassier, den heer Klerk. Het kantoor werd verplaatst naar Sint Maartensbrug, dit heeft zoo onge veer 7 jaar geduurd. De heer Klerk deed zich kennen als een buitengewoon eenvoudig en eerlijk man, die niet hield van opschik, een man van weinig woorden. Zijn kennis van en omgang met de boeren heeft er veel toe bijge dragen het vertrouwen in onze bank te ver sterken. Op wreede wijze werd de heer Klerk ons echter ontrukt. In het bestuur werd toen de mogelijkheid besproken om de dochter van den heer Klerk, die haar vader meer dan eens rad bijgestaan, tot kassier te benoemen. Er waren natuurlijk tegenstanders; het resultaat is echter bekend. Nog in de vorige vergade ring herdacht mej. Klerk het feit, dat zij voor 10 jaar benoemd werd. Het goede werk van mej. Klerk heeft veel bijdragen tot den bloei onzer bank. Na eenige jaren werd ten slotte de wensche- lijkheid geuit het kantoor naar Schagerbrug over te brengen, het was toch de bank van Schagerbrug. Een nieuw huis verrees te Scha gerbrug, waarin een kantoor, waarvan echter later zou blijken, dat het niet aan alle eischen Voldeed. De vele leden en spaarders toch brachten zooveel drukte mee, het ging daar in huis zoo gemoedelijk toe, dat het wel ge beurde, dat de keuken en voorkamer vol men- schen zaten. Thans hebben wij ons eigen ge bouw. vervolgde spreker. Deze dag is een van de schoonste in mijn 26 jaar, vervuld als be stuurslid. Spreker noemde zijn functie een vreemd baantje, betaald is er nooit voor. Het is altijd goedschiks gegaan, en spreker achtte het een eer een schoone instelling als deze te mogen steunen. Tot slot wees spreker dan nog even op de benarde tijdsomstandigheden. Hij hoopte echter, dat het zonnetje spoedig weer moge doorbreken. Een woord van dank richtte hij nog tjpt zijn medebestuursleden, allen men- schen Van weinig woorden, maar met een hel der oordeel. Met de beste wenschen voor de boerenleen banken in het algemeen en die te Schagerbrug in het bijzonder beëindigde spreker zijn met applaus beloonde rede. Mede namens de uitvoerders van het werk bracht dan de architect, de heer De Boer. der, voorzitter dank voor diens woorden. Het is bizonder prettig te hooren, dat het werk naar wensch is opgeleverd. Zeer zeker heeft de goede verstandhouding tusschen het bestuur, architect en uitvoerders er toe bijgedragen, dat de bouw goed is verloopen. Spreker wenschte vervolgens mej. Klerk een goede werklust toe in haar nieuwe huis. Ten slotte overhandigde hij den voorzitter, mede namens de uitvoerders van het werk, een foto van het nieuwe bankgebouw, er de hoop bij uitsprekende, dat de heer Kant deze foto een plaatsje in zijn huis wil geven. Vervolgens bracht de heer Lovink, voorzit ter van den ring Schagen, dank voor de ont vangen uitnoodiging. Gaarne heeft hij ge volg gegeven aan deze uitnoodiging, en met veel genoegen heeft hij het gebouw in oogen - schouw genomen. Het gebouw is een sieraad voor de Zijpe, in het bizonder voor het dorp Schagerbrug, en strekt het bestuur tot eer. In derdaad behoort er veel moed toe om in den tegenwoordigen tijd een nieuw gebouw te stichten; spreker bracht een woord van hulde en dank voor dezen moed en doorzetting. De boerenleenbank, aldus spreker, heeft zich steeds uitgebreid, waardoor men geen genoegen meer kon nemen met een klein kan toor, inen moest dus wel met zijn tijd mee gaan. Spreker ziet dit gebouw als een monu ment, krachtig, massief en 'onafhankelijk. Als zoodanig is het een goede demonstratie van het kunnen der bank. Ons bankwezen is nog ongeschokt, vervolgde spreker. In dezen tijd van malaise, waarin wij op alle gebied veel meemaken, is dat niet het minste; verschei dene banken toch moeten het opgeven wegens gebrek aan durf. Onze bank echter staat on gerept, krachtig, sterk, kerngezond. Spreker uitten'ten slotte den wensch, dat mej. Klerk nog langen tijd met haar bekenden ijver in het belang van de bank werkzaam Enid schudde hulpeloos haar hoofd, ver deeld tusschen lachen en tranen. Na U, sir Peter, zei Clinton kortaf. Wat? snauwde sir Peter. Na U, herhaalde Clinton, met een bewe ging van zijn hand naar de deur wijzend. Sir Peter richtte zich op alsóf hij de zaak wilde betwisten; toen bedachte hij zich, haal de zijn schouders op en liep de kamer door, onmiddellijk gevolgd door den detective. Spencer stond bij de deur, de lantaarn voor zich uit houdend, en Clinton wendd zich plotseling tot hem. —Wie is er nog meer in huis? vroeg hij. Alleen Lee Wang, de kamerdienaar van sir Peter en Nina Perquet, de kamenier van miss Enid, mijnheer. Oh, vreemdelingen? Een Chinees en een Fransch meisje, mijnheer. Hm. Een heele menagerie. Wat ben jij? Engelschman, mijnheer. Clinton keerde zich om en riep in de duis ternis van de hall: Meadowbank! Ben je daar, Meadow- bank? Er kwam geen antwoord enjClinton wendde zich weer tot Spencer. Niemand verlaat vannacht dit huis! be val hij biedig. Goed. Ik laat Meadowbank in het huis en een paar mannen op het terrein, sir Peter voegde hij er bij, den woedenden baronet op den schouder tikkend, om aan te duiden, dat hij verder moest gaan, voor het geval er nog meer vreemde dingen gebeuren. Nu zullen we naar het bureau gaan en U kunt er met den chef over spreken. Toen Clinton sir Peter naar de hall geleid had, sloot Spencer zachtjes de deur en bleef er een oogenblik scherp luisterend naast staan. Toen ging hij naar de tafel, zette de lantaarn er op en zonk vermoeid in een stoel neer. Zijn gezicht was doodsbleek, en het zweet stond op zijn voorhoofd. Hij bracht zijn linkerhand binnen zijn hemd en onderzocht voorzichtig zijn rechteroksel. Hij kreunde even en toen hij zijn hand uit zijn hemd terug trok en die bij het licht hield, vielen er drie druppels bloed op tafel! Zijn hoofd zonk langzaam voorover en hij haalde diep adem Hij trachtte zich weer te herstellen, want de laatste paar minuten waren bijna te veel voor zijn uithoudingsvermogen geweest. Spencaire!- De sissende, waarschuwende kreet deed hem opstaan. Hij wankelde even, toen, terwijl hij zich duizelig omkeerde, voelde hij een scher per pijn onder den arm en was hij zich be wust van een harden slag. Er kwam een nevel voor zijn oogen door den schok, maar bij het flikkerende licht on derscheidde hij flauw het ongunstige gezicht van Lee Wang. Met bijna zijn laatste krachten sloeg hij met zijn linkerhand. Hij wankelde toen zijn gebalde vuist de kaak van den Chinees raakte en terwiil hii met onvaste schreden en samen mag wezen, en dat de bank zal groeien en bloeien, sterker en grooter worden, onder be proefde, bekwame en voorzichtige leiding van haar bestuur. (Applaus.) De heer Lindenbergh herinnerde er aan, dat de heer Rampen en hij in het openings woord van den voorzitter werden genoemd en daarin betiteld werden als buffers. De heer Rampen en spreker zijn echter een andere meening toegedaan; de eerste meent deel uit te maken van het bestuur, spreker meent, dat zij geen bestuurslid of lid zijn, dus feitelijk te klein voor tafellaken en te groot voor servet. Spreker ziet zichzelf echter als vertegenwoor diger van de leden. In die functie dankte hij voor de uitnoodiging om aanwezig te zijn Aan de vele uitgebrachte wenschen wilde hij nog toevoegen den wensch, dat de harmonie, nog beter zal mogen worden. De voorzitter, vervolgde spreker, heeft voor ons het woord „buffers" gebruikt; spreker wilde echter verklaren, dat hij nog nooit stoo- ten heeft behoeven op te vangen, daarvoor is de verhouding tusschen bestuur en leden te correct. Spreker wenschte ten slotte het be stuur van harte geluk met dit nieuwe ge bouw, en sprak verder den wensch uit, dat de kassier met haar moeder nog vele gelukkige jaren in het nieuwe gebouw moge doorbren gen. Nog wel wilde spreker de kassier den raad geven niet van de kantooruren af te wij ken. De heer Kant dankte de verschillende spre kers voor hunne woorden, en de andere be langstellenden voor hun aanwezigheid, waar op hij het gebouw officieel als geopend ver klaarde. Onder gezelligen kout en het gebruik van een glas wijn bleef het gezelschap nog eeni gen tijd bijeen. Ten slotte mogen wij nog vermeldden, dat bloemstukken waren ingekomen van burge meester De Moor en echtgenoote, notaris van Veen, architect de Boer, den ring Schagen van boerenleenbanken, bestuur en raad van toezicht en van de uitvoerders. Vergadering van dijkgraaf en heemraden met hoofdingelanden op Zaterdagmiddag 3 uur onder leiding van dijkgraaf C. Haring- ïuizen. Bij de opening werden enkele waardeeren- de woorden gesproken aan de nagedachtenis van wijlen den oud-dijkgraaf K. Koster Hzn. Gememoreerd werd, dat de overledene gedu rende den tijd, dat hij dijkgraaf was, ook moeilijke tijden heeft meegemaakt als in de dagen der overstrooming van Anna Paulow na en ook dat in onzen polder in die jaren nog al een strooming was van hoogen en la- jen waterstand en toch wist hij door goede leiding een en ander steeds tot een oplossing te brengen die 't meerendeel kon bevredigen. Op hoogen leeftijd werd hij door 't bestuur nog als no. 1 op de voordracht geplaatst, een bewijs dus dat men hem nog haa willen behouden. Steeds heeft hij zijn functie ver vuld met ambitie, toewijding en liefde en hij heeft altijd de belangen van den polder op 't oog gehad. We zijn hem daarvoor groote erkentelijkheid verschuldigd. Hij zal bij ons in herinnering blijven als een sympathiek en goed dijkgraaf. Van den heer H. K. Koster was bericht ingekomen van verhindering, doch hij hoop te nog te kunnen komen. Naar aanleiding van de notulen zeide de dijkgraaf dat het bestuur zich in verbinding heeft gesteld met het Staatsboschbeheer over de plaats gehad hebbende Iepenziekte en het ■heeft alle medewerking ondervonden. In den loop van den zomer zal wederom een inspec tie worden gehouden. Er is op advies een pi oefbeplanting gedaan aan het einde van den Walingsweg. De heer Blaauboer vroeg of zich nog meerdere gevallen hadden voorgedaan. De voorzitter kon dit niet met zekerheid zeggen, wel schijnt er een dubieus geval te zijn. We kregen nu nog een tamelijk lang iepen ziekte praatje, waarbij door den heer Grone- man nog werd opgemerkt, dat bij proefne ming ook wel eens vruchtboomen genomen kunnen worden. Verder zeide de voorzitter, dat de coupure afgewerkt is en dat dit een groote verbete ring is. De kosten zijn niet hoog geweest. In overleg met het Hoogheemraadschap heeft een afgraving van grond plaats gehad, waar van de kosten voor de helft door de gemeen te zijn betaald. De kosten van behandeling enz. waren voor rekening van het Hoog heemraadschap. De heer Groneman vroeg of ook die lan taarnpaal een andere plaats krijgt. De dijkgraaf hoopte, dat dit Maandag zal gebeuren. Oorspronkelijk was het de bedoe ling om de lantaarn op het erf van het ge maal te plaatsen, doch nu is besloten om ze 1M of 2 M. achteruit te plaatsen. Dit had al lang door het P.E.N. gebeurd kunnen zijn. Als burgemeester heeft spr. drin- 2end aangeraden de paal te verplaatsen omdat spr. niet verantwoordelijk wil zijn voor eventueele ongelukken. Wanneer 't niet gebeurt zullen we andere maatregelen moe ten nemen. Het is wel jammer dat bij zoo'n groot bedrijf zoo iets moet voorkomen. Het bevordert geen goeden indruk van centralisa tie in het vormen van groote bedrijven. Naar aanleiding van een vraag betreffende de Kolk werd medegedeeld, dat deze nu in orde is gekomen. Ook deelde de voorzitter mede, dat een 2K pCt. inschrijving gekocht is nommaal groot 6050. Ingekomen was van Ged. Staten een uit treksel van 't koninklijk besluit, waarbij de heer R. Bakker is herbenoemd als heemraad. Ik wil, aldus de voorzitter, in deze vergade* ring te kennen geven dat de samenwerking van dien aard is dat we deze herbenoeming zeer toejuichen. Ik wil hopen, dat u nog lan ge jaren de belangen van den polder zult Helpen bevorderen. Van Ged. Staten was de mededeeling ont vangen dat voorloopig wenschelijk is, hoe- wel de wijziging van 't oud algemeen regle ment van bestuur voor waterschappen nog niet is goedgekeurd, toch de organisatie's over ambtenaren te hooren. De dijkgraaf merkte op, dat hieraan steeds gevolg wordt gegeven. Dan is ons toegezonden 't Provinciaal blad no. 214, waarbij is opgenomen 't be sluit van 13 April betreffende het éénrichting -verkeer, zoodat het voortaan verboden is den Noord-Zijper weg te berijden vanaf SI ik ke rd ijk tot Walingsweg en de Zuid-Zijper- weg in westelijke richting. Ook in de kom van 't dorp is het dus verplichting om rechts van de vaart te rijden. Voor de bebouwde kom kan van deze ver- jlichting ontheffing gevraagd worden bij iet gemeentebestuur en voor de onbebouwde kom kan ontheffing gevraagd worden bij Ged. Staten. De Barsingerweg blijft buiten beschouwing. Van den heer C. R. Blaauboer was een verzoek ingekomen om vermindering van erf. pachtsrecht van een stukje grond nabij 't wa- ergemaal. Vroeger stonden daar twee hui zen, doch nu niet meer, redenen waarom door adressant gevraagd werd dit recht te verlagen tot 4. Het dag. bestuur heeft dit overwogen en meende, dat er geen aanleiding bestaat om te verlagen en stelde aan de vergadering voor afwijzend te beschikken. Allen voor De polderverordening is terug ontvangen met enkele opmerkingen. Het betreft in hoofd zaak enkele redactiewijzigingen. Voorgesteld werd de verordening aan de hand van die opmerkingen te herzien. De heer H. Koster kwam ter vergadering. Volgende punt is vaststelling der rekening 1931, welke is nagezien door de heeren F. Groneman, K. Kater en K. Kaan Kzn. Eerst genoemde als rapporteur deelde mede alles in uitstekende orde te hebben bevonden. Ont vangsten 136694.22, uitgaven 108322.71, batig saldo 28371.51. De dijkgraaf dankte de commissie voor zijn bemoeiingen en den penningmeester voor zijn keurig gehouden beheer. Aan dezen werd tevens décharge verleend. De dijkgraaf wilde nog wel constateeren, dat we bij 't opmaken der begrooting niet zoo ver af waren met het bedrag van 28200 a!s vermoedelijk batig saldo. Vorige jaren hadden we vernietiging van coupons, deze hebben we nu niet meer, omdat de lee ning afgelost is. Hierna werden de heeren C. J Blaauboer, P. Grin en K. Kater, aangewezen als com missie tot het onderzoek der geloofsbrieven van de herkozen hoofdingelanden J. A. Bak ker en F. A. F. Groneman en den nieuwge- kozene K. Schenk Kzn. Tijdens dit onderzoek werd de vergadering geschorst. Na herope ning werd bij monde van den heer Blaauboer medegedeeld, dat alles in orde was bevon den en door de commissie tot toelating werd geadviseerd. Aldus besloten. De dijkgraaf wenschte de herkozenen ge luk met hunne herbenoeming en sprak den wensch uit, dat zij nog lange jaren de belan gen van den polder zullen helpen bevorde ren in een goede gezondheid en tot hun eigen genoegen. Rondvraag. De heer C. Schenk wilde den dijkgraaf een compliment brengen voor de uitstekende wijze van bemaling, waardoor we steeds een constanten waterstand hebben gehad. De dijkgraaf dankte den heer Schenk voor deze woorden, doch merkte tevens op, dat ook de natuur daartoe heeft meegewerkt. Aan de vergadering wilde de voorzitter nog wel even mededeelen, dat 't aantal K.W. U zeer laag is geweest, n.1. in Januari op den dacr 1257, in Februari 526 en Maart April 711 en in den nacht resp. 9452, 3435, 3457 en 5940 K.W.U. Wanneer deze getal len worden vergeleken bij een ongunstig jaar b.v. 1928, komt men tot kolossaal groote ver schillen. De heer C- J. Blaauboer zeide, dat het zijn aandacht had getrokken, dat nu er nog werk- geperste lippen de kamer verliet, zag hij vaag een tengere vrouwelijke gestalte, die onaange naam lachte, terwijl zij een slappe gedaante over het karpet sleepte. Toen Enid de studeerkamer werd binnen gelaten door een fakkeldragend politieagen*, die vermomd was als een vreedzaam tamelijk welgesteld burger, gaven slechts drie bloed druppels op de tafel het duidelijk zichtbare bewijs van de „vreemde zaak", die Clinton al of niet verwacht kon hebben en deze wischte Meadowbank gauw en zonder het te weten uit met zijn mouw, toen hij er over heen reikte, om het sigarenkistje te onderzoeken. Gaat U nu naar bed, juffrouw, zei Mea dowbank vriendelijk. En wees gerust. Er zui len vanavond geen inbrekers meer komen. Ik zal de menschen van het electrische licht op bellen, dat de lichten weer in orde komen. Hij trok de telefoon naar zich toe. U kunt natuurlijk, ging hij voort, hier blijven, als U zich veiliger gevoelt in mijn ge zelschap. t Neen, dank U, antwoordde Enid beleefa Als U mijn kaars wilt aansteken Zeker, zeker, viel Meadowbank in, ter wijl zij haar kaars van onder de tafel op raapte en weer in den kandelaar zette. Elk licht meer, dat wij over de zaak kunnen wer pen, zal ons aangenaam zijn. En terwijl hij hartelijk lachte over zijn flauwe grap, stak bij de kaars aan en geleidde Enid naar de deur. Goeden nacht, zei Enid. Goeden nacht, juffrouw, antwoordde Meadowbank, slaap wel. Hij sloot de deur zacht achter haar en keerde in zijn handen wrijvend, naar de tafel terug. Heel aardig, mompelde hij. Inderdaad heel aardig. Vroeg in den morgen zat Spencer pijnlijk op en bij het licht van een brandende lucifer onderzocht hij zorgvuldig een klein stukje gele huid, dat hij aan zijn bloedende knokkels had vinden hangen, en dat nu, bedekt met een kleurlooze vloeistof, op een schoteltje op een stoel naast zijn bed lag. Hij schudde het schoteltje zachtjes en fronste even het voor hoofd, en toen de lucifer opgebrand was, ging hij weer liggen voor een uurtje van koorts achtige rust, wat alles was wat hij met zijn bezige hersenen en Nina's ongeoefende eerste hulp kon verkrijgen. HOOFDSTUK XVIII. Den volgenden morgen zat Enid in den Chesterfield in de studeerkamer en keek on rustig naar haar vader, die zenuwachtig heen en weer over het haardkleed liep. Zoo had hij met een enkele afwisseling in de richting ge- loopen sedert hij van het politiebureau een beetje na twee uur was teruggekeerd. Zijn ge dachten waren vol van een donker voorgevoel en zijn humeur was uitgerafeld tot een dun uitgeplozen draadje.

Alkmaarsche Courant | 1932 | | pagina 5