Gemengd Nieuws. tBituteuland DE HOLLANDSCHE HUISVROUW iwdinir Vogel wet, de le, 2e, 3e en 4e ieder V 8 boete of 8 dagen hechtenis, de 5e 10 boete of 10 dagen hechtenis. i r de R te Egniond aan den Hoef. J. P v Amsterdam, W. J. v. N, te Zeist, H. K., p P H- N-, P- W., P. B. te Alkmaar, over treding Politieverordening, de le 2 boete of 2 dagen hechtenis, de 2e, 3e. 5e, 6e ieder 3 bcete of 3 dagen hechtenis, de 7e terug gave aan de ouders, de 8e 6 boete of 6 dagen hechtenis, de 4e 5 boete of 5 dagen iKcfctenis. C. M. te Egmond-Binnen, P. M. te Bergen, J. B., C. V. te Haarlem. P. N., J. K te Limmen, C. M. de G te Egmond aan Zee, J. C- te Castricum, A. S te Rustenburg, D. M. te St. Pancras. S. H. K, te Schermerhorn, Vf. W. te Velp, N. K. te W leringen. P. D. V. to Koedijk. G. J. W„ J. C. S. te Amsterdam, B. M. W. te Uithoorn, A. P, J. S., A. de B., J. R-, F. T. E., G. J. v. D. te Alkmaar, over treding Motor- en Rijwielwet. De le, 5e, 7e, 21e ieder 4 boete of 4 dagen hechtenis, de 2e 20 boete of 20 dagen hechtenis, de 3e, 6e, 15e ieder S boete of 8 dagen hechtenis, de 4e, 8e ieder f 2 boete of 2 dagen hechte nis, de 9e f 5 en 10 boete of 5 en 10 dagen hechtenis, de 10e," 12e, 13e, 18e, 20e ieder 5 boete of 5 dagen hechtenis, de 11e 15 boete of 15 dagen hechtenis, de 14e 2 X 3 boete of 2 X 3 dagen hechtenis, de 16e ƒ3 boete of 3 dagen hechtenis, de 17e en 22e ieder 10 boete of f 10 dagen hechtenis, de 19e 6 boete of 6 dagen hechtenis. ARRONDISSEMENTSRECHTBANK TE ALKMAAR Meervoudige strafkamer. Zitting van tiinsdag 24 Mei. Uitspraken zitting 10 Mei. Joh. Petr. v. d. K., kleermaker, Eindhoven, thans gedetineerd, rijwiel verduistering en nachtelijken diefstal met braak, 2 jaar ge vangenisstraf. Antoon Z., bankwerker, Den Helder, mis handeling, 10 boete of 10 dagen Geen verplichting tot schadevergoeding. Jan G., landbouwer, St. Pancras, hooger beroep veroordeeling overtreding jachtwet, vrijgesproken. Pieter Gr., visscher, Egmond aan Zee, be roep overtreding jachtwet, 14 dagen hechte nis, voorw met 3 proefiaren. ZWAAR ONWEER MET WOLKBREUK TE AMSTERDAM. Een ongemeen zwaar onweer is gistermid dag omstreeks 6 uur vlak boven Amsterdam losgebroken Er zijn slechts twee zeer felle slagen geweest, die kort up elkander volg den; bijna gelijktijdig met den bliksem, was er beide keeren, één enkele dreunende, oor- verdoovende donderslag, die niet door lang zaam verminderen^ gerommel gevolgd werd; een teeken dat het onw^^onmiddellijk boven de stad woedde. Het is vergezeld gegaan van een wolkbreuk, zoo hevig als Amsterdam in geen jaren heeft geker.a Over de straten hing een dicht gordijn van regen, dat nauwe lijks eenige tientallen meters zicht liet. Reeds binnen enkele minuten konden d: riolen den waren zondvloed niet meer verwerken; overal stonden de straten over het grootste gedeelte blank. Alleen op het middengedeelte van de rijwegen en op de trottoirs was het mogelijk te loopenbij het oversteken van de straat moest men op vele plaatsen tot over de enkels door het water waden. De goten waren schuimende beken geworden; van de daken kletterde overal het water, dat de dakgoten niet konden verzwelgen, in dikke stralen omlaag. Straten geleken op vijvers, de auto's die daardoor reden, wierpen fonteinen water «F Door de heele stad zijn kelders en sous terrains ondergeloopen. Talloos is het aan tal gevallen, waarin de brandweer hulp heeft verleend. Binnen enkele minuten was zij trouwens tientallen keeren gealarmeerd voor blikseminslag, maar het bleek dat zij geen en kele keer met een ernstig geval te doen had Neven-ontladingen hadden in vele huizen als gevolg van de ermede gepaard gaande groote spanning op de lichtleiding, kortslui ting veroorzaakt, waardoor men zonder stroom was; er is echter nergens ook maar een begin van brand geweest. Ten gevolge van zulk een neven-ontlading in het onder station der G E. Wa aan het Jacob Obrecht- plein is heel Zuid gedurende zes minuten stroomloos geweest; het tramverkeer stond er gedurende dien tijd stil. Door den geweldigen druk van het water is op vele punten in de stad de bestrating waar die uit blokken bestaat, geheel vernield; het plaveisel was er opgebobbeld, en in froote gaten zag men de blokken drijven, ooveel mogelijk zijn op de gevaarlijke plaat sen agenten geposteerd om het verkeer er om heen te leiden De zware regen ging vergezeld van een n'et minder zwaren hagelslag. De eigenlijke wolkbreuk heeft ongeveer een half uur geduurd. GARNALENBOOT OMGESLAGEN. Beide opvarenden verdronken. Gistermiddag ongeveer 5 uur is een gar- hülenboot, die voor de netten lag, ongeveer een uur ten Zuiden van Zandvoort, in zee °mgeslagen. Het ongeluk gebeurde zoo on- ^erwacht, dat niemand het heeft zien gebeu- ,enk Een andere garnalenboot, die in de na- Ijjjid voer met schipper P. Loos, is bij het 'hekken van het gebeurde dadelijk ter hulp ®r,^eld. Van de bemanning was niemand te "mekken, zoodat zij vermoedelijk zijn ver bonken. Het zijn J. Paap, oud 53 jaar en v 9. Ploeg, 42 jaar; de eerste heeft een fn?in met dri€< 9e laatste met acht nog jonge "*ren- De oorzaak is vermoedelijk het i van het net, waarbij de boot tijdens - """ennhalen door een breker werd getrof- wü' was kalm> maar de branding r wild. De lijken waren gisteravond laat nog niet gevonden. Nader meldt men ons: Hedennacht zijn tusschen de palen 71 en 72 ...j?dv°ort aan het strand de lijken aange ven V€rongelukte visschers Paap en brisaHp u sP'j ^?.,^andvoortsche reddings her «tofJrt LCn geborgen Daarna is net stoffelijk overschot der beide slachtoffers naar de respectievelijke woningen over gebracht. DE STEUN AAN DE MELKVEE HOUDERIJ. Een regeeringszuivelcommissie. Naar het Hbld. verneemt, zal de regeering na eventueele aanneming van het wetsont werp tot steun aan de melkveehouderij een regeeringszuivelcommissie aanstellen. De keuze der regeering is, naar wij verne men, daarbij gevallen op den heer L. Bück- man, secretaris van den Middenstandsraad en consul van Polen te Amsterdam. Tijdens de mobilisatiejaren was de heer Bückman werkzaam als referendaris aan het Crisis bureau. Is genoemd blad goed ingelicht, dan is de heer Bückman reeds voorloopig begonnen met zijn werkzaamheden. Heil. Mij voor Landbouw vraag', terugwerkende kracht tot 1 Mei jj. Een richtprijs voor melk van 6 cent gewenscht? De crisis veeteelt- en zuivelcommissie van de Holl. Mij. van Landbouw zegt in een adres aan de Tweede Kamer over hetzelfde wetsontwerp, dat, blijkens de memorie van antwoord, de regeering streeft naar een richtprijs der melk van ten minste 5 cent per KG. Adressante verzoekt de Kamer dringend te willen streven naar een richtprijs van ten minste gemiddeld 6 cent per K.G Dit wordt per liter 1 cent en bij 3000 liter per koe, per koe 30 meer. „Wij zijn overtuigd, aldus adressante. op grond van de bedrijfsgegevens van vorige jaren en andere becijferingen, dat de veehou ders bij 6 ct. per liter als regel nog geen loon zullen verdienen. Een stevige druk naar ver laging der productiekosten zal bij 6 ct. per K.G. blijven bestaan, andere maatregelen om de veehouders het voortzetten van hun bedrijf mogelijk te maken, zullen nog wel noodzakelijk blijken. Naast dit dringend verzoek besloten wij, u op de wenschelijkheid te wijzen de steun maatregelen te laten ingaan per 1 Mei 1932, zoodat het groote kwantum, dat na 1 Mei voor ongekend lage prijzen is afgezet, als nog wordt gesteund". De regeering vraagt aan het crisis- zuivelbureau reeds advies omtrent den steun aan den opslag van boter en kaas. Naar het Hbld. verneemt, heeft de minister van economische zaken en arbeid aan het Crisis-Zuivei-Bureau verzocht advies te mo gen ontvangen omtrent de details van de re gelingen, die in afwachting van de instelling van de Crisis Zuivel Centrale reeds thans ge troffen zouden kunnen worden om de toe passing van de regeling betreffende den op slag van boter in koel- en vriesruimten be vredigend te doen verloopen. In het bijzonder verzocht de minister, dat het bureau onmiddellijk begint met het op stellen van een advies omtrent een admini stratieve regeling ten aanzien van de plaats en de wijze van opslag, de hoeveelheid, die opgeslagen zal of kan worden, de uitoefe ning van de controle, het vaststellen van den prijs van de boter op het oogenblik van den epslag en dergelijke. Voorts heeft de minister bericht, het even eens zeer gewenscht te achten, dat de gewone opslag van kaas doorgaat. In verband daar mee ligt het in de bedoeling, dat bij even tueel later te treffen regelingen, evenals bij de boter, ten aanzien van de kaas rekening zal worden gehouden met de risico's, die aan dezen opslag verbonden zijn Het ligt in de rede, dat aan deze toezegging voorwaarden kunnen worden verbonden met betrekking tot de wijze van opslag, controle, enz. Instelling van een Rijkszuivelcom- missie. Aan de uitvoering van de maatregelen in het belang van de veehouderij is verbonden de instelling van een rijkszuivelcommissie, welke commissie geïnstalleerd zal worden zoodra het bedoelde wetsontwerp door de beide Kamer is goedgekeurd Als voorzitter van deze commissie, waarin verschillende deskundigen op zuivelgebied zitting zullen hebben, wordt benoemd de heer L Bückman. VERLAGING PRODUCTIEKOSTEN. Gemeente personeel bevoorrecht? De Kamer van Koophandel te Utrecht heeft in een adres aan den ministerraad er op aangedrongen, dat deze ter verlaging van de algemeene productiekosten maatregelen eme, dat „een einde worde gemaakt aan de onder de huidige omstandigheden zeker niet gemotiveerde en het algemeen welzijn scha dende bevoorrechte positie van het gemeente- personeel". TOESTAND VAN IJSELMEERWATER. Op een in het Carlton Hotel te Amster dam, onder voorzitterschap van dr. I. H. J. Vos gehouden vergadering van de Neder- landsche Vereeniging tegen Water-, Bodem en Lucht verontreiniging is ter sprake ge bracht de vermoedelijke toestand van het IJselmeerwater. Ir. Thijsse van de Zuiderzeewerken zette den waterstaatkundigen toestand uiteen. Spreker behandelde o.m. het zoutgehalte en den golfslag. Deze laatste zal vermoedelijk weinig veranderen; misschien zal hij iets toe nemen. Mevr. dr. WibautIsebree Moens hield een inleiding over de biologie. De Zuiderzee zal worden een brakke binnenzee. Het Flevo meer was een zoutwater-plas, gevoed door rivieren en omringd door met bosschen be dekte moerassen. Omstreeks 1395 is door een geweldige doorbraak de landengte tusschen Ènkhuizen en Stavoren doorgeslagen. De Noordzee drong met één slag binnen en verjoeg alle leven uit dezen plas, te vergelijken met de Loosdrechtsche plassen of de Alkmaarder Meer, steeds vervenende en vol flora en fau na. Bij doorbraken van de Zuiderzee hebben wij deze doodende werking van het ze "ater in onzen tijd kunnen bespeuren. De j uien en visschen werden grondig vernield, het eentonige zee-plankton kwam ervoor in de plaats. In die dagen was de Zuiderzee ongetwij feld veel zouter dan tegenwoordig en dit wa- Volgens een bericht uit een Ameri- kaansch blad, zou de Hóllandsche huisvrouw het zuinigst kunnen huis houden De oorzaak hiervan zou zijn, dat de Hóllandsche huisvrouw wascht met Edelweiss-zeeppoeder. Edelweiss-zeep- poeder wascht wonderlijk helder, spaart het goed, en is onbegrijpelijk goedkoop voor zoo'n beste zeeppoeder. Ze kost immers maar 10 cent per groot pak 't is gewoon géén geld. ter drong ook in Noord-Holland op vele plaatsen door. Alleen is de Zuiderzee brak ker geworden. Haar vorm is beheerscht door de Zuidwesterwinden. Het is een watergebied van buitengewone grilligheid. Deze uit zich o.a. in het sterk wisselende zoutgehalte. Ten gevolge daar van hebben zich eigenaardige organismen er gevestigd. Elk jaar gaan er tallooze we zens uit de rivieren te gronde, die er niet kunnen aarden. De bemesting is intens, niet alleen door n- oolstof, maar ook door het vee, afvloeiing van de Veluwe, afgestorven en gezonken plankton etc. Mede daaraan is de enorme rijkdom van de Zuiderzee te danken. De bo dem, daarentegen, is zeer arm aan levende organismen. Alleen in den Z. W. hoek komen veel schelpen voor, welke door de bot als voedsel worden gebruikt. Door de afsluiting zal terstond een begin worden gemaakt met de vernietiging van al wat in de Zuiderzee leeft, behalve de bacte riën en de protozoën. De invasie van jonge organismen uit de Noordzee houdt op. Een verarming zal in het begin optreden. Ver moedelijk zal dan het zoutgehalte dalen en de zoetwater-flora en -fauna uit het achter land zal aldra beginnen, het, sinds de dagen van het Flevo-meer verloren, gebied te her overen. Deze vervanging zal geleidelijk ge schieden. Tot nog toe was de Zuiderzee „een gedekte tafel voor de visschen, die er als feestgan gers komen". Ook na de afsluiting valt groote plankton-ontwikkeling te verwachten en aan visschen zal waarschijnlijk geen ge brek zijn. De Vecht heeft een zeer rijke dierenwereld Zoodra zij in de Zuiderzee komen, sterven deze wezens af. In het IJselmeer zullen zij blijven leven en voorttelen. Hetzelfde geldt voor de dieren uit den IJsel. Ook de ondergedoken waterplanten zullen zich wel sterk uitbreiden en insecten en vis schen zullen hier weer op volgen. De heer A. B. Brouwer, hoofd van de a!- deeling Visscherijen, meent eveneens, dat het IJselmeer zal kunnen rekenen op een rijken zoetwatervischstand. Op het oogenblik zijn er drie groepen: visschen, die hun geheele leven in de Zuider zee doorbrengen; visschen, die er alleen ver toeven tijdens den vopptplantingstijd en vis schen, die er geboren worden en tegen den voortplantingstijd naar de Noordzee ver dwijnen. Van de eerste groep is de voornaamste de spiering, hoewel deze zich ook wel voort plant in Gelderschen IJsel, Eem en Vecht, keert zij toch altijd weer naar de Zuiderzee terug. Dat de spiering een rondreis door de rivieren naar de Noordzee maakt, spreekt spr. absoluut tegen. Al is het geen visch, be hoort tot deze groep ook de mossel. Wat zal, na verzoeting, met deze soorten gebeuren? De mossel zal verdwijnen, dat staat vast. Als de spiering voedsel kan vin den (plankton), blijft zij; zij leeft zoowel in zoet als in brak water. Zij zal kleiner van stuk en minder smakelijk worden, maar zal een voedselvisch worden voor de groote roof- visschen. Tot de tweede groep behooren: haring en ansjovis. Op het oogenblik bevindt zich nog volwassen haring en ansjovis in het IJsel meer. Deze zal straks probeeren door de slui zen naar buiten te komen en anders te gron de gaan. Hetzelfde geldt voor de jonggebo ren haring c.i ansjovis. De hoofdbron van bestaan voor de Zuider- zeevisschers is hiermee komen te vervallen. Deze visch groeide dus op buiten de Zui derzee en vertoefde slechts tijdelijk, in den paartijd, in de Zuiderzee, en gebruikte in dien tijd vrijwel geen voedsel. Een maatstaf voor het voortbrengend vermogen van de voormalige Zuiderzee en het toekomstige IJselmeer leveren zij dus niet. Derde groep: aal, bot en garnaal. Kleine aaltjes (montée) komen in den voorzomer in de Zuiderzee; later trekken zij de zoete wate ren binnen, door of desnoods over de sluizen. Steeds groeiend, trekken zij op tot Zwitser land toe. Een groot aantal blijft echter in de Zuiderzee achter en, geslachtsrijp gewor den, komen zij als paling in de Noordzee De paling, die in West-Friesland gevangen wordt-, komt niet alleen uit de Zuiderzee, maar ook uit de binnenwateren en na de af sluiting zal dat zoo blijven. Ook de bot komt uit de Noordzee binnen En ook deze zal misschien blijven. Van de thans aanwezige visschen zullen dus alleen blijven: beslist de aal en misschien bot en spiering. Welke zoetwatervisschen zullen er ko men? Van de roofvisschen verwacht spr. niet ae snoek (deze verlangt beschutting), althans niet voorloopig en niet in het midden; wèl de zgn. blanke baars (die houdt v<R> open water en komt er nu al), die in de kleine spiering prachtig voedsel zal vinden; en vooral de snoekbaars (Duitsch: Zander), ook een echte spieringeter. Verder noemde spr. nog eenige plankton eters en bodem-visschen, van welke laatste o.m. te rekenen is op de brasem. En de trekvisschen (zalm, steur, enz.)? Deze gaan via de Zuiderzee naar het stroo- mende zoete water. Het is niet onmogelijk dat hun aantal zal toenemen. Moet men visch in het IJselmeer poten? Gevangen visch door jonge te vervangen is niet te doen, daarvoor is het meer te groot. Kweeken, opdat de zisch zich zal uitbreiden, is msischien te probeeren, zooals met snoek baars en zeeforel in ons land reeds gedaan wordt. Het is echter de vraag, of die visch in de Zuiderzee blijft. Onmogelijk is het niet. Met het importeeren van. buitenlandsche vischsoorten moet men volgens spr. echter zeer voorzichtig zijn. Dat is lang niet onge vaarlijk. STUDIEFONDS PASTEUR. De Ned. Vereeniging „Studiefonds Pas teur" hield Zaterdag in het Chemsich labo ratorium te Groningen haar algemeene ver gadering, welke, wegens afwezigheid van den voorzitter prof. Kluyver, werd geleid door prof. Backer. Het jaarverslag van den secretaris, dr. M P. Schütte, werd goedgekeurd, evenals hef verslag van den penningmeester, den heer D. J. Tijssens. Tot voorzitter werd gekozen prof. Jaeger te Groningen. Besloten werd, evenals in 1931 geschied de, ook in 1932 twee coursiers uit te zenden. VECHTPARTIJ TUSSCHEN COMMUNISTEN EN FASCISTEN. Gisteravond hield de C. P H. in het N.V.- Huis te Utrecht een vergadering om te pro testeeren tegen de uitwijzing van de leden van „Die blauen Blusen". De bijeenkomst was zeer druk bezocht. Als sprekers traden op de heeren Bastiaanse uit Utrecht en mr S. de Jong uit Amsterdam. Toij de vergadering ongeveer een uur aan den gang was, werden er tableaux vertoond, waarbij de r.-k. geestelijkheid zeer scherp werd gehekeld. Een aantal in de zaal aanwezige fascisten heeft daartegen geprotesteerd, waarop de communisten zich op hun tegenstanders wierpen. Weldra was men in een handgemeen gewikkeld, waarbij vooral veel vrouwen gil lend naar den uitgang holden. Er werd met tafels en stoelen gesmeten en verscheidene vechtenden rolden over den vloer. De politie die in grooten getale aanwezig was, deelde daarop harde klappen uit en veegde de zaal schoon. JACHT OP EEN NEDERLANDSCHEN SMOKKELAUTO. Een race door de straten van Dussel- dorf. Twee bendeleiders gear resteerd. In den nacht van Zaterdag op Zondag hebben de Duitsche douanebeambten jacb* gemaakt op een Nederlandschen smokkelauto. De beambten wisten, dat de wagen Vrijdag avond op handige wijze Duitschland was binnengesmokkeld en dat Dusseldorf het einddoel van den smokkeltocht was. Men had toen de „Zollfahndungsstelle" van Dus seldorf van de vermoedelijke komst van den wagen op de hoogte gesteld. Toen de smok kelauto Zaterdagnacht Dusseldorf genaderd was, werd deze onmiddellijk achtervolgd door een wagen van de douanebeambten. Men wilde n.1. op deze wijze te weten ko men, wie bij de smokkelbende betrokken was. In den smokkelauto had men echter spoedig de achtervolgers bemerkt en nu begon een wilde jacht door de straten van Dusseldorf De smokkelauto reed met een snelheid van meer dan 80 K M. door de nachtelijk-stille straten en de wagen van de beambten volg de op enkele tientallen meters. Door telkens en telkens van richting te veranderen pro beerden de sluikers hun achtervolgers op een dwaalspoor te brengen. Meermalen werden op den wagen van de beambten schoten ge lost, die zooals men later vaststelde uit een legerpistool kwamen Desondanks hebben de douanen de achtervolging meer dan een uur lang kunnen voortzetten. Toen laakten zij het spoor van den smokkelwagen kwijt. In samenwerking met de Nederland- sche maréchaussee werd een onderzoek inge steld naar de herkomst van den wagen. Het bleek, dat deze toebehoorde aan den Neder landschen smokkelbendeleider Kremers uit Beugen (N.-B.) en diens compagnon, den be kenden schrootsmokkelaar Derksen uit Goch (D.). De Duitsche douane heeft toen in het geheele grensgebied de bewaking verscherpt, want men wilde tot eiken prijs den smokkel wagen op zijn terugtocht naar Nederland in beslag nemen. Hierin is men echter nog niet kunnen slagen. Vermoedelijk houdt men den wagen gedurende eenigen tijd bij een dei- bendeleiders verborgen. Geheel onverwacht heeft men echter de beide bendeleiders door overrompeling in de buurt van Meererbusch kunnen arresteeren. Kremers bleek inderdaad de eigenaar van den gezochten smokkelauto te zijn. HET LOONCONFLICT TE VROOMSHOOP. Loonsverlaging van 10 noodig verklaard. De Rijksbemiddelaar de heer J. B. Wester- dijk heeft op verzoek van de werkgevers en de werknemers, die betrokken zijn bij het loonconflict in het veenbedrijf te Vrooms- hoop, een onderzoek doen instellen naar den toestand van dit bedrijf door den rijksac countant P. Groeneveld en op grond van diens voorlichting de voor de partijen bin dende conclusie genomen, dat een loonsver laging van 10 in de gegeven omstandig heden noodig is. WINKELEN OP ZONDAG Wordt toegestaan, als er bijzondere omstandigheden zijn. Hoewel de overgroote meerderheid der winkeliers te Losser (Ov.) tegen de door den gemeenteraad vastgestelde verordening op de winkelsluiting was, is deze verordening goedgekeurd. Het lid van de Tweede Kamer den heer Van der Sluis heeft den minister van Econo mische Zaken en Arbeid gevraagd naar de motieven tot de goedkeuring. Men diene te weten, dat de verordening o.m. bepaalt, dat op Zondag alle winkels geopend mogen zijn tusschen acht en twaalf uur. Minister Verschuur antwoordt thans: Slui ting der winkels op Zondag, hoe gewenscht in het algemeen ook, is niet steeds door te voeren, indien men een open oog wil hebben voor de eischen der practijk. In sommige streken van ons land kent men tot nu toe ten plattelande geen winkelslui ting op Zondag Van oudsher bestaat daar de gewoonte om vooral den Zondag voor het doen van inkoopen te benutten. Men woont ver van de winkels verwijderd. De arbeid op het land is eerst laat geëindigd. De wegen zijn, vooral buiten den zomer, vaak moeilijk begaanbaar en meestal niet verlicht. De Zor- dag, de dag, waarop men in het dorp ter ker ke gaat, wordt door velen als de aangewezen dag beschouwd om te winkelen. Bij het beoordeelen der gemeentelijke win kelsluitingsverordeningen heeft de minister gemeend met deze omstandigheden rekening te moeten houden voor die plattelandsge meenten, waar de genoemde gewoonte be staat en waar een aanmerkelijk deel der be volking zoo ver vai de winkels verwijderd woont, dat redelijkerwijze niet te vergen is, dat men zijn inkoopen op een werkdag doet. Heeft de raad van zoodanige gemeente in een verordening op de winkelsluiting de open stelling der winkels op Zondag toegelaten, dan maakt de minister daar in het algemeen geen bezwaar tegen, mits die openstelling be perkt blijft tot hoogstens vier uren en bij voorkeur niet later dan tot twaalf uur 's mid dags. COMMUNISTISCH RAADSLID UIT DE RAADSVERGADERING VERWIJDERD. In de gisteravond te Hengelo gehouden raadsvergadering hebben de heeren Kasteel (S D.) en De Jong (Comm.) vragen gesteld naar aanleiding van de proteststaking der Hengelosche tewerkgestelden in de werkver schaffing bij de Regge. Nadat eerst den heer De Jong gelegenheid was gegeven tot het houden zijner interpel latie interrumpeerde dit communistische raadslid gedurende de rede van den heer Kasteel doorloopend. Daar hij zich ook niet aan de leiding van den voorzitter wenschte te onderwerpen, werd op voorstel van den burgemeester be sloten met vier stemmen tegen den heer De Jong van de verdere bijwoning der vergade ring uit te sluiten. DIEFSTAL VAN EEN MOTOR RIJWIEL. De verdachte, had onlangs eeti auto gestolen. Verdacht van diefstal van een motorrij wiel, gisternacht gepleegd aan den Buikslo- terdijk te Amsterdam, is gistermorgen te Oostzaan gearresteerd een negentienjarige man. Na een voorloopig verhoor is hij ter beschikking van de Amsterdamsche politie gesteld. De man, die vóór eenige maanden gehuwd is, was juist dezer dagen tot een voorwaardelijke gevangenisstraf van twee maanden veroordeeld wegens een te Purmer end gepleegden autodiefstal. DE INVOER VAN BUITENLANDSCH BROOD EN DE TARWEWET. Waarom geen compenseerend invoer recht? Het Tweede Kamerlid van Hellenberg Hu- bar heeft tot den minister van economische zaken en arbeid de volgende schriftelijke vragen gericht: I. Is de minister niet van oordeel, dat het onbillijk is, dat buitenlandsche bakkers hun producten onbelemmerd mogen invoeren, ter wijl hun Nederlandsche concurrenten ge dwongen worden grondstoffen te verwerken waarvan de prijs ingevolge overheidsmaat regelen (Tarwewet) verhoogd is? II. Is de minister niet van oordeel dat het op den weg der regeering ligt te bevorderen, dat aan dezen onbillijken toestand een einde komt? III. Wil de minister mededeelen het resul taat van het overleg, door den toenmaligen minister van binnenlandsche zaken en land bouw in de vergadering der Tweede Kamer der Staten-eGeneraal van 15 Dec. 1931 toe gezegd, nopens het verzoek van ondergetee- kende om een „compenseerend invoerrecht" op brood te heffen? IV. Indien het antwoord op vraag I ont kennend moet luiden, wil de minister dan mededeelen de gronden, waarop het oordee' van den minister steunt? DAME DOOR TRAM AANGEREDEN. Te Landsmeer is mej. H. door een tram aangereden. Zij is in bewusteloozen toestand naar het Binnengasthuis te Amsterdam ver voerd. Daar is zij aan haar verwondingen overleden. DE DEVIEZEN CLEARING. De regeering zal, bij nota van wij ziging op het bij de Tweede Kamer aanhangige clearingontwerp, voor stellen haar de bevoegdheid te ver- leenen tot nationale regeling van het deviezenverkeer. Naar het Ned. correspondentiebureau ver neemt, gaat de memorie van antwoord in zake het z.g. clearing-ontwerp, welke dezer dagen verschijnt, vergezeld van een nota van wijziging, welke niet zonder beteekenis is. Thans kent het ontwerp aan de regeering de bevoegdheid toe, inzake clearing van schulden van en aan het buitenland verdra gen te sluiten. Blijkens de ervaring, welke in verschillende landen verkregen is, voldoen dergelijke overeenkomsten slechts matig De gedachte is thans naar voren gekomen om voor de regeering de bevoegdheid te vra gen, ook zonder verdrag, dus door nationale wettelijke bepalingen, een regeling van het deviezenverkeer tot stand te brengen. In de bij nota van wijziging voorgestelde aanvulling van het ontwerp is een bepaling welke deze bevoegdheid verleent, opgeno men. VECHTPARTIJ. Gisternacht omstreeks één uur heeft f* Rumpen een vechtpartij plaats gehad. Een der vechtersbazen is gestoken. Er is ook met een revolver geschoten. Er is echter niemand geraakt. De gestokene is naar het hospitaal te Heerlen vervoerd met een enorme snij- wond dwars over het gelaat. Een revolver is in beslag genomen. Ruim een uur later volgde op een andere plaats, een vechtpartij. Daarbij zijn drie per sonen gewond. Een van hen is in hét zieken huis te Heerlen opgenomen.

Alkmaarsche Courant | 1932 | | pagina 7