Agenda Qeiiieeatecadew Jietk Sxhool £aatste êecicfUeu Jbheepstiidingen Mackt&ecichten fyti&en- Stad en Omgeving. Wzez&encfit KATER Woensdag 25 Mei. 7.30 uur, Cinema Amerieain Kamerad- schaft (geprolongeerd) Toegang 14 jaar. 7.30 uur A. B. T. 1 Een YTouwentemmer 2. Tom als politieagent (sens); toegang 14 jaar. 7.30 uur, Victoria-Theater: Twee gelukki ge harten. Boven 14 jaar. Donderdag 26 Mei. 7.30 uur Cinema Amerieain Kamerad- schaft (geprolongeerd). Toegang 14 jaar. 7.30 uur A. B. T. 1. Een Vrouwentemmer; 2 Tom als politieagent (sens.); toegang 14 jaar. 7.30 uur, Victoria-Theater: Twee gelukki ge harten. Boven 14 jaar. 7.45 uur, Bridgewedstrijd, Harmonie. Zondag 29 Mei. 2.30 uur Concert R. K. Harmonie St Cae- cilia, Sted. Muziektuin. EGMOND AAN ZEE De raad dezer gemeente vergaderde onder Voorzitterschap van den burgemeester. Aan wezig alle leden Onder de ingekomen stukken was een schrijven van het bestuur van de RK school alhier met het verzoek om een extra uitkee- ring voor het aanschaffen van een nieuwe leesmethode. Wegens de slechte tijdsomstan digheden stelden B. en W. voor hierop af wijzend te beschikken. De scholen krijgen hun gewone uitkeering. Nadat de heeren Snoeks en Hartman hierover het woord gevoerd had der. werd het voorste: van B. en W. in stem ming gebracht en aangenomen, zoodat de extra uitkeering niet wordt verstrekt. Ingekomen was een schrijven van den heer Petri met het verzoek de zandvlakte, die ont staan is tengevolge van het afgraven van het duin in de nabijheid van zijn woning, te be planten of van een schutting te voorzien, daar zijn tuin eenige malen onder het stuif zand bedolven is. levens vroeg de heer Petri een schadevergoeding van f 2b voor de aan zijn planten geleden schade en vergoeding van arbeid. B. en W. stelden voor hierop afwijzend te beschikken. De heei Snoeks was van meening, dat het gemeentebestuur in gebreke is gebleven deze vlakte te beplanten, en dat de geleden schade behoort te worden vergoed. De heer Van de Pel kon zich niet vereeni gen met het voorstel van B. en W. en vond dat zoo iemand tegemoet moet worden ge komen. De voorzitter vond de eisch wal over dreven en merkte op dat ook schoolkinderen over dat terrein looper.. De heer Snoeks zeide, dat hij ook wel kin deren op dat terrein heeft gezien, doch dit waren geen schoolkinderen, maar ouderen. De heer Van de Pol wilde dit verzoek aan houden om de leden gelegenheid te geven de zaak te onderzoeken. Aldus besloten. Verzoek van den heer Van de Pol om her ziening van zijn vergurmingsaanslag. De voorzitter stelde voor hierop afwijzend te beschikken. De heer Snoeks: Wat betaalt Van de Pol? De voorzitter: 100. De heer Van de Pol meende, dat dit bij de belastingzaken behandeld zou worden waar na de voorzitter voorstelde dit in comité te behandeien. Aldus besloten. Vervolgens een schrijven van den heer Bakkurr. e.a. om een ventverbod. B. en W. stelden voor hierop niet in te gaan. De heer Hartman vond het een groot be zwaar, dat vreemde handelaren hier komen venten. Verder vond spr. het onbillijk dat iemand die met een kar vol goed hier komt, .vrijheid van handel heeft en dat de man, die met vijf veters komt, leges moet betalen. Spr. stelde daarom voor deze belasting te heffen van alle menschen die hier komen venten. De voorzitter merkte op, dat het verzoek een algeheel ventverbod behelsde. Wat het voorstel betrof, zeide de voorzitter, dat dit Vel kon worden toegepast. De bedoeling der verordening is de bedelarij tegen te gaan. De heer Van de Pol: Die leges kunnen toch door den Raad Worden verhoogd! De voorzitter antwoordde: Wanneer de leges worden verhoogd, worden de waren duurder. Na eenige discussie werd het ventverbod verworpen. Een adres van de ÏJmuider Federatie met het verzoek bij den minister te protesteeren tegen het besluit betreffende de steunregeling: 8 gulden per gezin en 75 cent voor ieder lid van het gezin boven de twee. B. en W. hadden bezwaar deze zaak te steunen. Niettegenstaande zij het bedrag te laag vinden. De heer Hartman noemde het een groot onrecht, dat de Egmonder visschers was aangedaan. De Egmonder visschers dienen, aldus spr.. gelijk gesteld met de ÏJmuider visschers. Zij verdienen een gelijk loon. Het deed spr genoegen dat B. en W. de uitkee ring te laag vinden. De burgemeester heeft zich eenigszins te schikken naar de voor schriften van den minister. De Raad wordt gekozen door het volk. Wij kunnen, aldus spr., niet dulden dat onze menschen zoo wor den behandeld. De raad moet zich der request tot den minister wenden. Vervolgens stelde spr. voor een commissie te benoemen, die aan <ïtn minister of zijn vertegenwoordiger den toestand kan toelichten. Wij kunnen niet dul den dat dit onrecht geschiedt tegenover onze visschers. De heer Snoeks vroeg waarom de steun in IJmuiden hooger is en juichte het voorstel van den heer Hartman toe. De heer Van der Pol informeerde of er op gelet was dat wij met onze visschers niet aan loggerloonen vastzitten. De steunregeling in IJmuiden is gebaseerd op trawlerloonen Waarschijnlijk heeft men Egmond gelijk ge steld met Katwijk, wat niet in den haak is, daar voor de loggerloonen een aparte rege ling is getroffen. De heer Blok: Het bedrag dat hier uitge leerd zal worden, is berekend naar het zan- dersloon. De voorzitter: Wij krijgen het zoo van den minister en de mogelijkheid bestaat natuur lijk dat er een vergelijking met Katwijk ge maakt is, waardoor de menschen worden misdeeld. Wat het request betrof informeerde de voorzitter of de raad er in wenscht op te nemen dat wij het zelf niet betalen kunnen. De heer Hartman: Hoe het gefmancieerd wordt, daar gaat het nu niet om. Als straks de werkverschaffing stop gezet zal worden, kunnen wij niet toestaan, dat de menschen verhongeren. Spr betreurde het, dat aan onze visschers, die tot een zelfde categorie fcehooren als die te IJmuiden, een zoo gróót onrecht wordt aangedaan. Als wij, aldus spr., een request sturen en een commissie benoemen, dan hebben wij gedaan wat wij konden. Hierna werd met algemeene stemmen het voorstel aangenomen om een request te sturen. Na een korte geheime bespreking werd een commissie benoemd, om in Den Haag deze zaak nader toe te lichten, bestaande uit den burgemeester en de heeren Mr. J. J. Spit en Hartman. Wat betrof de garantie voor den straat weg van Castricum naar Bergen deelde de heer Snoeks mede dat zijn zienswijze veran derd was, nu hij in de gelegenheid was ge weest inlichtingen in te winnen. De heer Hartman was van meening dat de verbetering van dezen weg geen direct voordeel was voor deze gemeente. Hoe mooi er die weg, hoe vluger men voorbij dat nau we straatje van Egmond is. Daar ook Egmondbinnen nalatig is tege moet te komen in de onkosten van onzen weg, is spr. er tegen. De voorzitter zeide dat wij alleen dan be hoeven te betalen, wanneer de uitkeering van het wegenfonds minder wordt. De heer van der Pol kon zich vereenigen met den heer Hartman. Spr. merkte nog op, dat de gemeente Egmondbinnen bij het afge sloten gedeelte wel borden had geplaatst naar Bergen en niet naar Egmond. De heer Hariman betreurde het, dat de werkzaamheden in het seizoen plaats vinden. De toegang naar Egmond is afgesloten. Waarom was er geen voeling gehouden met B. en W.? De voorzitter kon zich met den heer Hart man vereenigen wat betrof de afsluiting in het badseizoen, doch vond de meening ver keerd: „Sla je mij, ik sla je weer". Omdat de Hoef nu de hand op de portemonnaie hield, daarom behoeven wij dat nu niet te doen.' Bij B. en W. heerscht de meening, dat een goede verbinding vanaf Castricum meerdere auto's hierheen zal brengen. Om die reden wilden B. en W. de garantie wel verleenen Na nog eenige discussie over wegen om de Noord en om de Zuid aansluitende aan den grooten weg werd besloten de garantie te geven. (Wordt vervolgd). EXAMEN VOOR HOOFD ONDERWIJZERES). De minister van onderwijs, kunsten en we tenschappen heeft in de commissie, welke in 1932 belast is met het afnemen van de examens ter verkrijging van de akte van be kwaamheid, bedoeld in artikel 77b der wet tot regeling van het lager onderwijs van 17 Augustus 1878 (Staatsblad no. 127), be noemd te Haarlem: a. tot lid en voorzitter: G. H. Weustink, oud-inspecteur van het lager onderwijs in de inspectie Haarlem, te Haarlem; b. tot lid en ondervoorzitter: Tj. Sterringa, inspecteur van het lager onderwijs in de inspectie Zaandam, te Haarlem; c. tot leden: P. J. Debets, leeraar aan een bijzondere kweekschool te Haarlem; P. B. v. Don, leeraar aan een bijzondere kweekschool te Bergen (N.H.), wonende te Alkmaar; J. H. van Ginkel, leeraar aan eene bijzondere kweekschool te Haarlem, wonende te Bloe- mendaal; O. A. Houwen, directeur eener bijzondere kweekschool te HaarlemH. W. Korenstra, directeur eener bijzondere kweek school te Haarlem; M. H. Lem, oud-hoofd eener openbare lagere school te Amsterdam, te Amsterdam; W. Ph. Lindner, leeraar aan de gemeentelijke kweekschool te Amsterdam, wonende te Bussum; H. Marwitz, leeraar aan de rijkskweekschool te Haarlem; Th. P. J. Snijders, leeraar aan eene bijzondere kweekschool te Amsterdam; G. Westerbeek, leeraar aan de gemeentelijke hoogereburger- school te Utrecht; I. A. J. de Wilde, leeraar aan de gemeentelijke kweekschool te Amster dam d. tot plaatsvervangende leden o.a.: O. Tjalsma, directeur der Rijkskweekschool te Alkmaar; G. Th. Vermeulen, directeur der bijzondere kweekschool te Beverwijk; drs. H. Vlas, leeraar aan het r.k. lyceum te Alkmaar. Ongecorrigeerd. EERSTE KAMER. Aan de orde is het wetsontwerp „aanvul ling eenige belastingwetten". De heer de Jong ziet in dit ontwerp een stap naar grootere rechtszekerheid voor de contribuabelen. Spr. bepleit uitbreiding der kwijtscheldingsmogelijkheid. Minister de Geer zal dit overwegen. Het ontwerp wordt z.h.st. aangenomen. Aan de orde is daarna het ontwerp tot dekking van het pondenverlies der Ned. Bank. De heer Koster zegt, dat niet de goudwis- selpolitiek de bank parten heeft gespeeld, maar de wijze, waarop die is toegepast, n.1. door het in voorraad hebben van een te groot bedrag aan buitenlandsche wissels op een tijdstip, dat dit groot risico meebrengt. Wat de regeling zelf betreft had spr. het logisch gevonden, dat geen uitkeering door de staat aan de aandeelhouders zou plaats hebben, alvorens het verlies zou zijn gedekt. Iedere andere oplossing is willekeurig. Alvorens zijn stem te bepalen, wenscht spr. van de re geering te vernemen, welke houdiflg moet worden aangenomen bij de onderhandelin gen in 1937 over verlenging van het octrooi. Prof. v. Embden kan het uitgangspunt van deze regeling aanvaarden, maar acht de winsten, in de toekomst te maken, door de bank te laag geraamd. Hij berekende, dat in de jaren 192<L—1926 de gemiddelde jaarlijk- sche winsten na aftrek der winst, behaald op de goud wissels, bedroeg 13K millioen gul den. Spr. berekende, dat verwerping van het ontwerp de staat een voordeel biedt van 11 '2 millioen per jaar. De koersdaling der aan- deelen, die daarvan het gevolg zou zijn, ziet spr. niet als een gevaar voor ons ruilmiddel. De saneering, die de regeering voorstelt, acht spr. een boekhoudkundige kunstgreep en dus schijn. De Kamer moet deze regeling verwerpen en aandringen op een werkelijke saneering. De heer de Gijselaar acht deze regeling onbillijk tegenover ~de aandeelhouders. Hij zal zich echter tegen het ontwerp niet verzet ten. De heer v. Citters acht het optreden van de regeering alleszins gemotiveerd. Een onge stoord functionneeren van de circulatiebank- is een algemeen belang van de eerste orde Spr. gaat met de regeling mee, maar had gaarne gezien een vluggere voorziening in hei verlies, zij het ten koste van eenige dividend- looze jaren. TWEEDE KAMER. Voortgezet wordt de behandeling van het ontwerp „tijdelijke maatregelen hulpverlee ning melkveehouderij". Minister Verschuur deelt mede, dat maat regelen voor de zandboeren en de varkens teelt in onderzoek zijn. Wat de melkveehou derij betreft, is zeker de afzet een voorname factor, doch de remedie is thans in de eerste plaats in het binnenland te zoeken. Een deei der kaasproductie zal moeten worden omge zet in boterproductie. Óm al te groote hoe veelheden boter te voorkomen is dan een menggebod voor margarine onvermijdelijk. MR. SMEENGE GEHULDIGD. De liberale fractie der Eerste Kamer heeft haar medelid, mr. H. Smeenge, die 80 jaar is geworden, een telegram van gelukwensch gezonden. De fractie biedt hem morgenavond in het restaurant Royal te Den Haag een di ner aan. DE TOONEELCRISIS. Het faillissement van de heeren Saalborn, Verbeek, Werumeus Buning en Verkade aangevraagd. Heden zijn door mr. dr. Benno J. Stokvis, optredend namens de N.V. Hollandsche Schouwburg, de faillissementrequesten ver zonden tegen de heeren Louis Saalborn, Dirk Verbeek, Werumeus Buning en Eduard Ver kade, die hoofdelijk aansprakelijk zijn naar aanleiding van het verbreken van het con tract tusschen de N.V. Hollandsche Schouw burg en de Koninklijke Vereeniging „Het Nederlandsch Tooneel". DE TOESTAND IN HET VERRE OOSTEN. Het Jan. oppercommando in Mantsjoerije naar Charbin ver plaatst. Het Japansche oppercommando heeft be sloten in verband met den gespannen poli- tieken toestand in Mantsjoerije, zijn hoofd kwartier te verplaatsen van Moekden naar Charbin. De chef der Japansche troepen generaal Honjo is reeds gisteren naar Char bin vertrokken. DE VERDED1GINOSCAPACITE1T VAN DE VAN HET DU1TSCHE RIJK AFGESCHEIDEN PROVINCIES. Het districtscommando I van de rijksweer deelt mede, dat de voortdurende bedreiging van de van het rijk gescheiden provincies het rijksweerministerie aanleiding heeft gegeven, om de verdedigingscapaciteit van genoemde deelen binnen het kader van het door het ver drag van Versailles toegestane te verbeteren E>e hiervoor ter beschikking gestelde midde len zullen worden gebruikt voor de verster king van den zgn. Heilsberger driehoek, ten einde het defensiessysteem der provinciën stevige ruggegraat te geven. Stoomvaart Mij. Nederland, Chr. Huygens, uitreis, 23 ei v. Belawan. Poelau Tello, uitreis, 22 Mei v. Penang. Tajandoen, 24 Mei v. A'dam n. Hamburg. Marnix v. St. Aldegonde, thuisreis, 23 Mei v. Aden. P. C. Hooft, 24 Mei v. Batavia te A'dam, Tarakan, thuisreis, 23 Mei v. Marseille. Rotterdamsche Lloyd. Bondowoso, thuisreis, 23 Mei v. Marseille. Kota Pinang, uitreis, 24 Mei te Soerabaja. Sibajak, thuisreis, 24 Mei 8 u. v.m. te Mar seille. Kon. Paketvaart-Mij. Houtman, Kaapstad-Batavia, 21 Mei v. Mom- bassa. N. Zeeland, 23 Mei v. Sydney n. Singapore. Kon. Holl. Lloyd. Kennemerland, thuisreis, 22 Mei te Las Pal- mas. Pernambuco, 24 Mei v. Mlam via Antwer pen n. Zd.-Amerika. Salland, thuisreis, 23 Mei te Santos vertrekt 25 Mei. Delfland, thuisreis, 23 Mei v. Las Palmas n. Waterford. Santa Theresa, uitreis, 20 Mei te Bahia. Zaanland, uitreis, 24 Mei v. Hamburg n. Montevideo. HollandAmerika Lijn. Binnendijk, 23 Mei v. Rott. te Boston. Damsterdijk, Pac.-kust n. Rott., 21 Mei te San Francisco. Breedijk, New-Vork n. Rott., 23 Mei op 520 mijl W.Z. West v. Valencia. Lochgoil, Rott. n. de Pacifick. 24 Mei v. Lon den n. Swansea. Kon. Ned Stoomb. Maatschappij. Berenice, 23 Mei v. Oran n. Barcelona. Bodegraven, thuisreis. 21 Mei v. Paita n. Guavaquil. Nereus, 22 Mei v. A'dam te Gdynia. Perseus, 24 Mei v. Stettin te A'dam. Pluto, 24 Mei v. Bordeaux te A'dam. Saturnus, Lissabon n. A'dam, pass. 23 Mei Beveziex, Stella, 23 Mei v. Samos n. Piraeus. Bacchus, 24 Mei v. Barcelona te Tarrogona. Fauna, 24 Mei v. A'dam te Pasages. Irene, 19 Mei v. P. Barrios n. Kingston. Orpheus, 24 Mei v. Triest te Fiume. Saturnus, 24 Mei v. Lissabon te A'dam. Stuyvesant. 24 Mei v. A'dam n. W.-Indiè. HollandAfrika-Lijn. Springfontein, uitreis, 24 Mei n.m. 7 uur v. Antwerpen n. O.-Afrika via Port Said. RotterdamZnid-Amerika-Lijn. Alphacca, thuisreis, 21 Mei te Santos. Stoomvaart Mij. Oceaan. Patroclus, 24 Mei v. Rott. n. Glasgow. Anchises, Japan-Rott., 24 Mei te Suez. Diomed, Japan-Rott., 23 Mei te Dairen. Eurylochus, Java.-A'dam, 21 Mei v. Colombo Melampus, 23 Mei v. Liverpool te Batavia. Memnon, 24 Mei v. Rott. n. Hamburg. Memnon, 24 Mei v. Japan 1. v. onden te Rott. Polydorus. 23 Mei v. iverpool n. Swansea. Pyrrhus, 25 Mei v. Java 1. v. Havre te A'dam Troilus. Java-A'dam, 21 Mei v. Colombo. Holland—West Afrika-Lijn *Maaskerk, thuisreis, 24 Mei v. Bremen n Hamburg. JavaChinaJapan Lijn. Tjibadak, 22 Mei v. Hongkong te Shanghai. Tjibesar, 21 Mei te Soerabaja. Tjikembang, 21 Mei v. Manila n. Hongkong Tjimanoek, 22 Mei v. Makassar. Tjisandari, 22 Mei v. Tsingtao te Hongkong. SilverJava Pacific Lijn. Saparoea, Calcutta n os Angeles, 22 Mei te Manila. Silverdale, 23 Mei v. Los Angeles te Cal cutta. Silverash, Calcutta n. Los Angeles, 23 Mei v. Balek Pappan. AMSTERDAMSCHE VEEMARKT. AMSTERDAM, 25 Mei 1932. Op de he den gehouden veemarkt waren aanvoer en prijzen: 395 vette kalveren, le kw. 4452 cent, 2e kw. 3440 cent en 3e kw. 2032 cent per K.G. levend gewicht; 52 Nuchtere kalveren 2.50—5; 600 Varkens, vleesch- varkens, wegende van 90110 K.G., 2627 cent per K.G., levendgewicht; zware varkens 23—26 cent en vette varkens 2123 cent. 5 wagons geslachte runderen uit Denemarken. Marktverloop. Vette kalveren met groote aanvoer, over voerde markt, slechte handel en lager prij zen. Varkens met korte aanvoer, luie handel de prijzen van de eerste soort "als Maandag, en de andere soorten lager. BROEK OP LANGENDIJK, 25 Mei '32. Langendijker Groentenveiling. 5000 K.G. Deensche Witte Kool 0.70; 2600 K.G. Tomaten: A 54.20, C 53.10 en CC 33.70, alles per 100 K.G. NOORDSCHARWOUDE, 24 Mei 1932 3000 K.G. Roode Kool 1.50; 44000 K.G. Deensche Witte Kcol 0.600.90, alles pe 100 K.G. COOP. CENTRALE EIERVEILING. PURMEREND, 24 Mei 1932. (Weekber.) Afdeeling eieren. 175663 stuks Eendeieren 1.95—2.05 en 175809 stuks Kippen eieren, waarvan de prijzen als volgt: 70—80 K.G. 3.204.10; 65—66 2.70-/ 3; 63—64 2,50—2.70; 60—62 2.30— 2.60; 58—59 2.20—2.50; 56—57 2.10-/ 2.30; 53—55 2—2.20; 50— 52 1.90—2.10. Afdeeling Pluimvee. Prijs per stuk: Oude kippen 0.9K)1.33; Oude hanen 0.801.10; Jonge hanen 0.30— 0.35. Prijs per K.G.: Oude kippen 42—48 cent en Jonge hanen 8090 cent. BEVERWIJK. 23 Mei 1932. Sla per 100 krop 3.508.50; Bloemkool per 100 st. 1217 en 3.509; Rabarber per 100 bos 2.506; Peen 15—23; Asper ges le s. 24—35 cent, 2e s. 18—24 cent; Prei 13; Selderij en Pieterselie, Radijs en Stelen 26.50: Druiven per 100 pond 90; Postelein en Spinazie per 100 kist 1555; Aardbeien per 100 doos 17 32; Asperges per 100 K..G 11—35; Zuring per bakje 18 cent. EIERENVEILING TEXEL. TEXEL, 23 Mei 1932. In totaal 148191 stuks kipeieren, waarvan de prijzen als volgt: 58—62 K.G. (per 100) 2.202.55; 62 66 2.40—2.70; Kleine eieren 1.60 2.20; Eendeneieren 1.95. ALKMAAR OPBRENGST BLOEMPJESDAG. De opbrengst Bloemetjesverkoop ten be hoeve van het werk van Prof. Dr. Albert Schweitzer heeft bedragen 115. EEN CONGRES TE ALKMAAR. De Centrale Nederlandsche Ambtenaars- bond houdt 2, 3 en 4 Juni a.s. zijn twee- jaarlijksch congres, ditmaal te Alkmaar in het gebouw De Harmonie. ALKM. BAD- EN ZWEMINRICHTING. Van 20 tot en met 22 Mei zijn door heeren 347 en dames 236 baden genomen. Kosteloo- ze baden werd door 192 jongens en 94 meis jes genomen. Totaal 869 baden. Hoogste tem peratuur 69 graden. EEN BOOTTOCHT VAN HET RIJKSSCHOOLTOEZICHT. 25-tal leden van het Rijksschooltöe- zicht, waaronder enkele met hunne dames had 24 dezer de primeur van een met ingan^' van 1 Juni a.s. dagelijks vanuit Medemblik door de Alkmaar Packet geboden boot excursie langs de Zuiderzeewerken met haai speciaal voor dat doe' ingericht stoomvaar- tuig de Alkmaar Packet III. Deze excursie bleek, ook dank zij de aanwijzingen van een medeopvarend explicateur, een volledig beeld te geven van het sedert 1920 uitgevoerde naar waarnemingen, verricht in den morgen van 25 Mei Medegedeeld door het Kon. Nederl. Met. Instituut te De Bildt. Hoogste barometerstand 771.6 mM. te Reykjavik. Laagste barometerstand 752.5 mM. te Breslau. Verwachting, geldig tot den avond van 26 Mei Zwakke tot matige meest Noordelijke wind; zwaar bewolkt tot betrokken, met tijdelijke opklaringen; nog kans op enkele regenbuien; weinig verandering in temperatuur. STORMWAARSCHUWINGSDIENST. Geseind van de Bildt gisteravond te 21.05 uur aan alle posten: Weest op uw hoede! Overzicht. In het Noorden van het waarnemingsge bied is sinds gisteren de barometer flink ge stegen. De depressiekern, die gisteren over Zuid-Scandinavië lag is geheel verdwenen. Het depressie-systeem over onze omgeving heeft zich Oostwaarts verplaatst en naar het Zuid-Oosten uitgebreid. In Zuid-Frankrijk ontstond in de golf van Lyon een nieuwe de pressiekern. In het Noorden van Britsche eilanden waait het flink uit het Noorden, overigens is het vrij rustig. Met uitzonde ring van IJsland en Noord-Scandinavië is overal de temperatuur gedaald. Zij is in bij na geheel West-Europa beneden haar nor male waarde. In onze omgeving is het weer fuur en buiig. Het is te verwachten, dat deze uiïgheid tot morgen nog zal aanhouden. De lichte daling van den barometer op IJs land duidt de nadering van een depressie aan. Het is echter de vraag of de veranderin gen voldoende snel zullen plaats vinden om spoedig eenige verandering in den weerstoe- stand te brengen. titanenwerk door Nederland's Rijkswater staat. Aanvangende met een tocht langs den Oostelijken afsluitdijk van den nieuwen Wie- ringermeerpolder en dus loopende van Me demblik naar de Noord-oostpunt van Wierin- gen, op welke tocht vanaf het hoogste dek over den dijk heen eert blik kon worden ge worpen over de schier onafzienbare aanwinst van op de golven veroverd bouwland, waar op tal van dorpen in aanbouw, werd vervol gens een kijkje genomen in het nieuwe haven tje van Den Oever cp Wieringen en daarna de tocht verder voortgezet binnen langs den machtigen afsluitdijk naar Friesland om ten slotte even te meren aan den aanlegsteiger te Breezand, een zandplaat waarover de af sluitdijk zijn richting nam, en bedoeld om den passagiers de gelegenheid te geven den dijk te betreden en een overzicht te bieden over de buitenwaddenzee. Van daaruit ging de tocht op Medemblik terug. Een goed verzorgd buffet aan boord met spijzen en dranken van allerlei aard, ge paard aan een zorgzame navigatie van den gezagvoerder en zijn helpers, die vrijwaart tegen vastloopen in dit ondiepe vaarwater, volmaken de voldoening die deze excursie biedt. Reeds te ruim half 3 te Medemblik terug, bestond van daaruit nog gelegenheid door den nieuwen Wieringermeerpolder per auto of bus op het sneltreinverkeer te Hoorn of Alkmaar terug te keeren. KINDEREN STICHTEN BRAND. De kinderen van den heer Bruin, café „De witte roos" te Zuid-Scharwoude, wilden gis teravond vroeger dan gewoonlijk naar bed. De moeder, die aan de schoon' was, gaf direct toestemming. Toen echter een poosje hierna de moeder eens naar haar kinderen wilde Kijken, rook zij op de trap een brand lucht. Reeds voordat de vrouw het bed van de kinderen bereikte, sloegen deze laatsten de dekens omhoog. Uit angst hadden de kinde ren, die ongemerkt lucifers hadden medege nomen en aangestoken, een vlamvattende deken onder het dek verstopt, waardoor nu ook het bed zelf begon te smeulen. Op dit oogenblik kwam de moeder bij de slaapgele genheid der kinderen. Direct greep zij toe, haalde de kinderen uit het bed, wierp dekens enz. op den zolder en ïiep verdere huisgenooten. Nu proberde men stemmers water het steeds verder smeulen de bed te smoren. Daar dit niet gelukte, werd het om erger te voorkomen, in de sloot ge worpen. De dekens wist men, hoewel ernstig beschadigd, te behouden. Dat een en ander een consternatie gaf, laat zich begrijpen. Nu kwam. behoudens schade, alles goed af. Was de moeder even later boven gekomen, dan was de mogelijkheid niet uitgesloten geweest dat de kinderen waren gestikt. LICHT OP! Hedenavond voor rijwielen en motorrijtui gen en andere voertuigen te 21,31 uur lich' op. VERTROKKEN PERSONEN: J. Phaff, schipper, N.H., en gezin valt vaartuig „Rival naar Amsterdam Echtg. Andries Wallaart en kinderen, N.H., van Verdronkenoord 103 naar Den Helder. -- W. Smit, dienstbode, geen, van Heiligland 28 naar Zuid- en Noordschermer. V Kraakman, buffetbediende, RK van Land- straat 34 naar Amsterdam. H. Th- Sie- vers, koopman in motoren, geen, van Over- diestraat 59 naar Oterleek. D. P- v- d' Berg, kantoorbediende, geen, van Steijnstr. 10 naar Amsterdam. K de Bruin, ver pleegster. G.K., van Steijnstraat 90 naai Noordwijk. H. van Oorschot en WQfc 104

Alkmaarsche Courant | 1932 | | pagina 2