jUkmaarsche Courant. De geheimzinnige inbreker Jiaduxnieuiv-s HeuMeton QemeeHtecadm Woensdag 25 Hei - Wordt vervolgd. No. 121 1932 Honderd vier en dertigste Jaargang. I Donderdag 26 Mei. Hilversum, 296 M. (Uitsluitend A.V.R.O.) g— Gramofoonpl. 10.Morgenwijding. 10.15 Gramofoonpl. 10.30 Concert. Mevr. Oortman—Hayé, mezzo-sopraan. Amalie Verschuyl, cello en Egb. Veen, piano. 11.— Knipcursus kinderkleeding. 11.30 Vervolg concert. 12.AVRO-kamerorkest o.l.v. L. Schmidt en gramofoonplaten. 2.15 Drs. P. Dijkema: De waarde van het kinderspel. 2.45 Pauze. 3.Knipcursus. 3.45 Gramofoonpl. 4— Ziekenuur. 5.Hollandsch halfuur, v. cL Werff, zang. Dina Appeldoorn, piano. 5.30 AVRO-kieinorkest o.l.v. N. Treep. 6.30 Sportpraatje H. Hollander. 7.— AVRO kleinorkest o.l.v. N. Treep. 7.30 Aansluiting met de Stadsschouwburg te Amsterdam (uit voering van de Wagnervereeniging)Les comtes d'Hoffmann, opera in 5 bedrijven van J Barbier, tekst en J. Offenbach, muziek. Dirigent: Pierre Monteux Kocrleiding: Hans C'euver. Concertgebouworkest en koor van de Wagnervereeniging. Regie: Johan de Meester. In de pauze: Causerie en Vaz Dias. 11—12.Gramofoonplaten. Huizen, 1875 M. (8.—'9.15 en 11.—2.— K.R.O., 10.—11— en 2—11.30 N.C.R.V.) 8—9.15 en 10.Gramofoonplaten. 1015 Ziekendienst. 10.45 Gramofoonpl. 11.30 Godsd. halfuurtje. 12.15 Orkestconcert. 2. Handwerkcursus. 3.—3.30 Vrouwenhalfuur tje. 4.Ziekenuurtje. 5.Cursus handen arbeid voor de jeugd. 5.45 Concert. K. Hart- velt, viool. P. Lentz, cello en G. Seyler, piano. 6.45 Knipcursus. 7.Causerie door dr. F. J. Krop. 7.45 Ned. Chr. Persbureau. 8._ Mondharmonica-virtuoos G. J. Schrijer 8.15 N.C.R.V.-kleinorkest o.l.v. P. v. d. Hurk o.a. Liederen van Joh de Heer. 8.45 Vervolg Mondharmonica-recital. 9.— Dr. G. B, Würth: Het wondere boek. 9.35 NCRV- kleinorkest (vervolg): o.a. Menuet, Bocche- rini. 10.4511.30 Gramofoonpl. Ca. 10.— Vaz Dias. Daventry, 1554 M. 10.35 Morgenwijding. 10.50 Tijdsein en berichten. 11.05 Lezing. 11.20 Studio-orkest o.l.v G. Daines. 1.20— 2.20 Shepherd's Bush Paviljoenorkest o.l.v. H. Frijer. 2.25 Voor de scholen. 3.20 Kerk dienst. 4.25 BBC-dansorkest o.l.v. Henry Hall. 4.50 Midland Studio-orkest o.l.v. Fr. Cantell. 5.35 Kinderuur. 6.20 Berichten. 6.50 Mozart's Pianovariaties door M. Cole. 7.10 Duitsche causerie. 7.40 en 7.50 Lezin gen. 8.20 Vanuit de.Rpyal Albert Hall: Con cert door leerlingen van de Kon. Mil. Mu ziekschool o.l.v. Kapt. Adkins, het Kon. Philh. Orkest en het BBC-orkest o.l.v. A. Boult, Sir Edward Elgar, Sir Landon Ronald, Sir Henry Wood m. m. v. solisten (oa. W. Backhaus, piano, o.a. uit „Oberon", Weber; liederen van Strauss en Kol Nedri, M. Bruch. 10.10 Berichten en lezing. 10.50 Kerkdienst. 11.05—12.20 BBC-dansorkest o I. v. Henry Hall (event. Nagtegalenzang). Parijs Radio-ParisV, 1725 M. 8.05, 12.50 en 8.20 Gramofoonplaten. 9.05 Radio- tooneei: „La Dragonne", van Roger Vercel. Kalundborg, 1153 M. 12.20—2.20 Con cert uit hotel Angleterre. 3.505.20 Concert uit rest. „Wivex". 8.20—11.50 „Die Fleder- maus", operette in drie actes van Johann Strauss. Dirigent: Joh. HeyeKnudsen. 12 0512.50 Dansmuziek o.l.v. C. Lington Langenberg, 473 M. 7.207.50 Gramo foonplaten. 7.50—8.50 Concert uit Bad Homburg o.l.v. O. Holger. 11.5012.20 Or gelconcert door prof. H. Bachem. 1.202.50 Concert o.l.v. Eysoldt. 4.506.20 Militaire muziek o.l.v. Ruhland. 8.20 Beethovencon- cert, versterkt Weragorkest, koor en solisten o.l.v. Buschkötter. Eerste en negende Sym- phonie van Beethoven. 11.1512.20 Concert o.l.v. Wolf. Rome, 441 M. 8.20 Gramofoonplaten 9.05 Symphonieconcert o.l.v. Rito Selyaggi, m. m. v. Flori, viool, o.a. Tango, Albeniz. Brussel, 508 M. en 338 M. 508 M.: 12 20 Gramofoonpl. 5.20 Concert o.l.v. Wal pot. 6.50 Gramofoonplaten 8.2C Brahms- concert m. m. v. mevr. Thelen, zang, o.l.v. J Kumps, o.a. 2de Symphonie en Academische Festouverture 9.35 Óperafragmenten, o.a. Faust-wals, Gounod. 10.3011.20 Dansmu ziek (gramofoonplaten). 338 M.: 12.20 Gra mofoonpl. 5.20 Concert o.l.v. Meulemans. 635 Zang door Meisjeskoor. 8.20 Concert o.lv. Walpot m. m. v. N. Verbrugee, zang. uit het Engelsch door A. Treub. 89) Zijn haar viel in verwarde grijze lokken °ver zijn voorhoofd; zijn lorgnet met het breede lint verward in zijn das, zat scheef op 2']n neus; zijn oogen waren bijna verborgen onder zijn gefronste wenkbrauwen; zijn on derkaak stak vooruit en zijn lippen hingen poos neer; zijn handen staken diep in zijn broekzakken, en zijn stijf overhemd, dat over- ai gekreukt was puilde als een berg over zijn iP&ozonken borst uit; zijn toon was kort, luid boos en zijn krachtige adjectieven waren met in overeenstemming met zijn maatschap- po ïjke positie, en jammerlijk onvoldoende or zijn tegenwoordige behoeften. ku/3^emengeur' vermengd met sigarenrook, o™ ln &olven de kamer binnen door het rechih1^"1 en een iachende zon wierp een binnen^ va? ^Mterend licht op het karpet buiten Sc ,en vriendelijk op Meadowbank deur C3nair °P een petroleumvat bij de van zijn ialfrage zat- het laatste ei",dje De ?nn f u »em°lumenten" oprookend naar iets 7^?? °°k °P den chauffeur, die ebauffeur r!'l*et eras- dichtbij, maar de zonneschi, n t et in de stemming om den Bi2t.enmraardeeren- "eest in de stiirnü^" lanS was bet stil ge- eerkamer, behalve het geluid 9 30 Carillonbespeling. 10.30—11.20 Con cert o.l.v. Walpot, vervolg. Zeesen, 1635 M. 7 55 Vroolijk solisten programma. 9.30 Actueele causerie. 9.50 Concert door het Strijkkwartet uit Zagreb. Ca. 11.20 Concert door werklooze musici o. 1. v. Go'.dschmidt. HEERHUGOWAARD. Zaterdag vergaderde de raad voltallig De voorzitter, burgemeester van Slooten, opende om acht de vergadering. Mededeeling was ingekomen van Ged. Sta ten, dat van 2 Januari tot 30 April 10 der kosten werkverschaffing zal worden bijge dragen. Idem van het Rijk, dat de werkverschaf fing met de geldende toeslagregeling (50 tot 14 Mei kan worden voortgezet. Hierna kwam in bespreking het schrijven van juffrouw Wit, waarvan alle raadsleden een afschrift hadden ontvangen, naar aanlei ding van haar verzoek om het besluit in de vorige vergadering genomen, waarbij aan de huwende onderwijzeres op den datum van haar huwelijk automatisch ontslag werd ge geven, zoodanig te wijzigen, dat een derge lijke bepaling pas den 15 Juli 1932 van kracht zou worden. De heer Kooij merkte op, dat hij de vorige vergadering tegen het toen genomen besluit gestemd had. De heer Krom meende, dat men in dit gevai de verzoekster ter wille kon zijn. De heer Wijnker was ook niet ongenegen het gevraagd in gunstige overweging te nemen. De heer Kostelijk zag het tragische van dit geval in. Door een wijziging, in den zin als voorgesteld, meende hij, dat men in den ver volge van beide zijden gewaarborgd was. Wethouder Tromp zag ook, door het toe vallig samenloopen der omstandigheden, zeer goed het tragische element voor de be trokken onderwijzeres. Toch was er ook wel iets, dat voor de handhaving van het genomen besluit pleitte. In ieder was men voor een moeilijk probleem geplaatst. De voorzitter vond een loyale handelwijze van den raad in deze den aangewezen weg. Hij achtte het niet onwaarschijnlijk, dat bin nen niet te langen tijd een der onderwijzeres sen op wachtgeld gesteld zou moeten worden en dat in het onderhavige geval mej. Wit daar het eerst voor in aanmerking zou komen, lag voor de hand. De heer Kostelijk zei, dat hij in de vorige vergadering niet het geringste begrip er van had gehad, dat het ondertrouwen van mej, Wit als het ware zou samenvallen met het raadsbesluit, anders zou hij zeker niet zonder eenige bedenking zijn stem aan een dergelijk besluit gegeven hebben. Ook de heer Krom was van opinie, dat men indien men de vorige vergadering ingelicht was geweest, zeker niet een besluit als het onderhavige zou hebben genomen. De heer Wagenaar vroeg waarom als datum 15 Juli genoemd was. Hij begreep zeer goed, dat het genomen be sluit de betrokkene als koud water op 't lijf was gevallen. Toch voelde hij er voor het be sluit, vanwege het principieele standpant dat er door uitgesproken werd te handhaven. De heer Groenland meende, dat in dezen met het nemen van een besluit tot een vol gende vergadering diende te worden ge wacht. De heer Kostelijk verdedigde de stelling, dat men tot directe behandeling kon over gaan, daar men thans allen genoegzaam met de omstandigheden bekend was. Weth. Tromp helde naar de meening van den heer Groenland over. Deze stelde hierna voor uitstel van behan deling tot een volgende vergadering. Dit voorstel ondersteund door den heer Borst werd echter verworpen met 8 tegen 3 stem- men. Hierna werd het vorig besluit ingetrokken en opnieuw vastgesteld, dat met ingang van 1 Juli 1932, aan de huwende onderwijzeres ontslag zal worden verleend. Van den Min. van Econ. Zaken en Arbeid was bericht ontvangen, dat het raadsbesluit om de winkel Zondagsmorgens van 8—IC uur open te houden niet kon worden goedge keurd. Voorgelezen werd het adres van den ge meenteraad van Enkhuizen om de algemeene regeling ten opzichte van de vaststelling van de salarissen van Burgem., Secr. en Ontvan ger te doen vervangen door een regeling, waarbij weder volle zeggingskracht aan de gemeentebesturen zou worden toegekend. De voorzitter meende, dat dan ook op dit gebied weder een ongeregelde samenhang zou ontstaan. Bovendien kon hij zich niet van sir Peter's voetstappen, want Enid was tijdelijk het spoor bijster. Haar vader had ieder denkbeeld van haar met groote minach ting verworpen en haar ooren brandden on der zijn bijtend sarcasme. Spencer kwam zwijgend uit den salon bin nen, liep naar de tafel en nam het aschbakje, dat vol was met half ongerookte sigaren. Wil U nu Uw bad nemen, sir Peter? vroeg hij met een zekere onrustige zorg, ter wijl hij weer naar de deur ging. Ga uit mijn oogen! klonk het luide, lom pe antwoord. Spencer maakte een stijve buiging en ging heen. Waarom volgt die kerel me zoo? vroeg sir Peter aan Enid. Hij volgt niet, vader, antwoordde Enid zacht. Dat doet hij wel Hij heeft een of ander voorwendsel om iedei oogetiblik hier te ke rnen! Wat wil hij daarmee? U vergist U, vader. Hij vervult alleen zijn gewone plichten. Hij doet geen kwaad Hij doet ook geen kwaad. Ik ben hier baas en Spencer zal doen wat hem gezegd wordt! Enid zuchtte gelaten, vouwde haar han den achter haar hoofd en ging gemakkelijk zitten, om haar vader nieuwsgierig aan te kij ken en het werd weer stil. Er moest iets gedaan worden! zei sir Peter eindelijk met nadruk, terwijl hij voor Enid staan bleef en boos op haar nederzag. Enid sloeg langzaam haar oogen op. Nu, wat wilt U doen? vroeg zij. Hoe kan ik dat weten? viel hij uit. voorstellen dat Oed., die hier eenmaal de lijntjes in de handen hadden, deze zoo maar weder zouden overgeven. Wethouder Tromp was ook de laatste mee ning toegedaan. De salarissen werden wel vastgesteld „gehoord den Raad". Wat de eigenlijke vaststelling betrof, zou deze echter naar zijn opinie den raad even goed in han den kunnen worden gegeven als de salaris regeling van de andere ambtenaren. Na nog eenige discussie voor kennisgeving aangenomen. Voorgelezen werd het schrijven van den pensioenraad houdende bericht, dat mej de Jong—Zut was afgekeurd wegens gebreken, die oorzaak waren, dat zij haar dienst niet meer kon waarnemen, welke echter niet door dien dienst waren ontstaan. Hierna werd volgens advies van B. en W besloten aan J. Does, die verzocht had een renteloos voorschot te mogen ontvangen we gens verpleegkosten voor zijn dochter, die momenteel boven zijn financieele draag kracht gingen, de helft in de verpleegkosten te vergoeden. Algemeen was men van opinie, dat het verstrekken van rentelooze voorschotten, ge zien den ongewissen tegenwoordigen econo- mischen toestand, zoo wijde perspectieven opende, dat men het eind hiervan niet kon overzien. Het hierna aan de orde zijnde voorstel van B. en W. om gedurende de kermisdagen in de gemeente, volgens het art. 9 sub 3 der Winkelsluitingswet bepaalde, deze wet niet van toepassing te verklaren, werd hierna zonder discussie aangenomen, nadat nog de heer Wagenaar aanteekening had verzocht, dat hij een principieel tegenstander hiervan was. Hierna kwam, naar aanleiding van een schrijven van de Ver. voor Gem. Crediet, het geldleeningsbesluit van ten hoogste 40.000 voor de rentelooze tuinderscredieten ter sprake. De voorzitter deelde mede, dat men geld- schietster nog in geen enkel opzicht eenige mededeeling van de hoe grootheid en den tijd van opneming van het bedrag kon doen, aangezien men zelfs ook hieromtrent nog in volkomen ongewisheid verkeerde. De beste weg achtte hij een verzoek om alsnog den termijn van opneming, zijnde 30 Juni, eenigszins te willen verlengen. Nadat algemeen besloten was in dezen geest te handelen; volgde onder een woord van dank voor de aangename besprekingen, sluiting. ZUIDSCHARWOUDE. Maandagavond vergaderde de raad der gemeente. Ingekomen stukken en mededee- lingen. Van Ged. Staten was een schrijven inge komen met mededeeling van het standpunt van den minister inzake loontoeslag van ge meentewege. Er zullen geen loontoeslagen mogen worden verleend. Van den secretaris van de centrale com missie van advies inzake de tuinderscredie ten was bericht ingekomen, dat van het Rijk nog een bedrag van 6442.50 is beschik baar gesteld. De voorzitter bracht een woord van dank aan de plaatselijke commissie, bestaande uit de heeren Groen, Muller en Kroon voor het vele werk dat deze er aan hebben gehad. Ook den gemeente-secretaris werd een woord van dank gebracht. Spr. hoopte, dat de commissie nog eens bij elkaar zou worden geroepen, wat dan een gevolg zou zijn van het feit, dat de regeering het tweede millioen zou hebben beschikbaar gesteld. Reductie landhuur. Van drie huurders van gemeente-land, n.1. de heeren A. Kout, Jb. Twisker en Glas, was een verzoek ingekomen om van den huur prijs van het land dat indertijd door de ge meente van de N. H. kerk is overgenomen, 'n reductie te mogen ontvangen over 1932. Bij informatie is gebleken, dat de Ned. herv. kerk voor 1932 een reductie geeft van 50 van den prijs boven 3 per snees. De meerderheid van B. en W. was van meening, dat de huurders van dit land in geen geval in slechtere conditie mogen ko men, dan ze zouden zijn als ze nog van de kerk huurden. Zij stelde daarom voor, een gelijke reductie te geven. De minderheid was van meening, dat eerst het eind van het jaar dient te worden afgewacht, dan kan men zien of een reductie noodzakelijk is. De heer Bekker, de minderheid, verdedigde zijn standpunt. Wij wisten niet, dat de kerk deze bepalingen had gemaakt. De kerk heeft voor het land goed geld gehad, dus kan deze de reductie wel voorschieten en als het dit jaar slecht gaat, kan de gemeente het terug geven. Nu, vader Blijf me niet vragen, wat ik van plan ben te doen! Zit je daar niet te verkneuke len over mijn ongeluk! Hij keerde zich weer om en hernam zijn rusteloos op en neer loopen, thans tusschen het raam en het haardkleed. De hemel weet waarom ik je niet op straat zet met je beestachtige communisti sche denkbeelden, voegde hij er, over zijn schouder heen, bij. U vergist U, als U denkt, dat ik mij ver kneukel over Uw ongeluk, vader Dat doe ik niet! Sir Peter draaide zich om en snauwde haar toe: den geheelen mor gen heb je mij behandeld alsof ik een voor werp op een tentoonstelling van zonderling gevormde menschen was! schreeuwde hij. Jij kijkt me aan alsof je ieder oogenblik ver wacht, dat ik tegen de gordijnen op zal klauteren en op de kroonlijst zal gaan zitten babbelen! En hij wees driftig in de richting van het plafond. Jij zit daar en verwacht dat ik iets zal doen! Iets doen! Bah! Het zou in de gegeven omstandigheden het natuurlijkste zijn, antwoordde Enid vlug. U doet er niets goeds mede op het haardkleed te loopen en te vloeken. Bah! De eerste detective Clinton kwam binnen door het open venster en wierp zijn zachten vilten hoed met een breed gebaar op tafel. Alles aan den eersten detective William Clinton was ongewoon groot. Zijn persoon zijn houding en zijn denkbeelden omtrent zijn eigen bekwaamheid. Hij was gewoon te pochen over de wijze, waarop hij uit de ge- De voorzitter deelde mede, dat het kerk bestuur niet de verplichting had om dit mede te deelen. Wij hadden ook niets te vragen. De kerk had niet kunnen zeggen, dat de ver plichting er bij was, dat den huurders deze reductie werd gegeven. De huurders mogen echter niet de dupe worden van het toeval, dat dit land aan de gemeente is, verkocht. Op de vraag van den heer Groen of de huurders ook over 1931 reductie hebben ge had, werd door den voorzitter bevestigend geantwoord. De heer Groen was ook van meening, dat het eind van het jaar moet worden afge wacht. Dan kunnen we het later teruggeven. De heer Kramer kon zich ook met de minderheid vereenigen. Ook de huurders van het andere gemeenteland betalen vooruit, voor zoover ze geen borgen hebben. Als dit voorstel wordt aangenomen, zijn deze men schen bevoordeeld boven de andere. Spr. noemde deze regeling een unicum, daar reeds aan het begin van het jaar een reductie is vastgesteld Spr. wilde geen uitzonderingen maken. De heer Muller voelde er voor om de be slissing in dezen aan te houden tot het eind van het jaar. Dan kan men altijd nog zien. De heer Du Burck merkte op, dat de heer Kramer over uitzonderingen heeft gesproken. Er zijn echter niet meer van deze gevallen, dus is er van uitzonderingen maken geen sprake. Spr. wilde, al was dit jaar ook goed, de reductie nog verleenen, omdat d? andere jaren slecht zijn geweest. Als men zelf in de plaats van de huurders stond, zou men de onbillijkheid zelf voelen. De voorzitter merkte op, dat de kerk geen verwijt kan worden gemaakt. Het is hier een zaak der gemeente. De heer Groen merkte op. dat het wel een buitenissigheid is, dat op vooruitbetaalde huur reeds een reductie wordt verleend. Men moet dan toch wel overtuigd zijn dat de huur te hoog is. De voorzitter zeide, dat er huren onder zijn van 8 per snees, zoodat een verlaging wel gerechtvaardigd is. Na nog eenige gedachtenwisseling tot stemming overgaande, werd het voorstel van de minderheid van B. en W. met 4 tegen 3 stemmen, die der heeren Kroon, Du Burck en Dijkhuizen, aangenomen. Van de Nationale Commissie tegen het Al coholisme was een schrijven ingekomen met het verzoek het maximum aantal verloven op 2 te stellen. Dit schrijven was vergezeld van een adhaesiebetuiging van het Langedijker Drankweer-comité B en W. stelden voor dit schrijven aac^ te houden, daar het aantal verloven eerst in 1935 kan worden veranderd en verder elke 5 jaar. De heer Du Burck zeide, dat niet allen in B. en W. dit standpunt hadden. Door den heer van der Meulen werd in het orgaan van de drankbestrijders uiteengezet dat het wél mogelijk is, dat het aantal verloven wordt vastgesteld. Er zijn in Nederland 40 pCt. minder verloven dan er eigenlijk volgens het zielental mogen zijn. De voorzitter zei, dat alleen in 1935 tot vaststelling van het maximum aantal verlo ven kan worden overgegaan en dat men alleen rekening moet houden met den minis ter De heer Du Burck zeide, dat het toch de bedoeling is een uitspraak van de Kroon te krijgen, n.1. een andere dan die van den minister. Het schrijven werd hierna aange houden. Doktersfonds voor rekening gemeente Van den R. K. Volksbond en den Langedij ker Bestuurdersbond was 'n verzoek ingeko men om de kosten van het doktersfonds van de steuntrekkers van de steunregeling voor land- en tuinbouwarbeiders voor rekening der gemeente te nemen. B. en W. stelden voor om hierop afwijzend te beschikken, daar het Burg. Armbestuur hiervoor het aangewezen lichaam is. De heer Bekker deelde mede, dat het r.k. Armbestuur reeds hieraan heeft voldaan Aldus besloten. Van den r.k. Volksbond en den Langen- dijker Bstuurdersbond was er verder een schrijven met verzoek den minister mede te deelen dat de raad het standpunt inzake de steunregeling ran de bouwvakarbeiders onjuist oordeelt. De meerderheid van B. en W. was er voor, dat dit verzoek wordt ingewilligd. De min derheid was echter van meening, dat men zich hierin niet moet mengen, daar het een zaak is tusschen den minister en den bouwvak- arbeidersbond. De heer Groen was het met de minderheid eerfs. Er zijn tegenwoordig zooveel grieven tegen de regeering, dat men dan wel twee keer per week mocht vergaderen om alles te lederen was opgekomen, van niets, en hij schreef zijn succes in zijn loopbaan toe aan het bezit van een onbepeerkt gewoon gezond verstand. Hij was gewoon het gevolgtrekken de vermogen van den detective met verbeel ding te kleineeren en hartelijk te lachen over het idee, dat de afdruk van een drieteenigen menschenvoet in den sneeuw als aanwijzing iets anders kon zijn dan dat de eigenaar van den voet een bijzonderen stomkop moest zijn om in zulk bar weer zonder voetbedekking rond te loopen. Hij hield vol, dat gezond verstand het geheim van succes was. Zijn col lega's hielden vol, dat puur geluk het ge heim van zijn succes was. „Clinton's geluk" was spreekwoordelijk geworden in politie kringen; zelfs zoo, dat de commissaris, ver bitterd door het niet slagen van zijn be kwaamste mannen, om den Decker te pakken te krijgen, besloten had, het er mede te wa gen en sedert eenigen tijd had Clinton te wagen, en sedert eenigen tijd had Cinton zijn reusachtige gezond verstand gewijd aan het probleem. Tot dusver had noch zijn ge zond verstand, noch zijn geluk materieele voordeden opgeleverd, maar hij wanhoopte niet. Hij had zijn theorieën, en daar hield hij even hardnekkig aan vast als het paard aan den weg vast houdt, waarvan het weet dat het naar den stal voert. Hij genoot er van de methoden van den bioscoopdetective te critiseeren. Hij was een geregelden onvoordeelig bezoeker van de bioscopen, als hun programma's een „drama van misdaad behelsden, en ofschoon hij het beneden zich achtte de methoden van behandelen. De heer Du Burck wees er op, dat men hier in de gemeente de nadcelen ook onder vindt Er zijn hier toch ook bouwvakarbei ders. De Iconen der bouwvakarbeiders wor den te hoog geacht, waardoor geen werk kan worden gedaan. Als de loonen echter lager waren, zou er ook geen werk zijn, daar er geen geld is Spr. vond het wel goed, dat de gemeentebesturen zich er eens voorspannen en den minister er op wijzen, dat het zoo niet goed gaat. Voor de bouwvakarbeiders moeten dezelfde regelingen worden getrof fen. De voorzitter zeide, dat het er niet om ging, dat geen steunregeling wordt gemaakt voor de bouwvakarbeiders, doch het ging om den uitkeeringsduur der kassen. Hier is geen steunregeling in het leven geroepen omdat er zoo weinig bouwvakarbeiders zijn. Dit is iets voor de Tweede Kamer, niet voor de ge meenten. Na eenige discussie tot stemming over gaande, werd het voorstel van de minderheid met 6 tegen 1 stem aangenomen. De heer Du Burck stemde tegen. Buitengewoon lager onderwijs. Van den heer J. Blokker was een verzoek ingekomen, om zijn dochtertje de school voor buitengewoon lager onderwijs te Alkmaar t< laten bezoeken. B. en W. stelden voor hierop gunstig tt beschikken. Aldus besloten. Eervol ontslag onderwijzeres O. L. school. Van mej. N. H. Vos van Zon was een ver zoek ingekomen om ontslag uit hare betrek king van onderwijzeres aan de O. L. school, ingaande 15 Augustus a.s. B. en W. stelden voor dit ontslag eervol te verleenen onder dankzegging voor de vele werkzaamheden in het belang van het onder wijs verricht. De voorzitter memoreerde, dat het 15 Aug. 16 jaar geleden zal zijn, dat mej. Vos van Zon in deze gemeente in dienst trad. We hebben haar steeds gekend als een uitste kende leerkracht. Jaarwedden Burgemeesters, Se cretarissen en Ontvangers. Van het gemeentebestuur van Enkhuizen was een verzoek ingekomen om adhaesie te betuigen aan een adres van dat College aan Ged. Staten met verzoek de salarissen te verlagen. B. en W. stelden voor aan Ged. Staten te verzoeken de bepaling waarbij pensioenver- haal wordt uitgesloten, uit de verordening te lichten en adhaeasie te< betuigen aan het adres van Enkhuizen. De heer Bekker wilde de salarissen verla gen. In tijden van hoogconjunctuur hebben we niets gezegd, doch nu het zoo slecht gaat dienen de ambtenaren ook hunne pennings kes bij te dragen. Op welke manier maakt spr. niet uit. De heer Kramer merkte op, dat de raad moet worden gevraagd op dit punt, doch er wordt maar zoo weinig rekening mee gehou den. Spr. was voor het voorstel van de meerderheid van B. en W., dat pensioenver- haal wordt toegepast. Met het voorstel van Enkhuizen kon spr. zich echter niet vereenigen. Een algeheele salarisverlaging zal geen resultaat hebben. Het is crisis, dus geen blijvende toestand. Spr. wilde geen adhaesie betuigen. De heer Dijkhuizen kon zich ook met de meerderheid van B. en W. vereenigen. Als het adres van Enkhuizen een tijdelijke verla ging beoogde, wilde spi. wel adhaesie betui gen. De heer Muller vereenigde zich met den heer Bekker. De loonsverlaging zal de crisis niet oplossen. Spr. was echter voor adhaesie betuiging. De heer Groen herinnerde aan het levens peil, dat zeer is verlaagd. Spr. achtte het bil lijk, dat ook de ambtenaren het hunne bij dragen. Spr. deelde inzake het adres van Enkhui zen de meening van den heer Kramer. Ook de salarissen van het personeel der gemeente zullen echter omlaag moeten zooals van de Lichtbedrijven. Die steken zoo af bij de loo nen der arbeiden. en tuinders, dat ze een bron van ontevredenheid worden. Ook de heer Kroon wees op de verlaging van den levensstandaard. Spr. was voor pen- sioensverhaal. De voorzitter merkte op, dat salarissen worden betaald naar den arbeid, welke wordt verricht. Het werk is echter niet minder ge worden. Eerder meer. Door abnormale toe standen zijn enkele producten echter te geef, doch dat mag geen aanleiding zijn. De heer Du Burck zeide, dat er nu wel meer dan 40 gemeentebesturen zullen zijn, die voor verlaging der salarissen zijn. Spr. wees op de onbillijkheid, dat de Rijksambte- naren van 1920 af ongeveer 30 van hun zijn afgebeelde tijdgenooten na te volgen, washij niet zoo kieskeurig met betrekking tot hun idiomatische taal. Dientengevolge was zijn taal, evenals die van vijftig procent van de bevolking van het land, gekleurd met schilderachtige Amerikaansche uitdrukke- lingen, maar zonder den neusklank, die hun geestelijke voorvaders hadden. Dien morgen was hij niet in een goede stemming. Zijn chef was bijzonder sarcas tisch geweest over zijn „geluk" en had hem verzocht geen armen onschuldigen visch meer naar het bureau te brengen in de ver keerde gedachte, dat het haaien waren. Hij was berispt over zijn „gezond ver stand", dat vergeleken was met het twijfel achtig verstand van een Clydesdale. Zijn ondervraging van de dagdienstboden was in niets anders geëindigd dan een krachtig ver zoek van een vertoornd chauffeur uit de diep te van een onhandelbaren en ouden auto, dat hij zijn hoofd maar eens moest laten ko ken om te probeeren een beetje verstand te verkrijgen, Een onderzoek van de vingeraf drukken, gevonden op de deur van de brand kast, had ten slotte bewezen, dat sir Peter iederen verdachten afdruk, die er mogelijk geweest was, had uitgewischt. Het volgen van een dun streepje bloed van de studeerka mer naar de keuken was geëindigd, toen Lee Wang zijn gekwetsen vinger tot het onder zoek had aangeboden; en de voetstappen op den lobelia border en de uien-bedden gaven een onmiskenbaar bewijs, dat Eric kostbaren tijd verknoeid had met een ontwijkenden Chi nees te volgen.

Alkmaarsche Courant | 1932 | | pagina 5