Alkmaarsche Courant. De eerste indruk is de beste. ^Binnenland Honderd vier en dertigste Jaargang. Woensdag 25 Hei Amerikaansche notities een culinair praatje. ONTPLOFFING IN EEN CHEMISCHE FABRIEK TE LYON. Twee arbeiders gedood, 5 ge wonden. 5.675.000 WERKLOOZEN IN DUITSCHLAND. VLEKTYPHUS IN HET WILNA- GEBIED. Meer dan 100 dooden? AUTO-ONGELUK TE BRASSCHAET. Door Nederlandschen wagen. Gezelschap Nederlanders a/b. „Marnix". DE KREUGER-AFFAIRE. Sjoestroem gearresteerd. SPOORWEGRAMP BIJ CHARBIN. 40 dooden en vele gewonden. DE POSTVLUCHTEN OP INDIE. HET EERSTE CONGRES VAN OCEAAN-VLIEGERS TE ROME. POSTSTAKING TE SJANGHAI. DE REIS VAN DE DO-X. Boven Berlijn. ZWARTE DAGEN VOOR DE ENGELSCHE LUCHTVAART. jjo- 121 1932 (Van onzen eigen correspondent.) De vrouw van een mijner kennissen is een „dietician", een beroep, dat in de laatste ja ren meer en meer tot de speciale vrouwelijke bezigheden is gaan behooren als direct ge volg van de groote ommekeer in het dage- lijksch menu. Ik zou het 't beste kunnen ver talen met dieet-deskundige, maar haast mij erbij te voegen, dat het volstrekt niet alleen njet ziekenhuizen of een kuur te maken heeft eenigszins groote inrichtingen, waar het publiek komt eten, hotels, restaurants, clubs e.d. houden er een of meer dieticians op na. Het is niet hun taak om menu's samen te stellen voor lijders aan een maagkwaal of diabetes, maar combinaties te vinden, die qua smakelijkheid en voedingsgehalte boven aan het lijstje staan. Zij geven hun volle aandacht aan calorieën en vitaminen, aan vermageren en dik worden in de eerste plaats iets waar de Europeesche kok zich niet in het minst om bekommert: voor hem is de hoofdzaak, dat het lekker en voedzaam is. Waarmee ik volstrekt niet zeggen wil, dat zijn Amerikaansche collega er ook niet zijn uiterste best op doet! De groote hotels zijn de eenigen, op som mige echte Fransche en Italiaansche restau rant na, waar men nog de ware culinaire kunst in eere houdt. Onlangs opende een der grootste New-Yorksche herbergen en nam als chef de cuisine den man, die een hal ve eeuw geleden al kok was in het Grand Hotel te Monte Cario en wien een jaarloon van 25.000 dollar werd aangeboden. Maar dit is een uitzondering. De dietician zorgt er voor, dat de ingrediënten en de samenstelling van het menu in overeenstemming zijn met de modernstp eischen van de gezondheids leer en het menschelijk gehemelte, een taak, die niet zoo heel gemakkelijk is. Voortdurend wordt er gezocht naar nieu we combinaties, nieuwe vruchten- en groen tesoorten, tracht men uit te vinden wat nog hier niet bekend zou kunnen zijn. Iedere groote krant bezit een eigen staf kookkundi- gen en het „Household Institute" (Huishou delijk Instituut) van de New-York Herald Tribune heeft zich op dat terrein een aparte plaats veroverd. Aan het begin van dit jaar vroeg een kook-redactrice van een der groote 'New-Yorksche kranten mij, of ik haar een drietal populaire sphotels in mijn vaderland wilde opgeven met de omschrijving van het klaar maken. Jammer genoeg ontbrak mij de tijd om ruggespraak te houden met mijn lezeressen, maar ik kan de vraag nu nog herhalen: wat zoudt u in gezelschap van een Fransch her tengebraad of een Zwitsersche kaas-delica tesse en andere fijne nationale schotels opge ven als een Hollandsche? Boerenkool met •worst, hutspot met klapstuk? Neen toch! Rol pens met toebehooren? Rolpens bestaat hier niet, evenmin als ossenhaas of een kalfsnier- stuk of een sappige biefstuk. Hebben wij eigenlijk wel echte nationale schotels, die niet alleen op de huishoudelijke tafel prijken, maar ook op de menu's van de voornaamste hotels voorkomen? Ik heb er lang over .gepie kerd en er zelfs een kookboek op nageslagen, mij door een landgenoote in bruikleen afge staan en waar alle landen hun aandacht be steed hadden aan uitgebreide warme scho tels voor lunch en diner, koos ik twee oude getrouwen: huzaren- en haringsla, waarvan ae laatste ons „zeebanket" verheerlijkt. Bo vendien staat heel veel eten tegenwoordig in het teeken van het door ijs gekoeld zijn, dank zij de groote verkoop- en reclame-cam pagne der electrische koelkasten. Ik beschreef hen dus naar mijn beste weten met alle op siering van augurken, harde eieren, mayon- naise e.d. en ried hen in het bijzonder aan als tractatie na het schouwburgbezoek. Wat zoudt u in mijn plaats hebben gedaan? Waar ik zooeven zei, dat men uit alle an dere landen lekkers, eet- en drinkwater hier in de stad kan krijgen, moet ik er bijvoegen, dat dit zijn oorzaak vindt in de aanwezig heid van zulke landslieden, die er hun eigen winkels en restaurant openen. Men kan Sy- risch schapengebraad en Russische koolsoep eten, Mexicaansche snoepwaar en Duitsche kruidenierswaren, maar bij mijn weten is er onder de tienduizend in Greater New-York verblijf houdende landgenooten geen een, die hetzelfde aangedurfd heeft. En dat is meer dan jammer! Niet alleen omdat er behou dens de zeer ongunstige omstandigheden van nu een succes van te maken zou zijn, maar omdat er werkelijk dingen bekend gemaakt zouden worden, waarvan men hier geen idee heeft. Om niet eens bij ons kleine vaderland te blijven er bestaat geen Amerikaan, die in ons Indië is geweest en ik ken er heel wat °f hij is nog opgetogen over hetgeen hij daar gegeten en gedronken heeft. De „raistaafl"! De meesten hebben zonder verder na te den ken van de 30 of meer bijgerechten van de rijsttafel opgeschept en zich met doodsver achting door dien berg eten heengeslagen, denkend, dat de Indische Hollander een elas- t'eke maak bezit. Maar onze kruiderijen, on ze vruchtenstroopen, de sambals en kwee- kwee's waarom ze wel naar Toko Zus in den Haag en Toko Zoo in Amsterdam gestuurd worden en niet hierheen? Ik vraag me af, waarom vernuftige breinen hier zitten te «roeien op nieuwe smaken voor roomijs e.d., wanneer iets zoo eenvoudigs als tamarinde rozenstroop gebruikt kan worden. En dat voor een markt van 120 millioen menschen, wie zelfs een klein percentage al een 'rm ^zetgebied zou vormen. En voorloo- kan«n'e nof> n'e* g°cd in, waarom Amen- Ara hic!£0rreln aar(iigen uitgang wèl op zijn niet rm Braziliaansch gaan eten en het nlp,. hp Z1jn Javaansch zouden doen, wan- werd "aartoe de gelegenheid geboden rikaamirhlet p[€Clcs heen moet met de Ame- eten weet juee!e'sche"ndheid op het punt van met 'roggehrrml? c0llze eenvoudige boterham heel Sr°,!d 05 komijnekaas of koek is al ^^f^kuachtergrond verdwenen! De kunstige bouwwerken, die men hier met den naam sandwich betitelt, zullen vermoedelijk bij ons niet bekend zijn: minstens twee, soms drie sneden brood op elkaar, getoast altijd voorzien van een frisch blaadje sla, maar wat er allemaal opgaat! Niet alleen wat wij er in een dun laagje opsmeren'of leggen in vingerdikke hoeveelheden, maar ook in com binaties. T oast-boter-pinda-kaas-toast-boter- jam-toast, dat is een zoogenaamde driedek ker of de vullingen bestaan uit roomkaas en spiegelei, rauwe tomaten en gebakken spek, ossentong en Zwitsersche kaas enz. enz., te veel om op te noemen en voorzien van een paar olijven, zoetzuur, of wat men verder onder een appetizer verstaat. Zulke boter hammetjes kosten van 15 tot 30 ct. en zijn een maaltijd op zichzelf. En er mag niets aan mankeeren! De toast moet precies goed zijn, de vulling of vullingen naar behooren, de sla koud en knappend of het wordt gewei gerd. Ik zag het nog deze week, hoe een zeer eenvoudig uitziend span menschen drie keer aanmerkingen maakten op een sandwich, waar volgens mij niets aan mankeerde en ik bedacht met bitterheid, dat er zelfs in dit lej gendarisch rijke land op het oogenblik men schen blij zijn met brood en enkel boter er op. Ook in de dagelijksche opgave van me nu's en recepten in kranten of tijdschriften bestaat een eenvoudige koffiemaaltijd of mid dagtafel niet alleen uit zulk een reeks van bewerkelijke en uiteenloopende schotels, maar ook komen er in voor, die wij nu niet bepaald op een burgemanstafel vinden thuishooren. En toch is dit alles ten pleziere van de ge middelde familie Johnson, die landsgetrouw er een veel hoogeren levenseisch op na houdt dan de familie Jansen bij ons. Vandaar dat de tijden nu niet zoo gemakkelijk zijn, nu ve len gedwongen worden het een beetje een voudiger aan te leggen. föwteniand In een chemische fabriek te Lyon, die in hoofdzaak films en ander lichtgevoe lig materiaal vervaardigt, ontstond gistermiddag een hevige ontploffing, waardoor het gebouw geheel werd ver nield. Twee arbeiders •■-erden gedood en 5 zwaar gewond. Het aantal werkloozen in Duitschland be droeg volgens officieele gegevens per 15 Mei 5.675.000, d.i. 64.000 minder dan per uit. April. Eenige districten in het Wilna-gebied worden door een vlektyphus-epidemie ge teisterd. Tot nu toe zijn in 20 plaatsen meer dan 750 personen door de ziekte aangetast Meer dan honderd personen zouden aan de gevolgen zijn overleden. De ziekte zou over gebracht zijn door uit de Sovjet Unie af komstige vluchtelingen. Te Brasschaet werd een inwoner van Brecht, zekere Lode Daems, door een auto, welke bestuurd werd door den Nederlander L. uit Sliedrecht overreden en gedood. De chauffeur werd door het parket, dat ter plaatse een onderzoek instelde, onder aan houdingsmandaat gesteld en in de gevange nis ingesloten. DE RAMP VAN DE „GEORGES PHILIPPAR". Dr. van Tricht en echtgenoote, de heer, mevrouw en mej. Root, de heer Wahr Wang Chang Mou, de Nederlandsche passagiers, die gered zijn bij de ramp van de „Georges Philippar", hebben zich aan boord van het motormailschip „Marnix van St. Aldegonde" der stoomvaart-maatschappij „Nederland" ingescheept en Aden verlaten. De chef van de Stockholmsche criminee'.e politie heeft directeur Sjoestroem van het Kreugerconcern wegens bedriegelijk failliet voor gearresteerd verklaard. In verband met een ernstige ziekte van Sjoestroem kan de arrestatie echter voorloopig niet ten uitvoer worden gelegd. Sjoestroom behoorde tot de leidende per soonlijkheden in het Kreugerconcern en stond persoonlijk in nauw contact met Ivar Kreuger. Majoor Ahlstroem, de directeur-bedrijfs leider van Kreuger en Toll is na een langdu- rig verhoor door de crimineele politie niet weer op vrije voeten gesteld. Hij moet de nacht op het bureau van politie doorbrengen. Een ernstig spoorwegongeluk, waarbij veertig personen het leven lieten en eenigen honderden werden gewond, heeft op om streeks 200 K.. ten Oosten van Charbin plaats gehad op den Oost-Chineesclun spoorweg. Het betreft een trein met vluchte lingen, welke Jn botsing is gekomen met een anderen trein. Jieck dè School De heer j. j. Hielkamp, candidaat te Utrecht, heeft oedankt voor het beroep naar de herv. gemeente te Oosterend op Texel. Maandag is de Evang. Luth. Synode te Amsterdam haar honderd en twintigste vergadering begonnen. Wijlen mevr. S. D. A. van Bosse- Fock te Hilversum, heeft 20.C00 gelega teerd aan de Doopsgezinde Zendingsvereeni- ging- DS. J. L. PIERSON. Te Bilthoven .s in den ouderdom van ruim 70 jaar overleden ds. J. L. Pierson, em. predikant van de herv. gemeente te Gronin gen, zoon van wijlen ds. H. Pierson, den vroegeren directeur der chr. philanthr. in richtingen te Zetten. Ds J. L Pierson is in 1886 te Halle door zijn vader in het predik ambt bevestigd; in 1890 vertrok hij naar Hengelo (Geld.), welke gemeente hij 19 jaar heeft gediend, ir 1909 kwam hij naar Groningen. In 1926 nam hij zijn emeritaat en vestigde zich te Bilthoven. Ds Pierson was o m. yice-voorzitter van de Unie „Een School met den Bijbel", voorzitter van den Schoolraad voor de Scholen met den Bijbel voorzitter van het Int. Verbond van Chr Op' voedings- en Onderwijsinrichtingen, en voor zitter van den corsus voor leerkrachten bij het buitengewoon onderwijs, zoowel voor het neutraal als het bijzonder. In alle deelen van ons and, en op vele plaatsen daarbuiten heeft hij over allerlei onderwerpen lezingen gehouden. Ds. Pierson was ook bestuurslid van de Vereniging Nederland-Frankrijk, officier de 1 Instruction Publique en officier in de Orde van Ora.ije-Nassau, GECOMMITTEERDEN EIND EXAMENS KWEEKSCHOLEN VOOR ONDERWIJZERS(ESSEN) De minister van onderwijs, kunsten en we tenschappen, gelet op art. 210ter, onder a, I, der lager-onderwijswet 1920 en op art. 2 van het kon. besluit van 10 Sept. 1923 (St.bl. no. 434) heeft aangewezen gecommitteerden bij de in 1932 af te nemen eindexamens der rijks-, gemeentelijke en bijzondere kweekscho len voor onderwijzers en onderwijzeressen. Voor bedoelde onderwijsinrichtingen te Alkmaar en Bergen (Loudelsweg) werden be noemd als gecommitteerden: G. C. Dun, in specteur van het lager onderwijs in de in spectie Den Helder, te Alkmaar (voorzitter); J. G Haremaker, oud-officier, te Alkmaar; P. T. Jansen, oud-hoofd van een openbare lagere school, te Haarlem; b. als plaatsver vangende gecommitteerden: D. Been, oud- leeraar van een rijkskweekschool, te Haar lem; mevr. M. M. Dun, geboren Quispel, te Alkmaar; mr. P. Langeveld, advocaat en pro cureur, te Alkmaar; H. K. de Wild, in dustrieel te Alkmaar. Voor de rijkskweekschool te Zaandam en de bijz. kweekschool te Beverwijk werden benoemd als gecommitteerden: E. Rahder, inspecteur van het lager onderwijs in de in spectie Alkmaar, te Alkmaar (voorzitter); A. Dubbink, gemeentelijk inspecteur van het la ger onderwijs te Zaandam, te Zaandam; mr. A. Liesker, griffier bij .het kantongerecht te Haarlem, te Haarlem; b. als plaatsvervan gende gecommitteerden; D. Been, oud-leer- aar van een rijkskweekschool, te Haarlem; W R. Drost, burgemeester der gemeenten Kwadijk, Middelie en Warder, te Kwadijk; mevr. M. M. Dun, geboren Quispel, te Alk maar; mr. H. Q, Hooft Hasselaar, kanton rechter en oud-arrondissementsschoolopzie ner, Zaandam. £uchtvaact Morgen, 26 Mei a.s., vertrekt het K.L.M.- vliegtuig de Uil van Amsterdam naar Ba tavia. De bemanning bestaat uit de heeren C. Tepas, W. C. van Veenendaal, M. Franse en L. C. Dik, welke resp. als 1ste bestuurder, 2e bestuurder, werktuigkundige en radio-tele grafist de reis zullen maken. De post voor dit vliegtuig moet uiterlijk hedenavond te Amsterdam zijn. De Duif (thuisreis) gister uit Jodhpur ver trokken geland te Djask. Het eerste congres van oceaanvliegers te Rome heeft gisteren een commissie ingesteld, teneinde de verschillende voorstellen te on derzoeken en de mogelijkheden te bestudee- ren van de instelling van geregelde lucht postdiensten op de transatlantische route zoowel tusschen Europa als Amerika als over den stillen oceaan. Alle postambtenaren te Sjanghai zijn in staking gegaan als protest tegen de verpoli tieking van de Chineesche posterijen en te gen de scheiding van de spaarbank van den algemeenen dienst der posterijen. Gevreesd wordt, dat de staking zich over geheel China zal uitbreiden. Om zes uur tien gisteravond bereikte de Do X de binnenstad van Berlijn. De lucht reus vloog op ongeveer 400 M. hoogte. De Do X was geëscorteerd door talrijke vliegtui gen van de Lufthansa. De Berlijnsche bevol king was enthousiast en juichte het lucht schip toe. Het verkeer in de wijken waar de Do X boven kruiste, was tijdelijk gestagneerd. De Do X zette direct koers in de richting „Mueg- gelsee", het grootste meer in de naaste om geving van Berlijn, waar duizenden aanwe zig waren om getuige te zijn van de daling op Duitsch grondgebied na de schitterende Oceaanvlucht. Om 18 uur 20 verscheen de luchtreus, door de belangstellenden hartelijk begroet, boven het meer. Vier minuten later daalde de lucht reus op het meer waar het voor anker ging. Direct hierna naderden vijf motorbooten van de Rijkswaterpolitie de Do X en maakten een afzettting, welke gedurende het veertien- daagsche verblijf van de Do X waarschijn lijk gehandhaafd zal blijven. Later kwam de regeeringsboot, waarop zich behalve den rijksminister van verkeers wezen Treviranus, ook bevonden de eerste burgemeester van Berlijn, Dr. Sahm en tal rijke eeregasten. Per motorboot begaven de commandant van de Do X, kapitein Chris- tiansen, Dr. Dornier en talrijke leden der be manning zich naar de regeeringsboot, waar toespraken werden gehouden. Na de officieele ontvangst aan boord be gaf de bemanning der Do X zich per auto naar Hotel Kaiserhof, waar zij hun intrek hebben genomen als gasten der Rijksregee- ring voor den tijd van het oponthoud van het vliegschip te Berlijn. Boven het vliegveld Bartin bij Manchester is een Engelsch oorlogsvliegtuig in branc gevlogen en neergestort. De piloot werd dood onder de overblijfselen vandaan gehaald, ter wijl zijn begeleider zware verwondingen hac bekomen. Het ministerie van luchtvaart deelt mede dat dicht bij Gaza in Egypte een Engelsch bombardementsvliegtuig is neergestort. De beide inzittenden werden gedood. Binnen drie dagen zijn hiermede in het Britsche rijk vier vliegtuigen neergestort, waarbij zeven personen gedood zijn. EERSTE HULP BIJ ONGELUKKEN. Dezer dagen is te Utrecht de bondsverga dering gehouden van de Nederl. Vereeniging „Eerste Hulp bij Ongelukken" ter gelegen heid van het 25-jarig bestaan dier afdeeling De voorzitter, dr. P. H. van Eden, ge waagde ervan, dat thans de weg geëffend is voor algemeene samenwerking. Het aantal afdeelingen steeg van 32 tot 40. Als nieuw bestuurslid werd gekozen de heer dr. J. van Erp te 's Hertogenbosch. ALG. NED. VERBOND. De groep Nederland van het A. N. V heeft te Leiden een algemeene vergadering gehouden onder leiding van den groepsvoor- zitter, den heer J. N. Pattist. Aangenomen werden de voorstellen van de afd. Den Haag, waarbij 't groepsbestuur wordt uitgenoodigd: lo. de leden op te wekken tot medewerking aan het streven om de gevolgen van de we reldcrisis voor land en volk zoo goed moge lijk te boven te komen en 2e in overleg met andere vereenigingen en de eigen afdeelin gen te trachten dit doel te bereiken. MENSCHELIJKE PROJECTIELEN. Minder gevaarlijk dan voorgege ven wordt. De minister van justitie heeft op de vra gen van het lid der Tweede Kamer mevrouw Van ItallieVan Embden betreffende het nemen van maatregelen tot strafbaarstelling van het verrichten van gevaaarlijke toeren in inrichtingen van vermaak geantwoord, dat in het circus, waarop het in de vraag gestelde (het schieten van menschen uit een kanon) blijkbaar doelt, aan de bedoelde verrichtin gen, afschoon inderdaad niet zonder ge vaar, toch ook ter bevrediging van de sen satiezucht van het publiek wel een schijn van meer gevaar en grootere gevolgen wordt ge geven dan in werkelijkheid aanwezig zijn. De plaatselijke overheid beschikt, doordat zij aan de vergunning tot 't geven van open bare vermakelijkheden de noodig geoordeel de voorwaarden in voldoende mate verbin den kan, bereids over de middelen om exces sen tegen te gaan. Die administratieve con trole kan ook van meer dadelijk effect zijn dan de toepassing eener strafbepaling, welke bovendien algemeen gehouden zou moeten worden en ook daarom een minder deugde lijk middel zou zijn. In verband met een en ander zal de minister voor deze aangele genheid, voor zooveel noodig, de aandacht vragen van zijn ambtgenoot van binnenland- sche zaken. AFVLOEIING VAN OVERCOMPLETE AMBTENAREN. Naar aanleiding van vragen van het lid der Tweede Kamer mevr. BakkerNort be treffende bekendmaking der algemeene rege len voor de afvloeiing voor overcomplete ambtenaren, deelt de minister van binnen- landsche zaken mede, dat in art. 96 van het Algemee Rijksambtenarenreglement voor de afvloeiing van overcomplete ambtenaren al gemeene regelen gesteld zijn. t.w.: Bij ontslag wegens verandering in de in richting van een dienstvak geschiedt het ont slag der in vasten dienst aangestelde ambte naren in de volgende rangorde: lo. zij, die zulks wenschen; 2o. de gehuwde vrouwelijke ambtenaren, tenzij zij de kostwinster zijn van een gezin; 3o. zij, die 35 of meer voor pensioen geldige dienstjaren hebben, waarbij ongehuwden, die geen kostwinner van een gezin zijn, vóór de overigen en in beide groepen ouderen in leeftijd vóór jongeren gaan; 4o. zij, die den leeftijd van 35 jaren nog niet hebben overschreden en niet 6 maanden of langer hetzij gehuwd, hetzij kostwinner van een gezin zijn, te beginnen met hen, die de minste dienstjaren hebben. Wanneer het dienstbelang zulks vordert, kan bij de verleening van ontslag, van de rangorde worden afgeweken, met dien ver stande, dat, indien de omvang van de voor genomen afvloeiing daartoe aanleiding geeft, deze geschiedt naar een bepaald vooraf vast gesteld en aan de betrokkenen kenbaar ge maakt plan. PLAATSELIJKE KEUZE. De Nat. Bond voor PI. Keuze heeft te Utrecht zijn algemeene vergadering gehou den onder leiding van den heer P. v. d. Meu- len. Mededeel ingen werden gedaan over voorbereidingen die getroffen werden voor het voeren van een actie in 1935, op grond van art. 6 der Drankwet, een actie, die nu de PI. Keuze zelf voor het oogenblik niet is door te voeren, toch zeer na grenst aan dat gene wat de Bond beoogt. Besloten werd voorts den Raad van Negen om te zetten in een Raad van XII, ten einde ook aan drie Roomsch-Katholieken er een plaats in te geven Mooie witte tauden, die met de heerlijk verfrisschende Chlorodont-tandpasta onder houden zijn, geven aan ieder uiterlijk een eigen bekoring. Een proef overtuigt. Per tube 35 et. Als leden van den Raad van Vijftig wer den gekozen de heeren F. S. Noordhoff, secr. van het Ned. Verbond van Vakverenigin gen, prof. dr. H. Dooyeweerd, hoogleeraar aan de Vrije Universiteit te Amsterdam, pa ter Fabricius te Helmond en A. Martinus te 's-Gravenhage. NOORDZEEVISSCHERS OP URK. In hoeverre lijden zij schade dook de afsluiting van de Zuiderzee? De minister van waterstaat heeft op de vragen van het lid der Tweede Kamer den heer Heemskerk betreffende toepassing der Zuiderzeesteunwet ten aanzien van de Ur- ker Noordzeevisschers bij de Zuiderzeevis* scherij op zoodanige wijze betrokken zijn, dat zij geacht kunnen worden in de uitoefening van die visscherij hun voornaamste bron van inkomsten te vinden. In de mate, waarin de Urkervisschers de Zuiderzeevisscherij heb ben beoefend, zal dus een aanwijzing wor den gevonden ter beoordeeling van de scha de, die zij van de afsluiting der Zuiderzee ondervinden en dus ook ter beoordeeling van hun aanspraak op gelijkstelling met belang hebbenden in den zin der Zuiderzeesteun wet. Wetswijziging acht de minister hiervoo» niet noodig. EEN PRACTISCH BOEKJE. Wij ontvingen van de passage- en reisburea«c Wm. H. Muller en Co, Damrak 90 te Am sterdam een boekje, waarin de spoorkosten, prijzen voor vliegpassages, alsmede eene volle dige opgave van de vacantie-bootreizen 1932 zijn opgenomen. Het boekje is voor belangstellenden gratis bf deze bureaux verkrijgbaar. HULPVERLEENING AAN DE MELKVEEHOUDERIJ. Amendementen» De heeren Van den Heuvel en Kortenhorst hebben amendementen ingediend op het wets ontwerp tijdelijk maatregelen tot hulpverlee ning aan de melkveehouderij. De heer Van den Heuvel stelt voor om in art. 4, 2e lid de woorden „die de onmisbare productiekosten niet te boven gaat" te ver vangen door „zooveel mogelijk overeenko mende met den productieprijs". De bedoeling is, in de wet niet slechts uit te spreken dat de richtprijs den productie prijs niet te boven mag gaan maar eveneens vast te leggen, dat de productiekosten zoo na mogelijk in den melkprijs worden verdiscon teerd. Voorts stelt de heer Van den Heuvel voor om in te voegen na art. 12 een nieuw artikel 12a van den volgenden inhoud: „Bij algemeenen maatregel van bestuur kunnen voorwaarden worden gesteld betref fende de aflevering van consumptiemelk. Deze voorwaarden zullen zoowel bepalin gen kunnen bevatten betreffende de bevoegd heid tot verkoop van consumptiemelk als het instellen van een heffing op de consumptie- melk. De opbrengst van zulk een heffing wordt gestort in het crisis-zuivelfonds." De bedoeling van dit voorgestelde nieuwe artikel is het mogelijk te maken, ook de con sumptiemelk in de regeling te betrekken. Er is wel groote waarschijnlijkheid maar aller minst zekerheid, dat de steun aan de zuivel voldoende effect zal hebben voor de consump tiemelk. Het amendement kan voorkomen, dat óf de veehouders, die consumptiemelk le veren, niet den richtprijs bereiken of dat dezen, door verwerking van hun melk tot kaas en boter, het surplus aan zuivelproduc ten vergrooten. Vooral kan het voor eea goed functionneeren van de geheele steunre geling noodig zijn, ook de consumptiemelk iets te laten bijdragen tot de voor steun be- noodigde gelden. Verder stelt de heer van den Heuvel voor, in te voegen een nieuw artikel 12 b van den volgenden inhoud: „Bij algemeenen maatregel van bestuur <an aan de crisis-zuivel-centrale de bevoegd heid worden gegeven, zuivelproducten aan te koopen en weder te verkoopen". De bedoeling is, de mogelijkheid te openen van een veel eenvoudiger manier van steun- verleening dan in deze wet is belichaamd. Naar de meening van den voorsteller zou de steunverleening het doeltreffendst aldus ge regeld kunnen worden. Alleen producenten van boter en kaas wordt de bevoegdheid gegeven, voor zekeren prijs hun product af te leven aan de Crisis- Zuivel-centrale. Deed men dit, dat was daar mede de binnenlandsche prijs ongeveer op deze hoogte gestabiliseerd. Niemand zou voor lageren prijs verkoopen en niemand zou, als de buitenlandsche aanvoer verhin derd wordt, voor lageren prijs kunnen koo pen, zoodat de gewone leveranciers aan hun gewone afnemers zouden blijven leveren. Men zou dan alleen noodig hebben een hef fing op de margarine om het normale prijs verschil te handhaven tusschen boter en margarine. De opbrengst daarvan zou aan gewend kunnen worden ter finnciering van Tet verlies op den uitvoer. Tenslotte stelt de heer Van den Heuvel voor om in art. 19 het 1ste lid aldus te ezen: „Door ons kunnen, onder nadere door onzen minister te bepalen voorwaarden, voor de weken tusschen 2 Mei 1932 en het tijdstip, waarop de wet volledig werkt, uitkeeringen worden verstrekt aan melkveehouders, bere kend naar een bedrag van 0.75 per melkge vende koe per week". De wet zal wellicht voor 1 Augustus niet volledig werken. Algemeen was ieder van oordeel, dat uiterlijk 1 Mei de steunregeling klaar zou moeten zijn. Het lijkt billijk, om -'-1 maar gedurende drie weken, maar gedu- niet lliCl lllCldl nvnvn, rende de geheele periode na 1 Mei gedeelte lijk schadeloos te stellen voor de omslachtige manier, welke nu eenmaal voor wetgevende maatregelen vereischt is. Wat betreft de amendementen van den heer Kortenhorst, de strekking daarvan is, om aan de regeering de gelegenheid te ge ven, spiisvettenjook^anneerdezein^

Alkmaarsche Courant | 1932 | | pagina 9