DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. Schandelijke tooneelen in den Pruisischen Landdag. DONDERDAG 26 HEI 1932 QaqeÜiksch Ox>ec<zicht De nat. socialisten treden als „over winnaars" uit den veldslag naar voren. Aanleiding rede van een communist, No. 122 Hit Aet 'Jlademeiit üe regelrng kunnen blijven. fB-uitenCattd VERDACHTE FINANCIEELE AANGELEGENHEDEN VAN NEW YORK'S BURGEMEESTER. Jimmy Walker voor de Commis sie van Onderzoek. Walker verdedigt zich. Het verhoor van burgemeester Walker. Groot tumult. HET HERSTELVRAAGSTUK. De „Temps" tegen de En- gelsche houding in het herstel- vraagstuk. 134e Jaargang DE TURKSCHE MINISTERS TE ROME. DE ONTWAPENINGSCONFERENTIE. De kwalitatieve ontwapening. BLOEDIGE BOTSING TE GREVENBROICH. GROEIENDE OPWINDING INDE BRAZILIAANSCHE STAD SAO PAOLO. Deze Courant wordt ELKEN AVOND, behalve Zon en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden bij vooruitbetaling voor Alkmaar 2. banco door bet geheele Rijk 2.50. i^osse nummers 5 cents. PRIJS PER GEWONE ADVERTENTIENf Van 15 regels 1.25, elke regel meer 0.25, groote contracten rabat. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdruk kerij v b. HERMs. COSTER ZOON, Voordam C 9, postgiro 37060. Telef. 3, redactie 33. Directeur: C. KRAK. Hnnfdr.iiücienr' Ti. N. ADF.MA De onderhandelingen met Duitschland schieten, helaas, niet op en misschien zal de regeering met een eenzijdige deviezenregeling moeten komen om Duitschland tot beter in zicht te brengen. Bij de daarop volgende behandeling der ar tikelen hebben vele sprekers tal van amende menten verdedigd en we zijn werkelijk de te] er van kwijt geraakt. Laten we enkel mede- deelen, dat de Kamer zich vereenigd heeft met een amendement-Van den Heuvel (a. r.), waar bij de consumptiemelk wèl onder de regeling wordt gebracht, afgewezen Ijeeft een amen- dement-Kortenhorst (r. k.) om hooger belas ting van ingevoerde spijsvetten mogelijk te maken, na langdurige beraadslaging verwor pen heeft een amendement van den heer Boon (lib.) om het vermengingspercentage, dat de minister op 50 als maximum wilde stellen, op 30 terug te orengen. Ten slotte is het ontwerp met 53 tegen 12 (soc.-dem.) stemmen goedgekeurd. Morgen komt nu het ontwerp tegen de godslastering aan de orde. Dit nummer bestaat uit drie bladen. Den Haag, 25 Mei. De Eerste Kamer heeft gisteravond een vergadering gehouden, welke langer heeft geduurd dan men had kunnen ver wachten. Bij het ontwerp waarbij met mede werking van Stad en Lande van Gooiland een Natuurreservaat in het Gooi wordt gevormd, heeft n.1. de heer H e n r i P o 1 a k (s. d. a. p.) er uitvoerig op aangedrongen, dat de twee millioen, welke daarvoor zijn bijeengebracht, zouden worden verdeeld fusschen de Erf- gooiers, terwijl hij bovendien wilde, dat de Staat nog een 259 H.A. zou onteigenen en bij de 1500 H.A. van het Reservaat zou voegen. Minister Donner heeft hem echter getracht duidelijk te maken, dat die twee mil lioen in de kas van Stad en Lande moet blij ven en dat de Staat de middelen mist om een dergelijke schenking aan de liefhebbers van een mooie natuur te doen, vooral in deze critieke tijden. Daarna is er nog gediscussi eerd over de naturalisatie van een Italiaan, waarvan de heer Van C i 11 e r s (a. r.) niet wilde weten, die zich door minister Donner niet liet overtuigen, dat die man, a! is hij door de Italiaansche regeering niet van den mili tairen dienst vrijgesteld, toch een goed Nederlander kan worden. Hedenmorgen heeft de Eerste Kamer in behandeling genomen het wetsvoorstel tot dekking van het Poridenverlies der Neder- landsche Bank. Men weet, dat tengevolge vaA het opgeven van den gouden standaard door 'Engeland de Nederlandsche Bank een zeer groot verlies heeft geleden op de bij haar in portefeuille zijnde goudwissels. De regee ring was haar te hulp gekomen met een regeling, waarbij voor de dekking van dit verlies de Bank een deel van haar reserves zou opofferen, terwijl het restant geleidelijk zou worden gedekt door afschrijving op de winsten van de eerstvolgende jaren en de staat zich tot steun van de Bank schuldenaar verklaarde voor de nog niet hierdoor gedekte schuld, ongeveer 13 millioen. Die laatste clausule, waarbij de staat fictief schuldenaar wordt, en wel in die mate, dat wanneer het octrooi van de Bank niet vernieuwd mocht worden, die schuldpost automatisch zou ver vallen, heeft de voornaamste stof geleverd voor het debat, dat bijna den geheelen dag in beslag heeft genomen. De heeren Koster en Van den Bergh (lib.), Van E m b - den (v. d), D e Z e e u w (s. d. a. p.) en P o 11 e m a (c. h.) hadden daartegen ernstige bedenkingen, vonden dien fictieven schuldpost een camouflage van de waarheid, dat de Bank in de schuld zit, zoodat zij eigenlijk geen winst kan uitdeelen zoolang deze niet is gedelgd. Zij achtten dit beneden de waar digheid van een instelling als de Ned. Bank, die veel beter zou gedaan hebben de schuld van ongeveer 30 millioen ineens te delgen met opoffering van kapitaal en reserves en daartoe desnoods een beroep op de geld markt had moeten doen. Minister De Geer heeft kort en zakelijk het ontwerp, dat in de Tweede Kamer zonder stemming was goed gekeurd, verdedigd, er den nadruk op leg gend, dat het bestuur der Bank volkomen er kent het fictieve karakter van de schuld van den Staat en er mede accoord gaat, dat bij vervalling van het octrooi ook de schuld ver dwijnt. In dezen tijd was, betoogde hij, geen eenvoudiger middel te bedenken om uit de moeilijkheid te geraken. De Kamer heeft ten slotte het ontwerp goedgekeurd met 27 tegen 10 stemmen. De liberalen schaarden zich bij de voorstemmers; met de socialisten en de vrijzinnig-democraten behoorde de heer Pol- lema als eenig christelijk-historische tot de ^genstanders. Steun aan de melkveehouderij. Verhooging bcterprijzen. Heel den dag heeft de Tweede Kamer gewijd aan de behandeling en ten slotte af handeling van het wetsontwerp tot verlee ning van steun aan de melkveehouderij. Het eerst aan het woord was minister Ver schuur ter beantwoording van de vele voorafgaande sprekers. Hij deelde onder meer mede, dat maatregelen voor de zandboeren en «e varkensteelt in onderzoek zijn. Wat de melkveehouderij betreft, is de afzet onge twijfeld de voornaamste factor, maar de hulp oet in de eerste plaats in het binnenland orden gezocht. Een gedeelte der kaasaan- *J*k zal moeten worden omgezet in boter- Pmductie en ter voorkoming van een te oote opbrengst moet een menggebod voor margarine worden vastgesteld. boJr e voorg«iragen regeling zal een minicfr'^S ^an 1-^ Per kilo ontstaan en de minister acht dit geen te hoogen prijs De ziin rr rgarine- waarin 25 percent boter zal te staa^6rgf zal °P ongeveer 1.10 komen Onvermo !t ac^t zal worden 2 millioen kilo len vnr,,.11? margarine beschikbaar te stel- schien hr,/ .arrasten en daarvoor zullen mis- voornaams^ V^6" worden uitgegeven. De vermoede'"!. J^'ingen der wet zullen treden, D.-. r 1 !u'' in werking kunnen kuiten de n- °f!SUmPt'emelk zal vermoedelijk Gistermiddag heeft de Pruisische Landdag zitting zeer rumoerige tooneelen geboden, die in de Duitsche parlementaire geschiedenis hun weerga niet vinden. Het is wel niet de eerste maal, dat een volksvertegenwoordi ging wordt gebruikt voor het met de vuist uitvechten van geschillen, en zeker niet de eerste maal in Duitschland, dat wat derge lijke gevallen betreft, wel aan de top der na ties staat, maar de aanblik die de zittings zaal van den Pruisischen Landdag gister avond na den veldslag bood, moet in zijn soort unique geweest zijn en moet, dunkt ons, wel tot diepe verontwaardiging stem men. Nadat de eerste Landdagzitting Dinsdag tamelijk rustig was verloopen en gister tot aller verbazing de voorzitter op normale wij ze kon worden gekozen de nationaal-socia- listische afgevaardigde Kerrl werd met 262 stemmen verkozen kwam het in de na middaguren tot bovengenoemden inderdaad bloedigen veldslag. De aanleiding hiervan is te vinden in een scherpe redevoering van den leider der com munistische fractie, deze had den nationaal- socialisten-toegeroepen: „Er bevindt zich in uw rijen een ontzaglijk aantal moordenaars". Hierop drongen de nationaal-socialisten op. De communisten stormden op het spreek gestoelte af en gingen om hun woordvoerder staan ten einde dezen tegen de nat.-soc. te beschermen. Hierop stormden de nat.-soc. de trap van de sprekerstribune op. Toen Hinkel de boven ste trede had bereikt, kreeg hij van een der communisten een slag in het gezicht. Op hetzelfde oogenblik werd de inktkoker van den president tfe midden van de opeenge hoopte nazi's geworpen. Er ontstond een verwoede vechtpartij. Stoelen vlogen door de ruimte, terwijl de lampen van de stenogra fentafel werden kapot geslagen. De afge vaardigden stormden woedend op elkander af. Intusschen had president Baumhoff met de leden der andere partijen de zaal verlaten. De communisten werden door de nat.-soc. letterlijk uit de zaal geslagen. Het schijnt dat talrijke leden zijn gewond. O.m. werd een afgevaardigde door vijf fractiegenooten uit de zaal gedragen. De nat.-soc. hieven hun lied „S A Mar- chiert" aan. Bezoekers van de publieke tri bune zongen het lied mede. De zittingszaal van den Pruisischen Land dag bood na de vechtpartij een woesten aan blik. Zware lederen fauteuils, tafelkastjes, vernielde lampen en een chaos van papier, stembiljetten en wat zich verder bevond in de kastjes der afgevaardigden, lag, in het bizonder in den communistischen hoek, op den grond. Men kon van den ingang bij de plaatsen der communisten nauwelijks de zaal betreden. In de wandelgangen heerschte buitengewo ne opwinding, ook bij het publiek dat zich daar van de tribunes verzamelde. Het was bijna tot 'n voortzetting der kloppartij geko men indien de bodes van het Huis niet had-, den ingegrepen. De fractieleiders trachtten hun partijge- nooten voor fractiebijeenkomsten te verzame len. Intusschen is bekend geworden dat bij de vechtpartij eenige communistische en sociaal democratische afgevaardigden niet onbelang rijk zijn gewond. De leider S.P.D.-fractie Jurgensen moest bewusteloos uit de zittingszaal worden ge dragen. De communisten Kraemer, Kuntz en Golke werden eveneens gewond. In hoofdzaak betreft het hoofdwonden. De nat.-soc. Weh- ner werd minder ernstig gewond. Eenige minuten na de botsing verscheen de communist Kraemer met verbonden ge zicht opnieuw in de zittingszaal. Het bloed zijner wonden siepelde door het hem aan gelegde noodverband. Hij ruimde zijn lesse naar op en riep daarbij: Twintig tegen één Jullie honden. Dat zal je betaald worden gezet. De aan het meubilair van het Huis aange richte schade is zeer groot. Een Centrumafgevaardigde uit Rheinland, een arts, behandelde de gewonden. De won den, die afgevaardigde Jurgensen in het ge zicht had bekomen moesten worden gehecht. Hij werd naar het ziekenhuis overgebracht. o Het seniorenconvent van den Pruisischen Landdag is direct na de onderbreking van de zitting bijeengekomen ten einde te beraadsla gen over de maatregelen welke genomen moeten worden tegen de afgevaardigden, die schuldig zijn aan ordeverstoring. Naar verluidt hebben nat.-soc. en commu nisten verklaard, dat tij 't niet noodig ach ten de schuldvraag vast te stellen en der halve een inmenging van de politie niet wen- schen. De sociaal-democraten daarentegen ver klaarden dat zij zich met het oog op de mis handeling van Jurgensen en op den geheelen toestand zich er niet mee kunnen vereenigen dat de betrokkenen verklaren, dat de zaak hun verder niet interesseert. De Centrum fractie legde een soortgelijke verklaring af. Het seniorenconvent heeft nog geen beslui ten genomen, maar het zal den eersten Juni bijeenkomen om zich nogmaals met de aange legenheid bezig te houden. o De Pruisische persdienst van de nat. soc. landdagsfractie heeft tegen middernacht een verklaring gepubliceerd betreffende 'de ge beurtenissen in den Pruisischen landdag. Hierin wordt verklaard, dat het onmiddellijk opgenomen onderzoek der fractie een over vloed van bewijsmateriaal heeft opgeleverd tegen afgevaardigden van den linkervleugel betreffende hun deelneming aan geweldda den. Hiervoor staan dozijnen getuigenverkla ringen ook van niet-nat.-soc. en van neutrale tribunebezoekers ter beschikking. Het steno gram toont volkomen aan, dat de marxis tische afgevaardigden den schuld dragen. Vervolgens worden een groot aantal getui genverklaringen vermeld. Herhaaldelijk wordt verklaard, dat de communistische afgevaar digde Pieck van de ministerstribune een zware ministerstoel naar de ryon van cen trum en sociaal-democraten heeft geworpen, ofschoon daar geen handgemeen heerschte. Door dezen worp is waarschijnlijk een afge vaardigde van een dezer fracties gewond. De fractie zal nog een nauwkeurig verslag van het gebeurde publiceeren. De communistische landdagfractie van den Pruisischen landdag publiceert een verkla ring, waarin ook gesproken wordt over de zitting van het seniorenconvent. Verklaard wordt, dat de afgevaardigde Steger in den raad van ouden de verklaring heeft afgelegd, dat zijn fractie de heftigste verontwaardiging tot uiting heeft gebracht over de houding der nat.-soc. Daartegenover heeft dé sociaal-democrati sche afgevaardigde Heilmann gepoogd den communisten de schuld te geven, door te be weren dat de communisten het eerst hebben geslagen. Dat de nat.-soc. aanval georgani seerd en voorbereid was, blijkt uit een uit lating van Kube en uit den „Angriff". die in het nummer van heden aankondigt, dat de nat.-soc. fractie tot terreurmethoden zal over gaan. De communisten hebben met hun in het seniorenconvent tot uiting gebrachten eisch tot onmiddellijk hervatten der onderhande lingen uitgesproken, dat zij vastbesloten zijn in opdracht van hun politieke kiezersmassa's den fascistischen terreur ook in het parlement vastbesloten te bestrijden. Naar aanleiding van de voorvallen in den Pruisischen landdag hebben de communisten gister gepoogd des avonds in verschillende deelen van de stad demonstratieoptochten te formeeren. De politie was gedwongen in ver scheidene gevallen gebruik te maken van den gummistok. Een- politieagent werd een oogen blik zoo in het nauw gedreven dat hij door eenige keeren in de lucht te schieten ruim baan moest maken. Veertien personen werden gearresteerd WBm—WMWMH— Van nat -soc. zijde wordt medegedeeld, dat vier leden der nat.-soc. fractie bij de vecht partij zijn gewond. De fractieleider Hinkler is geblesseerd aan zijn linkeroor, de afg. Weh- ner heeft door een toegeworpen stoel een verwonding aan den ruggegraat bekomen, terwijl de afgevaardigden Daluege en Kunze eveneens blessures bekwamen. Het politie onderzoek is nog niet afgeloopen. Voor de door gouverneur Rooseveldt inge stelde commissie van onderzoek naar de financien van de stad New York heeft gister na voorbereidende werkzaamheden welke maanden in beslag hebben genomen het ver hoor plaats gehad van burgemeester Walker over diens particuliere finaneieele aange legenheden. 5000 personen belegerden als het ware het gerechtsgebouw, ten einde tot de publieke tribune te kunnen worden toege laten. Er werden slechts 350 personen toe gelaten. De politie handhaaft een zeer stren ge afzetting. Hoofdpunt van onderzoek is de reis, welke Walker in 1927 door Europa heeft gemaakt. Hij schijnt toen tijdens zijn zes- daagsch verblijf te Parijs 13.000 dollar te hebben uitgegeven. Voorts zou Walker groote sommen hebben aangenomen als „schade loosstelling voor politieke bezigheden". Waarschijnlijk zal het verhoor drie dagen duren. Het doel van procureur Seabury, die het onderzoek leidt, is, den burgemeester van zijn functie te ontheffen. Nadat burgemeester Walker een document had onderteekend, waarin hij afstand doet van het immuniteitsrecht, verdedigde hij zich tegen de beschuldiging de autobusmaat schappij te hebben bevoordeeld door het ge ven van een vergunning, in ruil waarvoor hem voor zijn reis naar Europa een crediet- brief ten bedrage van 10.000 dollar was aan geboden. Toen burgemeester Walker den offi cier van justitie verklaarde „Nog ben ik bur gemeester van New York" juichten zijn toe hoorders hem enthousiast toe. Deze eerste dag van de behandeling heeft geen verrassingen gebracht. Betreffende zijn reis naar Europa heeft burgemeester Walker verklaard, dat de in de beschuldiging ge noemde 13000 dollar behoorden tot het reis fonds van het onder zijn leiding staande reisgezelschap. Hij zelve heeft daarin bijge dragen. In het verdere verloop van het verhoor door de commissie van onderzoek eischte bur gemeester Walker van den officier van justi tie, dat deze hem helder en duidelijk het doel van het onderzoek zou uiteenzetten. Seabury antwoordde, dat Walkers particuliere finan eieele aangelegenheden op zijn minst geno men verdacht waren. Hierop ontstond in de zaal een geweldig tumult. De partijvrienden van Walker in de commissie, evenals de toe schouwers schreeuwden, raasden en lachten. Een man in de toeschouwersruimte poogde een redevoering te houden. De voorzitter, Hofstaedter, schorste de zitting. Nadat het verhoor hervat was, deelde Walker mede, dat hij tezamen met den uitgever Paul Block een gemeenschappelijke rekening geopend had Block heeft 1000 tot 2000 ongenoemde aan- deelen ingebracht. Tengevolge van de beurs- hausse van Februari tot 1927 tot Augustus 1929 hebben de rekeninghouders een winst gemaakt van bijna een kwart millioen dollar Hiervan heeft Walker 10200(5 dollar gekre gen. De „Temps" nam gister stelling tegen de houding, die in de Engelsche dagbladen wordt aangenomen ir. het herstelvraagstuk, waarbij het blad het betreurt, dat het voor de conferentie van Lausanne niet mogelijk is tusschen de Fransche en de Engelsche opvat ting een overeenstemming te bereiken om een gemeenschappelijk front te vormen tegenover de Duitsche eischen. Het is onbegrijpelijk, dat Engeland Frankrijk voor de moeilijkhe den verantwoordelijk wil stellen, die men in Lausanne zal ontmoeten. Men poogt den indruk te wekken alsof de Fransche eisch tot handhaving van het principe der herstel betalingen een duurzame oplossing van het geheele probleem verhindert. Van een alge meen standpunt uit en in het belang van een pacificatie van Europa zou de definitieve af schaffing der reparaties zekerlijk slechts toe t® juichen zijn. Deze oplossing is echter alleen mogelijk, wanneer zij parallel gaat met een schrapping der intergealliëerde schulden aan Amerika. De sleutel ligt dus in Washington en er bestaat geen kans, dat Amerika zou afzien van de schuldbetalingen. Zelfs het voorstel de herstelbeta ingen af te schaffen op voorwaarde, dat Duitschland een laatste betaling ten bedrage van onge veer 5 millard go'dmark zou doen, heeft geen kans te worden aangenomen, aangezien rijkskanselier Bruning reeds openlijk stelling genomen heeft tegen iedere hervatting der betalingen. Een dergelijke oplossing zou bovendien de kwestie der intergealliëerde schulden volkomen open laten. Onder de tegenwoordige omstandigheden is de ver standigste oplossin het moratorium zoolang te verlengen, tot de mogelijkheid ontstaan is op verstandige basis met de Washingtonsche regeering de geheele schuldenkwestie te be spreken. Het is echter meer dan twijfelachtig, dat de rijksregeeri: g onder den druk der rechtsche kringen een dergelijke voorloopige regeling zou aanvaarden. De Turksche premier en de minister va* buitenlandsche zaken zijn gistermorgen te Rome aangekomen. Zij werden op het station door Mussolini verwelkomd. In den loop van den morgen legden de Turksche gasten kran sen op de koningsgraven en bij het graf van den onbekenden soldaat. Daarna werden zij door den koning ontvangen. Des middags brachten de ministers van buitenlandsche zaken elkaar bezoeken. Zij onderteekenden een protocol betreffende de verlenging van het TurkschItaliaansche vriendschapsver drag. De Italiaansche pers hecht groot be lang aan het Turksche bezoek in verband met de versterking der ItaliaanschTurk sche betrekkingen. De gedachtenwisselingen zouden ook betrekking hebben op economi sche zaken. De „Giornale d'Italia" wijst er op, dat de TurkschItaliaansche bespre kingen tegen geen enkele andere mogendheid zijn gericht. In de commissie inzake chemische en bac teriologische oorlogsmiddelen is door een subcommissie den tekst uitgewerkt voor be handeling in de geheele commissie, waarbij de volgende wapenen als uitgesproken aan valswapenen worden verklaard, zoomede als een bedreiging voor de burgerbevolking en voor de nationale verdediging. Als zoodanig zullen zij voorgesteld worden voor de kwa litatieve ontwapening. 1. Alle brandmiddelen; 2. Alle apparaten en substanties welke door middel van vuur verwoestend kunnen werken. Uitgezonderd worden evenwel die oorlogs materialen, welke als neven-werking vuur voortbrengen, zoomede de pyrotechnische wapenen, zooals raketen, luchtgranaten e.d. Deze wapenen zullen niet als aanvalswa penen worden beschouwd. De vertegenwoor digers der Engelsche en Australische regee ring maakten op dezen tekst een algemeene reserve, aangezien de houding hunner regee ringen nog niet bekend is. De Engelsche vertegenwoordigers stelde de vraag of technische brandwapenen, die voor het afweren van luchtaanvallen worden gebruikt als aanvalswapenen moeten worden beschouwd. In den nacht op Woensdag is het te Gre« venbroichNeuenhausen tot een botsing ge komen tusschen nationaal-socialisten en com munisten, waarbij de nationaal-socialisten door de communisten zouden zijn aangeval len. Er werd eerst met stokken en knuppels geslagen. Later vielen 7 a 8 revolverschoten. Een nationaal-socialist werd door vier scho ten in de beenen, een 18-jarig meisje door een schot in den arm gewond. Beiden moesten naar het ziekenhuis worden overgebracht. Talrijke vechtersbazen werden min of meer ernstig gewond, zonder dat zij evenwel in het ziekenhuis behoefden te worden opgenomen. De politie heeft twee communisten gear resteerd. Een hunner zou de aanstichter zijn, terwijl de tweede vermoedelijk heeft gescho ten. Voorts werd een nationaal socialist ge arresteerd, die in het bezit was van een vuur wapen. De spanning in Sao Paolo is ten gevolgi van de aankomst van den Braziliaanschen minister van financiën Aranha nog grooter geworden. Aranha heeft met de politici van de Zuidelijke staten onderhandelingen aan geknoopt over de punten van oneenigheid met de bondsregeering. De bevolking eisch t stormachtig het beëindigen van de dictatuur van Vargas en het herstellen van een grond wettige regeering. De voor twee dagen ge vormde voorloopige staatsregeering van Sao Paolo heeft allen troepen en politieafdeelin- gen bevolen, zich in gereedheid te houden. De troepen hebben reeds verscheidene malen moeten optreden bij botsingen tusschen re- geeringstroepen en opstandelingen. Onder^de bevolking is een krachtige separatistische be weging ontstaan,

Alkmaarsche Courant | 1932 | | pagina 1