J>xovmciaal Tlieuws ^immtand PRINSES JULIANA IN DEN WIERINGERMEERPOLDER. Sproeten komen vroeg in het voorjaar, koop tijdig een pot Sprutol. Bij alle Drogisten. BERGEN. wr Dwars, advocaat te Hoorn, achtte en- feiten in de dagvaarding genoemd niet rre en overtuigend bewezen, zooals door Sriter nader werd uitgewerkt. Pleiter vergeleek baarbij zijn cliënt met postduif en concludeerde hen te veroor delen tot een flinke gevangenisstraf en een Voorwaardelijke ter beschikkingstelling. Re en dupliek als naar gewoonte. Daarna sluiting kr behandeling en der zitting. Het was Woensdag voor Slootdorp het eerste bewoonde centrum in den nieuwen Zuiderzeepolder een belangrijke dag. Op dezen dagen bezocht ook prinses Ju- liana voor het eerst dit nieuwe Nederland- sche gewest. Het eerste dorp telt een honderdtal huizen 90 arbeiderswoningen en 10 midden standswoningen en nog deze maand zal bet aantal gezinnen, dat hier woonplaats krijgt, stijgen van ruim 20 tot ongeveer 80. Tegen het einde van dit jaar wanneer het ook ongeveer 5 K M. Zuidelijker gelegen dorp Middenmeer geheel gereed zal zijn zal de bevolking van den Wieringermeerpolder ge stegen zijn tot ongeveer 200 gezinnen of tus- schen de 800 en 1000 zielen. Er waren bij de verschillende arbeidsbeur zen in den lande niet minder dan ruim twee duizend sollicitanten voor een vestiging in het nieuwe gebied. Door den Rijksdienst voor de Arbeidsbemiddeling te Den Haag is een eerste selectie toegepast en toen de na men der sollicitanten aan de Wieringermeer- directie waren doorgegeven, heeft de land- bouwhuishoudkundige mej. H. Olsder de gezinnen, die voor vestiging in aanmerking kwamen, bezocht. Eerst hierna werd tot toe- Jating besloten. Mej. Olsder zal de nieuwe gezinnen in hun nieuwe woonplaats ontvan gen, de woningen aanwijzen en de vrouwen van voorlichting dienen. De arbeidersgezinnen worden onderge bracht in eensgezinshuizen, alle met woon kamer en keuken, woonkamer-keuken of woonkamer met aangrenzende nis-keuken, een tweede kamer en op de bovenverdieping drie slaapkamers, waarvan de huurprijs va rieert van 2.803.80 per week. De man nen, landarbeiders, komen in dienst van de onder de Wieringermeer-directie staande Landbouw Cultuur Maatschappij en hebben dus vast werk. Zij kunnen, wanneer zij iets meer per week voor hun woning betalen, de ze na eenifen tijd in eigendom krijgen en vol gens de Landarbeiderswet kunnen zij ook beschikken over een eigen stukje grond. De middenstandswoningen, die met bad kamer en vast waschtafels wat grooter van opzet zijn, kosten 30 tot 34 per maand. Woensdag was het dorp in feesttooi; langs den weg van Kolhorn naar Slootdorp en in het dorp zelf woei van vele plaatsen het rood- wit-blauw. Tegen drie uur in den middag arriveerde per auto prinses Juliana, vergezeld door haar kamerheer mr. baron Baud en barones se Bentinck. Een groote schare belangstel lenden juichte de prinses bij haar aankomst in het dorp bij het begin van de Brink toe. Prof. dr. J. R. Slotemaker de Bruine, voor zitter van het Zuiderzeefonds der Neder- landsch herv. kerk en ir. A. Roebroek, lid der Wieringermeer-directie begroetten de prinses. De directeur-generaal van de Zuiderzeewer ken ir. V. J. P. de Blocq van Kuffeler, de burgemeesters van Medemblik C. Peters en Wieringen L. C. Kolff, tot wier gebied den Wieringermeerpolder grootendeels behoort, en de leden der Dorpscommissie, die zich voor dezen dag had gevormd, werden aan prinses Juliana voorgesteld. Terwijl de stan daard van de prinses aan den bij den ingang van de Brink opgestelden mast geheschen werd, zongen de kinderen van Slootdorp, versterkt met eenige schipperskinderen, het Wilhelmus. Begeleid door ir. Roebroek, die haar op een maquette den bouw van het dorp had uitgelegd, begaf de prinses zich vervolgens naar de in de nabijheid gelegen in aanbouw zijnde Ned. herv. kerk Prof. dr. Slotemaker de Bruine stelde een aantal vertegenwoordi gers van organisaties aan de prinses voor. Vervolgens had de plechtigheid van den dag: de plaatsing van den gedenksteen in den muur van de Ned. herv. kerk plaats. In zijn rede verzocht prof. dr. Slotemaker de Bruine de prinses den gedenksteen, tot dus ver door een vlag voor het oog verborgen in den muur te willen plaatsen. De architect van het nieuwe kerkgebouw, de heer Hooge- vest, lichtte de prinses voor. die daarop den gedenksteen in den muur metselde. Het op schrift van den steen luidt: „Den 25en Mei 1932 werd in tegenwoordigheid van vele ge- noodigden deze gedenksteen geplaatst door Hare Koninklijke Hoogheid Prinses Juliana, Louise, Emma, Maria, Wilhelmina, Prin3es der Nederlanden". Prinses Juliana, aan wie een bouquet rozen werd aangeboden, teeken- de de oorkonde en met het zingen van „Mijn schild en mijn betrouweif' was de plechtig heid geëindigd. Teruggekeerd op de Brink heeft prinses Juliana daarna door het opensluiten van een afsluiter de waterleiding van het dorp in be drijf gesteld. Onder luid gejuich der massa begon tegelijkertijd een fontein, de eerste in het nieuwe land, te spuiten. Achtereenvolgens bracht de prinses daar na een bezoek aan verschillende gebouwen. In de Kerkstraat, hoek Schoolstraat, werd onder leiding van den heer C. Ch. Dun, in specteur van het Lager-onderwijs, de in aan bouw zijnde school bezichtigd. Bij de eveneens in aanbouw zijnde geref. *crk, welke eveneens bezichtigd werd, ver welkomde ds. H. H. Schoemaker uit Kampen Qe prinses. Vervolgens werd terwijl de klokjes van «•jn aanbouw zijnde r.k. kerk aan de andere Jvï i?rink lu'dden naar deze kerk gewandeld Hier begroette» pastoor P. Braak de areil van het nieuwe kerkgebouw, e tteer van Zanten uit Haarlem, de prinses de iÜl belan8stelling kennis nam van kerkS?nmgen Van h€t bouwwerk en het b*gfe' V°0r ZOover dit reeds gereed is' Wonl^e°nttonbdelCRt'g,de Prinses ecnige P de Brink, het magazijn van het Witte en Wit-Gele Kruis en het gebouw voor Maatschappelijk Werk. Hier bood mej. Olsder prinses Juliana een bouquet oranje anjers aan en werd de thee gebruikt. Voor haar vertrek wenschte prinses Julia na ook de Ned. herv. kerk van binnen te zien en daarna wandelde zij naar de pont in de Den Oeverschevaart op eenige honderden meters afstand, waar haar auto reeds was overgezet. Alleen vergezeld door Ir. de Blocq van Kuffeler heeft prinses Juliana, die tot kwart voor vijf in Slootdorp was gebleven, een be zoek aan den afsluitdijk g.bracht om de slui tingswerkzaamheden bij De Vlieter in oogen- schouw te nemen. Op dezen belangrijken dag voor Slootdorp is tegelijkertijd ook het electrisch bedrijf in dienst gesteld. Alle woningen hebben aan sluiting op het net van de P.E.N., welk be drijf ook electrische kookinrichtingen met bijbehoorende pannen, enz., tegen lagen prijs aan de bewoners, die geen gas hebben, in huur geeft. Vermelden wij ten slotte dat nu de kerken spoedig gereed zullen komen, een einde zal komen aan de samenwerking van ds. K. O. Finkensieper, den jongen predikant der Ned herv. kerk, die eerst onder de Zuiderzee-ar beiders heeft gewerkt en tot dusver nog in de barakken bij de arbeiders woont, den can- didaat der geref. kerk J. Wielinga en pastoor P. Braak, die elk op een ander tijdstip voor gingen in eenzelfde lokaal, door de directie der Wieringermeer voor dit doel beschikbaar gesteld. Zij zullen binnenkort ieder in hun eigen kerkgebouw voorgaan! SCHAGEN. Dinsdagavond hield de Bad-'en Zwem vereeniging „De Wiel" haar algemeens jaarvergadering. Na de opening werd het woord verleend aan den heer Koerengel, afgevaardigde van den Ned. Zwembond. Spreker hield een interessante lezing, wel ke v erd toegelicht door lichtbeelden. Hij liet hierbij het nut van de zwemsport uitkomen waarbij hij wees op het belang van de gezondheid, welke door de zwemsport wordt gediend. Uitvoerig bleef hij stilstaan bij den invloed op het zenuwgestel, de adem halingsorganen zoomede het minder vat baar zijn voor koude. Algemeen werd het belang van de zwemsport ingezien ook uit een oogpunt van veiligheid, zoodat ze steeds meer wordt beoefend. Aan het einde van zijn lezing wekte spre ker de vereeniging op een sportvereeniging op te richten, welke in het belang van de zwemsport is en zich aan te sluiten bij den Ned. Zwembond. •Na eenige discussie besloot de vergadering h .rtoe over te gaan. De contributie 60 cent per jaar, voor adspiranten en ondersteunen de leden 30 cent zal door de vereeniging voor de leden van de sportclub worden betaald, deze contributie zal ingaan met het derde jaar na de toetreding. Over het eerste en tweede jaar zal resp. verschuldigd zijn 1/3 en vervolgens 2/3 van de contributie. Alleen de sportafd. wordt lid, terwijl niettemin de geheele vereen, de rechten krijgt, welke aan het lidmaatschap zijn verbonden. De sport afd. blijft een onderafd. van „De Wiel". Op gemerkt werd, dat nu eventueel zwemdiplo ma's zullen kunnen worden verstrekt. De rekening en verantwoording sloot met een eindsaldo van 212.58. De obligatie schuld bedraagt thans nog 2480, de schuld bij de boerenleenbank 800. Na gehouden controle werd de rekening en verantwoording van den penningmeester den heer J. H. Schene goedgekeurd. De af tredende bestuursleden Mw. Huit en de hee ren Schmalz en Gorter werden herkozen. Besloten werd zoo mogelijk dit jaar we derom een cursus te houden in het redden van drenkelingen. Naar aanleiding van een vraag van het Gemeentebestuur inzake toezicht bij het zwemmen door jeugdige personen, besloot de vergadering zoo mogelijk een toezichthou der aan te stellen gedurende drie uur per dag. Bij genoegzame deelname zal wederom een zwemcursus voor kinderen en volwasse nen worden gehouden. Na de rondvfaag, waarin eenige interne aangelegenheden werden besproken, volgde sluiting. EGMOND AAN DEN HOEF. De Egmonden beginnen, en niet ten on rechte, ook voor de Graal eenige aantrekking te krijgen. Alhier werd de leegstaande boerderij van den heer C. Groot gehuurd om voor dezen zomer te worden ingericht als vacantiehuis voor de leden. Het eerste nummer van den nieuwen jaargang van „De Zilveren Trom pet" geeft een beknopte maar juiste beschrij ving van de heerlijke afwisseling, die het dorp en zijn omgeving biedt. Verwacht mag worden, dat vele Graalleden zich tot Eg- mond zullen voelen aangetrokken. Aan de rekening 1931 van de Spaar bank alhier ontleenen wij het navolgende: Aan rente van effecten, hypotheken enz. werd in 1931 een gemiddelde rente gekweekt van 4 Het aantal inlagen bedroeg 71, dat der uitbetalingen 84. In den loop van het jaar zijn 10 nieuwe inleggers toegetreden. Het aantal spaarboekjes, op het einde van 1931, bedroeg als volgt: 11 met een te goed van minder dan ƒ1,17 met een te goed van 1 tot beneden 10, 28 met een te goed van 10 tot beneden 100, 44 met een te goed van 100 tot beneden 1000 en 6 met een te goed van 1000 en hooger, totaal aantal boekjes 106. Het te-goed der inleggers bedroeg op 31 December 1930 29781.1014. In 1931 werd ingelegd 19630,05 en bijgeschreven aan interest 829,27. Terugbetaald werd in totaal 22006.04. zoodat het tegoed der in leggers op 31 December 1931 bedroeg 28234,3814, MR. HARM SMEENGE GEHULDIOD. Een „Smeenge-avond" van de Drentsche Vereeniging. Aan bieding der beeltenis van den tachtigjarige. Ter gelegenheid van den tachtigsten ver jaardag van mr. Harm Smeenge had „De Drentsche Vereeniging'' te Amsterdam, waar van de jubilaris beschermheer is, in „Krasna- polsky" een „Smeenge-avond" georganiseerd. Een groot aantal dames en heeren, leden der vereeniging, vertegenwoordigers van organi saties en instellingen, waaraan mr. Smeenge vele jaren zijn krachten gegeven heeft en an dere belangstellenden, was bijeengekomen in de danszaal, waaraan vlaggen, wimpels en lampions een vroolijk aanzien gaven en welke gedeeltelijk van de serrezaal was afscheiden door een groote vlag van de schippersvereeni- ging „Schuttevaer". Mr. Smeenge, die zich aanvankelijk aan het huldebetoon zou onttrek ken en zich op dezen avond door een zijner familieleden zou doen vertegenwoordigen, is door de van bepaalde op hem uitgeoefenden aandrang had hem echter van gedachten ver anderd, zoodat de aanwezigen den jubilaris een groot deel van den avond in hun midden hebben mogen zien. Toen te half negen de voorzitter van „De Drentsche Vereeniging", notaris J. Nijen- huis, de bijeenkomst opende, was mr. Smeenge nog in zijn tijdelijke verblijfplaats te Bloemen- daal, maar dank zij het feit dat per telefoon een verbinding tot stand was gebracht, kon de jubilaris de toespraak van den voorzitter, die op het podium in het telefoon-apparaat sprak, zeer gemakkelijk volgen. De heer Nijenhuis schetste in het kort de beteekenis van mr. Smeenge voor de vereeni ging en de provincie Etrente, er daarbij op wijzend dat de jubilaris het gewest en zijri bewoners door zijn groote talenten gesteund en omhoog gestuwd heeft. De heer Lotgering, secretaris der Vereeni ging, deed mededeeling van een zeer groot aantal ingekomen felicitatie-telegrammen en brieven, o.a. van oud-minister Colijn, de libe rale Tweede Kamer-fractie, mr. Rink, oud minister mr. Kan, oud-minister dr. Posthuma, de burgemeesters van Amsterdam en Rotter dam, mr. Linkhorst Homan, oud-commissaris der koningin in de provincie Drente, de Ned Heidemaatschappij, dr. Wibaut en Klaas de Vries, secretaris van Volksonderwijs. En toen dan eindelijk te ruim half tien de jubilaris, in gezelschap van mr. K. Jansma en enkele familieleden, de zaal betrad, ver hieven alle aanwezigen zich van hun zit plaatsen en zongen zij hem een „lang za! hij leven" toe. Mr. Smeenge nam hierna aan de bestuurs tafel plaats en dadelijk daarop werd hem een aardige hulde bereid door twee dames, die, in Drentsch costuum aan een Drentsche kof fietafel gezeten, in een paar samenspraken op rijm den lof van den jubilaris verkondig den. Namens de vrienden en vereerders van mr Smeenge heeft hierna dr. I. H. J. Vos, die den jubilaris vele jaren op zijn politieke schreden heeft gevolgd en hem zooals hij het zelf noemde als zijn geestelijken vader beschouwt, een huldigingsrede uitgesproken. Hij schetste mr. Smeenge daarin als een groot nationale figuur, die nooit zijn beginsel ver zaakt heeft en toch immer bij ieder, die hem kende en meemaakte, bemind was. Bij alles, wat mr. Smeenge gedaan heeft, werd hij ge dreven door zijn groot sociaal inzicht; niet al leen op het terrein van Drente heeft hij zich bewogen, hij is ook geworden de man van de volksontwikkeling en ook heeft hij mede een groot aandeel gehad in het besluit tot droog making van de Zuiderzee. Dr. Vos schetste voorts mr. Smeenge's groote politieke verdiensten; hij behoort zeide hij tot het groote geslacht van voor uitstrevende liberalen en heeft een vooraan staande plaats ingenomen, niet alleen te mid den van zijn partij, maar temidden van het geheel Nederlandsche volk. Spr. bood ten slotte de beeltenis van den jubilaris, hem voorstellend in staatsmankleedij, geschilderd door den heer Ch. Zwaan, aan de familie aan, waarbij hij de hoop uitsprak dat dit portret tot in lengte van dagen moge blijven herinnere naan den man, die zijn gehee'e leven aan zijn volk gegeven heeft. Den jubi laris nog een reeks van jaren in goede ge zondheid toewenschend, onthulde dr. Vos on der daverend applaus der aanwezigen, het door de driekleur met het Nederlandsche wa pen bedekte kunstwerk. Vervolgens spraken nog, in het bijzijn van den jubilaris, die te ongeveer elf uur ver trok, zijn kleinzc-n, mr. H. van Riel, die namens zijn grootvader bedankte voor de hul de en namens „Schuttevaer" de heer Horten- sius uit Bodegraven. Mr. Smeenge zelf heeft nog in een kort woord dank gezegd voor de hem gebrachte hulde. Na zijn vertrek voerden nog velen het woord. CONGRES HOTEL-, CAFE- EN RESTAURANTPERSONEEL. Gistermorgen is in het gebouw Kegelhuis te Hilversum het tweejaarlijksch congres van den Bond van hotel-, café- en restaurantper- soneel in Nederland geopend onder voorzit terschap van den heer P. F. Lonke. Tegen woordig waren o.a. de heeren Noordhoff, namens het Nederlandsch Vakverbond, wet houder Lopes Dias van Hilversum en Ströhlinger uit Berlijn, secr. van de Interna tionale Unie. De voorzitter deelde o.m. mede, dat de bond twee jaar geleden 800 leden tel lend, thans 1470 leden heeft en dat de kas middelen stegen tot ruim 20.000. Gistermiddag werd het congres onderbro ken door een demonstratief congres, belegd in samenwerking met den Nederlandsch-Ge- neefschen Bond van Hotelpersoneel ten gun ste van de Arbeidswet in het bedrijf. De voorzitter van het congres hield bij de hervatting der vergadering een inleiding over de arbeidstijden in het bedrijf. Vervolgens sprak de heer Groen, namens den Nederl. Geneefschen Bond over de slech te toepassing der arbeidswet 1919 in de be trekkelijke bedrijven, waarna de heer v. d. Hilst, secretaris van den JJond van hotel-, café- en restaurantpersoneel in Nederland, het woord voerde in dienzelfden geest, er daarbij op wijzend dat meer toepassing van de wet van 1919 naast betere levensvoor waarden voor het personeel, tevens een be langrijke vermindering der werkloosheid on der kellners, koks e.d. met zich zou brengen. Ook richtte spr. zich scherp tegen het fooien- stelsel. Tenslotte werd nog gesproken door het Tweede Kamerlid den heer Drop, die na een uitvoerige uiteenzetting der arbeidswet en haar toepassing in den loop der jaren ten opzichte van verschillende bedrijven er op wees dat slechts een krachtige eigen organi satie daadwerkelijken steun kan geven aan een beweging tot belangrijke verbetering van de arbeidsvoorwaarden in het bedrijf. Na de pauze voerden nog verschillende af gevaardigden van diverse afdeelingen het woord, waarna de volgende resolutie werd aangenomen gehoord de inleidingen en besprekingen, alle de noodzakelijkheid bepleitend om ten spoedigste tot de wettelijke regeling der ar beidstijden te komen, van oordeel dat daartoe de invoering der arbeidswet 1919 zoo spoedig mogelijk plaat® moet hebben, om te zorgen dat door den wet telijk geregelden arbeidstijd, de verdeeling van den arbeid op de juiste wijze zal kun nen geschieden, zoodat misbruiken welke thans nog heerschen, kunnen worden opge heven, verzoeken de regeéring met klem voort gang te laten maken met de daartoe reeds in bewerking genomen maatregelen van be stuur. Heden wordt het gewone congres voortge zet. DE BROODINVOER UIT BELGIE. Nieuw verweer. Ofschoon men weinig meer over den in voer in ons land van het Belgische brood hoort, verliep deze nog niet en zijn de bak kers onzer grensstreek nog steeds in de weer tegen deze zware concurrentie. Allerlei mid delen worden ertegen uitgedacht. Tot de on berekenbare mogelijkheden, die de Tarwewet biedt, behoort het volgende dat, naar het Hbld. verneemt, nu door een groote bakkerij in Zuid-Limburg zal worden in praktijk ge bracht. Deeg mag ongehinderd worden ingevoerd, dienaangaande nam de Maastrichtsche recht bank een beslissing. Dit deeg werd gemaakt van Belgisch tarwe, die echter van minder kwaliteit moet wezen dan de onvermengde bloem welke de Nederlandsche meelfabrieken leveren. Men zal nu in België onvermengde tarwe uit Nederland invoeren, daarop komt slechts een laag invoerrecht. Dit meel, beter van kwaliteit dan het Belgische en ook dan veel Nederlandsche gemengde bloem, wordt in een grensplaats tot deeg verwerkt en weer in Nederland ingevoerd. De prijs dezer tar webloem is 2.25 per 100 Kilo lager dan die welke in Nederland mag worden verwerkt. (Onvermengde bloem mag geëxporteerd wor den) zoodat men dus betere kwaliteit voor minder geld kan krijgen! INKRIMPING VAN WERKTIJD. De besprekingen tusschen de directie der lijm- en gelatinefabriek te Delft met de arbei ders hebben tot overeenstemming geleid inza ke een verdere inkrimping van de arbeids week tot 32 uur. Daardoor zal het geheele personeel aan den arbeid kunnen blijven. Uit een der fabrieksfondsen zal in bepaal de gevallen eenige toeslag worden verstrekt teneinde de arbeiders tegemoet te komen. VOOR BEHOEFTIGE ZEELIEDEN. Naar vanwege het Nationaal Zeemans fonds wordt gemeld, heeft een weldadig land genoot, onlangs overleden, aan het fonds een legaat toegekend van 5000. Het Nationaal Zeemansfonds stelt zich ten doel, zeelieden die in den oorlog met levensgevaar, ten be hoeve van hun landgenooten, zijn blijven varen, in hun tegenwoordig behoeftigen toe stand te ondersteunen. WEER AAN DE WERKVERSCHAFFING TOEGELATEN. Veranderde houding der stakers na een brief van B. en W Nijmeegsche tewerkgestelden bij de werk verschaffing te Enter (een honderdtal), die vorige week Maandag het werk neerlegden, zich allen weer bij de districtsarbeidsbeurs te Nijmegen aangemeld teneinde opnieuw werk zaam te worden gesteld. Afgewacht moet thans worden, welke beslissing de minister in dezen zal nemen. In verband hiermede kan nog worden me degedeeld, dat B. en W. van Nijmegen een schrijven aan de organisaties hebben ge richt, waarin de houding dier organisaties, die de stakers geadviseerd hebben zich niet voor de werkverschaffing aan te melden, wordt afgekeurd. De organisaties hebben daarop aan de sta kers het advies gegeven zich wederom aan te melden. MUZIKALE WANDELINGEN OP ZONDAG. In de Dinsdag gehouden vergadering van den gemeenteraad van Terneuzen deden B. en W. mededeeling van het schrijven van Ged. Staten, waaruit bleek, dat dit college het voorgestelde en in de vorige raadszitting aangenomen artikel in de politieverordening, vrijheid gevende tot het houden van muzikale wandelingen enz. op Zondagen buitep de uren der godsdienstoefeningen zonder voor afgaande toestemming van B. en W., strijdig acht met het algemeen belang, de openbare orde en art. 4 der Zondagswet. De heer van Driel deed namens de s. d.- fractie het voorstel om bij de Kroon in be roep te gaan. Over dit voorstel staakten de stemmen. verwijderd wordt óf wel beperkt wordt tot het percentage, dat ook thans volgens art. 3 der Boterwet toelaatbaar is, n.1. plm. 15 pCt. van den minister de zekerheid wordt verkre gen dat ook bij de nadere uitwerking der wet geenerlei bepaling zal worden opgenomen, waardoor de boter- en kaascontrolestations genoodzaakt zouden kunnen worden, buiten gewone leden op te nemen, die in andere dan gecontroleerde producten handelen, daar elke relatie dezer stations niet het surrogaat, een mengsel daarvan of het ongecontroleer de product, aan hun gezag en betrouwbaar heid ten aanzien der afnemers afbreuk doet MOLESTATIE VAN TEWERK GESTELDEN. Scherpe politiemaatregelen genomen. De minister van binnenlandsche zaken heeft aan B. en W. van Hengelo per telegram laten weten, dat de arbeiders, die Zaterdag voor een week den arbeid bij de rijkswerk- verschaffing hadden neergelegd en deswege waren uitgesloten, ingaande Vrijdag a s. weer aan het werk mogen gaan, mits zij in dividueel een schriftelijke verklaring inleve ren, dat zij zich niet meer aan wangedrag zullen schuldig maken. Deze laatste bepaling moet betrekking hebben op de houding, welke sommige arbei ders in Twente aannemen tegen hun mede werklieden, die dagelijks per bus en per trein naar de verschillende werkverschaffingen gaan. Herhaaldelijk doen zich de laatste dagen gevallen van molestatie voor, zoodat enkele autobussen met arbeiders onderweg zijn teruggekeerd. Dit is geschied, omdat op de buitenwegen plotseling voor een groot deel door opgescho ten jongens onder leiding van enkele oudere personen met steenen naar de bussen is ge gooid. Dezer dagen heeft dit tot gevolg ge had, dat een aantal arbeiders uit Losser en Weerselo, benevens uit Denekamp, niet tij dig of in 't geheel niet, op het werk konden komen. Een der chauffeur werd vrij zwaar in het gelaat gewond en viel, nadat hij ge lukkig zijn wagen nog h/d kunnen stilzet ten, in onmacht. Er zijn scherpe politiemaatregelen geno men, waardoor een veilig verkeer voor de bussen verzekerd is. De bona fide vakorganisaties verzetten zich krachtig tegen deze daden van terreur en keuren dit wilde optreden van ongeorga< niseerde arbeiders ten sterks'te af. HET MENGGEBOD VOOR MARGARINE. De Algemeene Ne landsche Zuivelbond (F. N. Z.) heeft zich niet een adres tot de Tweede Kamer gewend, waarin gevraagd wordt ertoe mede te werken, dat in de wet het zwaartepunt wordt gelegd in de bevor dering van den export, het menggebod, dat in verband hiermede een groot deel van zijn beteekenis verliest, óf geheel uit het ontwerp EEN BESCHAMENDE PRIJSVRAAG. Ondergeteekenden, Nederlandsche tand artsen, kennis genomen hebbende van het voornemen der Fédération Dentaire Inter nationale een prijsvraag uit te schrijven, be treffende een onwederlegbare tandwortelbe- handeling, bij welke proefneming op honden- tanden geïnfecteerd moeten worden, de infec- tieuze toestand gedurende 1Y* jaar besten digd dient te blijven, waarna die tanden ge trokken en de dieren vervolgens afgemaakt moeten worden, protesteeren met den mees ten nadruk tegen dit volkomen onnoodig en wreed experiment. Bovendien hebben deze proefnemingen h.i'. niet de minste wetenschappelijke waarde, daar de bestaande methoden, als daar zijn wortelpuntverwijdering, medicamenteuze be handeling door de wortelkanalen en tevens het replanteeren (d. i. het uittrekken der zieke elementen buiten den mond en daarna her plaatsing) voldoende wegen openlaten voor een radicale genezing der geïnfecteerde tand- wortels. Dus zoowel uit hoofde van gevoelsargu menten als van wetenschappelijk oogpunt dient deze beschamende prijsvraag, die in werkelijkheid niets anders is als een laaghar tige dierenmishandeling, geannuleerd te worden. w.g. J. E. BUENO—BIBAZ. (tandarts) A. LOTERYMAN. (tandarts) De heer Knoest, leider van het I. I. B. W. en uitgever van het maandblad „Amor est Iustitia" verzocht ons bovenstaand op te wil len nemen. Verder deelt hij ons mede, dat het aantal protesten steeds nog toeneemt. Ver blijdend is, dat een groot aantal tandartsen hunne afkeuring kenbaar maken. Vooral uit Engeland worden hem tal van protesten van tandartsen ter doorzending aan de „Fédé ration" toegezonden. Ook ontving hij bericht uit Zwitserland, dat verschillende vereenigingen en tandartsen den bondspresident, den heer Motta, ver zocht hebben, het beschermheerschap voor het a.s. Augustuscongres der Fédération te Zürich waartoe deze is aangezocht af te wijzen, tenzij de Fédération de prijsvraag, die over de geheele wereld zulk een veront waardiging opwekt, intrekt. Ook de heer Kn. richtte een dusdanig verzoek aan den Zwit- serschen president. Tot einde Juni kunnen nog protesten ge zonden worden aan „Amor est Justitia" I. I. B. W. Ant. Duyckstr. 10, Den Haag. KORTE BERICHTEN. Te Amsterdam is overleden mr. Th. I. B. Hiltermann, die aldaar meer dan 30 jaren kantonrechter is geweest. In het Roode Kruis-ziekenhuis te Den Haag is overleden, 77 jaren oud, de heer L. A. Bakhuis, oud-majoor van het Ned.-Ind. leger en oud-administrateur bij het departe ment van koloniën. De koningin zal heden een bezoek bren gen aan de groote bloemen-, groenten- en fruittentoonstelling te Utrecht. Te voren, om streeks half elf, zal prinses Juliana de ten toonstelling, die in de Jaarbeursgebouwen wordt gehouden, bezichtigen. Eind April stonden bij de Rotterdam- sche arbeidsbeurs 37.201 werkloozen inge schreven. Sinds de vorige maand is het aan tal werkloozen verminderd met 792. Bij het overslagbedrijf te Deventer is een staking uitgebroken naar aanleiding van het feit, dat loonsverlaging en werktijden verlenging zijn afgekondigd. De stakers zijn leden van de Nederlandsche Federatie van Transportarbeiders. Dinsdag is te Arnhem de 29e algemee ne vergadering geopend van de Vereeniging van Onderofficieren enz. behoorende tot de ï^ed. Landmacht „Ons Belang".A

Alkmaarsche Courant | 1932 | | pagina 7