Mkmaarsche Courant. AS PI RIN Buitenland Zand: en Jain&auia Binnenland 1932 Honderd vier en dertigste Jaargang. Donderdag 26 Hei DE TOESTAND IN HET VERRE OOSTEN. Woesoeng door de Japanners ontruimd. Chin. organisaties eischen her vatting der boycot. Russisch protest tegen Japan sche verklaring. DE IERSCHE EED VAN TROUW AAN DE ENGELSCHE KROON. De beslissing in den senaat aan gehouden tot Woensdag. DE OPSTANDIGE BEWEGING IN NICARAGUA. .17 opstandelingen door de na tionale garde gedood. foen ^°nPneZa Straat- Voor het Alsterpavil- stoelen Pn Ir .demonstranten tafels en bet goed hLIÜS6 deze door de ruiten van t «oed bezette paviljoen. Met geladen re GENERAAL SJIROKAWA LEEFT. DE FORMATIE VOOR HET NIEUWE JAPANSCHE KABINET. Saito heeft moeilijkheden. Saito toch geslaagd. Geneeskundige brieven ARTS EN APOTHEKER. H. Een koele luchtstroom, eenig op de wereld No- *22 De Japansche troepen hebben gisteren hun stellingen bij Woesoeng ontruimd. Ook Kiangwan is geheel ontruimd. Een aantal Ja pansche troepen zal nog heden uit de inter nationale nederzetting vertrekken. Het Ja pansche hoofdkwartier verklaarde, dat de troepen Shanghai spoedig geheel zullen heb ben ontruimd. Volgens een Japansch bericht uit Shang hai, hebben ongeveer 35 Chineesche organi saties de hervatting van de anti-Japansche beweging in China en van de boycot van Ja pansche goederen geëischt, teneinde de Ja pansche regeering te dwipen, haar troepen uit Mantsjoerije terug tevrekken. De waarnemende minister van buitenland- sche zaken heeft gisteren den Russischen am bassadeur te Tokio Trojanowski ontvangen, die hem een protest overhandigde namens de Sovjet-regeering, te'gen de verklaringen door den Japanschen admiraal Nagano ter ontwa peningsconferentie te Geneve afgelegd. Na gano had te Geneve verklaard, dat de Sovjet- regeering aan de Mantjoerijsche grens 6 di visies tegen Japan had geconcentreerd. President de Valera heeft gisteren in den Senaat het wetsvoorstel tot afschaffing van den eed van trouw aan den Engelschen kroon verdedigd. Hij verklaarde, dat handhaving van den eed in strijd was met den volkswil. De Iersche vrijstaat verkeerde in dezelfde po sitie als de andere dominions, en kon doen wat ook de andere dominions deden. Door het afschaffen van den eed van trouw werd geen enkel verdrag geschonden. De senaat stond gisteren voor de keus te besluiten het wetsontwerp in de volgende lezing te behan delen of het voor een periode van 18 maan den van de agenda af te voeren. De senaat besloot, met 35 tegen 21 stemmen, de beslis sing aan te houden tot Woensdag a.s. De Amerikaansche commandant van het detachement nationale garde in Nicaragua, heeft het departement van marine te Wash ington medegedeeld, dat in een schermutse ling tusschen de nationale garde en een groep opstandelingen in den westelijken sec tor van de provincie Jinoteja 17 opstandelin gen werden gedood, na een gevecht van een half uur met een patrouille bestaande uit marine-officieren en 20 man der nationale garde. Bombardementsvliegtuigen hebben boven de schuilplaatsen der opstandelingen eenige bommen laten vallen om verdere aan vallen op de marinebarakken te voorkomen. De garde heeft geen ernstige verliezen geler den. ARRESTATIEBEVEL UITGE VAARDIGD TEGEN BANKIER BORCHARDT. De rechter van instructie van het Berlijnsche politiepresidium heeft gister tegen den ban kier Borchardt, den eig. van 't te Berlijn ge vestigde bankiershuis Hausmann v. Zim- merman, wegens verduistering van deposito waarden in twee gevallen tot een bedrag van 50.000 R.M. een bevel tot in hechtenisneming uitgevaardigd. ADMIRAAL VON HIPPER OVERLEDEN. De bekende leider der Duitsche lichte zee strijdkrachten in den slag aan het Skagerak en de latere chef der hoog-zee-strijdkrachten admiraal ridder Franz von Hipper is gister morgen in zijn woning te Altona ten ge volge van een beroerte overleden. Admiraal von Hipper werd in het jaar 1863 te Wet! heim in Beieren geboren. In het jaar 1881 werd hij adelborst. Tijdens zijn militaire carrière werd hij in het jaar 1906 benoemd tot commandant van den pant serkruiser Friedrich Karl. In den zomer van het jaar 1908 voerde Hipper, die intusschen benoemd was tot kapitein ter zee, bevel over de Gneisenau, terwijl hij in den herfst hei commando op zich nam van de eerste torpedo divisie. In 1911 werd hij schout bij nacht, in het jaar 1912 vice-admiraal. Als erkenning zijner verdiensten werd hem de „Orde pour je Merite" verleend, terwijl hij tegelijkertijd in den adelstand werd verheven. In Augustus 1918 werd Franz vofl Hipper tot admiraal bevorderd en hem tegelijkertijd het opperbevel overgedragen over de hoogzeestrijdkrachten. Na de omwenteling in November 1918 ter be schikking gesteld, verzocht hij den 13 Decem ber ontslag uit den zeedienst. HONGERDEMONSTRATIES TE HAMBURG. Gister is het op het Jungfernstieg tot ern- '£e ^cessen gekomen van werkloozen en mmunistische elementen. Eenige duizenden trnv™an' I3" opvallend veel vrouwen, eer" voortdurend geroep van „hon- volvers posteerden vier politieagenten zich voor den ingang van het gebouw. "Het ge lukte de menigte op een afstand te houden tot versterking was gearriveerd. Twintig perso nen werden gearresteerd terwijl talrijke per sonen op het bezit van wapenen werden ge fouilleerd. In de Grosse Bleichen werd een politiebeambte door de menigte omsingeld. Hij schoot uit zelfverdediging, zonder even wel iemand te raken. Het Alsterpaviljoen werd tijdelijk gesloten, terwijl de blinden voor de winkelhuizen werden aangebracht. Eenige particuliere auto's werden omverge worpen, nadat de inzittenden de wagens had den verlaten De brandweer zette de wagens weer overeind. Generaal Sjirokawa die enkele weken gele den bij den aanslag op de Japansche waar- digheidsbekleeders te Sjanghai ernstig werd gewond, is eenige dagen geleden abusievelijk dood gemeld. De generaal bevindt zich nog steeds in het militaire hospitaal te Sjanghai. Volgens de hem behandelende doktoren zal hij waarschijnlijk over een week of vier het ziekenhuis kunnen verlaten, tenzij zich com plicaties voordoen. De pogingen van Saito om een kabinet te vormen blijken op groote moeilijkheden te stuiten. Verscheidene staatslieden hebben nu reeds geweigerd portefeuilles te aanvaarden. Van de in totaal 14 ministersfuncties zijn tot dusverre nog slechts 4 bezet, n.1. binnenland sche zaken: Jamamoto; financiën- Takahasji (zooals vroeger); handel: Oeakajima en ko loniën: Nagai. In politieke kringen vreest men, dat het Saito niet gelukken zal een kabinet samen te stellen. Saito is er toch nog in geslaagd een kabinet te vormen. Hij zal zelve ook het ministerie van buitenlandsche zaken op zich nemen. Mi nister van financiën blijft Takahasji. Het mi nisterie van binnenlandsche zaken zal worden vervuld door baron Jamamoto, een leider van de Miseitipartij. Het ministerie van oorlog krijgt generaal Hajaspji, het ministerie van marine admiraal Okado. DE SCHULDOVEREENKOMST MET DE VEREENIGDE STATEN. De Engelsche minister van Buitenlandsche Zaken, Sir John Simon, heeft in het Lager huis bevestigd, dat de overeenkomst inzake de terugbetaling aan de Vereenigde Staten van de schuldbedragen, welke zijn opge schort, zal worden geteekend. De minister zeide, dat volgens het voorstel van Hoover alle interregeeringsbetalingen voortvloeiende uit herstel- en oorlogsschul den waren opgeschort voor het tijdvak van 1 Juli 1931 tot 30 Juni 1932. Ter conferentie, welke verleden jaar Augus tus te Londen is gehouden, werd overeenge komen, dat de aldus opgeschorte betalingen zouden worden verricht door tien gelijke annuïteiten te beginnen met 1 Juli 1933, ver meerderd met de interest. De protocols waren te Londen geteekend. De minister voegde hieraan toe, dat hier sprake is van een formeelen stap ten einde het voorstel van Hoover kracht van wet te kunnen geven. Er vloeit hier geen beslissing uit voort nopens eenige kwestie van princi- pieelen aard. ERNSTIGE VERDUISTERING BIJ PETROLEUMMAATSCHAPPIJ. De Duitsch Amerikaansche Petroleum- maatschappij is door verduisteringen ten be drage van 200.000 R.M. benadeeld. Het on derzoek duurt nog voort. Verscheidene arres taties werden uitgevoerd. FASCISTISCHE JEUGDBONDEN IN TS JECHO-SLOW AKI JE ONTBONDEN. Het ministerie van binnenlandsche zaken heeft in een bijzonder schrijven aan alle politieautoriteiten en politiebureaux de op dracht gegeven onmiddellijk alle ellegale bonden der Tsjechsche fascistsche jeugd te ontbinden. Deze verordening is gister in de geheele Tsjecho-Slowaaksche republiek ten uitvoer gelegd. In verband hiermede zijn tal rijke huiszoekingen verricht bij de leiders der Tsjechische fascistische beweging en in de secretariaten, waarbij een ontzaggelijke hoe veelheid documenten in beslag is genomen. Deze documenten schijnen ook hooggeplaat ste ambtenaren te compromitteeren voor zoo ver zij voor Tsjechische fascistische bonden gewerkt hebben. Tegen de leden der ontbon den organisaties zal gerechtelijk worden op getreden op grond van de wet tot bescher ming der republiek, wegens het vereenigd zijn in geheime bonden en wegens het ver borgen houden van wapens. STRIJD OM EEN GOUDMIJN. Naar uit Bluefields gemeld wordt, heeft een sterke groep Nicaraguaansche vrijheids strijders de in Amerikaansch bezit zijnde goudmijn Neptuno overvallen. Amerkaansche vliegtuigen bombardeerden de aanvallers. Na een gevecht, dat een vollen dag duurde, slaagde de nationale garde er in de aan vallers te verslaan, die aftrokken met achter lating van 17 dooden. NIEUWE SAMENZWERING OP CUBA ONTDEKT. 250 arrestaties. Volgens berichten uit Havanna heeft de regeering van Cuba een nieuwe samenzwe ring ontdekt van den vrocgeren president Menocal. Tot dusverre zijn 250 personen ge arresteerd. Vier bekende persoonlijkheden zijn bij een poging tot vluchten neergescho ten. Menocal is gevlucht in de Braziliaan- sche ambassade. PAPAN AST ASIOE GRIEKSCH KABINETSFORMATEUR. Staatspresident Zaimis liecit den republi kein Papanastasioe belast met de formatie van een kabinet. Mijn vorigen brief eindigde ik met de mededeeling, dat een nieuw wetsontwerp op de artsenijbereidkunst aanbangig is. Het voorloopig verslag der Tweede Ka mer is reeds verschenen. Daaruit blijkt, dat de van verschillende kanten geop perde bezwaren op sommige Kamerleden wel indruk hebben gemaakt. Laten wij in de eerste plaats die van de drogisten eens bekijken. De naam drogist is geen wettelijke titel. Ieder die er lust in heeft, mag zich zoo noemen. Hier bedoelen wij alleen hen, die inderdaad studie van hun vak gemaakt hebben en dat bijv. getoond hebben door het behalen van het diploma na het examen, door den drogistenbond ingesteld en namens hem afgenomen. De meesten waren reeds apotheker assistent. Voor deze lieden is vooral de beruchte lijst C een ergernis. Voor kini nepillen, zoo dikwijls op eigen houtje in genomen, kan het publiek bii den drogist niet terecht, tenzij het er duizend tege lijk koopt, terwijl apotheker en drogist die pillen waarschijnlijk van denzelfden leverancier betrekken. Ook voor de be zwaren omtrent verpakte geneesmidde len, d.w.z. die stoffen, welke afgeleverd worden in dezelfde verpakking, waarin zij van de fabriek komen, kan men voe len. Wat maakt het voor verschil of zulk een verpakt medicament door den apo theker of door den drogist eenvoudig over de toonbank wordt verkocht tegen een door den fabrikant vastgestelden prijs? Men zegt: de apotheker moet voor de deugdelijkheid instaan en kan hier omtrent een onderzoek instellen. Er van afgezien, dat dit laatste volstrekt niet al tijd waar is, kunnen wij aannemen, dat de apotheker bedoeld onderzoek, ook al is hij er toe in staat, praktisch nooit doet. Daar komt nog bij dat vele preparaten door de fabriek met een tijdelijken waar borg van deugdelijkheid worden afge leverd. Dit zijn met name de orgaanpre paraten en injetiestoffen, bijv. tegen be smettelijke ziekten. Op de verpakking is een datum afgedrukt; na het verstrijken van dien datum kan het middel tegen 'n nieuw ingeruild worden. Bij dit alles dient nog bedacht te worden, dat de overgroote meerderheid der afleveringen in apotheken geschiedt door de daar aanwezige assistenten zonder de per soonlijke bemoeiing van den apotheker. Het valt niet te ontkennen, dat de apothekers zelf hebben medegewerkt om in de oogen van het publiek het onder scheid tusschen hen en de drogisten ver kleind te hebben. De apotheker is de we tenschappelijke man, door zijn uitge breide studie staat hij ver boven het gros van bijv. de meeste drogisten. Het pu bliek beseft dit veelal niet en daarvan is wel de hoofdoorzaak, dat de apotheek er zoo ongeveer als een winkel uitziet. En dat uiterlijk wordt nog meer gelijkend sedert vele apothekers van allerlei din gen zijn gaan verkoopen, die niet juist als directe geneesmiddelen kunnen gel den, in elk geval voor wie het vak hoog wil houden, niet „des apothekers" zijn. Wanneer apothekers soms op een lijn worden gesteld met andere winkeliers, dan hebben zij er op deze wijze oneetwij- feld zeiven toe meegewerkt. Andere bezwaren tegen het wetsont werp komen van de zijde der apotheek- houdende geneeskundigen. De samen werking van arts en apotheker kan men als de meest rationeele toestand aan vaarden dat neemt niet weg, dat er tal van plaatsen zijn, die onmogelijk aan beide functionarissen een bestaan kun nen verschaffen. Door deze onvermijde lijke omstandigheid gedwongen, is aan de artsen op plaatsen, waar geen apo theek gevestigd is, toegestaan, zelf ge neesmiddelen af te leveren. Daarbij is een lijst opgegeven van de stoffen die in zulk een apotheek beslist aanwezig moe ten zijn. De bekwaamheid om zelfstan dig de geneesmiddelen op hun deugde lijkheid te onderzoeken, mogen wij bij den arts niet als aanwezifc onderstellen. Hi dient te vertrouwen op den apothe ker of groothandelaar, van wien hij zijn voorraad betrekt. Bovendien worden de apotheken op geregelde tijden door den Inspecteur van het Geneeskundig Staats toezicht gecontroleerd. Thans is het bezit van een apotheek voor den arts, die er eenmaal oen heeft, onaantastbaar. Ook al vestigen zich een of meer apotheken in zijn woonplaats, dan kan hij met aflevering van medicij nen uit de zijne blijven doorgaan. In het nieuwe ontwerp is de mogelijkheid neer gelegd, dat onder bepaalde omstandig heden het recht van den arts verloren gaat en zijn apotheek moet worden op geheven. Geen wonder, dat zij in het ge weer komen. In een door 800 artsen on derteekend adres aan de Staten-Gene- raal hebben zij hun protest neergelegd. In dat protest komen meer zaken voor, die de overdenking alleszins waard zijn. Dat de geheele wet er op ingericht is om de positie van den apotheker te beveili gen, wordt vrij algemeen toegestemd. Dit zou op zich zelf zoo erg niet zijn, als wat het uiteindelijk doel van een zoodanige wet moet zijn, de bevordering der volks gezondheid, maar veilig werd gesteld. Er wordt evenwel op gewezen, dat menige plattelandsarts het hoofd alleen boven water kan houden door de baten uit zijn apotheek. Neemt nu het aantal apothe ken te platten lande toe, dan zal nood zakelijkerwijze hier en daar een arts moeten verdwijnen en voor ieder zal toch duidelijk zijn, dat een gemakkelijk bereikbare arts van grooter nut is dan een apotheek. Daarnevens wordt er op gewezen, dat het publiek voordeeliger uitkomt, wanneer het alleen den arts te betalen heeft, die tevens mediijnen af levert dan dat èn arts èn apotheker ieder afzonderlijk zijn rekening inlevert. In het adres wordt ook gesproken over handverkoop. Deze tiert welig in vele apotheken. De middelen, welke de apo theker niet zonder recept mag afleveren of aflevert, zijn slechts gering in aantal. die in het warme jaar getijde zoo weldadig aandoet, heeft vaak een verkoudheid ten gevolge. Neemt dan Aspirin-Tabletten. Let op oranje band en Bayerkruls. Prij» 75 et*. Zelfs sterk werkende en lang niet altijd onschuldige middelen kan men in vele apotheken verkrijgen. Wanneer dit ge schiedt zonder medisch onderzoek en advies, begint het bedenkelijk veel op onbevoegd uitoefenen der geneeskunde te gelijken. Het adres betracht de billijk heid, door er op te wijzen, dat de apothe ker niet zoozeer schuld heeft aan het ontstaan van dergelijke toestanden als het publiek zelf en het meent, dat ver betering kan verkregen worden door de aflevering geheel in handen van de me dici te leggen. Of dit juist is, daarom trent hoop ik verder nog een en ander te zeggen. Dat het inderdaad in de apothekers wereld de bedoeling is, een zekere pene tratie-politiek te voeren, is duidelijk ge worden door de oprichting van een naamlooze vennootschap door de Maat schappij tot bevordering der Pharma- cie, die tot doel heeft, de oprichting van dergelijke apotheken te financieren. En is op een bepaalde plaats eenmaal een apotheek gevestigd, dan is het daarmee voor eiken arts uitgesloten, zelf genees middelen te mogen afleveren. Volgens het adres zal de toeneming van apotheken op het platte land nood zakelijk het aantal geneeskundigen moe ten doen afnemen, wat vooral daarom te betreuren zou zijn omdat de behandeling der zieken door geneesmiddelen uit de apotheek in de latere jaren toch reeds zoo belangrijk is achteruit gegaan. De moderne geneesmethoden zijn veelal van geheel anderen aard, zooals de phv- sische therapie: baden, massage, electri- seeren, dieetkuren, behandeling met or ganische preparaten, die uit het labora torium moeten komen en moeilijk lang genoeg te bewaren zijn om ze voor ge bruik in voorraad te houden. Wij zien, dat het vraagstuk der ge neesmiddelenvoorzieningen vele facet ten heeft. Het heeft mij wel wat ver baasd, dat bij de over 't wetsontwerp ge voerde polemiek zoo weinig sprake is geweest van een oplossing, waaraan vroeger in veel sterkere mate aandacht is gewijd. Deze poging tot oplossing zal ik in mijn volgenden brief bespreken. H. A. S. WARMENHUIZEN. Tuinbouwvereeniging „De Noord". Bij de behandeling van de rekening en verantwoording van de C. V. V. werd o.a door den heer C. Mink opgemerkt, dat de subsidie van de selectieproeven tot het ver krijgen van een beter sooort bewaarkoool wel wat te hoog is. De voorzitter antwooordde hierop, dat de heer Mallekote in de algemeene vergadering over deze proeven een uiteenzetting zal ge ven. De heer Hopman vond het niet gewenscht, dat de uitloting van de rentelooze obligaties, we!ke ieder jaar zou gebeuren, thans opge schoven wordt tot een beteren tijd. Er zijn z.i. veel menschen die het geld best kunnen gebruiken. De voorzitter zeide dat het Centraal be stuur het beste meende te doen niet dt uitlotingen op te schuiven. Verhooging van het percentage is toch ook niet gewenscht. Voorstel van het Centraal Bestuur om het percentage met ten hoogste 1 pCt. te verhoo gen om een fonds te vormen teneinde die pro ducten in te koopen, welke den minimumprijs niet kunnen opbrengen. De heer Molenaar vond het jammer, dat deze vergadering zoo slecht bezet was, te meer, daar dit een zoo'n belangrijk punt van bespreking is. Verder bepleitte de heer Molenaar het voorstel van het Centraal Bestuur. De voorzitter zeide, dat een dergelijk voor stel bij de zusterverenigingen weinig tegen stand heeft ondervonden. Algemeen besloten. Voorstel van „De Noord" om in de winter maanden de minimumprijzen te verhoogen. De voorzitter zeide, dat dit in de vergade ring van „De Vierbond" ook is behandeld. Daar stond men niet onsympathhiek tegen over. Spreker heeft veel hoop dat het voorstel in den Vierbond wordt aangenomen. Voorstel van „De Noordwest" om de bon nen af te schaffen. Het prae-advies van het Centraal Bestuur luidde afwijzend. De heer C. Mink verklaarde zich als een groote voorstander van genoemd voorstel. De voorzitter deelde niet de meening van den heer Mink en is niet voor om den handel nog meer te belemmeren. Als voorbeeld werd gesteld het besluit aan den Langendijk en hoe of dat ten uitvoer gebracht werd. De heer K. Molenaar meende ook als vei lingleider het voorstel te moeten ontraden. De heer C. .Mink wilde de kooplieden daags te voren te laten opgeven hoeveel en waarvan zij daags daarna noodig hebben opdat de tuinders daar rekening mede'kunnen houden De heer Klant vond het voorstel van den heer Mink dwaas. Dit is absoluut niet uit te voeren. De heer C. Mink verklaarde hierna op ae algemr^' vergadering te zullen voorstellen voor het voorstel van „De Noordwest". Voorstel van „Samenwerking" om van de producten, welke op vergunningsbonnen zijn verkocht 5 pCt. extra percentage te heffen. Daar tegenover stelde het Centraal Bestuur voor om die gevallen desnoods 2 pCt. extra te heffen Na zeer lange discussie is ten slotte met meerderheid van stemmen besloten voor het voorstel van het Centraal Bestuur te stem men. Ten slotte werd nog uitvoerig besproken of de afgevaardigden een bindend mandaat moeten hebben of niet. Algemeen was men er voor een vrij mandaat. Hierna sluiting. DE NOODTOESTAND IN LAND- EN TUINBOUW. De Katholieke Nederlandsche Boeren- en Tuindersbond heeft in het Concertgebouw te 's-Hertogenbosch een buitengewone alge meene vergadering gehouden, in verband met den noodtoestand in den land- en tuinbouw. De vergadering stond onder leiding van den heer Th. Verheggen, te Buggenum. Na de openingsrede en een toespraak van den geestelijken adviseur hield de heer H. Ruyter, secretaris van den Aartsdiocesanen Roomsch-kaholieken Boeren- en Tuinders- bond te Arnhem, een uitvoerige inleiding over den noodtoestand in den landbouw. Een uitvoerige gedachtenwisseling volgde, waarbij de heer Ruyter zich verklaarde tegen opheffing der sociale wetten. De boer moet een zoodanig inkomen hebben, dat hij de so ciale lasten kan dragen. Voorts waarschuwde spr. tegen politieke afscheiding. Men heeft in de Kamer geen boeren noodig maar stem- men van menschen die de boerenbelangen kennen. Inflatie zou de boer op het oogenblik verlichting geven, maar daarna zou de strop zoo strak zitten dat de boer geen adem meer kan halen. VERHOOGING VAN DEN PETROLEUMPRIJS. Naar gemeld wordt, zal de detailverkoops prijs van geraffineerde petroleum met in gang van heden worden verhoogd van 9 op 10 cent per Liter. TEGEN DEN RAND VAN EEN KELDERGAT GEVALLEN. Gisterochtend waren in de Binnen Dom'* merstraat bij den Haarlemmerdijk te Am sterdam eenige meisjes aan het spelen. Zij sprongen over een open keldergat. Een 15-ja- rig meisje struikelde en viel tegen den rand aan. Zwaar gewond is zij opgenomen en na eenige oogenblikken overleed zij. DE AFSLUITING VAN DE ZUIDERZEE De visschers vlaggen halfstok. Het duurt nog slechts enkele dagen voor dat de Zuiderzee zal zijn afgesloten. De Zui derzee zal hebben opgehouden te bestaan en daardoor is het IJsselmeer in de plaats geko men. Geen visch zal meer met de stroomin gen uit de Noordzee naar de Zuiderzee ko men en binnen afzienbaren tijd zal er nog slechts zoet water zijn. Hiermede zal tevens een einde gekomen zijn aan de eeuwen-oude Zuiderzee-visscherij. De Zuiderzeevisschers betreuren dit en om aan te toonen, wat er omgaat in het gemoed van de echtér Zuiderzee-visschers hebben zij besloten naar wij uit Volendam vernemen vandaag van alle visschersvaartuigen, zoowel in de havens als op zee, de nationale vlag halfstok te laten waaien. VAN TIEN METER HOOGTE GEVALLEN. Bij het verrichten van hijsch-werkzaamhe» den op een fabriek in de Gieterstraat is een 21-jarige arbeider, doordat het hijschtouw plotseling brak van een hoogte van tien Me ter naar beneden gestort en op de binnen plaats van de fabriek neergekomen. Met een gapende hoofdwonde is de man naar het Wilhelminagasthuis overgebracht en daar ter verpleging opgenomen. Zijn kameraad, die op den beganen grond stond, kon zich nog tijdig uit de voeten maken. DE ZAANDAMSCHE SCHAT- OPGRAVINGEN. Madame Sylvia koestert het plan de schat- opgravingen te Zaandam te hervatten. Gis termiddag was zij daar om de noodige voor bereidingen te treffen met de bedoeling de volgende week weer met het werk te begin nen. Zij was vergezeld van haar zoon en de gebroeders Henning, die blijkens de mede- deelingen van madame Sylvia haar al meer bij het doen van opgravingen hebben bijge staan en zeer dikwijls met succes. Hun werk is op wetenschappelijken grondslag geba seerd. Zij onderzoeken het terrein met be hulp van de z.g. polarisator, een klein appa raat, wat in den zak meegedragen wordt. NEDERLANDSCHE VEREENIGING VAN SPOOR- EN TRAMWEG PERSONEEL. Algemeene vergadering In de groote Concertzaal van het N. V.- Huis te Utrecht is gistermiddag het vier- daagsche Congres aangevangen van de Ne derlandsche Vereeniging van Spoor- en Tramwegpersoneel, onder voorzitterschap van den heer P. Moltmaker. Hoewel het personeel der Spoorwegen in aantal terugliep heeft deze teruggang op het ledental weinig invloed gehad. Op 1 Januari 1932 19.915 leden tegen 20.221 op 1 Janu ari verleden jaar, 20.047 op 1 Januari 1930 en 19.377 op 1 Januari 19.291. De heer Kupers, voorzitter van het N.V.V. brak een lans voor de 40-urige werkweek. Slechts internationaal kan men hoop op suc ces gewerkt worden. Hij wijdde nog enkele woorden aan de bestrijding der crisis en wees op het stijgende ledental van het N. V. V., dat thans 325.000 bedraagt. De heer Zieverink sprak namens den Transportarbeidersbond en mevr. De Vries namens het landelijk Vrouwencomité. De heer A. v. d- Berg, bekend figuur uit de staking van 1903, wekte op tot solidariteit. Verder werd nog het woord gevoerd door den heer Tempelaar, vand en Bond van ont slagenen in 1903 en de heer Nathans, na mens het I. T. F. De heer Moltmaker heeft de sprekers be antwoord.

Alkmaarsche Courant | 1932 | | pagina 9