Aqwda ..kater Sfjr&ssss-MT-r-j Jftoüinciaal 1lieuws Onze. Jioloniën £aatste Aetichten jMgtzcmdeti Stukken Stad en Omgeving. De Duitsche regeering afgetreden. Dr. Bruening biedt zijn ontslag aan. ERNSTIG AUTO-ONGELUK TE ANNA-PAULOWNA. Vier Alkmaarders gewond. Hur rebel Maandag 30 Mei. 7.30 uur, Cinema Americain: De weg naar ftio (tendenzfilm); boven 18 jaar. 7.30 uur, Alkmaarsch Bioscoop-Theater: 1. De middernachtminnaar (rom.), 2. De wreker (sens); boven 14 jaar. 7.30 uur, Victoria-Theater: Ben (hist.-rom.); boven 14 jaar. 7.30 uur, bioscoop Harmonie: De van 1812 (hist.); alle leeftijden. Dinsdag 31 Mei» 7.30 uur, Cinema Americain. De weg naar Rio (tendenzfilm); boven 18 jaar. 7.30 uur, Alkmaarsch Bioscoop-Theater: De middernachtminnaar (rom.), 2. De wreker (sens.); boven 14 jaar. 7.30 uur, Victoria-Theater: Ben (hist.-rom.); boven 14 jaar. 7.30 uur, bioscoop Harmonie: De van 1812 (hist.); alle leeftijden. Woensdag 1 Juni. 7.30 uur, Cinema Americain: De wegnaar Rio (tendenzfilm); boven 18 jaar. 7.30 uur, Alkmaarsch Bioscoop-Theater: 1. De middernachtminnaar (rom.), 2. De wreker (sens boven 14 jaar. 7.30 uur, Victoria-Theater: Ben Hur (hist.-rom.)boven 14 jaar. t Donderdag 2 Juni. 7.30 uur, Cinema .Americain: De weg naar Bio (tendenzfilm); boven 18 jaar. 7.30 uur, Alkmaarsch Bioscoop-Theater: f De middernachtminnaar (rom.), 2. De reker (sens.); boven 14 jaar. 7.30 uur, Victoria-Theater: (hist.-rom.)boven 14 jaar. Hur rebel Ben Hur KOEDIJK. Vrijdagavond werd in het lokaal va» den heer Groot alhier de 27e jaarverga dering gehouden van de Coöperatieve Boerenleenbank, onder leiding van den directeur, den heer Jb. Visser. Tegenwoordig waren 92 leden, verte genwoordigende 141 leden. De voorzitter deelde mede, dat door de algemeene vergadering te Utrecht werd besloten tot stichting van een waar borgfonds, teneinde de voorschotnemers, diedoor bijzondere omstandigheden zwak staata te steunen, i Vervolgens deed de voorzitter mede- deeling van de plaats gehad hebbende kascontroles door den Raad van Toe zicht en door de Centrale Bank. De rente voor spaargelden is bepaald op 3.6 en voor voorschotten op 4.6 De rekening en balans werden over eenkomstig de aanbieding vastgesteld. Uit de rekening bleek dat aan de spaar bank was ontvangen 184404.39 en uit gegeven 174087.67. Aan terugbetaalde voorschotten is ontvangen 10.430.en uitgegeven aan voorschotten 70.866.50, waaronder 58.315 onder garantie van provincie en gemeente. Van leden in loopende rekening is ontvangen 52.054.83 en uitgegeven 53.664.33. Van de Centrale Bank is in loopende rekening ontvangen 148 150.75 en uitgegeven 93.752.48. Het totaal der rekening in ontvang en uitgaaf is 411.205.85. Uit de balans vermelden wij van de bezittingen onder meer: uitstaande voor schotten 230.431.50 en tegoed in loo pende rekening van de rekeninghouders 35159.50. Van de schulden: schuld aan de spaarbank 156.957.90, aan de Cen trale Bauk 99.974.83, terwijl het reser vefonds 14.749.66 bedroeg en de ge maakte winst 977.77. Het totaal der ba lans bedraagt 278.125.16. Uit het jaarverslag blijkt, dat het aan- tc.1 leden door overlijden verminderde met 1 en door toetreding vermeerderde met 4, totaal aantal op 31 Dec. 160. De minimum-aflossing werd niet be taald en ook de rente over 1931 niet tij dig voldaan en door het verleenen van de voorschotten onder garantie van provincie en gemeente had de kassier veel extra werk, waarvoor hem een extra vergoeding werd toegekend van 100. Het aantal spaarders bedroeg op 31 December 317. In 1931 werd de zitting gewijzigd en de avondzitting is vervallen. Nadat deze middagzitting reeds was ingevoerd werd door de Centrale Bank een verzoek daartoe gedaan, in verband met de veiligheid. Vervolgens had de verkiezing plaats van een bestuurslid, aftredend de heer Jb. Visser. Voordracht: 1. Jb Visser; 2. A. Molenaar; 3. K. de Waal Met 139 stemmen werd de heer Jb. Visser her kozen. Verkiezing lid van den Raad van Toe zicht, aftredend de heer K de Waal. Voordracht: 1. K. de Waal; 2. W. Slote- maker; 3. Joh. Blauboer. Eerstgenoemde werd gekozen. Verkiezing in de vacature-P. Kikkert. Voordracht 1. Jb. Kramer; 2. P. de Geus; 3 K. J. de Geus. De voorzitter deelde mede, dat nog was ingekomen een verzoek om ean deze voordracht toe te voegen G. Klomp Nz. Spreker gaf als zijn gedachte weer, dat in dit verzoek de bedoeling ligt opgeslo ten om de politiek in de Boerenleenbank te halen en hij achtte den Raad van Toezicht wel in staat een voordracht op te maken. De heer P. Hart vroeg waarom de voorzitter veronderstelde dat de politiek er werd ingehaald. Het reglement gaf gelegenheid om een candidaat te stellen van dat recht was gebruik gemaakt; het ligt nu aan de algemeene vergadering te benoemen. Na herstemming werd gekozen de heer Jb. Kramer, Op voorstel van het bestuur werd be sloten de heeren A. Molenaar en K de Waal aan te wijzen als plaatsvervan gende bestuursleden. De heer Joh. Blauboer wees er nog op, dat het hem als niet juist voorkomt om personen op de voordracht te plaatsen als 2 en 3, wanneer er een aftredend lid is en die personen geheel weg te laten als er een vacature is, omdat deze men- schen dan immer als figuranten op de voordracht voorkomen en hij verzocht het bestuur hem niet meer op de voor dracht te plaatsen. Besloten werd het huishoudelijk re glement te wijzigen als volgt: de kassier hout zitting op Woensdag des voormid dags an 11 tot 12 en des namiddags van 1 tot 4 uur. Daarna sluiting. NOORDSCHARWOUDE. De wedstrijd in soortenkennis van tulpen ie geëindigd. Vooraf zij nog medegedeeld, dat 159 soor ten zijn uitgeplant. Doordat verschillende „parkieten" het niet fot bloeiende exemplaren brachten, konden pl.m. 150 soorten op naam worden gesteld. Het aantal ingeleverde lijsten bedroeg 7. De uitslag is: 1. Jac. Groen, Bovenweg 274, St. Pancras, 60 soorten goed; 2. A. Dirkmaat, Broek op Langendijk, 52 soorten goed; 3. Jac Slijker, St. Pancras. 42 soorten goed. De door de afdeeling van Bloembollen cultuur uitgeloofde prijzen bedragen respect. 5. 3 en 2. Over het geheel genomen kunnen de heeren Band en Mallekote, die zelf deze soorten heb ben uitgeplant, over de bereikte resultaten te vreden zijn, hoewel de verwachting was, dat het aantal wedstrijd-deelnemers grooter zou zijn geweest. Daartegenover staat, dat niet minder dan 100 personen op verschillende tijdstippen een kijkje kwamen nemen in den tuin van den heer Mallekote. Er kan gecon stateerd worden, dat het inrichten van een sortiments-proeftulpenveld op prijs is gesteld. De beide tuinbouwvakonderwijzers hopen dan ook met de volgende campagne hun nut tig werk in dezen voort te zetten. De winkelsluiting. Naar wij vernemen is van den minister bij het gemeentebestuur bericht ingekomen, dat de winkels 's avonds een uur later ge sloten mogen worden in verband met het feit, dat in deze omgeving door velen, die hun arbeid op den akker vinden, de zomer tijd practisch niet gehandhaafd wordt. De winkels moeten dus om 9 uur gesloten wor den. VIJF MAN VERDRONKEN. Vijf man van een brigade marechaussée, onder commando van luit. F. Bolderhey, zijn bij het oversteken van de Kroeeng Meureuro afgedreven en vermoedelijk verdronken. De vermisten zijn een inheemsche korporaal en vier manschappen. Ongecorrigeerd. ^™"^^Tder nog mede, dat de bestuurder een kalm vaim ipmnn ,n het ongeluk moest dan oo' 24 v. Kon. Holl. Lloyd. Bahia, uitr., 26 Mei te Rio Janeiro. Flandria. uitr., 27 Mei v. Bahia. HollandAmerika Lijn. Binnendijk, Rotterdam n. Philadelphia; Mei v. Boston. Dinteldijk, Pacifiskust n. Liverp. en Rotter dam; 25 Mei op 500 mijl Z w v. Valencia. Lochkatrine, Vanc.-Rott.; 25 Mei v. Cristobal. Lochmonar 26 Mei v. Rotterdam te Seatle. Veendam, 27 Mei nam. 10 uur v. Rott. naar New York. Leerdam, New Orleans n. Rott., 27 Mei Havana Rotterdamsche Lloyd. Dempo, uitr., oass. 28 Mei Ouessant. Dempo, uitr., 27 Mei v. Southamtpon. Kon. Paketvaart-Mij. Tasman, Batavia-Kaapstad, 27 Mei Lorenzo Marqués. Kon. Ned. Stoomb. Maatschappij. Amazone 27 Mei v. Vigo te Liêsabon. Bacchus 27 Mei v Cullera n. Alicante Baralt 25 Mei te Curacao. Colombia 28 Mei v. W.-lndië l.v. Havre te Amsterdam. Haarlem, thuisr., 27 Mei 150 mijl N. van de Azoren. Perseus 28 Mei v. Amst. te Kopenhagen Theseus 27 Mei v. Aalborg n. Amsterdam. Stoomvaart Mij. Oceaan. Antenor, Japan-Rott.; 26 Mei v. Colombo Philoctetes, Japan-Rott.; 27 Mei te Penang Phrontis, Java-Amst.; 27 Mei v. P. Said Pyrrhus 27 Mei v. Amst. n. Liverpool. v. (Buiten verantwoordelijkheid van de RedactU. De opname in de rubriek, bewijst geenszins dal de redactie er mede instemt). Mijne Heeren, Verzoeke beleefd onderstaand stukje in Uw veelgelezen blad te willen opnemen. Het is mij ter oore gekomen, dat de laatste tijd te Heiloo nog al eens burgers door Vrij willigers van het Vooroefeninstituut v. h Landstormverband worden lastig gevallen Zoo ook Donderdag 1.1.,- toen zich eenige meisjes en jongens op den Heerenweg te H. bevonden. Drie van deze dappere, zwaar ge wapende jongelingen trachtten de meisjes voortdurend te molesteeren, onzedelijke taal toe te voegen, terwijl zij zich niet ontzagen tot handtastelijkheden over te gaan. De begeleidende jongens kwamen hier tegen op, met tot resultaat dat de landstor- mers zich van hun wapenen gingen bedienen; n.1. de bajonet te trekken, hiermede aanval lende bewegingen te maken en te dreigen met: „aan den boom rijgen" en '„voor je verd. schieten" enz. Is het wel verantwoord, dat deze minder jarige kinderen in de gelegenheid worden ge steld op eigen gezag en zonder toezicht met zulke wapenen om te gaan? Kunnen die wa pens niet in het oefenlokaal blijven, zoodat deze adsp. „Soldaten" ongewapend naar en van de oefenplaats moeten gaan? Het is ditmaal bij dreigen gebleven, maar wat zouden de gevolgen geweest zijn, als die dreigementen ten uitvoer waren gebracht? Dan was het kalf verdronken en kon men eens beginnen te praten over het dempen van den put. Het behoeft echter niet zoover te komen. Met dank voor de plaatsing, E. kalm tempo en het ongeluk uitsluitend han een toeval en den slechten toestand van den weg worden geweten. Nader vernemen wij, dat de drie patien het vrij goed maken. De heer Ozinga heeft een gebroken dij been en een hoofdwonde, de heer Dekker heeft zijn knie gebroken en zijn echtgenoote moest met een gebroken arm en een nooiu- wonde worden opgenomen. Natuurlijk baart de toestand van ouden heer O. de meeste zorg. POSTERIJEN EN TELEGRAFIE. De Directeur van het post- en telegraaf kantoor te Alkmaar maakt bekend, dat met ingang van 5 Juni de Post- en Telegraaf dienst tijdelijk zal worden uitgevoerd in het voormalige rijksopvoedingsgesticht, ingang in het Waaigat achter de kerk. De brievenbus wordt den -lden Juni ten 22.5 na de laatste lichtii^f voor de verzending aan de nachttreinen gesloten, zoodat de cor respondentie na dat tijdstip in de bijbussen of aan het nieuwe kantoor kan gepost wor den. De bus is rechts van den ingang aange bracht. Het Duitsche rijkskabinet heeft in zijn zit ting van hedenmorgen besloten in zijn geheel af te treden, indien de rijkspresident op het standpunt blijft staan, dat hij gisteren tegen over den rijkskanselier heeft ingenomen. Als gevolg hiervan heeft dr. Bruening hedenmid dag bij zijn bezoek aan rijkspresident von Hindenburg het ontslag van het geheele ka binet aangeboden. De ontslagaanvrage aanvaard. Rijkspresident von Hindenburg heeft de ontslagaanvrage van het kabinet-Bruening aanvaard. Bespreking over een nieuwe regeering. De rijkspresident heeft dr. Bruening ver zocht. voorloopig de regeeringszaken te blij ven waarnemen. Hij zal trachten langs den gebruikelijken parlementaire weg een nieuwe regeering te doen vormen. President von Hindenburg zal hedenmiddag eerst den presi dent van den rijksdag Löwe en daarna de fractieleiders van de verschillende partijen, in volgorde van de sterkte der fracties ontvan gen- Rijkskanselier Bruening heeft verzocht, hem zoo spoedig mogelijk een langdurig ver lof toe te staan, daar hij er geen prijs op stelt deel te nemen, aan de onderhandelingen, over de vorming van een nieuwe regeering. FAMILIEDRAMA TE CAMBRIDGE. Te Cambridge zou Zondag een familie van vier personen een vacantie-uitstapje maken naar Gorleston. De familie was geheel ge reed om te vertrekken en de twee dienstmeis jes waren bezig de bagage in de auot te dra gen, toen zij plotseling binnenshuis eenige schoten hoorden. Ontzet stormden de beide dienstbodes naar binnen, waar zij de geheele familie dood vonden. De aanleiding tot deze tragedie is onbekend. VERKEERSONGEVAL. Motorrijder gedood. De sergeant-motorrijder P., die hedenmor gen op weg was naar Ede, is bij een krui sing van den weg te Zeist door een auto aan gereden. P. is aan de bekomen verwondingen overleden. Het slachtoffer laat een vrouw met S kinderen achter, Mijnheer de Redacteur! Mag ik X., die vermeent, dat de menschen tegenover de dieren grof ondankbaar zijn, van antwoord dienen* Een dier dat zijn naderend einde tot op het laatste oogenblik onbewust is en dan door het beschadigen der centrale hersenen plot seling wordt gedood, is wel oneindig geluk kiger dan vele menschen, die eerst na veel lijden van lichaam en geest eindelijk sterven. Alleen de overgevoelige mensch schijnt dat niet bewust te zijn. Dat hij eens vele zieken bezoeke. Wellicht kan hij deze troosten, ver zachting brengen en misschien zelf tot andere gedachten komen. Natuurlijk heeft het dier zijn geheele leven recht op een humane behandeling en mag het dooden nooit uit vermaak geschieden, (jacht); dat Wordt alleen door ongevoelige menschen gedaan en i sniet genoeg te laken. T. J. S. (Wij zouden hierbij alleen willen opmerken, dat het o.i. geenszins vaststaat, dat elk dier van' zijn naderend einde tot op het laatste oogenblik onbewust is en dat het zeker is, dat zeer veel dieren op heel wat pijnlijker wijze sterven door de slachtmethode, hier boven door inzender weergegeven. Red. Alkm. Crt.) Nabij Anna Paulowna is gistermiddag te gen ongeveer half vijf een vrij ernstig auto ongeluk gebeurt. De heer Van L., alhier, wil de met zijn ouders en zijn ouden grootvader een bezoek brengen aan de Zuiderzeewerken. Op den Balgweg bij Anna Paulowna geraak te hij in een bocht met zijn Ford in het losse grint. Mede tengevolge van den hobbeligen zijkant van den weg begon de wagen te slingeren en toen de bestuurder remde, werd de toestand nog kritieker. De wagen kwam dwars over den weg te-staan en reed daarna in een sloot aan den linkerkant van den weg. Spoedig konden de vier inzittenden uit den auto bevrijd worden. Het bleek, dat allen ver wondingen hadden opgeloopen. De bestuur der was er nog het beste aan toe. Hij werd slechts licht gewond. De toestand van de anderen was ernstiger. In twee ziekenauto's moesten de slachtoffers naar Alkmaar ver voerd worden, waar ze ter verpleging in het Stadsziekenhuis werden opgenomen. Het waren de heer Dekker, diens echtgenoote en de vader van laatstgenoemde, de 83-jarige heer Ozinga. De wagen werd ernstig beschadigd, doch kan geheel hersteld worden, /den deelt ons VEREENIGING VAN SOCIAAL- DEMOCRATISCHE LEDEN VAN GEMEENTERADEN EN PROVINCIALE STATEN. De afdeeling Noordholland (Noord) van deze vereeniging hield Zondag in de dancing van De Harmonie alhier een gewestelijke bijeenkomst, waar door het lid van Ged. Sta ten van Noordholland, den heer A. H. Ger- hard, een inleiding werd gehouden over het onderwerp: Bijzonder neutraal onderwijs? Nadat door den voorzitter, den heer W. van de Vall, de vrij goed opgekomen raads- en statenleden, benevens verschillende be langstellenden het welkom was toegeroepen, verkreeg de heer Gerhard het woord, die be gon met zichzelf af te vragen hoe het moge lijk was, dat hij in Noordholland werd ge plaatst voor de behandeling van een derge lijk onderwerp. Wanneer het nu nog bene den den Moerdijk was geweest, zou spreker het beter hebben begrepen dan hier. Trou wens het bleek wel uit de beantwoording van de rondgezonden vragenlijsten bij de verschillende fracties van soc.-dem.-gemeen- teraadsleden in dit Gewest, dat de meesten er precies zoo tegenover stonden als spr. zelf, want er waren slechts 25 antwoorden binnengekomen, terwijl 46 er het zwijgen toe deden. Momenteel had slechts in een viertal gemeenten in dit Gewest de vraag eenige be- teekenis, omdat daar bizondere neutr. scholen bestonden of in voorbereiding waren. Dat wilde echter niet zeggen, dat de vraag voor de toekomst geen beteekenis zou hebben. De wettelijke positie van het bijzonder neutraal onderwijs is zeer eenvoudig. De wet staat aan ieder toe, die het onderwijs op de openbare lagere school niet voor zijn kin deren wenscht, met inachtneming van de voorschriften omtrent aantal en waarborgen een bijzondere school op te richten. Eenig onderzoek naar de bedoelingen van de on derteekenaars van een dergelijke aanvraag is buitengesloten. Alleen sluit de wet in een onderzoek naar de noodzakelijkheid van de aanvraag om de school te krijgen. Ook wanneer een vereeniging met geen ander doel is opgericht dan alleen om scho len op te richten, kan de wet zich er verder niet mee bemoeien De s.d.a.p. staat nog steeds uit overwe gingen van recht en billijkheid op het stand punt van de Groninger motie, waarin de fi- nancieele gelijkstelling op onderwijsgebied, wat betreft het lager onderwijs, is neerge legd, al blijft de partij als zoodanig voor standster van de openbare school. De vraag rijst: veroorlöven de tijdsomstandigheden nog wel om op dit strakke standpunt te blij ven staan, dat het onderwijs, gel ij k aan het onderwijs gegeven op de openbare school, zich niet leent voor een bijz. school. De s.d.a.p. is voorstandster van de open bare school, hoofdzakelijk om de neutraliteit. Een rechtstreeksch gevolg van den feilen te genstand van de overtalrijke geloofsrichtin gen in ons land in het openbare leven. Spr. noemde de openbare lagere school bij voor keur de gemeenschapsschool. De jeugd wordt op de school in de binding gehouden tegenover den strijd der ouderen. Op de school wordt niets onderwezen of leeringen gebracht of geduld, waardoor gevoelens van anderen worden gekrenkt. Dit karakter van de openbare lagere schooi als gemeenschapsschool voor oogen hou dende, voelt men oogenblikkelijk, dat in haar diepste wezen de bijzondere schootevoor de s.d.a.p. niet te aanvaarden is. De totstandkoming van de financieele lijkstelling bracht een groote bloei van Jl bijzonder onderwijs, zoodat op het oogenblik het grootste deel van de schoolgaande jeugd optrekt naar de bijz. confessioneele scholen. Hierdoor ontstond een geweldige stijging bijzonder onderwijs voor de gemeentekas zijn niet hooger dan de kosten van het open baar onderwijs. Opheffing van kleine openbare scholen door concentratie is in zich zelf bijna nooit een achteruitgang van het onderwijs. Wat in dit opzicht de gemeente Sint Maar ten tot voorbeeld geeft dwingt tot nadenken, van de kosten. Bij de nieuwe L.O.-wet is aan Ged. Staten de bevoegdheid gegeven bij een teveel aan scholen in bepaalde gemeenten de opheffing van een of meerdere te bevelen Echter alleen voor zoover dit de openbare scholen betreft. Van de zijde van hen die financieele ver antwoordelijkheid hebben komt herhaaldelijk de vraag: Kunnen we niet door concentratie van verschillende kleine schooltjes, veroor zaakt door de van chr. zijde doorgedreven splitsing, komen tot betere centraal gelegen scholen met een behoorlijke bezetting? Een concentratie welke door toeneming van het snelvervoer met autobussen zooveel wordt vergemakkelijkt. Dat zal niet alleen beteeke- nen een verlaging van de kosten voor het openbaar lager onderwijs, maar ook van het bijzonder onderwijs, want de lasten van het Vijf scholen, waarvan 3 openbare, op een naar waarnemingen, verricht in den morgen van 30 Mei. Medegedeeld door het Kon. Nederl. Met Instituut te De Bildt. Hoogste barometerstand 769.3 mM. te Röst. Laagste barometerstand 751.8 mM. te Breslau. Verwachting, geldig tot den avond van 31 Mei: Zwakke tot matigen veranderlijke wind; la- ter uit Zuidelijke richtingen; tijdelijk opkla- rend; aanvankelijk nog kans op regen of on weer in het Oosten; in het Westen weinig of geen regen; iets warmer overdag. Overzicht. Terwijl in het Noorden de hooge druk zich over het algemeen handhaaft, is de toestand in onze omgeving uiterst veranderlijk. De vorige depressie trok afnemend Westwaarts, maar is nu opgenomen in een groot lage drukgebied, dat uit het Westen schijnt te na- deren. In Oost-Duitschland vormde zich gis teren een ondiepe depressie, die later sterk toenam, en bijzonder zware onweerregens in Oostenrijk heeft gebracht, te Weenen 56 mM. Dit gebied beheerscht vandaag het weer in geheel Duitschland en ons land. De hooge druk over Frankrijk schijnt echter Oost waarts te trekken en indien de Oostelijke de pressie daardoor meer naar de Oostzee trekt, zal het weer meer onder den invloed van de Westelijke depressie komen, en kan de tempe- ratuur weer gaan stijgen. Op het oogenblik is het op de Britsche eilanden en in Frankrijk nog vrij koud, met betrekkelijk weinig regen. In Zweden, Finland en Polen, echter warm en droog. HOOG- EN LAAG WATER TE BERGEN AAN ZEE. (in Zomertijd). Juni. Hoog water. Laag water. dat. v.m. nam. v.m. nam. 1 2.26 2.48 10.56 11.28 2 3.02 3.26 11.35 3 3.37 3.58 0.06 0.17 4 4.10 4.34 0.40 0.38 5 4.46 5.10 1.17 136 HOOG- EN LAAG WATER TE EGMOND AAN ZEE. (in Zomertijd). J u»i; Hoog water. Laag water. dat. v.m. nam. v.ni. nam. 1 2.23 2.45 10.44 11.16 2 2.59 3.23 11.23 1154 3 3.34 3.55 O.Oi 4 4.07 4.31 0.28 0.46 5 4.43 5.07 1.05 124 bevolking van 1300 zielen. Op verschillende plaatsen is de openbare school in wezen een bijzondere school. Men ziet emblemen van bepaalde kerkelijke inrichtingen in de loka len, terwijl ook het stempel op het onderwijs in dergelijke scholen zelf gedrukt, in deze richting wijst. Wat tal van gemeentebesturen van de wet telijke voorschriften, waarin de zorg voor het openbaar lager onderwijs is neergelegd, ma ken, doet hij de voorstanders van neutraal openbaar onderwijs de vraag rijzen of men vrede kan blijven hebben met deze wijze van behartiging van dit groote belang en er geen stelling moet worden genomen in dezen te genover dergelijke gemeentebesturen. Aan de eene zijde mooie, nieuwe gebou wen, voldoende aan de voorschriften van hy giëne, met goede leermiddelen, bij het con fessioneele onderwijs. De openb. school op geborgen in oude, soms allesbehalve goed onderhouden gebouwen met schriel toegeme ten leermiddelen. Pan rijst bij menig ouderpaar de vraag: Waarheen moet ik nu mijn kind sturen en wint in vele gevallen het bijzonder onderwijs den strijd ook bij menschen die voorstanders zijn van de openbare school. Dit ziende is het streven te begrijpen on der voorstanders van niet-confessioneel on derwijs, om voor de kinderen te verkrijgen op dezelfde wijze als het bijzonder onderwijs, goede gebouwen, leermiddelen e.d. en ziet men geboren worden de schoolvereenigin- v°9r b'iz* neutraal onderwijs. Maar al te vaak worden dergelijke scho len standenscholen en wordt juist daardoor aan de openb. lagere school het karakter van u€ armenschool gegeven. Er moeten dan ook wel heel sterke motie ven spreken, willen de soc.-dem. werken voor ïjzonder neutraal onderwijs. Naar deze mo- KSi &r' tVeJ,geeis "«zocht bij de scholen te Den Helder, Purmerend en Ber gen. a\ S kun,ne,n'.n de tegenwoordige omstan- di heden het bijzonder neutraal onderwijs niet afwijzen en zijn o.a. te Heerlen gedwon gen geweest in het belang van het kind een dergelijke school op te richten. oor ons als soc.-dem. blijven de openbare lagere scholen de gemeenschapsschool en wij ïenen onder de moeilijkste omstandigheden de openbare schoo in eere te houden Drijft echter de overheid in andere richting, dan kan spr. zich voorstellen, dat aan de andere zijde als verweermiddel het wapen van bij zondere neutrale school ter hand wordt ge nomen. (Applaus.) Bij het op deze rede gevolgde debat, waar aan door n tiental personen werd deelgeno- nomen weiden allerlei locale omstandigheden naar voren gebracht en moeilijkheden met het onderwijs in bepaalde gemeenten nader be licht. waarop door den spreker in den breede werd ingegaan, naar uit het applaus bleek, ten genoegen van de aanwezigen. Met een dankwoor# aan den spr. en de

Alkmaarsche Courant | 1932 | | pagina 2