Alkmaarsclie Courant. Oe geheimzinnige inbreker Radionieuws Nederland heeft geen Zuiderzee meer. leuWleton. t Honden) fier en dertigste Jaargang. HAAMDAG 30 MEI De sluiting van hei gai in den afsluitdijk Wieringen-Friesland volbracht. Grootsch historisch moment. Jfo. I25 1932 Dinsdag 31 Mei. Hilversum, 296 M. (Uitsluitend A.V.R.O.) Gramofoonpl. 9.AVRO-Kamerorkest ®lv L. Schmidt. 10.— Morgenwijding. tÓ 15 Gramofoonpl. 10.30 Voordracht door 1 Royaards—Sandberg. 11.— Orgelconcert door W. Doortmont. Rie Dijs—Oghel, zang. j2.— Omroeprkest o.l.v. G. Hemmes. Inter mezzo: „The three syncopators" (accordeon pi slagwerk). 2.15 B. L. M. Sekreve: Par fumerieën. 2.45 Pauze. 3.— Knipcursus. 4 Pianorecital door Egb. Veen. 4.30 Kinder- jiur. 5.30 Kovacs Lajos en zijn orokest. Re- ijreinzang: Bob Scholte. 6.— Onderwijsfonds binnenvaart. 6.30 Kovacs Lajos' orkest. 7.— Moderne Fransche Kamermuziek, o. 1. v. Casper Höweler m. m. v. G. Enderlé, piano. ■330 Groningsch programma door mr. J. de tVrieze en Geert Teis Pzn. 8.15 AVRO-Con- certgebouworkestconcert o.l.v. N. Treep, m m v. Edith Lorand, viool, o.a. vioolconcert aqr. 4 in d kl. t„ Vieuxtemps. 9.15 W. Vogt: Met de hoed rond. 9.40 Vervolg Concertge jbouwconcert: o.a. Aufforderung zum Tanz, jWeber en Ouv. „Wilhelm Teil", Rossini. jO.30 Vaz Dias. 10.45 Gramofoonpl. 11. ijit het Carlton-Hotel: Dansmuziek door John van Bröck en zijn Boys. Huizen, 1875 Mi (Uitsluitend K. R. O.) g__9.15 en 10.Gramofoonplaten. 11.30 jGodsd. halfuurtje. 12.151.45 Trioconcert. 24.— Cursus v. d. vrouw. 4.Orkestcon cert 7.— Gramofoonpl. 7 10 Lezing. 7.45 Causerie. 8.Gramofoonpl. 8.30 Radio- tooneel. 9.45 Vaz Dias. 10.— Zang 10.15— J2.— Orkestconcert. Daveniry, 1554 M. 10.35 Morgenwijding. 10.50 Tijdsein en berichten. 11.05 Lezing. 12.20 Orgelconcert Reg. Foort. 1.20 Leonar- do Kemp's orkest. 2.25 Voor scholen. 4.50 ■Het Grosvenor House-orkest o l.v. Meeus. ,5 35 Kinderuur. 6.20 Berichten. 6.50 Anne Thursfield zingt Schumann liederen. 7.10 Fransche causerie. 7.40 Radio Militair-orkest o.l.v. Ch. Leggett, m. m. v. Raie da Costa, I piano. O.a. Ouv. „Kalief van Bagdad". Boieldieu en Uit „Scènes pittoresques", Mas- senet. 8.50 Lezing, berichten. 9.40 BBC- orkest o.l.v. A. Boult, m. m. v. L. Kennedy, cello, o.a. Tragische Ouverture, Brahms; Celloconcert in Bes. Boccherini en Les Eolides", Franck. 10.55—12.20 Ambroses Blue Lyres. Pari/s „Radi-Paris", 1725 M. 8.05 en 12.50 Gramofoonpl. 8.20 Cabaret. 9.05 Lite rair avondprogramma o.l.v. Albert Acre- mant. Kalundborg, 1153 M. 12.20—2.20 Con cert uit Hotel Angleterre. 3.20—5.20 Con cert o.l.v. Reesen. M. m. v. solisten. 8.20 Vocale duetten. 8.40 Radio-tooneel. 8.55 Pianorecital door prof. Egon Petri, m. m. v orkest o.l.v. Gröndahl, o.a. Derde pianocon eert Op. 37, c. kl. t., Beethoven. 9.55 Vervolg concert, o.a. Scherzo in b kl. t„ Chopin. 10.35 11.25 Harmonica-virtuozen Gellin en Borgström,o.a. Pelgrimskoor uit „Tann- hauser", Wagner en Intermezzo uit „Caval- leria rusticana", Mascagni. Langenberg, 473 M. 7.25—7.50 Gramo foonplaten. 7.508.20 Orkestconcert. 11.40 12.20 Gramofoonpl. 12.20 Orkestconcert 1.25—2.50 Concert o.l.v. Wolf. 5.20—6.35 Concert uit Stuttgart ol.v Rosbaud. 8.20 „Kantate auf den Tod Havdns'' van L Che- rubini. Dirigent: Max. Albrecht. 8.50 Werag-kamerkoor o.l.v. Zimmermann. 9.20 „Ewige Wanderschaft" van Rud. Rieth. Rome, 441 M. 8.25 Gramofoonpl. 9.05 Concert. O.a. Arabische dans, Tschaikowsky. 9 50 Comedie „La duchessa delle nebbie" van L. D'Ambra. Hierna vervolg concert. Brussel, 508 M. en 338 M. 508 M 12.20 Gramofoonpl. 5.20 Concert ol.v. Fr. André. 6.50 Gramofoonpl. 8.20 Concert o. 1 v. Meu!ema::s, o.a. Suite „Four ways", en Fant. „Dep Graf von Luxemburg", Lehar. 10.30 Gramofoonpl. 338 M.: 12.20 Gramo foonplaten. 5.20 Concert o.l.v. Kumps. 6.50 Gramofoonpl. 8.20 Bonte Avond m. m. v. orkest ol.v. Walpot, Radio-tooneel, Dubbel mannenkwartet en Alb. Remes, humorist. 10.30 Gramofoonpl. Zeesen, 1635 M. 8.20 Zie Langenberg. 8.50 „Kleider machen Leute", hoorspel van Gene Ohlischlaeger. 10.Berichten. 10.10 Derde acte van „Dis Meistersinger von Nürnberg", Wagner. Dirigent: Sir Thomas Beecham. 11.55 Berichten. (Van onze eigen verslaggever). In ons nummer van Zaterdag maakten 4 ij reeds melding van het grootsche nationaal-historisch, ,gebeuren, het dichten van het sluitgat in den afsluitdijk Wieringen Friesland. Ofschoon de plechtigheid een uitsluitend technisch karakter droeg, waardoor alleen technische autoriteiten waren uitgenoodigd, geschiedde het dichten van het sluitgat toch op indrukwekkende wijze. De M. U. Z. had haar geheele vloot, bestaande uit 300 vaartuigen (kranen zandbakken en sleepboo- ten) in de omgeving geconcentreerd en vele booten waren gepavoiseerd en op een groote gemeerde boot, waar 300 genoodigden aanwezig waren, zorgde de Marine-kapel uit Den Helder voor de vreugde-muziek. Tal van particuliere bootjes kruisten over het door de zon beschenen watervlak, terwijl boven de schepen een paar vliegtuigen van het vlieg kamp De Kooij cirkelden. Zelfs een parti culier jacht uit België, dat eenige dagen in de omgeving had gekruist, was aanwezig,- om het historische moment bij te wonen. De journalisten van de Nederlandsche dagbladen en internationale correspondentie- bureaux volgden op een speciaal daarvoor door de M. U. Z. beschikbaar gestelde boot onder leiding van )r van Gilsen de plechtig heid. Vooral de vertegenwoordigers van de buitenlandsche pers waren er ten zeerste over verwonderd, dat bii deze grootsche, histori sche gebeurtenis, het hoofd van den Staat niet aanwezig was Van de door minister Reijmer en ïr. Blocq van Kuffelen uitgesproken redevoeringen maakten wij reeds in ons nummer van Zater dag gewag. Rede van dr. Colijn. De voorzitter van den Zuiderzeeraad, dr. Colijn, zeide het volgende: Nu wij op het punt staan, getuige te zijn van de voltooiing van den arbrid. die 9 jaar uit het Engelsch door A. Treub. Weet niet. Niet? Nu, je kunt dit kennen. Clinton haalde de buigtang uit zijn zak en hield ze vlak voor Lee Wang's neus. ~,ee Wang ging achteruit om de buigtang uuidelijk te zien, toen klaarde zijn gezicht op tand me' Cen bIiiden glinilach al zijn jy~~ ja, ja, zei hij levendig tot Clinton. «r'h j boort m'j. Gebruik hem voor den schuif in den schoorsteen, ja. Schuif geen cv neen.' behoort mij .Dank U. v. I n glimlachte grimmig en trok de «uigtang terug, toen Lee Wang zijn hand er naar uitstak. ~T *1ee' knap, zei hij sarcastisch. Je hebt ®0€d opgezegd, vriend. Je kunt nu leengaan. Geef me de buigtang, ja? ua heen! H nüund miin vingers aan de kachel, ja. c- p ga heen! tee'r sprak scherp in het Chineesch en glimlart?/1®' ,®fhudde tweemaal zijn hoofd, peter Pn r? vriendelijk tegen Enid, sir «her uil en cin£r dankbaar de ka- geleden is aangevangen, en nu ik hier aan wezig zie zooveel persoonlijkheden, zoo nabij bij dien arbeid betrokken, komt mij in ge dachte het woord uit de Heilige Schrift: „Een ander is het, die zaait en een ander is het, die maait". Want, Excellentie, 'oewel wij U allerminst misgunnen, dat gij het zijt, die straks het sein zal geven om de laatste hand te leggen aan de voltooiing van den dijk gaan toch onze gedachten terug naar den man, wiens leven meer dan dat van iemand anders, bij dit werk betrokken is geweest, n 1. den man, die vanaf 1887 zijn belangstellenden arbeid aan dit werk heeft geschonken. Het was in 1913, dat de troonrede aankon digde het wetsontwerp tot afsluiting van de Zuiderzee. Het was ook Ir. Lely, die als minister in 1916 het wetsontwerp indiende en die dit ontwerp in 1918 tot wet verheven mocht zien. Hij Ook was het, die, na zijn af treden als minister, als voorzitter van den Zuiderzeeraad van nabij dien arbeid met de grootste belangstelling bleef volgen De voltooiing van zijn arbeid heeft hij niet mogen zien. Anderen zijn het, die de plaats innemen, die hij destijds innam en daarom kwam mij voor den geest het woord: „Ande ren zaaien en het zijn anderen, die maaien". Wanneer ik nu op deze gedachte doorga, dan zie ik rondom mij nog eenigen op wie deze woorden van toepassing zijn. De heer Worthman, die bij het begin van dezen arbeid met de uitvoering van rijkswege belast is geweest, en dien wij het voorrecht hebben, in ons midden te zien, heeft den arbeid mede tot het einde kunnen vo.tooien. Er is nog een derde, aan wien ik denk, den heer Ir. Ringers, den eersten hoofduitvoerder van de M. O. Z., die, hoewel niet in deze functie, toch aan de voltooiing heeft mogen werken en daarvoor zeer veel heeft mo°en bijdragen Er zijn ook nog anderen, die in de geluk kige omstandigheid verkeeren tot het einde het werk te hebben kunnen meemaken en wel Nu, zei sir Peter spottend, naar de ta fel gaande en den detective over het gepo lijste blad aanziende. Na al die vertooning van knap kruisverhoor hebben we nu zeker den dief gevonden? Nog niet, antwoordde Clinton rustig. Maar, daar ik die buigtang uit de gereed schapskist van de auto gehaald heb, voordat ik binnen kwam, ben ik geneigd te denken, dat wij een aardige kleine samenzwering aan het licht gebracht hebben. Het is mogelijk, dat hij iets nog meer vul kanisch dan een samenzwering ontdekt zou hebben, als de woedende chauffeur, die nog in het gras zocht, de openhartige bekentenis had kunnen hooren. Sir Peter keek naar de buigtang, die Clin ton met een dramatisch gebaar op de tafel geworpen had en zijn lippen krulden zich tot een spottenden glimlach. Samenzwering? herhaalde hij ongeloo- vig. Tusschen Spencer en Lee Wang? Bah! Je weet niet wat je zegt. Zoo? snauwde Clinton. Luister maar eens naar me. Hij ging op zijn gemak op den rand van i de tafel zitten en onderstreepte zijn opmer kingen met zijn vinger. Zooals ik het zie, zei hij op rechter lijke wijze en ik ben er in geoefend die dingen te zien, zei hij in het algemeen be kende Spencer iets van de tang te weten, dat hij zag. dat ik ze nam, omdat hij op dat oogenblik uit het raam van de provisiekamer keek. Dat is dat. Het meisje, dat natuurlijk aan de deur luisterde, terwijl ik Spencer on- de voorzitter van aen «óuiderzeeraaa, de heer Vissering, hier mede aanwezig, die steeds de belangstelling bij ons volk voor het grootsche werk levendig heeft kunnen houden. Ik zelf heb destijds als minister van finan ciën de geleien voor het werk kunnen beschik baar stellen en verkeer met den oud-minister Bongaerts in de omstandigheid, de vol tooiing te kunnen bijwonen. Het is oud minister Bongaerts, die, geleerd door de ervaringen, opgedaan bij het afsluiten van het Amsteldiep, niet voornemens was om de afsluiting doorloopend tot een kerkhof van aannemers te maken en daarom heeft meege werkt tot het in het leven roepen van de M. U Z. en die, naar het mij voorkomt, in sterke mate heeft bijgedrr gen tot de roem en de re putatie op dit gebied van ons land Als voorzitter van den Zuiderzeeraatf weet ik te spreken uit naam van het Neder landsche volk en kan ik verklaren, dat wij als vertegenwoordigers van die 8 millioen Nederlanders trotsch zijn op de voltooiing van dit werk in deze dagen. (Applaus)! Het dichten van het gat. Om vier minuten vóór half één vingen de grijpers van de groote kranen met het dichten van het gat, dat nog slechts een breedte had van 5 M., aan. "oen nog slechts een 12-tal grepen noodig waren, stopten 10 minuten voor 1 uur de kranen hun arbeid om de sprekers gelegenheid te geven, hun redevoe ringen uit te spreken. Twee minuten voor 1' gaf het zoontje van den dir.gen. der Zuider zeewerken, Ir Blöcq van Kuffelen, met een vlag het sein, om den laatsten arbeid te ver richten. De commandanten van de kranen, die aan de Noordzijde en aan de Zuidzijde van den dijk waren gelegen, leverden een wedstrijd om de laatste klei te storten. Op een moment zweefden beide grepen gelijktijdig boven het gat, maar toch smaakte de commandant van de kraan, gelegen aan de binnenzijde, de voldoening, dat zijn greep de laatste hoeveel heid keileem stortte, waardoor de afsluiting dervroeg, zei dat ze van haar was om haar minnaar Spencer te beschermen. Vrouwen doen zulke gekke dingen als ze op iemand verliefd zijn. Dat is Romantiek voor hen, met een groote R. En de Chow, die ver liefd is op het Fransche ding, herkende ze, om haar te beschermen. Zij lichtte den Chow natuurlijk in, toen zij uit de kamer ging. Dat is heel eenvoudige gewone redeneering, nietwaar? Maar het was toch zeker niet noodza kelijk deze geheimzinnigheid te bedenken om je bovenmenschelijke scherpzinnigheid te too nen, Clinton? spotte sir Peter. Het was noodig, dat ik U bewijzen kon dat U een troep echte leugenaars in huis heeft, sir Peter. En, als zij om één ding lie gen zullen zij het ook om een ander doen. En waar drie leugenaars zijn, zijn er meest al een paar meer. De obligaties zullen moei lijk te vinden zijn, sir Peter, en ik ben niet van zins den Decker te beschuldigen dat hij ze «gestolen heeft totdat ik zijn kaart zie! Hij boog zich plotseling over de tafel heen en stak zijn vinger beschuldigend naar sir Peter uit. Misschien kan U zich nu herinneren wat er met die kaart gebeurd is Uw gezicht schijnt vanochtend beter te zijn geworden. Hoe staat het met Uw geheugen? Sir Peter ging woedend rechtop staan en zijn oogen sloten zich onheilspellend. Bij God, mijnheer, snauwde hij, wat be doelt U? Clinton bewaarde zijn beschuldigende houding nog een oogenblik, toen gaf hij die definitief tot stand was gebracht. Onmiddellijk zette de Marine-kapel het Wilhelmus in, dat echter overstemd werd door een oorverdoovend fluitconcert van de stoomfluiten der aanwezige stoom- en sleep- booten, dat 5 minuten duurde. De cham pagneglazen werden omhoog geheven, om het feit te vieren, dat Nederland in dezen Titanenarbeid de zee had overwonnen. De Zuiderzee was niet meer en is thans IJsel- meer geworden. Tientallen jongens, werklieden, ja zelfs vrouwen, haastten zich, om over de gestorte keileem voort te baggeren om het moment te beleven, dat zij het eerst over de tot stand ge komen afsluiting waren gegaan. Zelfs foto grafen volbrachten dit kunststukje en film operateurs zorgden ervoor dat dit gebeuren op de gevoelige plaat werd vereeuwigd. Tot 6 uur werkten de kranen door om de groote hoeveelheden keileem uit de volgela den zandbakken op de afsluiting te storten om die nog wat te verstevigen. Maandag morgen werd deze arbeid voortgezet. Aangezien thans de dichting bij hoog water geschiedde, is er weinig kans, dat de Noordzee, evenals in 1924 bij de dichting van het Amsteldiep, die bij laag water plaats had, zich nog we*r in het IJselmeer zal stor ten. Eenige data. Wanneer de Zuiderzee ontstaan is, valt niet met zekerheid te zeggen. Bekend is. dat reeds de Romeinen gewaagden van het Meer Flevo, zijnde ongeveer het Zuidelijk deel der tegenwoordige Zuiderzee en de Wieringer- meer, dia thans is drooggelegd en een aan tal kleinere meren, die in de 17de eeuw wer den drooggemaakt. Vlieland en Texel vormden toen nog mèt Noordholland eer doorloopende duinen reeks. Door een doorbraak der duinen ont stond tusschen Texel en Den Helder het Marsdiep, met als gevolg, dat elk jaar het door de zee op het land veroverde gebied grooter werd en langzamerhand de Zuider- langzaam op en tikte in gedachten op den deksel van de sigarenkist. Tusschen twee haakjes, sir Peter, zei hij zacht, hoe is het met dien broeder van U gegaan Enid gaf een hevigen snik, stond impulsief op en ging naar het raam, waar zij stond uit te kijken over het door de zon verlichte panorama van water en met huizen bedekte heuvels. Zij kende de geschiedenis van den val van haar oom; zij kende de geschiedenis van zijn dood in den slag; zij wist, dat zelfs zulk een dood in sir Peter's oogen niet de smet kon uitwisschen, die hij op de eer van het Huis Brace had achtergelaten; zij wist, dat sir Peter in de hoogste mate afkeerig was van elk noemen van zijn ongelukkigen broeder, en zij wachtte sidderend de woeden de beschuldiging der politie en al hun me- hoden, waarmede sir Peter Clinton's onnoo- dige vraag zou beantwoorden. Clinton keek haar snieuwsgierig aan en knikte met zijn hoofd, alsof zij ee afdoend antwoord gegeven had. Broeder? Sir Peter sprak zoo zacht, dat Enid ter nauwernood het woord hoorde. Ja, broeder, herhaalde Clinton, even zacht als te voren. Wat is er geworden van Arthur Brace, die ongeveer twee en twintig jaar geleden drie jaren in Engeland voor valschheid in geschrifte in de gevangenis zat? Daarover wil ik liever r.iet spreken, mijnheer, klonk het onzekere antwoord. Misschien niet, sir Peter, maar ik wel! zei Clinton met eenige stemverheffing. Wij zee ontstond, die omstreeks 15§0 zijn tegen- woordigen vorm kreeg. Reeds in de 17de eeuw kwam in ge. schriften de afsluiting der Zuiderzee ter sprake. Het duurde tot de 19de eeuw, eer er een vast omlijnd plan kwam, als gevolg van een opdracht van de Zuiderzee-vereeniging. Na een bestudeering van het vraagstuk door Ir. Lely van 1887 tot 1891, verscheen diens nota, waarin hij op uitvoerige wijze het vraagstuk heeft behandeld Tweemaal diende hij een ontwerp tot afsluiting bij de Kamer in, doch tweemaal werd dit ingetrokken en pas in het voorjaar van 1918, toen voor de derde maal het ontwerp was ingediend, smaakte minister Lely de voldoening, zijn ontwerp door de Kamers met algemeene stemmen tot wet verheven te zien. En het past ons wel, op dit oogenblik in het open baar getuigenis af te leggen van den grooten eerbied voor dezen knappen ingenieur en zijn nagedachtenis een stille hulde te brengen. Mei 1919 werd de dienst van de Zuider zeewerken ingesteld. In 1920 werd een aan vang gemaakt met de beteugeling der geulen in het Amsteldiep. En 31 Juli 1924 des avonds 8 uur werd het Amsteldiep tusschen Holland en Wieringen gesloten. In het voorjaar van 1927 werd begonnen met een gedeelte van den dijk tusschen Wie ringen en Friesland. Voor het maken van dien dijk met bijbehoorende sluis werk en werd gerekend op een uitvoeringstijd van 7 jaar. 22 Nov. 1931 's middags tusschen 3 en 4 uur werden de middengronden gedicht, hoe wel men aanvankelijk de bedoeling had de twee sluitgaten open te houden. Om tech nische redenen bleek het evenwel gewenscht, één van de sluitgaten, die bij de midden- gronden, eerder te dichten. 1 April 1932 werd een aanvang gemaakt met het sluiten van het gat aan de Vlieter. Dit sluitingsgat had toen nog een lengte van 2800 M. Men dacht hiermee gereed te komen in Juni, doch de werkzaamheden vorderden zóó voorspoedig, dat op 28 Mei des middags hebben hem sedert eenige jaren uit het oog verloren, en we zouden graag willen weteu hce het hem gegaan is. Is het de gewoonte iemand zijn leven lang te vervolgen, als hij ongelukkig genoeg geweest is in zijn jeugd een fuot te begaan? vroeg sir Peter scherp. Als wij Arthur Brace achtervolgd had den, behoefden wij U niet te vragen waar hij nu is, antwoordde Clinton ruw. Waar is hij Sir Peter staarde Clinton aan alsof de uit barsting, die Enid vreesde, niet langer zou uitgesteld worden, toen onderdrukte hij zijn woede, richtte zich trotsch op en sprak me* rustige waardigheid Hij is dood, mijnheer. Clinton knipte met de oogen. Dood? herhaalde hij weifelend. Hij stierf als eerlijk man bij de Somme. Clintton keek neer op de tafel, trok zijn lip pen samen, trommelde met zijn vingers op de sigarenkist, en stond toen langzaam op. Het spijt me, sir Peter, verontschuldig de hij zich verlegen, ik Zijn naam is in marmer gegrift, ging sir Peter met eerbiedigen ernst voort. Een andere herinnering aan hem bestaat niet. Een kort oogenblik voelde Enid hernieuw den trots op haar vader. Clinton keek onzeker de kamer rond en friemelde aan zijn hoed. Hij was niet ge wend exuses te maken. Hij had gerekend op verlegenheid en gezwetts als antwoord op zijn laatste vraag en sir Peter's houding van aristocratische waardigheid had hem tijde lijk uit zijn evenwicht gebracht. Wordt vervolgd.

Alkmaarsche Courant | 1932 | | pagina 5