Amstecdamsche Oieucs Binnenland Sport !ficovinciaatflieiuas J-ooneel Uit onze Staatsmachine van 30 Hei 1932 Opgave van Noordhollandsch Landbouwcrediet N. V. in/, ii m wii ii wti a—n r n t «i - dachte kan zich nu eerst vergewissen of he. ingeworpen geldstuk goed is, waar na de levering van het verlangde plaats .vindt. Gemachtigde merkt veorts op dat de mechanische automaten veelal door de winkeliers des avonds worden bijgevuld, als deze leeg blijken te zijn, zoodat als dit toelaatbaar is, volgens hem het geen verschil uitmaakt, dat de bediening van de sigaren of sigaretten geschiedt door verdachte op de wijze als door hem in dit geval worit gedaan. De winkel is gesloten, de aflevering heeft plaats buiten den winkel De ambtenaar van het O. M. mr. G E. Langemeyer, zeide dat daar hier de afle vering van de waren door de automaat van verdachte niet langs automatischen weg geschiedt, verdachte handelde in strijd met de winkelsluitingswet. De kantonrechter, mr. T. de Jong Tzn., dadelijk vonnis wijzende, oordeelt dat de door verdachte gepleegde handeling strafbaar is, doch bepaalt, mede in over eenstemming met het door het O. M. ge nomen requisitoir, dat in dit geval, zijn de meer een juridisch geschil, op den verdachte geen straf zal worden toege past DE GEWIJZIGDE VUURWAPENWET. Onze Tweede Kamer heeft de vorige week toet een kleine verandering aangenomen het wetsontwerp, dat bedoelt wijziging te brengen in de bestaande vuurwapenwet. Waaraan heeft die wijziging haar ontstaan te danken? Het is namelijk gebleken, dat het aantal personen, die ofschoon daartoe niet bevoegd, in het bezit van vuurwapenen en munitie zijn, zeer groot is. Het is dus in het maatschappelijk belang drin gend gewenscht aan deze overtreding paal en perk te stellen. Daartoe is tweeërlei noodig: een strengere strafbaarstelling van deze onbe voegde handeling, maar ook een streng toezicht op de goede naleving van deze wet. Immers, wanneer dit toezicht niet streng zou wezen, dan zouden daardoor de elementen, die de openba re orde en veiligheid bedreigen, tegenover de rustige burgers een bedenkelijken voorsprong krijgen. Inderdaad ligt in die gedachte veel waars. De misdadiger, de mannen, die geweld dadige omverwerping van den huidigen regee- ringsvorm najagen, zullen allicht op slinksche wijze wel aan wapenen kunnen komen en zul len die wel goed verbergen tot tijd en wijle, dat ze die noodig hebben. Maar naast dit gevaar staat toch ook de wenschelijkheid om zooveel mogelijk er voor te zorgen, dat vuurwapenen blijven uit handen van de niet-bevoegden. Ter wijl tot dusverre de strafsanctie werkte, wan neer men geen gevolg gaf aan een bevel tot in bewaring geven van vuurwapenen, die men in zijn bezit had zonder daartoe bevoegd te we zen, zal dank zij de thans aangebrachte wijzi ging onmiddellijk de straf op de zonde volgen. In de tweede plaats heeft de behoefte zich doen gevoelen aan een ruimere uitbreiding van het begrip: vuurwapen. De minister heeft daar bij in de eerste plaats gedacht aan de z.g.n. alarmpistolen, welke geheel en al den uiterlij- ken vorm hebben van een gewoon pistool of revolver, waarmede wat het geluid betreft een even krachtig schot als met een gewoon pistool of revolver kan worden gelost, doch zonder wijziging in de constructie over het algemeen geen lichamelijk letsel kan worden toegebracht. Vooral nu gebleken is, dat deze alarmpistolen meer en meer o.a. door wapenfabrieken, wel ker emplooi na den oorlog werd verminderd, in den handel wordt gebracht, terwijl bij de ver vaardiging in toenemende mate de gewone re volver wordt benaderd en wel zoo, dat die voorwerpen betrekkelijk zonder veel moeite of technische vaardigheid in gewone revolvers kunnen worden veranderd, was het gewenscht ook deze onder de verboden vuurwapenen op te nemen. Hiertegen nu is in de Kamer eenig verzet gerezen. De onschuldige alarmpistolen zouden dan ook onder de wet vallen. Uit het overleg tusschen de Tweede Kamer en den mi nister is het nu in de wet zoo geworden, dat als regel het alarmpistool vallen zal onder de wet, behalve voor zoover voor alarmpistolen van bepaalden door een algemeenen maatregel van bestuur te omschrijven aard, een uitzondering wordt gemaakt. Wat wordt nu in het vervolg verstaan onder vuurwapenen? Artikel één geeft daarop ant woord: mede worden daaronder verstaan bom men, handgranaten, en dergelijke voor ontplof fing of voor het verspreiden van vergiftige ver stikkende of weerloosmakende gassen bestem de wapenen, vlammenwerpers, zoomede alarm pistolen en andere soortgelijke voor bedreiging of afdreiging geschikte voorwerpen. Dat gewe ren, revolvers, pistolen enz. er onder hooren spreekt vanzelf. Verder woTdt het verboden een vuurwapen of munitie te vervaardigen, te herstellen of voorhanden te hebben, wanneer men daartoe althans niet bevoegd is. Wie daar toe wel bevoegd zal zijn worden in de wet spe ciaal genoemd. Het kan noodig wezen, dat onder bepaalde omstandigheden de inlevering van vuurwape nen en munitie wordt gelast. Daartoe hebben dan de hoofden der plaatselijke politie de be voegdheid. Wanneer dit zelfde wenschelijk wordt geacht ook voor degenen, die de be voegdheid hebben vuurwapenen of munitie voorhanden te hebben, wordt daarvoor een machtiging door of vanwege den minister ver- eischt. Ongetwijfeld passeert dit wetsontwerp veilig de Eerste Kamer, in de Tweede Kamer waren alleen de communisten er tegen. MAN DOOR AUTO MEEGESLEURD. Met verbrijzelde hersenpan opge nomen. Zondagmiddag werd de 62-jarige land bouwer A. L. uit Etten komende uit de kerk aan het Liesbosch, per rijwiel huiswaarts keerende, ter hoogte van de steenfabriek Bremberg, op den rijksstraatweg BredaEt- ten toen hij den weg wilde oversteken, door een auto aangereden en een 16-tal meters meegesleurd. Met verbrijzelde hersenpan werd de man opgenomen, de dood trad bijna onmiddellijk in. Den bestuurder van den auto notaris Verbiet uit Goes treft geen schuld, daar hij met een matig gangetje reed. De man laat een vrouw en drie kinderen ach- ter."I GEPOOGD ZIJN SCHOONVADER TE VERMOORDEN. Hedenmorgen begaf zich de landbouwer P. Goos uit Etten, per rijwiel naar den Hoeij venschen weg Hier ontmoette hij zijn schoon zoon A. R., die den man van zijn rijwiel wierp en met beide handen zijn keel dicht kneep. Daarna sloeg hij den man een paar maal met het hoofd op de tramrails, waar door G. ernstig werd gewond Twee voorbij gangers wisten den aanvaller te overmeeste ren. Het slachtoffer dat bewusteloos was werd in de nabijzijnde woning binnenge bracht. De oorzaak van deze poging tot doodslag ligt in financieele verwikkelingen tusschen schoonvader en schoonzoon, ont staan na het overlijden der vrouw van R. Te gen R. is procesverbaal opgemaakt wegens poging tot doodslag. R. is gearresteerd en voorloopig in de marechausseekazerne te Et ten ondergebracht. DE NEDERLANDSCH—TSJECHISCHE HANDELSBETREKKINGEN. Onderhandeltngen over een ver lenging van de overeenkomst, be treffende de contingenteering. De correspondent van den N. R. Crt. te Praag meldt: Tusschen de Nederlandsche en Tsjechoslo- waaksche regeering zijn thans onderhande lingen begonnen over een eventuëele verlen ging van de overeenkomst, betreffende de in Nederland in te voeren contingenten van voorname Tsjechoslowaaksche uitvoerartike len, voornamelijk porseleingoederen, waar van de Nederlandsche contingenten hier al gemeen bevredigend worden geacht. Door het vaststellen van eer. contingent voor den duur van een jaar ware de productie echter stabieler. In aansluiting op de hernieuwing van de contingentovereenkomsten, zai waarschijnlijk ook in het algemeen het beginsel van weder- zijdsche compensaties worden vastgelegd. NATIONAAL CRISISCOMITE. De directie van de Zuiderzeewerken heeft opnieuw een bedrag, thans groot 800, aan het Nationaal Crisiscomité doen toekomen. VERDUISTERING. Wegens verduistering in dienstbetrekking' en va'scheid in geschrifte werd door de politie gearresteerd en naar Dordrecht over gebracht de 25-jarige vertegenwoordiger van den kaashandelaar B„ een zekere C. L. van Oud Beyerland. Hij legde voor den burge meester van Oud-Beyerland een volledige be kentenis af. L. had kwintanties uitgeschreven, deze on derteekend met den naam van zijn patroon, en ze daarop geïnd. Het geld had hij niet af gedragen. KORTE BERICHTEN. Het 12K-jarig dochtertje van den heer S te Oudewater, had het ongeluk zich aan kokend water ernstig te branden. Het kind werd naar het ziekenhuis gebracht, waar het aan de brandwonden is overleden. De Bond van Technische ambtenaren enz. heeft in zijn vergadering van Zaterdag avond een door den voorzitter voorgestelde resolutie inzake werkverruiming met alge- meene stemmen aangenomen. In de Arbeidsbeurs te Bussum is inge broken. Een kistje met 200 aan gaspennin- gen en geld is gestolen. De 74-jarige A. Bode, die dezer dagen te Ridderkerk van een hooischelf viel, is aan de gevolgen van zijn val in het ziekenhuis te Rotterdam overleden. „Hij heeft een school voor stotteraars." .Goede hemel wie wil ex nu stotteren ieeren? (London Mail) Zaterdag en Zondag is te Haarlem het 10e Dienstweigeringscongres gehouden. Het zoontje van den heer J. Jonkers te Helmond, dat vorige week onder een auto geraakte, is aan de hekomen verwondingen overleden. Het achtjarig dochtertje van den schip per Dooyes van het sleepschip „Kawi 43", liggende in de Vulkaanhaven te Viaardingen, had het ongeluk over boord te geraken. Toen zij eenige minuten later werd opgehaald, bleken de levensgeesten reeds geweken. Gistermiddag is in de Anjelierstraat 44 te Amsterdam een 52-jarige vrouw van het dak gevallen. In ernstigen toestand is de vrouw naar het Binnengasthuis overge bracht. Voetbal. Het Ned. Politie-elftal samengesteld. Zaterdagmiddag had op het „V. U. C. - terrein te 's-Gravenhage de wedstrijd plaats tusschen de twee gekozen keurelftallen van den Nederlandschen Politie Sport Bond. Er was vrij veel publiek aanwezig en het ver toonde spel was alleszins het aankijken waard. Met de rust was de stand 11, doch na de rust toonde zich het A-Elftal het sterk ste en wist met 32 te winnen. Na afloop heeft de Elftal-Commissie van den N. P. S. B., het navolgende Bondselftal samengesteld. Verbaan (Alkmaar) Vierhout Kruze (Den Haag) (Politietroepen Den Haag) v. d. Velde Moester Oosting (Utrecht) (Den Haag) (Rotterdam) Weers Kolfschoten (Rotterdam) (Utrecht) Van Helden De Vries v. d. Kamp (Rotterdam) (Rotterdam) (Apeldoorn) Reserves: Doel: Visser (Arnhem); Achter Tamboer (Den Haag); Midden: Vink (Arn hem); Voor: Rey (Amersfoort). Dit elftal moet op Zaterdag 18 Juni 1932, den Bond vertegenwoordigen tegen Amster dam I, 3de Klasser K- N. V. B., ter gelegen heid van de feestelijke opening van het Am- sterdamsche nieuwe Polifie-sport-temin aan den Spaarndammerdijk. De bond van Ned- voetbalscheidsrechters. Onder groote belangstelling heeft de bond van Nederlandsche voetbalscheidrechters op Zondag 29 Mei in café-restaurant Parkzicht zijn oprichtersvergadering gehouden. Acht afdeelingen traden toe, te weten: Amster dam, Haarlem, Tilburg, Deventer, Leeuwar den, Utrecht, Enschede en Maastricht, ter wijl den Haag na oprichting op Dinsdag a.s. aldaar eveneens als afdeeling zal toetre den, Rotterdam en Breda hielden hun toetre ding aan. De bestuurszetels werden als volgt verdeeld: drie uit het westen, twee uit het Oosten, twee uit het Noorden en twee uit het Zuiden. Elk district kiest zijn eigen vice-voor- zitter. Het dagelijksch bestuur bestaat uit drie personen: eerste voorzitter de heer C. H. Hauber, Amsterdam, secr. de heer C. Smoorenburg te Utrecht, penn. voorloopig de heer J. H. Luyken te Haarlem. De bond zal trachten een beteitn toestand in de scheidsrechteraangelegenheden te brengen. Op voorstel van de afdeeling Haarlem zal sympathie worden betuigd met het voorstel van Blauw-Wit inzake samenstelling van een scheidsrechtercommissie. De eerste algemeene vergadering werd vastgesteld op Zondag 26 Juni te Arnhem. PROVINCIALE STATEN. De voorzitter van het Centraal Stembureau te Haarlem heeft in de vacature-J. F. H. Spier tot lid van de Provinciale Staten ver kozen verklaard den heer W. J. Bossenbroek, voorzitter van de afd. Amsterdam van het crh. werkliedenverbond „Patrimonium' SINT-PANCRAS. Door het plaatselijk Crisiscomité is van af het Nat. Crisiscomité bericht ontvangen dat 75 beschikbaar is gesteld. Door de vrees van het vorige jaar zijn reeds verscheidene tuinders bezig hun aard appelvelden te besproeien. De verschijnselen hebben zich, nog hoewel in geringe mate, voorgedaan van de zoo gevreesde aardappel ziekte. WIERINGERWAARD. Donderdagavond vergaderde de vereeni- ging tot bevordering van Getrouw Schoolbe zoek in het lokaal van den heer H. v. d. Wou- de onder leiding van den heer S. Sieswerda. Na opening werd medegedeeld dat dit jaar was opgehaald 263 (verleden jaar 293.95). Met het saldo van verleden jaar is er thans 308.69 in kas. De penningmeesteres mej. E. Schild werd gedéchargeerd onder dank voor haar richtig beheer. Wat dus de financiën betreft is het schoolfeest voor dit jaar weer verzekerd. Be sloten werd om de kinderen der le klasse een cadeautje te geven. Die van de 2e t/m fle 6e klasse krijgen het gewone reisje naar Schoorl, Bergen, Bergen aan Zee, Alkmaar. Als datum werd vastge steld Woensdag 8 Juni. De hoop werd uitgesproken, dat de kinde ren nog niet hun reisje zouden moeten mis sen, tengevolge van de malaise en dat de commissie bestaande uit de heeren J. Saai en W. Peereboom niet veel bedankjes in ont vangst zal hebben te nemen. Ongeveer 100 kinderen komen voor deze reis in aanmer king. Voor de groote reis die nog op nader te bepalen datum zal gebeuren, staan 26 kinderen op de lijst. Van uit de vergadering gingen stemmen op om ook dit reisje eens te probeeren met auto's yi dan b.v. eerst eens naar IJmuiden, het hoogovenbedrijf, Bloemendaal, Overveen, Haarlem, enz. maar dan zijn daar voor noodig 7 of 8 auto's, waarvan de eigenaars kindervrienden zijn. Mochten er dus zooda- nigen zijn, dan kunnen ze hun naam bij den heer Sieswerda opgeven. Over deze reis zal de commissie of het bestuur nader belissen. De heeren V. de Wit en W. Peereboom werden als bestuursleden vervangen door de heeren J. Saai en W. Bron. Als commissie voor de reis naar Bergen werden gekozen behalve het onderwijzend personeel mevr. A Mooij-Waiboer, de heeren V. de Wit, W. Bron, D. Jansen en C. R. Blaauboer. WARMENHUIZEN. Zooals velen zich nog zullen herinneren is in 1927 een kwestie aanhangig geworden n.1. wie de onkosten ter verbetering van de Mosselenbrug eigenlijk zouden moeten be talen. De polderbesturen Geestmerambacht en banne N.-Scharwoude konden het over deze zaak niet eens worden toen heeft eerstge noemde zich in verbinding gesteld met Ged. Staten. Volgens schrijven van Ged. Staten van 8 Sept. 1927 gaven deze te kennen, dat de Mosselenbrug tengevolge van de stroom versnelling, ontstaan door de vergrooting van het vermogen van het stoomgemaal van het Geestmerambacht, in dusdanigen toestand was geraakt, dat zij dringend verbetering behoefde en dat ze in de kosten daarvan voor een deel zouden bijdragen. Tevens werd in dat schrijven nog medegedeeld, dat zij met de afwijzende houding van 't Geestmeram bacht geen genoegen konden nemen en Ged. St. zich genoodzaakt zagen 'n besluit der Sta ten tot wijziging van het bijzondere regle ment van polder Geestmerambacht te ont werpen, waarbij de verplichting werd op gelegd aan de banne Noordscharwoude, wel ke onderhoudsplichtige van den onderbouw van de Mosselenbrug is, eene bijdrage ten behoeve van de verbetering van die brug uit te keeren, die de som van 5000 niet zou overschrijden. Vervolgens kunnen we berich ten, dat het college van het dag. bestuur van het Geestmerambacht over deze kwestie in hooger beroep is gegaan en de Kroon het Statenbesluit heeft vernietigd. UITGEEST. De heer K. Bos Hzn., sedert jaren voor zitter van de plaatselijke afdeeling E.H.B.O., heeft om gezondheidsredenen als zoodanig moeten bedanken. Noode namen de leden der vereeniging hiervan kennis, niet alleen om dat de heer Hos een uitstekend voorzitter was, maar ook omdat genoémden heer voor de vereeniging niets te veel of te be zwaarlijk was. In de dezer dagen gehouden vergadering werd de heer Hos dan ook met algemeene stemmen tot eere-voorzitter be noemd. Tot voorzitter is thans gekozen de heer P. W. Kalkman. Daar van mej. N. Ver meulen bericht was ingekomen dat zij be dankte als bestuurslid, moest ook in deze va cature worden voorzien. In haar plaats w«rd benoemd de heer D. Fortuin, zoodat het b«. stuur van E.H.B.O. thans is samengesteld als volgt: P. W. Kalkman, voorzitter; w Slikker, secretaris; S. Zoet, penningmeester' D. Fortuin. 2e secretaris; G. J. Bornebroell en zuster den Hollander. SIJBEKARSPEL. Jongetje verdronken Het 1 K-jarig zoontje van N. J- Posch w water geraakt en verdronken. BART KREEFT'S AFSCHEID VANf HET TOONEEL In den Stadsschouwburg is gister in den namiddag, in tegenwoordigheid van vel, autoriteiten en belangstellenden uit tooneel. kringen de onthulling en de overdracht aan het gemeentebestuur geschied van het door den heer Louis Goi Jman geschilderd, portret van den bekenden tooneelkunstenaar Bart Kreeft, bij gelegenheid van diens af scheid van het tooneel. AFSCHEID RIKA HOPPER. Gisteravond is mevrouw Rika Hopper voor de laatste maal voor haar vertrek naar West. Indië en Amerika opgetreden in Shaw'j „Mevrouw Warren's bedrijf'. Als eerste trad de heer Th. Ketelaar naar voren, om af. scheid van Rika Hopper te nemen. Het is geen treurig afscheid, ditmaal, zoo zeide hij Maar we hebben je de laatste jaren reeds te veel moeten missen, zoodat we hopen, dat we je na een succesvol toornée, weldra weer op d, planken mogen zien verschijnen. Dr. M. de Hartogh sprak namens de Plan. tage Buurtvereen. in de eerste plaats, in <j( tweede plaats als raadslid, in welke functie hij mevr. Hopper tevens de beste wenschen overbracht namens wethouder Boekman, die verhinderd was aanwezig te zijn. Tenslotte sprak dr. de Hartogh nog als secretaris van de vereeniging „Nederland in den Vreemde" Hij hoopte, dat Rika Hopper in den vreemde zou verkondigen, dat ook een klein land groot kon zijn. Het woord werd verder gevoerd door Ed. Verkade, door twee vertegenwoordigers van de Unitas Studiosorum Amstelodamensiu». en Paul Huf namens de collega's, terwijl tevens bloemen werden aangeboden door het personeel van het Rika Hopper Theater. Het tooneel was weldra gevuld met talrijke bloem stukken en terecht zei Rika Hopper in haar dankwoord aan allen, dat zij zich voelde als of zij jubileerde. f.l.lnnnl STAATSLEENINGEN. 5 0/0 Nederl. 1<*32 4 K Nederl. 1917 4 1931 BANK-INSTELLINGEN. Handel Mpij Cert. v. 1000 Koloniale Bank Ned. Ind Haneldsbank D. Reichsbank INDUSTR. OND. BINNENL. Alg Kunstzijde Unie v. Berkels Patent Calvé Delit Cert. Küchenm. Acc. Nederl. Ford Philips GloeiL Gem. Bezit Unilever INDUSTR. OND. BUITENL. Am Smelting Anaconda Ass. Gas Electr. Betbleh. Steel Cities Service General Aviation Steel comm Studebaker U. S. Leatber Zweedscbe Lucifers CULTUUR MAATSCH. H. V. A Java Cultuur Ned. Ind. Suiker Unie Vorstenlanden Dito actions MIJNBOUW. Alg. Explor. Mij. Boetoo Redjang Lebong PETROLEUM. Dordtscbe Petr. Kon Petr Perlak Continental Oil Shell Union RUBBERS. Amsterd. Rubber Deli Bat. Rubber Hessa Rubber Serbadjadi Interc. Rubber SCHEEPVAARTEN. Holl. Amerika lün Gem Kom Ned. Stoomboot Niev. Goudriaan Scheepvaart Unie TABAKKEN. Deli Batavia Oostkust Oude Deli Senembab AMER. SPOORWEGEN. Atchison Topeka Southern Railw, Cert Union Pacific Wabash •Exdividend. fExclaim. Vorige koers 100% 9ö7i« 933/s 53% 37 487, 76 217, 16 45 2 853/, 60% Éig. 7% 8%6 Wio 11% 37s 1 27 37, 17, 131% 85 v, "Vs 29 20 93 9% 707, 101 113»/» 647, 47, 37s 28% 77, 10 67i« 27, 8 9% 417, 79*/, 4»/,. 90 ICO 26 57i« 38 -. 1% PROLONGATIE Vorige koers 1 oCt. Heden 1 pCt, WISSELKOERSEN AMSTERDAM. Koers van beden te pl.m. pl.m. pl.m. 1.30 1.45 2.00 527, 37 47 217, 21% 201-U 42 _2Vig 2 84 60 59-60 887, 88-7* 8 87, bi/, SA-V. ÏÏ7, lil/, in/, 2 287, 35/8 1% 128 1277a-8 12?Vr8 to 55 25 93 9 69 101 ÏIOJ-IJ 110i/rl ilOVi-1; 64 O O 281/, 28-Vt 6 - 41 78 5 88 100 5 38 2 pl.m. 2.15 207,.) 59 86,-7) 126J-7) 110}-*/, 2ï»/,-8 a Uh— ."«wncisEL Aar,,# Brussel (Belga) Bazel t Weena, p. Sch. 100 Kopenhagen Stockholm Oslo New-York Italië i i 1 s ÏTe^»-® S I Vorige koers 9.117- 58.80 9.74 34.577- 48.27 35.25 49 75 46.80 45.50 246% Koers op heden 2 uur 9.10*/, 58.50 9.73*/, 34.55 48 30 49.25 46.75 45.25 246.% 12.67%

Alkmaarsche Courant | 1932 | | pagina 8