Agenda Amstetdamsdhe !Beucs JSucgedijke Stand Siad en Omgeving lüeez&eticht ÏU KOEDIJK. van 31 Mei 1932 Opgave van Hoordhollandsch Landbouwcrediet M. V. Drama te Volendam. Dinsdag 31 Mei. 7.30 uur, Cinema Americain De weg naar Rio (tendenzfilm)boven 18 jaar. 7.30 uur. Alkmaarsch Bioscoop-Theater: 1. De midaernachtminnaar (rom), 2. De wreker (sens.): boven 14 jaar. 7.30 uur, Victoria-Theater: Ben Hut (hist.-rom.); boven 14 jaar. 7.30 uur, bioscoop Harmonie: De rebel van 1812 (bist alle leeftijden Woensdag 1 Juni. 7.30 uur, Cinema AmericainDe weg naar Rio (tendenzfilm); boven 18 jaar! 7.30 uur, Alkmaarsch Bioscoop-Theater: 1. De middernachtmianaar (rom 2. De wreker (sens): boven 14 jaar. 7.30 uur, Victoria-Theater: Ben Hur 'hist.-rom.); boven 14 jaar. 'Jlcovinciaai 'flieuws HEILOO. Alhier heeft zich een comité van vijf personen uit de oud-gemobiliseerden ge vormd, om den oud-opperbevelhebber van de land- en zeemacht, generaal Snij ders, bij zijn 80sten verjaardag op 29 September een geschenk aan te bieden. De heer G. Smits, secretaris der afdee- ling, heeft zich bereid verklaard bedra gen in ontvangst te nemen. ST. MAARTEN. Vijf-en-twintig jaar burgemeester. Zaterdag 4 Juni zal de heer A. Klerk den dag herdenken, waarop hij voor 25 jaren tot burgemeester van deze gemeente is be noemd. WESTWOUD. De directie van de Coöp. Zuivelfabriek „Eureka" te Binnenwijzend heeft over het laatste tijdvak per 100 k.g. melk uitbetaald 2.78 of 2.87 per 100 liter gemiddelde noteering. Deze uitbetaling is de laagste prijs, welke tot dusver hier is voorgekomen. In bet gezin van den heer K. doet zich een geval van kinderverlamming voor. Ge lukkig schijnt de ziekte niet van ernstigen aard te zijn. VENHUIZEN. Door het springen van een voorband reed een vrachtauto van den heer F. te Bo- venkarspel tegen het woonhuis van den be woner C. Water, die met zijn echtgenoote in de kamer zat. De bovenbouw van het huis werd echter decimeters verzet. Gelukkig kwamen geen persoonlijke ongelukken voor. De auto werd ernstig beschadigd. De N V. Plaatselijke brandverzekering „De Eendracht" heeft thans een verzekerd bedrag van ruim 4.300.000. Aan premiên werd in totaal ontvangen 4491 36, na af trek van 50 pet. restitutie. Het dividend werd bepaald op 6 In de laatste dagen van Mei werden de eerste Floralia planten door een viertal da mes langs de gemeente rond gebracht. Met genoegen zij vermeld dat mej. Mol over 114 gezinnen had bewerkt om planten te nemen en 39 schoolkinderen kregen voor 5 cent een plant mee naar huis. Nu met liefde aan het werk en dan straks bij het verlaten van den zomer, zullen wij zien wie de mooiste planten heeft gekregen. GETROUWD: Gerardus Johannes van Spanje en Ger- harda Maria de Boer. GEBOREN: Christina Agnes, d. v. Dirk Blom en Ag- nes Johanna Maria Dijkman Elisabeth, d. van Dirk Theodorus Schouten en Johanna Geesje Gelmers. Maartje, d. v. Martinus Teerhuis en Antje de Vries. Agatha The- resia, d. v. Petrus Casparus Smiers en Anna Holl. Alida Marie, d. v. Dirk Lont en Ma ria Christine Schuh. Cornelis Hendrikus, z. v Klaas van Sluis en Wilhelmina Verver. Cornelis Maria Theresia, z. v. Jacobus de Jager en Anna Maria Rabeling. Johan nes Cornelis, z. v. Cornelis Johannes Gaarthuis en Johanna Maaria Hilders. Hendrikus Anthonius en Theodorus Antho- nius, zns v. Hendrikus Kos en Anna Bruijn. OVERLEDEN: L Johannes Hendricus Wegh, 7 jaar, wo nende te Amsterdam. JUBILEUM BURGEMEESTER MR. W. C. WENDELAAR. Daar eenige stadgenooten zoo vriendelijk waren het comité ermede in kennis te stellen, dat de circulaires bij hen niet zijn afgehaald, terwijl deze met hun bijdrage gereed liggen, verzoekt het comité tot herdenking van dit jubileum de stadgenooten, die in een dergelijK geval mochten verkeeren, beleefd hun ant woord met bijdrage even in de brievenbus van den penningmeester te werpen, of het bedrag op giro-nummer 61341 van den pen ningmeester, den heer F. H. Ringers, Oude- grachr 222, over te schrijven. (Ontvangen per draadlooie telefoon). STAATSLEENINGEN. 5 0/# Nedeil. 1932 f 4K Neder!. 1917 4 1931 B ANK-INSTELLINGEN. Handel Mpij. Cert. v. 1000 Koloniale Bank Ned. Ind. Haneldsbank D. Reichsbank INDUSTR. OND. BINNENL. Alg Kunstzijde Unie v. Berkels Patent Calvé Delft Cert. Küchenm Acc Nederl. Ford Philips Gloeil. Gem Bezit Unilever INDUSTR. OND. BUITENL Am. Smelting Anaconda Ass. Gas Electr Betbleh. Steel Cities Service General Aviatioo Steel comm. Studebaker U. S Leatber Zweedscbe Lucifers CULTUUR MAATSCH. H. V. A Java Cultuur Ned. Ind. Suiker Unia Vorstenlanden Dito actione MIJNBOUW. Alg. Ezplor. Mij Boeton Redjang Lebong PETROLEUM. Dordtscbe Petr. Kon. Petr Perlak Continental Oil Shell Union RUBBERS. Amsterd. Rubber Deli Bat. Rubber Hessa Rubber Serbadjadi Interc. Rubber SCHEEPVAARTEN. Holl. Amerika lijn Gem. Eig. Kon. Ned. Stoomboot Niev. Goudriaao Scheepvaart Unie Tabakken. Deli Batavia Oostkust Oude Del! Senembab AMER. SPOORWEGEN. Atchison Topaka Southern Railw. Cert Union Pacific Wabafb •i,dividend. PROLONGATIE Vo Vorige koers lOOVr 98 93 52 37»/, 46»/< 76 201/. IV/, 41'/, 2 793/, 591/, 85 ll/i «V» s/:« H8/j0 U/s l»/,8 27«/16 3 52 24 12. - 8?s/, 97s 703/4 95 109'A 59 47, 273/, 77, 97, 6Vic 27» Vs b 9^6 407, 75 43/8 85 97'/, 267, V.'r, 376/g l'/g Koer, van beden te: pl.m. 1.30 pl.m. 1.45 pl.m. 2.00 pl.m, 2.15 35 45 187, 19-7, 19-20) 193/4 38» 77 55» 8474 55'/, 84 *Vg Ü/g 55.1/4 13/16 11 2 lS/4 27'/, 3»/, P/4 "Vs n 7s i»/8 T%» 1'Vs i»/8 125 70 51 25 125'/, 124J-5) 124'/,.5 12.50 92 103-7'/, 55 103-3/, A 108-7, 51-2 IO874.9 ~27« 4 *l%6 1 25'/, 7 9 6 25'/, 25'/, 387i 75 C 3 85 95 37 tEa claim. ige koers 1 pCt. Heden 1 pCt WISSELKOERSEN AMSTERDAM. 1 NIET OFFICIEEL Londen t Berlijn s s Parijs i Brussel (Belga) Bazel Ween en p. Scb. 100 Kopenhagen Stockholm sta. Oslo s New-York s s '♦«111 Vorige koers 9.10»/, 58.5'J 9.733/, 34.55 48 30 49.25 46.75 45 25 246.9/M 12 677, Koers op heden 2 uur 9.117, 53.17'/; 9.733/, 34.50 48.30 49 80 4680 45.50 246.VIS 12 67 GESLAAGD. Voor het doctoraal examen in de Germaan- sche taal en letterkunde (Engelsch) is ge slaagd onze stadgenoote mej. A. M. Blom. DE KAASMARKT TE PURMEREND OPGEHEVEN EN DE KAASBEURS GEOPEND. Heden had te Purmerend de officieele ope ning plaats van de in een lokaliteit boven het Waaggebouw aldaar gevestigde Kaasbeurs De opening geschiedde door den burge meester, den heer Cramwinckel, die er aan herinnerde -boe enkele markters-er toe over gingen in het café Wielsma hun kaas op monster te verkoopen. Langzamerhand groei de de geheele kaasverkoop te Purmerend tot een verkoop op monster uit en het stadsbe stuur zag in, wilde Purmerend een centrum voor den kaasverkoop blijven, dat nieuwe wegen moesten worden ingeslagen en stichtte daarop de kaasbeurs, waarvan spr. hoopte dat ze de belangen van de aanvoerders zal dienen. Wethouder Koning wijdde hierover nog na der uit, waarna één van de producenten er op j wees, dat destijds de handel een circulaire had rondgestuurd, waarin te kennen werd gegeven, dat hij na 1 December 1930 niet meer op monster zou koopen. Voor ons, al dus spreker, was dit juist een aansporing om door te gaan met de beurs. Deze bewering lokte protest uit van den heer Grondsma, voorzitter van de N.-H. Ver eeniging van Kaashandelaren, die betoogde, dat hem van een dergelijke circulaire niets bekend was en dat de bewering niet juist kon zijn, omdat de handel op het standpunt staat, dat de producent zijn kaas mag markten waar hij' wil en vrij is in de keuze van den vorm van verkoop. Hij verzocht daarom de bewuste circulaire te toonen. De burgemeester, die begreep, dal een dergelijk dispuut op een officieele ope ning allerminst gewenscht was, kwam tus- schenbeide en uitte de veronderstelling, dat het geschil op een misverstand moest berus ten en zegde een onderzoek toe. Namens den bond van Kaashandelaren hield de heer Grondsma hierop een rede, die wij ter overdenking in ernstige overweging geven aan de kaasproducten, omdat ook o.i. de groote waarde uit een reclame-oogpunt voor het product niet uit het oog mag wor den verloren. Het moge waar zijn, dat producenten ook bij verkoop van hun product buiten de kaas markt 'n gelijken prijs maken, doch het valt niet te berekenen of zonder de markt de we reldbelangstelling voor het product, zoo groot zou zijn. De markt draagt daartoe in ieder geval in hooge mate bij en zoo bezien, profiteeren zij, die buiten de markt verkoopen van de kosten die anderen voor de markt maken. Rede van den heer Orondsma. Het oude is voorbij gegaan en ziet het is alles nieuw geworden. Mijnheer ae burgemeester en wethouders der stad Purmerend, bij de opening van deze aan alle eischen 'voldoende gemeentelijke kaasbeurs wensch ik U namens de Ver. van kaashandelaars in Noordholland geluk. Wij spreken daarbij de wensch uit dat aeze beurs aan alle gestelde verwachtingen mag vol doen. Het is U niet mogen gelukken de maTkt in zijn oude vormen te doen voortbestaan en daarom een zeer gelukkige gedachte geweest deze nieuwe weg in te slaan, om althans iets van deze voor Uw district zoo belangrijke handel te behouden. Over het vraagstuk beurs of markt zal ik niet uitweiden, er zijn aan beide voor en na deden. De directe voordeden zijn aan den kant van de beurs. Voor den handel het leve ren der kaas franco huis, en het tijd hebben de stapels vakkundig te toetsen aan het ge toonde monster. Voor den producent het ont gaan van de zetters, wik en weegloopen, marktgelden, enz. Of men bij het verlaten der open markt niet zeer veel indirecte voor deden heeft prijsgegeven zie hierop mijnheer de burgemeester is het antwoord: ja! Met een zekere weemoed nemen wij dan af scheid van het oude, en velen zullen terug denken aan de dagen va/i ouds, toen hier het marktplein een kleurig fleurig schouwspel opleverde van één en al levendigheid. Met welk een spanning werd klokke tien afge wacht bij een verwachte vlugge handel, en met welke groote schreden stapte men langs of over de glimmende goudgele stapels, om straks bij oud-Hollandsche handslag de koop te besluiten, wat een koopmansschap door beide partijen ten toon gespreid. Het gaat mij als de dichter P. Jelles als hij na dertig jaren in zijn oude dorp Stiens teruggekeerd waar hij als jongen op de boerderijen speel de, het landbouwbedrijf vermekenissers vindt en dan in een van zijn gedichten uit roept, dat de machinen de poeijzij van het stille veld verdreef. Uit Uw stad is de poeijzij der kaasmarkt verdwenen, en komen we Dinsdag naar de markt dan zullen we moeten zeggen, alles zal daar zijn nog zijn weer zijn, alleen niet wat er ziel aan gaf en leven en beduiding, die vroolijke zonnige kaas markt, met zijn gezellige drukte, de samen komst van boer en koopman, het aantrek- kingspunt van toerisme van landgenoot en vreemdeling. Mijnheer de burgemeester hier ben ik aan een zeer belangrijk punh De voordeelen der nieuwe methode heb ik aangetoond voor pro ducent en handelaar, maar een zeer groot voérdeel der oude methode heeft men prijs gegeven en dat is de onpersoo:ilijke reclame die van de kaasmarkt uitgtat. Daar is in de geheele wereld schier geen artikel waarvoor zooveel reclame wordt gemaakt als voor de kaas langs zulk een voordeelige kostelooze weg. Daar is geen bioscoop vanaf de Noor delijke IJszee tot aan de stille Zuidzee waar bij niet somojeed of inlander met verwonder de oogen zit te staren naar dravende kaas dragers, daar is geen geillustreerd blad in we ke taal ook, of er komen afbeeldingen en beschrijvingen in over ons N.-H. product, daar vaart geen boot op de groote Oceaan of daar zijn passagiers die met eigen oogen de indrukwekkende kaai markten hebben aan schouwd. Wij zullen ons niet wagen om in cijfers trachten uit te drukken welke waarde aan deze reclame moet worden toegekend, maar ik acht mij niet verantwoord met het oog op andere markten in Noordholland, indien ik bij het verlaten van de oude dingen, niet nog maals deze zaak ter overdenking aan be langhebbenden had Voorgelegd, idiëel er is iets schoons verwoest. M. de B. De opening van Uwe beurs vaR in een tijd van groote en ongekende malaise in de zuivel. Toch zijn er wel enkele lichtpunten aan te wijzen. In de eerste plaats is de handel bij de eerste klap niet gevallen. N. H. kan bogen op een kerngezonde en kapitaalkrach tige handel, die nog wel eenige speculatie aandurft, hoewel bijna alle grenzen voor den uitvoer op een kier staan of geheel gesloten zijn, en van een onverkoopbaarheid van de kaas zal dan ook in de naaste toekomst niet kunnen worden gesproken, buitendien zijn er maatregelen van Regeeringswege te ver wachten die de prijzen op een loonend niveau zullen brengen. Ik wil besluiten met de woorden van Bilderdijk in de crisis 1848: Ook ik beken het gaarne Wat onze tijden baren Is ver van amusant 't Is schrikkelijk en afgrijselijk 't Is vreeselijk en 't is ijselijk En ik heb ook het land Maar handen uit de mouwen Courage en vertrouwen En wat gezond verstand De mensch leeft om te hopen Het zal zoon vaart niet loopen Wij blijven kaasjes koopen. De voorzitter van den Bond van op coöperatieve grondslag werkende zuivel fabrieken, de heer H. K. Koster te Wieringer- waard, die hierna het woord voerde, oor deelde, dat de verkoop op monster in de lijn lag van den nieuwen tijd, zoodat hij daar van goede resultaten verwachtte.» Burgemeester Kikkert uit de Beemster, die hierop een enkel woord sprak, verklaarde het voor een groot deel met den heer Gronds ma eens te zijn, doch aan den anderen kant gevoelde hij, dat een nieuwe tijd andere rege lingen schept. Hij kon dan ook niet anders dan Purmerend met haar kaasbeurs geluk wenschen. Hierna werd de champagne rondgediend. DE BEZUINIGINGEN BIJ DE POSTERIJEN. Men schrijft ons: De afd. Alkmaar van den Centr. Bond van Post-, Telegraaf- en Telefoonpersoneel kwam Zondag 29 Mei in café Centraal in huishoudelijke vergadering bijeen, waar in hoofdzaak de bezuinigingsmaatregelen wer den besproken, welke door de administratie van het P.T.T.-bedrijf zijn en nog zullen worden genomen. Onaangenaam deed het aan te vernemen, dat er reeds diverse bezuinigingsmaatregelen zijn ingevoerd, ondanks het feit dat deze maatregelen in de Postale Commissie van overleg waarin ook vertegenwoordigers van de administratie zitting hebben, geen meer derheid konden krijgen. Uitvoerig werden besproken de plannen van den heer directeur-generaal der P.T.T. om een wijziging te brengen in de vergoeding voor te verrichten overwerk. Men was van meening, dat indien er zich omstandigheden voordoen, dat de werkzaam heden niet door het in dienst zijnde personeel kunnen worden verricht, in de eerste plaats daarvoor hulppersoneel moet worden aange wezen. Mocht er dan nog overwerk moeten worden gedaan door het vaste personeel, dan is het niet meer dan billijk, dat dit door vrij van dienst binnen den kortst mogelijken tijd wordt teruggegeven, dan wel in geld ver goed. Scherp sprak men met afkeuring uit over het plan om de uren waarin in den nacht ar beid moet worden verricht, niet hooger te waardeeren als die van den dag. Door het invoeren van de nachttreinen en nachtauto's zijn de werkzaamheden bij het P.T.T.-bedrijf aanmerkelijk naar den nacht verschoven. Hierdoor is bereikt, dat correspondentie vóór 's avonds pl.m. 22 uur gepost, vrijwel door het geheele land den volgenden morgen in de le bestelling wordt opgenomen. Dit groote be|ang voor het publiek wordt alleen verkregen, wanneer de arbeid daar aan vooraf gaat. Zij, die met nachtdienst zijn belast, weten uit ondervinding, welk zwaardere eischen di* aan het menschelijk lichaam stelt. Een uur nachtarbeide gelijk te stellen met li/2 uur dagarbeid is dan ook niet meer dan een "rede lijke vergoeding, waarvan men onder geen enkele voorwaarde vrijwillig afstand wensch- te doen. Nadat nog de inkrimping van diverse diensten was besproken, waarbij de vrees werd geuit, dat daardoor de werkloosheid werd vergroot, werd deze geanimeerde verga dering gesloten. LICHT OP! Hedenavond voor rijwielen en motorrijtui gen en andere voertuigen te 21,39 uur licht op. Een zeeman overleden na een vechtpartij met den veldwach ter. Een brcer nog in het zie kenhuis. In ons nummer van gister maakten wij melding vau etn ontmoeting van een veld wachter te Volendam met twee in staat van dronkenschap verkeerende personen aldaar waarbij één in de klewang van den veld wachter zou zijn geloopen en de andere zware verwondingen aan beide handen op liep zoodat ze naar het Ziekenhuis te Purmer end moesten wordpn vervoerd. De toestand van beiuen zou daar redelijk wel zijn Van de verwanten van de naai het zieken huis vervoerde mannen vernemen wij, dat de gepublioeeroe lezing van het bericht onjuist is. Ten eerste is er gten sprake van, dat de eene in ae klewang is geloopen, doch heeft de veldwachter den inan de klewang in den ouik gestoken; ten tweede heeft de ander de verwonding aan de handen niet verkregen". naar waarnemingen, verricht in den morgen van 31 Mei. Medegedeeld door het Kon. Nederl. Met. Instituut te De Bildt. Hoogste barometerstand 768.3 mM. te Isafjord. Laagste barometerstand 752.3 mM. te Berlijn. Verwachting, geldig tot den vond van 1 ^Zwakke tot matige wind uit Zuidelijke richtingen half tot zwaar bewolkt; aanvan kelijk weinig of geen regen; iets warmer 0Verda? Overzicht. De depressie over Duitschland trekt wel Noordoostwaarts, maar zoo langzaam, dat zij vandaag haar invloed nog over onze om; gevino- uitstrekt. Die in het westen heeft reeds zware regeri in Ierland gebracht en breidt zich vooral over de Golf van Biscaye uit. Bij IJsland blijft de barometer hoog. Over Spanje is deze gedaald. Frankrijk heeft rustig weer, alleen aan de Westkust begint het hard uit Zuid te waaien. In Duitschland is het nog zeer regenachtig, Scandinavië heeft vrij zonnig weer met hooge temperaturen in Zweden. De algemeene toe stand blijft gunstig voor eenige tempera tuurstijging. HOOG- EN LAAG WATER TE BERGEN AAN ZEE. (in Zomertijd). Juni. Hoog water. Laag water, dat. v.m. nam. v.m. nam. 1 2.26 2.48 10.56 11.28 2 3.02 3.26 11.35 3 3.37 3.58 0.06 0.17 HOOG- EN LAAG WATER TE EGMOND AAN ZEE. Laag water, v.m nam. 10.44 11.16 11.23 11.54 0.05 Juni. Hoog water. dat. v.m. nain. 1 2.23 2.45 2 2.59 3.23 3 3.34 3.55 doordat hij de klewang greep, waarmede de veldwachter zijn broer de hersens wilde in slaan en ten derde is de toestand van de beide slachtoffers niet redelijk wel, doch is één van hen nagenoeg onmiddellijk na aankomst in het ziekenhuis overleden en ligt de ander daar met hooge koorts. Volgens getuige's verklaringen heeft het ge beurde zich als volgt toegedragen: De verslagene, de 32-jarige zeeman G. Veerman, die gehuwd was en een vrouw en een kind van 9 jaar achter laat, keerde als varensgezel van de groote vaart Vrijdag avond huiswaarts en ofschoon volstrekt geen dronkaard, verkeerde hij eenigszins onder den invloed van sterken drank. Met zijn bi oer, die niets mankeerde, speelde hij met een hondje op den dijk te Volendam. Een twist met den veldwachter ontstond, welke, toen de veldwachter, die zich naar huis had begeven, om zijn klewang te halen, werd voortgezet. De veldwachter trok zijn klewang en sloeg daarmede naar den genoemden G. Veerman. Diens broer Jan, die vreesde, dat de naar het hoofd gerichte slag de hersens van zijn broer zou kloven, greep de klewang met het gevolg dat de peezen en het been van zijn hand werden doorgesneden. Daarop liep hij hard weg en bracht de veldwachter J.'s broer, met de klewang een steek in den buik toe, van onder naar boven, ter lengte van 40 c.M. De man riep nog: „Lafaard wat doe je nou. Je geef mij een doodsteek De veldwachter gaf hem hierop nog een slag, waardoor hij op den grond viel en gelastte den man mee te gaan naar het politiebureau, waaraan hij nog voldeed. Vlak voor het bureau rolde de man evenwel bewusteloos neer. De veldwachter haalde hierop den rijks veldwachter, die onmiddellijk inzag, dat hier een dokter en een geestelijke moesten komen. De dokter zag dadelijk, dat de man het alleen aan zijn bijzonder sterk gestel te dan ken had, dat hij niet onmiddellijk op de plaats was dood gebleven, aangezien het buikvlies was getroffen. Beide verwonden werden per zieken-auto naar het ziekenhuis te Purmerend vervoerd, waar de in den buik getroffen man spoedig overleed en de broer met hooge koorts Hgt. Namens de weduwe is gister bij den offi cier van Justitie een aanklacht tegen den veld wachter, die nog vrij rondloopt, ingediend. Het lijk is inmiddels door de justitie, die ook door dr. Meijer was gewaarschuwd, in beslag genomen en de begrafenis, die Dins dag zou plaats hebben, is in verband hier mede tot Donderdag uitgesteld. In Volendam is men vol van het gebeurde en verschillende personen hebben zich opge- ge™" onl tegen den veldwachter te getuigen Wij achten het gebeurde zeer ernstig en vertrouwen er op, dat het onderzoek der justitie, zonder aanzien des persoons zal ge schieden. ORGELBESPELING IN DE GROOTE KERK. Donderdagavond 9 Juni (de volgende week dus) van 8—9 uur, zal de eerste orgelbespe ling in dit jaar weder gegeven worden door den heer Jan Zwart in de Groote kerk te Alkmaar. Dit jaar zullen de bespelingen niét lederen Donderdag, maar voorloopig om de 14 dagen plaats vinden. Het eerste programma 9 Juni b®* staat uit Bach- en Cesar Franck-werkefl.

Alkmaarsche Courant | 1932 | | pagina 2