Alkmaarsctie Courant. De geheimzinnige inbreker Radionieuws JieuiCteton Qemeentetaden. MEERWERKVOORDE DIAMANTINDUSTRIE. Honderd vier en dertigste Jaargang. DINSDAG 31 MEI SCHAGEN. EEN WERELDAANBOD. 1800 BERGEN. Wordt vervolgd. - <M 1932 Ifo. Woensdag 1 Juni. wlversum, 296 M. (Uitsluitend V.A.R.A.) yjj en 7.30—7.45 Gymnastiekles, oramofoonpl. 9.— Amsterd. Solisten- rj^tet o.l.v. L. Cohen en gramofoonplaten. VPRO-morgenwijding. 10.15 Voor I,C jn de continue-bedrijven: Solistenkwin- 0lv L. Cohen, VARA-tooneel o.lv. W. In Cappellen en gramofoonplaten. 12.— t 45 VARA-septet o.l.v. Is. Eyl en gramo- «nfflSplaten. 2.15 P. J. Kers Jr. Onze keuken. piano-recital door Jo Goudsmit. 3.30 Voor de kinderen, vertellingen, gramofoon- olaten, orgelspel en vraaguurtje. 5.30 {/ARA-septet o.l.v Is. Eyl en gramofoonpl. 6 30 R V. U. Lezing door dr. Gerversman. 7— In Mijnschacht III", mijnwerkersdra- ma n'aar Carl Traut, groot volkstooneél). p 15 Het meisje van Elisonde", zangspel van ÓWbach. Het VARA-orkest o.l.v. H. de Groot, m. m. v. M. Gobgts, tenor. B_. jonckers, sopraan en J Lammen, bas. 9.15 Wakker en Tropenduit". 9.30 Orgelspel 'inh long. o a. Ouv. „Martha", Flotow. 9.50 Vaz Dias. 10.— Het VARA-orkest o.l.v. H. de Groot o.a. Attiia marsch, Fucik en Potp. Die Blume von Hawaii, Abraham. 11.— 'j2 Gramofoonplaten. Huizen, 1875 M. (Uitsluitend N.C.R.V.) 8 Schriftlezing. 8.159.30 Gramofoon- piafen. 10.Zang NCRV-dameskoor. 10.30 Ziekendienst. 11.— Concert. M. F. Jurjaanz, harmonium en mei A. Geest, sopraan 12,15 __2.Concert. Mevr. R. v. Mill Strohecker, zang. H. Hermann, viool. H. v. dt Horst Jr., cello en mevr. R. Al. v. d. Horst—Bleekrode, piano. 2.30 C-hr. Lectuur. 3.— Concert. Hollandsch harpkwartet, harp, viool, cello, piano en harmonium. 5.Kin deruurtje. 6 Voor de landbouwers. 6.45 Causerie door A. Stapelkamp. 7.Kristlik Frysk Selskip. Declamatie door mevr. G. FeddemaHoogland. 7.45 Ned. Chr. Pers bureau. 8.Bestuursnieuws door mr. A. v. d Deure. 8.15—10.30 Concert door de H. O. V., o.l.v. M. Adam, o.a. Fant. „Traviata", Verdi-Lonati en „Le Collier de Saphirs", Pierné. 9.— Kampeerpraatje door J. J. F. Hermann. Ca. 10.Vaz Dias. 10.3011.30 Gramofoonplaten. Daventry, 1554 M. 10.35 Morgenwijding. 10 50 Tijdsein en berichten. 11.05 Lezing. 12.20 Orgelconcert O. Maciean. 1.05 Gra mofoonplaten. 1.502.50 Jack Martin's Hotelorkest. 3.Verslag van de Derby te Epsom Race Course. 3.50 Orkest van de Kon. mil Muziekschool o.l.v. Kapt. H. E. Adkins, o.a. Ouv. „Euryanthe", Weber. 5.05 Orfgelconcert Reg. New. 5.35 Kinderuur 6 20 Berichten. 6.50 Anne Thursfield zingt Schumann-liederen. 7.10, 7.30 en 7.50 Lezin gen. 8.20 BBC-orkest o.l.v. B. Walton O'Donnell. Marian Murch, sopraan, o.a. lie deren van Liszt en „Le carnaval des ani- maux", van Saint-Saens. 9.20 Berichten en lezing. 9.55 „The Turn of the Screw", naar Henry James door E. J. King Buil. Orkest o.l.v. Woodgate. 10.55—12.20 Maurice Win- nick en zijn band. Parijs Radio-Paris"1725 M. 8 05 en 12.50 Gramofoonpl. 9.05 Concert en decla matie, o.a. Ouv. ,.Ein Sommernachtstraum", Mendelssohn en Ouv. „Fingalshöhle", dito. 9.50 Gramofoonplaten. Kalundborg, 1153 Af. 12.20—1.20 Con cert uit rest. Wivex. 3.205.20 Concert o.l.v. Gröndahl. 5.20—5.50 Gramofoonpl. 8.20 Concert ol.v. Reesen, o.a. Balletsuite, Lully- Mottl. 8.55 „Tartuffe", bl'ispel in 5 actes van Molière. 10.40 Solistenconcert, zang. cello en piano. Werken van Viggo Brodersen. II.2012.50 Dansmuziek. Langenberg, 473 M. 7.258.20 Orkest concert. 12.20—1.10 Gramofoonpl. 1.20— 2.50 Concert o.l.v. Wolf. 2.50 Gramofoonpl. 5.20-6.35 Concert uit Stuttgart. 8.20 Con cert o.l.v. Wolf, o.a. Fragm. uit Aïda, Verdi. 9 35 „Die lustigen Musikanten", zangspel met muziek van E. T. A. Hoffmann. 11.05 12.20 Tziganekapel Jenö Farkas. Rome, 441 Af. 8.20 Gramofoonpl. 9.05 „I Puritana", melodrama van V. Bellini. Brussel, 508 Af. en 338 M. 508 M 12.20 Max Alexys' orkest. 5.35 Dansmuziek. 6 35 Trioconcert. 8.20 Concert door de groep „Divertimento", o.a. 1ste Brandenburgsch concert in f, Bach en Concert voor twee piano's, dito. 10.05 Concert uit de Memline- zaal te Antwerpen. 338 M.: 12.20 Zie 508 M- 5.35 Concert o.l.v. Meulemans. 6.20 en 6.50 Gramofoonpl. 8.20 Concert. 'J. Gail- lard, cello en J. du Chastain, piano, Sonate, Brahms. 8.50 Gramofoonpl. 9.20 Café-rhan- tant Avond m. m. v. solisten. 10.30 Concert uit de ^lemline-zaal te Antwerpen. Zeesen, 1635 Af. 8.05 Lezing. 8.45 Vroo- lijke avond m. m. v. solisten, koor en orkest o.l.v. Pastor. 10.40 Lezing en berichten. Hierna tot 12.20 Concert door de Tzigane kapel Jenö Farkas. uit het Engelsch door A. Treub. Het spijt me, sir Peter, mompelde hij Weer. Hij ging naar het raam met de blijkbare "Woeling om heen te gaan, toen zijn oog op cnid viel. Hij bedacht opeens, dat hij haar «n paar vragen te doen had, maar nu, na 'jn flater, was haar gereserveerde houding en trotsche hooghartigheid het bewijs van aar gevoelens omtrent zijn scherpzinnig st 'u manieren en algemeen gedrag, en dit tti a -j6" 9.°gent>lik van pijnlijken twijfel, lachtra, e z'in hoed peinzend rond en glim- heid 0ver een bedachte spitsvondig- roerv-SS rVdie ^menier nog eens laten Het 'S'r ervroe£ hij beleefd, ttnowr alleen van Nina's naam was humeicr ?m, en baronet weer in een kwaad HsV b.rengen- toch naST ue„ onhebbelijks, maar ging Ik h» ik.noP en drukte er boos op Clinton SR'IP J]iet waar je op aanstuurt, l^en vóór ii I' Het koint me voor dat je al- Ik vmnn!eZi^jtiid vermorst. le, zei Clinton a- 1 '-omdat het mijn baantje die zijn zelfvertrouwen terug- De raad vergaderde Vrijdag. Benoemd ver klaard is tot raadslid de heer Mr. J. A. E. Buiskool (Schagen's Belang). Voorstel inzake havenplannen kanaal. Door B. en W. zijn pogingen aangewend om door verkorting van den havenarm in de kosten der havenwerken bezuiniging te ver krijgen. Het resultaat dezer pogingen is neer gelegd in den brief hieromtrent van Ged. St. dezer Provincie, waaraan is toegevoegd een staat van kosten. Onder overlegging van deze stukken met een drietal plans stelden B. en W. den raad voor de uitvoering volgens plan B te aanvaarden. Toegelicht werd, dat door Ged. Staten de plannen resp. zijn begroot op Plan A 78000 plan B 67000, plan C 74500. Door de Provincie zou 15000 worden bijgedragen in de kosten der havenwerken als tot verkort kanaal wordt besloten. Na ampele besprekingen besloot de raad hiertoe. De haven komt nu niet aan de Loet, maar aan de Halerweg tusschen het Noord en de trambaan. De heer v. Nuland verliet de vergadering. Inzake het verzoek van den heer Orsel om een verordening in het leven te roepen om electrische apparaten in het belang der radio gedurende bepaalde uren van den dag te ver bieden voor het gebruik deelden B. en W mede, dat hiertoe geen aanleiding bestaat. De heer Orsel bestreed dit en deelde mede, dat indien B. en W. niet met een voorstei willen komen, spreker zelf een voorstel zai indienen. B. en W. zullen de volgende vergadering met een prae-advies komen van een bestaande verordening te Alkmaar. Verschillende ingekomen stukken werden voor kennisgeving aangenomen. Ingekomen was het verslag van de commis sie van arbitrage inzake het geschil tusschen de gemeente en den heer H. Deutekom, huur der van een perceel gemeenteterrein. De con clusie van de commissie was, dat de heer Deutekom een vergoeding dient gegeven te worden van 40. Verzoek van mej. A. D. Harder om ontslag als onderwijzeres der O. L. School met in gang van 15 Augustus a.s. Naar aanleiding van dit verzoek stelden Burg. en Weth. den raad voor het gevraagde ontslag met ingang van genoemden datum eervol te verkenen. Het college vroeg machtiging van den raad tot het doen van een oproeping van sol licitanten, ter voorziening in de vacature. Allen voor. Verzoek van den heer J. van Scheijen te Callantsoog om een bijdrage in het exploi tatietekort van den autobusdienst Schagen— Callantsoogden Helder over het jaar 1931. Nar aanleiding van dit adres stelden B. en W. den raad voor daarop afwijzend te be schikken. Allen voor. Brief van notaris C. L. van den Bergh, in zake legaat H. Smit. B. en W. stelden den raad voor het daarbij bedoelde legaat op de gestelde voorwaarden te aanvaarden behoudens goedkeuring door Ged. Staten. Allen voor. Brief van Ged. Staten, inzake jaarwedden van burgemeesters, secretarissen en ontvan gers. Naar aanleiding van dezen brief stelden B. en W. voor Ged. Staten te berichten, dat het college zich er mede kan vereenigen, dat de gelegenheid om pensioensverhaal op ge noemde ambtenaren toe te passen, wordt ge- ■opend. De heer Orsel wilde dit punt behandeld zien bij de bezuinigingsvoorstellen. De voorzitter vond dit niet noodig. Het ging meer om het principe. De heer Orsel was tegen pensioenaftrek. Het voorstel werd aangenomen met de stemmen van de heeren Orsel, Bel en Bakker tegen. Ter voorziening in de vacature, ontstaan door het vertrek van mevr. P. Andriessen— Hofman, heden B. en W. den raad de navol gende aanbeveling: 1. de heer L. van Rijs wijk, 2. de heer P. Rezelman. Benoemd werd de heer van Rijswijk. Voorstel inzake aansluiting van Lagedijk en Schagerbrug aan het gasbuizennet. kreeg toen hij sir Peter's onderworpen hou ding opmerkte. Ofschoon ik zeggen moet, dat ik heel veel betere plaatsen weet om er mijn tijd te vermorsen, voegde hij er vroolijk bij. Toen Spencer binnen kwam, was het sir Peter niet mogelijk Nina te noemen. Hij keek den butler even van terzijde aan en liep naar het haardkleed. Spencer wachtte eerbiedig. Toen de stilte voortduurde, vroeg hij on rustig: U heeft toch gebeld, sir Peter? Clinton grinnikte en keek sir Peter vol ver wachting aan en deze keerde hem boos den rug toe. Wil je Nina vragen nog eens hier te ko men, Spencer, zei Enid koel, zonder haar blik van het "mooie landschap af te wenden. Toen de butler weg was, legde Clinton zijn hoed weer op de tafel en ging op den arm van een gemakkelijken stoel zitten. Mooi weer, zei hij vriendelijk, als lof felijke poging om een pijnlijke stilte te over bruggen. Er kwam geen antwoord. Hij floot een oogenblik zachtjes, en probeerde het toen weer. Ik heb zoo juist een goeden inval ge had, vertelde hij. Een tamelijk merkwaardig verschijnsel, zou ik denken, klonk sir Peter's onmiddellijk en scherp antwoord. Clinton gromde en er heerschte stilte, tot dat Nina zenuwachtig binnen kwam en de deur luidruchtig sloot. Naar aanleiding van het besluit, genomen in de raadsvergadering van 5 April, legden B. en W. kostenbegrooting met exploitatie rekening inzake bovengenoemde aansluiting over. Mede werd overgelegd een brief van B. en W. van Zijpe, houdende mededeel ing, dat de raa ddier gemeente niet bereid is eenige garantie te verleenen. B. en W. hebben de eer, gelet op de uit komsten der exploitatierekening en op even genoemden brief, hun voorstel tot niet-aan- sluiting, gedaan in de vergadering van 5 April j.1. te handhaven. De heer Bel zeide de begrooting te hoog te vinden en zou gaarne een vergelijking ge maakt zien tusschen de begrooting van de gaslevering naar Grootewal en deze. Spreker oordeelde, dat de prijzen lager zijn dan in de begrooting staat vermeld. Na nog eenige besprekingen besloot de raad met 6 stemmen vóór tot een nader on derzoek en verwierp het voorstel van B. en W Voorstel tot het geven van namen aan straten. B. en W. stelden voor de straat, loo- pende evenwijdig aan het Hoog, den naam te geven van „Veldstraat Voorts den naam Heerenbocshstraat voor het gedeelte straat, loopende in Noordelijke richting, vanaf het Torenplein naar het Slot plein, te wijzigen in „Torenstraat". Aldus Besloten. Voorstel tot het doen aanleggen van een brandalarmsysteem. Onder overlegging van een drietal sche ma's voor een alarmsysteem, als bovenbe doeld, stelden B. en W. den raad voor een alarmsysteem volgens schema II te doen aan leggen, waarvan de kosten zullen bedragen 380. De burgemeester .die bij de behandeling van dit voorstel niet aanwezig was, is het hiermede niet eens en acht het aanleggen van het alarmsysteem in dezen tijd met het oog op de kosten niet gerechtvaardigd. Gewezen werd op de mogelijkheid, dat de heer Willemse Radia Centrale zijn net onder gronds wil maken, waar door dan gelijktijdig misschien een alarmsysteem gemaakt zou kunnen worden. De raad besloot daarom het voorstel tot de volgende vergadering te verdagen. Voorstel van B. en W. tot het nemen van maatregelen tot dekking van te verwachten hoogere uitgaven voor den dienst 1932. Op den dienst 1932 zijn de volgende verhoogin gen van uitgaven noodzakelijk: Kosten van onderhoud van havens en vaarten (werkverschaffing) 750 Dag- en weekgelden (werkver schaffing) 2500 Ouderhoud van administratie van bezittingen (werkverschaffing Rietbosch) 250 Ondersteuning aan behoeftigen in geld 1500 Totaal 5000 Bovendien kan thans nog niet worden overzien, voor welke uitgaven de gemeente zal komen te staan voor kosten van voorziening in werkloosheid in den komenden winter. Naar de meening van B. en W. is het in verband met den algemeenen toestand en dien van de gemeente in 't bijzonder gebie dende eisch, dat zooveel mogelijk getracht wordt de begrootingen der gemeente in even wicht te houden. Indien een dienstjaar onder deze omstandigheden met een belangrijk na- deelig saldo sluit, is hiervan het gevolg, dat verschillende belastingen zullen moeten wor den opgevoerd. Wordt hierbij de daling van de belastbare inkomens in aanmerking geno men, dan ligt het voor de hand, dat de be lastingdruk nog zwaarder zou zijn. Het op maken van de begrootingen voor de eerstko mende jaren zou dan nog moeilijker worden. Door noodzaak gedwongen zijn B. en W. ten slotte gekomen tot de volgende voorstel: len: I. Voorstel tot het invoeren van verhaal van pensioenbijdragen tot het maximum van 834 voor alle ambtenaren der gemeente met ingang van 1 Juli 1932, waardoor de inkomsten zullen worden verhoogd met pl.m. f 2000 II. Voorstel tot verhoóging van de belasting op vermakelijkheden van 15 tot 20 ingaande l Juli 1932, Gegarandeerd echte diamanten ringen (14 karaats goud) zijn verkrijgbaar voor 475 Batco-de Wereld-coupons, die ver pakt worden bij vele welbekende inter nationale sigarettenmerken van hooge kwaliteit. Of U Egyptische-, Amerikaansche* of Viiginia-sigaretten rookt, sta er op Batco-de Wereld-coupons er bij te krijgen Ah, Nina, zei de detective vriendelijk, terwijl zijn vaderlijke houding weer de over hand verkreeg. Nu, Nina, ging hij voort, toen het meisje voor hem stond, je hebt de zeer nuttige gewoonte om aan sleutelgaten te luisteren, nietwaar? Ik, mijnheer? riep Nina uit, op een lui den, scherpen toon. Jij, mijn beste. Nu, we zullen er niet over kibbelen, hé? Je luisterde aan de deur toen ik een poosje geleden hier met Spencer sprak, nietwaar? Werkelijk niet, mijnheer! antwoordde nina, haar kin deugdzaam opheffend. Je liegt als een dame, Nina, zei Clinton door een glimlach zijn bewondering toonend Nu, je zoo goed kennend, mijn kind, en alles bij elkaar genomen, heb je gisterenavond ook een tijd aan de deur geluisterd, niet waar? Zoo? antwoordde Nina met omgekrul de lippen. Ja" Het is een leugen, mijnheer! barstte zij uit. Het was een der weinige gelegenheden, dat zij de waarheid kon spreken en die wil de ze niet ongebruik laten. Het is een leugen van het onbeschofte beest, ja! Clinton glimlachte waardeerend. Zeg me nu, ging hij onverstoorbaar voort, wat er gebeurde tusschen den jongen Aimsbury en miss Brace, toen sir Peter ze hier samen liet en de obligaties op deze ta fel lagen? Doe het op je gemak en vertel er mij alles van. waardoor de inkomsten zullen wor den verhoogd met 1100 III. Voorstel tot verlaging der jaar wedden der Wethouders van 500 400, ingaande 1 Juli 1932, waar door de uitgaven zullen worden ver laagd met 100 IV. Voorstel tot verlaging van de presentiegelden van de leden van den raad van 4 tot 3 ingaande 1 Juli 1932, waardoor de uitgaven zullen worden verlaagd met pl.m. 66 V. Voorstel tot verlaging van de ver goeding per uur voor het keuren van marktvee van 5 tot 4, in gaande 1 Juli 1932, waardoor de uitgaven zullen worden verlaagd met 100 VI. Voorstel tot verhooging van den gasprijs, ingaande 1 Juli 1932: voor gemengd gas (220000 M3.) van 11 op 12 p. M3., voor verwar- mingsgas (65000 M3.) van 6 op 7 p. M3., voor muntgas (115000) van 12 op 13 cent p. M3., waardoor een verhooging van inkomsten zou worden verkregen van pl.m. 1800, welke in den vorm van een recognitie aan de gemeente ten goede kan ko men Totaal 5166 Buiten deze verhooging van inkomsten en ver laging van uitgaven zullen B. en W. zooveel mogelijk bezuiniging voorstaan. Ten aanzien van het voorstel tot pensioens verhaal van 854 was de minderheid in het college, met name de heer Blaauboer, van oordeel, dat dit verhaal voor de ambtenaren met een salaris tot en met 1650 zich moet beperken tot 6 Ingekomen was een schrijven van de afd van de Ned. Bond van Personeel in Over heidsdienst, zoomede van de onderafd. „Het Noorden" van den Bond van Gemeente-Amb tenaren om niet tot pensioenheffing over te gaan. Ook was ingekomen een telegram van de Nederl. Bioscoop Bond om niet over te gaan tot verhooging van de vermakelijkheidsbe lasting. De heer Orsel zeide als s.d.a.p.-er tegen elke salariskorting of heffing van pensioen premie te zijn. Spreker noemde eenige andere bronnen om het tekort te dekken. Het raads besluit tot het bouwen van een nieuwe school te Lopik werd niet goedgekeurd wegens den slechten financieelen toestand der gemeente, terwijl het beroep op den Minister werd ver worpen. Laten wij het zelfde toepassen op de nieuwe Christelijke school. Ze hebben een plaats gekregen in de oude O. L. school, welke verbeterd is en laten ze daar nu maar in blijven ook. Bespaard wordt dan de rente van 60.000 gulden, is ongeveer 3000 Met salarisverlaging kunnen wij niet accoord gaan. De huishuren blijven evenhoog en ook de levensmiddelen zijn niet zoo gedaald als men laat voorkomen. n Er zijn middelen genoeg om de gemeenten te helpen. 120 millioen voor Leger en Vloot en 20 millioen aan de Nederl. Bank konden beter aan de gemeenten gegeven zijn voor de werkloozen. De gemeenten kunnen al deze kosten niet meer voor hun rekening nemen en de regeering moet helpen. De voorzitter zeide, dat de kosten stichting Nieuwe Christelijke School niet op de begroo ting van dit jaar drukken en ons dus toch niet zou baten. Ook de millioenen van de regeering geven ons geen hulp. De heeren Bel en Bakker waren ook tegen pensioenaf trek, waarbij 'de heer Bel opmerkte, dat wij vooruitloopen op de beslissing van Ged. Sta ten. Spreker wilde de lagere ambtenaren in geen geval meer treffen den den burge meester, secretaris en ontvanger. De heer van Erp vond het goed, dat alle ambjenaren worden getroffen. Spreker be streed den heer Orsel, dat geen enkeele s.d a.p.-er pensioenskorting of salarisverlaging wil. Hij wees op Amsterdam, waar vooraan staande s.d.a.p.-ers voor verlaging hebben gestemd, en daarmede de verantwoordelijk heid hebben gevoeld. Spreker begreep even min de houding van den heer Bakker, die het gemeentepersoneel geen verlaging wilde geven, terwijl zijn kameraden, die onderaan de stoep staan, geen brood hebben. Deze moeten geholpen worden en door vóór te stem men is men juist democratisch. Laten de hee ren eerst andere voorstellen indienen om aan geld te komen. Spreker zou vóór stemmen. De heer Bakker zeide, dat het heel aardig is voor den grooten man te stemmen, maar men moet het niet van den een afhalen om het bij den ander te brengen. We moeten maar meewerken bij die te halen, waar te halen is. De heer van Erp: Waar is te halen? Er is niets te halen. De voorzitter: We kunnen niet steeds door gaan de opcenten te verhoogen, de boeren stand kan niets betalen, en we mogen de ren teniers niet wegjagen. De levensstandaard is sterd gedaald. Nina keek onnoozel en Enid keerde zich langzaam van het venster om, met een blo zend en boos gelaat. Waarom vragt U het mij niet, mijnheer Clinton? vroeg Enid koel. Clinton keerde zich tot haar met voorge wende verbazing en wenschte zich geluk met het welslagen van zijn kleine krijgslist. Och, antwoordde hij aarzelend en leu genachtig, wij hebben de lezing van Aimsbu ry en we verwachten niet dat de uwe er veel van verschillen zal. Maar natuurlijk, als U... Het kan Uw goeden inval misschien helpen, viel Enid hem scherp in de rede, als ik U zeg, dat ik Eric voorstelde dat hij de obligaties zou nemen! Sir Peter keek een oogenblik ongeloovig, toen wierp hij zijn sigaar in den ledigen haard met een triomfantelijk gebaar. Daar heb je het! barstte hij los. Zoo klaar als een klontje! Maar hij weigerde er over te spreken of zelfs maar er over te denken ging Enid kalm voort, en daarom maakte ik het plan ze zelf te nemen! Daar heb je het! zei Clinton, zich naar sir Peter keerend en veelbeteekenend met zijn hand wenkend. Zoo klaar als een klontje. Ik was van plan ze te nemen als ieder een naar bed was zei Enid. Hm. zei Clinton. En mag ik vragen waarom U ze wilde wegnemen? Ik meende, dat ze veiliger onder mijn hoede zouden zijn. Clinton haalde zijn schouders op, en kreeg1 Weth. de Vries: We hebben met schroom deze voorstellen ingediend, maar de aftrek wordt volkomen gewettigd door de mindere levensstandaard. We zijn nog veel meer narigheid te wachten. Na nog eenige discus sies werd het voorstel met 6 tegen 4 aangeno men. De heeren Blaauboer en Bel stemden tegen, omdat zij de aftrek tot 1650 salaris op 6 wilden stellen. Vermakelijkheidsbelasting. Na lange discussies staakten ten slotte de stemmen. Wethouderssalarisen. De verlaging werd aangenomen met f tegen 3 stemmen. Verlaging presentiegelden raadsleden. De voorzitter deelde nog mede, dat de be zoldigde commissies voortaan zelf hun ver tering zullen moeten betalen, terwijl aan de raadsleden in de vergaderingen ook beper kingen zullen worden opgelegd. De heer BelIn plaats van een sigaar een pruim (Gelach.) De heer van Erp: Er worden vanavond verschillende bezuinigingen voorgesteld en er is groot vuurwerk en daarom wil spreker maar afdoende maatregelen en hij stelde voor vanaf 1 Januari 1932 alle presentiegelden der raadsleden schrappen. Wethouder Blaauboer: Dat is schitterend vuurwerk. De heer van Erp: In ieder geval houdt de gemeente 500 in de la De heer Bakker hoopte niet, dat de heer van Erp het als opbieden zal beschouwen De voorzitter: Dus U gaat geld toegeven De heer Bakker stelde voor vanaf 1 Juli geen presentiegeld meer uit te betalen. De heer van Erp: Dan wordt het toch nog 250. De heer Orsel was het hier niet mede eens. Ieder raadslid maakt onkosten door informa ties enz. en wanneer we het voorstel aan nemen van B. en W., dan bewijzen we toch ook onze goede wil. De heer van Erp zeide, dat de heer Bakker lang geen vriend van spreker is, maar deze houding van een arbeider vond spreker zeer sympathiek en het moet een spoorslag voor de anderen zijn om het voorstel aan te nemen. Hij wees nog op het gedrang, dat met de ver kiezingen steeds plaats heeft om op de stoe len te komen en waar de gemeente nu drin gend om geld verlegen is, moeten de raads leden maar in de eerste plaats meehelpen om de middelen te vinden. We kunnen er nu wel principes op na houden, maar daar kom je niet ver mee in de wereld. We kunnen nu 500 bezuinigen. De heer Bakker wees er nog op, dat we met dit bedrag in dit najaar de werkloozen al thans weer 14 dagen kunnen helpen en zeide nog, dat het college van B. en W. steeds zoo veel mogelijk avondvergaderingen belegt, waardoor loonderving wordt vermeden. Het voorstel van B. en W. werd aangeno men, nadat eerst het voorstel van den heer van Erp geen presentiegelden met de stem men van de heeren van Erp en Bakker vóór, was verworpen. Keuren van marktvee. Het voorstel verlaging van 5 tot 4 per. uur werd met alle stemmen voor aangenomen. Gasprijsverhooging. Aangenomen met de stemmen van de hee ren Orsel en Bakker tegen. Goedgekeurd werd de verkoop van een per ceel bouwterrein in het Heerenbosch aan den heer J. J. de Vries, groot 153 M2., tegen den prijs van 6 per M2. In de rondvraag vestigde de heer van Era er de aandacht op over te gaan zoo mogelijk tot huurverlaging van de woningen der Wo- ningbouwvereeniging „Schagen'' en verzocht B. en W. onder het oog te zien de stichting van een autobeurs. Hierna ging de raad in comité. De raad vergaderde Maandagmorgen ten 9 ure. Afwezig, met kennisgeving, de heeren Voute en den Das. Voor kennisgeving werd aangenomen een bericht van den minister van Economische Zaken en Arbeid, houdende mededeeling, dat bij Koninklijk Besluit van 18 Mei 1932 No. 23, de door den Raad in zijne vergadering van 10 Mei 1932 vastgestelde verordening inge volge de Winkelsluitingswet 1930, is goed gekeurd. Aan den heer G. Jonker, werd, ingevolge diens verzoek, eervol ontslag verleend als lid der plaatselijke commissie van toezicht op Naar aanleiding van het ingekomen jaar verslag der Museum-commissie, dat wij reeds publiceerden, ontstond een discussie over het geringe bezoek. Als een van de oorzaken werd genoemd het feit, dat de conciërge niet meer bij hei museum woont. B. en W. zullen dit onder de aandacht van de commissie brengen. Op voorstel van de commissie werd be- zijn hoed en stond op. Nu, ziet U hoe gemakkelijk deze zaak is zei hij vol ergenis met zijn vinger op sir Peter wijzend, die stom van verbazing scheen. Alle bedienden liegen over een buig tang; de jonge Aimsbury zegt, dat hij ae obligaties wilde wegnemen; Uw dochter zegt, dat zij het wilde doen; misschien was U van, plan ze te nemen en U zegt, dat de Decker ze genomen heeft. Hij snoof woedend Ik zal nog gaan denken, dat ik ze genomen heb, voegde hij er grappig bij. Maar ik heb op Aimsbury geschoten beweerde sir Peter, zich eenigszins herstel lend. Ik heb hem geschoten, terwijl hij bezig was. Hij was bij het raam. Hij liep vlug de kamer door en ging in ge bogen houding in het raamkozijn staan. Hij stond zoo, zei hij. Goed, sir Peter. Maar U heeft maar een maal geschoten, nietwaar? vroeg Clinton, zich naast sir Peter stellend. Ja. En beschouwt U U zelf als een goed schutter? Ja, antwoordde sir Peter verbaasd. En U schoot niet in het wilde? Neen. Ik was niet onrustig. Ik vuurde ol> hem te raken. Nu, heeft U ooit gehoord van een man, wiens slaap zoo dik was dat die een revolver kogel zou doen afwijken, welke van dichtbij af geschoten is? Wat bedoel je?

Alkmaarsche Courant | 1932 | | pagina 5