ONZE DRUKKERIJ UW DRUKWERK N.V. Boek-2 Handelsdrukkerij v.h. HERMS. COSTER 2 ZOON Voerdam C 9. £aatsie éecichtm !ficovinciaa£ 'Flieuws man' Bpiaven uit Rusland DE „IDEOLOGIE" IN SOVJET-RUSLAND. VOORZIEN VAN DE NIEUWSTE MACHINES LEVERT FRAAI EN SNEL. Vraagt offerte aan de DE DROOGLEGGING DER ZUIDERZEE. De Noord Oostelijke Polder. DE WERKZAAMHEDEN AAN DF HEERHUGOWAARD. HEILOO. EGMOND AAN ZEE. wmttammKÊmr' den geleid. U hebt onmiddellijk de lijnen ge zien en ik geloof naast een woord van dank aan het gemeentebestuur ook wel dit woord aan U te hebben mogen wijden en te mogen verklaren, dat wij Uw arbeid zeer hebben ge waardeerd. Wij danken U zeer voor de ont vangst en de woorden tot ons gesproken. Wij hebben veel merkwaardigs in Alkmaar gezien en geconstateerd, dat allerlei overbiijt- selen, die herinneren aan vroeger tijden, be waard zijn gebleven en waardeeren dit zeer omdat wij uit het verleden veel kunnen leeren. Ook hebben wij kunnen zien, dat Alkmaar vooruit wil om te komen tot een maatschap pij, waar het gelukkig is voor ieder die lee't. Ons congres staat ook in dit teeken. Ik hoop, dat het ons en de overheid zal gelukken, dit ideaal te bereiken. (Applaus). Hierna weiden ververschingen rondge diend. De middagzitting. Om twee uur werd het congres in de Har monie voortgezet. In behandeling kwam de fusie met den Bond van Arbeiders in Overheidsdienst. De voorzitter stelde aan de orde het voorstel om het hoofdbestuur te machtigen de noodige stappen te doen om te geraken tot nauwere samenwerking met den Neder- landschen Bond van Personeel in Overheids dienst, ten einde een nauwere samenwerking tot stand te brengen, tot gezamenlijke aan- koopen over te gaan en te 's-Gravenhage te doen bouwen een gebouw geschikt om de beide hoofdbesturen in te vestigen. Voorts werd voorgesteld het bestuur te machtigen plannen voor eeh fusie tusschen beide organisaties te ontwerpen. Het hoofdbestuusrlid, de heer J. V. R ij- pers, noemde het voorstel het belangrijkste aat op de congressen aan de orde is geko men. Het ging z.i. om het zelfstandig be staan van de ambtenaarsbond. Nuchter beraad bij de behandeling van dit voorstel oordeelde hij noodig. Voorop stelde hij, dat de organisatie het middel is om een zoo groot aantal ambtena ren modern te organiseeren. Hij constateerde, dat de groei van den bond normaal is. De invloed van den bond onder het post- personeel is weer toenemende, al is het de harde waarheid, dat het ledental gedaald is. Hij toonde aan de hand van een grafiek aan, dat men door een eerdere fusie ten gevolge heeft gehad, dat men nog niet de invloed heeft onder het postpersoneel die men voor 12 jaar had. Men gevoelt daar veel voor bedrijfsorga nisatie en vaak op grond van dimagogische redeneeringen, doch men heeft daarmede re kening te houden. Door deze fusie zal de in vloed op het nog niet georganiseerd P.T.T.- personeel nog verminderen. Spr. waarschuw de tegen het „fusie nu". Voorts oordeelde hij, dat de argumenten van het hoofdbestuur slechts van wensche- lijken aard waren. De noodzakelijkheid van de fusie is niet aangetoond. Z.i. heeft het geen zin om tot fusie te besluiten, aangezien" die niet leeft in den bond. Van bovenaf, aldus spr., is er gewerkt om de meerderheid van de fusie te verkrijgen, doch het is gemakkelijker een fusie te forcee- ren, dan na de fusie de P.T.T.-ers bijeen te houden. Krachtig applaus. Leeuwarden bepleitte het houden van een referendum over dit voorstel en bestreed de meening, dat een referendum een verouder de instelling is. Het congres duurt voort. (Ongecorrigeerd) Onder Stalm is hieraan een einde ge komen. Er is geen enkele afwijking van de officieel vastgestelde „ideologie" toe gelaten, alles wat van de offlcieele exe gese van de leer (het Marxisme is in- tusschen uitgegroeid tot een gedrocht, dat Marxisme-Leninisme-Stalinisme ge noemd wordt) afwijkt, is ketterij- en wordi als zoodanig gestraft. De geterro riseerde bevolking van de Sovjet-Unie is bereid die exegese zonder eenige tegen spraak te erkennen om zeker te zijn van het dagelijksche brood. Dit is echter uiterst moeilijk, omdat de laatste vijf zes jaar de „ideologie" telkens weer ver andert. Wat vandaag als een onfeilbare waarheid geldt, kan morgen als de erg ste ketterij beschouwd worden, waar voor je in de gevangenis geworpen Wordt. Het is dus voor den sovjet-bur ger van bijzonder veel belang te weten, wat hij op elk gegeven oogenblik als de jui6te ideologie beschouwen moet. Voor de „distributie" van deze zich telkens wijzigende ideologie bestaat in Sovjet- Rusland een uiterst gecompliceerd stel sel. Wij zullen hier het een en ander van die merkwaardige organisatie vertellen. De belangrijkste plaats neemt in dat stel sel de „agitprop" van de communistische par tij in. Elk comité van die partij, van het al- Russische ai tot het comité in een afgelegen provinciestadje heeftz ulk een „agitprop". De provinciale instellingen met deze vreemde be naming (een verkorting van de woorden agitatie en propaganda) krijgen hun bevelen van den agitprop van het centraal-comité. Deze hoogsteag itprop beheerscht practisch de „ideologie" in het geheele land. De leuzen voor otochten e.d., de theoretische opstellen in alle bladen en tijdschriften, alle publica ties, zelfs potretten van de leiders en omsla gen van boeken en bladen moeten een goed keuring van deze instelling krijgen, zonder weike zij kettersch, strafbaar zijn. Overigens komt het niet zoo ver, omdat in het geheele onmetelijke Rusland niet gedrukt mag wor den zonaer toestemming van deze instelling. De agitprop heeft natuurlijk vele afdeelin- gen, secties, bureaux enz. De verschillende afdeelingen van den centralen Agitprop wor- den verdeeld in twee groepen: de sovjet-in- t stellingen (in tegenwoordig Rusland wil dat i zeggen: de staats-instellingen) en de partij- instellingen (dus zuiver-communistische or ganen). Onaer de sovjet-instellingen van dezen aard neemt de eerste plaats de Glawpolit- proswet (Hoofd-politiek-verlichting) in. Hij leidt en controleert het geheele onderwijs in het land, van de hoogescholen af tot de klein ste dorpsschooltjes, benevens het bibliotheek wezen. De Glawpolitproswet geeft bladen uit, waarin besprekingen van alle verschij nende boeken geplaatst worden. De Glawpo litproswet heeft bovendien een eigenaardige lijst, waarin elk boek, dat in de Sovjet-Unie verschenen is, een cijfer krijgt (precies als (Nadruk verboden). Een zeer belangrijke rol in het be- ituurstelsel van de bolsjewiki speelt de z.g. ideologie". In hun streven tot een vormigheid, tot het scheppen van een massamensch hebben de bolsjewiM be sloten een einde te maken aan de groote verscheidenheid van opvattingen. Vol gens de bolsjewiki bestaat siechts één juiste opvatting, nl. de hunne Tijdens het leven van Lenin werd hierin een zekere „liberaliteit" betracht. Lenin nam genoegen me'; de bereidwilligheid, de dingen van Marxistisch-Leninistisch standpunt te beschouwen en liet het be staan van verscheidenheid van opinie toe bij de wijze, waarop bepaalde mee ningen van Marx uitgelegd werden. Het gebeurde dus in dien tijd vaak, dat bolsjewiki het met den grooten leider niet eens waren, en een pennenstrijd met hem voerden. ii'ï u&xw Manlief, na een wanhopige zoekpartij „Miesje, heb JIJ ook ergens onze pas gezien Vrouw „O, dat ls in orde beste die is veilig Ik heb hem onder ln de groote koffer gepakt scholieren) voor de meerdere of mindere po litieke betrouwbaarheid. Dat wordt om de volgende redenen gedaan. Alle boeken, bro chures enz. worden in Rusland gecensureerd, zoodat alleen die werken uitgegeven worden, welke in overeenstemming met de officieele leer zijn. Sterker: de belangrijkste uitgever is de communistische overheid zelve. Maar om het verliesvan de rijksuitgeverij niet al te groot te maken (het publiek koopt de saaie communistische preeken niet graag), wordt nu en dan verlof gegeven een boek uit te ge ven, dat wel communistisch getint is, maar toch zekere .vrijheden" bevat Wel wordt zulk een boek voorzien van vroom-bolsjewis- tische inleidingen, toelichtingen en aanteeke- ningen, maar het publiek leest al die verve lende femelende toelichtingen niet. Daarom krijgen zulke boeken een slecht cijfer en de bibliotheken mogen ze niet koopen. Om te voorkomen, dat zulk een boek een te groote verspreiding krijgt, bepaalt de Glawlit (de hoofdcensuur: een boek moet in Rusland vier-vijf soorten censuur passeeren voordat het gedrukt mag worden) in hoeveel exem plaren (hoogstens 5000, hetgeen in een land als Rusland zeer weinig is) het gedrukt mag worden en den prijs ervan (de prijs is na tuurlijk zeer hoog. zoodat een gewone ster veling het niet koopen kan). De cijfers zijn echter slechts van tijdelijken aard. Hetzelfde boek, dat vandaag het hoogste cijfer had ge kregen en dat de bibliothecaris zich gehaast heeft te koopen, kan over een paar weken een laag cijftr krijgen. De bibliothecaris moet het boek dan verwijderen. Hij moet het echter zóó doen, dat de lezers het niet merken, om dat die niet mogen weten, hoe over hun „zie- leheil" gewaakt wordt. De Goes censureert leerboeken. Zonder een goedkeuring van deze instelling mag geen enkel leerboek, al heeft het overigens alle cen- suurinstellingen gepasseerd, op een school gebruikt worden. Maar ook op dit gebied be staat geen zekerheid. Wat vandaag als het beste en zuiver-communistische leerboek (in Sovjet-Rusland bestaan communistische re kenkunde, comm. algebra enz.) beschouwd wordt, kan morgen als „kapitalistisch" gel den. E)e leeraren en onderwijzers moeten dan ook alle wijzigingen in de opvattingen van Agitprop, Glawpolitproswet en Goes volgen, willen zij niet van anti-revolutionnaire ge zindheid beschuldigd worden. Het gebeurt dan ook vaak, dat in de rommelkamer van een school bergen leerboeken opgestapeld lig gen, terwijl de leerlingen zonder leerboeken zitten. Elk tooneelstuk, elke film moet natuurlijk de censuur passeeren alvorens opgevoerd te mogen worden. Daarvoor bestaat de Glawre- pertkom (Hoofdcomité voor het repertoire). Er is nu in Rusland een tekort aan goede tooneelstukken, zoodat het heel vaak ge beurt, dat romaans tot tooneelstukken ver werkt worden. Zoon roman had natuurlijk de censuur van den Glawlit (Hoofdcensuur) gepasseerd, had een cijfer van den Glawpolit proswet gekregen. Alles is dus in orde. Maar de Glawrepertkom keurt de tooneelstukken, uit door de censuur goedgekeurde romans ge trokken bijna steeds af. Waarom? Omdat een auteur „subjectief-revolutionnair" kan zijn, terwijl zijn werk „objectief-antirevolution- nair" is. Dat lijkt voor een Westerling iets onbegrijpelijks. De zaak is echter deze. Op het tooneel valt alles meer op dan in een boek, dus ook de onmogelijke toestand, waar bij alle communisten engelen zijn en alle tegenstanders barre duivels. De toeschouwer voelt, dat de zaak niet m den haak is. hij be grijpt, dat het stuk zich ten doel stelt hem een verkeerd beeld van de werkelijkheid gr geven, het wekt dus bij hem gevaarlijke gedachten. Ook de muziek kan kapitalistisch zijn. Er bestaat daarom een instelling, die „burger lijke", „zuiver-kapitalistische" componisten moet fatsoeneeren en er een communistisch karakter aan geven. Wat het resultaat van zulk een vermomming is, is niet moeilijk te begrijpen. Wij zouden verschillende voor beelden kunnen geven van de wiize, waarop bekende opera's „gebolsjewiseerd' waren en van den onmogelijken onzin, die het gevolg hiervan was, maar een opstel in een dagblad heeft maar beperkte ruimte tot zijn beschik king. Het gebeurt ook zoo, dat de Glawrepert kom een stuk goedgekeurd had, dat het stuk reeds ingestudeerd was, dat decors, costuums enz. vervaardigd zijn en dat op het laatste oogenblik iemand ontdekt, dat het stuk in „ideologisch" opzicht verkeerd is. Het stuk wordt dan verboden. Een voorbeeld ter illus tratie (een uit tientallen): De directeur van het gezelschap „Kamerr.yj Teatr" heeft ter viering van het 10-jarig jubileum van de bolsjewistische revolutie een stuk aangeno men „De Samenzwering der Gelijken" ge naamd. Het stuk was door alle instanties goedge keurd. Alle voorbereidingen waren reeds ge troffen, hetgeen ruim 80,000 roebel had ge kost. Op het laatste oogenblik ontdekte een der tooneel-„kenners", de communist Rasko'1- jnikow, dat er in dat stuk een paar ideologi sche onjuistheden waren. Er ontstond een felle strijd in de hoogste bolspewistische kringen, de acteurs moesten twee keer, gegri meerd en in costuum, het stuk voor den Glawrepertkom en vertegenwoordigers van de partijleiding spelen. Tenslotte is het stuk verboden. De 80.000 roebel waren nutteloos uitgegeven. Er zijn twee soorten menschen. Som migen komen in verzot tegen den on mogelijken toestand, weigeren elk oogenblik, op bevel van boven, bun mee- ningeu te veranderen. Zij raken al spoe dig in botsing met de overheid en mogen blij zijn, wanneer dat met een verbanning naar een afgelegen plek eindigt. Er zijn echter menschen en zij vormen de overweldigende meerder heid die al gauw inzien, dat zij zich onderwerpen moeten. Vaak kookt het in hun binnenste, maaruiterlijk blijven zij kalm, dragen een masker, nemen zon der eenig protest de telkens nieuwe leerstellingen der „ideologie" aan en zorgen er voor bijtijds op de hoogte te komen van een nieuwe wijziging om niet van contra-revolutionnaire opvat tingen beschudigd te worden. Iedereen voelt, dat hij in een impasse is beland, dat er geen uitweg bestaat, dat het hem rest zich te onderwerpen of te gronde te In de sovjet-literatuur bestaan reeds eenige romans en tooneelstukken, waar in deze toestand beschreven wordt (na tuurlijk van bolsjewistisch standpunt, met scherpe veroordeeling van de schul digen). Een dier stukken, waarin zulk een slachtoffer van de bolsjewistische veranderlijke ideoloogie als de barre duivel wordt voorgestelde had een ge weldig succes, omdat de man in het laatste bedrijf met vreugde vertelde, hoe hij jarenlang comedie had gespeeld, ge daan had als was hij heilig overtuigd van de onfeilbaarheid der tlkens nieu we waarheden, dat hij innerlijk om die ideologie gelachen had. En het publiek stroomde naar den schouwburg om die toespraak in het laatste bedrijf te hoo- ren. De bolsjewistische leiders zijn zich natuurlijk volkomen bewust van de ge ringe waarde van deze „gehechtheid" en „trouw" aan de ideologie, maar er is nog geen machine uitgevonden om vast te stellen of de persoon, die zijn trouw betuigt, oprecht is dan wel slechts co medie speelt. De bolsjewistische leiders weten, dat zij om zich heen millioenen menache nhebben, die maskers dragen, waarachte rverbittering en spot verbor gen zijn. Dr. BORIS RAPTSCHINSKY. EERSTE KAMER. Aan de orde is het ontwei p-Ebels c.s., houdende bijzondere maatregelen t. a. v. de toepassing van de pachtwetovereenkomst. Prof. v. I s s e 11 kan het ontwerp aanvaar den, hoewel het hier en daar onduidelijk ge redigeerd is De heer Koster betoogde, dat op den duur met de thans gevolgde crisispolitiek niet zal kunnen worden doorgegaan; daar het voorstel echter van tijdelijken aard is en de pachters geholpen moeten worden, zal spr. voorstemmen. De heer v. S1 i n g e n b e r g zet uiteen-, dat met allerlei crisismaatregelen de voor zichtigheid moet worden betracht. Spr. heeft echter geen rede, zich tegen het voorstel te verzetten. De heer Dobbelman betoogt, dat de regeering veelal de bevoegdheid mist, om tijdig in allerlei crisisomstandigheden in te grijpen. Hij zal daarom voor stemmen. De heer Diepenhorst acht de verge lijking van de pachtsontwerpen met dit voor stel onjuist. Spr. brengt hulde en dank aan de voorstellers van dit ontwerp. De heer v. d- Hoeven zal zijn stem aan het voorstel geven. Na de pauze verklaart de heer Pollema (c.h.) dat dit ontwerp niet zoo onschuldig is, als sommigen schijnen te meenen. Het is te eenzijdig in het nadeel van den verpachter en leidt tot onrecht. Spr. hoopt op een goede toepassing. De heer Elbels (v.b.) verdedigt het ont werp. Vermindering van productiekosteh is noodzakelijk en daarin moet ook de pachter deelen. Spr. betoogt dat een regeling van het hooger beroep in het voorstel overbodig is. De heer Oud (v. d verdedigt eveneens het ontwerp. Spr. bestrijdt den heer Pollema Het gaat hier niet over groepsbelangen. Er is geenerlei verband tusschen de verworpen pachtwet en dit wetsvoorstel. TWEEDE KAMER. In verband met het interpellatieverzoek van den heer Cramer („uitstel van de gunning van den bouw van een derden kruiser") deelt de voorzitter mede, dat dit onderwerp bespro ken kan worden bij een eerstdaags aan de orde zijnde suppletoire Indische begrooting en dat de minister bereid is de gunning uit te stellen tot na de behandeling dier begrooting. De heer Cramer trekt hierna zijn interpel- latieverzoek in. De heer Wijnkoop verdedigt zijn wetsvoor stel, houdende regeling ter bestrijding van de nadeelige gevolgen van de crisis voor de ar beidersklasse. Hij betoogt, dat de werklooze arbeider recht heeft op vol loon, omdat de be zittende klasse oorzaak is van de crisis. Ver der betoogt hij, dat de arbeidstijd moet wor den verkort. In sommige gevallen zelfs tot 3 uur. CASTRICUM. In de heden gehouden raadsvergadering werd met 10 tegen 1 stem, die van den heer Hellinga, besloten op voorstel van B. en W op de salarissen tot 2000 3 pCt. en daar boven 5 pCt. korting toe te passen. Het voorstel om 75 opcenten op de ge meentefondsbelasting te heffen werd z. h. st. aangenomen. Ook werd aangenomen het voorstel van B. en W. om de credietverleening aan tuinders voorloopig stop te zetten. Aangenomen werd" ook het voorstel tot steunverlening aan de werkloozen met de Rijksbijdrage en het voorstel tot aanwending van de winst *iit de bedrijven over 1931 voor de gemeentekas, alsmede het voorstel tot ta riefsverlaging van de electriciteit voor huis houdelijke doeleinden. Het gevraagde crediet voor uitbreiding werd verleend. Aangenomen werd het voorstel met wijzi ging van de straatverlichting te Bakkum. In strijd met het standprnt van B. en W. werd op voorstel van een der leden besloten de gevraagde afwijking van de rooilijn aan den Duin en Boschweg;. Naar wij vernemen, zijn de plannen voor de drooglegging van den Noord-Oostelijken polder m het IJselmeer de thans afgeslo ten Zuiderzee door den Dienst der Zui derzeewerken gereed gemaakt en bij de re geering ingediend. Wanneer op de eerstvolgende Staatsbe groting de benoodigde gelden worden be schikbaar gesteld, zal het volgend jaar met de werkzaamheden voor de drooglegging AFSLUITDIJK. e Gedurende de eerste week, na de af*i, van de Zuiderzee zijn de werkzaamst den afsluitdijk, welke gezet, zeer goed gevorderd. Naar de f. P. M. Ringeling ons hedenmorgen^ deelde, gaat alles uitstekend. De ke Ve^e' is reeds flink opgehoogd en aan de zijde over de geheele lengte reeds met krai*" stukken voorzien. Aan het aanbrengen v>n f' steenglooiïng wordt krachtig gewerkt en biï nen zeer korten tijo. zal deze eveneen* de geheele lengte, zij het dan nog niet tot volle hoogte, zijn voltooid. In tegenstelling met andere sluitgaten is bij dit sluitgat sindl het historische moment op Zaterdag j 1 Veen drupjiel water meer over den dijk «rekomJn Aan de afwerking van den dijk wordt intu* schen eveneens krachtig gewerkt en groot" hoeveelheden zand, die boven water het diik lidhaam vormen, worden opgespoten De» week is een totnutoe'ongekende capaciteit vr.a ongeveer 200000 M'. zand bereikt. Voor zoover thans reeds kon worden nagegaan komen de nieuwe waterstanden aar. <u Noordzijde van den dijk volkomen overeer met de berekeningen welke de commissi* Lorentz voor de afsluiting heeft gemaakt. Onze vroegere plaatsgenoot de heer W van Slooten werd te Amsterdam bevorderd tot arts. Toen Donderdagmiddag de met bakkers, waren volgeladen handwagen van den heet D. alhier langs den Middenweg stond, raak te van een per rijwiel passeerende familie d< dame even den wagen. Dit bleek echter ge noeg om het voertuig te doen zwenken, mei het gevolg dat het geleidelijk den berm var den weg afreed en in de sloot terecht kwam Ijlings toegeschoten hulp kon niet voorko men dat de geheele voorraad bedorven was, Met man en macht werd opnieuw begon» nen te bakken, zoodat de bestelling, die eeni» ge uren daarna werd rondgebracht wel ht» cachet „versch" kon dragen. De heer D. P. Dirkmaat alhier zal deel nemen aan het in Juli en Augustus in 's Gra- venhage af te nemen examen ter verkrijging van de akte van bekwaamheid handteekenen L. O. Tot tijdelijk hoofd aan de O. L. School II te Heerhugowaard, werd benoemd de heer Keuss te Alkmaar. Zaterdag a.s. zal de heer W. Molenaar hoofd der openbare lagere school II te Heer hugowaard, den dienst wegens het bereiken van den 65-jarigen leeftijd met pensioen ver laten. Den 6en Juni da.v. vertrekt hij naar Haarlem. De heer Molenaar den 4en Juni 1867 ge boren te Vrouwen parochie ving den 18en Januari 1886 zijn onderwijzersloopbaan aan te Schoterland aan de gemeentelijke schoo V. 8. Den len November 1892 vestigde hij ziel in onze gemeente wegens benoeming als on derwijzer aan school 1. (Kruis). Den 3en Juni 1903 volgde aanstelling als hoofd te Midden-Eierland (Texel). Na een ongeveer 1 jarig verblijf aldaar keerde hij weder naar hier terug als hooffl van school IV (Veenhuizen). Overplaatsing naar school II vond plaats den len Maar 1903. Ingekomen personen. J. Commandeur en gezin, R.K., van Cal- lantsoog. C. Doffer en echtgen. R.K., van Alkmaar. Wed. N. OuweltjesGroot, N. H., van Zd. en Nd. Schermer. P. Warten- horst en gezin, N.H., van Bergen (N.-H.) C. Visser en gezin, geen, van Alkmaar. M. Hofma, G.K., van Bergen (N.-H.) C. Meijne, R.K., van Alkmaar. J. Schipper, N.H„ van Beverwijk. J. Rusch en gezin, E.L., van Amsterdam. J. Brouwer en ge zin, N.H., van Alkmaar. J. Swart en ge. zin, RK., van Egmondbinnen. W. R. Steur, geen, van 's-Gravenhage. C. Th. van Velden en gez. R.K .van Egmondbinnen. JL Feeke en gezin, N.H., van Akersloot. G. Oldenbroek, G.K., van Alkmaar. H. W. Bloemhoff en gezin, N.H., van Hilligersberg. 7"i< -I' *er en echtgen. N.H., van Alkmaar. Ma. Koning, R.K., van Ursem. A P. Driehuijsgeb. van Halderen, R.K., van s-Gravenhage.Ee. van Klooster, R.K., van Amsterdam. C. H. L. Pollé. R.K., van Amsterdam. Aa. Kirderf, E.L., van Duitschland. P. de Jong en gezin, N H. van Eist. Me. Pronk. R.K., van Hoorn. - J. b. Homkes en gezin, G.K., van Amsterdam Altenburg e ngezin, R.K., van Bergen (N.-H.) J. g. J. Kueter en echtgen R K., van Amsterdam. C. de Waard, R.K.. van Noordwijk. J. B. de Wit en echtgen., R K-, van Rembang (N.O.I.) G. Wolvers, R K, van Egmondbinnen. Wed. G. Kooijman- Laan, N.H.. van Alkmaar. O. E. Lutke N.H., van Coevorden. Ma. M. Rozing. R.K., van Limmen. J. J. van Zaal, R K., van Limmen. Vertrokken personen. A. J. Sengers naar Haarlem. C D. de Groot geb. Sengers naar Haarlem. R. Boot Sj. Altenburg en gezin, R.K., van Bergen naar Duitschland. H. Zonneveld en gezin naar Utrecht. - Wed. P. Hemmes-Rietv'eld naar Den Helder. H. P. van der Poel en gezin naar Alkemade. J. de Boer naar Berkhout. G. F. Hendriks en gezin naar Beemster. J. Kuijs naar Heerhugowaard. W Swart en echtgen. naar Akersloot. - J. ratels naar Noorddorp. J. Breet naar Kampen. J. Snoek en gezin naar Boexem (L.) Me. Mosk naar Alkmaar. M. van Veen naar Akersloot. E. G. den Niis geb. Bakker naar Alkmaar. j. J Habich naar Amsterdam. Je. Steijn naar Wormer- w/6 j TT ri ^ou,t, naar Egmondbinnen. w€fl. M. Stam—Kriller naar Bergen (N.-H- -U.et bouwen van een koloniehuis voor de Christelijke Vereen. vo:r Vacantiekalonies 's gegund aan den heer J. Blaauboer alhier voor de som van 65650. SINT PANCRAS. De tuinder D. Kloosterboer kwam deieI dagen tot de onaangename ontdekking, dat uit zijn kassen tomaten waren ontvreemd. Ijverig wordt door de politie gezocht naar detnl vermn-iUiiUWnv dadf-rlsL

Alkmaarsche Courant | 1932 | | pagina 10